DE ZIERIKZEESCHE COURANT De „Pinkstermars" onderdeel van communistisch actie-plan Militaire taakverdeling der landen van het Atlantisch Pact Ontroerende betuigingen van trouw voor Seretse Khama Belangwekkend boek van Foster Dulles WOENSDAG '19 APRIL 19B0 ZUKZEEmSNIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PflJ» p«r 3 mnd, bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 et. loiia nummon 10 et. Venchljnt lodert werkdag. AdvertentleprlJ* 12 et. per mm Succeijei (me* 15 mm.) minimum f 1,— p. «tuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobolstraat A 171, Zlerlkzee, Posthui nr 1, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkre» Uitgebreide veiligheidsmaatregelen in het Westen Een bataljon Britse mansohappen houdt zich tn de Britse zóne gereed om op korte termijn naar Berlijn te vllogen, Indien het noodzakelijk is tegen door de communisten geor ganiseerde wanordelijkheden op to treden, aldus heeft generaal-majoor G. K. Bourne bekend gemaakt. Volgens vluchtelingen van do volkspolLtlo uit do Sow ■jet-zóne zal op de bijoenkomst van do commu nistische jeugd to Berlijn met Pink steren de Oostdultso volkspol It ie of- fictöel tot „volksleger" verklaard worden. 10.000 leden der volkspoli- tle zouden deelnemen aan de mars door Oost-Berlijn, gekleed in nieuws uniformen, die gelijken op die van Sowjetrussischa tank troep en en voorafgegaan door 500 politieman nen op motorfietesen, alsdus deze vluchtelingen. In de Sowjet-zó.ne verwacht men in politiekringen, dat VVcst- :n Oost-DuLtsland nog dit jaar onder een communistisch re- glom verenigd zullen worden. Zoals reeds eerder gemeld werd Is John Nott-Bower.een belangrijk functionaris van Scotland Yard, voor een kort verblijf te Berlijn aange komen ter contröle van de veilig heidsmaatregelen, die in verband met de Pinkstermars genomen wor den. 11.000 man politie Generaal Bourne zelde, dat de Britse militaire politie weer op de normale kracht van 300 man zal worden gebracht. De West-Berlijnse Duitse politic is thans met de wer- ving van 2o00 nieuwe manschappen Vergadering consultatieve raad Pact van Brussel Gedetailleerde bespreking Europese defensie Te Brussel zijn belangrijke be sprekingen gehouden door de Con sultatieve Raad van het Pact van Brussel. Deze besprekingen liepen over de militaire samenwerking in Europa binnen het kader van het Atlantische Pact. Aan een na de conferentie uitge geven communiqué wordt ontleend, dat men tot de conclusie is gekomen dat de samenwerking op het gebied op een sterkte van 11000 gebracht. Do generaal zeido, dat hij Qr van overtuigd was, dat de poLiitiie de toestand meester kon blijven. Vla de radio had men de moeders van do jongelieden, die aan de mars zouden deelnemen kunnen be reiken en wij denken, dat zij tame lijk ongerust zijn geworden. De mars maakte deel uit van ge heime communistische plannen van do S.E.D<„ opgesteld na het misluk ken van de blokkade. Genoemd plan was er op gericht de propaganda de steunen van het „nationale front", binnen te dringen In het politieke leven van Berlijn, gebruik te maken van de West- Berlijnse economische moeilijkheden door het verkeer met Berlijn tegen, te houden en het houden, van mas sademonstraties met Pinksteren en 1 Mei. Tot nu toe, zio vervolde Boume, waren deze plannen mislukt en het geallieerde front bleef gesloten. Polilieke missie van Adenauer te Berlijn Financiële hulp „Is onderweg Kanselier Adenauer is in het ge meentehuis van Wiest-Berlijn offi cieel begroet. In de zaal himgfen pnder meer de omfloerste vlaggen Van Duitse landen in de Sow'jfet- zötne en in Polen. Toen de kanselier het welkom wilde beantwoorden en ide tekst van zijn rede wilde nemen, nam' hij' bij vergissing een bundeltje (bank biljetten uit ziim binnenzak. „Dit zou men kunnen beschouwen als een voorteken van financiële hulp, die op weg naar Berlijn is", z?o zelde hij. Adenauer heeft verder lm de fa* brieken van de A.E-G. een toespraak gehouden. Hij werd' hierheen in een bus gebracht, welke langs de Bran denburger poort reed, zonder ech ter te stoppen. De kanselier zeide onder meer, dat de West-Duitse federatie alles in het werk zou stellen om de eco nomie van Berlijn te herstellen. Burgemeester Reuter zeide, dat Berlijn een deel was van de Duitse federatie. Eens zou weer een Duit se kanselier Ln Berlijn zetelen. Prinses Elizabeth verwacht tweede baby In een officiële bekendmaking van Buckingham Palace werd ge zegd: ,Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Elizabeth, herto gin van Edin burgh, zal niet meer aan 't open bare leven deel nemen". Dit is de gebruikelijke ma nier om een ge boorte in de ko ninklijke familie Prinses Elizabeth aan te kondigen. De baby wordt in de zomer ver wacht. Prinses Elizabeth vertoeft thans te Malta bij haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die sedert 1949 dienst doet bij de marine in de Mid dellandse Zee. Het eerste kind van Prinses Eli zabeth, Prins Charles, werd op 14 November 1948 in Buckingham Pa lace geboren. Prinses Elizabeth wordt Vrijdag 24 jaar. Operationeel plan voorziet in 36 divisies De vrouwen mengen zich in het dispuut Seretse Khama, die thans eon be zoek brengt aan zijn blanke echtge note, werd, tezamen1 met zijn vrouW, door honderden dansendle en schreeuwende manlijke en vrouwe lijke Bamangwato's toegejuicht. De opgewonden menigte had zich in de tuin van Seretse Khama's wjo)- van de defensie met de organisatie ning, die in de buitenwijken van van het Atlantisch Pact nog nauwer de hoofdplaats Serowe is gelegen, worden moet. Blijkens mededelin- verzameld. gen van diverse landen, zal getracht worden te geraken tot een zo ver mogelfjk doorgevoerde standaardi satie van wapens der Westelijke lan den, eerst in het kader van het Brussels verdrag, later ook t.a.v. alle bij. het Atlantisch Pact aangesloten Ook leden van andere, odder Brits .oppergezag staande negerstammen, hadden zich naar Seretse Khama's woning begeven, waarvopr zij soms grote afstanden moesten afleggen. Seretse Khama sprak zijn bezoe- landen. Vooral met betrekking tot kers toe. Hij verklaarde: „Ik ben nieuwe wapens zal deze standaardi- uit mijn land verdreven, doch deze satie worden doorgevoerd. demonstratie weerlegt de bewering Van de Britse regering, dat ide Ba mangwato's mij1 niet toieer als hun stamhoiofd willen erkennen. Ik wieet nog niet, wanneer ik iin Beetsjo©- analand zal kunnen Wijven. Ik b'en voor vijf jaren verbannen, omdat er, volgens de Britse regering, wan ordelijkheden zouden komen, indien ik mijn functie van stamhoofd zou uitoefenen. U bewijst, hoe onjuist deze bewering is". De vrouwen bleven Toen Seretse Khama was uitge sproken, verwijderden ide mannen zich rustig, dofóli de meeste vrou wen bleven. Zij hurkten, terwijl' vijif harer zich naar de veranda bega ven. Ontroerd sprekend, waaibiji oen tolk de woorden vertaalde, ver klaarden deze vijf (oudere) vrou wen dat zij' in het openbaar de bewering van de Britse regering, dat de Bamangwato's Seretse Khar ma niet meer als stamhoiofd wen sen, wilden weerleggen. „Wij wil len zo graag, dat hij en zijn vrouw, bij ons komen en blijven: er is niemand, die hen kan vervangen". De oudste woordvoerster, een 75- jarige vrouw, zeide: „De vrouwen der Bamangwato's willen recht streeks met de koning in Engeland spreken". Seretse Khama's vrouw stond zwijgend bij ide deur, ten/ wijl de Bamangwato:vrouwen1 spra ken. Zij barstte echter in tranen uit, toen een harer verklaarde: „Zij is onze koningin en wij zulten sa men met haar sterven". De deputatie der vrouwen vertrok weer met de woorden: „Seretse moet ons niet opnieuw verlaten". Dit ls één vam de zeer zeldzame gelegenheden, dat vrouwen hebben deelgenomen aan bijeenkomsten van een negerstam. Volgons D'.P.A. wcr'on do Sow- Jütrusslscho bezotttngstroopen met Ingang van 1 April j.l. voor 75 pet. in Oost-Dultso morkon en nog slechts voor 25 pot. ln roebels uitbe taald, hetgeen een gevolg zou zijn Hot Nederlandse motorschip „Noordam" ls met een lading tentoonstel lingsmateriaal voor do „Holland Fair", ter waarde van 1.000.000 ln Philadelphia aangekomen. Burgemeester Bernard R. Samuöl van. Phila delphia, die ter begroeting naar de „Noordam" was gekomen, kreog van kapitein P. Vorhoog een paar klompen aangeboden, evenals de heer 'Vfln Rotogen koopkracht vod Arthur Kaufmann, een bekend Amerikaans zakenman. Kapitein Ver- Oostdultso mark. Bevestiging hoog trekt burgemeester Samuël de „klumpkes" aan. Rechts de heer van dit bericht tïlit andere bron KnufmaT. kon niet worden verkregen. SB Eunopese divisies: dit is, zö wordt in Britse goed ingelichte kringen gezegd, het eerste concrete doel, dat men zal trachten te be reiken in het kader van het door het militaire comité van het At lantische pact opgemaakte verde digingsplan. Dit do,or de onlangs ln Den Haag1 bijeen gekomen ministers van Lands verdediging goedgekeurde p.an zal aan de aanstaande oonferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken der 12 landen van het Atlan tische pact worden voorgelegd. In deze kringen wordt vender gezegd, dat Groot Brittannië van die 36 divisies er vijf of zes Zal leveren, die zeer bewegelijk zulten zijin. Men meent, dat Groot-Brittan- nië de Zogenaamde „steun"-lucht- eemheden en vlootcontingen en vcor zijn rekening zal nemen. Van zijn kant zou Frankrijk een 20-tal divi sies leveren- De resterende divisies zouden komen van de Benei uxlan- den en van ide andere Europese landen, leden van het Atlantische pact. Volgens dezelfde goed ingelichte Britse kringen zou de taak van dit Europese leger bestaan uit het Russen willen gezonken kotter bergen in Deense wateren De Sowjetregering heeft de Deen se regering om toestemming ver- Zocht, op Deens grondgebied te mo gen beginnen nier het bergen van een SowjetnRussische kotter, die in Februari van dit jaar voor het Deense eiland Bomholm aan de grond is gelopen en gezonken, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbme bron te Kopenhagen vernomen. De Sowjet-xegering verklaarde, dat zij een groot bergingsvaartuig en verscheido/ne kleinere schepen zou wililien zenden. Zij- vraagt te vens toestemming bases te mogen inrichten te Roenne, de hoofdstad van Bomholm, en Nexoe. Tezelfder tijd vraagt de Sowjet-regering di rect van het strand van Bomholm af te mogen werken. Verwacht wordt dat het bergingswerk dertig dagen zal duren, zjo werd verklaard. Correspondenten te Kopenhagen brengen het Sowjet^verzoek in ver band met de Amerikaanse naspo ringen naar een Amerikaanse Pri vateer, welke acht dagen hebben geduurd en van het vliegveld Kas- trup uit werden verricht. Men ver wacht, dat Denemarken het ver zoek zal inwilligen. Federale troepen spoedig aan wal op Celebes? Een woordvoerder van bet minis terie van defensie der R.I.S. heeft verklaard, dat, naar alle waarschijn lijkheid de federale troepen „ie- ier ogenblik" te Makassar zouden lan den. (Drie schepen bevinden zrldi nog steeds voor de kust. Uit gezagheb bende kringen in Djakarta vernam iReuter voorts, dat op 6 landings vaartuigen in Semarang en Sre.a- ba ja troepen zouden worden inge scheept. Een nader bericht meldt nog, dat Dinsdag kleine troepenafdell'in- gen op Celebes zijn geland, doch idat verwacht Werd' dat spoedig gro tere contingenten zouden volgen. Kostbare „oude meester" in Duitsland achterhaald De Duitse politie heeft tvveo man nen gearresteerd, die ln het bezit waren van een kostbaar schilderij van de 17e eeuwso schilder Adrlaan van do Volde. Men meent, dat het schilderij is gestolen uit een te Berlijn ln de oorlog Ingerichte berg plaats voor kunstschatten, die bom vrij wercl geacht. Do waarde van wordt op tachtigduizend mark ge schat. Do bolde arrestanten verklaarden het schilderij voor honderd mark ven een ander* man te hebben ge kocht. ophouden van een eventuele aan valler, totdat machtige Amerikaan se en Canadese contingenten zou den zijn aangekomen. De Ameri kaanse luchtmacht ziou de strate- gi che bombardementen uitroeren. Met betrekking tot een mogelijke deelneming van Duitsland meent men in deze kringen te weten, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het er over ©ens zouden zijn geen Duitse herbewapening toe te laten, zolang die van Frankrijk niet tot stand is gekomen. Men meent daarom, dat dit vraagstuk eerst aan de orde zal komen. De Noordzee wordt veel te intensief afgevist 375 millioen kg per jaar maximum Op een Zaterdag in Alkmaar ge houden vergadering van de Neder landse vissersbond sprak de dineo- teur van het instituut voor visserijs onderzoek, dr. B. Haviinga, over „De overbevissing van de Noordzee" Hij betoogde, dat Idezie overbe vissing de laatste tijid een ernstig feit is geworden. Wanneer de vis stand het gunstigst is, aldus dr. Ha- vinga, kan de Noordzee per jaar 375 millioen kg. vis opleveren, ha ring en makreel nog.uitgezonderd. Wordt er echter in een bepaald jaar meer vis gevangen, dan gaat de visstand onherroepelijk achteruit. Vooral door het vangen van kleine vis wordt de visstand ernstig ge schaad. Daarom1 wordt getracht een internationale overeenkomst te slui ten teneinde de kleine vis te spa- em. De maas wijd te van het traw- liemet moet acht cm. bedragen, doch alleen de voor schelvis, tong en heek vastgestelde matein zijn hiev- mede in overeenstemming. De an dere maten voor verschillende vis soorten houden geen rekening met de voorgeschreven maaswijdte van de kuil. De 'lauden om ide Noordzee hebben hierover in 1946 te Londen besprekingen gevoerd. Nederland kon de afspraken niet nakomen, om dat België de conventie nog met heeft geratificeerd. r f>e secretaris van de vissersbond merkte in zijn jaarverslag op, dat de omstandigheden in die kustvisse rij. zorgelijker worden. De materiaal- prijzen stijgen, de visprij'zen zak ken. Toch kon in 1949 het bedrijf Dp lonende wijze worden uitge oefend. Bijzondere zorg baart ide positie van de garnalen vissers en gewacht wordt nog op het verlos sende woord van de regering inzake de moeilijkheden dier Waddenzee- vissers. De rijke vindt verwanten in Js, verste streken; de arme zoekt vaak in zijn eigen fa milie tevergeefs. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Later iets kouder Half- tot zwaarbewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen; meest ma tige wind, aanvankelijk Oostelijk, later draaiend naar Noqrdelijke rich tingen; iets kouder. 20 April. Zon op 5.34, onder 19.45. Maan op 6.19, onder 23.52. Eerste Kwartier 25 April te 11.40. Roofmoord op Nederlander ie Soerabaja Zaterdagavond is te Surabaja ver moord de heer J. Kudjer, mede-fir mant van de boerderij „Feddema", De heer Kuijer was bezig met het tellen van geld ip het kantoor van de boerderij, toen hij buiten een schot hoorde. Hij liep naar de bui tendeur en nog vo.oir hij die be reikte, werd hij door twee schor ten dodelijk getroffen. Een schot trof hem in de borst en de ander® in het hoofd. Het onderzoek wees later uit dat de moordenaars ston den naast de openstaande buitenr deur, waar zij Kuijer opwachtten. Vijf andere rampo^kers drongen daarop de woonkamer binnen, waar Vhevrouw en enke e op bezcek zijr.de kinderen zich bevonden. De rovers eisten het aanwezige geld op en trachtten iptussen nog een 14r jarige jongen met een 'bajonet te steken. De mannen verdwenen hierop met vier rijwielen. Drie uur later -weTd de heer ven Jev-eren in de Merkusstraat le Pco- rabaja door een onbekende Indo nesiër neergeschoten. De heer ven Jeveren w'as op bezoek geweest bij" kennissen en terwijl deze ken-- (nissen, na hem te hebben uitgelaten, bezig waren de deur te sluiten, hoorden zij van Jeveren met iemand spreken. Even later hoorden zij een schot De Indonesiër had, wijzende op het huis, van Jeveren gevraagd: „wat heb je in dat hu-is gedaan?" Van Jeveren antwoordde, hoe vreemd' hij de vraag ook vond: ,.ik ben daar op bezc-ek geweest". Hier op haalde de onbekende een wa-i pen te voorschijn en schoot. Van Jeveren werd ernstig gewond bij zijn kennissen binnengedragen ©n nadat aanvankelijk was getracht me dische hulp te krijgen, is hij later met behulp van een politie patrouille naar het C.B.Z. vervoerd, Zijin toestand is niet zorgwekkend. Energie om de vrede te bewaren gelijk aan energie om oorlog te winnen Atlantisch Pact belangrijke schakel in vredesketen „Oorlog kan worden vermeden, doch slechts door een inspanning, zoals nodig is om een wereldoorlog te winnen", zo schrijft John Foster Dulles in zfj'n boek „Oorlog of Vre de", dat gisteren te New York is verschenen. Dulles dringt er in zijn boek bij de ,,vrye wereld" op aan het po tentieel, „dat wij gewoonlijk voor een oorlog reserveren", te mobili seren tegen de „betrekkelijke kleine fanatieke Sow jet - communistische partij". Zijn boek wordt thans des te be langrijker geacht, omdat Foster Dul les, de republikeinse deskundige voor buitenlandse zaken, onlangs tot adviseur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is benoemd. Het Atlantische Pact noemde Dul les „een belangrijke ontwikkeling van de organisatie van de vrede". Het Duitse probleem Hij waarschuwt, dat het Duitse probleem slechts naar behoren kan worden opgelost „als Duitsland, of althans het vrije deel er van, niet als een integraal deel in het kader van de Westelijke naties wordt ge bracht". Om de Westeuropese lan den daartoe de nodige moed te ge ven, acht Dulles een versteviging van het Atlantische Pact tot een Noordatlantische Unie voor gemeen schappelijke verdediging misschien noodzakelijk. Als noodzakelijke voorwaarden tegen communistische infiltratie noemt Dulles een ware en volledige Amerikaanse twee-partijen-politiek in buitenlandse aangelegenheden, wijzigingen in de organiatie van de Verenigde Naties en Amerikaanse druk ten bate van een vroegtijdige en oprechte Westeuropese eenheid. De wijzigingen in do organisatie der Verenigde Naties, die Dulles be pleit, komen neer op differentiatie van het „gewicht" der stemmen in de Algemene Vergadering naar mate de belangrijkheid van het land, dat de stem uitbrengt, beperking van het vetorecht tot zaken van belang, universeel lidmaatschap en een min der tijdrovende stemprocodure.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1