Koning Leopold bereid bet koningschap tijdelijk over te dragen' BADDOEKEN Motorclub „Sparta" schaft zich tien race-motoren aan Dubbele Arbeiderswoning SUCCESJES koffie en thee Het zou rusten op de schouders van Kroonprins Boudewijn Zaterdag heeft de koning der Bel- gen zich in een met spanning tege moet geziene rede gericht tot zijn volk. De vorst bracht in het begin van zijn door de radio uitgezonden toespraak zijn diepgevoelde dank uit voor de stoun van do partijen, die hom nimmer in do stoek lieten. Na etn kort résumé van de ge beurtenissen met betrekking tot de koningskwestie ging Leopold over tot het geven van een suggestio, waarin z.i. een mogelijkheid ligt te geraken tot een oplossing van de kwestie, die nu reeds zolang een be klemming legt op het nationale lo ven van België. Koning Leopold stelde het parle ment voor bepaalde maatregelen tp troffen In het kader onder grond wettelijke beginselen, die de vorst In staat stollon de uitvoering zijner preorgatieven tijdelijk aan do Kroonprins op te dragen en In over eenstemming met do regering, aan deze opdracht oen elndo te maken wanneer hij van oordeel zou zijn, dat 's lands belangen er mede ge diend zijn. RECHTZAKEN Doge Raad stelt 1'. de Boer lu liot ongelijk Do Hoge Road hcoft P. do Boor. do man van do Bond van do Mo bilisatie-invaliden en v;an do Stich ting „Do Nederlandse Soldaat" in hot ongelijk gestold inzake oontus- eonproccs. Do Boer hnd n.l. de Leeuwarder Rechtbank gevraagd schorsing van de tegen hom aanhangige strafzaak ul^t to .sproken, in verband méjt een clviolo proccduro. De recht bank cn later ook hot gerochtsjiof, wezen dit vorzook van do hand on thans \hcoft zich do Hoge Raad hcrblj aangesloten. Do Hoge Ruad ovorwoog o.m., dat indien iomand eert vordering heeft, groter dan hot 'door hem toegeëigende be drog, dlo toeëlgenlng niettemin on- rochtmatlg is, indien do goede trouw niet aanwezig is. Hot gevolg is, dat thans de rcchter-commissarls in strafzaken to .Leeuwarden hot vooronderzoek kon voortzetten en verwacht mag .worden, dat do zaak nu spoedig in openbaro behandeling kan wbrden gebracht. SPORT VOETBAL 10 cn 16 April Internationaal Bclgië-Nederland 2-0 (rust 0-0); Belgisch JeugdelftalNederlands Jougdolftal 3-1 (rust 2-0); Schotland -Engeland 0-1. Seml-intornatlonaal Antwerpen-Rotterdam 2-2; Brussel- Amsterdam 2-3; Belgische lucht strijdkrachtenNcderlandsè lucht strijdkrachten 1-0. •Dfstriotswedstrijdcn Zuid NederlandNoord Nederland 3-2; Schouwon-Duivelands Jcugd- elftal-Zuid Bevelends Jeugdelftal 31 District Zuid I. 3e klasse: DRKFC- Nieuw Borgvliet 1-8 Om de K.N.V.B.-beker RCS-De Zeeuwen 1-0 Vriendschappelijk DES-Juniores-Renesse-Juniores 0-3. België-Nederland 2O Tijdens de jongste wedstrijd Ne- derland-België, die Zondagmiddag te Antwerpen werd gespeeld, is de Oranjeploeg er niet in geslaagd het Belgische elftal op de knieën te dwingen. Integendeel, de Belgen wonnen verdiend, met 2-0, cijfers die voldoende bewezen, dat de Ne derlandse voorhoede geen goals in de schoenpunten heeft. Nederland verloor de toss en de eerste helft speelden de Belgen met de wind in de rug. Direct ging het Belgische elftal tot de aanval over, hetgeen na een doorbreking van onze midden linie aanleiding gaf tot een gevaar lijke situatie voor het Nederlandse doel. Slechts door ingrijpen van. van der Sluys kon erger worden voor komen. In hoog tempo werd verder gespeeld, waarbij de Belgen er in slaagden de gehele Nederlandse ver dediging open te scheuren. Zorg vuldig geschoten werd er echter niet en doelman Kraak stond op zijn post. De meerderheid der Bel gen kwam ook tot uiting in een groot aantal hoekschoppen, die ge nomen moesten worden. Aan span nende ypiomenten ontbrak het dan ook niet. De Nederlandse voorhoede VanzeMbprekend zou ik, aldus vervolgde de koning, van deze mo gelijkheid slechts gebruik maken, indien dit door de grote meerder heid met vertrouwen zou worden aanvaard. Koning Leopold deed daarop een beroep op do eendracht des volks: „Mijn vurigste wens is dat mijn terugkeer in mijn vadorland ge schieden zal in het teken van de verzoening aller Belgen, ln oen geest van solidariteit, van nationale eendracht en van vertrouwen in de toekomst. God bescherme België", aldus be sloot de vorst zijn toespraak. wist met het sterke spel der Bel gen geen raad en menigeen vroeg zich af „of het slechtste Nederlands elftal" speelde, dat ooit tegen do Belgen uitkwam. Eerst na een half uur verzwakte het tempo der Bel gen, waardoor Terlouw en doelman Kraak gelegenheid kregen wat op verhaal te komen. Tien minuten voor de pauze was het echter van hetzelfde laken een pak. De Belgen zetten een hevig bombardement in, waardoor het Nederlands elftal let terlijk met de rug tegen de muur werd gedrongen. Krank kreeg weer handen vol werk. Niettemin trad de rust in mot, wonder boven won der, een blanke score. Twee minuten na do hervatting ovenwei viel, min of moor door een misverstand aan onzo zijde, hot eer ste Belgischo doelpunt, dat door Mermans werd gemaakt. Kort daar na bleek duidelijk, dat de Neder landse voorhoede te weinig in haar mars had, om werkelijk gevaarlijk te kunnen zijn. Uit een voorzet van Chaves maakte de vrijstaande de Hert een doelpunt, na 22 minuten spelens. Naderhand kon het Neder lands elftal niets meer inbrengen en de Belgen hadden verdiend ge wonnen met 2—0 15 April KORFBAL S.D.K.B. Ie klasse: Zwaluwen I-Burgh I 0-2; Velocitas I-OWKI 0-2; Zeemeeuwen I-Strandvogels I 0-2 DAMMEN Komploonsehap van Zeeland F. Brandenburg-J. Blom 1-1. WANDELSPORT Wandelmars S.V. „D.S.S." Nleuwerkerk Naar wij vernemen zal op Zater dag 29 April a.s. de Nieuwerkerkse sportvereniging D.S.S., evenals vo rig jaar, een mars uitschrijven over 15 cn 30 km. Het vorige jaar werd eens mars gehouden in September; de temperatuur was toen bijzonder broeiend, zodat wandelen toen ex tra zwaar was. Ook is het in die tijd door de voorafgaande vacanties moeilijk alle leden te bereiken. De vereniging wil het daarom eens in het begin van het seizoen proberen. De bedoeling is de route te nemen over Zierikzee, Schuddebeurs enz. In de drie jaren dat D.S.S. wan deltochten organiseert, heeft men steeds door andere gemeenten ge lopen, met het doel in alle bereik bar edelen van het eiland propa ganda te maken voor deze mooie sport. Er valt in het voorjaar veel te genieten in de pas ontwaakte na tuur. Het is daarom dat D.S.S. een flink aantal deelnemers verwacht. Wandeltochten op Schouwen-Dulveland Nu het langzamerhand geschikt [Wandelweer wordt feu 'de dagen flink aan het lengen zijn, heeft het comié voor de Wandeltochten ioip Sdh'ouwen-Duiveland w©er eens ver gaderd en besloten als data voor de wandeltochten 0]> Schiouwen- Duiveland dit jaar vast te stellen 20 en 21 Mei a.s. H(et parcours, dat 25 en 35 km. bedraagt, gaart gedeeltelijk door Duiveland, gedeel telijk door Schouwen, h|ootfidzake- lijk over binnenwegen. Verder verluidt idat „DSS" te NieuWerkerk ,het plan heeft eind April een wandeltocht te organise ren en ook de S.V. „Burgh" voor nemens is binnenkort een Wandel tocht te doen plaats vinden. Voor de wandelsportlieilhebb'ers en -liefhebsters valt er dus Weer Wlat te genieten en als zij nu in trai ning gaan, zullen zij zeker fit aan de start verschijnen en er in sla gen één of meer Wandoltrophleeën te veroveren, MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling-s vereniging Zierikzee Veiling van 14 April Appels: standaard f58; id. huis houd II f 19; Peren: standaard f 29; spinazie f 31-60; andijvie f 55-62; 'stoofsla f 25-82; prei f 27-41; vvltlcf f 12-50; rebarbe^ f 80-81; ellos nar 100 k.g. Bloemkool f 80-72; kropsla f 12- 21; b'os selderij f 13. Alles per 100 stuks en boa. extra mooie kwaliteit, 100 x 65, gewicht 250 gram f 3.75. f 3.95. f 3.38maat 75 x 100 f 4.25Import Baddoeken f 1,75. Witte Wafeldoeken 127 x 67 f 3,15. Blauwe Doeken f 1.65, f 1.30. f 1.20. Theedoeken f 1.57, f 1,28. 78 ct Werkdoekjea f 42 ct. Tetra Luiers f 1.18. Gewone Luiers f 1.20. f 1,40. Zeer mooie kwaliteit Servetten f 1,63. Fa. FRANS KOEVOETS - Zierikzee ST. DOMUSSTRAAT 128 - ZIERIKZEE - TEL. 394 ADVERTENTIES April hopen, 10 R MOTORSPOET Belangrijk molorsportselzoen staal voor de deur Er zijn nog voldoende mensen, dlo de motorsport niet anders kun nen betitelen don „onzinnig gevlieg op motoren". ZIJ kennen do waarde van een dergelijke sport ln een me chanische wereld, als waarin wij thans leven, niet. Toch is die waar- do aan te wijzen. De beoefenaars der motorsport worden gedwongen zich heel direct voor de motor als zodanig te interesseren. Nog zeer veel mensen zitten dage lijks aan het stuur van hun auto of berijden een motorrijwiel, maar weten niet of onvoldoende hoe de machine eigenlijk in elkaar zit. Dit to ondervangen is wel een van de belangrijkste paedagogische waar den-van de motorsport. Een moei lijkheid is vaak, dat de beoefenaars van deze sport 'voor grote finan ciële problemen komen te staan. Een motor is een kostbaar instrument en een willekeurige tourmachino is nog geen race-machine of geschikt voor het houden van terrein- of be hendigheidsraces. Dat heeft de M.C. „Sparta" evenzeer ondervonden. Daarom heeft het bestuur altijd als ideaal gezien zelf in eigen beheer de beschikking te hebben over een aantal race-motoren, die ter be schikking gesteld kunnen worden van de financiëel minder draag krachtige leden. In het rennerskwartier Dit ideaal is thans, zij het mis schien nog niet ten volle, verwezen lijkt, door het aanschaffen van een tiental machines, die wij Zaterdag middag in keurige staat in het „ren ners-kwartier" van de club in de voormalige Jamfabriek, aantroffen. „Sparta" kon zich deze aanschaf permitteren, daar een groot aantal liefhebbers van de sport de handen ineen sloegen en de club de beschik king gaf over gelden, waarmede men tot aankoop van de motoren kon overgaan. De motoren, alle in de klasse van 125 cc (Villiers) ver keren, hoewel ze niet nieuw zijn, in uitstekende staat en zijn door de leden zelf geheel gereviseerd. Met deze machines is het mogelijk ge bleken een interessant seizoen-pro gramma uit te stippelen, waarvan wij allereerst noemen de behendig heidswedstrijden te Renesse en de behendigheidswedstrijden te Haam stede, beide in de maand Mei. Voor het zomerseizoen is eveneens een uitgebreid programma opgesteld. Te vens ligt het in het voornemen het z.g. „motorvoetbal", een nieuwe tak van sport, die zich in een toene mende populariteit mag verheugen, te gaan beoefenen. De motorsport op Schouwen-Duiveland krijgt door een en ander geen onbelangrijke stoot in de goede richting en het ziet er naar uit, dat „Sparta", als enige club in den lande, die de beschik king heeft over eigen motoren, een weg heeft ingeslagen, die uiteinde lijk zal getuigen van de grote moge lijkheden ook in deze streek, van de motorsport, waarvoor terecht al- lerwege een veelzeggende belang stelling bestaat. Op 25 W^ÊÊÊÊfM de Hcere wil cn zij leven, mijn geliefde broeder en zuster, C. W. DEN BOERJzn cn C. DEN BOER— v. d. WEKKEN hunne 50-jarige echtver eniging te gedenken. C. J. DEN BOER Jd. Brouwershaven, 17 April 1950 '•AAJkbÊk&ékAJÈuïf, ouders, behuwd- grootouders Christoffel Hillebrand en Franslna Hillebrand— van Dommelen hun 40-jarlge echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Capelle bij Zierikzee. Van de Plantenziekten- kundige dienst Do door postduiven aangerichte schade Do postdulvenhou'dors hebben mof verschillende gevoelens het bericht van de Plantenziektejikunidigo Dienst Over de radio aangehoord, waairin ze worden gewaarschuwd toich voor al goed o<p te letten dat hun |dle- ren geen schade kunnen toebren gen aan de te velde staande gewas sen, o-a. erwten en bonen. JDq één is van m'enlng dat zijri dieren nooit op het veld komen, Idé ander dat ze wel OP het velld ka- talen, doch geen schade berokken nen, doordat zo goed gevoederd 'Worden. Zo zijn er nog velerlei meningen die zeer ver uiteenlopen doch die allemaal hierop neei'ko- frrön, dat de postduiven geen scha de aan de gewassen toebrengend Deze beweringen zijn allen sterk laanvechtbaar en we zijn er van overtuigd, dat ide schade waarover door de landbouwers klachten wor den geuit, in hoofdzaak wordt toe gebracht door «de hout- of ktaoi- duiven. Deze hout- of koolduiveni kbfm'en! momenteel in zulke grote aantaldlen voor, dat ze schadelijk voor do cultuur zijn geworden. Het is dan ook beslist nodig dat op plaatsen waar de houtduivenstand te idficht en daardoor schadelijk is geworld'efn, deze gedund wondlt. De moeilijkheden die zich bij 1de- ze bestrijding voordoen zijn van dien aard, dat overleg met d'e post- duivenhouders moldig was- Het is im mers onmogelijk om' de houtduiven ten gerieve van de landbouwers te (bestrijden, Zonder dat er slacht offers onder de postduiven vallen. Met het oog hierop is overleg ge-1 pleegd met de afdeling „Zondags- vliegers". Op deze bijeenkomst id besloten om-vanaf heden de eerst volgende tien dagen zoveel moge lijk de dieren op te houden, tenzij1 door burgemeester en wethouders in verschillende gemeenten anders is bepaald, we denken b(v. aan' vliegverboden e.d., idit Ün verbanii met hot feit dat door de Planten- ziektenkUndigo Dienst op diverse percelen maatregelen zuiOJen won den genomen om do houtduiven te bestrijden en daardoor dlo schade aan de gewassen te beperken. Dit bericht heeft ten doel om de „Zon- dagsvliegcrs" alsmede do „ongeor ganiseerden" te bereiken, wo ho pen dat ze dan ook hiervan lcennN zull'en -nemen. Do ..Znnrlagsvliegerc" hebben door middel van hun be sturen, reeds kennis genomen van de uit to voeren maatregelen. ld. (R, VOORLICHTINGSBUREAU -ft# VAN OEN VOEDINGSRAAD Rauwe groente in afwach ting van overvloed Groenten en fruit ziijta twee voe dingsmiddelen', lüe vaak in één adem' worden genoemd. Maar terwijl het als vanzelfsprekend geldt, dat vruch ten dikwtijls rauw worden gegeten, is het nuttigen van ongekookte groente nog niet overal ingebur gerd vooral niet in de winter maanden. Toch zlljn rauwe groen ten uitstekend geschikt om de vruch ten te vervangen, wanneer die te duur worden voor geregeld gebruik. Groenten bevatten immers over het algemeen dezelfde belangrijke voe dingsstoffen als fruit. Wij noemen hiervan de vitamines en voedings- zouten (waaronder ijzer, koper en kalk), die men tot de „beschermen de stoffen" rekent, omdat zij1 het lichaam meer weerstand geven te gen ziekten. Tijdens de winter en tegen het voorjaar hebben wij aan deze beschermende stoffen een gro te behoefte; denkt u maar aan griep en verkoudheden, die immers juist in. dit seizoen zoveel voorkomen! Waarom noemen Wij nu speciaal de rauw© groente? Wel, deze heeft de volgende voordelen boven gekookt© groente: a. dat zfij1 meer beschermende stoffen bevat; door het koken gaan ml. vitamines verloren en de v.oe- dingszouten kunnen daarbij oplos sen in het kookvocht (nog al te veel' huisvrouwen gooien dit vocht weg en koken in grote hoeveelheden water) b. dat van rauw© groente min der nodig is dan van gekookt©, het geen in deze dure tfijd pole een woordje meespreekt. Men behoeft voor rauw gebruikte groente slechts ongeveer 150 gram per persoon te rekenen, terwijl men van gekookte bladgroente 800 350 g. van ge kookte knollen, bieten en kool ten minste 250 g. per persoon jpier dag dient te eten. Zijn er in do na-winter nu wel ge schikt© groenten om' rauw te ge ven? Zeer zeker; er vallen zelfs maar weinig soorten te noemen, die fich daartoe niet zouden le nen. Rouwe slaatjes van bijna alle koolsoorten, van wortel, koolraap en knolselderij, van andijvie en Brussels lof kunnen heel smakelijk ziljn. Wij laten hier enige recepten voor dergelijke slaatjes volgen. Hiermede vervullen wij de treurige plicht u kennis te geven van het nog vrij onverwachts overlijden van onze geliefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder JACOMIJNTJE VAN DER WIELEN— geb. de Oude, in de leeftijd van ruim 53 aar. Schuddebeurs, 15 April '50 Schuddebeurs. A. van der Wielen W. van der Wielen W. van der Wielen— van der Weele W. C. den Engelsman— van der Wielen C. den Engelsman Middenmeet. N. van der Wielen L. van der Wielen— Koopman Schuddebeurs. J. van der Wielen D. van der Wielen En kleinkinderen. Na een langdurig lijden, nam de Heere heden tot Zich, onze geliefde man, vader en behuwdvader HENDRIK DE VLIEGER in de ouderdom van 61 jaar. Zierikzee, 15 April 1950. A. DE VLIEGER— v. d. Klooster Nleuwerkerk, J. CATS-de Vlieger J. CATS Zierikzee, P. J. DE VLIEGER W. A. DE VLIEGER— Landman S. DE VLIEGER Schiedam, J. M. DE VLIEGER Zierikzee, M. J, A. DE VLIEGER Langs deze weg betuig ik mijn oprechte dank voor de vele blijken van belangstelling, bij mijn terugkeer uit Indonesië ondervonden. Speciaal de buurt vereniging „Neptunes". Wmr. H. Y. SCHAAP Zierikzee. Oranjevereniging Haamstede Algemene Ledenvergadering in Hótel Bom, op Donderdag 20 April a.s., 's avonds 8 uur. Het Bestuur. Uit de hand te koop t aan de Meeldijk te Burgh, thans niet bewoond. J. A. FRIDERICHS, Meeldijk, Burgh. 1—4 regels) f L— p. stuk TE KOOPt Mantelpakje, korte Jasjes, Japonnen maat 38 en 40 Werkschoenen maat 41 Te.bevr. bureau van dit blad. Een Keukenkachel, in prima staat. - Te bevregen Boekb. W. de Vries Rx„ Zierikzee. BEKENDMAKING Het Bestuur van het Water schap Ooster- en Sirjansland MAAKT BEKEND le dat, inoevolge art. 95 van het Algemeen Reglement voor de polders of water schappen in Zeeland, de Begroting van inkomsten en uitgaven, over 1950/51, gedurende 8 dagen te rekenen ven 17 tot en met 25 April 1950 ten kantore van de Ontvanger-Griffier is nedergelegd, ter inzage van de elaenaren van gron den ln de polder, terwijl daarvan tevens, tegen be taling der kosten afschriften verkrijgbaar zijn 2e dat een Vergadering van Ingelanden zal worden ge houden. op Woensdag 26 April a.s., des namiddags 2 uur, ten huize van A. Mol te Oosterland. Oosterland, 17 April 1950, Het Bestuur voornoemd, J. KWAAK, Dijkgraaf. J. M. DE WAAL, Ontvanger-Griffier. HANDLICHTING Bij beschikking van de Kan tonrechter te Zierikzee d.d. 13 April 1950, is aan JOHANN CARL FRIEDRICH PANKOW, rechtens wonende ten huize van zijn ouders te Zierikzee, aan de Lammermarkt B 260, geboren 24 December 1930 te Zierikzee, uit het huwelijk van Willem Nicolaas Pankow en Marina Cornelia Menheere, wonende te Zierikzee, beperkte handlichting verleend en zijn ingevolge deze handlichting aan genoemde Johann Carl Friederich Pankow de navolgende rechten van meerderjarigheid verleend „Het uitoefenen van het be roep van caféhouder (verlof A) en het aangaan van alle over eenkomsten benodigd voor het voeren van het cafébedrijf, een en ander met inachtneming van het bepaalde bij artikel 484 van het Burgerlijk Wet boek". De Griffier bij het Kanton gerecht te Zierikzee M. M. DE RAAT, wnd. Vanaf heden prima Voor scholieren SPECIAAL TARIEF Tevens verzorgen wij al Uw bestellingen. Telefoon no, 371 Beleefd aanbevelend. C. v. d. WIELEN Bar~Café „La France" Voor Heren Sigarendozen Sigarettenkokers Tafelaanstekers Sigarettenaanstekers Dashouders Manchetknopen Briefopeners Boekenleggers Sigarettendovers Sleutelkettingen Asbakjes Sigarettenpijpjes Zilveren Potloden Boordenspelden Vloeldrukkers Luciferhouders JUWBClïïïï Havenplein 315 - Telef. 255 Gediplomeerd Horloger Eigen werkplaats-inrichting voor goud. zilver en uurwerken Gevraagd Hulp in de huishouding in gezin met drie schoolgaande kinderen. Gaarne brieven aan Mevr. KEUR, van den Ende laan 29, Hlllegom. Er biedt zich aan een Meisje voor drie dagen per week. Brieven onder letter C, bureau van dit blad. Abonneert U op dit blad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 4