H.M.'s „Dolfijn" op reis naar de Poolwateren Volksraadpleging in België bracht feitelijk geen oplossing DE ZIERIKZEESCHE COURANT Reis van Prins Bernhard naar Canada werd ware „goodwill-trip" De Amerikaanse wapenzendingen zullen worden gelost De heersende kliek in Bulgarije spuit modder naar het Westen DINSDAQ 14 MAART I960 Na 19969 1049 Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct Loss* nummers 10 cl Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesje* (me» 15 mm.) minimum M,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lengt Nobtlslreel A 171, Zltrlkset, Postbus nr 1, Teltloon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtmen Langt Nobtlslraal A 171 Zitrlkitt. Meerderheid niet beslissend voor liberalen en socialisten liet percentage van 57.88 der Bel gische bevolking, dat zijn stem uit gebracht heeft op Koning Leopold, is enigszins als een ontgoocheling voor de Leopoldlsten gekomen, daar vorst op zeker ogenblik in 26 van de 30 arrondissementen 62.07 pro cent van de stemmen had gekregen De uitslagen van Brussel, Luik en Bergen, met zijn voor het grootste gedeelte anti-koningsgezinde bevol king, deden echter het definitieve percentage beneden de 60 procent dalen. Koning Leopold heeft in ze ven van de negen Belgische provin cies een meerderheid behaald, na melijk in Antwerpen, in Brabant, West-VJaanderen, Oost-Vlaanderen, Luxemburg, Limburg en Namen. In de provincies Luik en Henegouwen bleef het percentage beneden de 50. De koning heeft in het algemeen veel meer stemmen gekregen, dan zijn tegenstanders aan de hand van de in de verkiezingen van 26 Juni 1949 door de Katholieke Volkspartij behaalde resultaten (43.55 procent van het totaal aantal stemmen) had verwacht. Hieruit kan worden ge concludeerd, dat een groot aantal liberalen en zelfs socialisten voor de terugkeer van de koning hebben gestemd. P Koning zelf nam 55 als criterium Zoals bekend, heeft koning Leo pold indertijd bekend gemaakt, dat Stalln bereid lol vredes- besprekingen In Europa? Buitenlandse waarnemers te Mos kou achten het niet uitgesloten, dat premier Stalin bereid is president Truman te ontmoeten voor „vredes besprekingen" in Europa. Zi^j wijzen in dit verband op con onlangs door Malenkof, lid van het Politbureau, afgelegde verklaring, dat de Sow- jet-Unie bereid is deel te nemen aan „eerlijke besprekingen over de wereldvrede". Vreemd initiatief van Brils predikant De 42-jarige predikant van de badplaats Bexhill, in het graafschap Sussex, w.l de Britse regering „schrik aan jagen" docnr een alge mene werkstaking, gepaard gaan de aan vasten, door het gehele Britse volk, met het do.el de auto riteiten te Londen te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle over de waterstal bom. De predikant, Wa- terson, heeft verklaard zijn actie op pass ie-Zendag 26 Maart a.s., te zullen inzetten, indien hij viool dien nog niets heeft gemerkt van stap pen der Britse regering om tot overeenstemm.ng met Moskou te komen. Ds. Waterson deed een beroep op „alle christenen" ,om zijn ac tie te steunen. Hij zal persoonlijk zijn stakings- en vastenactie lei den, indien deze ten uitvoer wondt gelegd. 1 i Fuchs gaf uilersl belang rijke gegevens door Vojgens Amerikaanse deskundigen is het de Sovjet-Unie, dank zij da fhaar door de .Britse atoiomgeleerde van Duitse geboorte, Dr. Klaus Fuchs. verstrekte inlichtingenthans onder meer bekend, over hoeveel atoombommen de Ver. Staten nu beschikken. Slechts de jongste Ame rikaanse uitvindingen op het gebied/ van de atoomenergie zijn niet «loior Fuchs in handen der Russen ge speeld. Gw.oeiTde deskundigen verklaren, aan do hand van documenten over het door de Engelsen naar deze spior.nage-zaak ingestelde onder zoek dat Fuchs de Sovjet-Unie ver strekkende inlichtingen over de atoombom en hoogst belangrijke ge gevens op theoretisch gebied over de waterstofbom heeft verstrekt. De Federale Amerikaanse Veilig heidsdienst acht het mogelijk, dat Fuchs medeplichtigen in de Ver. Staten heeft gehad. Zij stelt hier naar thans een onderzoek ia. hij zou overwegen naar België terug te keren, indien hij tenminste 55 der stemmen zou verkrijgen. De so cialisten hebben in de Kamer in de debatten over de volksraadpleging steeds verklaard slechts te zullen instemmen met de terugkeer van de vorst, indien hij minstens 66 pro cent van het totale aantal stemmen zou behalen en een percentage van meer dan 50 in alle Waalse pro vincies tezamen. Ook de liberalen waren van oor deel dat de koning in de Waalse provincies een gemiddelde van meer dan 50 moest behalen. Het resultaat van de volksraad pleging is nu juist geworden wat vele vooraanstaande polici steeds hebben gevreesd: een percentage dat weliswaar boven het gemiddelde van 55 voor het gehele land ligt, doch voor liberalen noch socialisten beslissend is. Bezoek Koningin Juliana aan Engeland? Volgens de „Daily Graphic" zal het eerstvolgende staatshoofd, dat zal worden uitgenodigd een officieel bezoek aan Engeland te brengen. Koningin Juliana zijn.. Naar het ANP verneemt, staat o>mtrent een bezoek van H.M. de Koningin aan een buitenlandse mo gendheid, nadat H.M. een bezoek aan Frankrijk zal hebben gebracht, nog niets vast De grote gecombineerde Amerikaanse manoueures In het kader van de „Operation' Portrex", de grootste gecomb.neer- de manoeuvres van de Amerikaanse lucht-, zee- en landmacht, is het eiland Vieques bij' Puerto. R'icfOi door een „invasieleger veroverd". Onder meer werden manschappen en ma ter.aai door de lucht aangevoerd. In m.nder dan idrie dagen werden meer dan 14000 maiftsctiappen, 35 duizend 'ton voorraden en 1600 voertuigen op de kust gezet. Aan de „operation portiex" ne men 160 schepen, 700 vliegtuigen en 80.000 manschappen vian land-, lucht- en zeemacht deel. Drie Amerikanen moeten Hongarije verlaten Hongarije heeft de terugroeping van drie militaire ambtenaien van de Amerikaanse legatie te Boeda pest verzocht. In do desbetreffende Hongaarse nota 'vorden de volgende persfo- nen genoemd: kolonel John T,. Hoy- ne, assistent militair attaché, ko lonel James P- Kraft, militair atta ché en majoor E. Griffin, assistent- luchtvaartattaché. Van alle drie werd op het proces tegen Vogeler gezegd, dat zij leden van de Ame rikaanse geheime dienst waren. In de nota wordt tevens verzocht de Britse zowel als de Hongaarse Staf van de Britse legatie te Boe dapest te verkleinen. Franse president naar Amerika De Franse president, Vincent Auriol, zal een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo heeft de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, aan boord van de „Arromanches" aan een correspon dent var Reuter verklaard. De „Ar romanches" is het schip, waarmee Auriol en zijn vrouw naar Frankrijk zijn teruggekeerd- Een bezoek aan Parijs van het Britse Koninklijke Paar „ligt in de bedoeling", maar er is nog niets vastgesteld, voegde de minister er aan toe. De emigranten in het land onzer bevrijders Laat uw leven niet afhanke lijk zijn van de activiteit van anderen. Oude kranlen voor college-geld Daar studenten vaak met ar moede te kampen hebben, zijn Parijse studiosi op het idee ge komen oude kranten te gaan op halen. De papierfabricatie geeft namelijk geld voor oud papier. Zo werd de „studentenophaal dienst" in het leven geroepen. Enkele studenten krijgen een bakfiets ter beschikking en hun wordt een bepaalde wijk aange wezen. Daarbij zullen de pers en de radio voor verdere bekend making van deze dienst zorgen. Ook worden er pamfletten in de diverse wijken van Parijs ver spreid: „Help de studenten. Maak een pak van uw overtollige kran ten en zet dat voor uw deur. Wij zorgen ervoor dat het opgehaald wordt". Om afzet voor dit papier te vinden, is contact gezocht met een papierfabriek die dagelijks 10 ton zal afnemen. Het weekend© verschaft© Prins Bernhard weinig of geen gelegen heid om even op adem te komen na de zeer druk bezette agenda van de vorige dagen. Zaterdagoch tend werd aan de Prins de nieuw ste Canadese straaljager gedemon streerd op het vliegveld Rockliffe bij Ottawa. De Prins kreeg een uitstekende indruk van de nieuwe straaljager. Tijdens de lunch in de officiers club bij het vliegveld, welke werd aangeboden door de Minister van Defensie, Claxton, werden aan de Prins door de waarnemende stafchef, vice-luchtmaarschalk James, de „Golden Pilots Wings" ter hand ge steld, welk ereteken nog slechts eenmaal eerder was verleend. Bezoek aan ex-premier 's Middags bracht de Prins een bezoek aan de gewezen premier Mackenzie King te zijnen huize. Mackenzie King, die reeds geruime tijd ongesteld is, ontving uit handen van de Prins de eretekens van het Grootkruis Nederlandse Leeuw. In een kort toespraak getuigde de Prins van zijn „gevoelens van diepe be wondering en oprechte vriendschap voor U en het volk dat gij vele ja ren hebt geleid en vertegenwoor digd tot welzijn van het volk zelf en van de gehele wereld". Macken zie King dankte in bewogen woor den voor de hem ten deel gevallen onderscheiding. Bij een aan de Prins door pre mier St. Laurent aangeboden diner zeide de gastheer in een hartelijke toespraak, dat het Canadese volk het als een voorrecht beschouwde te hebben mogen bijdragen tot de bevrijding van Nederland. Hij sprak De sjah van Perzië naar Pakistan De K.L.M. In het gevolg Dezer dagen vertrok de K-L.M. Douglas DC-6, PH-TPJ „Klomiiingin Juliana", met gezagvoerder J. H. Eilders naar Karachi. De PH-TPJ is do:oir de regering van Pakistan gecharterd voor het vervoer van gasten en journalisten naar aanlei ding van het officiële bezioe'k, dat de Sjah van Perzië thans aan Pa kistan 'brengt. In de periode van 5 tot en met 14 Maart doet ide PH-TPJ dienst als volgvliegtulg van het vliegende fort, waarin de Sjah door Pakistan reist en waarbij hij de volgende plaatsen aanidioiet: Dac ca, Shamshirnagar, Labor e, Pesha war, Risajpur, Quetta, Karachi en Jaoobabad. Behalve een K.L.M. DC-6 verge zellen ook een Douglas DC-3, een Viking, een „Dove" en twee vracht vliegtuigen het vliegende fort. Franse havenarbeiders geven toe C.G.T. spant zich tevergeefs in Nu de eerste ladingen voor Frank rijk bestemd© Amerikaanse wapens hun bestemmingen beginnen te na deren, heeft de onder communist!-, sche leiding staande C.G.T. zijn aan dacht vooral op Franse havens ge richt. De eerste belangrijke haven, waar de Amerikaanse wapens zullen wor den gelost, is Cherbourg. Cherbourg gelijkt op een garnizoenstad. Het gebied rondom de opslagplaats van wapens is afgezet en alle toegan gen tot het havengedeelte, waar de lossing zal geschieden, worden door soldaten beWaakt. Infanterie en af delingen militaire chauffeurs bevin den zich in de nabijheid van de ha ven. In de stad zelf zijn verschei dene compagnieën van da gendar merie en der republikeinse garde ondergebracht. De havenwerkers van Cherbourg hebben besloten de Amerikaansche wapens te zullen lossen. De C.G.T. heeft haaruiterste best gedaan de bootwerkers van gedachten te doen veranderen. Zij zeggen financiële steun toe. van collega's uit de andere Franse havens, indien zij in staking zouden gaan. Doch alle moeite van het communistische vakverbond was tevergeefs. Vertegenwoordigers der bootwerkers van Cherbourg hebben in de stad aanplakbiljetten aange bracht, waarin de burgerij wordt medegedeeld, dat de havenarbeiders niet zullen staken en de voor Frank rijk bestemde Amerikaanse wapens zullen lossen. uitvoerig over de Nederlandse emi granten, die, naar hij zeide, „Ne derland hier niet behoeven te ver geten, maar wier eigen aard en cul tuur hier als een welkome bijdrage gewaardeerd worden". Kerkdienst Zondagochtend woonde de Prins een godsdienstoefening bij in de „Sant Andrews Church", waar Prin ses Margriet in 1943 gedoopt werd. Na de dienst zong de gemeente in het Engels het „Wilt heden nu tre den", alsmede de zesde strophe van het Wilhelmus. Later maakte de Prins, begunstigd door de stralende winterzon, enige filmopnamen van Hockliffe en de omgeving van de villa waar de Ko ninklijke Familie in de oorlogsjaren woonde. Voor de lunch ten huize van ambassadeur Van Royen vond de Prins nog tijd een dertigtal kin deren van in Ottawa wonende Ne derlanders, die door mevrouw Van Royen bijeengebracht waren, een voor een te begroeten. In de middag bezocht de Prins generaal Foulkes en nam deel aan een intieme ontvangst te zijner ere ten huize van generaal Crerar. Des avonds besloot een diner in de „Country Club", waar de Prins de gastheer was van lord en lady Alexander, verschillende ministers en diplomaten de laatste dag van dit succesvolle bezoek aan Canada's hoofdstad. Gister vloog de Prins in eigen toestel naar Quebec. De walvisjagers in het Zuid poolgebied hebben opdracht gekre gen 15 Maart met de jacht op te houden, omdat het maximum van 16.000 walvissen bijna is bereikt. Niet het volk, maar de heersers zijn schuldig „Het was niet het Bulgaarse volk, doch het waren zijn communistische meesters, die een breuk tussen Bul garije en de Verenigde Staten wens ten", verklaarde de voormalige Amerikaanse gezant te Sofia, Donald R. Heath, in een door hem gehouden radiotoespraak, „De gelijkgeschakelde Bulgaarse pers en radio", zo vervolgde Heath, „gaan zich te buiten .aan de meest krasse vuilspuiterij aan het adres van de Verenigde Staten. Bij dit modderballet worden alle redelijke normen uit het oog verloren. De Bulgaarse autoriteiten hebben er stelselmatig naar gestreefd om het Amerikaanse gezantschap te Sofia zoveel mogelijk in zijn normale werkzaamheden te belemmeren. Zij hebben het'zo minderwaardig moge lijk behandeld. De bij het Ameri kaanse gezanthcap werkende Bul gaarse employé's zijn op alle moge lijke manieren geterroriseerd". De Amerikaanse leden van Heath en zijn staf zijn, toen het Ameri kaanse gezantschap te Sofia werd gesloten, naar de Verenigde Staten teruggekeerd. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond Enkele buien Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige, overigens meest matige Westelijke tot Noordwestelij ke wind. Na in de nacht op verschil lende plaatsen zware en bijna over al lichte nachtvorst, overdag dezelf de temperatuur als gisteren. 15 Maart. Zon op 6.56, onder 18.44. Maan op 6.20, onder 15.00. Nieuwe Maan 18 Maart te 16.20. De „Johan van Olden- barnevelt" vaari toch Het herstel vian de brandschade aan boord vian de „Johan van 01- denbarsievfilt" van de maatschappij/ „Nederland" Is met ikracht ter hand genomen. Alle bij het horstel bo tlakken Amsterdamse bedrljkien heb-* ben hun volle medewerking ver^ leend om de „Johan vian Oldenbar- nevielt" 'tijdig voor vertrek gereed te maken. De werkzaamheden zijn thans zovier gevorderd, idat het ze ker is, dat het schip op de vast gestelde tijd, vandaag om 13 uur uit de Amstferdiamse haven naar Djakarta kan vertrekken. Omtrent de porzaaik ytan de brand staat op het ogenblik nog niets vast« De Duitse vluchlelingen uil Polen Het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de tekst van een 'reeds door Polen verworpen nota gepubliceerd, inhouw inde, dat niet meer dan de vastgestelde 25000 Duitse vluchtelingen uit Polen in West-Duitsland zullen worden tjoie^ gelaten. De Britse ambassade heeft ver nomen, dat de Poolse regering idie onderhandelingen met die afdeling visa van de geallieerde Hoge Com missie wil afbreken en deze 25000 Duitsers in een transport naar Oost-Duitsland wil opnemen. Vol gens een woordvoerder van het En gelse ministerie is de vertegenwoor diger van het internationale Rioide Kruis, die in normale gevallen het toezicht gehad Zou hebben op het vervoer der vluchtelingen, eind De cember door de Poolse negering uit Polen gezet met de mededeling, d^t (e r voor hem geen werk meer was. De Italiaanse boer Francesco Falco is in een wijnvat gevallen en verdronken. Men vermoedt dat hij dronken was. De Jannen worden echte Poolreizigers In de winderige Waalhaven lag vorige week naast de massale be-' tonnen bunker van de ionderzee- bootdCenst Hare Majesteits onder zeeboot de „Dolijn" gemeerd. Op en langs dit schip heerste oen gro te bedrijvigheid; er werd gepoetst en geboend en voorraden werden ingeladen; een voioirspieil tot ©en zesweekse oefenrels, waarvan het geroezemoes verlo-ren gOng in het gedreun van pnoefdraaienide Diesel motoren. Deze oefenreis, die Maandag ls begonnen, heeft, zoals de nog jeugdige oommandant, luitenant ter zee eerste klasse H. M. van der Veen, vertelde, ten doel het mate rieel en het uithoudingsvermogen van de bemanning in koude stre ken te beproeven. De tocht gaat in Noordelijke richting, de Noond- poolcirkel tegemoet. Een vaste route ds niet opgesteld, men weet ook nog niet, hoe Noor delijk men zal kunnen komen. De ijsgrens, .waaraan men is gebonden, wordt immers juist in deze tijd door afdrijvende ijsbergen langzaam naar het Zuiden opgeschoven. Een tocht als deze eist zeer vee/1 van schip en bemanning en voiot beide wordt dan ook good ge zorg 1. Bij het treffen van de voorzorgs maatregelen "heeft men rekening kunpen houden met de ervaringen van andere onderzeeboten als ids Engelse „Amboush", die na de oor log en de Nederlandse O 15, die gedurende de oorlog in het Noor den hebben geopereerd. De beman ning van 63 man, bij wie een me dicus, krijgt zes ton voedsel mee. Echt marlnemaal De opvarenden krijgen het be roemde Marine-maal „de zeven ge rechten", dat deze reis zeker enigs malen op het menu zal verschijnen. Marine-koks doen erg geheimzinnig wanneer ze spreken over „de zeven gerechten", doch het lukte toch een opgave van de ingrediënten te bemachtigen. Hier zijn ze: stokvis, rijst, aardappelen, rauwe urien, ge bakken u.en, mosterd en een rauw ei. Deze en andere vette hapjes verzoeten wel het ongerief van de betrekkelijke schaarste aan zoet wa ter, waaraan alle mensen van de onderzeebootdienst overigens re?ds gewoon zijn. Voor het eerste deel van de rei» dat ongeveer vier wv ken duurt, kan namelijk niet meer dan 25 ton Zoet water w'orden mee genomen, zodat dan per man en per dag 10 Liter water beschik baar ds. Speciale kleding Speciale kleding, bestaande uit dik ondergoed, gebreide kousen, die tot ver over de knieën reiken en gevoerde jassen zal de Poolrei zigers tegen de koude 20 tot 25 graden onder nul beschermen. Ook voor de ontspanning is ge zorgd. Er /is een filmapparaat aan boiord met zeven füms, die de een tonigheid van de lange reis breken- Boeken em tijdschriften uit de wei- Voorziene bibliotheek kunnen ver der de weinige vrije uren vullen. De Paasdagen zullen de mannen van de „Dolfijn" in het N[0orse stadje Tromsö doorbrengen. De P-T.T. en het Marinepostkantioor rzuilen er voor -zorgen, dat er bij aankomst brieven .op hen liggen te wachten. Op de terugreis Wondt Leith in Schotland aangedaan. Op 28 April verwacht men thuis te zijn met een bemanning, die aan ervaring en sterke verhalen zal heb ben gewonnen. Insiders fluisteren' nu reeds dat er iets groots zal ge beuren met de officier, die opidezo reis een paar schaatsen meeneemt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1