VALDA Vooruitzichten mosselzaadpositie in de Waddenzee zijn slecht In een periode van vijftig jaar bleef de bevolking stationnair Een Spinster BBUIH188B Vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" Bruinisse beraadt zich over standaardcapaciteitscijfers Voor de Maandagavond gehouden vergadering van de moaselkwekers- vereniging „Algemeen Vissersbe lang" in „Het Veerhuis" bestond zeer grote belangstelling. Na ope ning door de voorzitter, de heer A. Verspoor kreeg de secretaris het woord voor het jaarverslag, waarin de voornaamste feiten uit de Bru'se mosselwereld in 1949 de revue pas seerden. Blijkens het verslag van de penningmeester, de heer M. A. Ju- melet, sluit de kas met een batig saldo van f 97,04. De vereniging telt thans 77 leden. Contributieverho ging zal nodig zijn, als in de toe komst de Stichting voor de Visserij- belangen gaat heffen van de ver enigingen. Het bestuur 6telt voor de contributieverhoging te brengen ten laste van de bedrijven en wel door het heffen van een retributie van f 1 per 1000 tonnen van het stan daar d-capaciteitscijfer. De vergade ring gaat hiermede accoord. Bij de daarop gehouden bestuurs verkiezing worden de aftredenden, de heren M. A. Jumelet en J. Jume- let-Otte herkozen. De voorz. doet daarna een aantal mededelingen be treffende de gehouden vergadering van de Adviescommissie te Bergen op Zoom. Aan het begin dezer maand was de mosselexport nog niet zo ver, dat 100 van het gezamen lijke standaardcapaciteitscijfer was bereikt. Over het verschil in grootte van het gezamenlijke capaciteitscij- fer 1940 en dat van 1950 worden door enige leden inlichtingen ge vraagd. Uit de vergadering gaan stemmen op, die menen dat in de laatste 10 jaar het gezamenlijke standaardcapaciteitscijfers belang rijk is gegroeid, doch de voorzitter is daarvan niets bekend. Medege- Congres van politiepersoneel behandelde het pensionneringa-vraagstuk In de Dierentuin te 's-Gravenhage werd Dinsdagmiddag een drukbe* zocht congres gehouden, belegd door het bestuur van de Centrale van Politieorganisaties, Waarbij de S Nederlandse bonden zijti aange sloten. Het doel van het congres was het bespreken van het pen- sionneringsvraagstuk voor het po litiepersoneel- In zijn openingswoord verklaarde de coaigresvoorzitter, de heer A- Leewis, voorzitter van de Centrale van Politie-organisatias, dat de ia- krimpingsmaatregelen bij de po litie, die in het najaar 1949 werden bekend .gemaakt, onder het poli tiepersoneel hier ten lande grote onrust hebben veroorzaakt, Immers, •de gemeentepolitie zal dit jaar met 1000 man worden ingekrompen, de Rijkspolitie miet 500 man, welke in krimping zal geschieden door 55- jarigen en ouderen ontslag te ge ven. Het woord werd vervolgens ge voerd door de heren G. van Netten, voorzitter van de Bond van Chr9 Politie-ambtenaren en J» Körner, voorzitter van de R.K. Politiebond „SL-Michael". Eerstgenoemde kenschetste de ge volgen van het ontslag op 55-jarige leeftijd aldus: „Vroeger adjudant van politie, thans rijwielbewaarder" en was van oordeel dat de p<enr ai oen gerechtigde leeftijd van 55 naar 60 moest worden verlegd, terwijl bij vervroegd pensioen niet meer l3/l (doch 2 pet. pensioen per dienstjaar toegekend zou moeten worden. Hij stelde verder voor deze aangele genheid voor te leggen aan de Ceptrale Raad van Beroep teneinde een principiële uitspraak te ver krijgen. Do heer Körner noemde de ont slagregeling bij 65-jartgo leeftijd „onsoclsal" en „onchristelijk". Hij voorzag er grote gevaren van. „Minister-President Drees", zo besloot hij, /heeft terecht de ere naam! van vader van de ouden van dagen verworven. Bij ons echter is het vaderschap nog vacant. Wij bieden daarom aan da Ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie het erepredicaat aan van vader van het oude politie personeel". Het congres nam hierna met al gemene stemmen een resolutie aan, waarin gevraagd werd ontslag van het politiepersoneel op 60-jarige leeftijd. Voor het bereiken van het 61ste levensjaar alleen dan ontslag te verlenen als de betrokkene ten minste 35 voor pensioen geldende dienstjaren heeft of als hijzelf te gen ontslag geen bezwaar heeft en verder bij pensionnering toeken ning van tenminste 2 pet. van de p*rsio«ngrondaj.*f! dor diéroftjigr. deeld wordt, dat kwekers die 110 van hun standaardcapaciteitscijfer geleverd hebben, op meer levering niet meer zullen mogen rekenen, daar eerst getracht wordt de kwe kers die nog geen 100 weg heb ben, te laten leveren. Eventuele be stellingen boven 110 zo zij al mochten voorkomen, zullen ge plaatst worden op toerbeurt. De mogelijkheid wordt overwo gen om het volgende seizoen nog een derde kwaliteit mosselen in te voeren. Of dit gewenst of noodza kelijk zal zijn, is momenteel nog niet vast te stellen, daar nog niet is na te gaan hop de kwaliteit der mos selen in het seizoen 1950/51 zal zijn. Geen zaadval De afgevaardigden die te Bergen op Zoom de Wieringer vissers ver tegenwoordigden, lieten een zeer pessimistisch geluid horen ten aan zien van de mosselzaadpositie op de Waddenzee. Nieuwe zaadval is er niet. En zijn nog wel wat halfwas mosselen aanwezig, maar deze lig gen op dermate hoge gronden, dat hier niet met de kor gevist kan wor den maar inen gebruik zal moeten maken van kruiwagens. Wel zou er zaad aanwezig zyn op de Ransel- bank, dicht bij het eiland Borkum, maar het is verboden daar te vis sen. Mogelijkheid om van de ge allieerde bezettingsautoriteiten ver gunning te krijgen om op Duits ge bied te vissen, wordt zo goed als niet aanwezig geacht. Wel zal er mo gelijkheid zijn om mosselzaad in Duitsland te kopen. De deviezenpo- sitio is wat dat betreft belangrijk beter dan vorig jaar. De visserij op de Eems, nabij Delfzijl, is aan be perkende bepalingen onderhevig. De Wieringer vissers willen inge schakeld worden wanneer zaad uit het Noorden van het land naar Zee land zal worden gebracht. Aange drongen wordt op een langer open stellingstermijn van de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad dan tot dusver de laatste jaren gebrui kelijk was. Het punt waarvoor zovelen naar deze jaarvergadering waren geko men is dat van de wijziging der stan daardcapaciteitscijfers op basis van de laatste drie jaren. Dit punt was op verzoek van de vereniging te Bruinisse op de agenda geplaatst van de vergadering te Bergen op Zoom. De heer Verspoor releveert in het kort de gang van zaken wat betreft het ontstaan der basisleveringscy- fers, Bij de herziening van die cij fers in 1937/38 kwam Bruinisse slecht uit de bus, evenals bij de her ziening in 1941. Ook in de vergade ring is men van oordeel, dat de mosselpercelen in de Grevelingen bij de toen plaats gehad hebbende schatting wat de voorraad mosse len betreft, heel wat nadeliger zyn geschat dan elders in Zeeland. Op de Grevelingen werden consumptie mosselen niet als zodanig meege teld, terwijl b.v. op percelen achter Zierikzee de jonge mosselen voor consumptiemosselen werden gere kend. Positie Bruinisse thans gunstig Thans verkeert Bruinisse wat de leveringsmogelykheid betreft in een gunstige positie. De iaatrte drie jaar zyn er van de Grevelingen veel mos selen geleverd. Herziening van de basisleveringscijfers zal voor de meeste kwekers voordeel brengen. Ook de heer van Dijk, de voorzitter van het Bedrijfschap, was de me ning toegedaan dat het niet goed is te star vast te houden aan de stan daardcapaciteitscijfers. Deze moe ten van tijd tot tijd worden herzien. Aan de plaatselijke verenigingen wordt het overgelaten om voorstel len te doen over de wijze waarop die herziening moet worden uitge voerd. De heer Verspoor legt er evenwel de nadruk op, dat de posi tie van de afgevaardigden sterk is veranderd. Vóór 1943 kon men ge zamenlijk besluiten nemen. Wat be sloten werd was geheim, verant woording was men aan niemand schuldig. Thans vormen de afge vaardigden slechts een Adviescom missie. De beslissing wordt geno men door het Bedrijfschap. Over het punt kwantumherzie ning wordt daarna breedvoerig ge sproken. De conclusies van Brui nisse zullen persoonlijk ter kennis van de directeur van het Aan- en Verkoopkantoor worden gebracht. in een kolom de wereld om Een Amerikaanse rechtbank te Wetzlar heeft de 19-jarige Ameri kaanse soldaat Joseph Bally tot twintig jaar gevangenisstraf en on eervol ontslag uit de -dienst ver oordeeld wegens het vermioorden van een Duits student, die een 36- jarig meisje te hulp was gekomen dai naar zij zei door Bailey wend lastig gevallen. In een schuilplaats in de ber gen bij Ancona heeft de Italiaanse politie een partij tabak ter waarde van ruim 70.000 gulden gevonden. Twee personen zijn in verband hier mede gearresteerd. Men gelooft een reusachtige internationale smok kelorganisatie op het spioor te zijn. Een West-Berlijns Gerechtshof heeft de 59-jarige Wilhelm' Rohdie, tijdens de oorlog leider van het concentratiekamp te Borgermopr (Neder-Saksen), tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. Volgens de Vaticaanse con gregatie voor de verbreiding van het geloof zetten .ongeveer 14.000 RooTr.Bkatholieke priesters, religi euzen en monniken in China ondanks do communistische overwinning hun werk voort. Zes rijke boeren te Brandys (Bohemen) zijn tof 2 h 10 maan den dwangarbeid, een geldboete confiscatie van hun land en ont zetting uit het burgerrecht veroor deeld, omldat zij minder dan die door de staat vastgestelde hoeveel heid graan hebben ingeleverd -en een te klein gedeelte van hun grond bebouwd hebben. Maandagavond omstreeks 10 uur is in N oord-West-Eurppa, on der meer boven Engeland, Frank rijk en Duitsland, Noorderlicht waar genomen. Tijdens dit matuurven. schijnsel, bet gevolg van zonne vlekken. werden radio-uitzendingen vooral tussen Amerika en Eunopa sterk gestoord. 'Bij een brand op een boer derij te Adison (Michigan) zijn de eigenaar en zijn zeven kindereji in de vlammen omgekomen. Alleen de moeder bleef in leven. Het personenvervoer en zijn achtergronden op Schouwen-Duiveland Geen grote verwachtingen t.a,v. bevolkingsontwikkeling Blijkens in het rapport van het E.TX opgenomen statistieken, zijn er geen noemenswaardige verande ringen in de bevolking geweest ge durende een periode van vijftig Jaar. Dit in tegenstelling met de gehele Nederlandse bevolking, die met wón derde is toegenomen* Op weten schappelijke grondslag concludeert daarna het rapport dat de bevolking rond 1960 C4U 23.000 personen zal bedragen. Tenzij geen andere ba- langrijke welvaartsbronnen op het eiland worden aangeboord. Een verandering van de econo mische structuur van het eiland zou in de eerste plaats moeten komen uit de industriële sector. Naar ver wacht wordt kan daarbij voor een groot gedeelte worden aangeknoopt by de ontwikkeling, die zich in en kele bedrijfstakken heeft afgete kend. By een totaal overzicht van het aantal bedrijven op Schouwen- Duiveland blijkt, dat het kleinbe drijf sterk domineert. In de prak tijk is gebleken, dat moderniserin gen in kleine bedrijven meestal veel kapitaal vergen. Enige concentratie zou dus met het oog hierop gewenst zyn. Vooral moet hierbij worden ge- Haags advocaat slachtoffer van verkeersongeval Dinsdagmiddag is de Haagse ad vocaat, nu. dr. Wl M. Weisterman op de Rijksweg Utrecht-den Haag ter hoogte van Bodegraven bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Mr. Westerman, die van een be zoek aan Duitsland naar Den Haag terugkeerde, beeft na een vracht auto met verhuisgoed te zijn ge passeerd een daarvoor rijdende vrachtauto uit Zevenhuizen (Zdi.) van achteren aangereden. Deze vrachtauto bleef onbescha digd. De wagen van uur. Westerman sloeg echter over de kop. De bei de vrachtauto's raden op ongeveer veertig meter afstand van elkaaru De mogelijkheid bestaat, dat mi% W'Gsterman door bet zonlicht is verblind geweest. Met mr. Westerman is een be kende persoonlijkheid heengegaan. Onder meer is hij lid van de Twee de Kamer en van de Haagse ge meenteraad geweest. Hij bereikte de lestijd van 57 jaar. P.T.T. Frankeerzegels van Nienw-Guinea Binnenkort zullen aan de phila- telisten-loketten van de postkanto ren de volgende frankeerzegels van Nieuw-Guinea verkrijgbaar zyn: a. cyfer-type (ontwerp van Krim pen) in de waarden van 1, 2, 2 Vz, 5, 7Vz en 10 cent; b. Koningin Juliana-zegels (ont werp Hartz) in de waarden van 15, 20, 25 en 40 cent. De zegels van 2% en 7^ cent wor den verkocht voor 3 en 8 cent. de overigen tegen nominaal. Zoals gebruikelijk kan van elke waarde slechts één exemplaar tege lijk worden verkocht. dacht aan de vlasbewerking. Een bepaalde vermindering van het aan tal benodigde arbeidskrachten als gevolg van een dergelijke concen tratie valt aan te nemen. Toch is sa nering wenselijk „op straffe van mogelijke volledige ondergang". Wat de verdeling van het aantal bedrijfjes betreft blijkt dat ruim te Zierikzee is gevestigd en voorts een aantal te Brouwershaven, Brui nisse, Dreischor en Nieuwerkerk. De positie van Zierikzee als centrum plaats blijkt duidelijk daaruit. De iotale welvaart var» bet gehele ge bied kan worden afgeleid uit de op brengsten ven de inkomsten- en vermogensbelasting. Het blijkt dan o.m. dat het gemiddelde inkomen ongeveer gelijk is aan dat voor ge heel Nederland. Op grond daarvan kan worden geconcludeerd, dat de landbouw een sterke positie in- neemi, waardoor Schouwen-Duive land zich in gunstige zin onder scheidt van de omringende ge bieden. Individualisering van het verroer Op grond van het gemiddelde in komen kan worden vastgesteld, dat de middelen om te geraken tot in dividualisering van het vervoer (ge bruik maken van eigen vervoermid del) in grotere mate aanwezig zyn. Dit zal nog in de hand worden ge werkt door de geïsoleerde ligging van het eiland en de dientengovolge lange verbindingswegen met overig Nederland. In dit opzicht is de ge motoriseerde fiets als een der mo gelijkheden te noemen. Het hoofdstuk „Structuur van het vervoersgebied" wordt besloten met de opmerking over de agrarische be- dryfsgrootte. Bedrijven boven 20 ha maken uit van het totale areaal. De agrarische structuur doet dus verdere mechanisatie verwachten. Melding wordt voorts gemaakt van de tuinbouw, die aanzienlijke werk gelegenheid biedt. Evenwel zijn de perspectieven moeilijk te voorspel len, aangezien de tuinbouw in Ne derland voor een groot deel afhan kelijk is van de export, van de con sumptiegewoonte en tenslotte van de te verwachten toenemende koop kracht, tengevolge van de industria lisatie. Ten aanzien van de bevolkings ontwikkeling kunnen op grond van de huidige economische structuur dus geen grote verwachtingen wor den gekoesterd. De behoefte aan vervoersgelegenheid zal derhalve niet sterk toenemen. Zouden eco nomische wijzigingen optreden, dan valt slechts een zeer langzame ont wikkeling te verwachten. Alleen ten opzichte van het z.g.n. recreatief vervoer geldt dit niet. Ingezonden mededeling -Neem één doos echte PA STILLES VOOR UW HOEST RADIOPROGRAMMA Donderdag 23 Februari HILVERSUM L $01 M. 7 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.481 morgengebed en kalender. 8 nieuws en weerberichten. 8.15 gram. 9 voor de vrouw. 9.40 schoolradio. 10 gram. 10.15 morgendienst. 10.45 gram. 11 voor de zieken. 11.45 schoolradio. 12 Angelus. 12.03 strijkorkest. 12.30 mededelingen. 12.33 Symphonette- orkest en soliste. 12.55 zonnewijzer. 1 nieuws. 1.20 pianorecital. 1.45 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.30 zang en piano. 4 bijbellezing. 4.45 gram. 5 voor de jeugd. 5.30 streekuitzen- ding. 5.45 gram. 0 Leger des Heils- muziek. 6.15 „De stem van de vakbe weging". 0.30 voor de strijdkrachten. 7 nieuws. 7.15 muzikale causerie. 7.40 radiokrant. 8 nieuws. 8.05 Stcravond (9 9.35 fam.-competitie). 10.05 gram. 10.15 buitenlands overzicht. 10.35 gram. 10.45 avondoverdenking. 11 nieuws. 11.15 De verkiezingen in Engeland 11.20-12 gram. HILVERSUM n. 415,245 en 1675 M. 7 nieuws. 7.15 gram. 7.50 dagope ning. 8 nieuws en weerberichte^. 8.15 ochtendblad. 8.40 gram. 8.55 voor de vrouw. 9 gram. (9.30-9.35 waterstanden). 10 morgenwijding. 10.16 populair concert. 10.50 voorde kinderen. 11 carillon, orgel en bari ton. 11.45 voor de vrouw. 12 gram. 12.30 mededelingen. 12.33 In 't spi onnetje. 12.38 gram. 12.55 reportage. 1 nieuws. 1.15 Promenade-orkeBt. 1,45 U kunt het geloven of niet. 1.50 gram. 2 voor de vrouw. 2.30 fluit en piano. 3 voor de zieken. 4 gram. 4.15 muzikale causerie. 5 voor de jeugd. 5.50 regermgsuitzending. 6 nieuws. 6.15 sportpraatje. 6.30 gram. 6.40 „Natuurleven in Ontario". 6.55 reportage. 7 voor de kinderen. 7.05 orkestconcert. 7.30 Radio Volksmu ziekschool. 8 nieuws. 8.05 actuali teiten. 8.ld radiophilharmonisch or kest en solist. 9.15 avondschool. 9.40 muziek in discussie. 10.30 Zuid- Amerikaans orkest. 11 nieuws. 11.15 actualiteiten. 11.30 gram. 11.45 ver kiezingen in Engeland. 11.55-12 gram. Delft pakt de t.b.c.-bestrijding op grootse) ieepse wijze aan Doorlichting betekent meer mensen in het sanatorium In Delft is het massa-onderzoek op TJ3-.C. door het Fonds tot Op sporing van Tuberculoselijders (F.O.T.U.) begonnen. Hierbij heeft de districts T.B.C.- arts, dr. W,. A. Griep, o.a. gezegd: „De bevolking kent de TJ3.C. niet, zoals ik die ken, maar neem van mij aan, dat het een vreselijke z-ekte is, die vele huwelijken ver stoort en grote ellende mat zich medebrengt. Zij kan echter wor den uitgeroeid in slechts enkele generaties, wanneer wij kunnen re kenen op de medewerking van de gehele bevolking"- Spreker vroëg het gemeentebestuur van Delft de consequenties van het onderzoek te aanvaarden. Het aantal mensen, dat in Sanatoria zal moeten wor den opgenomen, wordt belangrijk groter, waardoor de sanatoria te kxein zullen worden. Spreker kon- aigae -aan ook aan, dat hij na zijn aci.e voor de massale dooriicluing ten actie voor uitbreiding van sa natoriumruimte zal beginnen. LAND- EN TUINBOUW De boge aardappelprijzen en uienprijzen Dat de wet van vraag en aanbod nog steeds de beste stimulans is voor het oplopen der prijzen blijkt wel uit de thans geldende prijzen voor aardappelen en uien. Jammer dat van beide hoge prij zen slechts een klein deel der land bouwers profiteren. Want het mas sa-artikel aardappelen werd door de meeste boeren van de hand gedaan, toen het net even kon, wat de finan ciële resultaten betreft en men be rekende, dat een iets verhoogde prijs de kosten van het arbeidsloon voor het geregeld spuitvrij houden, dit voorjaar toch niet goed zou ma ken. En het speculatieve artikel uien. verkocht men ook maar liever toen men aannam, dat de markt wel niet veel meer zou stijgen. Het gevolg daarvan is nu, dat de aardappelen het dubbele en de uien voor de meesten het vijfvoudige opbrengen van de prijzen waarvoor de mees ten hebben afgeleverd. Men betaalt nu 50 cents voor een kilo uien aan de landbouwer, dezelfde prijs waar voor men vorig jaar 50 kilo kocht, toen de uien nog 1 cent de kilo kon den opbrengen omstreeks dezelfde tijd van het vorig jaar. Vele boeren hebben, zoala gezegd, hun aardappelen dit jaar verkocht voor 6 4 7 cent* en hun uien voor 10 C+T'*n per kw Eigenaardig is echter, dat in En geland de pry zen van de uien nog beneden de 40 cents per kg. liggen. De uien worden dus duurder aan de landbouwers betaald, dan men er in Engeland voor ontvangt, maar het zijn vooral Frankrijk en Duits land waarheen de uien worden ge ëxporteerd en wel in hoeveelheden die export naar Engeland bijna evenaren. Men kan nu ook wel zeggen dat de uienvoorraad bij 95 pet. der land bouwers totaal geruimd is. Nog en kele weken en da uien zijn verdwe nen, wat met het oog op de laatste mooie voorjaarsdagen trouwens ook wel gewenst is. In de maand Januari werden ge ëxporteerd 22.126.780 kg., verdeeld als volgt: Engeland 7.927.837 kg., Frankrijk 0.729.030 kg., Duitsland 5.060.096 kg., België 1.205.594 kg., Ierland 694.747 kg., West Indië 194.310 kg., Engels leger 146.996 kg., Noord Amerika 69.850 kg., IJsland 30.000 kg., Afrika 22.850 kg., Yersey 21.830 kg., Indonesië 11.290 kg., Lux emburg 5.000 kg., Noorwegen 750 kg. en Zwitserland 600 kg. In totaal zyn nu geëxporteerd 107.495.386 kg., nl. ifi Juli 1.293.257 kg., in Augustus 18.273.774 kg., in September 12.037.867 kg., in October 0.120.142 kg., in November 28.202.487 kg., in December 19.441.079 kg. en in Januari 22.128.780 kg. Sommigen schatten de voorraad voor Februari nog op 10 millloen kg., maar do meesten achten deze voorraad! msex FEUILLETON 11 in de Zon naar het Engels van Myrtle Reed Men vreesde en eerbiedigde hem, maar geen mens hièld van hem, be halve zyn zoon. Onder alle kennis sen was er geen die hem zijn vriend noemde, behalve Austin Thorpe, de oude dominé. Maar Thorpe was de vriend van iedere man, iedere vrouw, ieder kind en ieder dior in het dorpl Geen twee mensen kon den van een uiteenlopender karak ter zijn. De ruime humane opvatting van zijn geloof bracht, bij de dominé mee, dat hij voor ieder levend wezen voelde. Doktor Dext.er van zijn kant stelde belang in de dominé op de zelfde wijze als hij zich interesseren zou voor een nieuw glas in zijn mi croscoop. Wanneer hun wederzijdse plich ten het toelieten, wisselden ze dik wijls bezoeken en de dokter vreesde nu dat als Ralph kwam, dominé Thorpe zich wel eens eenzaam zou voelen! Het huis van Dexter was oud, maar goed onderhouden. tijd tot tijd waren er vleugals biige- bouwd. Die réchts bevatte de me dische bibliotheek, hel kantoor, de t.lP*<PAkksLW«r eii u,2t lthovsiorluwu Dit v/as voorzien van alle moderne apparaten voor onderzoek en proef nemingen. Als Ralph thuiskwam, zou de lin kervleugel op soortgelijke wijze voor hem worden ingericht, als hij dit verlangde. Dokter Dexter had de tekeningen er van al onder zijn be rusting. De ontbyt.bel luidde weer en An thony ging naar beneden. De huis houdster kwam hem in de hall te gemoet met de waarschuwing: „Het ontbijt staat klaar, mtyn* heer." „Goed, ik kom dadelijk." Hij deed dc deur open om wat», frisse lucht binnen te laten en on middellijk viel zijn oog op het pur peren doosje aan zijn voeten. Ver wonderd raapte hij het op en deed het open. Daar zag hij de verkleurde paarlen op het geel-geworden satijn liggen en daarop lag het strookje papier, waarop hij zo lang geleden geschreven had: „Eerst uit de diepte van de zee en toen uit do diepte van mijn iiefdeJ" Als door boze tovenarij voelde hij zich ineens verplaatst in de tijd van een kwarteeuw geleden. Hij zag Evelina voor zich zoals zij toén ge weest was: een jong meisje van bij zondere schoonheid en bekoring! Wat hadden ze elkaar liefgehad! En wel degelijk wist hij, dat bij zich onvergefelijk laf tegenover haar ge dragen bad. Door hard werken» nieuwe liefde en lichamelijke ver. moeienls had hij steeds d»5 schrik beelden uit vroeger jaren verban nen; behalve dan in zyn dromen! Want 's nachts toch eist de ziel haar eigen bestaan weer, het recht om te lycien voor haar eigen zon den, voor haar tekort schieten in haar plichten, hear verraad daar aan. Het ia niet aangenaam voor een man om een lafaard te zijn in z'n eigen schatting. Het parelsnoer gleed als een slang over zijn hand. Anthony Dexter huiverde. Hij wierp het etuitje verre van zich, tussen het kreupelhout, keerde in huis terug en sloeg de deur met geweld dicht. Hij ging aan tafel zitten, maar kon niet eten. Het was dus géén hallucinatie geweesll Er was slechts één persoon die de ver bleekte paarlen in de nacht bij hom op de drempel kon hebben gelegd.- Die donkere gedaante in de tuin met 4 die witte tulen sluier boven 't hoofd fladderend, kon niemand anders zijn dan Evelina Grey, of wat er van haar overgebleven was; en hjj had de gewaarwording of iemand een dolk tussen zijn wapenrusting had geschoven en een kwestbare plek had gevonden. „Och, watl" riep hij ineens hard op. „Ik ben overwerkt, dèt is alles!" Zo wilde hij het spookbeeld ver drijven dat voor hem opgedoemd was, want hij zag niet in dat do wroeging in levende lijve in de per soon van Evelina teruggekeerd waa om hem te achtervolgen tot aan het eind van zijn dagen! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2