L Verschillende West=Europeese leiders gaven hun mening over de weg tot dit doel DE ZIERIKZEESCHE COURANT De controverse Oost-West in brand punt der politieke belangstelling Te Leningrad zou groot anti-Sowjet- Russisch complot ontdekt zijn Frankrijk keert zich tegen acties der communisten DE EUROPEESE EENHEID DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 No- 12888 104e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJi pmr 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. Loila nummtn 10 ct Varichljnt ladara werkdag. Advertentieprijs 12 ct per mm Sueeesies (me» 15 mm.) minimum 11,- p stuk- WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zleriksee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zleriksee. Diverse meningen en diplomatieke voorstellen Het socialistische Hogerhulslld Lord Strabolgl, verklaarde ln een door hem te Scarborough, ln het graafschap Yorkshire, gehouden verkiezings toespraak, dat het als zeker kan worden beschouwd dat de Westerse mogendheden nieuwe stappen bij de Sowjet-Unle sullen ondernemen om tot overeenstemming te geraken. Lord Strabolgl, die zijn toehoorders chill's oproep tot besprekingen „op het desbetreffende door Winston het hoogste niveau" met Stalin. Churchill in een verkiezingsrede ge dane voorstel in herinnering bracht, Amerikaanse veronderstelling verklaarde dat ook de socialistische portlj, indien zij de verkiezingen zou winnen, voornemens is een der gelijke stap te doen. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ten deze samenwerken met onze bondgeno ten en wel in de eerste plaats met de Verenigde Staten en Frankrijk. Aan een dergelijke stap van de Wes- terse mogendheden zou natuurlijk ^htbu Is Hy voelde het meest voor een zorgvuldige voorbereiding, via 'fff™.™!' Senator Tom Conally, voorzitter van de Amer. senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft op een persconferentie verklaard, dat het tijdstip van een openhartige conferentie met Rusland over de contrdle op atoomwapens, waaron der de waterstofbom, misschien regering dat dit grote aantal werk lozen het gevalg is van de vele vluchtelingen uit Oo6t-DuitsJand, die zich in Wcst-Duitsland hebben gevestigd. Men meent, dat het Westdu^tse kabinet thans dit memorandum van de geallieerde hoge commissaris be studeert. Prins Bernhard op Curasao Prins Bernhard Is Zondagmiddag? In zijn eigen Dakota op Cure?aö aangekomen voor een niet-officieed iverblijf van enige dagen- Vroeger op de middag was reeds het gezelschap van de Prins Ln een gecharterde DC-6 aangekomlan- Vele officieren en regeringsfunctionarissen gearresteerd de diplomatieke kanalen van Mos kou, vooraf moeten gaan". Churchill's visie De leider der Britse Conservatie ven, Winston Churchill, heeft op een verkiezingsvergadering ver klaard, dat niets de opmars van de Russische strijdkrachten naar de Franse Kanaalkust zou kunnen ver hinderen, als de Ver. Staten niet over grote hoeveelheden atoom bommen beschikten. Hij noemde de strijdmacht, die Rusland en de an dere landen van Oost-Europa op de been konden brengen, gigantisch en veel groter dan de macht die alle andere landen daar tegenover kon den stellen. Hij meende, dat de O. Europese landen over veel meer dan 250.000 vliegtuigen konden beschik ken. „Ik zal onze cijfers maar niet meedelen", aldus Churchill, „dat zou gevaarlijk zijn". Rede van Attlee De Britse premier Attlee heeft in een radiorede verklaard: „Wij zijn te allen tijde bereid op voet van ge lijkheid met Rusland samen te wer ken. Dit moet echter zonder over heersing geschieden. Wij willen on ze levenswijze niet op bevel van an deren wijzigen. Alleen de wil tot samenwerken is nodig. Wij, aan de ze kant van het ijzeren gordijn, zijn bereid met de Russen alle moeilijk heden te bespreken". De premier antwoordde op Chur- Drie troepenschepen terug in het Vaderland „Er komt met dit schip een goed bataljon naar huis en wat ik zeg is gemeend, dit bataljon heeft veel voor de bevolking gedaan", zeide Zaterdagmorgen de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking te Rot terdam tot de 630 militairen, die uit Indonesië repatrieerden met het troepentransportschip „Cheshire". De ontscheping die volgde, werd opgeluisterd door muziek van de Kon. Militaire Kapel. De ontscheping van de „Zuider kruis", die 1572 repatriërende mili tairen naar Nederland bracht vond Zaterdagmorgen enkele uren na de „Cheshire" aan de Lloydkade te Rotterdam plaats. Ook deze ontscheping werd opge luisterd door muziek van de Kon. Militaire Kapel. Zondagmorgen om half tien begon in de Amsterdamse haven de ont scheping van het troepentransport schip m.s. „Tabinta", dat Zaterdag middag in de hoofdstad aankwam. Aan boord bevonden zich ongeveer duizend man, het 3-14 R.I., en een bataljon bestaande uit soldaten van verschillende onderdelen, o.a. van de L.S.K. Tegeri het middaguur was de debarkatie voltooid en waren al len met bussen op weg naar hun haardsteden. Met deze boot en met de „Johan van Oldenbarnevelt" die vandaag wordt verwacht, repatriëren de laat ste onderdelen van de 7-December divisie. De oud-commandant van deze divisie, generaal-majoor H. J. J. W. van Dürst Britt, thans bevel hebber van het vierde militaire ge west, was op de kade ter begroeting aanwezig. Tweederde van de mili tairen was afkomstig uit de Zuide lijke provincies, waar juist het car naval is ingezet en ter ere van hen speelde het muziekcorps van de ge neeskundige troepen dat de de barkatie opluisterde „Limburg, mijn vaderland". van Buitenlandse Zaken van Rus land, Engeland en de V.S. Als de conferentie mislukte, zouden de V.S. duidelijk moeten maken, dat zij in elk geval de grootste en beste bom men zouden vervaardigen. Hel oudste ABC-boek Het oudste A.B.C.-boek ter we reld is tentoongesteld in de aca demie voor geschriften en letter kundigen te Parijs. Dit in spijkerschrift geschre ven alphabet, dat te Ras Sjandra in Opper-Syrië is ontdekt en dat 30 letters bevat, was in deze streek in gebruik in de 14e eeuw voor onze jaartelling. Tot dusver was het oudst be kende A.B.C.-boek dat van Wadi Hamamat (Opper Egypte), dat 10 eeuwen jonger is dan dat van Ras Sjandra. Een staatssecretaris bij O.K.W. Naar het A.N.P. verneemt is het Werkloosheidsprobleem in West-Duitsland wekt grote bezorgdheid Memorandum van geallieerde Hoge Commissaris Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heelt medegedeeld, dat de geallieer de hoge coimimissie in West-Duits- lit der Tweede Kamer, mr. J. M. L. land Donderdag j.l. een memorsn- Th. Cals uit Nijmegen benoemd tot clum aan 'bondskanselier Aidenauer staatssecretaris bij het ministerie heeft overhandigd, waarin ernslige van Onderwijs, Kunsten en Weten bezorgdheid wordt uitgesproken schappen, over de Westduitse economische po litiek. Het vertluidt, dat in het memorandum nadruk elijk gewezen Ongeveer 30.000 vakvereni- wordt op de schadelijke uitwer- gingsleden hebben Zaterdag voor king ven een politiek, welke ervan het keizerlijk paleis te Tokio gede- uit gaat, dat het aantal werklozen monstreerd voor loonsverhoging, in West-Duitsland op bijna twee De Australische minister van millloen zal worden gestabiliseerd, immigratie heeft goedgekeurd, dat De geallieerde hoge commissie ver- Duitsers als immigranten worden klaart zich in het memorandum on- toegelaten op dezelfde voorwaarden eens met de mening der Westduitse als Italianen. Prefecten ontvangen instruclies Volgens een niet van andere zijde bevestigd bericht van „Der Abend" (Amerikaanse licentie) heeft de Sowjetrussische geheime politie te Leningrad een complot op grote schaal tegen Stalin en "de Sowjet- Unie ontdekt. Het blad vermeldt als bron „kringen in de omgeving van Naar einde staat van oorlog met Duitsland? Het State Department en het mi nisterie van Justitie zouden momen teel de laatste hand leggen aan een studie, w&araan reeds vier maanden wordt gewerkt, en die betrekking heeft op een Brits voorstel om een einde te maken aan de staat van oorlog tussen de geallieerden en Duitsland. Volgens goed-ingelichte kringen zouden de Verenigde Staten aan Groot-Brittannië en Frankrijk wil len voorstellen, de suggesties van Groot-Brittannië tot later te ver dagen. Het officieel herstel van de vre destoestand zou namelijk ernstige moeilijkheden met zich brengen voor de Verenigde Staten. Het zou automatisch een einde maken aan meer dan 200 bijzondere wetten uit de oorlogstijd en naar men vreest aanleiding geven tot ernstige eco nomische storingen. De Amerikanen zouden bovendien vrezen, dat be ëindiging van de staat van oorlog de bezettingsautoriteiten moeilijk heden zou berokkenen. de Sowjetrussische bestuurscommis sie in Duitsland". Leider van het complot zou maar schalk Govorof zijn. Bijna 200 voor aanstaande officieren, regerings- en partijfunctionarissen zouden er bij betrokken zijn, o.m. leden van het politiek directoraat van het rode le ger, functionarissen van het ge meentebestuur te Leningrad en zelfs van het ministerie van Staatsveilig heid. De ontdekking van dit com plot zou geleid hebben tot het we derinvoeren van de doodstraf voor spionnage en sabotage. De tot nog toe gearresteerde samenzweerders worden voornamelijk beschouwd als aanhangers van Sergeï Kirof, de thans afgezette functionaris van het politbureau. Het doel van het complot zou ge weest zijn, een grotere niet-federale Sowjetrussische republiek te vor men met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse beschouwde de beloften van de Sowjeta-leiders als leugens en vreesde, dat de expansie politiek van Stalin en Malenkof de Sowj et-Unie op de rand van de oor log zou brengen", aldus het blad. De jaardag van prinses Marijke Prinses Marijke zag op de nnlor- gen van haar derde verjaardag haar hartewens vervuld: een imtooie pop penwagen. Dolgelukkig was Ma rijke mlet 'dit geschenk van haar zusjes. Slechts weinig tminder em- J 1 Ieder mens, 't zij dom of kloek Is voor anderen als een boek. Menigeen is men al zat Alleen op 't zien van 't titelblad. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Enkele buien Aanvankelijk tijdelijk harde, ove rigens krachtige tot matige, Weste lijke tot Noordwestelijke wind; wis selende bewolking met enkele bui en; iets kouder. 22 Febr. Zon op 7.42, onder 18.06 Maan op 9.17, onder Eerste kwartier 25 Febr. te 2.52 uur. thousiast bewonderde ze het ge schenk van haar mnloeder: een draaibaar poppenhuis. Met honderden prentbriefkaarten en brieven strooimiden tal van ca- deaux uit het gehele land naar ihet Koninklijk palecs. Kostbare ge schenken, doch ook veie aandoen lijke kleine cadeautjes: een houten beweeglijke hond, een ketting van schelpjes, eigengelmlaakte prenten boeken enz. enz. Een kinderpartijtjes was er wiet. Daarvoor is het jarige prinsesje nog te jong. De West-Berlijnse filmmaat schappij C.C.C. zoekt voor een nieu we film 250 kaalhoofdigen. De eige naar van het kale hoofd, dat het meeste glimt, krijgt een prijs van 1000 mark. Ondanks critiek kwam een sterk verlangen naar éénwording tot uiting Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de prefecten instructies doen toekomen, om te gen de Franse landsverdediging ge richte sabotage te voorkomen en om de voornemens der communisten, die de verscheping van wapens en voorraden voor de Franse troepen in Indo-China willen beletten, te verijdelen. De voornaamste instructies zijn: 1. De prefecten kunnen op alle Franse burgerlijke en «militaire vei ligheidsdiensten een beroep doen om hen te helpen in hun stryd te gen daden van sabotage. Tevoren kon dit beroep slechts door de chefs der prefecten gedaan worden. 2. Om het verspreiden van valse berichten en het opwekken van ge weld door middel van opruiende pamfletten te voorkomen, zullen de wetten op het verspreiden van dag bladen en pamfletten, welke voor zien in mogelijke ln beslagname van dergelijke schrifturen en even tuele strafrechterlijke vervolging van hen, die voor de inhoud er van verantwoordelijk zijn, strikt wor den toegepast. In België „raken havenarbei ders de wapens niet aan" Volgens het Belgische communis tische blad „Le Drapeau Rouge" heeft de Belgische regering de mi litaire commandant van Antwerpen verzocht, 200 militairen, die thans nog met groot verlof zijn, op te roepen, teneinde behulpzaam te zijn ben het lossen der schepen, die Amerikaanse wapens en munitie voor West-Europa zullen aanvoe ren. Volgens „Le Drapeau Rouge" zullen de havenarbeiders te Ant werpen, Brussel, Brugge en Gent weigeren het oorlogsmateriaal, dat in Maart moet aankomen, te lossen. 3. De vrijheid tot werken moet verzekerd zijn. Werkwillige arbei ders zullen daarom met alle het ge zag ten dienste staande middelen tegen geweld en bedreiging met ge weld worden beschermd. Theorie over uiteengaan van de wateren der Rode Zee in de oudheid Verschijnsel ging gepaard met catastrophe De Almierikaanse geleerde en his toricus Dr. Lnvmanuei Velikofsky heeft het vermoeden uitgesproken dat de wateren van de Roode Zee 850o jaar geieden tengeiviOlge van het „idicht" bij de aarde passe ren van een koimleet vaneen zijn geweken, zodat de Israëlieten er doorheen konden trekken. De na bijheid van deze komeet zou na- tmelijk de oorzaak van een zeer lage waterstand zijn geweest. VejikOiSky's theorie gepubliceerd in een AmJerikaans tijdschrift, is •de saimtenivatting van een boek, dat de geleerde deze week zal uit geven en dat de ditel draagt van: „Worlds in Collision". Dr. Velikofs ky zeide dat in alle oude verhalen, uit dde tijd, mieldlng wordt ge maakt ven een catastrophe, dieniiet alleen Egypte miaar de gehele we reld trof. De geleerde voegde er aan toe, dat bij het passeren van 'de komieet er „huizen hoge" glol- ven ontstonden. De Isrealieten be vonden zich aan de kust, toen daar door een gedeelte van de zee bodem) droog was gelopen. Dr. VeJikofsky beweert verder, dat op het ogenblik dat de komieet de aarde naderde, door de verzen gende gassen het ongedierte zilch sterk veiTm/enigvuldigde. Hij wees er op, dat volgens de bijbal het stof van EgypteJand in luizen werd veranderd. Zeven en twintig West-Europese politieke leiders hebben in brieven geantwoord op vragen, gesteld door generaal-majoor William Donovan, voorzitter van het Amerikaanse co mité voor een Verenigd Europa, over de ontwikkeling der gebeurte nissen, welke moeten leiden tot Europese eenheid, sedert de bijeen komst van de Raad van Europa te Straatsburg in Augustus 1949. Deze politici van de twaalf lan den, die deel uitmaken van de Raad van Europa bevestigden hun ge loof in de Europese eenmaking, maar sommige van hen zeiden, dat men tot nog toe langzaam was gevorderd. Critiek van Spaak Paul Henri Spaak, voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, oefende critiek op het minister-comité van de Raad wegens „terzijdestelling van de be sluiten van de assemblee". Hij wees de methoden van de mi nisters als „rampzalig" van de hand. Deze methoden waren gelijk „een definitieve begravenis van de reso luties van de raadgevende vergade ring". Het minister-comité het be stuursorgaan van de Raad, waarin alle twaalf landen eveneens verte genwoordigd zijn had een „ern stige fout" begaan met het lanceren van de mening, dat er geen gele genheid was voor geregelde bijeen komsten van de commissies, die door de assemblee waren ingesteld en welker werk essentieel was voor een productief functionneren van de assemblee. Economisch egoïsme Spaak zei voorts, dat er in de laat ste maanden geen vorderingen wa ren gemaakt ten aanzien van de „versnipperde" wijze, waarop de de valuatie, van de verschillende Euro pese munteenheden was uitgevoerd. Bij de devaluatie, aldus Spaak, had elke regering slechts aan haar eigen belangen gedacht, „daarbij trachtend voor zichzelf een maxi maal aantal voordelen te verkrijgen zonder zich te bekommeren om het gemeenschappelijke Europese wel zijn". „Deze uiting van economisch ego isme heeft het effect van een koude douche op het enthousiasme gehad en heeft aangetoond, dat er nog een" groot verschil is tussen woorden en daden". Over de toekomst zei Spaak, dat hij hoopte, dat West-Duitsland in het komende jaar in de Raad zou worden opgenomen, dat Europa's monetaire problemen zouden wor den opgelost en de munteenheden converteerbaar gemaakt, dat er een gemeenschappelijk minimum van sociale wetgeving tot stand zou wor den gebracht, dat er op cultureel gebied practische plannen zouden worden verwerkelijkt, „waardoor de Europese élite en de grote volks groepen elkaar beter zouden leren kennen en begrijpen", dat een poli tieke organisatie zou worden ge vormd, waardoor de Raad van Euro pa en zijn organen met meer ge wicht en ontzag zou kunnen func tionneren. Nederlandse meningen De Nederlandse minister-presi dent, dr. W. Drees, heeft verklaard, dat er een begin was gemaakt met de vrijmaking van de handel en dat er te kennen was gegeven, dat ver dere maatregelen in die richting zouden volgen. Nederland stelde bij zonder belang in deze zaak wegens z(jn afhankelijkheid van import van metalen en grondstoffen. Nederland, zo verklaarde hij, was bereid naar beste krachten samen te werken om een zo groot mogelij ke vermindering van de economi sche beperkingen te verkrijgen. Het versterken van de Europese eenheid zou het gevaar van en de vrees voor een oorlog verminderen. Minister Stikker verklaarde, dat hij de ongerustheid ten aanzien van de langzame vorderingen in de rich ting van een Europese eenheid niet deelde. Hij geloofde vast, dat de Europese regeringen, behalve die, welke zich opzettelijk van een ver eniging op voet van gelijkheid uit sloten, hard en ernstig werkten om de noodzakelijke eenmaking te ver werkelijken. „De grootheid van het te verwer kelijken doel vereist een zo diepe bestudering van de problemen, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn, indien wij, gedreven door idealisme, zonder voldoende overleg zouden handelen", zo verklaarde hij. „Vrij van gebrek en vrees" Premier Attlee verklaarde, dat de Britse regering „het tot stand bren gen van een gezonde Europese eco nomie en het opnieuw vestigen van vertrouwen in Europa als een van de fundamentele oogmerken van haar politiek beschouwt. Zij is vast besloten te volharden in haar po gingen om een Europa vrij van ge brek en vrees op te bouwen". Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, Julius Deutsch, leider der Oostenrijkse socialisten, Hans Hedtoft, eerste- minister van Dene marken, Tage Erlander, eerste-mi- nister van Zweden, Osyen Unden, do Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Einar Gerhardsen, eerste-minister van Noorwegen en Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, spraken zich uit voor eenmaking van Europa. Dr. Adenauer zei, dat Duitsland de instelling van een centraal clea- ring-systeem voor geldverkeer tus sen alle Europese landen in de plaats van bilaterale betalingsover eenkomsten, zou steunen. Het was gekant tegen „hinderlijke import quota en geblokkeerde credieten". De Italiaanse douane-autoritei ten te Porto Ceresio, aan de Zwit serse grens, hebben in een auto, die uit de kleine enclave van Zwitsers gebied ten Zuiden van het meer van Lugano arriveerde, streptomycine, penicilline en andere genees middelen gevonden, welke in een valse bodem in de benzinetank wa ren verborgen. De politie deelde mede, dat een smokkelaarsbende te gen fabelachtig hoge prijzen genees middelen verkookt op de zwarte markt. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1