Nieuwe Amerikaanse politiek tegenover Rusland aangekondigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT 30 Mei 1940 geschiedde vreselijk drama op het Hollands Diep Eigenaardig diplomaat blijkt gulle passagier van Zwolle tot Budel De Belgische Kamer sprak rustig over de komende volksraadpleging VRJjpAG 10 FEBRUARI I960 No, 12829 104e Jaargang ZIFRIKZEEStHESENIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs psr 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. Lom* nummtrt 10 ct Verichijnt ieders werkdag. Advertentleprlj» 12 ct psr mm Succesje» (ma* 15 mm.) minimum II,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Langs Nobelitraat A 171, Zlerikree, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. «Hoofdzaken van de vrede" Samengevat In de woorden overeenstemming door kracht'' Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in feite een nieuwe Amerikaanse politiek ten opzichte van de Sowjet-Unle ontwikkeld, die ls samen te vatten In de woorden „over eenstemming door kracht". De formule voor deze politiek ls, in Acheson's woorden: „Als de zwakke plekken, die Sowjet-inter- ventie uitlokken, kunnen worden weggenomen, dan kan een realis tische overeenstemming over de wereldproblemen worden bereikt; waarbij de Sowjet-Unie de kracht der vrije wereld erkent". Deze verklaring, die Acheson op zijn wekelijkse persconferentie af legde, werd naderhand op schrift aan de journalisten uitgereikt onder de titel „Hoofdzaken van de vrede". Acheson noemde de hulp aan Griekenland en Turkije, het plan- Marshall, de wapenleveranties in gevolge het Atlantische pact en het program tot hulp aan minder-ont- wikkelde gebieden „voorbeelden van de manier, waarop wij in ver schillende delen der wereld trachten het terrein, waarop mogelijk met de Sowjet-Unie overeenstemming kan worden bereikt, te vergroten door dusdanig sterke situaties te scheppen, dat zij als zodanig kun nen worden herkend, en dat daar uit overeenstemming kan ontstaan". Reden tot optimisme De minister bleek hoopvol ge stemd te zijn over de mogelijkheid dat uiteindelijk op deze basis over eenstemming met de Sowjet-Unio De staat van beleg in geheel Griekenland opgeheven Griekenland heeft Woensdag avond ,de staat van beleg ln het gehele land opgeheven. Deze was tot dusver nog vojO,r de Noordelijke provincies van 'kracht. Ook -de po- iitle-verondemling, 'welke een beper king inhield van de vrije beweging van personen, is opgeknepen met h^t oog op de algemene verkiezin gen in Maart. Hel winlert nog flink in Palestina Voor het eerst In de moderne ge schiedenis is het strand van de Dode Zee, dat 450 meter onder die zeespiegel ligt, onder sneeu'w be dolven, zo meldt de Israëlische nieu/.vsdienst. In de meeste plaat- sen van Israël is de temperatuur beneden nul. Ramat David meldde 5 graden vorst, de laagste tempe ratuur, die ooit in Palestina ge meten Ls. Ook in Jeruzalem k'wam het kwik Woensdag de gehele dag niet boven nul. Te Jeruzalem is men met bull dozers begonnen de voornaamste straten sneeu'wvTij te maken. De communicatiemiddelen zijn over het algemeen (weer normaal, daar het betrokken personeel overuren heeft gemaakt om de verbroken electri- citeitsjö'dingen en telegraaflijman te herstellen. Het busverkeer op alle stadslijmen is practisch weer her vat. i kan worden bereikt. Klaarblijkelijk is hij tot de conclusie gekomen, dat het nutteloos is nog meer overeen komsten met Rusland aan te gaan, tenzij deze door een zodanige macht worden gesteund, dat het onverstan dig van de Sowjet-Unie zou zijn om deze te negeren. Op een vraag van de journalisten antwoordde hij, dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet over wogen zich opnieuw met de Sowjet- Unie in verbinding te stellen over een internationale contróle op de atoomenergie. Duitsland en Engeland ont moeten elkaar op de Joego-Slavische markt De Duitsers kunnen het alweer opvallend goedkoop Naar de speciale correspondent van de „Financial Times" in Bel grado schrijft, zijn buitenlandse waarnemers van mening, dat Joego slavië het toneel zal zijn van de eerste grote na-oorlogse botsing op handelsgebied tussen Engeland en Duitsland. „Voor de oorlog was Joego-Slavië een Duits afzetgebied, doch thans neemt Engeland de eerste plaats in", aldus het blad. „Teneinde te trach ten de verloren grond te heroveren, accepteren de Duitse exporteurs ver rassend gemakkelijke betalingsvoor waarden en bieden zij commerciële credieten aan van 9 en zelfs van 18 maanden. De eerste ronde van de Brits-Duitse strijd is gewonnen door Engeland door de recente handels overeenkomst. Vele deskundigen zfjn echter van mening, dat Duitsland binnen 12 18 maanden, wanneer het door het Ver. Koninkrijk ter beschikking ge stelde crediet van 8 millioen pond sterling zal zijn uitgeput, de over hand zal krijgen. Voorts wordt nog gezegd, dat het onmogelijk zou zijn voor de Duitse firma's dergelijke gunstige condities aan te bieden zo wel wat prijs als betalingsvoorwaar den betreft, indien zij niet zeker wa ren van steun van de overzijde van de Atlantische Oceaan. De buiten landse technici en deskundigen, die permanent in dienst zijn "van de Joegoslavische regering, zijn allen Duitsers". „Crufts Show" te Londen, de grootste hondententoonstelling ter wereld, vertoont op de tentoon stelling voor 1950, die heden ge- opend ls, 5.720 honden, hetgeen een wereldrecord betekent. De „Nieuw Amsterdam maakt Z.-Amerikaanse vacantietrip De langste reis van het schip is begonnen Het vïaggeschip van de Holland- Ainerika-Lijn, de „Nieuw Amster dam", is Woensdag uitgevaren voor haar langste reis, -die izij ooE-t in vredestijd ondernomen heeft. 607 personen, die in totaal 2.700000 dollar aan passage betaalden be vonden zich aan boord toen het schip de haven van Hoboken uit voer om een kruistocht van 50 da gen naar Zuiid-Amerika «fe onderne men. 15 haviens in Centraal- en Zuiid-Amerika zullen worden aan gedaan, o a. Havtanna, Panama, ver volgens havens van Peru, Chili, Ar gentinië, Uruguay, Brazilië, Trini dad, .Curasao en Jamaica. De rond reis eindigt weer in Hoboken. Acelyleencylinder stond rood gloeiend Brandweer wist raad Een monteur in een fabriek vloor centrale verwarmlmgsanstallaties te Den Haag bemerkte dat de aepty- leencylinder waarmee hij werkte, op een gegeven ogenblik rood gloei end stond. Onmiddellijk werd |d® Haagse brandweer gewaarschuwd, die door tijdig ingrijpen een ont plof fing wist te voorkomen. Met gevaar voor eigen leven brachten de brandweerlieden de cylinder uit de fabriek naar een binnenplaats over. Het gevaar voor ontploffing werd zodoende voorkomen. Schip met Belgische krijgsgevangenen liep op mijn Op 30 Mei 1940 geschiedde in het Hollands Diep bij Willemstad een vreselijk ongeluk. Twee schepen met Belgische krijgsgevangenen voeren naar Duitsland en om circa 7.30 uur des avonds liep een van deze schepen op een Duitse magnetische mijn. Het werd een ontzettend drama, want alhoewel direct alle pogingen in het werk werden gesteld de schipbreukelingen te redden, kwa men 170 krijgsgevangenen om het leven. Bovendien werden een paar honderd krijgsgevangenen gewond. Hij strooide met geldmaar betaalde chocolade niet Een Zwolse taxi-chauffeur heeft heel vreemde dingen met een man die zegt uit Dublin te komen, mee gemaakt. Deze laatste k'wam Zon dagmiddag op de taxi af, ter'wijl het voertuig op het stationsplein op een vrachtje stond te wachten. In het Engels, doorspekt met Ne- iderlndse 'woorden, vertelde da man, die ietwat onder de inviiioed van drank verkeerde, dat hij naar het oentrum van de stad wilde. Op ide Grote Markt aangekomen, 'wijzigde hij plots zijn plannen 'en vroeg de chauffeur naar Nijmegen te rijden. Doch alvorens de tocht te aanvaarden, 'wilde de chauf feur 'wel eens geld zien en prompt kreeg hij een voorschot van f 75 overhandigd, 'waarbij bleek, dat de portefeuille van de vreemdeling zeer 'welgevuld was. Tijdens de rit naar de Keizer Karelstad vertelde de buitenlander, dat hij in Dublin geboren en thans in Canadese di plomatieke dienst was.' Hij liet een grote groene sjerp zien, waarop indrukwekkende wapens gestikt wa ren en hij toonde vervolgens zijn paspoort, waaruit bleek dat hij 26 jaar oud 'was en reeds verre reizen had gedaan. In het boekje stonden O.a. stempels van Afghanistan, Toen interpelleerde communist over wapenleveranties Tijdens de voortzetting van de ar tik eJsge wijze behandeling van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terug keer ven koning Leopold naar Bel gië, heeft zich een Incident voor gedaan ln de Belgische Kamer ven Volksvertegenwoordigers. Na een uiteenzetting van de so cialistische fractieleider, stond plot seling het communistische Kamer lid Dispy op en interpelleerde de Belgische regering In felle bewoor dingen over de Amerikaanse leve ringen van wapens aan België en over het tussen Amerika en België bestaande contract betreffende de ie/viering ven Congolees uranium, On danks het dringend verzoek van de voorzitter der Katnter, Frans van Cau'welaert, zich tot het debat over de volksraadpleging te bepa len, beklom Dispy het spreekge stoelte om, zoals hij opmerkte: „Zijn Interpellatie kracht bij te zet ten". De communistische volksver tegenwoordiger hield hierna een re devoering, waarvan de voorzitter verklaarde, dat zij onverenigbaar ■was met de parlementaire tradi ties. Hij verzocht Dispy de termen van zijn betoog te veranderen, het geen deze pertinent weigerde. Na dat DLspy eveneens geweigerd had het spreekgestoelte te verlaten, liet van Cauwelaert de publieke tribune ontruimen en werd de vergadering voor een tiental minuten geschorst. Egypte, Noorwegen en vele andere landen. Reisplan gewijzigd In Nijmegen had de man al'weer zijn plannen gewijzigd. Nu wilde hij naar Brussel, maar daar de chauffeur niet over de vereiste pa pieren beschikte, kwam! hij meft ide passagier overeen hem' naar de grens, bij Budei te brengen. On derweg, bij Grave nam' de Cana dees een liftende soldaat miee en toen deze in Eindhoven uitstapte,, drukte de rijke buitenlander helnU f 50 in zijn handen. In (die Brabant se lichtstad had de man uit Du blin trouwens toch een royale bui, wtant toen hij een charmante bus- conductrice op straat zag lopen, wipte hij vlug een winkel binnc|n pm) er met een machtige lading chocolade uit te koimien, welke hij de verwonderde conductrice over handigde. In Budei bleek de Cana dees vele vrienden te hebben, die hem ook ais „diplomaat" kenden. Ook kreeg de chauffeur in Budel te horen, dat zijn passagier virlendi schap voor een ziekelijk Buidels meisje koesterde, dat hij herhaal delijk grote bedragen had geschon ken. Abrupt einde Aan Ide avontuurlijke tocht van de Zwolse chauffeur kwam' een jgH einde toen hij met zijn passagier een Buidels café verliet en buiten twee marechaussees vond wachten, die de vreemdeling arresteerden. De reden 'was, dat de Canadees, 'die toch ais het 'ware miet geld strooi de, de partij chocolade, in Eind hoven voor de busconductrice ge kocht, niet betaald had. Dit g'ing om een bedrag van f 20. Gisteren zou de „diplomaat" van Eindhoven uit overgebracht 'wor den naar de Ape|idoiomse politie, Welke hem verdenkt van oplich ting van zekere heer Gerritsen uit Apeldoorn. ÏTet is vast komen te staan, dat de „diplomaat" zich Zondagmiddag te Zwolle, voordat hij naar de taxi Op het schip bevonden zich onge veer '1000 Belgen. Van de doden zijn er 140 in Wil lemstad begraven, de anderen in den Bommel, Numansdorp en Oolt- gensplaat. In Willemstad lagen de slachtoffers van de ramp op twee begraafplaatsen, waarvan een mas sagraf zich bevond bij het Hollands Diep dicht bij de plaats waar het drama is gebéurd in 1940. Regelmatig zijn de graven door Belgische familieleden der slacht offers bezocht. Elk jaar wordt een herdenkingsplechtigheid im Willem stad gehouden. Passend monument Reeds lang was men van plan alle Belgische krijgsgevangenen, die in Wiiüemstad begraven liggen, in één graf bijeen te brengen en dit massa graf te sieren met een monument, Dit jaar zal dit plan verwezenlijkt worden met vol'le medewerking van de Nederlandse en Belgische rege ring. De plechtigheid zal geschieden op Tweede Pinksterdag (29 Mei). De Belgische Minister van Binnen landse Zaken, idr- de Vleeschhouwer heeft de wens te kennen gegeven de onthullingsplechtigheid te willen verrichten. De Nedenandse regering heeft alle kosten, verbonden aan het oprichten van het graf-monu ment, voor haar rekening genomen. Het monument wordt vervaardigd door Keusenkamp uit Den Haag, Het is opgetrokken uit Franse zand steen. De plechtige onthulling zal des middags geschieden. Des morgens wordt een H. Mis opgedragen pp het Hollands Diep, op de plaats waar het ongeluk in 1940 is ge-, beurd. Daartoe zullen twee aken gecharterd worden. De H. Mis zal worden opgedragen door pastoor Hamerlynk uit Willemstad, idle ja ren lang scbipperspastoor is geweest en thans doordat de pastorie len de kerk in Willemstad vernield zijn met zijn schuit in het haf ventje van Willemstad ligt. „Juliana-road" in Rockcliffe Een straat te Rockcliffe, een voorstadje van Ottawa, is ge noemd naar Koningin Juliana, die een tijd in deze plaats vertoefde gedurende de oorlog. De ge meenteraad van Rockcliffe heeft namelijk besloten dat de „Ath- lone Avenue" zal worden her doopt in „Juliana Road". Italië worstelt met werkloosheidsprobleem De Italiaanse regering heeft Woens dagavond een beroep gedaan op alle vakbondsleiders om mede te Werken k an haar plannen ivoor Werkverschaffing aan een deel van de 2 miiUoen werklozen, die Italië telt. Aan een ronde-tafeicomferemitiie tussen vakbondsleiders, industriëlen en regeriingsafgevaardlgden, ver klaarde de met productie- en'werk- verschaffingsprogramma's belaste minister, Retro Campiili, idat „de meest nauwe samenwerking tussen Italiaanse arbeiders en werkgevers nodig is om de plannen te doem Catacomben uit de 4e en 5e eeuw gevonden Italiaanse archeologen hebben te Syraouse pp Sicillië een netwerk van oude christelijke catacomben ontdekt, rijk versierd met Byzan tijnse fresco's. Het eerste spopr van deze cata comben Werd gevonden dpor werk lieden, die een hydro-elect itsche installatie aan het bpuwen waren in ide nabijheid van de St. Luflia- kerk te Syracuse, De archeologen menen dat de catacomben uit de vierde of vijfde eeuw dateren en in verbinding staan met catacomben Welke 30 jaar geleden ontdekt wer den onder de kerk, gebouwd op de plaats Wiaar de Heilige Lucia in 804 na haar marteldood Iwerd begraven. Het zekerste middel om harts tochten op te wekken, is, er mede bezield te zijn. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Nu en dan regen Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan enige regen; matige tot krachtige wind tussen Zuid en West, maar in de Noordelijke helft van het land tijdelijk zwakke en veran derlijke wind; iets zachter. 11 Febr. Zon op 8.04, onder 17.46. Maan op 4.26, onder 11.18. Nieuwe Maan 16 Februari In Maart volksraadpleging over de Belgische Koningskwestie Het Belgische volk gaat binnen kort ter stembus om deel te nemen aan een volksraadpleging, die zal leiden tot een beslissing over de toe komst van de voorlopig verbannen Koning Leopold III. Als mogelijke data voor deze volksraadpleging worden 19 en 26 Maart genoemd. Een door de leden van de Chris telijke Volkspartij (rooms-katholieV ken) ingediend wetsontwerp inzake een volksraadpleging, is Woensdag avond met 117 tegen 92 stemmen door de Kamer van Volksvertegen woordigers aangenomen. Er waren geen onthoudingen. Vóó het wetsontwerp stemden de leden van de Christelijke Volkspar tij, de liberale ministers en vier Vlaams-liberale afgevaardigden. De socialistische, communistische en li berale afgevaardigden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Het aannemen van het wetsont werp heeft een eind gemaakt aan een onrustige debattijd van- vier we ken. De Senaat, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, had het ontwerp reeds aangenomen. Het ontwerp wordt wet, tien da gen nadat het in de Belgische staats courant is gepubliceerd. Dan kan het volk ter stembus worden opge roepen, dat is over ongeveer 40 dagen. Het negerstamhoofd Serertse Khama uit Beetsjoeanalaind, die meit de Londense typiste Ruth Williams is gehuwd, zal met zijn vrouw maar Londen vertrekken voor besprekLn- gen met de Britse minister voor het Gemenebest. De Britse regering zou besloten hebben hem als stamhoofd taf te zetten. Oostenrijks „pleegkind" door electrische stroom gedood Woensdagmiddag is te Olst in de buurtschap O ver we tering een acht jarig kind gedood door aanraking met een electrische stroomdraad, aangesloten op een motor im een boerderij. Vermoedelijk was de aard- leiding van deze stroomdraad miet in orde. Het jeugdige slachtoffertje was Helmuth Jung, een van de twee Oostenrijkse kinderen, die tijdelijk Zijn ondergebracht im het gezin van de landbouwer te Riele. Het slacht offertje was het enige kind vam een oorlogsweduwe en afkomstig uit Weenen, Ilelmuth Jung Is ongeveer zes weken geleden met een groep Oos tenrijkse kinderen in Doetinchem! aangekomen voor een verblijf vam drie maanden. Zijn begrafenis is voorlopig be paald op heden (Vrijdag) te Olst. "In de omgeving van Wieringerwerf is men op het ogenblik bezig met ,fa"' gezelschaplr van "de zij mededeelde, thans bezig de an- grondboringen en opmetingen ln verband met de stichting van het vierde heer G. heeft bevonden 'en niet teoedienten van de m'erkJvvaardlge dorp in de Wierlngermeer. De boringen worden uitgevoerd door het La- hem1 enige cognacjes heeft gebruikt;, man uit Dublin nauwkeurig na te boratorium voor Bodemonderzoek te Delft. Tijdens de borings- en De ApeDdjOprose politie is, naar gaan. opmetingswerkzaemheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1