DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse geleerden bezorgd over vervaardiging van H-bom Prins Bernhard per Dakota te Grote gedachten zijn ee: Paramaribo aangekomen j Dakota Het handelsverkeer met Duitsland heeft krachtige impuls gekregen Oost-Duitse jeugd zou met Pinksteren worden gesteld. De formele onder- opmarcheren naar Berlijn Mr. Fockema Andreae gaat onzekerheid bij het K.N.I.L. wegnemen DÏNSDAG T FEBRUARI 1960 No. 12826 104e Jaargang ZIERIKZEE SCHE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs psr 3 mnd. bij voorultbaUilng I 3.90, p. w. 30 ct. Lotis nummsn 10 cl Vsnchijnltsdsrs wsrkdag Advsrtsnllsprlji 12 ci es/mm Succstjsi (m« J5 mm.) minimum M,- p «tuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Langs NobsUtraal A 171. Zlarikzea, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh- Lakanman Ochlman Lange Nobelttraat A 171 - Zierikzee. „Deze bom Is geen oorlogswapen" Op een persconferentie ls een ver klaring uitgegeven van twaalf voor aanstaande Amerikaanse natuur kundigen, onder leiding van dr. Hans Bethe, professor aan de Cor- nell-unlversiteit, en een der lelden- Amerikaans schip vol speelgoed naar Europa Vandaag vertrekt het Amerikaan se vlaggeschip „American Defen der" met ongeveer 900.000 stuks speelgoed voor kinderen in Neder- als geleerden, zouden er om die re- iancj, Oostenrijk, Berlijn en West den ook aan werken. ZU voegden Duitsland aan boord naar Rotter- Suriname ontving twee belangrijke bedragen er echter aan toe: „De enige om standigheid, die ons er toe zou kun nen dwingen van de H-bom gebruik te maken, zou zijn, wanneer wij op onze bondgenoten met deze zouden de Amerikaanse atoombommakers worden aangevallen". Er zou nog tijd genoeg zijn nadat te Los Alamos In Nieuw Mexico, waarin gewaarschuwd wordt, dat één waterstofbom New York of wel ke andere grote stad ook zou kun nen verwoesten. De twaalf geleerden, van wie er in totaal negen atoombomdeskundi gen zijn, noemen zich „bezorgde burgers". „Wij zijn van mening, aldus de geleerden, dat geen enkel land het recht heeft een dergelijke bom te gebruiken, hoe rechtvaardig zijn zaak ook is. Deze bom is geen oor logswapen meer doch een middel om gehele bevolkingen uit te roei en. WU zullen geen monopolie heb- bgen, de Russen zullen er ook een kunnen maken. Zij zullen daar waarschijnlijk een kortere tijd voor nodig hebben. Wij moeten wel be denken, dat wij de bom nog niet hebben doch er aan werken en dat de Sowjet-Unie door indiscretie, de waardevolle tip heeft gekregen, dat onze deskundigen het maken van een dergelijke bom mogelijk achten" De „indiscretie" was, aldus zeide dr. Bethe, de aan de Amerikaanse H-bom kortelings gegeven publici teit. Er wordt wel gewerkt. De geleerden waren het er mede eens, dat Amerika de waterstofbom moest maken omdat president Tru man hiertoe last had gegeven. Zij, eventueel Amerika zou zijn aange vallen. Met waterstofbommen zbu geen oorlog gewonnen kunnen wor den, omdat er niet voldoende mili taire doelen mee verwoest konden worden. Volgens dr. Bethe zou het zelfs mogelijk kunnen zijn een aanval met waterstofbommen slechts te be antwoorden met atoombommen. Strenge koude heerst ln Turkije Aardbeving schiep noodtoestand Naar gemeld zijn twintig perso nen omgekomen en 32 gewond ten gevolge van een aardbeving van tien seconden, welke het gebied van Erzerum in Oost-Turkye Zaterdag avond heeft geteisterd. De aardschokken hadden het dis trict Karayazi als centrum. In pa niek verkerende mensen liepen de met sneeuw bedekte straten op. Vol gens de eerste berichten zijn acht honderd personen dakloos, daar meer dan honderd huizen werden vernield. 250 stuks vee kwamen eveneens om. In de buitenwijken van Istan bul vertoonden zich Zondag wolven die door honger uit de omgeving naar de stad waren gedreven. In het gehele gebied heerst een stren ge kou en er is sneeuw gevallen, waardoor het normale leven geen voortgang vindt. De telefoonverbin dingen zijn te Istanbul door sneeuw- dam. Het speelgoed is ingezameld door het „American Legion", een organisatie van oud-strijders. De 11-jarige Judith Ann Fay uit Westmont in New Yersey, wier va der in de oorlog is gesneuveld, zal als vertegenwoordigster van de Amerikaanse oorlogswezen een mi nuut voor de radio spreken, even als een uitgeweken kind uit Europa. Voor het vertrek van het schip zal een 6choolorkestje volksliederen van Europese landen spelen. In totaal zullen drie millioen stuks speelgoed naar Europese lan den worden verscheept. Dressoir rijk, ïiets kwijl De heer P. J. Relouw ver overde bij een schietwedstrijd in Baarlo een tweede prijs zijnde *en dressoir. Toen hy naar zijn woonplaats Kessel in blijde stem ming terug wilde keren, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn fiets gestolen was. Het toeval echter wilde, dat de eerste prijs winnaar, de heer Segers uit Baarlo, die een fiets gewonnen had, wel zin had in het dressoir van R. De zaak was toen spoedig beklonken en tevreden keerden oeide prijswinnaars huiswaarts. - 111 IJ 1 IJ 11 ISkOllUUl UUUl OUtCUH- Nederlandse smaldeel neemt stormen verbroken, de radio-uitzen- deel aan vlootmanoeuvres Naar wij vernemen zal aan de vlootmanoeuvres, die de volgende maand ln de Caraïbische Zee gehou den zullen worden, door eenheden van de Amerikaanse en Canadese vloot, ook het Nederlandse smal deel, bestaande uit Hr. Ms. vlieg dekschep „Karei Doorman", Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck", en Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" deelnemen. Waarschijnlijk zal zich bij eenheid nog voegen Hr. Ms. kanon neerboot „Van Speyk", welke bo dem zich momenteel in gouverne mentsdienst te Curasao bevindt. dingen alsmede het vliegverkeer zijn stopgezet. Te Brussel zijn 12 personen, O'nldter wde 6 .vrou/vven, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 toaairv idlen tot 5 jaar, wegens het „be schikbaar stellen van vrouj.ven, aneest Fran?aises, voor immoretle KHoeleinden aan aleer dan 300 adres- sein in België en het buiifcemlami: John Lamb, Brits politiek ver bindingsofficier, heeft aan de be- heerschapsraad der V.N. meege deeld, dat zich naar zijn schatting 100,001/ melaatsen in Tanganyika be vinden. Belangrijke besprekingen te Frankfort Wetsontwerp ioezicht bank- en credietwezen Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de minister van Financiën reeds geruime tijd het vraagstuk van het toezicht op het Bank- en Credietwezen in studie. Een Nederlandse delegatie onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema, deze plaatsvervangend directeur-generaal van de Buitenlands-economische be trekkingen van het ministerie van Economische Zaken heeft van 24 Januari tot 2 Februari 1950 te Frankfort onderhandelingen ge voerd in aansluiting op het in Sep tember 1949 tussen de Nederlandse regering en de bezettingsautoritei ten in Duitsland gesloten overeen komst. deels van kwantitatieve beper kingen was bevrijd, is thans op grond der nieuwe besprekingen ook in zeer uitgebreide mate de invoer van Duitsland in Neder land geliberaliseerd, zodat het goederenverkeer thans in beide richtingen in belangrijke mate is bevrijd van kwantitatieve beper kingen. Tevens werden over enige andere onderwerpen afspraken gemaakt, waarbij onder meer voor de Neder landse Rijnvaartbelangen een basis voor een meer bevredigend verloop van zaken werd gelegd. Op het gebied van het betaling9- Deze onderhandelingen werden Een desbetreffend wetsontwerp be- (jeze keer gevoerd met een Duitse verkeer werden eveneens enige re- vindt zich reeds in een vergevor- delegatie waarbij de bezettende gelingen getroffen, welke enerzijds derd stadium van voorbereiding, zo- autoriteiten als „waarnemers" aan- in verband met het geliberaliseerde dat mag worden verwacht, dat het wezig waren, nog gedurende deze zitting bij de Tweede Kamer zal worden inge- Nadat In September de Neder- diend, landse invoer ln Duitsland goed- goederenverkeer noodzakelijk wa ren, anderzijds de mogelijkheid kun nen bieden, dat ook op dit gebied meer normale toestanden zullen kunnen ontstaan. Voor zover mogelijk zal deze over eenkomst reeds direct in werking v g y~^v g i eennomsi it:uus uiiqci m wctKing „Ten teken van de nationale opstand" Op een te Bonn gehouden pers- Schumacher verklaarde ver conferentie heeft de Duitse sociaal- der, dat, volgens hem, de „mars democratische leider Schumacher naar Berlijn" niet rechtstreeks ver- verklaard, dat, volgens berichten band houdt met de in de laatste tijd toegenomen internationale span- uit geloofwaardige bron, meer dan n,n« HlJ voagde hiera£m ,oe Pdat 600.000 leden van de Oost-Duitse volgens inlichtingen uit geloofwaar- waarin melding werd gemaakt van communistische jeugd met Plnkste- dige bron, de S.E.D.-ambtenaren op- de diefstal van een Chevrolet. Dit ren een „mars naar Berlijn" zullen dracht gekregen hebben het terrein bericht werd doorgegeven aan alle houden, onder het motto „Wij mar- tekening kan pas plaats vinden, na dat de Nederlandse regering en de Hoge Commissarissen te Bonn zich met een en ander accoord hebben verklaard. Auto gestolen retour in 25 minuten De Haagse politie ontving eer- gisternacht een telexbericht uit Delft cheren naar Berlijn" en „Dit is het sein van de nationale opstand". voor te bereiden en dat in Mecklen- Haagse politieposten met het gevolg burg en te Karlshorst „tactische dat twee patrouillerende jeep-ogen- leergangen" zijn ingericht. De socio- ten 25 minuten later op het Stati- listische leider gaf als zijn mening onsplein de bewuste auto ontdek te kennen dat geallieerde en Duit- ten. De twee inzittenden gingen er De sociaal-democratische leider se tegenmaatregelen geboden zijn. met de wagen vandoor, doch zij voegde hieraan toe, dat Oost-Duitse „Zonder de toestand op de spits te werden na een korte achtervolging communisten door deze demonstra- willen drijven", zo zeide Schuma- gedwongen te stoppen. Beide perso- tie het doel wensen te bereiken, dat cher, „acht Ik incidenten waar- nen, de 20-jarige metaaldraaier M. de Sow jet-bezetter te moeilijk is ge- schijnlljk, tenzij geallieerde pant- J. S. en de 21-jarige magazijnbe- bleken, namelijk de verovering van serwagens de toegang tot de Wes- diende C. V. uit Delft werden ge- Berlijn. telijke sectoren versperren". arreateerd. Tegen de avond van Zondag 5 Fe bruari landde de Dakota van Prins Bernhard op een zanderij te Para maribo. Het toestel had door tegen wind en door een dicht wolkendek vertraging ondervonden en moest in Brits Guyana landen om benzine in te nemen, zodat het pas om kwart voor zes arriveerde. De Prins werd verwelkomd door gouverneur Klaassesz, premier de Mitanda, de voorzitter der Staten, van der Schroeff, de onder-voorzit ter van de Raad van Advies, de Niet, de voorzitter van het Hof van Justitie, Haverschmidt, het hoofd der gewapende politie, Ensbe^g, en de districtscommissaris, Michels. Op de 45 km. lange weg viel de duisternis snel in. Bij een missie post en enkele Hindostaanse centra stonden nog enige groepjes wach tenden bij erepoorten, van wie eni ge met lantaarns in de hand. Aan de grens van Paramaribo werd de Prins welkom geheten door de stadscommissaris, Robles de Me dina, en toegejuicht door de menig te. Langs de straten op weg naar het paleis van de gouverneur, stond een wuivende en juichende menigte In het paleis werd de Prins voor gesteld aan de hoge colleges. Rede van Prins Bernhard. In de Statenzaal hield de Prins de volgende rede: „Het is mij een voor recht zo kort na aankomst kennis te mogen maken allereerst met de regeringsraad en uw college. Suri name is met de jongste hervorming een op democratische grondslag zichzelf regerend deel van het Ver enigd Koninkrijk'der Nederlanden. De Koningin, die aangename herin neringen bewaart aan haar bezoek aan Suriname, heeft my verzocht u de verzekering te geven van haar grote belangstelling voor de ontwik keling, welke in staatkundig, eco nomisch en cultureel opzicht de laatste jaren zozeer versneld is. Aan de regering van een land in op bouw worden bijzondere eisen ge steld van moed, beleid, verbeel dingskracht en zin voor de realiteit. Zij moet in de aanvang werken met Stakingen in Indonesië uitgebroken Bankemployé's, metaal- en haven arbeiders legden het werk neer Bij idrie grote bankkantoren te Djakarta zijn stakingen onder het IncUonesisdhe jen Chinese persomiael uitgebroken. Het betreft die Fac torij, 'die Ned.-Indische Handelsbank en die Esooanptobanik. Groepen em- pJoyé's verzainelidjen zich voor "do ingang van de bankgebonr.v'ein. Som mige stalkers droegen bonden met opschriften tot aansporing olm mede te staken, ter!.vijl enige werkwilli gen gemolesteerd ivv'erden. De mili taire politOe heeft zich imet de zaak bemoeid1, aangezien een openbare demonstratie ,om redenen Vain vei ligheid) thans ivorboden is. Do sta kers gingen op het tvorzoek van die politie rustig uiteen. Van de zljdo der directies iwerd medegedeeld, dat enige 'wieken ge leden door die vakorganisaties loon eisen twonden bckenid geimaakt, HIeroiver ls frianiddllng en sahrlfte- Lljik oomtact ga.veest, maar do bonkidii recti es konden deze loon eisen niet aanvaarden. De directies hebben zich echter bereid verklaard onderhandelingen te openen. Van idje zijde (van het ministerie van ar beid ja deze zaak :ïm behandeling 'genotmien ,en verwacht wordt, dat 'zo jspoedliig mötgeiljk ieen (oplossing rzal [a lor dien bereikt. Utt Medan bericht Aneta dait de arbeiders van de .werkplaatsen der Deli Estates Engineering ajnid Ge neral Union Ltd., otmVattenid 175 personen, ln opdrac/ht vajn de vak bond Staken rwegens ontslag van een arbeider. De vakbond staat op het jstanjdpumt, dat ontslag of aaim- ïiem'ing v:an arbeiders .dient te ge schieden in oiverleg mlet de vak bond, terwijl de directie dit niet aooepteert. Tenslotte iw'ordit gamialid, dat ook arbeiders ln de opslag plaatsen van het Delihavenbeidirljf te Median wegens een toonoonflict •taken. tekorten op velerlei gebied. U kunt er verzekerd van zijn, dat de Ne derlandse regering bereid is te doen wat in haar vermogen ligt, om u de bijstand te verlenen, die u nodig zult oordelen. Het Nederlandse volk dat zich door de banden der eeu wen verbonden weet aan uw mooie land, leeft mee met uw noden en vreugden. Ten bewijze zij het mij vergund u een tweetal brieven te overhandigen van het Wilhelmina- fonds en de UNAC, waaruit blijkt, dat Suriname kan beschikken over bedragen van 675.000 en 115.000 Ne derlandse guldens voor medische voorzieningen en jeugdzorg. Moge God u en de uwen zegenen en de kracht schenken, die nodig is om dit land tot voorspoed te brengen". Gevaar voor algehele staking van Amerikaanse mijnwerkers ,In de V. S. houdt men rekening met de mogelijkheid van een alge hele mijnwerkersstaking. John Le wis, de leider van dc „United Mine- workers Union', heeft namelijk aan president Truman een brief gzon- den, waarin hij verklaart, dat de mijnwerkers „niet wensen dat drie vreemdelingen hun lonen en ar beidsvoorwaarden vaststellen". De referentie aan „drie vreemdelingen" slaat op het voorstel van Truman tot instelling van een commissie van onderzoek van drie leden, die het publiek zouden vertegenwoordigen en niet afkomstig zouden zijn uit de kringen van de ondernemers, arbei ders of regering. Het schrijven van Lewis wordt beschouwd als een verwerping van Truman's voorstel tot een bestand in de mijnwerkersstaking, ofschoon in de brief dit voorstel niet uitdruk kelijk verworpen of aanvaard wordt. In Illinois wist men te vertellen, dat Lewis reeds aan de plaatselijke leiders overal in het land telegra fisch had medegedeeld, dat een al gehele staking, op Maandag j.l. te beginnen, was voorgenomen. Scheepswerven opgeblazen te Kiel De „Germania" scheepswerven zijn op bevel van de Britse autori teiten opgeblazen ondanks de pro testen die van Duitse zijde waren geuit. De Britse autoriteiten waren van mening, dat de werven voor mili taire doeleinden waren gebouwd en niet geschikt waren voor vredes doeleinden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het "K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Minder bewolking Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele, verspreid op tredende, buien, maar later overwe gend droog weer; krachtige tot ma tige Westelijke wind; iets lagere temperaturen. 8 Febr. Zon op 8.10, onder 17.40. Maan op onder 10.07. Laatste Kwartier 9 Februari te 19.32. Hel IJsselmeer Ihans weer bevaarbaar Het ijs op het IJsselmeer heeft de strijd verloren. Maandagmorgen om streeks acht uur,is het eerste beurt- dienstschip, komende uit Nijkerk en op weg naar Amsterdam, de Oranje sluizen gepasseerd. Slechts op de hoek van het LJ ondervond het nog enige last van het ys. Op de sluizen verwachtte men dat in de loop van Maandag ook de andere beurtdien sten zouden worden hervat. De Gouwzee tussen Marken en het vasteland is evenwel nog steeds dicht. Te Amsterdam: half pond margarine f0.25 Nadat de niet georganiseerde win keliers in Amsterdam waren begon nen met de verkoop van margarine voor 30 cent per half pond, zijn de georganiseerde melkslijters en win keliers er toe overgegaan de ver koopsprijs op 25 cent vast te stel len. De „Amsterdamse Federatie van commerciële organisaties", waarin zich 1200 melkslijters en 700 win keliers aaneensloten, had tevoren gepoogd een oplossing te vinden uit de moeilijkheden die voor deze groep ontstonden. Voor sommi ge zaken liep de verkoop terug van 400 tot 30 pakjes per week Toen de pogingen tot overleg waren mis lukt nam de federatie het besluit tot de bovenvermelde prijsverlaging De kosten van de actie worden door de federatie gedragen. De ge organiseerde winkeliers kregen het terstond druk. Zij verkochten daar om elke klant hoogstens twee pak jes. De normale verkoopprijs voor margarine is 34 cent per half pond. De inkoopsprijs is f 1,16® per kg., vermeerderd met de omzetbelasting, zodat de normale winstmarge 13 pet. beloopt. Soldaten moeten weer vertrouwen krijgen in overheid Met het lijntoestel naar Djakarta is de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, Mr. W. H. Fockema An dreae naar Indonesië vetrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de mi nister van Oorlog, Mr. F. W. Schok king en Dr. Blom, adviseur van het departement van Uniozaken en Overzeese Rijksdelen. In oen gesprek met hot A.N.P. vertelde Mr. Fockema, dat het doel van zijn reis is de overgangsvoor- waardon van het personool van het K.N.I.L. naar de Nederlandse strijd krachten en naar die van de R.I.S., in orde te maken. „Deze voorwaar den kunnen een bron van moeilijk heden vormen, maar die kunnen wij op het ogenblik niet gebruiken", zo zeide Mr. Fockema Andreae. „Het is een materie, waarover veel ge correspondeerd en getelefoneerd is, maar die zich ten slotte niet uit de verte laat behandelen. Daarom ls het noodzakelijk", zo ging hij voort, „dat ik persoonlijk naar Djakarta ga". De heer Fockema Andreae heeft niet het voornemen lang weg te blij ven, omdat de zaken, de Westerse Unie betreffende, om een oplossing vragen. „Maar", zo voegde hij aan deze mededeling toe", de onzeker heid bij de K.N.I.L.-mensen móét worden weggenomen. De soldaten moeten weer vertrouwen ln de Overheid krijgen. Westerling wekt de schijn op te komen voor de men sen van het K.N.I.L. en het is onze taak te tonen, dat wij wel voor ze zullen zorgen". De repatriëring van de troepen Een ander deel van de problemen die de onderstaatssecretaris van Oorlog in Djakarta zal ontmoeten, betreft de terugkeer van de troepen naar Nederland. Door het inscha kelen van niet minder dan twintig buitenlandse troepenschepen, w.o. het Franse 30.000 ton metende s.s. „Pasteur", dat op 24 Februari in Amsterdam zal aankomen, is het mogelijk in de maand Februari en in de drie daarop volgende maanden 10.000 man troepen per maand in het vaderland terug te brengen. „Vóór alles moet de zaak in Indo nesië administratief goed geregeld worden", zo zeide de heer Fockema Andreae, „opdat de soldaten een maal in ons land in het burgerleven opgenomen, niet besprongen worden met onaangename zaken uit hun diensttijd. Door het vertrek van vele oude, geroutineerde administratieve krachten uit Indonesië, is dit min der eenvoudig dan het lijkt". De staatssecretaris zal op zijn reis vergezeld zijn van de majoor van de luchtstrijdkrachten, W. den Toom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1