DE ZIERIKZEESCHE COURANT Acheson vertelt precies wat Amerika gaat doen in Azië Canada kan in 1950 nog wel 10.000 immigranten opnemen MAANDAG 18 JANUARI 1980 Nu iaW - 10W jUr«M( MkZEESIffiSNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Frija p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90» p. w. 30 ct lout nummer» 10 ct Venchijnl (Jdere werkdag. Advertentleprij» 12 CL per mm Succesies (ma* 15 mm.) minimum II,— p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE-I Lange Nobelatraat A 171, Zlerikzee, Postbua nr. 1, Telefoon mr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman Lange Nobebtraet A 171 Zlerikzee. Rusland naast Chinese gebieden D«an Acheson, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaker, heeft aan een lunch van de „Na tional Press Club" te Washington een rede gehouden, waarin voor het eerst na de oorlog door een Amerikaanse minister van buiten landse zaken een volledig overzicht ward gegeven van de Amerikaanse betrekkingen met Azië. Men merkt op, dat Acheson behoedzaam en kele concrete voorstellen heeft ge daan als basis voor toekomstig Amerikaans optreden, te weten: 1. Onmiddellijke verdediging van de Aleoeten, Japan, de Rioe-Kioe- eilanden en d'e Philippijnen door de Amerikaanse militaire macht, Indien deze worden aangevallen 2. Verdediging van de onafhanke lijke Aziatische staten overeenkom stig de verplichtingen van het handvest der V.N. en hulp aan de regeringen dezer staten, indien zij daarom verzoeken, tegen doordrin gen en overheersen der commu nisten. 3. Economische en technische hulp bij de ontwikkeling van hulpbronnen en bekwaamheid in vrije en önaf hankelijke Aziatische staten. 4. Een beroep op de nationalisti sche krachten in Azië tegen Sowjet- Russische imperialisme en commu- gebieden "Mandsjoerije, Sinkiang en Binnen, en Buiten-Mongolië be doelde. Naar aanleiding van de communistische overwinningen in China zei Acheson, dat het Chinese volk de oplossing van zijn probleem zelf in handen heeft genomen en zijn steun aan het nationalistische bewind onttrokken heeft. Over Indonesië zei Acheson: „Daar is een groot succes geoogst, wij zijn beneid om alle hulp te geven, die wij geven kunnen, In republikeinse Congreskringen noemt men Achesons overzicht van de Amerikaanse politiek in het Ver re Oosten negatief en als een ver ontschuldiging, dat nu niets gedaan wordt. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel, dat Acheson zijn Vinger prtcies op de belangrijkste fase van de communistische opmars in Oost-Azië heeft gelegd. Acheson's verklaring, dat de Sow- j,et-Unie de Noordelijke gebieden van China bezig is los te maken en bij de Sowjet-Unie te voegen, noemde het blad de meest ondub belzinnige beschuldiging tegen de Sowjet-Unie in dit opzicht, die ooit van gezaghebbende zijde geuit is. De „Truculent", een van de 25 duikboten der T-klasse der Britse marine, is na een aanvaring met het Zweedse achip „Divina" gezonken. Enige opvarenden, die zich in ,de commandotoren be vonden, zijn gered. Men stelde pogingen in het werk om de duikboot te lichten en de andere leden te red den, welke pogingen helaas tevergeefs zijn gebleken. Hij, die zichzelf verlooch'nen wil In woorden een in werken, Hij doe het nederig, vrolijk, stil En laat zijn strijd niet merken. Australië protesteert bij de Sowjet-Unie De Australische premier, Memzies, heeft dei nhoutd van een 5 Jan. aan de Sowjet-Unie overhandigde nota bekend gemaakt, waarino n- ider meer verklaard wordt, dat de Australische regering kennis heeft genomen van het „aanhoudende weigeren" van ide Sowjet-Unie om overlijdensverklaringen van Japanse krijgsgevangenen te geven alsmede mededeling te doen .omtrent verlen ging der gevangenschap van een groot aantai krijgsgevangenen- Zulks was strijdig met de interna tionaal aanvaardde opvattingen van de fundamentele menselijke rech ten en de humanitaire beginselen, vastgelegd in de Conventie van Ge- nèjve op de krijgsgevangenen. In de nota wordt de Sowjet-Unie ver zocht in te stemmen met de v.or- 5. Opnieuw bevestiging van Ame- rika's traditional© politiek: eerbie diging van de territoriale integri teit van China van de zijde van alle andere staten en verzet tegen de Sowjet-Russische naasting van do Noordelijke gebieden van dit land. Volgens Acheson is de Sowjet- Unie bezig de Noordelijke provin cies van China los te maken en bij de Sowjet-Unie te voegen. Later heeft het ministerie een verklaring uitgegeven, waarin dui delijk werd gemaakt, dat Acheson met „Noordelijke provincies" de Naar een vredesverdrag met West-Duitsland Rechtskundigen uit zes West- Europese landen kjomen in Maart bijeen om de mogelijkheid te be zien van het beëindigen van de staat van oorlog met die West-Duit se federale republiek, aldus heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Er is nog niet besloten (waar de conferentie zal iwtomdem gehouden. Frankrijk, Engeland', de VS. e«n de Benei ux-landen zouden vertegen woordigers sturen. In November besloten de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V-S. te Parijs niet onmiddellijk te beslis sen over de beëindiging vam de staat van oorlog met West-Duits land wegens de ingewikkelde juri dische kant van deze kwestie. De zaak werd toen ter bestudering aan hun juridische deskundigen ge geven. Visie van Nederlands ingenieur in Ottawa Naar aanleiding van diverse be-|j richten, waarin er melding van ge maakt wordt, dat Canada in 1950 nog wel een lO.OoO Nederlandse im migranten zal kunnen opnemen, schrijft ir. P. C. D. Toxopeus, die is toegevoegd aan de Canadese Sett lement - Service, welke ressorteert onder het Department of Mines and Resources te Ottawa en die die schakel vormt tüssen de emigran ten en de Canadese regering, ons nog het volgende: ^.Persoonlijk geloof ik, dat wij hier best een 10.000 gedemobiliseer de Nederlandse militairen kunnen plaatsen, maar daaraan zijn bepsaL de voorwaarden verbonden. Voor zover het betreft vrijge zellen en echtparen zonder kin deren, behoeven de Nederlandse imf* migranten geen all-round boer te zijn om' een plaats in Canada te krijgen. Wat betreft de vrijgezellen, die kunnen over het algemeen in Canada geplaatst worden, indien zij bereid zijn in de landbouw te gaan werken en voor deze categorie be hoeft de ervaring in de landbouw niet zo groot te zijn, wanneer zij maar bereid zijn te leren en daar naast voldoende werklust en plichts besef tonen om zodoende de naam van de Nederlandse immigranten niet te schaden. Echtparen zonder kinderen Wat betreft echtparen zonder kin deren, daarvoor is dikwijls wel een plaats te vinden, mits de vrouw bereid is als dienstmeisje of als kokkin op te treden, waarbij de man meestal als tuinman, chauffeur, sto ker of iets dergelijks moet funge- ■ren. Ook zal voor echtparen bij niet voldoende ervaring in de land bouw nog wel eens een plaatsje als zodanig zijn te vinden. 1 Ik geloof persoonlijk wel, dat teen 'behoorlijk aantal gedemobiii- seerden die bereid zijn om onder bovengenoemde omstandigheden tè beginnen en op andere wijze ook aan de Canadese emigratie-voor schriften voldoen, hier, na een spe ciale beoordeling, in staat zijn op nieuw een toekomst op te bouwen. Door speciale maatregelen wordt tlhans ook een klein aantal am bachtslieden toegelaten, waarbij speciaal mogelijkheden Zullen zijn voor vrijgezellen en kleine gezin nen, die ervaring hebben in het rep er eren van en het omgaan met landbouwwerktuigen en tractoren. Ook enkele timmerlieden zullen eventueel geplaatst kunnen worden. Mogelijkheden voor kruideniers en kantoorpersoneel zijn er positief piet. Ik vestig" er evenwel de aandacht op, dat dit mijn persoonlijke me ning is en dat de Canadese rege ring deze affaire nog niet heeft goedgekeurd". Gearresteerde Nederlander ontsnapt in Noorwegen De Nederlander Hendrik Gastra heeft kans gezien te ontvluchten uit 1de trein van Trondheim naar Osl-ot* G., diie door de internationale polin tie werd gezocht, is enige dagen geleden in Trondheim gearresteerd daar hij verdacht wordt van frau des en verduistering. Hij is geboren In Amsterdam. De bemanning van de Britse onderzeeër „Tru culent", die tengevolge van een aanvaring bij de Theems is gezonken, heeft een boei omhoog gelaten, om de juiste plaats aan te geven, waar de ramp heeft plaats gevonden. Bergingsvaartuigen by de (gemerkte) boel. ming van een internationale huma nitaire organisatie voor het houden van een onderzoek van bovenge noemde zaak. Amerikaans zweefvliegtuig neergestort Tien Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden opgeleid, zijn te Fort Bennimg in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvliegtuig, waarin zij gezeten waren, neerstortte, ze ven andere parachutisten zijn ern stig gewond in het ziekenhuis op genomen. Zij zouden na een laat ste parachutesprong als volleerd „Paratrooper" de opleidingsschool hebben verlaten. Een der gewonden is inmiddels ook overleden, zodat het aantal slachtoffers thans elf bedraagt. Groep Sowjef-agenten in Hannover gepakt Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is een groep agenten uit de Sowjetzóne van Duitsland, die er in slaagde West-Duitsland bin nen te dringen, te Hannover gear resteerd. De arrestaties werden verricht door de Duitse criminele recherche in samenwerking met Britse bezettingsautoritelten, aldus werd medegedeeld. Ongeveer twin tig arrestanten zijn opgesloten op het politiebureau te Hannover, dat onder speciale bewaking is giestekL Het hoofd van de Duitse criminele politie verklaarde, „in het belang van de staatsveiligheid'' geen inlich tingen over de arrestaties te kun nen verstrekken. Aan de politie agenten, die belast zijn met de be waking is medegedeeld, dat zij op staande voet ontslagen Zullen wor den als er iets over de arrestanten zou uitlekken. Naar verluidt, zijn hoge politie functionarissen te Hannover naar Bonn gereisd om de kwestie met West-Duitse regeringsinstanties te bespreken. Het dodenschip in de baai van Neustadt Duizenden lyken van voormalige gevangenen uit Hitler's concentra tiekampen, die vyf jaar hebben ge rust in de romp van een gezonken schip in de baai van Neustadt, zullen binnenkort hun laatste rustplaats vinden op een Duitse begraafplaats. Speciaal uitgeruste Duitse schepen zyn er vorige week in geslaagd het 2650 ton metende schip „Thielbeck", dat met duizenden gevangenen uit concentratiekampen aan boord in de laatste dagen van de oorlog door Engelse bommenwerpers tot zinken werd gebracht, te lichten. De „Thielbeck" wordt nu lang zaam naar de kust gesleept, waar de romp zal worden leeggepompt om de berging der ïyken mogelijk te maken. Tentoonstelling Curiosa uit het leven van Napoleon Vorige week is te Brussel een tentoonstelling geopend gewijd aan Napoleon Bonaparte. Er zijn hier souvenirs, originele brieven en ge bruiksvoorwerpen verzameld uit de «verschillende periodes van Napo leons leven. Zo ziet men er to.a, de degen, dde bij de kroning werd gedragen, het uniform dat Napo leon ,te Waterloo droeg en het veld bed, waarop' ihlj de laatste adem uitblies. De verzameling blijft tot 6 Fe bruari te Brussel, waarna zij te Luik en vervolgens te Lonidiein, in Denemarken, Italië em de Ver enigde Staten tentoongesteld zal Worden. De opbrengst van de ex positie te Brussel zal gebruikt wor den voor aankioop van de „Ferme 'du Cailloux", die de keizer tijdens de slag van Waterloo als hoofd kwartier diende en waar 6edert veie jaren een museum met Napo leontische souvenirs is gevestigd- 55 doden bij de ramp van de „Truculent" Velen verlieten waar schijnlijk de duikboot Vrijdagavond Iaat maakte de Britse admiraliteit de ontstel lende mededeling bekend, dat de hoop op overlevenden van de duikboot „Trnonlent" was opgegeven; vijf-en-vijftig man worden definitief als verloren beschouwd. Overlevenden van de „Truculent" hebben Vrydagavond verteld, hoe 45 man in het achterste gedeelte van de onderzeeboot voor een ont snappingsluik in de ry stonden, zy moesten wachten tot de afdeling na genoeg was volgelopen om het druk verschil op te heffen. Dit duurde anderhalf uur. Er werd gezongen en geschertst. Tegen het einde werd het benauwd door zuurstofgebrek. Toen konden de mannen een voor een de duikboot verlaten. De mees ten werden evenwel nimmer opge pikt, aldus het verhaal van de over levenden. Naar de Britse admiraliteit Vry dagavond nader mededeelde, bevon den zich tachtig man aan boord van de duikboot „Truculent", toen deze in de Theerasmonding geramd werd en zonk. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogeiykheid, dat een gedeelte van de bemanning men maakte een schatting van veer tig er na de aanvaring in ge slaagd is uit de duikboot te komen, doch dat de meesten van hen door de sterke getystroming zyn medege- sleept. Communisten lossen en laden geen wapenen De havenarbeiders te Cherbourg hebben kortgeleden een aanbeve ling van de communistische vak vereniging om geen Amerikaanse Wapenzenddngem te behandelen van. (de hand gewezen- In Marseille hebben verscheidene schepen vertraging doordat de ha venarbeiders weigeren (wapenen voor Iudto-Qhina te laden- De havenarbeiders te Nantes heb ben een aanbeveling van humv ak- vereniging om in 'de haven geen oorlogsmateriaal te laden of te los sen, aangenomen. Nederland's aandeel in de verdediging van Europa Het invloedrijke Britse weekblad „The Economist' publiceert een ar tikel van zyn Haagse correspondent waarin wordt verklaard, dat de Ne derlandse regering „moeiiyk een grotere bydrage" met landstrijd krachten voor de verdediging van West-Europa kan weigeren. „Realistische waarnemers vrezen, dat de weinige divisies, die Neder land tot de verdediging van West- Europa behoort by te dragen, niet vóór het einde van 1952 en mo gelijk nog later beschikbaar zul len zyn", aldus het blad. „Het is overduidelyk, dat Neder land niet gomakkeiyk een grote by- dage tot West-Europa's strijdkrach ten zal kunnen leveren. Zowel de beroepsmilitairen uit Indonesië en de manschappen van de nationale reserve zyn onvoldoend in aantal. De enige hoop ligt in de opleiding van nieuwe lichtingen en in her opleiding van de terugkerende ge demobiliseerde dienstplichtigen". Volgens -een gewoonlijk welin gelichte diplomatieke bron te Hel sinki be vindien zich nog 2500 Rin se krijgsgevangenen tn de Sowjet- Unie, wat een schending vanh eh Fins-Russische vredesverdrag zon betekenen. Finland heeft alle Rus sische krijgsgevangenen gerepatri eerd. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en in de Noordelyke provincies nu en dan harde Westeiyke wind. Iets kouder. 17 Jan. Zon op 8.40, onder 17.00. Maan op 8.49, onder 15.29. Nieuwe Maan 18 Januari H.M. Koningin Juliana be zoekt Noorse tentoonstelling Vrijdag bracht H„M- Koningin Ju- liana ©en bezoek aan de tentoon stelling „Honderd jaar Noorse schil derkunst", welke in het gemeente museum te 's-Gravenbage gehouden wordt. Aan de ingang van het museum werd Hare Majesteit, die vergezeld was door jonkvrouw E, E. B. Roëll en mr. G. C. D. Baron van Harden broek, ontvangen 'door de Noorse gezant, de heer Jens Buil en bur gemeester mr. F. M. A. Schokklng In de hall van het museum werd de landsvrouwe verwelkomd door de directrice van het gemeentemu seum!, mevrouw J. C. V. Hefting1, de vLethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijn- dregt en d'e conservator van het museum, de heer K. Schuurman. Mevrouw Hefting bood Hare Ma jesteit en haar gevolg de catalogi der tentoonstelling aan, waarna de vorstin, voorgelicht door de direc trice, In de expositie-zalen van het ■museum met grot© belangstelling de tentoongestelde werken in ogen schouw naux. Nog (wee ministers naar Indonesië Naar wij vernemen is het zeer (waarschijnlijk, dJat in Februari dia minister zonder portefeuille, ide heer L. Götzen en ide minister van Economische Zaken, prof. idir. J. R. M. van Iden Brink, zich naar In- (djomesië zullen begeven. Deze reis, welke het voeren van oriënterende economische besprekingen ten idoel heeft, is thans 'in ernstige overwe ging. Omtrent de reis van de minister van Uniezaken, mr. J. H. vam Maar* seveen, die, gei ijk bekend, Zater dagavond naar Indonesië vertrok, kan worden gemeld, dat zijn ver blijf in Indonesië inliet van lange idJuur zal zijn. Naar verwachting zal hij reeds in ide eerste dagen van Februari naar Nederland, te rugkeren. John mei zijn „Girl Jean" terechl De vermiste Schotse vissersboot fcGirl Jean" aan board1 Waarvan zich alleen de veertienjarige John Guthrie bevindt, is waargenomen op 825 mijl ten Noordoostenv an Aberdeen. Volgens een nader, nog niet be vestigd bericht zou de „Giri Jean" idoor een Noorse boot op sleep touw zijn genomen. Nader wordt gemeld, dat de «Giri Jean" ontdekt is door de trawler „Reptonian" uit Hull en dat de jongen in goede welstand is. De jrReptonian", die op weg was naar de Witte Zee en niets vam het uitvaren van de „Giri Jean"a f«< wist, had het schip im zicht ge kregen en, vermoedend dat er iets niet in orde was een boot uitge zet om een onderzoek in te stel len. De mannen kregen, bij de „Giri Jean" gekomen, op hun herhaald geroep geen antwoord- Toen zij aan boord gegaan waren vonden zij echter de 14-jarige John Gu thrie uitgeput Lu een vlsruim lig gen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad.. Wegens het slech te weer kon hij niet naar die „Rep tonian" wordjen overgebracht. Toen de „Giri Jenn" gevondem werdi, waren de schroeven vast gelopen dtoor touiwkabels, die er omheen gewonden waren. Do „Rep tonian" nam het schip op sbsep- touw naar Aberdeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1