Nederland moet de situatie in China realistisch onder ogen zien DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote brand in 17e eeuws havenpand te Rotterdam 1 VRIJDAG 18 JANUARI 1950 Na 1250* 104e Jaargang ZIFRIKMSCIIE® NIEUWSBOD ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct. Lotta nummer» 10 cl Vsrtchijnl Udsrs warkdag A<Jvcr»anU«prljs 12 cl per mm Succatiat (ma» 15 mm.) minimum.4 1- p *luk- WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraot A 171, Zierlktae, Potlbut nr 1, Tcleloon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman Lang a Nobelstraal A 171 Zlerlkzee. Een onderhoud met onze% ambassadeur in Nanking d(ihesl# gericht zijn en ook de uit wisseling van goederen zal meer oen Indonesisch belang worden. Nu is do realiteit, dat de communisten in korte ttfd de contrOle over het groot st c gedeelte, van het land gekregen hebben. Voorts neme men in aan merking, dat volgens persoonlijke waarneming van de ambassadeur te Nanking eia Sjanghai, de commu nistische troepen gedisciplineerd en niet vatbaar zijn voor corruptie. Bij de bezetting van Nanking en Sjang- De Noderlandao ombassadour in China, de heer F. C. Baron van Aersscn Beyeren van Voshol, die vormoedelljk over enkele maanden de dlplomatleko dienst mot pensioen zal verlaten, vertoeft op het ogen blik in Den Haag, waar het A.N.P. een onderhoud met hem had. Boron van Aerssen vertelde eerst lets over zyn vertrok uit Nunking. Do Nederlandse regering hooft hem teruggeroepen, omdat zij van me ning was, dat het verder aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou scheppen en voorts overleg nodig was om trent de ontwikkeling in China. Na dat de communisten Peking bezet hadden, verhuisde de nationale re gering naar Kanton en vroeg zij het Corps Diplomatique haar te vol gen. Echter werd vrijwel unaniem overeengekomen in Nanking te blij ven, al zonden de ambassades wel een vertegenwoordiger naar Kan ton. Het gevolg was, dat men in Nanking, nadat deze plaats bezet werd, nog ongeveer vijf maanden onder communistisch bewind leefde. De communisten weigerden de func ties der diplomaten te erkennen, maar gaven hun als willekeurige vreemdelingen volle bescherming. Bijzondere voorrechten hadden zij niet meer. Nederlandse belangen in China Onze ambassadeur was van me ning, dat men de huidige toestand in China en de toekomstige moge lijkheden zo realistisch mogelijk moet bekijken. In China hebben wij grote economische belangen, vooral op scheepvaartgebied, welke wij daar sinds onheugelijke tijden heb ben gehad. In de toekomst zullen wellicht deze belangen meer op In- Frankrijk zou gaarne zijn troepen uit Indo-China terugtrekken Teitgert, de Franse minister van Voorlichting, heeft verklaard, dat Frankrijk zich „maar al te gaarne" uit Indo-China terug zal trekken „als .Vietnam er om vraagt". „De Franse legers zijn daar niet om te strijden tegen het Vietnamese volk, doch tegen Ho Tsji-Minh. Wij weten, dat Indo-China in chaos on der zou gaan als wy ons terugtrok ken", zo zeide de minister op een lunch van de Brits-Amerikaanse Persassociatie te Parijs. „Indien de regering van Bao Dai ons zou vragen ons terug te trek ken op de bases, die de overeen komst tussen president Auriol en hem opsomt, zouden wy maar al te graag hierin toestemmen", aldus Teitgen. „Het is nu de taak van de regering Bao Dai om rust en orde te bewaren". hal adjn dan ook geen plunderingen of •andere excessen voorgekomen. %poedi$ na de bezetting waren de voed|iel^oorraden, tegen veler ver- wéeming in, gunstig, terwijl de prij zen niet al te hoog waren. f Gexjuld en voorzichtigheid feehaiye dat het zaak is de toe stand zo reëel mogelijk te bezien is er voor de bestudering van dc Euro pese mogelijkheden in China ge duld en voorzichtigheid nodig. China is een land, waar in sommige op zichten (b.v. in de landbouw) nog Oudtestamentische opvattingen be staan. Westerse methoden vinden er niet gemakkelijk ingang. Men re kent daar met veel grotere tijds ruimten. dan hier. Dit gaat gepaard met gebrek aan begrip voor ma chinerieën en moderne methoden. Vreemde invloeden hebben in China nooit ingang gevonden. Toch zal China de buitenlandse communis tische invloed niet weren, omdat het communisme de Chinese bevolking enkele praktische verbeteringen ge bracht heeft, welke tot haar spre ken. Wanneer het communistische regiem althans tracht in vele wan toestanden verbetering te brengen, is het niet onbegrijpelijk als het wel kom wordt geheten. Met betrekking tot de vraag oof Nederland de nieuwe Chinese rege ring zal erkennen, wees de heer van Aerssen er op, dat Engeland zo juist tot erkenning is overgegaan en dat hierover ongetwijfeld overleg is voorafgegaan met de partners van het Atlantic Pact. Nederland zal in deze aangelegenheid voorts nauw overleg moeten plegen met de In donesische Unie-partner. Men zal er naar de mening van de heer van Aerssen waarschijnlijk rekening moeten houden, dat Nederland te zijner tijd ook zal overgaan tot er kenning van het nieuwe regiem van China. het Amerikaanse ministerie vasn bui tenlandse zaken bereid zou zijn de Amerikaanse ambassadeur naar Ma drid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden van de V.N. hetzelfde zou willen doen. v Een woordvoerder van het Britse nu'i.isterie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de Britse houding ten opzicht# van Spanjo on"eran- Uord blijlt on dut Engeland zich houdt aan de resolutie, die do al- gomtne vergadering dor V.N. in Deccm/üor 1946 aannam en waarbij do leden-staten werden aange spoord do hoofden hunner diplo matieke missies uit Madrid terug te roepen. De Verenigde Staten hebben En- geland er niet van in kennis gesteld, dat zij Overwegen hun politiek tm aanzien van Spanje to wijzigen, al dus de Britse woordvoerder. Belangrijke hoeveelheden zaad en peulvruchten gingen verloren Pijnlijke onklekking Een Zwitser uit Basel had ge hoord, dat herencostuums in Frankrijk goedkoper waren dan in zijn eigen land. Hij stak zich in een oud pakje, ging de grens over en kocht in Mulhouse een mooi costuum. In de trein naar huis ontdeed hij zich op het clo set van zijn oude pak, werkte het de trein uit en zou zich eens netjes gaan aankleden. Groot was zijn ontsteltenis, toen hij tot de ontdekking kwam dat de doos, waarin zijn nieuwe costuum moest zitten, een pakje voor een jongen van zes jaar bevatte. In Basel aangekomen, was hij de eerste die een taxi bad. Washington milder tegenover Spanje Een woordvoerder vam het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de V S. een wijziging van politiek overwe gen, waarbij steun zou worden ge geven aan eeu voorstel om) de diplomatieke boycot van Spanje le beëindigen. Te Washington vvordt gemeld, d«t AA. A i 5 - -Ut. Door de koudegolf, die een eind maakte aan het zachte weer in Memphis (Tennesee), werden de straten tot wanhoop der inwoners met een dik pak sneeuw bedekt, de telefoonverbindingen gestoord en het verkeer voor een goed deel lamgelegd. Voor deze ongerieven hadden de meeste inwoners van Memphis oog. Slechts weinigen ondernamen een tocht naar het punt waar één der plaatselijke hötels is gelegen, en vanwaar men een sprookjesachtig uitzicht had over het Overton Park. Finland zal Moskou antwoorden In parlementaire kringen te Hel sinki werd verklaard, dat Finland begin volgende week in details op het Russische memorandum, waarin utlevering van 300 „Sowjetrussische oorlogsmisdadigers" wordt geëist, zal antwoorden. Een van de personen, om wier uitlevering het Sowjetrussische me morandum verzoekt, is een 21-jarig meisje uit Karelië, dat 13 jaar was tden zij de in het Russische memo randum genoemde misdaad tegen Rusland zou hebben gepleegd, zo meldt Reuters correspondent te Hel sinki. Italiaanse regering demissionair De Italiaanse regering is Woens dagavond afgetreden na een kabi netszitting, waarop c& kwestie be sproken werd. Als gevolg van het aftreden van 'drie rechtse socia listische ministers in October van het vorig jaar was een kabinetscri sis ontstaan. Men verwacht, dat de nieuwe re gering tegen het eind van deze week of in het 'begin van de v.olgen- de week zal worden geformeerd!. Waarschijnlijk zullen rechtse socia listen, die op hun onlangs te Napels gehouden conferentie tot hernieuw- .de samenwerking met de regering besloten, in de nieuwe regering opgenomen worden. De andere par tijen van de coalitie zullen zijn de christen-democraten, de republikei nen en de liberalen. De ministers dienden hun ontslag Woensdagavond bij premier de Gas pari in, die de ontslagaanvragen Donderdagochtend aan president Einaudi aanbood. De president heeft de brieven mot verzoek om ontslag uit handen van de Gasperi in ontvangst geno men, doch in het midden gelaten, of hij de ontslagaanvragen al of niet zal aanvaarden. Einaudi heeft de Gasperi ver zocht met zijn kabinet in functie te blijven, totdat de „crisis" voorbij is. Men verwachtte, dat Einaudi na besprekingen met de partijleiders over de vorming van een nieuwe regering de ontslagaanvragen offi- ciëel zal aanvaarden en de Gasperi kanlnetsformateur zal maken. China onder rode banier Radio-Peking hééft Woensdag ge meld, dat het gehele vasteland van China, „met uitzondering van Ti bet", onder de rode banier is ge bracht. Volgens de radio restte nu nog de „bevrijding van Formosa en Hainan". De opstanden van de gou verneurs van Sinkiang en Joennan hadden een eind gemaakt aan de veldtocht in Zuid- en Zuidwest- CJhina. Rotterdam werd Woensdagavond opgeschrikt door een felle uitslaan de brand, die enige tijd lang een fantastische aanblik opleverde, om dat de beurtelings groene en rode lichtreclame boven op het dak van wat eens Neerland-'s hoogste gebouw was, het „Witte Huis", de gloed bü regelmatige tussenpozen bescheen. Omstreeks kwart over zes moet de brand ontstaan zijn en omdat het hier een zonderling in elkaar ge bouwd complex betrof, dat wonder boven wonder de ramp van Mei 1940 overleefde, werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. De brand bleek uit gebroken te zijn in een der oudste havenpanden, die Rotterdam nog be zit, aan de ene kant uitkomend op de Wijnhaven no. 19, aan de andere zijde in de Wijnstraat. Op de derde étage van de linkerhelft van het vier verdiepingen hoge dubbele gebouw, dat nog uit de 17e eeuw stamt, toen nog niet op heipalen maar op hui den werd gefundeerd, was in de erwtenschonerij van de graanhandel firma J. Bosman het vuur ontstaan, mogelijk doordat enige zakken van een stellage waren gevallen en te gen of op de brandende potkachel terecht gekomen. Hoe het zij, in minder dan geen tijd werd door de vuurgloed niet alleen de gehele stad maar ook de wijde omtrek gealar meerd. Blussing vanaf het „Witte Huis" De boot „Stormvogel" van H. K. van der Graaf's bergingsbedrijf, die juist op stoom aan de Maashaven lag en het pand als een fakkel zag branden, lag het eerst langszij aan de kade en begon met het water kanon en een tweetal stralen de blussing. Maar ook verschenen er spoedig een vijftal motorspuiten en de machinale ladder, alsmede de „Havendienst 3". Spoedig werden een twintigtal stralen in de vuur zee geworpen en daarmee kon wor den voorkomen, dat de belendende gebouwen, waaronder het algemeen bekende „Witte Huis" mede aan het vuur ten offer vielen. De nabijheid van het „Witte Huis" was in zo verre gunstig voor de blussing, dat men nu van de zevende étage af stralen kon richten op het in brand staande dak en tevens de daken der nabijgelegen percelen voor vlam vatten kon behoeden. Omstreeks half acht kon gezegd worden, dat alle gevaar voor uit breiding was geweken. Wel is de ene helft van het dubbele pand to taal uitgebrand, maar de andere helft, waarin door een muur en stalen deuren gescheiden geves tigd is de firma A. aKwint, een fa briek en opslagplaats van dekkle den, zeildoek, markiezen enz., kon worden behouden. Niet minder dan 30.000 m2 zeildoek lag hier o.m. op geslagen. Wel is er waterschade. De schade bij de firma Bosman is nog niet te overzien, maar behalve de volko men vernietiging van grote partijen maanzaad en peulvruchten, is ook de installatie van het bedryf en het interieur van dat pandgedeelte over alle vier étages zo goed als ver woest. Verzekering dekt echter de schade. BELGIE Confereren in Colombo heeft zo zijn eigen moeilijkheden Een spraakgebrek, de regen en de koeien storen Peterborough schrijft in zijn ru briek „London day by day" in de „Daily Telegraph", dat de acoustiek in de zaal, waar de gemenebest-con ferentie van Colombo wordt gehou den, niet al te b'est is. De gedele geerden, die daar aan de ovale tafel zitten, moeten hun oren scherpen om de minder geoefende sprekers te kunnen verstaan. Zo was de leider van de Pakistanse delegatie vrijwel niet te volgen. Behept als hij is met een spraak gebrek, kon hij met zijn stem niet boven het van buitenaf doordrin gend lawaai van de menigte en het verkeer en het geroffel van de zware regen uitkomen. Bovendien aldus Peterborough, schijnen de koeien (heilige dieren op Ceylon) in de tuinen rond het Senaatsgebouw eon levendige conferentie op eigen houtje te houden. Darul Islam ook actief op West-Java Brdbel, dat een aanval van de Darul Islam' te verduren heeft ge had, bevindt zich thans weer in handen van de TNI, naar Aneta van welingelichte zijde te Djakarta ver neemt. Inmiddels werd gemeld, dat de Darul Islam ook te Garut een aan val inzette. Volgens niet bevestig de 'berichten, zouden ongeveer 4.000 man 'bij deze aanval betrokken zijn geweest, waarbij de aanvallers de buitenwijken der stad bereikten, voordat zij werden teruggedron gen. Het schijnt, dat vele huizen zijn afgebrand. Uit Cheriton en de omgeving van Bandoeng werden deserties gemeld van ondernemings- wa'Jhten, terwijl in de omgeving van Tasilur.alaja TNI-posten door Da rul Islam-'benden werden aangeval len. Een woordvoerder 'der RIS ver klaarde tegenover Aneta, dat hij dese berichten ontkennen noch ba- vestigen kon, maar dat volgens de verkregen inlichtingen de onge regeldheden geen grote omvang hebben. Minister Eyskens verzochl af le treden Tijldens het Woensdagmiddag in <de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers gehouden debat over de zaak van de niet-aan- gegeven effecten, heeft de socia listische woordvoerder Tielemans de eerste minister Eyskens ver zocht onmiddellijk af te treden- Tielemans voegde hieraan toe: „Indien u niet vrij'wiilig aftreedt, zal de Belgische regering over en kele weken gedi-vongen zijn als gevolg van dit financieel schandaal In haar geheel af te treden". U.S.A. blijft dezelfde koers varen De leiders van het Amerikaanse Congres, die de gehele dag geheime besprekingen hebben gevoerd met staatssecretaris Acheson, „hebben de indruk gekregen", dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn veran deringen te brengen in hun politiek ten opzichte van het Verre Oosten en andere landen. Dit werd medegedeeld door de voorzitter, van de Huiscommissie voor Buitenlandse Zaken, John Kee. De bespreking met Acheson zal „mogelijk in de volgende week" worden voortgezet. Finse regering heeft hel vertrouwen Na een debat van twee dagen over de economische politiek, heeft de gematigde sociaal-democratische minderheidsregering van Finland in het parlement met 97 tegen 90 stem men een vertrouwensvotum gewon nen. Het parlement was voor een speciale zitting bijeengeroepen op verzoek van de rechtse en centrum partijen, die het besluit van de re gering om de lonen los te maken van de index van de kosten van levensonderhoud, inflationair noem den. Stad door brand verwoest De historische ommuurde stad Kovdoon in de Britse kolonie Hong kong Ia Woensdag bijna geheel door brand verwoest. Er zijn geen do- deii te betreuren, doch 10- tot 25 duizend inwoners zijn dakloos. De brand, die door een straffe wind werd onagewakkerd, vaagde 6.000 hutwoningen weg. De brand weer werd gehinderd door lage wa terdruk, doch tegen de avond li on zij de brand meester worden. Vele personen zijn gewond. Het is niet bekend, hoe do brand ontstaan is. Als iemand U eenmaal be driegt is dat zijn schuld, als hij' U voor de tweede maal bedriegt is het uw schuld. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Kouder des nachts In de nacht koude met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk nevel of mist; overdag geleidelijk toenemen de bewolking, maar overwegend droog weer; zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere temperaturen dan gisteren. 14 Jan. Zon op 8.43, onder 16.56. Maan op 5.12, .onder 12.44. Nieuwe Maan 18 Januari Ontmoeting in het Vondelpark Toen Ka tja, Sabelewski, (devrou/w van Id^ heer Beynen, hoofdadminis trateur van toet circus Strassbur- ger, met haar 10 honden in het Vondelpark tie Amsterdam wandel de, kjwam zij twee oudere dames tegen, 'die veel belangstelling voor ide honden toonden. Op Verzoek van een der dames knoopte de andere dame een ge sprek 'aan met mevrouw Sabeiei.vs- ki, een afstammelinge van een oude Russische artistenfami'lie. Mevr. Sa- beiewski vertelde, dat zij bezig is Ida honden te dresseren voor een nieuw hondennummer, waarmede zij binnenkort hoopt te debuteren. De beide oudere dames luisterden met zeer veel aandacht. Later bleek Idat 'de beide oudere dames H.K.H. Prinses Willtoelmina en een hof dame waren, die een wandeling door het Vondelpark' maakten. Onlmoeling mei wilde zwijnen Het was voor de fabrieksarbeider H. va,n B. een hachelijke situatie toen hij zo maar op z'n eentje tus sen een troep Wilde zwijnen te rechtkwam. Hij was aan de zoom van het „Deutsche Reichswald" per rijwiel het donkere bospad tussen Groes- beek en Plasmolen afgereden en hoorde eensklaps een vreemd ge ruis en een steeds luider klinkend geknor. In het donker van de avond ontwaarde hij toen duidelijk een tiental wilde varkens, die ge lukkig voor hem spoedig weer het „zwijn enpad" kozen en zitfh hol lend en tuimelend met veel ge raas in het bos verspreidden. De wilde varkens blijken zich nog altijd in het „Reichswald" te bevinden, waar hun voedsel thans voornamelijk bestaat uit eikels en beukenootjes. Volgens verklaringen van een Duitse houtvester schuilt er naast de gesignaleerde troep van 10—12 stuks ook nog een troep van meer dan dertig wilde varkens in de bossen. Slechts bij uitzonde ring woijen, ze zioh op Nederl. ge iled, d.w.z buiten de bebossing van het „Reichswald". Te oordelen naar de sporen heeft de door B. opgemerkte troep langs een grote omweg over Groesbeeks gebied het „Reichswald" weer bereikt. Ook zijn de sporen van een enkel zwijn, dat zich bulten de bebossing heeft begeven, door jagers waargenomen. Pachtbedrijven in de Wieringermeer loegewezen In de Wieringermeer was het Woensdag weer een belangrijke dag. Door de directie van de Wie ringermeer zijn weer aan 77 pio niers pachtbedrijven toegewezen- Dit betreft mensen, die reeds voor 1946 bij de directie van de Wie ringermeer werkzaam waren. Do totale oppervlakte bedraagt plm. 80o0 ha. De bedrijven varieren van 12 tot 48 ha. Te Kopenhagen is Maandag be kend gemaakt, dat Denemarken be sloten heeft dc communistische autoriteiten in China te erkennen. Los Angeles is door een korte en krachtige aardschok opgesdhrlkt. Er wordt fecen melding gemaakt van schade. Ook te Hollywood is de schok waargenomen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 1