Stad en Provincie ZIKRIKZEK Algemene Vergadering Zlerlkzeesche Oranjevereniging D«i Koffiekamer "van het „Huis van Nassau" was ruim genoeg om he.t aantal leden van 4e Z.O.V. to bevatten, die Maandagavond naar jd«f algemene vergadering waren gekomen ter bespreking van het standpunt der -vereniging t.a.v. de plannen voor 4e Foorterodagen' BeCia.'tv-e het bestuur .waren 10 le-i «tem aanwezig, die de wnd. voor zitter, do heer P. Heering, hartc- lüjk welkom heette, .waarna spr. (het doeii van de vergadering na der uiteenzette «en de op 22 De cember jL -besproken ideeën en plannen naar -voren bracht. In dit verband stipte spr. het door de Dordtse Oranjevereniging geopper de. idee aan om Konlnginneverjaar^ dag (Nationale Feestdag) niet op 30 Apr li maar bv- op 6 September te vieren, zulks In verband inet de weersomstandigheden. \foor Zie rikzee zou z.i. 10 Augustus (ont zet na hot Vlaamse bolog in 1302) in 'de. -vorm yen een soort Leldso 9 Oetoberdag passender zijn. Ten olio-tte deelde do voorzitter nog med-o dat de Neutraio Mlddien- stadsverenlglng zich reeds bereid heeft verklaard voor een flink be drag deel te nemen in oen even tueel le vormen „Costuumflonds" voor (een openluchtspel. Hierna was het 'woord aan de vergadering, waarbij /enkele leden hun mening te. (kennen gaven. Over 't algemeen bleek -men -wel sympathiek te staan tegenover Poortersdagen doch men (wenste Ihet reglement van de Z. O-V. te handhaven en het zuivere karakter der .vereniging te bewa ren, took zó dat bv- Koninginne- verjaardag -niet gecombineerd-wordt met ye Poortersdag(en). T.en slat- te werd besloten in -die zin aan 'V-V.V. -mededeling te doen en het bestuur 'te machtigen een verte genwoordiger in het Comité van Voorbereiding 'aan te wijzen ais contactman, 'd'ie bij eventuele voor stelen *>f beslissingen het bestuur op «je- hoogte houdt, dat op zijn beurt eventueel de algemene ver gadering hoort. i Verder rwerd nog gesproken over de eerstkomende Koninginnever- jaardag, Waarbij ojn. een voor- ste-1) Werd geopperd om dan een feestelfijke Vergadering met attrac ties te be léggen, -waarop bv. films van de Jubileumfeesten vertoond /worden. De voorzitter zegde toe dat het bestuur dit in overweging zal hemen, zo ook de datum van de Nationale Feestdag, waarna hij met leen woord van dank voor de opkomst 'en de besprekingen de vergadering sloot. Tram ontspoorde Mogelijk door een fout van het personeel kwam Dinsdagmorgen te Schuddebeurs een tram bij het wis selen tot ontsporing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De tram had twintig minuten ver traging door dit incident. De bevolking in 1949 Op 31 December 1948 bestond de bevolking dezer gemeente uit f7068 inwoners n.L 3446 mannen en 3622 vrouwen. Door geboorte vermeerderde dit aantal met 92 mannen en 54 vrou wen en door vestiging met 103 man nen en 161 vrouwen, totaal dus 195 mannen en 215 vrouwen of 410 inwoners. Door overlijden ver minderde het met 34 mannen en 44 vrouwen en door vertrek met 162 mannen en 202 vrouwen, to taal 196 mannen en 246 vrouwen of 442 inwoners. Het aantal inwo ners verminderde dus met 1 man en 31 vrouwen of 32 inwoners en bedroeg op 31 December 1949 dus 7036, n.l. 3445 (mamnën en 3591' vrouwen. Er werden 41 huwelijken voltrokken en 4 echtscheidingen In geschreven. KERKWERVE De bevolking in 1949 Op 1 Januari 1949 bedroeg het aantal Inwoners dezer gemeente 798 nl. 408 wannen en 890 vrouwen. Geboren werden 9 mannen en 7 vrouwen, terwijl 24 mannc'n en 22 vrouwen zich In de gemeente ves- tLgden, zodat die bevolking toenam met 33 mannen en 29 vrouwen óf 62 inwoners. Door overlijden ver minderde dit aantal echter met 4 imannen eln 1 fvTouw en door vertrek •met 27 mannen en '31 vhouwen, totaal 31 mannen en 32 vrouwen of 63 inwoners. Op 1 Janiari 1950 be stond de bevolking dus uit 797 in woners, n.1. 410 mannen en 387 vrouwen, zodat zij vermeerderde met 2 mannen, doch verminderde met 3 vrouwen. Er werden 7 hu welijken voltrokken en 1 echtschei ding wsrd ingeschreven. H AMSTKDF Burgerlijke stand over Decem ber. Geboren: 10. Cornells, z. v* K. Dingemanse en C. M. Geldof; 18. Cornells L., z. v. P. v. Dongen en M. A. den Boer; 27. Andrles M* z. v. C. Verton en J. Kouwenberg; 27. Wlllv, N., d. v, J. den Haan en N. M. Fokker; 28 Jan A., as. v. Al. Kouwenberg en H. M. Lodewljk. Gehuwd: 20. A. v. d. Boe, 28 en C. Kortvrlend, 25 J23 R. Samun, 28 en C. H Jonker, 21 J; 30. C. Gort 32 en B. A Groenlecr, 22 j. Overleden: 21. J. P, Vlaunder onge huwd. Loop der bevolking over Decem ber Ingekomen: 8. E. B. M. Stató uit Korntal (D*.L)8. L. E. Stahl uit Korntal (Dl); 24. J. Huizer uit Rotterdam; 28. H. M. v. Kuijk uit Oudewater; 24. H. W M. v. Proosdij uit Amsterdam. Vertrokken: 22. L. Bos naar Roosendaal ca.; 23. I. Quaak en gezin naar ZIerikzee. De bevolking in 1949 Het rfclenta: onzer gemeente nam In het afgelopen jaar toe met 21. Op 81 December 1948 bedroeg het aantal Inwoners 1718, nL 874 man nen en 844 vrouwen. Dit aantal ver meerderde door geboorte mot 89, nl. 21 numnen on 18 vrouwen en door vestiging mot 04, nl. 24 man nen en 40 vr. Het verminderde met 8 overledenen, nL 4 mannen en 4 vrouwen on door vertrek met 74, ni. 34 mannen on 40 vrouwen. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal inwonen 1739, nl. 879 mannen en 860 vrouwen. Er werden 16 huwe lijken voltrokken en geen echt scheidingen Ingeschreven. ELKERZEE De bevolking in 1949 Hot aantal inwoners van Eiker- zee nam in het afgelopen jaar toe met '4. Op 31 December 1948 be- idiroeg het aantal ingezetenen 527 (261 m. en 266 «vr.). Dit aantal vermeerdieride door geboorte met 9 m. en 3 vt. -en dloor vestiging met 15 m. en 22 vt.; het vermin derde door overlijden met 2 m. en 4 «vt. en tdioor vertrek met 17 m- en 22 «vt. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal inwoners derhalve 263 ,mu en 228 vr. of totaal £31. ELLEMEET De bevolking in 1949 Het aantal inwoners van EUe- meet nam in het afgelopen jaar at met 18. Op 31 Decernber 1948 bedroeg het aantal ingezetenen 509 (271 m- en 238 «vr.) Dit aantal' vexmeenderde door geboorte met 3 m- en 4 vr. en door vestiging met 21 in. en 16 vr.; het vermin- idöTida door overlijden met 3 m« en 1 «vr. en door vertrek met 29 m- en 29 «vr. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal inwoners derhalve 266 tnu en 265 vr. of totaal 491. NOORD WELLE De bevolking in 1949 Het zielental van de gemeente Noordwelle nam' in het afgelopen jaar toe met 4» Op 31 December bedroeg het aan tal ingezetenen 465 (251 m. en 214 vr.) Dit aantal vermeerderde door geboortemet 9 (7 m. en 2 vr.) en door vestiging met 44 (14 m. en 30 vr.); het verminderde door over lijden met 2 (0 m. en 2 vr.) én door vertrek met 47 (23 m. en 24 vr.). Op 31 December 1948 bedroeg het inwonertal dus 469 (249 m. en 220 vr„) Er werden 4 huwelijken voltrokken. Aan de tramhalte te Noord- wellc werden gedurende het afge lopen seizoen in totaal 2.549.268 kg. bieten aangevoerd. Ter gemeentesecretarie van Noord we He werden gedurende de piaand December 1949 15 varkens tea- keuring aangegeven. Burg. Stand over December. Geboren (te Noordgouwe)Alber- tus zoon van Adriaan Zand ijk en Maria Paauwe. SEROOSKERKE Loop der bevolking in 1949 Het zielental nam in het afgelo pen jaar af irtet 6. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal ingezetenen 227 (112 nu. en 115 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 2 (1 Uit en 1 ^r.) en door vestiging met 15 (7 m. en; 8 vr.); het vermin derd© door overlijden met 2 (0 ml. en 2 vr.) en door vertrek met 21 (7 it*, 'en 14 vr.). Op 31 December 1949 bedroeg het inwonertal dusi 221 (113 m|. en 108 vr.). Er werden in 1949 2 huwelijken voltrokken. DREISCHOR De bevolking in 1949 Het zielental van de gemeente Dneischor nam in het afgelopen jaar toe met 14. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal ingezetenen 1004 (522 m. en 482 vr.). Dim aantal vermeer derde door geboorte met 14 (8 mi en 6 vr.) en door vestiging met 44 (17 fan. en 27 vr.); het verminder" de door overlijden met 12 (6 m. en 6 vr.) en door vertrek met 32 (13 m. en 19 vr.) Op 81. December 1949 bedroeg het inwonertal dus 1018 (528 ml en 490 vr.) Er werden 9 huwelijken voltrok ken. Burg. Stand over December. Ge boren: 18. Adriaan Jan, z. van M. W. Hoogstrate en P. A. J. van Dijke; 8. Komelia Jannetje, d. vari K. Kooman en W. Goudzwaard. Gcbuwd: 7. J. A. C. Blom, 35 t(t« Noordgouwe) en J. A. Krijn&o ocker, 27 j.; 9. J A. de BIL 27 en Th. L. Fonteins, 21 J. Overleden: 29. MarLnus van der Llndo, 79 J., echtg. van C Daleboutj BKUINISSE Afdeling Nationale Reserve geïnstalleerd Door overste de Feijter uit Bergen op Zoom' hbold van 't dlstr. Zeeland van de Nat. Reserve, werden Vrij dagavond onder grote belangstel ling de afdeling Uruinisso der Na tionale Reservo geïnstalleerd. Do avond werd geopend do,or burgemeester van den Berg, waarna overste de Feijter doel en wezon der Nationale Reserve duidelijk uit eenzette. Hij feliciteerde Bruinlsse met het nleuwo korps, waarvan nij hoopte, dat het spoedig zou aan groeien tot pLmi. 30 man. Na deze interessante en leerzame causerie werden een serie films vertoond, Indertijd uitgegeven door het Ministerie van Oorlog der Ver. enlgde Staten, waarin de solda ten duidelijk werd gemaakt, waar om en waarvoor zij moesten vech ten. Het geheel vormde een episode üit de allerjongste wereldgeschie- nis, die nu niet tot de meest aan gename behoort. Burgemeester van den Berg was de tolk van alle aanwezigen, toen hij overste de Feijter en alle andere heren dankte, voor het gesprokene en vertoornde. Uitvoering „Risorgimento" De Chr. Zangvereniging „Risor-/ gimento" alhier zal op Vrijdag 13 Januari ajs. een uitvoering geven/. De hoofdschotel van deze avond is de uitvoering van het grote werk van de Engelse toondichter Issao Andrews Ruth de Moabitisdhe". Dit stuk behandelt de ons allen bekende geschiedenis van Ruth uit het gelijknamige Bijbelboek. Het begint na een inleidend voorspel door het koor, afgewis seld met solostemmen de ellende te tekenen, waarin Israël door de hongersnood is geraakt. Het eerste behandelt dan het vertrek van Eli- imelech met zijn gezin en de terug keer van Naomi en Ruth. De volgende de'.en behandelen de thuiskomst, het aren lezen van Ruth en het daarop volgende huwelijk van Ruth met Boas, Het geheel is een afwisseling van koor met verschillende solostem4 men, waarin het koor de maaiers en het volk voorstelt, die vooral in het laatste deel een loflied aanhef fen tot de Heer der Heren, die zulk •een rijke oogst schenkt en alles zo goed heeft gemaakt Voor Bruinisse belooft dit een bijzondere uitvoering te worden, terwijl wij niet twijfelen of ook buiten Bruinisse zal hiervoor be langstelling bestaan. STAVENISSE De bevolking in 1949 Op 1 Januari 1949 telde de be volking dezer gemeente 1735 inwo ners, nJL 885 mannen en 850 vrou wen. Door geboorte vermeerderde dit aantal met 12 mannen en 11 vrouwen en door vestiging met 18 mannen en 17 vrouwen, alzo een vermeerdering van 58 personen. Door overlijden verminderde het met 9 mannen -en 7 vrouwen en door vertrek met 19 mannen en 19 vrouwen, in totaal 54 personen. De bevolking vermeerderde dus jmjat 2 mannen en 2 vrouwen en bedroeg op 31 December 1739 in woners, n.l. 887 mannen en 852 vrouwen. Er werden 14 huwelijken voltrokken. Ook op Schouwen-Dulveland neemt de werkloosheid toe De reeds lang verwachte seizoen- werkloosheid op Schouwen-Dulve land neemt thans geregeld toe. Het zijn nu de landbouw dorpen, als Oocterland, Bruinisse, Nieuwerkerk en da dorpen ln Schouwen, die tot voor kort nog geen werklozen tolden, die nu natir verhouding het hoogste percentage hebben. Drel- schor maakt met zijn vlasindustrie hierop een gunstige uitzondering. Do werkzaamheden in de landbouw1 zijn, nu de bietencampagne is af gelopen, de uien grotendeels ge ruimd zijn.en de winterwerkzaam- heden achter de rug zijn, zo goed aLs geëindigd. Ce mensen kunnen geplaatst wor den bij DUW-werkzaamheden te Bruinisse, Ouwerkerk en Nieuwer kerk. Het aantal geregistreerde werklozen bedraagt thans pLm. 240, doch verwacht wordt, dat dit aan tal nog zal stijgen. i Het zal ongeveer twee maanden du ren eer er weer verandering ten goede komt, <Lw.z. eer de werk zaamheden in do landbouw do men sen weer opeisen. Wat djt betreft Is do toestand! ongunstiger dan vorig Jaar, toen 00 man konden worden geplaatst ln do Domanialo duinen, togen thans 18. Ook de wederopbouw te Brui nisse nam; toen nogal wat mensen op. Grote grondwerken zijn 'thans evenmin aan de gang„ Tot heden werden allo cultuur technische werken, al of niet in DUW-verband, op ens eiland uit gevoerd door de Nederlandse Heide Maatschappij". Thans zal ook de Grond- Maatschappij op Schouwem- Duiveland haar werkzaamheden aan vangen. De Heide-Maatschappij krijgt dus als het ware concurren tie. Voor de betrokken werkzoeken den is dil echter 'geen voordeel, daar de DUW-inspectie te Mid delburg moet beslissen of de werk loze zal worden geplaatst bij de Heide-Mij. of bij de Grond-Maat schappij. De ene dag aanmelden en de an dere dag reeds aan het werk in de DUW behoort dus tot hef ver leden. De plaatsingsdagen zijn Maan dag en Donderdag. De werkzoe kende krijgt dus allicht enige wacht- dagen voor zijn rekening^ Jachtcommissie benoemd Ingevolge art. 59 der Jachtwet 1923 is voor de eilanden Schouj ■wen-JDuiveland, Tholen en Sint? Philipsland de volgende commissie ivoor he.t tijdvak 1 Januari 1950 tot en met 31 December 1954 in gesteld:: Ir. W„ C. van Beek om te Kruiningen, lid, tevens voorzitter; Iz. Hage te Sint Maartensdijk, A. C- de Oude te Noordwelle, leden plaatsvervangende leden:: L. van der Wekken te Kerkwénve en N- van Westen te St. Philipsland'. De S G.P.-lijst voor de Prov. Statenverkiezingen De candidatenlijst van de S.G.P. voor do Pro(v. Statenverkiezingen luidt: 1. D. Koddio, Zoutelandej 2. C. Boender, Tholen; 3. A. S; Wisse, Waarde; 4. H. Fllkweert, Nieuwerkerk; 5. W. de Feijter Wz., Axel; 6. A. J. Schot, Middelburg; 7 (C. von Ast, ScJierpenlsse; 8. C. van Velzen, Krabbendijke; 9. J. Diele- jnen, Terneuz'en; 10. J. van Klin ken, Ouwerkerk; 11. J. Kurvink), St-Annaiand; 12. Ds. J. C. van Ra- yenswaay, Zaam'slag; 13. Joh. Breu- re, Colijnsplaat; 14- C. de Nood,* Waterlandkerkje; 15. M. A. Slot boom', 's-Gravenpolder; 16. H. Cy- souw, Westkapel.e; 17. M. Coomans. Haamstede; 18. L. Hage Lz., Sta ven isse; 19. M. J. Bustraan, Kam perland; 20. P. Gsluk, Tholen, Sfichfing Gemeenschap Eiland Tholen Nadat op 11 Maart 1949 door een tiental personen uit de ver schillende gemeenten van hei eiland Tholen de Stichting Genreenschap Eiland Tholen in het leven was geroepen, werd door deze stich ters in het afgelopen jaar enkele (melen vergaderd, om tot> verwe zenlijking van de voorgenomen plannen te geraken. Het eerste werk moest bestaan in de vorming van een algemeen bestuur, hetwelk ge acht kon worden de verschillende bevolkingisgroepen van het eiland Tholen te vertegenwoordigen. Wan neer men daarin niet zou slagen, zou het werk bij voorbaat mislukt zijn, In de op 30 December j.I. gehouden vergadering van het voor lopige algemeen bestuur, werd dan overgegaan tot. vorming van een definitief algemeen bestuur. Daar in hebben thans zitting de heren: W„ "L. Blindenbach, notaris, St.- Maartensdijk, F. M. Boogaard, bur gemeester, St.-Annaland, D. C. Bou- wense, burgemeester, St-Maartens- dijk, C. P. van Boven, oud-directeur Bijkantoor Tholen van het G.B.AI, A. 3. Groenewege, landbouwer, St.- Maartensdijk, G. G. Hage, districts bureauhouder P.V.C., St.-Maartens- dijk, mr. A. J v. d. Hoeven, burge meester, Tholen, B. J. van Oeveren, burgemeester, Poortvliet, L. A. Ver burg, burgemeester, 'Stavenisse, J Vermaas, Jholen, A. J. Bierens, notaris. St.-Annaland, Chr. J. C, Boot, hoofd oj.schoul, St -Annaland, G. W. J de Grooff, Oud-Vossemeer, M. Geuze, Oud-Vossem'eer, J. H. Bal, Tholen, J. van Elsöcker, Tholen, S. A. de Haas, hoofd o.I. school, Poortvliet. J. A. Kesteloo, Poort- vliet, I. Helleman, arts, Scherpenis- se, L. Elenbaas, Scherpenisse, P. M. v. d. Werf, wethouder, Scherpe- nisse, Joh. Gideonse, hoofd «o.I. school', Stavenisse. J. A. Q. Tazelaar, Stavenisse. Adr. van 't Veer, Stave nisse. Aan de L.J.G. Tholen en do Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Tho len zal worden gevraagd een lid voor hét algeaieen bestuur voor te dragen. In genoemde vergadering werd tevens overgegaan tot be noeming van een dagelijks bestuur. Verkozen werden de heren L. A. Vertnirg, voorzitter, D. C. Bouwen- se, yiee-voorzltter, J. van Elsöcker, secretaris, G. W. J, de GraafL penningmeester en Chr. J. C. Boot, algemeen adjunct Het algemeen bestuur zal rich vplilsen in 3 beetles, t.w. een econo mische sectie, een sociale sectie en een culturele sectie. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: cand. D. v. d. Werf, hulppred. Wanneperveen; Ds. J. G. de Jong, voorg. Vrjjz. Herv., Delft. Aangenomen naar Bussum (vac. Dr. W. Lodder): J. A. G. van Zan ten, Ouderkerk a/d Amstel; naar Westmaas: cand. E. L. Ruitenberg, Amersfoort. Bedankt voor Monnikendam (toe zegging): B. J. Riemersme, Stavo ren; voor Waddinxveen (2c pred.« pl,): J. Zwijnenburg, Huizen (N.H.); voor Bovensmildo en voor Windes- heim: cand. E. L. Ruitenberg, Amersfoort. Geref. Kerk Aangenomen naar Spijk: K. P. v. d. Wel, legerpred., Wagenborgen. Bedankt voor Soestdjjk: E, J. Was- sink, Doetinchem; voor 's Graven- zande, Hoogkerk, Loppersum, Pijn- aeker-Nootdorp, Sehornogoutum, Warffum en Zuidhorn: K. P. v. d. Wel, legerpred., Wagenborgen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Groningen (7e pre- jdikantspL): C. H. Lindeboom, Kam- Chr. Geref. Kerk pen: I Bedankt voor Barendrecht, Elburg en IJmuiden: J. C. v. Ravenswaaij, Zaomslag. ZIERIKZEE. Donderdag 12 Jan., 7.30 uur n.m., Ds. D. Henstra uit Broek op Langendijk; onderwerp: „Een Chris ten's reis naar de eeuwig heid". Ned. Herv. Kerk Propaganda-avond „De Jonge Kerk" te Zierikzee De Maandagavond in het Vereni gingsgebouw te Zierikzee gehouden propaganda-avond voor „De Jonge Kerk" was druk bezocht. Ds. Pijn- acker Hordijk opende da by een- komst met het gemeenschappelijk laten zingen van Psalm 6810 en gebed, waarna Z.Eerw. een uiteen zetting gaf van het doel ervan en een woord van welkom sprak tot de aan wezigen, speciaal de afgevaardigden uit Renesse, Kerkwerve en Nieuwer kerk en de spreker. Hierna verkreeg de heer H. d'Olivat uit Souburg het woord, die het onderwerp behan delde: „Wat is, wat wil en wat doet De Jonge Kerk, gezien vanuit het Apostolaat?" De Jonge Kerk, aldus spr. is niet een nieuwe partij of afdeling, maar een verjongd verlengstuk der be staande kerk, welke laatste niet steeds in de ware zin de boodschap van het Apostolaat gebracht heeft De Jonge Kerkers zien de Kerk, hoe die dan ook geformeerd is, als een eenheid, om de eenvoudige reden 'dat er ook maar één Christus i3. Omdat de Christenen allen Hem be horen, horen deze uiteindelijk ook bij elkaar. Het is dan ook de wil van De Jonge Kerk om samen met anderen te spreken over de blijd schap van het geloof, om samen te werken, blijmoedig aan te pakken, waar dit nodig is en de gedachte van zich af te zetten dat men klaar is met Zondags naar de kerk te gaan. Spreker belichtte vervolgens de toe nemende onkerkelijkheid in ons land en drong er bij de jonge lid maten op aan zich vooral ook te richten tot de buitenkerkelijken. De Jonge Kerk noemde hij het mensen reservoir van de toekomstige kerk. Met het geven van vele nuttige wen ken voor het werk in kerkelijk ver band, eindigde spr. zijn op vlotte, prettige en duidelijke wijze voor gedragen uiteenzetting. Na een korte pauze was er ge legenheid tot vragen stellen, waar van een zeer druk gebruik werd ge maakt. Nadat de heer d'Olivat deze uitvoerig had beantwoord, werd ge meenschappelijk „Grote God wij lo ven U" gezongen, waarna de heer d'Olivat de welgeslaagde vergade ring met dankgebed sloot. Afscheid cand. van WIJck te Knts Zondagmiddag nam candidaat M. J. van Wijck, hulpprediker te Kots, afscheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Zonnemnire. Als tekst had de scheidende hulpprediker ge kozen Hebr. 13 8: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid". Na de predicatie richtte ouderling Verburg namens de kerkeraad woorden van afscheid tot de heer van Wijck en sprak de heer A. Mnr- cusse namens de kerkvoogdij. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Zoals bekend hoopt cand. van Wijite Zondag 22 Jaauailzijn .7—r~rr;rx.-ï -mr~- t'. Intrede te due»", te ZomiR:.ialre, na bevestigd te zijn door Da. H. J. Pon- steen uit Wuifaarudijk. GENERALE SYNODE In het Eykmanhuis te Driebergen is Maandag de Generale Synode ge opend door de oudste predikant ln dienstjaren, Ds. H. W. te Winkel te Groningen. Tot leden van het moderamen koos de Synode Ds. II. J. F. Wesscl- dijk, praeses, Ds. J, R. Wulfertsber- ger, assessor, Ds. H. J. Klein Was- sink, assessor secundus, Ds. A. Mey ers (Utrecht), assessor terllus. De praeses aanvaardde zijn herbenoe ming met een toespraak. Het jaar 1950 zal veel werk voor de synode brengen. Hij gewaagde van de soms gehoorde bewering dat de Synode de aanneming van de Kerkorde wil for ceren. Dit is niet waar. Als de kerk het tempo der Synode niet kan bij houden, dan zal de Synode als die naresse van do kerk zich daarnaar richten. De Synode deed vervolgen» ver schillende benoemingen, n a. tot lid van üe Raad voor <le uitwendige zending (vac.-Di. Beercns): Ds. C. M. van Endt; tot secundus-lid van de Algemene synodale commissie: oudorling J. M. Krijger (Vriezcn- vecn); tot lid van de Raad voor Kerk en Eredienst: Ds. J. C. Kop- pert to Drumpt; tot lid van de Al gemene diaconale raad; Jhr. Dr. M, L. van Holthe tot Echten te Nieu- wersluis; tot leden van do commis sie voor de catechese: Dr. J. Scho- neveld te Don Haag, Ds. C. J. van Roycn te Amersfoort, Dr. H. A. Brongers te Weeré'elo; tot lid van de sub-commissie Kerk en Boeren: H. W. Hylkema te Harich. 's Middags vergaderden verschil lende commissies ter voorbereiding van de behandeling van de over gangsbepalingen. 's A-vonds werd het Heilig Avondmaal gevierd in de Horst-k2pel, in een dienst onder lei ding van Ds. H. J. F. Wcsseldyk. Autobus reed in Rhóne- Rijnkanaal Te Munchhouse bij Colmar is een bus miet 48 arbeiders het Rhóne Rijnkanaal ingereden- Naar verluidt zijn 20 personen verdronken. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval dat voor zonsopgang op een brug over het kanaal plaats vond, 10 lijken opgehaald, Verschil lende gewonde passagiers zijn naar de ziekenhuizen te Colmar en Mul house gebracht. Volgens de eerste berichten slip te de bus. kantelde en viel in het kanaaL "Een^kant van de bus scheurde open, waardoor 25 pas-/ sagiers een uitweg, vonden en de oever konden bereiken. Land- en Tuinbouw Algemene vergadering afd. Zeeland van de CJ3.TJ3. Op Vrijdag 27 Januari a.s- hoopt de afdeling Zeeland van de C.B.T.B. een algemene ledenvergadering te houden te Goes. Op deze vergade ring zal Ir. K. H. Smeenk, secretaris van de Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw spre ken over „Akkerbouwproblemen". Landbouw jongerendagen De Provinciale bondsdag vsn d3 Chr. Jonge Boeien- en Tuinders- organisatie en de Chr. Boerinnon en Plattelandsrneisjesbond zal 'op Zaterdag 28 Januari a.s. te Axel worden gehouden. Voor de C.J.B. T.B. hoopt Ir. H. Steur, directeur van de Chr. Landbouwschool te Middelburg te spreken over „Pro blemen rond organische bemesting" en voor de boerinnen en meisjes de heer A. Haandrikman, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwsschool te Oostkapelle, over een nader bekend te maken onderwerp. In een des namiddags te houden gecombineerde bijeenkomst zal de heer H. Pieters van de Prov. Biblio theek te Middelburg een causerie houden over do historie van Zee land. De Nationale Bondsdagen van C.J.B T.O. en C.B.P.B. zullen op 10 en 11 Mei e.k. te Middelburg wor den gehouden. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 10 Januari Totaal aangevoerd 4606 stuks vee, w.o. 875 vette koeien en ossen, 1149 stuks gebruik?Vf»1?, 820 nuchtere kalveren, 200 graskalvercn, 185 varkens, 400 biggen, 262 paarden, 17 veulens, 527 schapen en lammeren, 90 bek ken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f 900-800-675; kalfkoeien f 600-800- 075; vare koeien f 560-400-385; vaar zen f 600-500-400; pinken f 500-400- 325; graskalveren f 280-220-140; nuchtere kalveren t 48-43-38; big gen f 40-35-30. Per kg: slachtpaar- den f 1,40-1,25-1; vette koeien f *,80- 2,10, f 1,70 1,90, 11,60-1,70; lamme ren f 1,90-1,70-1,60. Aanvoer ongeveer als vorige week, vare koeien iets ruimer, hendel kalm, preien tiwc-ïlijk stabiel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 3