De stijgende lasten der Waterschappen NOG NIET TE LAAT Rusland vraagt Finland uitlevering van oorlogsmisdadigers Druk op de Finse Presidentsverkiezingen De Finse politie heeft vijf perso nen gearresteerd, die voorkomen op de door de Sowjet-Unie overhandig de lijst van 300 „oorlogsmisdadigers" om wier uitlevering de Sowjet-Unie in een memorandum verzocht heeft. Andere gearresteerden werden na een verhoor weer vrijgelaten. Een 26-jarige vrouw heeft na het ver nemen, dat arrestaties werden ver richt, zelfmoord gepleegd, een an dere vrouw na het bekendmaken van het memorandum. Volgens het vredesverdrag moet Finland, oorlogsmisdadigers, die on derdaan zyn van geallieerde landen, uitleveren. Sommige der op de lijst vermelde personen hebben echter de Finse nationaliteit verkregen en de Finse grondwet staat niet toe, dat Finse onderdanen naar andere lan den worden gedeporeteerd. De Sowjet-Unie blijkt deze toe kenning van de Finse nationaliteit niet te erkennen. De Finse nationa liteit werd verkregen op grond van dienstneming in. het Finse leger, hetgeen, een. aantal van de oorspron kelijk uit Ingermanland (tussen Le ningrad en de huidige Finse gren zen) afkomstige vluchtelingen na de bezetting door Duitsland van dit ge bied verkozen boven terugkeer naar hun vroegere woonplaats. Finland voor moeilijke keus zoek niet in te willigen, ongrondwet tig te handelen of het geschil over eenkomstig een bepaling in het vre desverdrag voor te leggen aan een arbitragecommissie, bestaande uit een Fin, een Rus en een neutraal persoon. Een andere moeilijkheid voor de Finse regering is alle op gegeven „oorlogsmisdadigers" op te sporen, daar in sommige gevallen slechts de namen zijn vermeld zon der enige verdere bijzonderheid. De overhandiging van het Sow- jet-memorandum wordt te Helsinki beschouwd als een poging, druk op de Finse presidentsverkiezingen uit te oefenen, teneinde een commu nist aan het hoofd van de staat te doen plaatsen. In kringen van de ministeries van Binnen- en Buiten landse Zaken is men van mening, dat het memorandum onvoorziene gevolgen kan hebben. Men acht het niet uitgesloten, dat de Britse re gering (Engeland was mede-onder- tekenaar van het vredesverdrag) stappen zal doen teneinde verzach ting van de eisen te verkrijgen. Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die het krankzinnigen gesticht te Davenport (Iowa) ver woest heef, 44 vrouwen om het le ven gekomen, onder wie een ver- De Finse regering staat thans voor Pleegster; 24 personen werden gered, de keus, het Sowjetrusssiche ver- Nieuwe gouverneur van Nieuw-Guinea Voorzorg.smaalregelen bij aloombom-onlplofHngen Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging en do nationale commissie voor de atoomenergie ge ven in oen verslag, dat aan de gou verneurs van iedere staat der Ver, Staten is toegezonden, bij wijze van raadgevingen voor de vaststelling der plannen voor de burgerlijke verdediging, een afschuwelijke be schrijving van de uitwerking van do ontploffing van atoombommen. Het verslag is getiteld: „Medische aspecten van de atoomwapens". Na er aan te hebben herinnerd, dat het aantal doden als gevolg van de ont ploffing van een atoombom aanzien lijk kan zijn en dat het centrum van een grote stad geheel en al kan worden verwoest, legt het ver slag in het bijzonder de nadruk op de door de ontploffing veroorzaakte brandwonden". Het zou niet te hoog geschat zyn, indien men aanneemt, dat tenge volge van een enkele atoombomont- ploffing 40 50.000 personen ernsti ge brandwonden oplopen", ver klaart de Amerikaanse regering, die vervolgens een indrukwekkende lijst opmaakt van de noodzakelijke middelen om de brandwonden zo spoedig mogelijk te behandelen. Volgens het verslag bestaat de beste kleding ter vermijding van '/•'•are brandwonden in witte en wij- d 1 kleren. De witte kleur verdient aanbeveling om de uitgestraalde warmte terug te kaatsen. Het ver- 'sing legt tenslotte de nadruk op 'de noodlottige uitwerking van geïoni seerde uitstralingen op het mense lijk wezen. Deze doet zich dikwijls pas later gevoelen en is nog niet vol ledig bekend. Geen godsdienstvrijheid in Üosl-Duitsland Kardinaal Joseph Frings, aarts bisschop van Keulen, heeft in een preek gezegd, dat „de vervolging van het christendom en de bedrei ging van godsdienstvrijheid in de Scwjet-zóne van Duitsland, ver schrikkelijke vormen aanneemt." „Ik heb van bevoegde zijde een bericht uit de Oostelijke zóne ont vangen dat alle tot nu toe gekoes terde vrees omtrent de handhaving van godsdienstvrijheid in Oost- Duitsland in de schaduw stelt". Het onderwijs op de staatsscholen was niet slechts anti-religieus, doch be wust goddeloos. „Aan kleine kinderen wordt on derwezen, dat Christus nooit heeft bestaan". Katholieken mochten in Cost-Duitsland niet meer op chris- telijk-eultureie bijeenkomsten sa menkomen, daar alle vergaderingen door de communistische politie wer den gecontroleerd. Men moest de Westelijke geallieerden dankbaar zijn, dat er volledige vrijheid was om bijeenkomsten te beleggen, aldus kardinaal Frings. De voorzitter van de Duitse pro testantse kerkeraad, bisschop Dibe- lius, zeide in een preek, dat de bui tenlandse critiek op „het Duitse ta lent tot zelfmedelijden" voor een deel gerechtvaardigd is. Ondanks de ellende, die men in het land zag, moest men deze eigenschap over winnen. Voor West-Duitsland bete kende het einde van de oorlog een zware nederlaag, voor Oost-Duits- lar.d echter was dit nog steeds een epocalytische catastrophe. BI) Kon. Besluit <van 6 Januari Is !dP (hoor S. L. J. ivtan Waarden burg, gewezen gedelegeerde'van do H.V.K. woor Zuidi-Suniötrn, benoemd tot UouivternoijT van Nieuiwi-Guinea. Deze benoeming wordit geacht op 27 December j.l, to zijn ingegaan. Zweeds zakenman Ie Praag gearresteerd Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend ge maakt meermalen bij de Tsjecho- Slowaakse regering te hebben ge protesteerd tegen het folteren in een- Praagse gevangenis van de Zweedse zakenman Holger Hjelm, die wegens ten laste gelegde sa botage en spionnage tot drie jaar dwangarbeid is veroordeeld. In een communiqué wordt door hei Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken o.m. verklaard: „Op 30 December jl. heeft Hjelm in een in het Duits gevoerd gesprek met de Zweedse gezant te Praag, Win- ther, zich er over beklaagd dat hij* door een cipier was mishandeld. Het onderhoud1, werd bijgewoond door dr. Michael, voorzitter van het Praags gerechtshof dat Hjelm heeft veroordeeld. Nadat Hjelm zijn klacht had geuit, werd hij opnieuw en deze maal ernstiger, mishandeld. Zo werd hij gedwongen zich te ontkleden, waar na hij onder een ijskoude douche werd gehouden, hetgeen zo lang werd voortgezet, totdat hij kramp kreeg en medische hulp moest wor-, den ingeroepen. Het proces tegen Hjelmi vond op 29 Deo. jl. plaats1' De dag tevoren werd hij doori Tsjecho-Slowaakse politie-autoritei ten in zijn cel bezocht. Deze waar-1 schuwden hem tijdens het proces niets te zeggen over de mishand'e-l lingen, die hij had moeten onder-1 gaan. Indien hij zweeg, kon hij op vrijspraak en vrijlating rekenen. Hierom zweeg Hjelm, die aanvanke lijk op het proces had willen ver klaren (mishandeld te zijn en wil-v len spreken over hetgeen hij heeft /"moeten doormaken. Niettemin werd hij -toch tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld". Meieoor le Voorburg neergestort Volgens ooggetuigen zou Zater dagmiddag omstreeks kwart voor vier in de buurt van Voorburg een deel van een vuurbal zijn terecht gekomen en daar gedurende korte tijd brand of rook hebben veroor zaakt. Uit nadere verklaringen van oog getuigen is op te maken, dat het hier waarschijnlijk een meteoor be treft. Het vurige lichaam liet een witte rookpluim na. Een juiste be paling van de plaats waar de vuur bol is terechtgekomen is niet moge lijk, zolang geen meldingen zijn bin nengekomen van waarnemers, die de bol van een ander punt uit heb ben gezien. Zaterdagmiddag heeft da Natio nale Reserve in de omgeving van het gesignaleerde terrein, oefenin gen met seinmunitie gehouden. Het is dus mogelijk, dat betrokkenen zulk een lichtsignaal hebben gezien en dit hebben aangezien voor een meteorologisch verschijnsel. Waarheid en feilen De Brits? onderminister van Bui tenlandse Zaken, Mc Neil, zeide in zijn aanklacht tegen Wysjinski o.a.: „Waar waarheid en feiten toe gankelijk zijn, komt de propagan- da-dienst zonder werk". Hierin schuilt zeker waarheid, tenminste als men daarop laat vol1-» gen: In een op redrtsoixLe genes- tigd/e collectiviteit. Zonder die toe voeging echter, gaat die waarheid helaas volkomen schuil. Trouwens, voor wie dat nog niét mocht we ten, Leerde de invoering van de devaluatie ons, dat in internationale staatkundige aangelegenheden, de ■waarheid eenvoudig niet altijd ge zegd kan worden, en dat is, jam mer genoeg, bij dergelijke ernstige kwesties zo goed als altijd het geval. Waarheid is een kostelijk goed, als het uitspreken daarvan moge- Lijk is, wrat alleen maar kan in een gemeenschap, die niet enkel en al leen is gebaseerd op madhtsQver- widht, op zuiver militaire kracht, maar op recht, toegerust met mid1- delen om dat recht te handhaven. Dón alleen kan er, naast waarheid, in beginsel ook sprake zijn van de daarbij even onontbeerlijke billijk heid, rechtvaardigheid en gerech tigheid'. Dón alleen kan er ook sprake zajn van duurzame vrede, inplaats van de wankele vrede, dia tot heden steeds weer bleek -te j zijn ©en adempauze tussen twee oorlogen, met het labiele evenwicht, dat schommelt met .de stand .van| •dé bewapeningswedloop. Daarvoor zal het echter nodig| zajn dat de Vereniging van souve reine Staten, die ten onrechte Verenigde Naties wordt genoemd en die ontstond uit loprlogs-solida-j riteit wordt omtwckkeld tot, -of ver fvangen door, een instelling vanl jvredes-öolidariteit. Het tot nu toe daartegen aangevoerde bezwaar, dat de Souvereine Staten dan enigs zins, en wel in Internationale vel-' 1 i ghtöids -a angelegenh eden, in hun souvCieinitelt zouden worden be perkt, is reeds achterhaald, omdat er isn dan nog theoretisch nog slephts iviijf staten zijn die de oude soicvereiniteit menen te bezitten, mi. de z.g. Grote Vijf, maar dat dit prac- tisch en feitelijk nog slechts geldt tvoor twee daarvan, n.l. de Ver enigde Staten en de Soivjet. In een kolom de wereld om Iemand heeft een stuk van 37% meter van het „ijzeren gor dijn" gestolen, n.l. een 2.4 meter hoge ijzeren omheining van het Sowjetrussische ontspanningsoord te Gleen Gove, Long Island (U.S.A.). Engelsen te Frankfort hebben 70 pond sterling bijeengebracht als dank voor het werk van de Duitse •artsen en verpleegsters, die verle den jaar een 24-jarig Engels meisjs in het ziekenhuis aldaar van ence phalitis hebben genezen. Te Woodward (Oklahoma) zijn drie kleine kinderen levend ver brand, doordat brand ontstond in het houten woonhuis, terwijl de moeder buiten naar de postbode uit keek. De Hamburgse P.T.T. voert de volgende maand een uitvinding van de Hamburgse journalist H. Bu- jschenhenke in: door een bepaald nummer te draaien kan ieder de (laatste mop horen, voetbaluitslagen, Deursnoteringen, schouwburg- en oioscoopprogramma's en trein- en Ibusdiensten. - Een Duitse vluchteling uit O.- lEuropa had uit de talrijke brieven 'op een huwelijksadvertentie er een uitgekozen, die hem het meeste aan trok. Na zijn antwoord bleek, dat dit zijn zuster was, van wie hij in jaren niets meer gehoord had. Vice-admiraal Gerald F. Bo- gan, een van de hardnekkigste te genstanders van de eenmaking der drie wapens, is Zaterdag ontheven van zijn functie van bevelhebber van het eerste Amerikaanse eskader. Hij zal voorlopig opgevolgd worden door vice-admiraal Sprague, die thans het bevel voert over de lucht macht van de Stille-Oceaanvloot. Prins Joseph van Bourbon Parma is Zaterdag te Capezzanon Pianor, nabij Viareggia, In Toscana, overleden. Hij was 75 jaar oud. De Berlijnse politie tracht een man op te sporen die vergat zijn houten been aan te gespen, toen hij uit een ondergrondse trein stapte. Het houten been is thans vermeld op de lijst van gevonden voorwer pen der politie. Te Polino, nabij Terni, zijn tij dens een aardschok, die in de ge hele streek werd waargenomen, ver scheidene huizen ingestort. Twee personen werden gewond. Vijf Italiaanse militairen of oud-militairen zijn gearresteerd op beschuldiging van „spionnage Voor een Oostelijk land". De 'door hen doorgegeven berichten hadden be trekking op de organisatie en de be wapening van het Italiaanse leger en de luchtmacht, vliegvelden, sta tionsinstallaties en het spoorwegver keer. Verdeling der polderlasten noodzakelijk Enige tijd geleden heeft een pro vinciale commissie in Zeeland een onderzoek ingesteld naar do moge lijke vorming van zogenaamde dijk ringen en daarbij kwam zij tot de conclusie, dat instelling van een Provinciaal Zeewering fonds voor Zeeland gewenst was. Thans is een rapport gepubliceerd dat de „Com missie Waterschapslasten" heeft uit gebracht aan de Unie van Water schapsbonden en de Stichting voor de Landbouw. Deze laatste commissie huldigt het standpunt, dat de waterschapsbelan- gen het best behartigd kunnen wor den door degenen, die direct daarbij betrokken zijn en dat de zee-oever verdediging een reëel belang is van de eigenaren der aanliggende gron den, dat afneemt naarmate de gron den verder van de verdedigingswer ken verwijderd zijn. Een verdeling van de lasten tussen de zeewerende polders en de direct daarachter ge legen belanghebbende polders, kan aanvaardbaar worden geacht. De gehele poldergemeenschap dient ingeschakeld De provinciale commissie kwam (in haar rapport tot de conclusie, dat tengevolge van de bijzondere om standigheden in Zeeland, met zijn :alamiteuze waterschappen, oprich- Dlex der Zeeuwse oeververdediging ang komt voor het aanbrengen van erbetering in de toestand. De cala- niteuze polders zouden in het com- plez der Zeeuwse oeververdediging (hun bijzondere, afzonderlijke posi tie moeten blijven innemen. Men Igaat voorts uit van de gedachte, dat [de gehele poldergemeenschap be lang heeft bij een betrouwbare ver dediging van de bodem tegen het buitenwater en dat mitsdien de kos ten daarvan niet uitsluitend beho- Felle brand in gloeilainpen- J^fabriek le Tilburg Zondagmiddag nam een voorbij ganger een sterke rookontwikke ling waar bij de „Lumax" gloei lampenfabriek, gelegen lnags de spoorlijn Tilburg—Breda. Hij waar schuwde de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Toen de ze arriveerde stond reeds twee derde van het gebouw in lichter laaie. Het vuur werd met acht stralen bestreden, zo intens dat men na ongeveer drie kwartier het vuur meester was. De schade is zeer aanzienlijk. Verschillende kostbare machines werden zeer zwaar beschadigd, ter wijl ook grote voorraden lampen en grondstoffen verloren gingen. Van de fabrieks- en kantoorinven- tari-s kon nog een en ander gered- worden. Het gebouw' is van binnen voor tweederde uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Er werkte 38 man personeel. Volgens verklaringen tegenover de politie was sinds Zaterdagmiddag één uur niemand meer in de fa briek geweest. Omtrent de oorzaak van de brand' tast men dan ook volkomen in het duister. Bij het blussingswerk betekende het feit dat de fabriek geheel vrij stond, een groot voordeel. De na- bjussing nam nog geruime tijd in beslag. ren te drukkon op de polders, die deze oeververdediging hebben te verzorgen. Bij een Provinciaal Zee weringenfonds zouden de calami- teuze polders niet betrokken moeten zijn. Het systeem moet verder zijn, dat de niet-zeewerende polders een bijdrage verlenen in de tengevolge van de wisseling der conjunctuur zo zeer verhoogde kosten van de vrye zeewerende polders. Waterschapslasten drukken onevenredig De commissie voor de water schapslasten tekent hierbij aan, dat het dringend gewenst is, om in ge zamenlijk overleg na te gaan welke verbeteringen in een concrete situa tie mogelijk zijn. Dat hiervan het gevolg zou zijn, dat meerdere pol ders in de bestrijding der uitgaven voor de zeeweringen betrokken wor den, wil men niet ontkennen, maar men acht dit zowel historisch als principieel te verdedigen. In het- 71 pagina's tellende rap port van de commissie waterschaps lasten, wordt tevens vastgesteld, dat door bepaalde oorzaken de water schapslasten onevenredig zwaar zijn komen te drukken op bepaalde be volkingsgroepen. De commissie is van mening, dat slechts door een samenstel van maatregelen ge streefd kan worden naar verbete ring. Medewerking van rijks-, pro vinciale en gemeentelijke overheid zal nodig zijn en zelf zullen de wa terschappen het uiterste moeten doen om de lasten zo laag mogelijk te houden en de kosten te verlich ten. De overtuiging bestaat, dat de zuinigheid bij de waterschappen tot de uiterst toelaatbare grens be oefend zal worden. De lasten zijn met 55 gestegen De waterschapslasten zijn ten op zichte van 1939 minstens met 60 gestegen. Voor Zeeland bedraagt de ze stijging 55 Wat onze provin cie betreft, stegen in de calamiteuze Borsselepolder de lasten van f*30 per ha in 1940 tot f 64 per ha in 1949. De polder Walcheren hief in 1939 f 20 per ha voor schotbahr land, f 11,80 voor vrij land en f 1,40 per f 100 opbrengst van gebouwd eigendom. Dit is voor 1949 gewor den f 35 voor schotbaar land, f 26,80 voor vrij land en f 5 per f 100 op brengst voor gebouwd eigendom. Algemene oorzaken van de stij ging zijn dé verhoogde kosten van lonen en materialen. Wat de bij zondere oorzaken betreft, noemt de commissie in de eerste plaats het grotere onderhoud der zeeweringen. Aanrander ingerekend Het is de Rijkspolitie te Lier ge lukt een aanrander, die het West- land lange tijd onveilig maakte, in Naaldwijk te arresteren. Door een viertal getuigen werd hij als de gezochte aanrander her kend, o.m. kwam aan het licht dat hij bij zijn duistere practijken zich' voordeed als motorpolitieman en zo zijn slachtoffers dwong af te stappen Tot nu toe heeft hij reeds een lange reeks van zijn aanrandingen bekend Het onderzoek zal ook in andere plaatsen worden voortgezet. De ge arresteerde is de 32-jarige G. van L., wonende te Naaldwijk. RADIOPROGRAMMA Dinsdag 10 Januari HILVERSUM L 301 M. 7 nieuws; 7.15 morgengebed en li turgische kalender; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 gram.; 0 weerbe richten; 9.03 gram.; 9.35 Lichtbaken; 10 voor do kinderen; 10,15 kamer orkest en solist; 10,40 studenten- koor; 11 voor de vrouw; 11.30 dans muziek; 11.50 godsdienstige cause rie; 12 Angelus; 12.03 lunchconcert; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 lunchconcert; 2 pianorecital; 2.30 gram.; 3 radio-philharmonisch or kest; 3.30 ziekenlof; 4 voor de zie ken; 4.30 sluiting; 5.30 voor de jeugd; 5.45 regeringsuitzending; 6 amusementsorkest; 6.20 sportpraatje 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws 7.15 actualiteiten; 7.25 „Dit is le ven"; 7.40 gram.; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 capella-koor; 8.40 discussie; 9.05 kamermuziek; 9.50 Concertgebouworkest en solist; 10.20 orgelconcert; 10.45 avondge bed en liturgische kalender; 11 nieu\vs; 11.15-12 gram. HILVERSUM XL 415, 245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 radio-ochtendblad; 9 weerberichten; 9.03 herhaling her sengymnastiek; 9.30 waterstanden; 9.35 voor de vrouw; 9.40 gram.; 10' morgenwijding; 10.15 populair con cert; 10.50 voor de kinderen; 11 pianovoordracht; 11.30 voor de zie ken; 12 gram.; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.40 pianospel; 1 nieuws; 1.15 Metropole orkest; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 2.30 gram.; 4.15 voor de jeugd; 4.30 sluiting; 5.30 kinderkoor; 6 nieuws; 6.15 pianospel; 6.30 Zuid-Ameri kaans orkest; 7 voor de kinderen; 7.05 gram.; 7.05 koorconcert; 7.40 Brief uit Parijs; 7.45 Het pijploze orgel; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 9.30 Surinaamse muziek; 9.45 buitenlands overzicht; 10 tenor en orgel; 10.30 viool en piano; 11 nieuws; 11.15-12 gram. Jong Nederlands emigrant stal in Frankrijk drie auto's De gendarmerie te Bar sur Seine in het Franse departement Aube heeft de zeventienjarige Nederlan der W. G. gearresteerd, wegens dief- stal van een auto in Troyes. De jongeman verklaarde, dat hij na een ruzie van huis was weggelopen en naar Amerika wilde. Hij was clan destien de Franse grens overgeko men en had eerst een auto gestolen in La Fère (Aisne). In Laón had hij deze wagen in de steek gelaten om een andere te stelen en in Troy es was hy aan de derde toe. Paralyphus door hel elen van leverworsl Zes personen te Delfzijl zijn door Paratyphus aangetast. Twee hunner zijn in de barakken te Groningen opgenomen. De vier anderen maken het redelijk weL De ziekte heeft de slachtoffers gemaakt via besmette leverworst. Deze worst is afkomstig van een varken, dat door een huisslachter in de gemeentelijke slachtplaats te Delfzijl werd geslacht. Het vlees werd goedgekeurd en over enige families verdeeld. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de slager, die de worst bereidde, drager van Paratyphus-bacillen was Dit is na onderzoek door politie en medici gebleken. FEUILLETON 21 Ze waren nu bij de kromming van de weg en toen ze die omge slagen waren, ging Marie recht overeind zitten. Dat haar echtgenoot van haar en Metz gesproken had, daar was geen twijfel aan; maar wat verder die namen „Malta" en „Arie de Jong" beduidden, dat begreep ze niet. Op het eiland had ze een broer, die daar voor zijn gezondheid woonde; maar als Metz nu onder een bedrei ging stond van het een of ander, wat had dit dan te maken met dat eiland in de Middellandse Zee? Jonker Dalestein was tot alles in staat; maar, als Metz iets boven het hoofd hing, dan zou zij hem in ieder geval waarschuwen. Die hele nacht lag zij wakker, steeds overleggend wat ze doen zou. De dag daarop vroeg ze aan haar zuster om het rijtuigje. Ze reed naar het naburige stadje, telegra feerde daar met „Welgelegen" en wachtte twee uren op antwoord, steeds de straat, waar het postkan toor lag, op en neer lopend en ver vuld van die ene gedachte: haar bezorgdheid voor het gevaar, dat Metz bedreigde. Haar telegram luidde kort en bon dig: „Is de heer Metz thuis? Wacht op antwoord. Coers". In de afwezigheid van zijn oom had Karei Vester het telegram ge opend en het beantwoord, terwijl hij niet wist, wie „Coers" zou zijn. Had Marie het ondertekend met haar eigen naam, dan zou hij mis schien lont geroken hebben en géén antwoord hebben gezonden. Haastig scheurde Marie de enve loppe open, toen die haar overhan digd werd en alle kleur week uit haar gelaat, terwijl zy las: „De heer Metz is vanochtend naar Amsterdam vertrokken. Vester". Ze wist dat Metz in geen tien jaar „Welgelegen" verlaten had en het feit op zichzelve, dat hij een reis had gemaakt, ontstelde haar. Waarschijnlijk wachtten hem geva ren; haar eigen naam was ook ge noemd en de gedachte, dat zij indi rect schuldig zou zyn aan de toe leg, om hem van huis te lokken, maakte de zaak in haar oog nog verschrikkelijker! Het was hopeloos om hem in Am sterdam te zoeken. Ze zou maar da delijk naar haar broer Hendrik gaan en hem deelgenoot maken van haar vrees en twijfel. Ondanks de verbazing en de te genkantingen van haar zuster ver trok zij twee dagen later naar de Middellandse Zee. Ze had geen lust om de ware be weegreden mee te delen aan haar zwager, die meer verstand dan ver beelding bezat. Dus verkeerde haar familie onder de indruk, dat zij die reis ondernam, om zich enige aflei ding te bezorgen voor haar verdriet. Aan het station vroeg zij haar zwager met ihnig-bezorgde uitdruk king op het gelaat: „Johan, als Emilie of jij soms iets hoortvan enig verdriet of ver liesop „Welgelegen", wil je mij dan, in 's hemelsnaam, dadelijk te legraferen?" „Beste Marie, eerlijk gezegd, dacht ik, dat jij nu wel de laatste zoudt zijn, die je iets aantrok van het we dervaren van Metz!" HOOFDSTUK VU De heer Metz had zich in zijn jonge jaren nogal zo verblijd, dat hij Amsterdam van haver tot gort kende; maar in de buurt van de Leliedwarsstraat kende hy weg noch steg. Het was dus een hele toer om het huis te bereiken, dat hij zocht. Op zichzelf geeft het al iets verla tens, als men voelt, dat men zich in een buurt in het geheel niet thuis voel. Ineens stond er een grote, fors gebouwde bedelaar, die wel een hoofd boven hem uitstak, vlak naast hem. Hij wierp hem een stuk zil vergeld toe en ging verder. „Gerechte hemel", dacht hij, „wat een ellende is er hier toch op het ondermaanse! Dan heb ik nog geen recht, om te klagen over mijn lot! Als ik weer thuis ben, zal ik toch iets doen voor dergelijke uitgewor- penen. Loes zal mij wel een plan netje in die richting helpen beden ken. Mensen, die niets bezitten, niets hebben, om op uit te zien, dan kan je toch net zo goed dood zyn!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2