WAT NEDERLAND BRACHT! CHRISTENDOM IN EUROPA HISTORISCHE BESLISSINGEN Nederland en Indonesië: 1949 Op 1 Januari, te 0.00 uur precies, Indonesië verschillende besprekin- cindigde Nederland zijn militaire gen met de leiders van het B.F.O. actie op Java en vijf dagen later die en met Sjahrir, reeds de basis ge- op Sumatra. Dat geschiedde niet, legd, waarop de hopeloos vastgelo- omdat het doel, waarmede de actie pen onderhandelingen tussen Neder- begonncn was namelijk het laaders en Indonesiërs in de toe scheppen van een toestand, gunstig komst opnieuw zouden kunnen be- voor een ontwikkeling, zoals Neder- ginnen. Zonder de andere leiders land die voor Indonesië nodig achtte onzer Indonesische en internationale reeds bereikt was. Dat Nederland politiek te kort te willen doen, mo- het bevel van de Veiligheidsraad gen wij vaststellen, dat het vooral om het vuren te staken opvolgde, aan het cordate ingrijpen van dr. was het resultaat van een nauw- Drees te danken is geweest, dat de keurig afwegen der belangen, die Aziatische conferentie te New Delhi Nederland voor zichzelve en voor een boven verwachting gematigde de Indonesiërs in Indonesië te be- houding tegenover Nederland aan- hartigen had, tegenover die, welke nam en de Veiligheidsraad niet ver- op internationaal gebied voor ons der ging dan het aannemen van een land op het spel stonden. De laatste resolutie, waarin vrijlating der Re- die verband houden met onze positie publikeinse leiders, vorming van een in de Westerse gemeenschap en in interim-regering, het organiseren de verte zelfs raken aan de alles- van verkiezingen en overdracht van overheersende tegenstelling in het de souvereiniteit voor 1 Juli 1950 huidige tijdsbestek, namelijk die tus- werden gelast. Tegelijk werd de sen vrijheid en communisme, wer- C.v.G.D. veranderd in de U.N.C.I., den het zwaarst bevonden en Ne- een lichaam met veel uitgebreider derland heeft daaruit met veel moed bevoegdheden. Dr. van Royen ant- de consequentie getrokken. woordde hierop, dat Nederland de Een overzicht van de gebeurtenis- resolutie zou nakomen, voor zover sen over het afgelopen jaar, die hun dit met zijn verantwoordelijkheid hoogtepunten vonden in de Ronde in overeenstemming te brengen was. Tafelconferentie in Den Haag en de Veiligheidsraad Van Roijen-Roem verklaring Ronde Tafelconferentie Unie Statuut overdracht der souvereiniteit in Am sterdam, toont aan, dat Nederland, zo het zich in zijn politiek al heeft laten leiden door de machtige vrij- TEGENSTAND IN EIGEN LAND Inmiddels had de regering in heidsstroom, die Azië overspoelt, en eigen kring tegenstand tegen de de buitenlandse in het bijzonder door haar uitgestippelde nieuwe po- Amerikaanse opinie, toch geens- litiek van verzoening met de Re- zins teruggeschrokken is voor het publiek te overwinnen. Dit leidde nemen van souvereine besluiten, tenslotte tot het aftreden van de wanneer het er om ging een ontwik- ministers van Overzeese Gebieds- keling te voorkomen, die weliswaar delen, mr. Sassen (K.V.P.), wiens door Veiligheidsraad en de Indone- functie enige tijd later overgenomen siërs gewenst werd, maar volgens werd door de eveneens katholieke Nederlandse mening catastrofale ge- heer Van Maarseveen. Dat een ge volgen gehad zou moeten hebben, vaarlijke kabinetscrisis in die dagen In het begin van het jaar was de vermeden kon worden, is voor een situatie voor Nederland geenszins groot deel te danken een de liberale gunstig. In de Veiligheidsraad hing minister van Buitenlandse Zaken, ons een resolutie boven het hoofd, mr. Stikker. Daarop stond niets meer die dreigde de Nederlandse positie in de weg aan het afleggen van de in Indonesië onmiddellijk onhoud- reeds enige malen uitgestelde rege- baar te maken; in geheel Amerika ringsverklaring: een Ronde Tafel- deed de leuze „Cut off Marshall aid conferentie, waaraan alle partijen to the Dutch" (staakt Marshall-hulp zouden deelnemen, op 12 Maart in aan de Nederlanders) opgeld; de Den Haag te houden en overdracht Amerikaanse vertegenwoordiger bij van de souvereiniteit aanmerkelijk de V.N., Jessup, beschuldigde Ne- vroeger dan 1 Juli 1950, waren er derland van breuk van het V.N.- de voornaamste punten van. Handvest; de K.L.M. werd geboycot Zo snel als men het zich in Den en moest grote omwegen maken Haag had voorgesteld, zou alles ech- om Batavia te bereiken; en in ter niet in zijn werk gaan. Welis- New Delhi had Pandit Nehroe, waar verklaarde het B.F.O. zich on- Azië's machtigste niet-communis- middellijk bereid aan een Ronde Ta- tische staatsman, een Aziatische felconferentie deel te nemen, maar conferentie bijeengeroepen, waar- de Republikeinen, wier hoofdstad van Nederland weinig aangename Djokja door de Nederlandse troepen besluiten had te verwachten. Des- bezet was en wier leiders nog altijd ondanks verklaarde dr. van Royen geïnterneerd waren, dachten er an- op 14 Januari in de Veiligheidsraad, ders over. Eerst moest de Republiek dat Nederland niet bereid was zijn hersteld worden en de Republikein- troepen uit de bezette Republikein- ge leiders op hun oude posten zijn ae gebieden terug te trekken en teruggekeerd, vóór men aan onder- evenmin reeds kon overgaan tot handelen wilde denken. De daaruit vrijlating der politieke geïnterneer- voortvloeiende impasse werd door den Sukarno, Sjahrir en Hadji broken door een Canadees voorstel Agus Salim zaten op Sumatra, Hat- overgenomen door de Veiligheids- ta en anderen op Banka omdat raad, waarin op een vóór-conferen- daaruit ons inziens de chaos moest tie tussen Nederlanders en Republi- voortvloeien. Wel verklaarden wij keinen, onder toezicht van de ons bereid tot het instellen van een U.N.C.I., aangedrongen werd. Ne- interimregering, het organiseren van derlanders zowel als Republikeinen verkiezingen en de overdracht van verklaarden zich bereid, deze aan- de souvereiniteit in de loop van 1950. wijzing op te volgen en op 14 April konden beide delegaties, de een on- Dr. DREES GRIJPT IN der leiding van dr. Van Royen, de ander onder die van Mohammed Het was in die dagen, dat de lel- Rum, bijeenkomen. Drie weken la der van onze regering, dr. W. Drees, ter was men tot overeenstemming het bewijs van een waarlijk groot gekomen: herstel van de Republiek staatsmanschap leverde. Op 6 Jan. in het Sultanaat Djokja en deelne- vertrok hij naar Batavia en toen hij neming van de Republikeinen aan nauwelijks veertien dagen later naar de R.T.C. Het accoord kreeg be- Nederland terugkeerde, had h(j in kendheid onder de naam „Van Roy- Opoothoud Nederlandio troepen In het Mlnangkabauie en-Rumstatements". Aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, 'gingen de Nederlandse concessies te ver en daarom bood hij zijn ontslag aan, hetwelk hem verleend werd. Tot zijn opvolger werd benoemd de secretaris-gene raal van Buitenlandse Zaken, de heer A. H. J. Lovink. Een groot verlies in die dagen trof de Nederlanders in het over lijden van generaal Spoor (25 Mei), de commandant van onze troepen in Indonesië, die zijn uiterst delicate taak steeds had vervuld op een wijze, die hem de hoogachting van vriend en vijand had verschaft en hem by „onze jongens" in Indone sië tot een uitermate populaire fi guur had gemaakt. REPUBLIKEINEN TERUG IN DJOKJA Het sluiten van een overeenkomst is een ding, de uitvoering ervan is een ander en soms nog veel moei lijker ding. Terwijl Mohammed Rum op 10 Mei verklaarde, dat de terug keer van de Republikeinse autori teiten naar Djokja in 12 dagen mo gelijk zou zyn, bleken daarvoor in werkelijkheid even zovele weken nodig te zijn. Er was in de eerste plaats de noodzaak van een civiele evacuatie uit de gebieden, waaruit onze troepen zich zouden terugtrek ken. Vele Indonesiërs hadden daar tijdens de bezetting met de Neder landers samengewerkt en terecht meende men dezerzijds, dat men deze mensen de gelegenheid moest geven, zich desgewenst aan even tuele represailles van de zijde van de T.N.I. te onttrekken. Van de mo gelijkheid van evacuatie, die 9 Juni voltooid was, maakten niet minder dan 45.000 mensen gebruik. De te rugtrekking van onze troepen uit het sultanaaat eindigde 30 Juni en op 6 Juli eindelijk konden Sukarno, Hatta en de overige Republikeinse leiders naar hun haardsteden te rugkeren. Inmiddels had minister Van Maarseveen een kort bezoek aan Indonesië gebracht, was er voor lopige overeenstemming bereikt over de op de Ronde Tafelconferen tie te behandelen punten en waren Republikeinen en het B.F.O. over eengekomen, vóór de R.T.C., een inter-Indonesische conferentie ter bepaling van een gemeenschappe lijk standpunt te houden. MEER BEGRIP VOOR NEDERLAND Ongeveer tegelijk met de terug keer der Republikeinen in Djokja voltrok zich in Amerika een geluk kige verandering in de stemming ten aanzien van ons land. Tot op dat ogenblik had men in de V.S. steeds de indruk gehad, dat Neder land slechts moeilijk afstand van zijn positie van koloniale mogend heid kon doen en zich, waar dit maar enigszins mogelijk was, tegen het vrijheidsstreven der Indone siërs verzette. Dit had geleid tot harde woorden van Amerikaanse se natoren aan ons adres en bedreigin gen met intrekking van de Mars hall-hulp. Het was derhalve een uitstekend idee van onze regering, een groep vooraanstaande Ameri kaanse journalisten uit te nodigen, in Nederland en Indonesië eens een onderzoek in te stellen naar de ware stand van zaken. Vrijwel unaniem gaven deze Amerikaanse voorlich ters als hun indruk weer, dat het de Nederlanders wel degelijk ernst was met het geven van de vrijheid aan Indonesië en dat eventuele bo- donkingen daartegen slechts voort vloeiden uit de vroeg, dat de Indo nesiërs misschien nog te onervaren zouden zijn, om ton volle van hun vrijheid te kunnen profiteren. Te vens spraken enigen van hen do overtuiging uit, dat de U.N.C.I. in haar rapporten aan de Veiligheids raad niot steeds de onpartijdigheid had betracht, die men van een der gelijk lichaam had mogen verwach ten en daardoor aan de positie dor Nederlanders in bepaalde opzichten kwaad had gedaan. Helaas waren dertien ven de Amerikaanse jour- Eerste vreedzaam contact tussen T.NX en Nederlandse leger Onopgelost ia nog de kwestie Nieuw-Guinea; daarover zal men binnen een jaar een besluit moeten nemen. Het is ongetwijfeld een pro bleem met vele haken en ogen, maar indien in de komende maan den blijkt, dat de nieuwe samen werking tussen Nederland en de RJ.S. behoorlijk functioneert, be hoeft op dit punt een bevredigend vergelijk niet tot de onmogelijk heden te worden gerekend. EEN NIEUWE TOEKOMST IN Met de zojuist plaats gehad heb bende eouvereiniteitsoverdracht zijn de banden, die Nederland en Indo nesië als moederland en kolonie eeuwenlang verbonden hebben, de finitief doorgesneden. Daarvoor in de plaats is een samenwerking op basis van gelijkheid in de plaats'ge komen. Nederland behoeft zich over het verleden niet te schamen. Ze ker, ook onze koloniale geschiedenis telt zwarte bladzijden, maar wan neer men het goed en slecht, dat wij aan Indonesië gebracht hebben, te gen elkaar afweegt, slaat de schaal gemakkelijk naar de goede zijde door dat is de mening van het neutrale buitenland en ook van do nalisten niet in staat hun bevindin- Ten aanzien van het Unie-statuut, gen volledig te publiceren: zij kwa- dat de samenwerking tussen Neder- men op tragische wijze om het le- land en de R.I.S. regelt, moet op de Indonesiërs zelve. Zeker is verder, ven bij de ramp van de „Franeker" voorgrond gesteld worden, dat men dat slechts weinigen in Nederland bij Bombay op 12 Juli. hier te doen heeft met een vrijwil- de Indonesiërs hun vrijheid werke- lig aangegane overeenkomst, die lijk misgunnen; degenen, die zich NAAR DEN HAAG door elk der partijen opgezegd kan steeds tegen de souvereiniteitsover- worden, waardoor de laatste ban- dracht hebben verzet, hebben zulks eur het vxiren van den tussen Nederland en Indonesië nooit op egoïstische gronden gedaan, de Veiligheidsraad had weliswaar doorgesneden zouden zijn. Men mag maar uit vrees, dat de Indonesiërs geleid tot het inachtnemen door ecbter hopen, dat dit niet binnen nog te onervaren voer volledig zelf heide partuen van zekere status- afzienbare tijd geschieden zal en dat bestuur zijn. Volgens hen dreigt in quo-lynen, maar had geenszins een de overeenkomen samenwerking Indonesië een chaos, waarbij slechts einde gemaakt aan de vijandelijk- op bet gebjed der buitenlandse po- de communisten wel zullen varen, heden. Voortdurend hadden Indone- 1it;eki de defensie en vooral van de Maar zelfs zij hopen, dat zij te zwart «sche eenheden getracht, het door economie en de cultuur tot in lengte gezien hebben en dat de komende de Nederlanders bezette gebied te van dagen zal voortduren. Op het tijd hen in het ongelijk zal stellen, infiltreren en by de stad Surakarta ogenbbk bestaat daartoe aan beide Aan Indonesische zijde is men daar- was het zelfs eens tot een formele zijden Mer 2eker de wens. van overtuigd. veldslag gekomen. In deze toestand kwam een aanzienlijke verbetering, nadat op 3 Augustus de regeringen van Nederland en de Republiek het „einde van de toestand van het con flict" hadden geproclameerd. Op 23 Augstus werd in de Haagse Ridderzaal de R.T.C. geopend. Het doel werd als volgt omschreven: Zo spoedig mogelijk een rechtvaardige en blijvende oplossing van het Indo nesische geschil te brengen door het verkrijgen van overeenstemming tussen de deelnemers over de weg tot en de wijze van overdracht van werkelijke en onvoorwaardelijke souvereiniteit aan de Verenigde Sta ten van Indonesië. De deelnemers verklaarden er naar te zullen stre ven binnen twee maanden him doel te hebben bereikt en namen op zich de overeenkomsten, die uit de con ferentie zouden resulteren, binnen zes weken na haar beëindiging te ratificeren, zodat vóór Januari 1950 de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië zou moeten worden overgedragen. Tijdens de daarop volgende on derhandelingen, die gevoerd werden in de beslotenheid der verschillende ingestelde commissies, bleken twee hindernissen moeilijk te overwin nen: de kwestie van de toekomst van Nieuw-Guinea en het vraag stuk der financiële afwikkeling. Des ondanks kwam men, mede dank zij de bemiddeling van de U.N.C.I. en een bijeenkomst van de Centrale Commissie op het neutrale gebied van het Chateau de Namur in Bel gië, tot een algeheel accoord, dat in de vorm van een voorlopige consti tutie van de R.I.S., een verdrag van MAAR ER ZIJN HONDERDEN SOORTEN lm 1950 zal 'het feit herdacht in de steden treft men doorgaans worden, dat de apostel Paulus een gtote verzameling godsdiensten voor negentien eeuwen de stad aan. Te Amsterdam en Den Haag Athene binnenkwam om daar heeft degene, die eens de diverse het Evangelie te prediken. Hij Zondagsbijeenkomsten, welke in de was toejn al' een aantal' miaahden kranten geannonceerd staan, bezioer in Europa en had reeds in ken1 wd, maanden nodig; enkele stadjes gesproken. Maar Naast hoofdgroepen der protes- in Athene, het cultuurcentrum tantse en kathol.eke kerken vinden bij uitnemendheid, begon het we bij voorbeeld de vrije katihb- pas goed. Vanuit die stad werd Leken, dp Jheosofen, de chistian de grote aanval op Europa on- sexnee, de soefibeweging, de nozem- dernoonen. kruisers, de christengemeenschap, Overziet men thans, negen- de spiritisten, de oxfordgroep, de tienhonderd jaar na dat pigefn- emthroposofie enzl Komt men met blik, de positie van het Chris- at deze schakeringen in contodt. tendom', dan mo,et men wol dan .moet men wel o.ver behoorlijke met verbazing constateren hoe theologische kennis beschikken om groot de invloed van Paulus' zich te realiseren wat nu eigenlijk boodschap is geweest de bedoeling van al die groepen is Heel ons werelddeel wend ge kerstend en van "Europa uit Nievtw standaardwerk drong het Evangelie door tot Amerika, Afrika en Australië; Onlangs verscheen (bij H. Meu- het vestigde zich voorts in het Iteuhoff to Amsterdam) een boek" Verre Oosten, werk van de hoogleraar dr. M. C- van Mourik Broekman, getiteld Al valt te constateren, dat het „Geestelijke stromingen In het eouvereiniteitsoverdracht, een ÏJnie- christendom onder de godsdiensten christelijk Cultuurbeeld". Tn dit mor statuut, aangegaan tussen het Ko- der weireld slechts een 'bescheiden numentale werk vindt men al die ninkrijk der Nederlanden en de plaats inneemt, men kan toch moei- xj-eem.de stromingen verklaard en R.I.S. op basis van een vrijwillig en lijk ontkennen dat nagenoeg over gegroepeerd. Nog niet eerder was gelijkwaardig deelgenootschap met heel de aarde met het christendom daartoe in Nederland een weten- gelijke rechten, en een gehele serie rekening wordt gehouden en dat sch'apppelijke poging ondernomen, afspraken op economisch, militair, vitale delen der wereld een ch'ris- Het belangwekkende van dit boek politiek en diplomatiek terrein, op te-lijk aanzien hebben. Met dat laat- ligt niet zozeer in de opsomming 2 November op de plenaire slotzit- ste bedoelen we natuurlijk het der geestelijke stromingen en dc ting van de R.T.C. bekend werd ge- christendom' ails cultureel verschijn- beschrijving van haar ontstaan, miaiar maakt. In iets meer dan twee maan- sel- Als Nederland (terecht) een vooral in het aantonen der aanrar christelijk! land wordt genoemd', kingtspunten biet het christendom, dan is daarmede niet gezegd, dat Ten diepste! is hfet Zo, (en dit geldt Nederland ,een natie van Chris-, voor elke godsdienst op de wereld. tenen is. "De volkstelling wijst ook als hij volkomen vreemd is aan het tegendeel wel uit. Nederland' het christendom) dat men steeds Een volledige beschrijving van is een dhlstelijM land, omdat het in tegenover de figuur van Christus alle ter R.T.C. gesloten overeenkom- !heel zijn samenleving doortrokken wordt gesteld. Dat gaat trouwens sten is in het kader van dit jaar- js van de geest van het christendom levenzeer o pbij de niet-religieuzen. overzicht onmogelijk. Wij moeten Niemand die dat ontkennen zal. In zoverre kunnen wij duidelijk daarom volstaan met het aanstip- wij herinnerden er aan, dat ne>- Zien, hoe alles beheersend de fi- pen van enkele belangrijke punten. g€mtien eeuwen geleden het chris- guur van Christus is. 'Christenen en Aan het hoofd staat een president, tendom begon met zijn zegetocht n|et-christenen kunnen best naast die onschendbaar is; verantwoorde- door Europa en dus door de we- elkaar leven. Zodra echter de per- lijk zijn de ministers van de Cen- reld. Men kan eóhter onmogelijk soon van Christus In het geding trale regering. Het parlement be- volhouden, 'dat het Evangelie, door komt, ontstaat er een antithese staat uit een Senaat, waarnaar elk Paulus gebracht, nog in dezelfde (men wil van ChTistus niet weten) der deelgebieden twee vertegen- vorm wordt teruggevonden. Het of een synthese (men gaat in Hem woordigers afvaardigt, en uit een christendom ging door het heiden- fcek>voinl)l. Volksvertegenwoordiging van 150 dom heen en nam er vanzelf gebrul- Vraagt men boe de verhouding leden. Van deze laatsten worden ken van oyer. Er was versdheld&ntussen het Christendom' en de daar- er 60 door de inwoners van de beid vah predikers en doordat mee Verwante geestelijke stromin-i Republiek van Djokja en 100 door {©der op zijn manier, In zijn eigen gen moet zijn, don antwoordt Van die van de overige deelgebieden taal, voor zijn eigen volk en naar Mourik Broekman, dat een afwe- aangowezen. De R.I.S. heeft een zijn eigen omstandigheden het Evan- rende houding steeds onjuist is. eigen leger, luchtmacht en vloot. geii0 vertolkte, mOest het na zoveel De boodschap, eenmaal door Pnu- Specialo overeenkomsten maken het eeuwen wel een sterk verschil- lus naar Europa gebracht, ontmoet mogelijk, dat de Nederlanders bij de i^nd voorkomen hebben. imen bij stukjes en beetjes tn al- opbouw van deze weermacht een Wie dc moeite neemt (om de lerlei kerken en kringen. Dat is' belangrijke rol kunnen spelen. Een geestelijke stromingen, zoals we die bet gevolg van tiegentlen eeuwen nfzonderlljko positie neemt Suraba- frn onzle tijd kleunen, na te gaan, zal geschiedenis des Christendoms. De- ja in: dit blijft en daarin herkent voor zover dozo stromingen zich zó geweldige verscheidenheid heeft men de hand van Amerika een buiten 'hot officiële christendom echter een stempel op Europa ge- Nederlandse, dus oen Westerse vloot- plaatsen allerlei Christelijke ru- drukt en hoe verschrikkelijk zou basis in het Verre Oosten. De R.I.S. dlmentcn aantreffen. Eigenlijk heeft de Europese zaak er door geschaad neeft het recht eigen vertegenwoor- iedereen wel eons op de eon of worden als ook maar aan iemand dlgera in het buitenland te benoe- andere manier contact gehad met werd verboden het christendom te men, een vreemd* religie. Inzonderheid beleven naar eigen vrije overtuiging den tijd waren besluiten van histo rische betekenis genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 9