DE WEG TERUG L Am aan. ka zou zijn politiek ten *n van China wijzigen In I960 moeten de winsten van bet afgelopen jaar worden gecon solideerd. Het centrale doel van het plan-Marshall, zo besjoot hij, is een enkele Europese markt van 270 mil- 11 oen consumenten tot 6tand te Volgens persberichten uit Wash- Hy voegde er echter met nadruk brengen, hetgeen grotere productie ington zou Amerika de Chinese na- aan to®, dat deze wapenen betaald van meer goederen voor meer men- tionaliatliiche regering militaire hulp werden met het geld, dat In Nov. san U-houdt. Hij gaf als zijn man tag hi, J. )L door het Amerikaanse Congres te kennen, dat er vooruitgang valt en advies verlenen by de verdedi- voor hulpverlening aan China ter te bespeuren naar dit doeL ging van haar laatste bolwerk, For- beschikking is gesteld en dat het mosa. De mogelijke wijziging in de hier geen nieuwe vorm van mili- Amerika bereid Perzlë Amerikaanse politiek ten aanzien hulpverlening betrof. |g helpen van China kwam voor de Engelse Tegenstrijdige berichten A j JL President Truman neeft de Sjah functionarissen te Lon en geh el inmiddels hebben Amerikaanse van Perzië enkele uren voor diens onverwachts. Men was van mening functionarissen de berichten tegen- vertrek uit de V.S. er van verwit dat de Ver. Staten de nationalis- gesproken, dat president Truman tigdi, dat de V.S. bereid zijn Perzië t'sche regering als verloren be- reeds besloten zou hebben nieuwe bepaalde militaire hulp te verle- houwden steun aan de nationalistische rege- nen en de verzoeken van dit land ring op Formosa te verlenen of een cun leningen van de wereldbank Volgens sommige persberichten militaire missie naar het eiland te zuilen ondersteunen, zou president Truman reeds beslo- zenden. De functionarissen verklaar- De aard en de hoeveelheid van ten hebben de Chinezen op Formosa den, dat niemand er aan dacht een de hulp werd in deze bekendma- alle mogelijke hulp te verlenen, al- dergelijke missie daar naar toe te king niet nader aangegeven. Ook is leen actieve oorlogvoering uitgezon- zenden. Wel zeiden zij, dat de Raad de Amerikaanse regering voorne- derd. voor de Nationale Veiligheid voort- mens Perzië te helpen in het ka- Te Londen heeft men algemeen de durend studie maakte van de Ame- der van hot programma voor het indruk, dat ondanks het verzet van rikaanse politiek ten opzichte van de verlenen van financiële en tech- enkele functionarissen te Washing- Chinese nationalisten op Formosa, nisc.ie bijstand aan minder ont- ton, een wijziging in de Amerikaan- De republikeinse Amerikaanse pers wikkelde landen, se politiek gaande is. zou o.m. door middel van z.g. „uit- Volgens Michael McDermott, de lekken van nieuws over het zenden I Sj(?CuO-oiOWcït<en blijven woordvoerder van het State Depart- van nieuwe hulp naar Formosa" ment, is van de zijde der Chinese pressie op Truman pogen uit te oefe nationalisten via verschillende ka- nen om een definitieve wijziging nalen een aantal niet-officiële ver- in zijn politiek te brengen, zoeken tot de V.S. gericht om een in hel buitenland grosp adviseurs naar Formosa te zenden. Een woordvoerder van de Chine se ambassade te Washington ver klaarde tegenover Reuter, dat de Chinese nationalistische regering op Formosa in de komende maanden aanzienlijke hoeveelheden wapenen van de Verenigde Staten verwacht te zullen ontvangen. Wijzigt Rusland zijn tactiek Ingezonden mededeling MENTHO-REX Verkoudheldszali INADEMEN INWRIJVEN Bescrijdc de kou van buitenaf langs twee wegen. HARRIMAN: „Volo criticke ziekten sijn genezen" Averell Horrinvan, de specials am- Twee beambten van het Tsjecho- Slowaaks consulaat te Hamburg nebben gezegd niet naar Tsjecho- Slowakije te zullen terugkeren, of- scnoon zij order -daartoe ontvangen hebben. In de loop van dit jaar hebben nog tien andere Tsjecho- Siowaakse burgers te Hamburg ge weigerd naar hun land terug te keren. Te Osio heeft de archivaris van dfl Tsjeclijp-Slow aakse legatie ont slag genomen en om asyl als poli tiek vluchteling verzocht. Ter le gatie zijn nu nog slechts twee beambten over, beiden communist. Te Stockholm heeft een dertig jarige ch-au fleur van de Tsjccho- SlOAaakse legatie bij de Lmmigrat.e- autorlteiten om politiek asyl ver- Diplomatieke waarnemers te Lon- r den zijn van mening, dat de commu- bassadeur der Ver. Sta.en voor het zocht, na geweigerd te hebben naar nistische leiders uit de verschillende plan-Marshall, veilklaarde in een Praag terug te keren. wereldstreken, die na de viering Nieuwjaarsboodschap, dat het com- van Stalin's verjaardag te Moskou munisme overal in Europa in het zijn achtergebleven, in beraad zijn defensief is gedrongen, doch hij Jaquejlne Cochran te Palm gegaan over de in de toekomst te waarschuwde de landen van het Springs (Californië) maakt er aan- volgen tactiek in de gehele wereld. E-H.P voor een „instorting". spraak qp een nieuw Wereldisnel- Volgens de te Londen ontvangen Vele crltleke ziekten zijn gene- heidsrecord gevestigd te hebben berichten zou alleen nog maar de zo bij, doch -de betrcteken met een vliegtuig met prqpeller* Oostduitse deegatie onder Walter landen moeten de kracht opbouwen, aandrijving. Zij bereikte op een af- Ulbricht uit Moskou naar huis zijn nodig is voor West-Europa om gerond paroours van 500 kilometer teruggekeerd. Met het oog op „de staande te blijven, wanneer in 1952 met haar Mustang -een snelheid, van verplaatsing van het communis- de Marshall-hulp eindigt. ongeveer 710 km. per uur. tische succes van West-Europa naar Na twee jaren van Marshall- De afdeling beheer van bezit Oost-Azië", aldus de waarnemers, hulp, aldus vervolgde Harriman, is der Amnkaanse hoge commissie wordt in het bijzonder de aanwezig- de industriële productie in West- heeft het beheer over ongeveer heid van Mao Tse Toeng te Moskou Europa 15 pet hoger dan voor de 1800 stuks eigendommen van leden van betekenis geacht. Het beraad te oorlog, terwijl de voedselvoorzie- d£r voormalige nazi-partij aan de Moskou zou een antwoord kunnen ning bijna e<ven goed is als in 1938. Duitse autoriteiten overgèdragem betekenen op de in het afgelopen jaar door de niet-communistische mogendheden tot stand gebrachte coördinatie in het kader van het Atlantische pact, aldus de waarne mers. De kolen worden duurder Zoals in het recente communiqué over de loonpolitiek reeds is aan gekondigd, heeft de regering in verband met de noodzakelijke vermindering van de last der overheidssubsidies besloten tot op. heffing v«n het tot dusverre be staande subsidie op koden over te gaan. Op grond hiervan zullen de prij zen van kolen met ingaing van 1 Januari I960 worden gewijzigd. Voor zover het de oourante huis brandsoorten betreft zal vo»or de grote steden de maximumprijs voor lste kwaliteit anthraciet na 1 Jasnu- ari f 6,55 per mud bedragen, ter wijl die voor gaseokes op f 5,66 per eenheid van twee mud is vast gesteld- Voorts zullen de maximumprijzen van gas met i/j oent per m3- mo gen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschieden. Zoais reeds in genoemd commu niqué gemeld, zal In verband hier mede voor het lopende stiooksel* zoen op een nader aan te wijzen bon van ctè levensmiddelenkaart bij wijze y-an compensatie een bedrag worden #uitgekeerd -van f 1 per persoon. Middel tegen kinkhoest ontdekt In een rapport, verschenen in het „Journal of the American Associa tion" deelt een groep Boliviaanse artsen mede, dat chloromycetine, een antibioticum, voor een snelle en af doende behandeling van kinkhoest wordt aangewend. In zeven ernstige gevallen werden tijdens een epidemie prosven geno men te Cochabamba (Bolivia). De artsen verklaren dat na een behan deling van twee dagen de koorts verdwenen was en dat de hoest na vier dagen had opgehouden. Overstroming in Circus Strassburger Waterballet viel in het water Circus Strassburger Is Vrijdag bijna in zijn eigen waterballet ver- •dironken. De voorstelling van het waterbaJl-et althans viel letterlijk in het water. Tot vermaak van het publiek in het theater Carré te Amsterdam kwam er aan de waterstroom, die aan de voorstel ling van het waterballet voo/af gaat, geen einde, zodat het water tenslotte onweerstaanbaar en over vloedig door het circus spoelde en zich een w eg baande naar de gan gen en de stallen. Oorzaak ven het euvel was ean gebarsten buis. Met man en macht toog het clrousperooneel aan het werk om de overstroming de baas te worden. Ongeveer 100 m#. fla ter heu een were inundatie ver- oorzaaakt. De voorstelling werd on derbroken en gedurende een kwar tier zorgde do circuskapei voor muzikaje afleding. In die tijd lnsten •de vdhnici een nieuwe buds In, zodat daarna het programma nor maal kon worden voortgezet De heer Vogt blijft aan Het algemeen bestuur van de AVRO ia in de AVRO-atuidio te Hilversum bijeengekomen om de ontslagaanvrage van de directeur, de hoer W. Vogt, te bespreken. De vergadering duurde ruim 6 uren. Na afloop «erd het volgende com muniqué verstrekt: „Het algemeen bestuur der AVRO heeft in zijn vergadering van he den (29 Dec.) de ontslagaanvrage van de directeur niet aanvaard. Het hoeft de gerezen geschillen met het dagelljlrs bestuur besproken en bijgelegd en in aansluiting daarop heeft het zijn volledig vertrouwen uitgesproken in fiet beleid' van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan d'it verzoek void'aan". Let op de prijs van bak- en braadvet! Voor gesmolten dierlijk vet geldt sedert de opheffing van de vlees rantsoenering en intrekking van de maximumprijzen van rundvlees, niet langer een maximumverkoopprljs. Bak- en braadvet is evenwel nog steeds aan een maximumprijs voor de gebruiker van 41 cent per kg gebonden. Aangezien prijsaandui ding op de kleinverpakking zowel voor bak- en braadvet als voor ge smolten dierlik vet niet verplicht is en er enig misverstand blijkt te bestaan over de prijs van genoemde vetsoorten, raadt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening het publiek aan er op toe te zien, dat het voor bak- en braad vet de juiste prijs betaalt. RADIOPROGRAMMA Maandag a Januari HILVERSUM I. 801 M. 7 nleuwi; 7.18 woord voor de dag; 7.30 alultlng; 8.30 nlauwe; 8.40 Ti Deum Laudamua; 8 waerrapporten; 8.03 muziek b(J het werk; 8.18 zie.7 kenbexoek; 8.30 htrhallng familie- competitie; 10 gram.; 10.80 morgen dienst; 11 gram.; 11.20 voorlezen; 11.40 Spaanie volkallederen; 13.10 gram.; 12.80 land- en tuinbouw; 12.33 Bachprogramma; 1 nieuwe; I.16 Kamerorkest en zangaollat; 2 vacantievertelllng; 2.36 gram.; 2.48 Het kleuterklokje; 3 voor de tuin; 3.30 gram.; 3.48 bijbellezing; 4.30 sluiting; 6.30 orgelconcert; 6.46 re geringsuitzending; 8 pianoduo; 6.20 gram.; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 Engelse les; 7.30 gram.; 7.40 radiokrant; 8 nieuws; 6.05 cello en plano; 8.15 geestelijke liederen; 8.46 luisterspel; 8.45 Met band en plaat; 10.06 Evangelisch commentaar; 10.16 pianorecital; 10.45 overdenking; 11 nieuws; 11.16 lichte gram.; 11.40-12 viool en plano. HILVERSUM II. 416 M. 7 nieuws; 7.18 gram.; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 radio-ochtendblad; 9 weerberichten; 9.03 gram.; 8.30 waterstanden; 9.35 voor da vrouw; 8.40 gram.; 10 morgenwijding; 10.16 populair concert; 10.50 gram.; 11 „Op de uitkijk"; 11.16 carillon en orgel; 12 seml-klassleke muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 In 't spi onnetje, 12.38 rhythmiiche muziek; 1 nieuws; 1.16 accordeonorkest; 1.60 gram.; 2 tenor en plano; 2.20 „Wat gaat er om ln de wereld?"; 4.30 slui ting; 5.30 voor de padvinders; 5.45 Zuid-Amerikaans orkest; 6.30 „Vrou wenvierschaar"; 6.40 capella-koor; 7 voor de kinderen; 7.05 radio-film krant; 7.30 muzikale causerie; 7.45 regeringsuitzending; 8 nieuws; 8.05 „Radioscoop"; 10.50 gram.; 11 nieuws II.15-12 dansplaten. Ingezonden mededeling rr/*G*!L Minder kopjes koffie Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselv-ocvrziening ves tigt er de aandacht op, dat het kof fie rantsoen met een derde is ver minderd. Het rantsoen bedroeg nL tot nu toe 125 gram per vier we ken, Met ingang van 26 Januari word* het 125 gram per zes we ken. De laatste bon was een dub bele bon, die recht gaf op 250 gram in acht weben- De West-Duitse federale spoor wegen hebben een tekort van 410.fCCp.000 DJvl. Anti-Stalinistische propa ganda onder leden Sed? Een anti-Stalinistische ondergrond se communistische partij-organisatie in Hongarije jeet't aan afzonderlijke leden van de socialistische eenheids partij in Oost-Duitsiand' propagan- da-brieven gezonden, waarin deze aangespoord worden zich aan te sluiten tot een verenigd front te gen „Sovvjet-terreur", aldus het West-Bcrlijnse blad „Soziai-Demo- krat". De brieven zijn Boedapest 29 October gedateerd en vermelden als naam van de afzender „het hoofdbestuur van de illegale com munistische partij van Hongarije", die 50JD0O leden heet te tellen. „De onderdrukte Hongaarse ar beiders wenden zich het eerst tot de arbeiders in de Oostelijke zóne en Oost-Berlijn, omdat zij weten, dat deze dezelfde ervaringen met het Sowjet-stelsei opgedaan hebben als wij", aldus deze brief. De Franse landbouw wordt uitgebreid De landbouwpolitiek van de Fran se regering Is en blijft een politiek tot uitbreiding van de Franse land- bouwproductie. Het gaat hier om een Europese en nationale plloht, zo verklaarde de Franse Minister van Landbouw, Valay, als besluit Van heft lamdbouwdebat, dat twee dag6n in de raad van de republiek is gevoerd. Frankrijk moet niet alleen in rijn eigen behoefte voorzien, maarcok uitvoeren, hetgeen een politiek van contractanten op lange termijn, een productietueht en de vereiste land- bouwuitrusting vooronderstelt, zw seide hij. Aangaande de overeen komsten betreffende de vrijmaking van de handel in het kader van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking, verklaarde de minister, dat de Franse land bouw geen gevaar dreigt, daar naar gelang de contingenten worden af geschaft. de douanere-hten opnieuw worden ingevoerd. Ook Finebei houdt naar de mening van minister Valay voor de Franse landbouw geen gevaar in. Oadej aarsavondver telling door Frank van Falckenoort Verboom, de beroemde advocaat, stak de sleutel in het slot, opende de deur, maar voor hy binnentrad wendde hy zich om en zei tot de chauffeur: „Breng de wagen maar in de garage, Wim, en ga maar ge zellig naar huis. Ik zal je vanavond niet meer nodig hebben. Mocht ik nog de deur uitgaan, dan rijd Ik zelf. Laat de garagedeuren dus maar los." „Dank u wel, mynheer", ant woordde de chauffeur, verheugd over het vooruitzicht de oudejaars avond geheel by vrouw en kind te kunnen vieren; „en ik wens u een genoeglyk uiteinde." „Merci, van 't zelfde hoor." In zijn eenzame vry gezellen wo ning gekomen wierp hij, de anders zo correcte Mr. Verboom, zyn dure overjas en hoed op de bank in de hall en liep toen naar binnen. Ge lukkig, de haard brandde behoor- ïyk, maar voor de rest van de avond zou hy moederziel alleen zyn, want de hulshoudster had verzocht om deze avond ook ln de familiekring te mogen doorbrengen en wie zou dat op oudejaarsavond weigeren? Hy viel in een club neer en stak een sigaar op. Een hele avond voor zich. Nu ja, hy zou ergens heen kunnen gaan, maar wie ging er op een avond als deze nog de deur uit? Op de laatste avond van het jaar zat iedereen immers in de huiseiyke kring, die hy niet hadl Hy zou kunnen studeren of en kele nieuwe tydschriften lezen. Hy kon ook vroeg naar bed gaan en dat was misschien wel het beste. Opbiyven en dan jezelf een geluk kig nieuwjaar wensen.... Geluk kig nieuwjaar. Gek, dat de eenzaamheid hem de laatste tyd zo was gaan drukken. In de eerste jaren van zy'n verbiyf in deze stad had hy daar geen last van gehad. Nu ja, hy had ook een bizon- der drukke praktyk. Z'n confrères hadden wel een9 gezegd: Verboom, kerel, waarom trouw ja toch niat? Met zo'n carrière.... Je kunt het mooiste en rijkste meisje van de stad krijgen.,.. Maar hy had geen tyd gehad om aandacht aan een vrouw te besteden. Een vrouw, dat was een cliënte of een getuige, hoog stens een collega. Maar als kame raad voor het leven had hy de vrouw nog nooit gezien. Z'n car rière, dat was alles voor hem. En nu was hy de beroemdste advocaat van deze stad. In nog geen vyf ja ren. Maar gelukkig? En tevreden? Tevreden.... waarom niet? Fi nancieel was hy onafhankeiyk. Zo niet ryk, dan toch goed gesitueerd. Maar gelukkig? Wat was geluk? Vroeger had hy zyn geluk gezocht in de studie. Tot hy zyn titel had behaald. Toen had hy zyn geluk gezocht in het maken van carrière. Ook deze wens was in vervulling gegaan. Zyn naam was in het hele land al bekend. En in de belangrykste rechtszaken werd hy als verdediger aangezocht. En altyd met min of meer succes. Maar ge lukkig? Nee, nu wist hy, dat hij deson danks niet gelukkig was. Vroeger, toen hy nog al9 kleine jongen in het dorp leefde, waar hy geboren en ge togen was. Maar wat trok hem daar nog? Ouders beiden dood; geen broers of zusters. En toch zou hy wel weer eens naar zyn geboortedorp terug willen. Hy was er zeker in geen vyf jaar meer geweest. Althans niet meer, nadat hy zich hier als advocaat had gevestigd. Een plan rypte in hem. Als hy vanavond eens naar het dorp ging? Met de wagen was het een klein «uurtje ryden, als hy goed opschoot. En op een avond als deze, was de weg niet druk. Maar naar wie? Natuuriyk naar de bakker, bak ker Groot. By hem in de bakkery had hy als kind gespeeld en met de oudste zoon was hy jaren kameraad geweest. Resoluut stond hy op. Wat zou hy ook de hele avond thuis doen? Vlug kleedde hy zich, draaide de lichten uit en stapte naar buiten. Binnen een minuut had hy de grijze De Soto uit de garage gereden en sloeg hy de richting van zyn ge boorteplaats in. De klok van de oude verweerde kerktoren sloeg juist negen uur, toen hy het dorp binnenreed. In het mid den van de dorpsstraat was de bak kery van Groot; was het niet num mer 87? Dat kleine lage winkeltje? 'Maar nummer 87 was een mo derne grote zaak, met een lichtrec lame. Hy stopte en keek verwon derd naar de brede spiegelruit. Ech ter, de lichtreclame vertelde hem, dat Bakkery Groot nog altyd op nummer 87 was gevestigd. Dus ver huisd waren ze in ieder geval niet. Hy zette de wagen tegen de rand van de stoep en stak de parkeer- lichten aan. Daarna belde hy. Een deur ging open en weer dicht en even daarna werd het gordyn voor de winkeldeur een eindje op- zy geschoven en een gezicht keek hem nieuwsgierig aan. „Ja, wat blieft u?" „Is bakker Groot niet thuis?" vroeg hy, in het donker het gezicht niet herkennend. Maar aan de an dere kant van de deur had men zyn stem wel herkend, want in een oog wenk was de deur geopend en een lange, stevig gebouwde man stond met een blij gezicht voor hem. „Jan.... lieve hemel, kerel, waar kom jy zo opeens vandaan? Kom binnen, kom binnenl" Even moest Verboom in zyn her innering terugtasten. Maar natuur iyk, dat was Kees, zyn vroegere vriend. Twee stevige handen sloten ineen. „Kom mee, jó; lieve hemel, wat vind ik dat leuk zeg, dat jy van avond gekomen bent. Ga gauw mee naar binnen. Vader zal even opky- ken.en moeder. Verboom's brilleglazen besloegen, toen hy de warme huiskamer be trad, maar hy zag wel de oude bak ker overeind komen. „Wel, Jan....eh, mynheer Ver boom, bedoel ik, daar doet u goed aan, ga zitten..eh.trek eerst uw jas uit. „Maar bakker, geen mynheer en gene u hoor", zei de gast, nadat hy de oude baas de hand gedrukt had. „Gewoon Jan, zoals vroeger." Nadat hy ja« an hoed had afga geven en zyn brilleglazen had op gepoetst, keek hy de kring eens rond: vreemde en bekende gezichten. Zyn vroegere vriend stelde voor: „Dat is my'n vrouw, Tine; nee, je kent haar niet, want ik heb haar uit Gelderland gehaald. En dat is de verloofde van Bep, Teun van de mo lenaar, je kent hem wel. Dit is Joop, ook wel bekend en Ans, nou, die ken je wel, zou ik denken...." Blozend kwam de oudste dochter van bakker Groot overeind en stak haar handje in die van Verboom. „Zo, Ans, je ziet er nog maar steeds patent uit hoor", zei hy op harte- lyke tcon. „Nou", vervolgde Kees, „ga maar eens zitten, dan kunnen we je in schenken. Wat zal het zyn? Enfin, dat behoef ik ook eigenlyk niet te vragen, want dat weet ik nog wel van vroeger. En, vertel eens, hoe gaat het met je in de stad? Hier, steek eens op, een fyne sigaar. Je naam lezen we nog wel eens in de krant. Jonge, jonge, zo'n deftige oud-dorpsgenoot; telkens, als we verslagen van je lezen, zyn we trots op je, wat zeg jy, vader?" „Nou", lachte de bakker, „dat zyn we zeker. Toevallig zei ik laatst nog tegen de notaris: die Verboom is toch maar een hele Piet geworden. Jammer, dat we hem nooit meer zien. Als je toch rekent, dat hy vroeger hier in de bakkery speelde met onze jongens en allerlei katte- kwaad uithaalde...." Verboom acclimatiseerde. Hy lachte en antwoordde: „Ja bakker, ik heb menig pak slaag van je ge- krege i, maar het was verdiend hoor. Ik was niet bepaald zo'n lieveling!" „Och, kwaad zat er niet in je. Niet meer als ln Iedere Jongen van die leeftyd. Maar ik heb altyd gezegd tegen je vader, toen die nog leefde: die zoon van jou, maak je daar maar geen zorgen over, daar groeit nog wel eens iets goeds uit. En zeg maar, dat ik niet geiyk gekregen heb." „Zeg", zei Kees eensklaps, „je blijft toch oud en nieuw hier vie ren, hè? Of kryg je anders ruzie met je vrouw?" Verboom lachte. „Nee hoor, want getrouwd ben ik nog niet: Daar heb ik nog geen tyd voor gehad." „Een goeie mop", zei de bakker, schaterend van waardering; „geen tyd om te trouwenhahal" En terwyi ze oude herinneringen ophaalden, kaak Varboom da kring eens rond: daar zat de rustige, klei ne moeder van het gezin, met haar aardig vrouwtje had, om zo te zien althans. Daarnaast Joop, de jongste dochter, die sprekend op haar moe der leek. En ten slotte Ans, waar mede hy wel eens door het laantje langs de spoorsloot had gewandeld, en die hy ook wel eens in zyn ar men had genomenAns, in wie alle goede eigenschappen van vader en moeder beiden verenigd schenen te zynAns, waarvan de dorpe lingen indertyd al gezegd hadden, dat ze wel met Jan Verboom zou trouwen Maar Jan Verboom had geen trouwplannen, toen hy studeerde. Hy was zo nu en dan wel eens in contact gekomen mét Ans, maar zyn gevoelens tegenover haar waren steeds onbestemd gebleven, zyn studie nam hem tezeer in beslag. En, eenmaal in de stad, had hy Ans, de -kleine, maar drommels knappe Ans vergeten. En zy? zy hem? „Ja", zei de bakker glimlachend tot zyn gast: „myn dochters blyven me trouw. Alleen Bep heeft het op eens in haar hoofd gezet om een mo lenaar te trouwen. Enfin, hy kan d'r krygen, als hy een paar centen van het meel afgooit. Ik zeg maar: voor wat hoort wat. Maar Joop en Ans willen nog van geen vry er wa- ten...." Zo, dacht Verboom, dua ze was niet verloofd. Wellicht had ze zalft geen verkering.... De avond was om, voor men er erg in had. Twaalf slagen weerklon ken en men stond op om elkander do hand te drukken en een gelukkig nieuwjaar te wensen. Toen Verboom Ans handje in de zyne had, hield hy deze even langer vast en haar diep in de ogen kykend, zei hy: „Van harte Ans, de beste wensen voor het nieuwe jaar en dat dit jaar jou het geluk mag brengen, waar jy op wacht. Het meisje bloosde, maar in haar blik had Verboom gezien, dat hy haar dit geluk spoedig zou mogen brengen, in de vorm van zyn eigen persoon. vnendeiyk gezicht. En daar Bep, de dochter, die zoveel op haar vader leek: uitgelaten en vroiyk. Dan Jan, die al getrouwd was en bealiit «en A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1950 | | pagina 2