Zal Zierikzee ieder jaar enkele „Poortersdagen" krijgen Wei Autovervoer Personen Stad en Provincie E. E. Vleugels Schutter Een wereld vol betovering GULLIVER'S REIZEN vergadering MARKT biedt een extra voordeel SNEEUW1 IhLT SNEEUWWIT ZEEPPOEDER Geef»*""*;, Nieuwjaarsgroet l NIEUWSBODE Breedvoerige discussies op jongste vergadering Vrijdag J.l. kwam op een door V.V.V. met diverse vertegenwoordi gers der verschillende stedelijke cor poraties in het „Huis van Nassau" bovenstaand thema in discussie. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van V.V.V., de heer P. Heering, die er in een uitvoerig inleidend woord op wees, dat de overweging van de teleurstelling, in dien het tijdens de feestweek begon nen werk niet op een oi andere wijze geprolongeerd zou kunnen worden, de gedachte aan een of meerdere z.g.n, „Poortersdagen" heeft doen rijzen. Er is immers tijdens de feestweek door velen een massa werk verzet. Het lijkt doenlijk aan dit werk voor de toekomst nog een verdere uit breiding te geven, hetgeen vooral in het belang van Zierikzee zijn zou. Gedacht in dit verband is aan het organiseren van zeilwedstrijden, terwijl behoudens het dragen van historische costuums door de bur gerij, vooral een reprise van het openluchtspel gelden kan als vol doende attractie, om vreemdelingen te trekken. Door een jaarlijkse op voering van het openluchtspel, zou Zierikzee een zekere vermaardheid kunen krijgen, die uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer zeer nut tig geacht moet worden. Een goed- gerichte reclame. Vooral met be hulp van kleurenfilms en foto's, op genomen tijdens de jongste uitvoe ring, zou wonderen kunnen bewer ken. Veel ervaring heeft men trouwens opgedaan tijdens de organisatorische voorbereidingen van de week in Augustus, een ervaring waarvan men in de toekomst uiteraard kan profiteren. Het gebied waaruit de meeste mensen geacht worden in een dergelijk geval Zierikzee te be zoeken, is West-Brabant en de an dere Zeeuwse eilanden. Verder in de toekomst kan uiteraard dit ge bied naar believen worden uitge breid. De voorzitter polst dan de stemming ter vergadering, die wel bezwaren blijkt te hebben, maar in zijn geheel toch niet afwijzend blijkt te staan tegenover de idee. Het voorbereidend comité Een vraag is, welk lichaam zich belasten moet met de eventuele uit voering van dergelijke dagen. V.V.V. heeft, naar de voorzitter mededeel de, slechts het initiatief genomen, doch acht zich alleen niet het aan gewezen orgaan om zich met de uit voering te belasten. De heer Steutel' informeert of het Eeuwfeestcomité zich niet met de organisatie kan be lasten. De voorzitter ontkent dit. Het Eeuwfeestcomité was feitelijk een verlengstuk van de gemeenteraad, die met een beperkte opdracht be last werd. De voorbereiding tot en kele Poortersdagen moet van een andere organisatie uitgaan. Het meest logisch is een lichaam, dat is samengesteld uit de diverse stede lijke organisaties (Middenstand, Z.O.V., etc). De heer Brouwer wijst op het lo gische van soortgelijke dagen, daar, evenals in andere plaatsen, de over weging gelden mag, dat Koninginne dag gelet op de organisatie van spe len en eventuele festiviteiten, zeer ongunstig valt. In navolging van Leiden zou b.v. op een aparte dag de feesten geconcentreerd kunnen worden. In Leiden is dit 3 October, de belangrijke historische datum in Leiden's geschiedenis. De heer van Beveren merkt op, dat 10 Augustus voor Zierikzee uitermate geschikt zou zijn uit historisch oogpunt, daar op deze datum in 1304 de slag tegen de Vlamingen plaats vond. Intussen komen er uit de vergade ring ook diverse bezwaren naar vo ren. De heer J. v. d. Doel juicht het initiatief toe, maar is bang voor een te grote opzet. De voorzitter zegt be reid te zijn een andere goedkopere oplossing, dan b.v. het openlucht spel, te aanvaarden. Anderzijds wordt opgemerkt, dat de opzet en uitvoering inderdaar goed moeten zijn, daar anders het doel wordt voorbij geschoten. De heer W. de Vries is tegenstander van een open luchtspel. Hij zou liever zien, dat V.V.V. zich eens inspande voor de vele te verbeteren opjecten in de ge meente, als het palveisel. De heer bij de Vaate merkt op, dat juist de economische voordelen mede inzet moeten zijn van de organisatie. V.V.V. kan niets doen, indien uit eindelijk geen gelden worden aan getrokken middels een dergelijke manifestatie. De heer Catshoek maant eveneens aan tot voorzich tigheid. Hij memoreert de „lauwe stemming" van de bevolking tijdens de feestweek en dringt verder aan op het maken van een begroting. De voorzitter acht dit een taak van het voorbereidend comité. Enkele dé tails worden dan nog besproken, waarna de voorzitter in overweging geeft, dat de diverse vertegenwoor digers der corporaties de zaak in tern bespreken, waarna zij worden verzocht op 10 Januari 1950 hun vertegenwoordiger in het voorbe reidend comité af te vaardigen naar een alsdan te beleggen vergadering. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde wordt de verga dering gesloten. Burgemeestor en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat z(j bij hun besluit van 0 dezer hebben ver lengd tot 1 Januari 1952, de beslui ten van 30 December 1947, tot het verlenen van vergunning voor het vervoer van personen met huur auto's aan G. C. Anker, M. P. Gle- rum, Gebr. B. J. en L. C. de Jonge, C. H. van Oeveren en J. H. Braai, allen alhier. Binnen dertig dagen na hun be sluit staat voor belanghebbenden be roep open tegen deze beslissing bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Zierikzee, 23 December 1949. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester. GROLLEMAN, Secretaris. Volgens de laatste officiöle cijfers verblijven in West-Duitsland meer dan 7% millloen vluchtelingen. De burgemeesters van 33 ge meenten in de streek van Bamberg (Beieren) hebben met algemene stemmen besloten, alle bijeenkom sten waar de Zuid-Amerikaanse samba wordt gedanst, te verbieden, omdat deze niet „behoorlijk" is. Na een aardbeving, die ook in Vuurland gevoeld werd, is het eiland Santa Cruz ten Zuiden van Chili, een van de Tuckar-groep, on der de óppervlakte van de zee ver dwenen. Slechts de toppen der bo men steken er nog boven uit. Burgman, een vroegere klerk aan de Amerikaanse ambassade in Berlijn, is tot gevangenisstraf van zes tot twintig jaar veroordeeld, om dat hij tijdens de oorlog voor de Duitse radio heeft gesproken. ZIERIKZEE Twee auto's botsten op elkaar Maandagmorgen ongeveer half 7 kwam een auto van de heer D. van Haamstede, bestuurd door de heer C. J. de K., de Ravenstraat uitgere den, toen tegelijkertijd uit het Gat van West Noord Westen de auto van de V.Z., geladen met zware melk bussen, reed. Voor de Wevershoek reed de auto van de V.Z. tegen de rechterzijkant van de personenauto, die door deze aanrijding zwaar be schadigd werd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, maar de schade aan de auto van de heer D. is aanzienlijk. De V.Z.-wagen kreeg geen noemenswaardige schade Binnenbrand geblust Op de avond van de Tweede Kerstdag werd bij de politie tele fonisch melding gemaakt van een begin van brand, ontstaan in de wo ning van de heer B. M. van Strien, in het Korte Groendal alhier. Gewa pend met een brandblusapparaat toog de politie op weg, na één groep van de brandweer te hebben gealar meerd. Bij aankomst in het perceel bleek, dat de balklahg, uitkomend in de schoorsteen van de nevenbe woners, vlam had gevat. Met het brandblusapparaat kon de brand in de kiem worden gesmoord, nadat èerst een deel van het plafond was verwijderd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag had de echtgenote van P. den H., onder deze gemeente, haar 5 maanden oud zoontje geholpen en weer in zijn wiegje gelegd. Toen zij het kind 's morgens half negen de fles wilde geven, en het ventje op pakte, bleek het te z(Jn overleden. Chiristiaam, z. van J. Groenendijk eoa J- A. Hoekman; 17 JacJobus Ma- rinus, z. van C. W. Fejieus en E- J. C. Dekker; 21 Maatje Ja- ooniina, z. van P. J. van Benige en M. M. van idier Werf, 'wonenJda te Haamstede; 22 Rosa, id. van C. L. Praet ien K. Barrevoets; 22 Syl via He an, d'. van J. D. Viergever en C. A. Bieije. Overlieden: 15 Petronella J.Jong man®, 73 ecjhftgenote van Adria- nus d,: Boer; 17 Pauius den Har- tigih', 79 j., wedBi. van L. Kruijt- hioff; 18 Pieter van Es, 82 j., wedn. van M. van de Kasteele; 22 Aidriaain Botvliet, 82 j., wiedm. van Wu A. Atfburg. Weienschap en Techniek Cosmische stralen in dienst der mensheid In een laboratorium! op 3.500 nieter Ihjoiogte in 't Atmer. rotsgebergte on derzoeken geleerden van de Yale- universiteit thans de mogelijkheid Coismlscho stralen als energiebron ,te gebruiken. Zoals bekend Iz'ijn die stralen' samengesteld uit atoom kernen met verschillende elementen, waterstof, hellumi, ijzer, enz., welke met een snelheid die ongeveer gelijk is aan die van het licht uit de inter-» stellaire ruimten de aarde berei ken. Zo die snelheid in energie zou kunnen worden omgezet, zou de kracht van die stofdeeltjes dui zenden malen 'die van de in de atopimlbiom tot splitsing gebrachte elementen overtreffen. Wanneer een cosmische straal pp een atoomkern valt zlondert zij daar uit neutronen af. Daarop nu berust het beginsel van de vervaardiging van plutonium uit titanium. Op grond van icfit 'beginsel hebben de Igeleerden van de Yale-universiteit Sn laboratoria nabij biet plaatsje Climax, in de staat Colorado, een Zuil gebouwd, welke bestemd is om de uitwerking van cpsmisthe stralen op lood na te gaan. Indien de cosmische stralen zouden kunnen geconcentreerd en gericht worden als lichtstralen', zou de wetenschap een instrument van ongeëvenaarde kracht te harer beschikking hebben. Maar de coSmische stofdeeltjes zijn Zeer verspreid op een groot deel er van worden door de atmosfeer tegengehouden. Slechts in het hpioig- gebergte kunnen met behulp van stratosfeerballons. of door regi- streerrafcetten die stralen 'bestu deerd' wo-rden. De geleerden 'wanhopen nochtans niet eensdaags de enorme energie bronnen, welke uit de opeindige ruimte tot ons komen ten dienste van de mens te kunnen' stellen. Landbouw en Veeteelt Besmettelijke veeziekten in November In November j-i. twiaren in Nle- 'dierlanjd 495 bedrijven besmet met mond- en klauwzeer. De meeste gevallen kwamen voor in de proi- zincies Zuid-Holland len Utrecht, nl. tesp. 239 ien 126. Voor die overige provincies luidien deze cijfers Groningen 0, Friesland 4, Drente 7, Overijssel 4, Gelderland 44, N.- H,oil and 48, Zeeland 12 en Noor d- Brabant 11, Limburg 0. De relatief sterke uitbreidiing ten opzichte van Oct. ji., toen 374 be drijven waren aangetast, werd voor namelijk veroorzaakt door jonge, niet geënte dieren. SPORT BILJARTEN Landelijke competitie Einduitslag klasse D. 1. Entre Nous I 2. V.O.E. I 3. V.O.E. II 4. Concordia n 5. Dreischor I 6. Haamstede I gesp. 10 10 10 10 10 10 pnt. 37 34 27 Het team van Entre Nous I komt hierdoor in de 3e ronde en kunnen ze ook deze overleven, dan worden ze geplaatst in de finale te Amster dam. Het team bestaat uit de heren J. Rossen, C. Bergmans, Th. Ver- kaart en M. Jonker, allen te Zie rikzee. In de Dauphiné in de Franse Alpen zal in 1950 geen nieuwe be lasting betaald behoeven te worden. Ook het budget van de stad Vienne zal met meer dan 150 millioen Fran se francs sluiten, zonder één enkele nieuwe belasting. Het Grand Hótel te Charleroi is vorige week voor de tweede maal in twee jaar tij ds doorbrand geheel Geboren: 16 Jan Mar mm, z.van verwoest. Het hótel was ditmaal nog M. C. Kinuiist «n J. die Jonge17 niet in gebruik genomen. De vorige Jbkwnjnes Marlnus, z. van M. Fotoid- brand brak op de tweede Kerstdag «pi C, Capsdle j Herman van 1047 uit. ADVERTENTIES Burgerlijke stand van Zierikzee Dinsdag 27 December Woensdag 28 December en Vrijdag 30 December wegens Balanswerkzaamheden GESLOTEN Fa. JOH. DEN BOER Wip MUL j I Getrouwd i I. J. VAN DER HAVE, Tandarts, en MARIE-ANNE DE GROOF De heer en mevrouw van der Have—de Groof danken, mede namens wederzijdse ouders, voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden.. Goes, 20 Dec. 1949. Heden is plotseling van ons heengegaan, onze jongste lieveling en broertje, NIOOLAAS, in de jeugdige leeftijd van slechts 5 maanden. Zierikzee, 24 Dec. 1949 Boerenweg B 508a P. den Heten M. den Heten-Kloet Joke Willy Heden ls in zijn Heer en Heiland te Zwolle ontslapen, onze innig geliefde man. grootvader en schoonvader EISE KUIPER, rustend hoofd der Chr. school te Terzooi (Fr.) in de ouderdom van ruim 63 jaar. Hij ging naar 't Vader huis, waarheen al zijn kin deren hem reeds voorgingen. Daar mag hij nu, naar zijn verlangen, eeuwig zingen van Gods goedertierenheid. Klundert, Kerkring A 54, 23 Dec. 1949. A. KUIPER—Dam ALIETINEKE— Korteweg M. KORTEWEG Condolatie-adres Thomas Kempisstr. 98". Zwolle. De begrafenis heeft plaats gehad Zaterdag 24 Dec. j.l, te Zwolle. Heden overleed onze lieve broeder, zwager en oom, WILLEM GERARDUS BOOT Wz., weduwnaar van Elizabeth Cornelia Blom, oud-Burgemeester en Secretaris van Burgh, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, in de ouderdom van 77 jaar 's Gravenhage, G. J. Boot M. J. Boot-Vis en kinderen Voorschoten, W. J. H. A. Boot Amersfoort, A. C. J. Fokkema-Boot M. F. Fokkema Burgh (Z.), B 109 24 December 1949 De teraardebestelling is be paald op Donderdag 29 December 1949, omstreeks half drie ure des n.m. Heden overleed onze ge achte zwager en oom, WILLEM GERARDUS BOOT Wz., weduwnaar van Elizabeth Cornelia Blom, oud-Burgemeester en Secretaris van Burgh, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, in de ouderdom van 77 jaar Haamstede, E. C. Blom-de Bruine M. Blom M. S. J. Blom-Fokker J. Blom M. C. Blom-van de Zande Burgh (Z.), B 109 24 December 1949 Heden overleed onze ge achte oom, WILLEM GERARDUS BOOT Wz., weduwnaar van Elizabeth Cornelia Blom, oud-Burgemeester en Secretaris van Burgh, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, in de ouderdom van 77 jaar Haamstede, 24 Dec. 1949 C. B. Blom P. S. Blom-Bom Adriaan Woensdag GEEN spreekuur Herplnatslna wegens misstelling, Heden overleed, na een korte ongesteldheid, tot onze diepe droefheid, onze beste zwager en oom, DANIEL BOUWMAN, weduwnaar van Elizabeth Boogert, in de ouderdom van 67 jaar en 8 maanden. Oosterland, 23 Dec. 1949 Uit aller naam, A. Boogert Heden overleed mijn ge achte patroon DANIEL BOUWMAN, in de ouderdom van 67 jaar en 8 maanden. Oosterland, 28 Dec. 1949 Nieuwe weg J. M. Zonruiter Ontvangen TRAININGSBROEKEN kleur donkerblauw, maten 2, 3, 4, 5 en 6. Firma J, LABZOWSK1. Havenpark - Zierikzee Polder Zonriemaire Kantoor Ontv.-Grlffier deze week geopend t Woensdag 10—13 uur, Vrijdag en Zaterdag gesloten I Voor de vele blijken van be langstelling en medeleven bij mijn terugkeer uit Indonesië, betuig ik mede namens mijn ouders en verloofde mijn har telijke dank. Soldaat le klas J. v. d. Bos Haamstede, December 1949 TE KOOP Divan, in Zeer goede staat. Bevragen Boekhandel W. de Vries Rzn„ Zierikzee. Te koop gevraagd» Een partij stroo, vochtig geen bezwaar. J. v. Sluijs, Haamstede Hoogezoom, Telef. 23 WAARSCHUWING De Directeur der N. V. Waterlelding-M.ij „Schouwen- Duiveland" verzoekt beleefd AANZUIVERING van watergelden over het 2e, 3e en 4e kwartaal 1949. voor 1 Januari a.e. Na die datum zal over het bedrag per kwitantie beschikt worden, verhoogd met f 1,— voor administratiekosten. De Directeur, J. H. SCHEUERMAN Woensdag 8 uur Woensdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling Alle veehouders te Oosterland en Omstreken worden dringend uitgenodigd tot bijwoning van een op Woensdag 28 December 1949, te half zeven in Café Dorst, ter bespreking van de oprichting van 'n vereniging tot kunstmatige inseminatie bij het rundvee op Schouwen en Dui- veland. Toelichting door Rijks- veeteeltconsulent en Directeur Gezondheidsdienst. Het Bestuur Stierenhoudersvereniging Oosterland Komt allen I Doet uw voordeel I DONDERDAG 29 DEC. a.s. te Zierikzee Textiel, Bloembollen Zaden, Planten Galanterieën, enz. Markt van 10 uur v.m tot 4 uur n.m SneMv(wt zeeppoeder Sneeuwwit heeft namelijk de wonderlijke eigenschap Uw textiel na elke wasbeurt wit- ter-steeds-witter te maken! Dit komt, omdat Sneeuw wit sinds kort Sporex bevat. Vraag ook om Sneeuwwit. De naam is niet moeilijk te onthouden! 28 cent Spore» tegen gemixxtchi dor Zeepfabriek OS KLOS Meerde iOCOMOTItf „DE DRUIVENTROS" ZIERIKZEE Plaatst eeri dan leesi iedereen het 11

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 4