Sukarno beëdigd als president van de R.I.S. DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 10 DttCEMBEB 1040 Hoy trrtl - 104* Uur*** MRHaEEStatSENIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN. PrIJi p«r 3 mnd.^blj vooruitbetaling I *3.90, p. w. 30 ct. Loita numman 10 ct Verschijnt Iedere werkdag. AdvertentleprlJ» 12 ct- par mm Succaijai (ma* 15 mm.) minimum 11,- p- stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobalstraal A 171, Zlerlkxee. Postbus nr. 1, Tele loon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikxee. Mohammed Hatta aangewezen als premier Over de eedsaflegging van Sukar no geeft Reuter nog de volgende bij zonderheden: Zaterdagmorgen vroeg hadden stromen mensen zich naar het grote veld voor de Kraton begeven. Ir. Sukarno, die in een smetteloos wite gabardine uniform met de pre- sidentieele kentekenen (gouden epauletten) was gekleed, begaf zich langs de 3000 aanwezigen in de pen- dopo naar zijn plaats. Hij was ver gezeld van Moh. Hatta en werd be groet door Moh. Rum, de voorzitter en Anak Agung, de vice-voorzitter van het comité van voorbereiding voor de soevereiniteitsoverdracht. Tevoren was door een afdeling republikeinse soldaten de originele vlag, die gebruikt was bij de pro- calmatie van de Republiek in 1945, in de pendopo gebracht. Na de komst van Sukarno verhieven de aanwezigen zich van hun zetels om twee minuten stilte in acht te ne men voor de gevallenen. Voor de eedsafneming door de president van het republikeinse hooggerechtshof, mr. Kusuma Atmadja, werden gebe den uit de Koran voorgelezen. Deze Koran werd gedurende de eedsaf legging boven Sukarno's hoofd ge houden. Rede van de nieuwe president Na de beëdigingsplechtigheden heeft ir. Sukarno een redevoering tot het Indonesische volk gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik ben be ëdigd als de eerste president van de R.I.S.; persoonlijk is het voor mij de meest gedenkwaardige gebeurte nis van mijn le ven. Moge God mij bijstaan in het vervullen van mijn zware taak. Op dit ogenblik gaan mijn gedach ten uit naar het Indonesische volk, dat heeft geleden van de oorlog. Mo ge God de geval lenen, die hun le ven voor onze ge meenschappelijke zaak hebben ge geven, zegenen." Sukarno zeide voorts: "Ik ben de dienaar van mijn volk, niet hun meester. Daarom heb ik plechtig ge zworen mijn land en volk te die nen. Ik heb de eed afgelegd als een gelovig man". „De R.I.S. is niet ons einddoel. Onze positie is zowel strategisch, po litiek, economische als militair ge zien, goed. We willen een steeds ho ger peil bereiken, hoger dan de hui dige R.I.S., daarom moeten wij voortgaan met ons werk". Sukarno wees er op, dat in som mige landen de burgeroorlog woedt. „Bij deze gedenkwaardige gebeur tenis doe ik een beroep op u: „weest één!" We zijn nu op het punt ge komen, dat we voor ons zelf werken aan de voleinding van ons doel. Daarom vraag ik van iedere groep, welke dan ook in het land, om zich aaneen te sluiten tot een hechte een heid. En ik vraag aan de wereld: geef ons de grootst mogelijke wel willendheid. Wij willen in vrede met de hele wereld leven en wij willen bijdragen tot het maken van een betere wereld". Sukarno benoemt kabinetsformateurs Zaterdagavond begon Sukarno met het overleg met de vertegen woordigers der deelstaten over de benoeming van de kabinetsforma teurs. De meeste deelstaten advi seerden het driemanschap Hatta- Anak Agung-de sultan van Djogja. De vertegenwoordigers van Pasu- dan en Oost-Sumatra noemden ech ter verschillende namen. Zondag heeft het overleg tot resultaat ge leid. Toen heeft de nieuwe presi dent vier formateurs aangewezen, n.l. Hatta, Anak Agung, de sultan van Djogja en de sultan van Pon- tianak, omdat hij een „feilloze over eenstemming wilde". Intussen hebben Nederlandse autoriteiten bekend gemaakt, dat 500 leden van de republikeinse po litie uit Djogjakarta en 200 onder Nederlands commando staande le den van de Indonesische politie, uit andere gebieden zullen komen, ten einde behulpzaam te zijn bij het handhaven van de orde in het dis trict Batavia, bij de viering van de soevereiniteitsoverdracht op 27 De cember. Voorts zouden 6000 republi keinse soldaten kopien ter verster king van de 3000 man omvattende politie te Batavia. Betrouwbare mi litaire kringen schatten, dat onge veer 30.000 Nederlandse soldaten in het gebied van Batavia geconcen treerd zouden worden. den. Een herbewapening van Oost- Duitsland kon men niet toestaan zonder 2ulks ook in West-Duitsland te doen. Herbewapening van West- Duitsland zou voor de Sow jet-Unie een voorwendsel kunnen vormen „om haar huidige verzoenende po litiek te wijzigen". Schuman waarschuwde, dat een uniform „zelfs al is dit een Euro pese uniform" een grote rol zou kunnen spelen „bij het herkrijgen van sommige oude gevoelens door de Duitse jeugd". Op de vraag of de bezettingstroe pen in Duisland thans voldoende sterk waren zeide Schuman, dat de bezettingstroepen uit elitetroepen bestonden. Men bereidde thans iets anders voor. Het was niet zozeer een kwestie van vergroten van het troepental doch wapens en uitrus tingen waren van groter belang. De geschiedenis der mensheid Prominente Europese historici en sociologen zijn overeengeko men een uit zeven delen bestaan de geschiedenis van de mensheid het licht te doen zien, aanvan gende bij het stenen tijdperk en' eindigende bij het atoomtijdperk. Het schrijven van dit werk zal 10 jaar in beslag nemen. De deskundigen hebben, na een bespreking van 5 dagen in het Unesco-huis te Parijs, hun goedkeuring gehecht aan een jaarlijks bedrag van 20.000 dol lar, dat gedurende de komende drie jaren beschikbaar wordt ge steld voor de onderzoekingen en voorbereidingen, nodig voor de samenstelling van deze studie. Een woordvoerder van de Unesco heeft meegedeeld, dat deze uitgave meer gewijd zal zijn aan de menselijke vooruitgang op het gebied van uitvindingen, in stellingen en kunstwerken dan aan politieke, godsdienstige of rassenkwesties. In Siam ruikl men een op handen zijnde revolutie Geïnspireerd door communistische vijfde colonne Staatsgreep in Syrië Damascus door militairen bezet Maandag is Damascus door mili tairen bezet. Het gebouw van de generale staf werd omsingeld. Het radiogebouw staat onder militaire contröle. In de straten wordt ge schoten. Radio-Damascus heeft Maandag ochtend een communiqué van kolo nel Adib Tsjitsjaki uitgezonden. Daarin wordt gezegd: „Het leger heeft het heft in han den genomen om het door generaal Hinnawi en zijn zwager, tegen de veiligheid van het leger en van het republikeinse regiem, gesmede com plot, te doen mislukken. Het leger zal zich niet mengen in burgerlijke aangelegenheden, indien althans zijn bestaan of dat van de republiek niet in gevaar wordt gebracht". In welingelichte kringen is men van oordeel, dat het ingrijpen van he leger een gevolg is van de stem ming van Zaterdag j.l. in de consti tuerende vergadering ten gunste van een Syrisch-Iraakse bondsstaat- Generaal Sami Hinnawi, de op perbevelhebber van de Syrische strijdkrachten, is aangehouden, zo ook zijn zwager Assad Talas, secre taris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Berichten die te Beiroet uit Da mascus binnenkomen, wijzen er op, dat de staatsgreep is uitgevoerd om de constituerende vergadering er van te weerhouden de voorgenomen Unie met Irak aan te gaan. Japanse spoorwegmannen in hongerstaking De Bond van Spoorwegpersoneel in Japan (heeft een tweedie honger staking afgekondigd. Gok ide Band van Transpo rtpe rsomeel heeft tal van aangeslotenen tat vasten weten te bewegen. De spoorm'annen eisen verhoging van basLslonen ien premies aan het einde van het jaar. Zij. nemen hun toevlucht tat dit (middled, am'dat die ander® stakingsvormien vaar over heidsdienaren verbaden zijn. In de Chinese wijk van Bangkok, waar 3oo.ooo Chinezen wonen, is ge- Generaal Seydlitz naar huis patrouilleerd naar aanleiding van geruchten over een op handen zijn de communistische actie. Trygve Lie kan niet gemist worden Palitieike waarnemers te Lake Success zijn van mening, dat er grote mdeUijWheden zullen rijzen bij het benoemen van een nieuwe se cretaris-generaal der Ven. Naties, nu Trygve Lie heeft medegedeeld, tiat bij zich bij 'het verstrijken van Zijn ambtsperiode in 1951 niet op nieuw candid aat zal stellen. De verkiezing voor deze functie is on derworpen aan het recht van Vet|o> der grote mogendheden. Reuter tekent hierbij aan, dat Lie ziclh bij het aanvaarden van de post zeer optimistisch toonde. Lang zamerhand is dit optimisme echter Sterfc verminderd. Er is van Wester1- se zowel als Oosterse zijde veel critiek op Lie geoefend. De taak om! de middenweg te bewandelen was uiterst zwaar. Men meent, dat, indien de verkiezing van een nieu we secretaris-generaal vast Zou lo pen, Lie bereid Zal zijn een tweede ambtsperiode te aanvaarden. Anti-Stalinistisch communis tische partij in Duitsland opgericht Tegenwoordige en vroegere leden van de Duitse communistische par tij, onder wie een lid van de com munistische fractie in de West- Duitse Bondsdag, hebben te Berlijn vergaderd voor de stichting van een anti-Stalinistische onafhankelijke ar beiderspartij voor Duitsland. Deze oprichtingsvergadering is gehouden in de Franse sector van de stad. Zij werd bijgewoond door een niet genoemd aantal communis ten uit West-Duitsland en ongeveer twintig niet met name genoemde communisten uit de Russische zone. Tot voorzitter van de partij is ge kozen Karl Heinz Scholz, die vóór Hitiers tijd en leidende functie be kleedde in de toenmalige Commu nistische Partij Duitsland. Vorig jaar heeft Scholz tweemaal getracht een „vrije communistische partij" te stichten in West-Berlijn, maar de geallieerde kommandantura gaf geen toestemming. Van de zijde der nieuwe partij verwacht men, dat ongeveer 40 pro cent van de communisten in West- Duitsland zich uiteindelijk zullen aansluiten, daar de partij verklaart zowel uiterst rechts als uiterst links te bestrijden. Stalin had de naam van het communisme zozeer bevlekt „dat niemand meer tegen ons wil spreken. Wij zullen vechten tegen Potsdam, dat het symbool van de Russische expansie is, en tegen Bonn als symbool van de burger lijk-imperialistische politiek". Frankrijk en de Duitse herbewapening De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft te Brussel in antwoord op vra gen betreffende een remilitarisatie van Duitsland verklaard, dat het vraagstuk niet van dringende aard was. Duitsland zelf wenste geen herbewapening „en waarom zou men Duitsland de smaak er van ge ven?" Thans was het zaaks alle landen, „die absolute garanties geven vre delievend en democratisch te zijn", in staat van verdediging te bren gen. Natuurlijk moest men echter met de werkelijkheid rekening hou Zaterdagavond zijn door politie en troepen versperringen aange bracht op de wegen die Bangkok met het vliegveld en de voornaam ste militaire zones verbinden, nadat berichten waren binnengekomen die onrust melden onder de Siamese strijdkrachten. Officieel is verklaard, dat de re gering van Siam zich tegen het com munisme zal blijven verzetten, maar uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat politieke en militaire leiders ernstig betwijfelen, *of het land de druk van een Chi nese „vijfde colonne" op de duur zal kunnen weerstaan. Gezien het succes van de commu nistische troepen in China en de be richten over een complot onder de strijdkrachten, is de bevolking van Bangkok geneigd de geruchten over een op handen zijnde communis tische staatsgreep te geloven. Het complot onder de troepen zou door de vier millioen sterke Chinese min derheid in Siam zijn geïnspireerd en gefinancierd. Zondag is op een familiefeest de verloving bekend gemaakt tus sen de 23-jarige enige dochter van generaal Franco, Carmen, en de 27-jarige arts, markies van Villa- verde. De Amerikaanse strijdkrachten omvatten eind November in totaal 1.578.000 man, een vermindering met 6.300 man in vergelijking met het begin van die maand. Het groot ste deel van de vermindering - 4700 man - komt op rekening van de Ma rine. Het passagiersschip „Aquita- nia" van de Cunard White Star Line is uit de transatlantische dienst ge nomen. Het is 35 jaar in de vaart geweest Het schip is behalve voor de transatlantische passagiersdienst in twee wereldoorlogen o.m. als troepen- en hospitaalschip gebruikt. De Duitse generaal Walter Seyd litz, die idioioir dè Russeni te Stalim1- liragrad werd gevangen genomen in in gevatnjgenschap het „Nationals Comité van' het Vrije "Duitsland" stichtte, heeft zijh gezin' er van op de (hoogte (gebracht, idat hi| waarschijnlijk omstreeks het einde van dit jfliar zal worden genepa* trieend. Generaal Seydlttz richtte indertijd' oproepen toit de Duitse soldaten om de wapens neer te legigen. Na de capitulatie van' Stalingrad werd generaaL Seydlitz door Hitler gedegradeerd' en 'zijn gezin gevan gen gezet. „Finebel" staat geboren te worden Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft medegedeeld, dat Frankrijk, Italië en de Benelux-landen „aan de voor avond staan" van een overeenkomst, die het eerste stadium van een eco nomische unie zal betekenen. Mis schien is de overeenkomst reeds ge tekend, zeide hy op een persconfe rentie. Dit eerste stadium zal de weg openen voor de volgende stappen, aldus vervolgde hij. Hieraan toevoe- genn, dat het Franse parlement echter nog steeds aarzelend staat tegenover een Frans-Italiaanse eco nomische unie. Schuman verklaarde voorts, dat er voor 't opbouwen van de nieuwe unie, die „Finebel" genoemd zal worden, moed en verbeeldingkracht nodig zijn, doch hij sprak de hoop uit, dat het hieraan niet zal ontbre ken. Naar zijn mening zou het voor barig zijn bij een regionale econo mische unie gelijktijdig de contin- genteringen en de tariefmuren af te schaffen. De aangewezen weg is vol gens Schuman op bepaalde goederen de invoerrechten af te schaffen. De landen van de „Finebel" zullen, al thans in dit eerste stadium, geen ge meenschappelijke koloniale politiek hebben, aldus Schuman. Uitspraak ln het proces tegen von Manstein Het Brits miilitair Genedhtsihof te Hamburg, waarvotor veldmaarschalk van Manstein heeft terechtgestaan, heeft Maandagmorgen uitspraak! ge daan. Ven Manstein is dfipir het Hof op negen van de zeventien punten die de tenliastelegfejing bevatte, schuldig bevonden en veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf Hij werd vrijgesproken van het eerste punt, namelijk dat hij het ter doioid brengen en mishandelen van PiOplse burgers zjooi hebben toege staan. Eveneens werd hij vrijgespro- (kletn van het tweedie en derde punt van beschuldiging, namelijk dat hij zijn. plicht verzaakt zou hebben om maatregelen te treffen ter voorko ming van het doden en mishandelen van een groot aantal Poolse hungers en dat 'hij verzuimd zon (hebben (maatregelen te nemen ter verzdkle- ring van een menselijke behandeling van de PopJse krijgsgevangenen, Verder werd hij vrijgesproken van punt zes en negen, namelijk dat hjj', dopr het niet intrekken vain coders van. het Duitse opperbevel ptf door Zelf gegeven 'orders, verantwoor delijk zpu zijn voor het onder dwang opnemen van Sowjetrussi- sche krijgsgevangenen in eenheden van de Duitse gewapende macht en dat (hij de massale uitroeiing van Joden, zigeuners en anderen door special© troepen door middle! van de (kogel, ophanging of vergassing. Zou (hebben verordend, geautori seerd en toegelaten. Von Manstein werd b5j het aan horen van de uitspraak' rood in het gezicht Het scheen (hem te duizelen. Hij' werd onmiddellijk dloor Britse officieren de Zaal uitgeleid. Mexicaans vliegtuig neergestort Een Mexicaans vliegtuig met 13 passagiers en een bemanning van 4 koppen aan boord, is bij Vera Cruz neergestort. Bij het wrak, dat door opsporingsvliegtuigen werd gevon den, zijn geen tekenen van leven waargenomen. Het toestel was op een lijnvlucht van Mexico naar Ve- rida en behoorde aan een Mexicaan se dochtermaatschappij van de Pan American Airways. Men neemt aan, dat het ongeluk is veroorzaakt door slecht weer. Alle passagiers waren Mexicanen. Nader wordt nog ge meld dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Overval op stafion Zaterdagavond omstreeks 9 uur is een overval gepleegd op het sta tion te Almelo. Een tot dusverre on bekend gebleven man, die zich vol gens inlichtingen van de politie ge ruime tijd in de stationshal had op gehouden, liep op een moment, dat er geen reizigers in de hal aanwe zig waren plotseling op een der lo ketten toe en sloeg met een bak steen de ruit in. Voor de lokettiste, mej. Krabbenbos, er op bedacht was deed hij een greep in de geldkist en vluchtte met een bedrag van on geveer f 60 het station uit. De po litie stelt een onderzoek in. Wat een vrije dag waard is Een ernstig geval van verniel zucht werd te Hengelo (O.) op een R.K. lagere jongensschool geconsta teerd. Een klasselokaal werd in een chaotische toestand aangetroffen. Boeken en schriften lagen vernield en verstrooid over de vloer, het bord was bekrast en beschadigd, de bloempotten waren voor de ramen weggenomen en stukgesmeten tegen de wanden, inktpotten waren uit de banken gelicht en door het lokaal gekegeld. Aanvankelijk dacht men aan een inbraak, doch deze veron derstelling bleek niet houdbaar. De schuldigen, twee 13-jarige scholie ren, verklaarden aan de pólitie, dat ze het gedaan hadden om een dag vrij te krijgen. De klas werd inder daad naar huis gestuurd. De kin derrechter zal zich met de twee jeugdige vandalen bezig houden. Taal is de nauwkeurige uit drukking van juiste gedachten WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Iets kouder Langs de Waddenkust krachtige tot stormachtige, elders krachtige en tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West; vrij veel bewolking met enkele buien; iets kouder. 21 Dec. Zon op 8.46, onder 16.30 Maan op 10.57, onder 17.53 Eerste kwartier 27 December. Zwaar weer boven Zweden Zaterdag en Zondag heeft het bo ven Zweden zwaar gestormd. Sche pen op zee haasten zich naar bin nen. Een vissersboot is nog niet te ruggekeerd. Reddingsboten zijn nog zoekende. Er viel ook zware regen. In de lage delen van Stockholm stond het water op plaatsen knie hoog. Moelndal, bij Gothenburg, stond blank. Plaatselijk kwam bet water tot bijna zes voet. De 2 oudste Prinsesjes zagen Kerstspel Geheel onverwacht heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina met haar twee oudste kleindochters, de prinsesjes Beatrix en Irene, de uitvoering bij gewoond van het Kerstspel „De ster van Bethlehem", dat leden van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcen- fcrale Zondagavond in de Nieuwe Remonstrantse Kerk in Amsterdam- Zuid opvoerden. Esn loterij met uitgeschilderde winnaar Het Koningin Julianafonds zal binnenkort een loterij houden waar bij loten van f 0,50 worden uitge geven. De Haagse schilder Antoon van Welie, die j.L Zondag zijn 82ste verjaardag vierde, heeft bovenge noemd fonds aangeboden om van degene, die in deze loterij de prijs wint, een portret te schilderen, ge ëncadreerd in een door hem zelf be schikbaar gestelde gebeeldhouwde lijst. De straatverlichting te Hellevoetsluis woei om Door de hevige stormvlagen werd Zaterdag de gehele straatverlichting langs de Hoofdkade te Hellevoet- sluis tegen de grond gesmakt. Op Bommige plaatsen kwamen de palen tegen de huizen te rusten. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het G.E.B. was spoedig tes plaatse om de schade zo goed mogelijk te herstellen. Lammerentweeling geboren Op de boerderij van C. van Tole do te Nieuwenhoorn heerst late len tevreugd. Een van zijn ooien heeft thans midden in December een tweeling gekregen. Volgens de eerste berichten maken moeder en kinderen het goed. Het is voor deze boerderij trou wens een merkwaardig schapen jaar geweest, want men heeft er dit jaar ook de primeur gehad. In Janu ari, dus toen ietwat aan de voorba rige kant, werd er ook reeds een lammerentweeling geboren. Vanzelfsprekend waren die eer stelingen even welkom als de hek kensluiters thans zijn. De Chinese communistische le gers rukken snel op in de provincie Setsjoean en hebben Kwangjoean, een belangrijke stad in het Noor den van deze provincie, veroverd. In het afgelopen weekeinde zijn 43 Duitsers uit Oost-Duitsland in kleine boten aan de Zweedse Zuid kust geland. Een passagier en een lid van de bemanning van het Poolse vliegtuig, dat vorige week op een Deens vlieg veld is geland, hebben de wens ge uit naar Polen terug te keren. De overige dertien inzittenden zullen naar Londen vertrekken. De vangstberichten van de vis sers die op de Noordzee vissen, zijn gering. Verschillende loggers meld den geringe of in het geheel geen vangst. De weersomstandigheden werken niet mede. Verschillende schepen komen op huis aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1