DE ZIERIKZEESCHE COURANT De instelling van een O.-Duits leger wacht op vorming W.-Duits leger Duitsland gaat deelnemen aan het Europese herstelprogram Mogelijkheid en noodzaak der uitbreiding op de vergadering van de Algemene Nederlandse Zuivelbond besproken ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 Nip. li789 104c 'Jnifrgieitg ZIFMKZIÏAOIEWNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs psr 3 mnd.^blj vooruitbetaling' f 3.90, p. w. 30 ct. Losse nummert 10 ct Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum 11,— p. stuk- WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE*, Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. t, Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzefe Wysjinski te Berlijn „Er komen geen opzienbarende veranderingen", zegt de minister Andrej Wysjinsky, de Sow jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, zou de Oost-Duitse regering- hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oost-Duits leger zou besluiten als een West- Duitse gewapende macht zou zijn opgericht. Volgens Duitse kringen, die bewe ren in nauw contact te staan met de Oost-Duitse regering, zou Wys jinsky er de nadruk op hebben ge legd, dat de volkspolitie niet te zeer het karakter van een para-mi litaire organisatie moest aannemen. Wysjinsky had een langdurige conferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, de premier en plaatsvervangende premier van de Oost-Duitse regering, aldus deze kringen. De Sow jet-minister zou gezegd hebben, dat men in de nabije -toe komst geen opzienbarende verande ringen in de Russisch-Duitse betrek kingen moest verwachten. Het voornaamstè onderwerp van bespreking met de Oost-Duitse po litieke leiders zou de ontwikkeling van de gebeurtenissen in West- Duitsland zijn geweest. Wysjinsky zou hebben meege deeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering om het lidmaatschap* van de Komin- form aan te vragen. Strenge voorzorgsmaatregelen Een half uur voordat Wysjinsky de voornaamste geallieerde functio narissen in het huis der Sowj et-cul tuur zou ontvangen, werden stren ge vèiligheidsmaatregelen genomen Honderden zwartgeuniformde le den van de Oost-Duitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revol vers en gesecundeerd door verschil lende secties Sowjet-soldaten met bontmutsen en Tommyguns, zetten de Unter den Linden af en ontruim den de sraat. Ook journalisten wer den geweerd. Ook Amerikaanse marine legt accent op duikboten De Amerikaanse Marine heeft ab solute voorrang toegekend aan de uitbreiding van de onderzeewa« pens, zo. heeft de onderminister vati marine, Dan Kimball, gezegd bij het te water laten van de duik boot jager „Carpentier" oip de Scheepswerven te Norfolk in Vir ginia. ,,Bij de opbouw van onze oor logsvloot wordt de grootste voor- rang verleend aan de voorberei ding van de onderzee-oorlog", zo heeft de onderstaatssecretaris ver klaard, er aan toevoegend 'dat het Duitse duikbcptoffensief, zowel in de eerste als in de tweede werfeUd-l oorlog, bijna de nederlaag van de Verenigde Staten en hun bondge noten heeft veroorzaakt. Kimbail heeft er aan herinnerd, dat de geallieerden verplicht zijn geweest In de beide laatste con flicten gebruik te maken van de lange omweg langs Kaap de Goe de Hcop voor de bevoorrading van het Midden-Oosten en hij heeft ge zegd, dat naar zijn mening deze weg niet opnieuw zal moeten wor den gebruikt wegens de nieuwe technische verbeteringen- „Politieke wolvenjacht in Finland" meent Tass Volgens een Tass-beric'ht uit Hel sinki diat te Londen is opgevangen, zijn de wolvenjachten, die volgens het officiële Russische persbureau in Noord-Finland zullen worden ge houden, niets idan „een dekmantel voor militaire voorbereidingen", Het doel van de jacht zou vol gens Tass de oefening van „Fascis tische semi-miiitaire organisaties" zijn, wat door het Fins-Sovjet-Rus sische vredesverdrag van Maatrt '40 Is verboden. De jachtpartijen zullen „zeer •waarschijnlijk worden gecoördi neerd met dergelijke jachtpartijen aan de Noorse kant van de Finse grens, zoals ook vorig jaar is ge beurd", aldus Tass. Er viel een lichte sneeuw, toen de eerste gasten arriveerden. De Westelijke geallieerde autori teiten ontmoetten hier voor de eer ste maal officieel de leden van de Oost-Duitse regering. Een Britse gast, die de receptie bijwoonde, ver klaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriend schappelijk was. De geallieerde autoriteiten, onder wie de drie Westelijke stadscom- mandanten van Berlijn, werden echter niet aan de Duitsers voorge steld. Soerabaja blijft onrustig Te Soerabaja zij'n Dinsdag op nieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen, terwijl Wederom 'enkele overvallen, berovingen en inbraken •worden gemeld. Ook' op het sta- tionsemplaoemient was het onrustig als gevolg van schietpartijen tussen de bew.akers en rampokkers, van wie twee 'warden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van plun dering van treinen aam de raind dier stad is besloten de stations- bewaking uit te breiden. ITALIË Algehele staking heeft slechts gedeeltelijk succes Volgens een officiële schatting heeft ongeveer een derde deel van het millioen arbeiders in overheids dienst gehoor gegeven aan de op roep van communistische en niet- communisische vakverenigingen in Italië om het werk 24 uur neer te leggen ter ondersteuning van de eis tot loonsverhoging. Ministeries en openbare gebouwen worden door een sterke politiemacht bewaakt. Er zijn nog geen incidenten gemeld. De Senaat is nog bezig met de be spreking van een plan van de rege- roing om aan de eisen der vakbon den tegemoet te komen. Woensdag werd hierover reeds een stemming verwacht, maar de Senaat heeft een beslissing uitgesteld om meer spre kers gelegenheid te geven het woord te voeren. De minister van Finan ciën is tegen het plan. De staking werd uitgeroepen na dat de onderhandelingen tussen re gering en vakbonden waren vast gelopen. Antwerpse studenten schaakten pop der huwelijks ontrouw Een honderdtal Antwerpse stu denten hebben de portier en zijn zoon van het museum te Mechelen vastgebonden en gekneveld en de 400 jaar oude „Pop der huwelijks ontrouw" meegenomen. Deze kleine houten pop in een rood jasje met massief-gouden knopen die de stu denten in triomf door de straten van Antwerpen ronddroegen, is het symbool van een oude Antwerpse gewoonte. 500 jaar geleden werden trouweloze echtgenoten door hun buren in een deken gejonast. De kerk heeft dit gebruik echter ver boden. In 1775 werd de pop ook al eens door Antwerpenaren geroofd. Een gemeenteraadslid van Mechelen heeft een van de studenten, die aan de roof meedeed, weten te arreste ren en de bedreiging geuit: „De pop terug of andersDe Antwerpse studenten hebben hun burgemees ter meegedeeld, dat de pop in vei ligheid is en dat zij haar by een of ficiële plechtigheid aan de stad wil len aanbieden. Amerika en de Oost- Europese landen Volgens 'die commentator Wl* N. Ew&r van 'die Daily Herald over weegt 'die 'regering van ide V.§. ern stig, iof zij 'die diplomatieke betrek kingen met de onder Sovjet-Rus sische invloed staande Oost-Euiro- pese iamdien moet verbreken. Dit zou 'die achtergrond zijn geweest van 'die bespreking, 'welke James Webb, Amerikaans Onderminister v. Buitenlandse Zaken, Maartdag j*l. met Peter Vouiof, de Bulgaarse zaakgelastigde, gehad heeft. Vol gens Ewer zo,u men te Londen van mening zijn, 'dat afbreken van ide 'diplomatieke betrekkingen met de Oost.Europese landen een fout zoiu zijn, althans over het algemeen ge nomen, dtaar de Sovjet-Unie 't juist hierop zo,u aanleggen om 'd:e be trokken Staten 'dies te sterker on der haar invloed te kunnen krijgen- Overeenkomst te Bonn getekend NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag P. v. d. A. oneens met burgemeestersbenoeming te 's-Gravenhage De Federatie Den Haag van ide Partij, ven 'de Arbeid Woensdag avond in vergadering bijeen, sprak haar ernstige ontstemming uit over het feit, 'datt bij ide benoeming van een Burgemeester van Den Haag geen rekening is gehouden met de politieke samenstelling van de be volking en dat blijkbaar welbewust niet tot benoeming van een lid van 'de Partij van de Arbeid in genoemde functie is overgegaan, on danks het feit, dat deze partij over voor 'dit ambt geschikte camdidaten beschikt. Zij achtte een regeringsbeleid, dat deze omstandigheid negeert, ten zeerste afkeurenswaardig en besloot het vorenstaande ter kennis te brengen van de regering, 'de Com missaris 'der Koningin in Zu)iid-H,oi- ïffiffdi en ide pers. Passagierslijst „Sibajak" De passagierslijst van het troepen transportschip „Sibajak", dat om streeks 30 December a.s. te Rotter dam wordt verwacht, ligt voor be langstellenden ter _inzage op ons Redactiebureau, Lange Nobelstraat A 171. Te Bonn is door dr. Adenauer, de kanselier van West-Duitsland, en JohnJ. Mc Cloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Wtet-Duits- land, de ECA-overeenkomst van West-Duitsland met de V.S. gete kend. Beiden hielden ter gelegen heid van de ondertekening redevoe ringen, waarin zij de nadruk leg den op- het grote belang van deze overeenkomst. Laatstgenoemde wees er op, dat door de overeenkomst de volledige verantwoordelijkheid voor Duitslands deelneming aan het E.H. P. thans door het Duitse volk is overgenomen, en dat de Duitse Bondsrepubliek thans een volwaar dig partner is geworden in het Euro pese herstelprogramma. De vice-kanselier van West-Duits land, tevens minister voor het E.H.P. dr. Biücher, deelde aan de pers me de, dat de overeenkomst in Januari aan de Bondsdag ter ratificatie zal worden voorgelegd. Canada is „luk" op Nederlandse werkkrachten De Canadese ambassadeur in Ne- idierlartd, P. Dupiuy, was aanwezig op 'de Canadadag, georganiseerd door ide Christelijke Emigratie Cen trale, dia in het gebouw voor Kun sten i&n Wetenschappen te Utrecht is. gehouden. Voor deze dag bestond grote belangstelling, voior het me rendeel bestaande uit jonge Ne- idierlanders, die in jhet komende jaar naar Canadia zulten vertrekken- De ambassadeur hield een korte toe spraak, 'waarin hij' zeidie, idat emi gratie naar Canadia geen nieuws betekent, omdat talrijke Neder landers reeds belangrijke functies in1 het publieke leven aldaar b'e- ktedien. De Canadese regering juicht immigratie van Nederlanders toe, omdat het Nederlandse volk bekend staat om zijn öiojed ten doorzettings vermogen. Hij raamde, dat de totale Ameri kaanse hulp aan West-Duitsland in het kader van het plan-Marshall en uit andere hoofde in 1950/51 onge veer 580 millioen dollar zal bedra gen en in 1951/52 circa 380 milli oen dollar. Voorts kondigde hij aan, dat binnenkort ongeveer 980 milli oen D.M. uit het tegenwaardefonds van de Marshall-hulp zal worden vrijgegeven voor investeringen. Hiervan zal 580 millioen D.M. on middellijk vrijkomen, zodra de thans getekende overeenkomst van kracht wordt. P.T.T. Zeepost voor Oost en West Met 'die volgende schepen kan zee post wioir'diem verzonden. De data, waarop 'de correspondentie uiterlijk' ter post moiet zijn bezorgd, sitaan, tussen haakjes, achter 'de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Johan van Olden- barinevefdt" (21 Deoemebr). Antillen: sjs. „B'ennek'om" (18 Dec1.) Suriname: mjs. Helena" (21 Dec.) Loodgietersleerling viel uit de goot De 17-jarige iloodgietersleerling J* van Kerpigl te Rotterdam is uit de 'dakgoot van een [huis aan de Slot- bbiOimstraat gevallen. Hij had Ideze gooit schoongemaakt, waarna hij over 'de ratnid keek. Door de hoogte n.'l. 12 meter is hij waarschijnlijk1 duizelig geworden en gevallen. Met eein schadeJb'asisfractuur is hij' in het St. Franciseushuisgast|h!uqs opgenomen, waar hij. in de loop van de middag aan de bekomen verwondingen is overleden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lukas 1 Lukas 1 Lukas 1 Lukas 1 Lukas 1 Lukas 1 Lukas 1 1-10 11-25 26-38 39-45 46-56 57-66 67-80 De Nederlandse Zuivelproductie De export van boter en kaas naar Duitsland De vergadering van de Algemene Nederlandse Zuivelbond (A.N.Z.) Woensdagmiddag, in het Jaarbeurs- restauraint te Utrecht! gehouden, was drukl bezocht. De voorzitter, mr. J. Linthjorst Homan, gaf in zijn openingsrede een beschouwing over enkele vraag stukken betreffende de noodzaak en de mogelijkheid van uitbreiding der productie. Hij merkte aller eerst op, dat het noodzakelijk is de vraagstukken, te zien in wereld- verband. Het is wel' mlogelijkl, dat de land-* bouw de sterk' groeiende mensheid blijft voeden, doch het hangt af van de sociaal-economische vraag welke positie en weike mogelijkhe den men aan de landbouw gunt* Blijft men, voortgaan de landbouw te laten op ih'et te lage -belonings-' niveaau waarop het nu staat, dajn zal het platteland de strijd om heb bestaan niet kunnen volhouden.Men zal dan moeten aanzien dat ener-, zijds de wereldbevolking voorlopig blijft stijgen dat is nu met 25 millioen mensen per jaar doch) dat anderzijds in vele landen die, plattelandsbevolking veel sterker blijft afnemen dan verantwoord is. Het verschil tussen, i'nikom'ens in landbouw en industrie is vaak! zoi groot, dat de plattelandsbevolking afneemt to,t zelfs 15 pet. per jaar. Daaruit kan een wereldoatastro.phe ontstaan. De oplossing moet twee ledig zijn. In de nog beschikbare vruchtbare gebieden, moeten nieu we mogelijkheden worden gesdha-' pen en de beloning in de oude gebieden 'moet zo zijn, dat er een goede reserve van arbeidskrachten aanwezig blijft Redelijke prijzen, lage beloningen Op dit ogenblik; voldoet de Ne-i derland'Se landbouw aan hoge eisen. Zo boog, dat wij in korte jaren na de oorlogsvernietigingen weer in bijna elk product aan de top van de opbrengst per eenheid staan, per H.A. eh per dier. Voor Euilopa zijn onze kostprijzen zo redelijk, dat een verzet tegen geleidelijkje vrijwording van de handel binnen het West-Europées Marsha' -gebied niet van Nederland behoeft te kor Tr.ien. Onze prijzen z'ijn zo, dat dit een der grootste struikelblokken Voor de realisatie van de eoono,-\ mische unie met België en Luxem burg is. De land- en tuin'blouw en de met hun producten werkende agrarische industrie verzorgen 'dit jaar ongeveer de helft van de to tale export van Nederland. En dat niet alleen, de minister van land bouw heeft medegedeeld, idat ons van de noodzakelijke ver hoging van die totale export nog weer eens 60 procent is toegedacht. Onze land- en tuinbouw moet, vooral in de veehouderijsector, z'ijh reeds zeer hicge capaciteiten no® opvoe ren. waarvoor veel geld nodig is- Internationaal staan wij door rede lijke prijzen vrij sterk, maar natior naai staan wij door lage 'beloningen Zwaikl. De regering heeft doen weten dat zij niet afwijzend staat tegen over enige loonsverhoging met in gang vart 1 Januari dat is over veertien dagen doch dan zal daarbij ©oik de subsidie voor die consument en 'de verhoging van de arbeidsproductiviteit aan de lorde Worden gesteld!, De Duitse importbehoefte Ir. T. P. Huisman, Ne'dierlanjds landbo.u'wiaittaché voior Duitsland te Frankfurt a. Main, hiefd een inlei ding over de West-Duitse zuivel industrie, de zuivelprodfuctie en de importbehoieffce. Ir. Huisman Schet ste die ontwikkeling der Duitse zui velindustrie, inzonderheid der melk- leviering in 'de laatste 20 30 jaar en ging 'daarna over tot een be spreking van 'de omvang ider pro- 'diuctie ien. (het verbruik en ide daar uit resulterende importbeih|Oeffce. Het is heel goed mogelijk, dat het op 50.000 ton geraamde boter- tekort in Duitsland belangrijk zal 'worden ingelopen, vooral als de voorjaarsproductie weer o,p gang komt. Daar 'die. Duitse melkproduc tie meer nog 'dan vroeger op [iet zomerhalfjaar geconcentreerd is en heit opslaan van boter moeilijkhe den oplevert, is het niet onmoge lijk 'dat men in ide zomer in moei lijkheden komt. Hieruit volgt dat 'de export naar Duitsland die meeste kansen heeft in het winterhalfjaar. De prijzen zijn, gezien 'de melk prijs, 'die hoger ligt dan in oms land, zo, idat export naar Duits land mogelijk is indien geen be- lammleringen in 'de 'wieg wonden gelegd. Voor 'de oorlog vioiende het Duitse Tijk aan boter in 100.000 ton (na 1932 is 'd-it sterk teruggelopen) en aan kaas 30 a 4O.CS0O ton. Dat thans die invioiermogelijkheid niet hoger 'wior'dt getaxeerd," ofschoon de over- sbhotgebieden in het Oosten zijn afgevallen, vloeit voort bij kaas uit 'die sterk toegenomen productie en bij' boter uit 'de veel lagere taxatie van het verbruik per hoofd per jaar. Voor 'de oorlog 'wias het ver bruik aan boter 8.3 k.g. ien kaas 4 k.g. per hoofd per jaar. De te- gen'wioordige taxatie is 3fi 4 klg, boter 'en 3.6 k.g. kaas. Inzonder heid! t.a.v. ide boter zuilen wiij1 in concurrentie moeten treden miet an dere leveranciers. Bij de k'aas ooik, maar hier speelt 'de specifieke kwa liteit een rol. Bij boter is er kans op esn blijvend tekort. Bij de kaas is overproductie mogelijk en invoer- geiegenheidi uitsluitend gebaseerd op kwaliteit 'ön oude relaties. 4 Niets dat zo nauw gewogen dient, I J Als keur te maken van een T j vriend. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Zuid-Westelijke wind., Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde Zuid-Weste- lyke wind. Half- tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of mot regen,vrij zacht voor de tyd van het jaar. 18 Dec. Zon op 8.44, onder 16.29 Maan op 7.35, onder 14.47 19 Dec. Zon op 8.45, onder 16.29 Maan op 9.01, onder 15.32 Nieuwe Maan 19 Dec. te 19.55 uur. 1.1. A.A.T. repatrieert De jongens reden 75 maal de omtrek der aarde Met 'die „Kota Inten", idie, onvoor- ziene omstandigheden voorbehou- 'dien, omstreeks 24 December te Rot terdam 'wordt verwacht, repatrieert ©..a. 1.1 AAT. De Legervoiorlichtings- 'dtenst bericht ons ;oiver de geschie- diejnis vam idit legeronderdeel het volgende: „Op 2 Mei 1946 kwamen 'de dienstplichtigen, bestemd voor het bataljon aan- en afvoier troep en der 7 December-divisie, te Harderwijk ondier ide 'wapenen. Begonnen werd met de infanterie-training, daarna volgde ide verdiere opleiding tot chauffeur, monteur, timhïerman, electrician enz. Op 1 Sept. wierdsn bij het bataljon AAT de verschil lende compagnieën gevormd en na enige weken oefening in compag nie-verband vertrok ide eerste com pagnie op 24 September 1946 met 'de „Boissevain" naar Indonesië. Op 19 October werd te Tandjong Priok gedeb'arkeerd. Na het in ontvangst nemen van het materiaal vertrok 'dje compagnie naar Buitenzorg om een begin te maken mlet haar taak: 'de gehele verzorging van het ver voer van levensmiddelen, munitie, oite ien benzine en het vervoer van troepien voor de le infanterie bri gade1 groep* Deze taak werid be ëindigd op 26 October 1949. Gedurende deze drie jaar verzet ten het stafpeietoin, 'de twee trans- portpeietons, het 'werkplaatqpeloton >en het verzorgingspeloton een enor me hoeveelheid 'werk. Uit Onkel© cijfers moge dit blij ken: De beide transportpelotons organiek 66 'drietonners sterk re den van November 1946 tot mledio September 1949 ruim) 3 'millioen KM (ongeveer 75 maal de om'trek der aarde). Totaal aantal opdrachten 24.729, vervoerde tonnage 72.320 ton* Kapitale boerderij afgebrand De boerderij van de heer J. Kroeze te GpiëngaJh'uizen (Fr.) is door nog niet opgehelderde oor- Zaak een prop! d©r vlammen gewor den, Doordat deze buurtschap aan het Piekmeer ligt en niet via een weg is te bereiken, moest de mor tor'brandspuit van Grouw dooreen micrtjorboio't naar de plaats van de brand worden getrokken. Even la ter werd nog een tweede brand spuit aangevoerd. Men kon even wel niet voorkomendat de kapi tale boerderij geheel afbrandde en dat vrijwel niets van de inboedel kon worden gered. Van de 50 stuks vee Zijn 30 in Xie vlammen omge komen. Het is reeds de tweede tnaal dat de heer Kroeze «djooir brand Zijn boerderij verliest- Donderdag is het zwaarste pak sneeuw van dit jaar in mid den- em Zujid-Duitsland gevallen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1