NOG NIET TE LAAT Drukbezochte „Canadadag" Christelijke Emigratie-centrale te Utrecht Binnen dertig dagen moet de Grondkamer kennis hebben van pachtovereenkomsten Hoesten DflMPO-PASTIH.ES De emigratie naar Canada Voor de „Conadndag", uitgeschre ven door de Christelijke Emigratie centrale, in het gebouw van K. en W. te Utrecht, bestond een buiten gewoon grote belangstelling. Hier door was het nodig de bijeenkomst te verdelen over een tweetal zalen, die geheel bezet waren, voor het merendeel met jonge Nederlanders, die in het komende jaar naar Cana da zullen emigreren. De voorzitter van de centrale, de heer A. Warnaar Ezn. uit Waddinx- veen, zeide, dat een voorzichtige en verantwoorde propaganda voor emi gratie naar Canada alleszins gewet tigd is. Spr. meende, dat de toene mende bevolkingsdichtheid van Ne derland emigratie noodzakelijk maakt. Emigratie is z.i. geen verlies voor Nederland, want ofschoon dik wijls de beste zonen vertrekken, krijgen de achterblijvenden daar door gelegenheid zich te ontplooien. Emigratie is roeping Emigratie is geen vlucht, maar een taak en een roeping. Niet alle emigratie achtte spr. verantwoord. Zij blijft tcch altijd een harde nood zaak, waarvoor moed en doorzet tingsvermogen vereist worden. Of schoon men niet steeds een gespreid bed zal vinden, is Canada een land van onbegrensde mogelijkhe den en vrijheid van geest en opvat ting. Met grote vrijmoedigheid durft de Emigratiecentrale Canada aan te bevelen. Ds. van der Most, Hervormd pre dikant te Rotterdam, hield een praatje over de ervaringen, tijdens zijn pas geëindigde reis door Ca nada opgedaan. Het laat zich aan zien. dat het gehalte der emigranten die in 1950 zullen vertrekken, zeer goed is. Het slagen van deze meren deel jonge Nederlanders hangt naar zijn mening voor 90 procent af van hun geloofsmoed. De Christelijke Emigratiecentrale staat op de bres voor de materiële en geestelijke belangen van de vertrekkenden. De landbouwmogelijkheden In de plaats van ir. C. Staf, di recteur-generaal van de landbouw, die verhinderd was, sprak de heer T. Cnossen, directeur van de Cen trale Stichting Landbouwemigratie, over de grondslagen van Canada's toekomst. De geschiedenis van het land is een zeer jonge, die van de moderne techniek is nauwelijks 80 Jaar oud. Na de aanleg van de spoor weg, dwars door Canada, ontstond pus een band tussen de uitgestrekte gebieden. Spr. eerste reis door Ca nada dateert van 1924. Bij zijn twee de reis in 1948 langs dezelfde route, was hem een volkomen verandering opgevallen. De barre wildernis was op vele plaatsen verdwenen. Door de mechanisatie van de landbouw was het mogelijk geworden grote oppervlakten aan het cultuurgebied toe te voegen. Daardoor zijn er nog steeds vele werkkrachten nodig. In de emigratiegebieden zyn de afstan den niet zo groot meer. In 1948 zijn 125.000 nieuwe bewoners Canada binnengekomen, waarvan 9.000 Ne derlanders. Ruim 40.000 vertrokken weer naar de Verenigde Staten. Dat komt, zo zeide spr., omdat de lonen in verschillende bedrijven daar hoger zijn en het klimaat er aantrekkelijker is. De mogelijkhe den in de bouwbedrijven zijn echter in Canada veel groter, waardoor in 1948 uit de Verenigde Staten 8.000 mensen binnenkwamen. Toenemende industrialisatie Volgens spr. heeft Canada van de mogelijkheden op economisch ge bied, die ontstonden door het uitval len van Japan en Duitsland op de wereldmarkt, uitstekend gebruik gemaakt. De industrialisatie, waar in grote bedragen worden geïnves teerd, neemt snel toe. Na de Ver enigde Staten en Engeland heeft Canada de grootste export, Enge land en de Verenigde Staten nemen hiervan 70 procent op. De heer Cnossen zeide verder nog, dat in 1948 de belasting in Ca nada met 32 procent is verlaagd en er concessies zijn gedaan op de toe latingseisen. De Nederlandse emigranten staan door hun zedelijke eigenschappen hoog in aanzien en spr. hoopt, dat de in 1950 vertrekkenden de kans zullen grijpen om van de bestaande grote mogelijkheden gebruik te ma ken. Land- en tuinbouw Contröle op pachtovereenkomsten De Grondkamer wacht af Het openbare slachthuis, tevens koelhuis te Roermond, werd op 19 December 1889 in gebruik genomen. Dit feit wordt op Maandag 19 De cember a.s. met enige plechtigheid en receptie door de directie her dacht. In de loop van de afgelopen zes tig jaar werden veel vreemde za ken in magen van koeien en kal veren gevonden. Wij zien hier op de voorgrond een... patroonhuls, met daarnaast verscheidene haar- ballen, waarvan de grootste een middellijn heeft van 12]/4cm. Keurmeester van Hertenhoudt de grootste haarbal in zijn hand. Een spectale K.LM.-vlucht naar Zuid-Aïrika Woensdagmiddag is de KX.M.- DC 6 „Koningin Juliana" PH-TPJ van Schiphol naar Zuid-Afrika ver- trcikken. Aan 'boord bevindt zich de offic.euze Nederlandse delegatie, die met medeweten en instemming van de Nederlandse regering, de ciniKuliing van het Voor trekkers- monument bij Pretoria op 16 De cember a,s. "(Di-ngaansdag) zal hij- wonen. De delegatie bestaat uit prof. dr. G. van der Leeuw, voorzitter van de regeringscommissie voor cultu reel contact tussen Nederland en Zuid Afrika, de heer J -D. D. Pruissen, directeur van de Neder landse Bank voor Zuid Afrika en de heer G, J. Reyers, hoofd van het lijnbedrijf Afrika van de KLM. Het vierde lid van de delegatie, de heer Middelberg, voorzitter van de Nederlands-Zuid Afrikaanse Ver eniging, is reeds eerder naar de Unie vertrekken. De gezant van de Unie van Zuid Afrika te Den Haag, prof. D. Bt Bosman, en echtgenote waren hij het vertrek aanwezig en overhan digden aan prof. van der Leeuw een felicitatie-cortoide van het Zuid-Afrikaanse gezantschap na mens de Zuid-Afrikiaanders in Ne derland, bestemd voor „die vioor- slitter inwijd ingïlkomi tee van die voortrekkersmonument'minister E. G. Jansen. OoGc de president-directeur vani de K.L.Mdr. A. Piesman, deed persoonlijk' de delegatie uitgeleide. Dit is niet de eerste „Dingaans- vlucht" van de K.L.M. In 1938 vloog een K.L.M-Deikota voor de eerste maal naar ZuTd Afrika voor een speciale „Dingaansvlucht". Nog een „zonnewonder"? Het Westduitse Nieuwsbureau D.P.A. heeft Woensdag melding ge maakt van verklaringen van ver scheidene honderden inwoners van Forchheim bij Bamberg in Beieren, dat zij Dinsdag een „zonnewonder" aanschouwd hebben. Volgens de verklaringen zou men de zon gedu rende tien minuten „vreemde wen telingen" hebben zien maken. De vnensen op straat knielden neer om te bidden, aldus D.A.P. Voorlopige grondwet der R.l.S. ondertekend In het Republikeinse gebouw aan Pengansaan Oost te Batavia werd Woensdag de voorlopige Grondwet der Verenigde Staten van Indonesië ondertekend. Het Marshall-plan Hoffman gaat weer gelden lospeuteren voor 1950-1951 Het zal niet eenvoudig zijn De administrateur van de E.C.A. Paul Hoffman, heeft medegedeeld, dat de E.C.A. aan het congres om „iets meer dan 3 milliard dollar" zal vragen voor de uitvoering van het plan-Marshall in 1950-1951. Hij zeide er zich van bewust te zijn, dat vele congresleden en particulie ren na hun terugkeer uit Europa, onder de indruk van het Europese herstel, zouden aandringen op een vermindering van de Marshall-hulp doch merkte verder op, dat. wil het programma slagen, men ook over voldoende middelen daartoe moet beschikken. Naar Hoffmans schat ting zullen er 5 6 milliard dollars nodig zijn om in de twee laatste jaren het plan-Marshall tot uitvoe ring te brengen. Hoffman verklaar de verder, dat het herstelprogram ma reeds grote baten heeft afge worpen. „Wanneer Europa er wer kelijk in slaagt zijn fundamentele problemen tot oplossing te brengen en in steeds grotere mate een goed- betalende afnemer voor onze agra rische en andere export wordt, zul- wij zelfs meer voor ons geld krij gen". Heeft ziekte van Grolewohl polilieke kanl? Volgens gewoonlijk' betrouwbare Duitse bronnen, •die in contact staajn met kringen van de Oost-Duitse regering en van de Sovjet-Russi- sdhe contrójecommissie, verwacht man, dat Otto Grolewohl, 'die Oost- Duitse ministerpresident, 'die op het ogenblik In een Sovjet-Russisch ziie- ken'huis te Karlshorst vertoeft, in het begin fan het nieuwe jaar zijn werkzaamheden zal hervatten. Het liberale Zwieodse blad „Ex pressen schrijft: „Grotewohls plot selinge ziekte is ongetwijfeld het voorspel tot een serie zuiveringen zoals de processen tegen ide voor malige Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Rajk en de Bul gaarse vice-premier Kostof. Grote- wolhl was voor de Russen bruikbaar toen hij de leiding voerde bij do fusie van die sociaal-demiocratlsldhe en communistische partijen in 194?, doch thans hebben zij genoeg van hemf'. In één kolom... de wereld om De Ikoinipg van Engeland is Woensdag 54 jaar geworden. Hij ontving uit alle delen van het im perium gelulkwensen. De verjaar-i dag werd volgens gewoonte als oen familiegebeurtenis 'beschouwd. Jjn Hyde Parlki werden 41 kanon schoten afgevuurd en pp openba re gebouwen wapperde de vlag. Uit Praag is een speciale trein met geseiheniken voor Statin's 70- ste verj aardig naar Moskou ver- trolkiken, De Paikistamse regering heeft voor onbeperkte tijd alle diensten van de „Pakair", naar aanleiding van het neerstorten van een Da kota op Maandag, afgelast. In het Parijse ministerie van Defensie is een brand uitgebro ken, waardoor vele verslagen van de twee laatste wereldoorlogen Zijn verloren gegaan. Volgens een Weens politie rapport zijn twee meisjes gearres teerd respectievelijk van 13 en 14 jaar, die een beinde geleid hieb1-. ben welke verantwoordelijk 'is voor 120 winkeldiefstallen. „Een pak huis vol gestolen goed" werd bij een der meisjes gevonden, zo zeide een Weens blad. Ieder, die de 32 beschadigde marmeren beelden van de „Ber- lijnse Siegesailee" wil meenemen, kan dit zonder vragen doen. De Berlijnse autoriteiten admen de beel den van Pruisische koningen, die dcor Wilhelm II in 1898 daar zijn laten plaatsen, van z'o- weinig his torische of kunstwaarde, dat zij ze niet willen laten herstellen. Ook was er geen koper voor het mar mer van de beelden te vinden. De West-Duitse spoorwegen hiebbe'n de treinen op het trajeeft Ham'burg-Stuttgart uitgerust met een kinderkamer en radio-aanslui ting. Wie hiervan gebruik wil ma ken, betaalt een halve mark meer. Volgens een woordvoerder van het West-Duitse ministerie voor Vluchtelingen worden nog ongeveer 5,225.000 Duitsers vermist of ais krijgsgevangenen en burger- jgeïn tem eerd en vastgehouden. On j geveer een half mlllLoen Duitsers zijn nog krijgsgevangen, van wie 80 pet. in de Sowjet-Unie, aldus deze woordvoerder, Twee jongens van 10 en 11 jaar te Hannover hebben een sterk slaapmiddel in de kotfie vma hun ouders gedaan pm reeds naar de verstopte Kerstgeschenken te kun nen z'oeken. De ouders sliepen 24 uur en de jongens doorzochten het huis en speelden met hun cadeaux, Van heden af zullen de groot ste vliegtuigen ter wereld op het vliegveld van Hamburg kunnen landen. De luchthaven is gemoder niseerd door de bouw van een tweede betonnen landingsbaan, - De Italiaanse regering heeft haar toestemming, gegeven voior de bouw van 30 kleine schepen voor Rusland op Italiaanse werven. De kosten van de bouw worden op 3 milliard lire geschat. Zes blinden zijn op het hoofd bureau van de Unesco te Parijs een zesdaagse confer en tu begon nen om de mogelijkheid van een „Brallle-esperantoi" te onderzoeken, ter voorbereiding van een in Maart aanstaande te houden internationale Brallle-ooinf eren t ie. Op de „John Blscoe", die miet een vliegtuig aan boiord naar het Zuidpoolgebied is gegaan om een groep aldaar op een eiland .geïso-^ leerde Britse geleerden af te haliem.p Is een mazeietn-epidemle ultgebro-k ken. I h Ce Grrinakvmers hebben tot taak lm hun ressort „goede pauhttueston den,. te bevorderen, zij beoordelen dus aan de haind van daartoe ver strekte richtlijnen olie pachtover-. eenkomsten, die partijen ter beoor deling en ter goedkeuring moeten inzenden. De Grondkamer ls iechter lijdelijk, d.w.z. hij wacht af, totdat partijen ertoe besluiten de pachtovereen komst ter goedkeuring in te zen den. Weliswaar moet het Inzenden van het contract binnen 80 dagen na het sluiten daarvan plaats vinden, doch, indien enig toezicht op deze voorschriften zou ontbreken, ligt het vopt de hand, dat men op de duur geneigd is de Grondkamer 'bul ten beschouwing te laten. Men bepaalt de inhoud van het contract (waaronder de pachtprijs) in dergelijke gevaLlen naar eigen inzicht. Verschillende nadelen Een dergelijke toestand heeft ver scheidene nadelen, o.a. 1. Men is geneigd de pachter ver plichtingen op te leggen, die redelijkerwijze, miede gelet pp de bedrijfsuitkpmisten, niet van •hem kunnen w.orden verlangd. 2. Men verlangt doorgaans beta ling van een pachtprijs, die t© hcog is. 3. Dientengevolge is de Grondka mer op de duur niet langer in staat 'het algemeen niveau van pachtprijzen in de 'hand te hou den, immers, een ieder bepaalt de aan hem te betalen pacht prijs naar eigen inzicht. 4. De verpachter is niet langer 'bereid zijn hoeve voor 12 jaar of zijn los land voor de tijd van 6 jaar te verpachten (deze tijds duur is voorgeschreven, slechts de Grondkamer kan afwijkingen toestaan). Het gevolg is, dat men bv. las land verpacht voor één sei zoen tegelijk, waarmede de pachter nimmer de zekerheid heeft, dat hij de grond gedu rende h©t volgende seizoen nog zal kunnen pachten. Hij is dientengevolge geneigd zoveel mogelijk van zijn ïand te profiteren, terwijl hij die noodzakelijke hulpmiddelen tot eed onverantwoord min mum be perkt. Hij zal bv. de grond in onvoldoende mate bemes ten, hetgeen de kwaliteit van de grond op de duur doet verminderen. Al deze factoren zijn aanleiding geweest, dat men de Economische Controle Dienst heeft verzocht op het naleven van het Pacbtbesluit 1941 enig toezicht te 'houden. Dit toezicht bestaat in grotle lijnen hieruit, dat men nalatige pachters en verpachters ertoe beweegt hun pachtoontract ter goedkeuring aan do Grondkamer voor te leggen; bij ernstige nalatigheid wordt pipr oes-ver baal opgemaakt. Bovendien wordt ingegrepen, In dien blijkt, dat de verpachter bo ven de door de Grondkamer goed gekeurde pachtprijs betaling van extra bedragen verlangt. Het is wei interessant hier ten slotte te vermelden, dat de hIer- bovengenoemde handelswijze er blijkens mededelingen van de Grondkamers, toe heeft geleld, dat pachters en verpachters, zich in het algemeen weer met het padht- contract tot de Grondkamers wen den. Zodra men zelfs In bepaalde gebieden het toezic/ht Iets ver scherpt ls een stijging van het aantal aangemelde contracten te constateren. Verblindende autoverlichflng Ook voor fietsers moet gedimd worden Er b'ereiken id'e A.N.W.B. zeer vieje Machten over verblinding door auto,verlichting. Met nadruk wijst idle Bonld de automobilisten op idle verplichting om' te idimnnen, wanneer d'e veilig heid ven het verkeer dit eist. Volgens ide wet dient men te\ dim men niet alleen voor het verkeer op de rijbaan maar ook' voor het verkeer naast ide rijbaan, dus even zeer voor fietsers die zich op een al dan niet vrijliggend rijwielpad bevinden. De verlichting van een motorvoer tuig is, met betrekking tot tegen liggers, volgens de wet altijd ver blindend, zolang men niet heeft ge- idiimd'. Uiteraard is het hierbij van het grootste belang, dat de koplampen zich in de juiste stand bevinden, want, wanneer dit niet het geval is, kan ook het dimlicht nog ver blinding veroorzaken. Bij het passeren kan een berin- lamp goede diensten bewijzen, mits deze aan de 1 i n k e r z ij id e van de wagen is bevestigd en behoor lijk naar rechts is gericht. Schijnwerpers mogen slechts tij delijk worden gebruikt en mogen nimmer dienen voor verlichting van •de rijbaan of die functie hebben van ©en extra-koplamp. Stadslichten mogen slechts wor den gebruikt bij het parkeren of wanneer men rijdt op een weg, die gced verlicht is. Op ©en weg, welke van een goe de natrium-veriichting is voorzien, is het gebruik van stadslichten zelfs zeer wenselijk, daar anders het effect van het één-kleurig na- triumiicht te niet wordt gedaan- Van enorm belang is het uiter aard, dat motorvoertuigen voorzien zijn van ©en goed-functionnerende RADIOPROGRAMMA Vrijdag 16 Deoember. HILVERSUM I. 801 M. 7 nieuws; 7.18 gram.; 7,80 sluiting; 8,80 nieuws; 8.48 gram.; 8.50 voor do vrouw; 9 weerbo rich ion; 9.03 gram.; 10 Thuis; 10.05 morgenwij ding; 10.20 grami.; 10,80 vuior de zieken; 11 voqr do vrouw; 11.15 ac cu rdefl'iioirikesl; 11.40 orgelspel12 lichte muziek'; 12.30 mededelingen; 12.33 flportpraatje; 12,45 gram.; 1 njouws; 1,16 orgo.apcl; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 2.20 alt ©n plaino; 2,40 voordracht; 8 (kamerorkest ©n ooiiste; 4 filmprogramma; 4.80 slui ting; 6.30 muziikiale causerie; 6 nieuws; 6.15 felicitaties; 0.80 voor de strijdkrachten; 7 Denk om de bocht; 7.15 orgelspel; 7.80 De we reld, waarin wij werken; 7.50 Tien vopr acht; 8 nieuws; 8,06 kamer kwartet; 8,80 godsdienstige cause rie; 8.65 boekbespreking; 9 vor-< zoekprogramma; 9.25 reportage; 9.50 buitenlands weekoverzicht; 610,05 populaire muziek; 10.40 Van daag; 10.45 avcmdwijdlng; 11 nieuw» 11.16—H2 gram'. HILVERSUM II. 415, 245 en 1875 M 7. nieuws; 7.15 een woord voor de dag; 7.30 sluiting; 8.80 nieuws; 8.40 gewijde muziek9 weeiberlch'ten; 9.03 graim.; 9.16 voor de zieken; 9.80 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 zang en piano,; 11.30 gram1.; 12 30 mededelingen; 12.33 vocaal ensemble, cembaloge zelschap en solisten; 1 nieuws; 1.15 lichte muziek; 1.45 strijkkwartet; 2.10 pianoconcert; 2.40 voordracht 3 gram.; 3.10 (koorooncert; 8.40 Voordracht; 4 twee violen; 4.30 slui ting; 5.30 Friese uitzending; 5.45 kamermuziek6.15 causerie over het Ned. Bijbelgenootschap; 7.30 ge mengd Ikoor; 6.45 causerie over vakbeweging; 7 nieuws; 7.15 rege- ringsuitzending; 7.30 gram.; 7 40 ra- diofcrant; 8 nieuws; 8.05 gram.; 8.15 omroeporkest en solist; 9.15 de vrije universiteit; 9,35 semi-jklas- si&ke miiziek; 10.05 orgelconcerti 10.30 vocaal kwartet; 10.45 avond- overdenking; 11 nieuws; 11.15—12 gram. en duidelijk zichtbare achterverlich- ting. Talrijke ongevallen zijn reads veroorzaakt door defecte of slecht zichtbare achterlichten. Vooral bij vrachtauto's, komt het veelvuldig voor, dat de achterver lichting door modder en vuil ver duisterd! wordt. Volgens de wet moet elk motor voertuig voorzien zijn van een rood achterlicht. Het verdicht echter •aanbeveling, aLdus de A.N.W.B., ook nog een tweede achterlicht te voe ren, daar het achterop rijdende ver keer beter in staat is het snelheids- verschil te schatten. Wanneer men genoodzaakt is bij pech of anderszins 's avonds op een onverlichte weg stil te staan, dient men de wagen zoveel moge lijk van de rijbaan te verwijderen. Een goede extra beveiliging ver krijgt men door de auto aan >le achterzijde te voorzien van iicht- refiecterer.de strips; het achterop komend verkeer kan dan veel be ter waarnemen, dat er een wagen geparkeerd staat. Het meevoeren van een noodver lichting is daarnaast een uitsteken de maatregel. In geval van nood kan men dan de plaats van de auto markeren. FEUILLETON 4 „Is U hier eenzaam?Met al dat moois om U heen? Wat kunt U méér verlangen?Me dunkt, als U zich eenzaam voelt, dan is dit toch Uw eigen schuld?" „Dus U is ook al aangestoken met dat kreupele idee, dat men geluk kig zou zijn, enkel en alleen, omdat men een paar duizend meer heeft dan een ander?Morgen zullen wij daar nog wel eens over praten, maar nu moeten we eerst aan u denken. Ik meende, dat ik met een geestverschijning te doen had, toen ik u daar zo doodsbleek op de drem pel zag liggen". Nu hij haar glas neerzette, merkte zij pas, dat hij kreupel was en dit vervulde haar met medelijden. „Nu zal ik eens vertellen, wat mij hier bracht", zei ze, toen de heer Metz weer op zijn plaats zat. „Ik zou heel graag uw geschiede nis horen", antwoordde hij, „want, me dunkt, er moet toch ergene een fout schuilen, dat ze u op een avond als deze onbeschermd lieten uitgaan. U kon wel ingesneeuwd zijn"! „Was dat maar zo, want er is toch niemand die er wat om geeft, of ik levend of dood benl En voor zover ik weet, heeft er nooit zo iemand bestaan I Ik moet wel een vader en «en moeder hebben gehad, maar nie mand heeft mij ooit van hen gespro ken. Mijn hele leven ben ik op school geweest; eerst terwijl iemand die mijn voogd werd genoemd, het schoolgeld betaalde en later, 'toen die betalingen ophielden, als onder wijzeres. Maar ik ben niet knap en ik heb geen slag van onderwijs- geven; dus was het heel vriendelijk van juffrouw ten Have, om mij bij zich op kostschool te houden. Onge lukkigerwijs ging de tekenleraar mij het hpf maken en juffrouw ten Have wilde die zélf hebben; toen werd ze vreselijk onaangenaam te gen mij en geloofde maar niet, dat ik in het geheel geen notie van hem had genomen". Ondanks het tragische van al wat zij vertelde, moest ze bij deze her innering toch even lachen en de heer Metz zei: „Zo, was dit de reden, dat u van school wegging? Nog even moet ik u mijn verontschuldiging bieden, dat ik een brief gelezen heb, die in het geheel niet voor mij bestemd was". „Och ja, die goede Ida Brugmans! Ik hield veel van haar. Ze leek altijd zo veel jonger dan ik. Maar ik zou haast helemaal vergeten, dat ik op weg was naar haar neef, de heer Dermout, en als ik vanavond zijn huis nog lean bereiken, zodat ik u niet langer tot last hoef te zijn, dan zou mij dat groot plezier doen. Ida zei, dat de oude luidjes mij graag een tijdje tot gezelschap zou heb ben, terwijl ik uitkeek naar een an dere betrekking". De heer Metz keek heel ernstig. „Tot mijn leedwezen moet ik u mededelen, dat de heer Dermout overleden is en dat zijn vrouw toen dadelijk van hier vertrokken is". Onwillekeurig uitte Loes een kreet van schrik: „Wat moet ik dan doen?Ik heb geen geld; ik ben van het sta tion hierheen komen lopen, daarom was ik zo moe. Juffrouw ten Have heeft gezegd, dat ze mij niet weer wil zien; Ida is naar Californië ge gaan en geen van de andere meis jes wilde mij bij zich hebben!" Haar wanhoop ontroerde hem: dit arme kind was zeker nog eenzamer dan hij en plotseling voelde hij een groot verlangen, om haar t*e hel pen. Al had hij zich zeiven nu ook de gelofte gedaan, dat hij nooit meer een vrouw zou vertrouwen, haar blik was zo open en eerlijk, dat hij geen ogenblik twijfelde aan de waarheid van haar woorden. „Morgen zullen wij eens daarover praten", antwoordde hij. „Nu zal ik een van de meisjes laten roepen en die zal voor u zorgen, want het is geen weer om er een hond of kat door te jagen". Loes Carstens keek hem eens on derzoekend aan. Ja, op de heer Metz durfde zij zich wel verlaten: hij had zo'n ernstig, gunstig gezicht. „U is zeer vriendelijk voor mij", zei ze dankbaar. En eer hij het verhoeden kon, lag ze geknield aan zijn voeten en druk te haar lippen op zijn hand. Juist was zij opgestaan, toen Jaantje van Ham, een vrouw van een jaar of vijf en veertig, het ver trek binnentrad. (Wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2