DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Truman vraagt 21 milliard dollar voor verdediging en hulp aan het buitenland De bestemming der Republ. leiders Groot-Britt. dirigeert troepen naar Akaba Twee Engelse Spitfires werden boven de Negeb neergeschoten DINSDAG 11 DECEMBER 1949 No. 16096 103e Jaargang /JFRIKZtf: Stilt «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling 3.51, p. w. 27 ct. Losse nummers 10 ct Verschijnt ieders w-ki'ag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (maa 15 mm.) minimum M,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE 4 Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Militaire goederen voor landen buiten het Noord-Atlantisch pact V,o,or het begrotingsjaar 1949-50 verzoekt president Truman het con gres om een 'bedrag vain 21 mil liard dollar voor hulp aain het bui- tenl&infd en nationale verdediging. Het schat de uitgaven voor het herstel van Europa over dat jaar op 4.5 milliard dollar, vergeleken bij een verwacht totaal van 4.6 mil liard in het lopende jaar de Europese deelnemers aan het plan- Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949- 1950 benodigde economische hulp op 4.347.000.000 dollar bbgroot. Die hulp aan het buitenland en de defensie beslaan meer dan de helft van de 'begrote uitgaven, die in totaal 41.858.000.000 dollar bedra gen voor het jaar tot 30 Juni 1950 De inkomsten zijn 'begroot op 40.985.000.000 dollar. De president gaf te kennen, dat hij later in bet jaar een aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische alliantie en aan bepaalde andere landen, diocih de militaire hulp aan landen, welker .verdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver. Sta ten. was de enige grote uitgaaf die niet in de begroting was opgeno men. In zijin boodschap zei de president, dat militaire goederen niet alleen aan leden van de Noord-Atlantische alliantie zouden worden gezonden, doch ook aan zekere ander landen waar de verschaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". Naar mocht worden aangenomen, zou dit de Ver. Staten in staat stellen de militaire kracht in ze kere landen op te bouwen, die om diplomatieke redenen zidh met m staat voelden zich bij de Noord- Atl&ntisc-he alliantie aan te sluiten. Tekort van 873 millioen De begroting vertoont een tekort* van 873 millioen dollar op een to taal der uitgaven, dat 1.678.000.000 dollar hoger is dan dat van het huidige belastingjaar. De president zei, dat hij een nieu we belastingwetgeving zou aanbeve len om de inkomsten met vier mil liard dollar te verhogen. Geschat wordt, dat ongeveer de helft van dit bedrag in het jaar 1949—50 wordt opgebracht en dit zou kun nen worden gebruikt voor de finan ciering van het program van mili taire hulp, indien geen poging ge daan wordt om het begrote tekort te verkleinen.. De grootste post op de 'begroting is een bedrag van 14.3 milliard dol lar voor de landsverdediging, tegen- ovev 11.8 milliard voor het lopende jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen v,o,or de defensie-chefs, die hebben ver klaard, een aanzienlijk groter be drag nodig te oordelen. De president verklaarde, dat de uitgaven het daaropvolgende jaar De „Russische burgers" in de Brits-Amerikaanse zone Een woordvoerder van het Ameri kaanse militaire bestuur beeft iz&e berichten uit Russische bron tegen gesproken volgens welke idie Wes terse mogendheden de repatriëring vian 250.000 „Russische burgers", die zich in de Brits-Amerikaanse zóne beviiiniden, zouden verihilndieren;. De zegsman verklaarde, dat er in Jü Brits-Amerikaanse zóne 200MO ontheemden uit Oost-Europa zijin en deze niet als „Russische burgers" konden worden beschouw du Overi gens weigerden zij naar hun haard steden terug te keren. Die woord- 'Vioender voegde er aan toe, te ihjo- ipien, idat- de Russische autoritei tan niet ide kwestie der Duitse krijgs gevangenen zonden gebruiken als middel om de Brits-Amerikaanse autoriteiten te dwingen deze perso nen >aan de Sowjet-Uimie uit te le veren» vermoedelijk nog hoger zullen zijn in verband met uitbreiding der pro gramma's en grote orders voor schepen, vliegtuigen en ander ma teriaal. De Amerikaanse strijdkrach ten. zo, zeilde hij, zouden de sterkste zijn die het lanid ooit in vredestijd had gehad. De luchtmacht zou on geveer op het huidige peil blijven niet 412.000 man in actieve dienst. Er zal een minimum zijn van 48 strijdgroepen en 10 eskadrons, w'aar- oij nog 27 groepen van de nationale luchtwaccht. Volgens de plannen zal tegen 1950 de luchtmacht 9.200 vlieg tuigen van alle typen hebben. Geen luchtmacht van 70 groepen Het vorige, door de republikeinen beheerste congres had sterk aange drongen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman resoluut geweigerd. Het leger zal 677.000 man sterk zijh. Een nationale burgerwacht van. 325.000 actieve leden en een re serve van 230.000 man zullen het 'leger aanvullen. De .actieve vloot wordt geraamd op 751 schepen, waaronder 288 geveehtssdhepen. Het- marine-personeel zal 527.000 man tellen. Op de 'begroting is 406 mil lioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen, op grond van het program voor militaire hulpverlening, worden de totale uit gaven voor internationale objecten geraamd op 6.7 milliard dollar in 194950, tegenover 7.2 milliard over 1948—49. Het Europese hêrstelprogram zal hiervan bijna 70 procent in beslag1 nemen. De uitgaven voor economische hulp zo zeide Truman, zullen afnemen naarmate' de landen vorderingen ma ken naar economisch herstel. Naast het plan-Marshal voorziet de begroting in voortzetting der hulpverlening aan Griekenland, Tur kije' China en Korea. De door het c'oingres te verstrekken toewijzingen warden voorlopig geraamd op 600 millioen dol'l'ar, en de uitgaven ge durende het begroitings jaar op 355 milllioen. Slechts 49 millioen is uitgetrokken voor hulp aan China. Dit is het nog uitstaande saldo van de in 1948 verstrekte gelden. Iin officiële kringen tie Batavia, konden, volgens „Reuter", nog geen aanwijzingen worden verkregen om trent ide Nederlandse voornemens met de republikeinse lei diers. Bet schijnt, idiat Nederlandse autoritei,1- ten en sommige dier federalisten er tegen gekant zijn, Ihian tihajns onbe perkte bew'egiings vrijheid toe te siaan. Dr. Tengklu Mansur, vooraanstaand federalist „Wali Negara" vian de „Negara Soematera Timoer" heeft heiden tegenover een corres pondent van „Reuter" verklaard, dat hij er geen bezwaar In zag de re publikeinse leiders iin de nabije toe komst een grotere mate van vrij heid toe te staan, mits zij bereid waren tot samenwerking 'en ihiuni activiteit zouden beperken tot be paalde gebieden, waariin. rust 'en orde heersten. Dr. Mansur verklaarde van me ning te zij'n, i'dat het thans verlenen vian een onbeperkte mate van, be wegingsvrijheid aan de republikein se leiders het herstel van het land zou kunnen vertragen. Slechte voedselsituatie in Zuid-Oost-Azië India is er alleen in geslaagd zijn 'bevolking gedurende de maan den November en December, die voor dit land critiek waren, te voe den door de voedselvoorraden, wel ke het voor geval van nood in reserve hield, te verbruiken, aldus werd d,o,o,r de Indische gedelegeerde op een conferentie van verbindings officieren van Zuid-Oost-Az'iatische landen medegedeeld. Naar hij zeide, zal ook Januari een zeer moeilijke maand zijn en is het noodzakelijk, dat India spoedig rijst aangevoerd krijgt. De Birmese gedelegeerde deelae mede, dat zijn land medio Januari de voedsel leveranties, waartoe het zidh voor 'het jaar 1948 heeft ver bonden. zal hebben voltooid. Birma heeft zijn verplichtingen echter slechts kunnen nakomen door grote inspanningen en opofferingen. De Siamese gedelegeerde maak te bé kend, dat Siam deze maand 100.000 ton rijst zal exporteren of 16.000 Een ernstige aangelegenheid voor de Engelse regering Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Britse regering gevolg heeft gegeven aan een verzoek van Trans- jordanië om troepen naar Akaba te zenden. Akaba is nabij de Palestijnse grens gelegen en is de enige zee haven die Transjordanië heeft. De woordvoerder van het Britse ministerie verklaarde, dat Engeland aan het verzoek van Transjordanië gevolg had gegeven, omdat dit land getrouw al zijn verplichtingen vol gens het verdrag van 1946 eh het herziene verdrag van 1948 is nage komen. De woordvoerder weigerde te zeg gen hoeveel troepen waren gezon den. Hij verklaarde, dat geen ver sterkingen naar andere punten in het Midden-Oosten waren gezonden, noch naar de eenheden van de R.A.F. noch naar de Britse troepen in de Egyptische kanaalzone. Even eens ontkende 'hij, dat Engeland na het Embargo van de Veiligheids raad wapen,en of andere militaire uitrusting aan Arabische .regeringen had geleverd, ofschoon de bevoor rading van de Britse troepen iin het nabije Oosten natuurlijk op de ge wone 'w'ijze is voortgegaan. Slechte kansen voor onderhandelingen De woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken zeide, dat de kwestie een „ernstige" aan- gelgenheid was voor de Britse re gering. Hij wees op wat hij noemde „niet geprovoceerde Joodse adres- sie" legen ide Arabische, gebieden van Palestina vlak voor Kerstmis en volgende Joodse invallen in Egypte en constateerde, dat de laat ste berichten uit het midden-Oosten duidelijk aantoonden, dat Joodse troepen zich nog steeds op Egyp tisch grondgebied bevonden. De woordvoerder maakte het dui- Idelijk, dat naar de mening dor Engelsen ide vooruitzichleo op hel staken van het vuren, afhangen van de terugtrekking van Joodse troe pen van Egyptisch grondgebied. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het 'besluit van Transjordanië om zich te beroepen op zijn verdrag met Engeland, het vooruitzicht op directe onderhande lingen met Israël en de Arabische landen ter verzekering van een per manente regeling zeer vertroebelt. De directe onderhainidelingen met Egypte vangen de volgende week op Rhodos aan. Egypte heeft schijn baar zjch inog niet op enigerlei wijze beroepen op het verdrag met Engeland: Kwesti? voor de Veiligheidsraad Uit Jeruzalem wordt gemeld dat', volgens Zaterdagavond aldaar uit Tel Aviv ontvangen berichten, de Israëlische regering het zenden vam Britse troepen naar Akaba, onder de voorwaarden van het Brits-Trans- joii-daanse verdrag, als „een defini- ton meer dan het oorspronkelijk mogelijk had geacht. De gedelegeerde van Ceylon deel de mede, dat de voedselsituatie in zijn lapd enigszins precair is. De rijstvjorraden, die tot het abnormaal lage niveau van 24.000 ton zijn ge slonken, zijn slechts toereikend tot 23 Januari a.s. Gedurende het eer ste kwartaxvan 1949 is Ceylon bij na gehel aMankelijk van voedsel'lc- veranties uit andere landen van Zuid-Oost-Azië en zelfs wanneer de v c cd selto ew i j zin gen aan Ceylon'wor den verhoogd, zal hef moeilijk zijin om het huidige rantsoen van 5.7 ounces per persoon, dat het laagste is in geheel Zuid-Oost-Azië, te ver hogen. Een „engel der kinderen" Twee Italianen, Maner Lu- aldi en Leonardo Bonzi, zijn Vrijdag in een kleine vlieg machine, genaamd „Engel der kinderen", van Albenga bij Genua vertrokken, voor het volbrengen van de tweede etappe van een vlucht naar Zuid-Amerika, voor het inza melen van gelden voor 15.000 in de oorlog gewond geraakte Italiaanse kinderen. De „Engel der kinderen" is zo klein, clat alle beschikbare ruimte gebruikt moest wor den voor benzine-tanks en er zelfs geen plaats overbleef voor een radio-apparatuur. De piloten hebben een reli- quie bij zich van de Heilige Franciscus van Assisie. Zij zijn van plan hun vlucht te on derbreken in Madrid en mo gelijk Barcelona, Dakar en Natal. Het eindpunt van hun vlucht is Buenos Aires. Sovjet-Russische militaire hulp voor Albanië Volgens te Wenen ontvangen be richten, aldus de „Daily Telegraph", is onlangs in Albanese havens „een belangrijk convooi" wapenen uit de Sowjet-Unie aangekomen. „Onder deze lading bevond zich uitrusting voor het Albanese leger, dat opgebouwd wordt naar het stan daard-voorbeeld der strijdkrachten uitrusting van Sowjet-satellieten", aldus de Weense correspondent van dit blad, die er aan toevoegt, dat dit, voorzover bekend, het eerste „be langrijke convooi uit de Sowj et-Unie is, dat Albanië heeft bereikt sinds deonenigheid tussen Tito en de Kominform. De griep-epedimie in Frankrijk De Franse griep-specialist prof. Moreau, heeft, volgens het Parijse blad „Combat" verklaard, dat de griepepidemie gekentekend wordt door de zelfde beginsymptomen als de Spaanse griep, die in de jaren 1918-1919 de wereld teisterde. De „Combat" voegt hieraan toe, dat de epidemie „veel ernstiger is dan ze kere officiële communiqué's voor wenden." Het Franse departement van Ge zondheid heeft studenten in de phar- macie vezocht zich gereed te houden om bij te grote drukte in de apo theken te helpen. Naar Reuter uit Turijn meldt, zijn drie kinderen gestorven en 25 ern stig ziek tengevolge van de griep epidemie, die in het stadje Cerce- nasco, ten Noorden van Berlijn, woedt. tiefvijandige handelswijze" be schouwt. De 'diplomatieke medewerker van de Palestine Bost" schrijft in de Zoindags-editie van zijin 'blad, dat de Israëlische regering voornemens is 'deze aangelegenheid bij de Vei ligheidsraad aanhangig te maken en dat zij' er op zal wijzën dat de Britse handelwijze komt als „een met ruw gew'eld toegebrachte slag aan de vooruitzichten voor een vreedzame regeling" im Paelstiina. Ook 'beschouwt de Israëlische rege ring het Briise optreden ais een moedwillig tegenwerken van de po gingen der Verenigde naties, om de strijdende partijen in Palestina met elkander te verzoenen. Meer dan 10.000 personen uit Nederlandse boerengezinnen zijn in 1948 naar Canada geëmigreerd in het kader van een gemeenschappelijk Ca nadees-Nederlands vestigingsschema voor landbouwers. Canada voegt hierdoor grondbewerkers aan haar bevolking toe, wier kennis op land bouwkundig gebied op eeuwenoude ervaring steunt. Nederland wordt langs deze weg een oplossing geboden voor het brandende probleem van een grote landbouwende bevolkingsgroep, die niet voldoende grond bezit om zich in stand te houden. Het gezin Jan van Moorsel uit het Bra bantse dorpje Erp, dat in Juni 1948 uit Nederland overkwam. De Duitse veiligheid Duitslands recht op veiligheid werd te Koenigswinter (nabij Bonn) geproclameerd door een conferen tie van christelijk-democratische mi nisters en partijleiders van alle W. Duitse staten, de constituerende ver gadering en het Bizonale bestuur. De conferentie verklaarde, dat Duitsland hetzelfde recht op veilig heid heeft als elke andere natie en dat deze een noodzakelijk element is voor de Europese orde. De con ferentie eiste, dat Duitslands veilig heid zou worden verzekerd door op neming van het land in een collec tieve organisatie voor vrede en vei ligheid. De houtwinning in de Duitse bossen De Westelijke bezettingsautoritei ten in Duitsland hebben afstand ge daan van het recht om hout te kap pen in de Duitse bossen. Sinds het begin van de bezetting hebben de Duitsers voortdurend geprotesteerd tegen deze houtwinning, daar deze tot ontbossing zou leiden. Van officiële zijde kon men te Den Haag het A.N.P. niet meedelen, of en inhoeverre dit besluit ook de Nederlandse houthakkers in de Duitse bossen betreft. Geen confaci met Republikeinse autoriteiten Naar aanleiding van 'buitenlandse berichten, als zou contact hebben plaats gehad tussen de Nederlandse en republikeinse autoriteiten, ver neemt Aneta van bevoegde kringen te Batavia, dat stappen in deze zin niet zijin ondernomen. Minister- WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Iets zachter Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, aanvankelijk matige, later vooral aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West, iets zachter. 11 Jan. Zon op 8.47, onder 16.50. Maan op 13.13, onder 5.36. Volle maan 14 Januari president Drees heeft óverleg ge- pleegd met Dir. Reel en zijn advi seurs en met de voorlopige fede rale regering. Het overleg niet de federale vertegenwoordigers is nog niet beëindigd. Zoals gemeld, zat Dr. Drees Zaterdagavond aan een diner aan met de Consulaire verte genwoordigers te Batavia. Hieraan werd ook deelgenomen door de leden van de oommissie voor goede diensten. Weer een granaat in huis ontplof tl Vrijdagavond viel iin een perceel aan de Driehuizerweg te Nijmegen een geweer,granaat van een' boeken kast en ontplofte. Hi>end,o)or werd een 16-j.arlge zo.oin des huizes aan zijn rechterbeen gewond. Hij'moest naar -een ziekenhuis wonden, over gebracht. Bij een1 iin de woning inge steld onderzoek ivjojnd de 'poiliitie njo-g diverse 'geladen granaten, alsmede enige geweren. Leert mein het nu nooit? Een felle Briise proteslnota Een officiële Israëlische woord voerder heeft verklaard, dat twee Spitfires van de R.A.F. bij „gewa- wapende verkenningsacties" boven de Negeb werden neergehaald. Een officier van de R.A.F. was door de Joden gevangen genomen, aldus de woordvoerder. Verder verklaarde de Israëlische woordvoerder, dat later op de dag nog een R.A.F.-spitfire werd neergeschoten; slechts de ver koolde resten werden gevonden. De piloot kon nog niet worden geïden tificeerd. De woordvoer der zeide, dat het toestel Van vlieger-officier Mc El- haw door Israëlische jagers des mor gens werd neergeschoten toen ook een Egyptische Fiat werd neerge haald. Later op de dag verscheen een formatie van 12 „vijandelijke" vliegtuigen boven het ZuidelijkeJNTe- geb-gebied. Drie vliegtuigen van de ze formatie werden neergeschoten. Volgens de Israëlische woordvoer der bleek uit de wrakstukken van een vliegtuig, dat men te maken had met een Spitfire van de R.A.F. De Israëlische autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat zij nog een tweede lid van het personeel der Britse luchtmacht, wiens vlieg tuig Zondag boven Palestina is neer geschoten, gevangen houden. Zij verklaarden dat één van de mannen licht gewond was. De Britse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft aan de Israë lische afgevaardigden een in krach tige termen vervatte protest-nota overhandigd, met betrekking tot het neerschieten van vijf vliegtuigen der Britse luchtmacht boven de grens tussen Egypte en Palestina. De vertegenwoordiger van Israël te Lake Success heeft geweig;erd het Britse protest over het neerschieten van vijf toestellen der Britse lucht macht door Joodse vliegtuigen, aan zijn regering door te zenden, daaf het niet gericht was aan de „re gering van Israël".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1