De Provinciale begroting van Zeeland Stad es1! Provincie Voorzichtig financieel beleid geboden De uitgaven vertonen een stijgende lijn De ontwerp-begnotlng voor de provincie Zeeland voor 1950 sluit voor de gewone dienst op een be drag vain f 2.134.968.34, voor de kapitaaldienst op een bedrag van f 9,860.51185 en voor de reserve-, Ikas- en verrekenlngsdienst op een bedrag van f 15.799.185 99. In de toelichting van Ged. Staten wordt opgemerkt, dat de oonjunc- tuurgevoelijgiheid van de 'bronnen, waaruit het provinciefonds wordt gevoed, gepaard aan de voorgeno men wijziging van het Rijksbelas tingstelsel, de belangrijks .e post van inkomst, t.w. de uitkering uit "s Rijks kas (voor 1949 geraamd op f 1.250.000 en voor 1950 op f 1.356.000) kan aantasten. De zich geleidelijk uitbreidende taak der provincie, in het bij ion der op sa-, claal, hygiënisch en cultureel ter rein. stelt ooik) ten opzichte der fi nanciën hoge eisen. De uitgaven van de proivincie zijn aanzienlijk! gestegen. Nadat zelfs 20 pot. verhoging van de uitkering uit iet provlncie.onds volledig voor de gewone dienst is aangewend, res- :eert een bedrag van no.g geen 40.000 voor envoonlene uitgaven. Dit maant uiteraard tot voorzich tigheid, aldus Ged. Staten. Rijksuitkering onontbeerlijk In de wet van 25 November 1948 Is bepaa.d, dat Zeeland over de jaren 1948 en 1949 «en uitkeringl kirij'gt uit 's Rijks kas van 40 pelt, van het derde deel van de tege moetkoming aan calamiteuze pol ders, dat Zeeland moet bijdragen. Ged. Staten hebben de minister ver zocht de woorden „over de jaren 1948 en 1949" te schrappen. Men vertrouwt er op, dat aan dit ver zoek gevoig zal worden gegeven. Zon dat niet gebeuren, dan zjou Zeeland opnieuw tpt een staat van noodlijdendheid vervallen. De schul'denpositie der provincie is, dank zij een solide leningspp- Htiek gezond. Ged. Staten hebben cok gegevens verstrekt over de uitkomsten van de dienstjaren die sedert het einde van de oorlog tot afsluiting kwa men. Wat het nog lopende dienst jaar 1948 aangaat: naar de thans beker.de gegevens kan een batig Slot op de gewone dienst worden Verwacht van ongeveer f 168 000. uit .het provinciefonds, dan aan dansten aan de hogere uitkering, uit het provinciefonds, dna aan vankelijk was geraamd. Omtrent het dienstjaar 1949 kan slechts wor den medegedeeld, dat daarin zo wel mee- als tegenvallers voorkom men. De ui komst laat zich ech ter niet ongunstig aanzien* Diensten en bedrijven Aan de toelichting ontlenen wij ten aanzien van de Prov, Stoionr- bcotdiensten 'dat het nieuwe m,s. .„Prins Hendrik" vermoedelijk npg in ide loop van deze miaand tussen Kruining'en en Peikp'O-der dienst Zal gaan deen. De „Prins Bernhard" kan in Januari 1950 in dienst wor den geste-d. In de loop van 1950 zal ook de in aanbouw zijnde werk plaats gereed komen, waardoor een gerege.d onderhoud der schepen en revisie van machine-instaLatles ver zekerd is. Mede met 'het oog o-p de na de loop van enkele jaren te verwach ten. langeaistandvotorziening mag worden gehoopt, zo zeggen Ged. Staten verder, dat op de duur een sluitende exploitatie voor het Prov. Gasbedrijf kan worden verkregen. Het geraamde ver.ies van dit be drijf bedraagt f 98.719.12 vcpr l'J50 Wat het Prov. Eleclricitei'tsfoe- Beperking fruit- en tuinbouw producten-invoer in West- Duitsland verwacht In West.Duitse economische krin gen, wordt voorspeld, dat binnen kort zal worden overgegaan tot be perking vam invoer van Zuidvruch ten, fruit en tuinbouwproducten in West-Duitsland. Bij een aantal han delsverdragen zijn voor West-Duits- land hoge passieve saldi ontstaan. De j><ngunsllge ontwikkeling dezer saldi wordt hieraan toegeschreven, dat (Je Duitse leveranties, vopral van machines, over een veel langene tijd lopen dan de aan het seizoen gebonden agrarische invoer van de handelspartners. Voor de vereffe ning dezer passieve saldi in dollars beschikt de West-Duitse regering slechts over beperkte bedragen. In dit verband wordt van officiële zij de verklaard, dat het vrijer maken van het handelsverkeer niet bete kent, dat ook de invoer van le vensmiddelen onbegrensd kan wor den toegelaten. Ten slotte kunnen, aldus wordt verklaard, slechts zoveel agrarische producten worden Ingevoerd als aan DuAse Industrieproducten iklan wor den uDtgevoerd. drijf betreft wordt gezegd, dat de kapitaal-voorziening voor de uit voering van het f 25 millioen-plan (de bouw vain de nieuwe centrale te Vl[ssingen) bij de huidige ver-f ■houdingen op de kapitaalmarkt, moeite k|ost. De behoefte voor het komende jaar is echter gedekt. In een bijlage wordt tenslotte ver sneld, dat de provincie tot op he den een bedrag van f 10.560.364,59 aan oorlogsschade heeft gedecla reerd. Hierop werden voorschotten ontvangen tpit een totaal van i' 4.516.753 27. Bij deze som is in begrepen een bedrag v. f 148.143.94 aan Voorschotten, die wel zijn toe gezegd, doch nog niet werden ontvangen ZIERIKZEE St.-Nicolaas bij de kleuters Een gezellige, roezemoezige d'ruk- te heerste Maandagmiddag in de Concertzaal, waar de 144 leerlingen -vian de Burgerkieutersohool, zoimedo talrijke ouders en andere belang stellenden aanwezig waren in af wachting vian de komst van St. Nicolaas. Na een welkomstwoord) van liet hoofd van de kleuterschool, mevr. N. M. Brouwer-Steur, kondigde St. Nicolaas al spoedig zijn komst aan en vergezeld van zijn trouwe knecht zwarte Piet, kwam hij binnen on dier luid' gejuich van de kinder schaar. Nadat beide op het toneel hadden plaats genomen, waar 'de kinderen van de 2e klas reeds een plaatsje hadden gevonden, en mevr. Brouwer hen had verwel komd, zongen d© 2e klassertjes gezamenlijk en ook enkele apart enige Sinterklaasversjes en bood ieder de Sint een zelfvervaardigde beeltenis van hem aan. Hierna strooide Piet mot milde hand pe- perbollian, die een gretig onthaal ■vonden. Nadat allen een versnape ring in ontvangst hadden genomen kwamen de kleintjes op het toneel. Hoewel een enkele we] eens een lip trok waren idle meesten lang niet verlegen en dapper zongen ook zij de Sint toe. Alle ontvangen een prentenboek 'en ook voor hen strooide Piet de nodige peperbol- leo. Toon was het de beurt aan „die groten". Voorafgegaan door een parmantige tamboer marcheerden de ze het tone el op ien al zingendie paradeerden zij voor de Sint, wien zij een zelf gevlochten matje aan boden, wat hij. dankbaar aanvaard de. Er volgden toen enkele leuke spelletjes en vanzelfsprekend' ble ven ook lxier de peperbollen niet achterwege. Toen was hiet weer tijd voor Sint om zijn weg te vervolgen. Met de belofte het volgend' jaar terug te komen en d'e aansporing, aan allen om trouw» de school te bezoeken en braaf op te passen nam, hij' afscheid ien onder gezang -der kinderen en een gemeenschap pelijk „vaarwel" verliet hij met Piet 'de zaal. Voor de kleuters wais het feest toen evenwiel nog niet afge lopen, want uit 'de zes grote man den die Sint had achtergelaten kwam voor elk nog een cadeautje, waarna allen miet blijde gezichten huiswaarts keenden. Het was 'Ben leuk St.-Nicolaas- feest èn voor de kinderen èn voor de oudiers. Maandagmorgen brachten St. Nicolaas en Zwarte Piet oiok een bezoek aan de laagste klassen der Openbare Lagere Scholen en de R.K. School. De Leerlingen d'er hoogste klassen van die scholen woonden toen een bioscoopvoorstel ling in de Concertzaal 'bij, waar diverse leuke tekenfilms ed'. wier den vertoond- Des middags bezoch ten Sint -en Zwarte Plet de Oh-r. Nat. School in het Vrljie. KERKWERVE Vergadering A.-R. Kiesvereniging Een dezer dagen vergaderde in die Ckr. Nat. School te Moriaans- hoiOffldi de A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" onder leidiing van de hieer J- Boot Pz. Na ope ning met gebed' en bijbellezing ward de agenda afgewerkt. Het voor naamste punt vormde de samen stelling van de groslijst der Prov. Staten en de toelichting op het advies van het Provinciaal Comité. ■De laden meenden dit advies te moeten opvolgen, zodat d'e stem ming die wierd' gehouden de vol gende uitslag te zien gaf: 1 A- Schput; 2 A- A. van Eet en; 3 P. Boudeling; 4 P. Meliefste; 5 De Visser; 6 N. J. Hom'mes; 7 I. A. Catsman; 8 A. Vingerling; 9 A. M. iden Boer; 10 J- A. van Waveren; 11 W- van Hoeve; 12 A. I. Catsman. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de A.R. Staten-Centrale in de tweede helft van Februari 1950 oen spreker te Zierikzee hoopt te laten optreden en dat het dan in de bedoeling ligt over 't gehele eiland autobussen te laten rijden. Deze ^vergadering werd' door de heer A- Kloet met dankgebed' ge sloten. HAAMSTEDE Lezing voor amaleur- ïotograïen Een flink aantal amateurfotogra fen had Vrijdagavond gevolg ge geven aan de uitnodiging tot bij woning van een lezing door een vertegenwoordiger van do N.V. Phi lips over: „Hoe maak ik met mijn box goede foto's?" welke lezing ge- n ouden werd' in „Tavenu", en wel ke georganiseerd was door de heer J. v. d. Berge, fotograaf alhier. In een kort openingswoord, waar in hij de hoer v. Santpoord' van de alld'. Kino ien Projectie van de N.V. Philips welkom heette, sprak «de 'heer v- d. Berge >er zijn vod- doening over uit, dat zoveien aan wezig waren. Te; inleiding van .d'e 'door de Jteer vi. Santpoord te houden cau serie, draaide de heer Bom enktel^ door hem zelf opgenomen d'oicu- méntadres. De films demonstreerden duide lijk, dat de heer Bom 'een opera teur van formaat is, hetgeen opk de heer van Santpoord constateer de. In zijn causerie merkte de heer van Santpoord o,p, dat vele am'<> teur-fotografen hun toestel slechts tijdens die zomermaanden gebruiken. Toch kan men ook tijdens de win termaanden volop plezier hébben van zijn liefhebberij, speciaal wan neer daarbij gebruik word't gemaald van de m'oderne hulpmiddelen. Deze Ibulpmi'didelên zijn talrijk. Bij' ge bruik van de juiste films en lam pen kunnen goede resultaten wor den bereikt. Ook kan d'e am'ateur tegenwoordig kleurenfoto's maken. Vooral bij' kunstlicht eist dit echter veel ervaring. De amateurs kunnen worden verdeeld in drie catego- riën: zij1 die met eenvoudige kiekjes tevreden zijn, zij die zich toeleggen op het maken van kunstzinnige fo to's en idle smailfilmamateurs. De fotograaf, die zién gerangschikt wil zien in de laatste twee rubrieken moet heel wat moeilijkheden over winnen. De fotografie zal hem1 dan e'éhtar o,oik vieel meer voldoening schenken. Ter toelichting van hef gebruik van kunstbent, demon- steerde de heer van Santpoord en kele lampen: babyfiitslamp, fotoi- litUalamp en spiegellamp. Tot slot werden enkele artistieke lantaarn plaatjes .vertoond1- De heer v. d- Berge dankte de spreker voor zijn duidelijke causerie. ELLEMEET „Achler de wolken schijnt de zon" Vorige week Zaterdag voerde de toneelclub' „Bliemeet" het toneel spel „Achter id'e wolken schijnt de zon" op. Ditmaal was de opkomst niet zo groot als op andere jaren. De vice-voorzitter d'e heer J- v. d. Have riep d'e aanwezigen een wel kom' toe ien direct daarop waren de spelers en speelsters aan net woord. Zowel de dames als heren hébben van dit stuk iets goeds ge maakt. De burgemeester, de heer A. J. de Rruijm, dankte namens net publiek voor het gebodene. ELKERZEE Burgerlijke Stand' over November. Geboren: 7 Jacobus W,„ z. van J. Wijntjes en A- H. Schwarzler. O'verleden9 Bastiana de Witte, 58 j-, v. van J. Stoel. Loop der bevolking. Ingekomen: M. van der Linde v. Ermelo; Ver trokken: J- Tuiten n Zierikzee; A. van der Lindle naar Delfzijl. ZONNEMAIRE De op dankdag gehouden Ocgst- collecte in de Geicmrmeerde Kerk heeft een totaalbedrag opgebracht van f 1047.37. Bezoek van St.-Nicolaas aan de kleuterschool Maandag brachten St. Nicolaas en Zwarte Piet een bezoek' aan de kleuterschool en de O.L. schoof. De kleuters brachten de tijd voior de komst van de goed heilig man .door met het drinken van choco lademelk en 't zingen van liedjes. Voor de deur van 't schoolgebouw lagen twee suikerbieten met een papiertje „Voor het paard", 't Was dan ook jammer dat de Sint per auto kwam'. Onder 't huilen van enkelen en het schelle gezang van ve.en trad hij met zijn zwarte die naar 't Lokaal binnen, waar ze een verkleinde uitgave van zich zelf zagen: twee meisjes, van wie de een Sinterklaas voorstelde en de ander Piet- Het Sinterklaasje zeide keurig op wat 'de grote zoal doet Vele brave kindertjes lieten de aanwezigen genieten van hun zang. Een groepje kwam met paraplu's bandragen en speelde „Onder moe ders paraplu". Een beetje bang ging ieder naar Sint. Maar wanneer ze Sinterklaas een handje hadden ge geven, stapten ze blij en parmantig naar hun stoeltjes terug. De kin deren zongen hem en Piet ten af scheid en deze vertrokken naar het lokaal waar de kinderen van de O.L. school zaten. Ze zongen hem een welkom foe en de burgemeester drukte de hand van beiden, waar na hij een welkomslwo/O-rd spra k Piet ontpioote zich hier als eeh echte grapjas. Z'n heesheid, waar door hij erg hoog moest spreken, bracht veel plezier. Ocik hier zag men weer zingende kinderen, die 't hele jaar braaf geweest waren, peperbollen, chpcola, drop, hoek eozl 't Hoofd der school bracht Sint Nicolaas dank voor z'n goede géven en, riep hem' een tot wieter- ziens toe, dio'Oir de kinderen her haald mét „Aju, vaarwel, tot we der ziens". NIEUWERKERK Aanrijding Maandagnamiddag had alhier een aanrijding plaats tussen de tram en een vrachtauto, welke met enige materiële schade afliep. De Chauf feur van de vrachtauto wilde nog voot die tram het erf van d'e zui velfabriek „De Duif" oprijden, wat niét geheel gelukte, met het gevolg dat hij vian achteren werd' aange reden. Persoonlijke ongeluik/kien had1- den niet plaats. SIRJANSLAND Het St.-Nicolaasïeest voor de kinderen St. Nicolaas is voor de kinderen van dns dorp niet ongemerkt voor bij gegaan. Maandag,mldaaig waren zij 'samen gekomen in een lokaal v,a:n de (XL.S. Zij zongen daar de gebruikelijke liedjes en hadden vol op te genieten van enkele vertoon de filmpjes. Vooral de „hoofdfilm" „St. Nicolaas en Jantje" viel in de smaak bij de jeugddie echter ook wog andere geneugten kreeg te ondergaan. Sint had een flink pak gestuurd, waarin v,oior ieder kind een zakje versnaperingen te voorschijn kwam en een cadeautje. Daarna kregen de kleuters een beurt. Dn enthousiaste uitroepen bewezen wel, dat ook het „kleine grut" van het filmpje genopt. Ook zij kregen geschenken, die maar wat iin de smaak vielen. De Sint hciopt in de gelegenheid te worden gesteld, ook volgend jaar allen weer zo'n prettig feest te kunnen bereiden. BKUINISSE Padvindslersplechligheidg Zaterdag 3 December was voor ide Padvindsters alhier een gewich tige dag. De verschillende groepen haididian zich verenigd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waar ook veie belangstellende ouders etc. aanwezig Waren. De bijieenkom'st werd geopend do.or de Hoofldlieidster m'ej- Ncoda- Verhage. Een aantal padvindsters verenigd in 't seniorenvmdiel moest afscheid nemen wegens bet berei ken van de 18-jarige leeftijd. Zij werden eervol ontslagen na het zin gen vian het Afscheidslied). Een 5- tal nieuwe kabouters werd geïn stalleerd, een 6-tai kabouters viopg ■over naar de Padivinidstersafdeling, alles natuurlijk met 't gebruikelijke ceremonieel. De assistent-kabouterleidsters Car ry Flu/it en Anna Zondiervan namen als zodanig afscheid)- Mej. Zonder- van kreeg van de kabouters, een bloemstuk. Als nieuwe kabauterleidi- ster werd geïnstalleerd' m'ej - Siizo van Dijke. Een toneelstukje, Volks dansen en spelletjes voltooiden dezef prettige midldiag. De seniorenafd'eling liet een a,ar- d'ig staaltje EHJBO zien. Met een toespraak van de hpofdl- leiidisfer en het zingen van het in ternationale Padvinderslied wörd die bijeenkomst gesloten. Sint bezoek! de schooljeugd Maandagmiddag bezocht St. Nico laas, vergezeld van Piet, eerst de Kleuterschool éJn daarna de beide Lagere Scholen iin 'het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Op beide scho len bleek Sint goed met de vpr-i derimgem en met de ondeugden vain de kinderen bekend. Verma ningen werden uitgedeeld en Lof gegeven voor goede vorderingen. Natuurlijk zongen de kinderen de békende St Nicolaaaliedjes. Allen kregen een z'akje versnaperingen, de kindieren van de Kleuterschool bovendien nog een boek. De pop penkast 'bleek ook nu d'e jeugd weer te boeien <em fel werd meegeleefd met de avonturen van Jan Klaassen en Katrijin, THOLEN St -Nicolaasfeest Zaterdag3 December bracht St. Nicolaas een bezoek aan de O-L. School te Tholien, waarbij het feest gevierd' werd' jn de zaal van het Hof van Holland. De kinderen wer den idoor de Sint toegesproken en er werden versnaperingen uitge deeld, terwijl voorts door m'ej. v. id'- Stel en 'de heer A. Liefaarld een poppenkastspel werd' vertoond'. Maandag 5 December j-1. kwam de H. Bisschop nogmaals een be zoek aan Tholien brengen etn wel voor de kinderen van de Algemene Kleuterschool, Dit feest werd even eens in dé zaal van het Hof van Holland' gevierd'. Ook de kleuters kregen versnaperingen en tevens enig speelgoed en prenteb'oeken. Door de kleuters werden enige spel letjes opgevoerd, n.l. .de Reus en de Dwergen en van de Haasjes. De ouders van de kinderen waren hierbij tegenwoordig, zodat de kleu- - ters 'én 'de ouders gezellig St. Ni colaasfeest hebben gevierd- STAVENISSE Burgerlijke Stand over November. Geboren: 6 |Gor, z. van C. L. 'den Braber iem C. P. 'Vian 'tVeer. Over- léidiem: 10 Jean Louis Bernhardt, 65 j., echtg. van A. Luk'aart; 23 Jo hannes Cornelis van Oeveren, 48 jechtg. van. M. H. Goadegebuure. Loop der bevolking. Ingekomen: N. van 't Veer en gezin uit Dor drecht. Vertrokken: M. L. Post n. Roosendaal; M. J. Quaak n. Vlis- singen; P. C. van Oudenaarde—van 'tVeer en gezin naar Rotterdam, K' K iir.UWta Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harderwijk (vac. J. J. Timmer): J. W. de Bruijn, Sprang; te Eist (U.): W. A. S. Laurense, Driesum; te Wouterswoude: Joh. Verwelius, Hei- en Boeicop; te 's Grevelduin-Capelle: L. Brasser, Rijssen; te Vollenhove: S. Visser, Uithuizermeeden. Benoemd tot hulppred. te Utrecht: D. v. d. Plas, em.-pred. Doorn; tot geestelijk verzorgster van het Dia- conessenhuis te Leiden: mej. M. H. v. Everdingen, hulppred. aldaar, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar 't Woudt; H. J. Meijer, Wissenkerke. Bedankt voor Woubrugge: W. R. Ambrosius, Leerdam; voor Muiden: M. Verkerk, Soest; voor Poortvliet en voor Andel (N.Br.): Joh. Ver welius, Hei- en Boeicop. Beroepbaar: D. Wolfson, voorg. N.P.B. te Ede. Geref. Kerk Beroepen te Poortugaal (2e maal): J. W. Deenik, Oostkapelle; te Win- sum (voor de zending op Soemba): K. Blom, Baarn; te Scharnegoutum: K. F. v. d. Wel, legerpred. met ver lof, Wagenborgen. Benoemd tot lerend ouderling te Haaksbergen: A. de Korte, Hille- gom. Aangenomen naar Bedum: D. Kui per, Rilland-Bath; naar Makassar (Celebes): D. Ringnalda, Amster dam; naar Castricum; cand. A. G. Kornet, Zaandam. Bedankt voor Lemmer: A. J. Boss, Ermelo; voor Zuidhorn: E. G. Bui- tenbos, Winsum (Gr.); voor Heer- jansdam: H. Munnik, Ter Aar; voor Den Burg (Texel): cand. A. G. Kor net, Zaandam. Beroepbaar: cand. A. J. Janssens, Ter Aard (Dr.). Chr. Geref. Kerk Tweetal te Barendrecht: C. Smits, Driebergen en J. C. van Raven- swaaij, Zaamslag; te I'Jmuiden: P. H. van Marrum, Nieuw-Amsterdam en J. C. van Ravenswaaij te Zaam slag. Bedankt voor 's Gravenzande: C. v. d. Weele, Harderwijk. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Tweetal te Groningen (7e pred.~ pi.): M. J. C. Blok, Berkel en C. H. Lindeboom, Kampen. Geref. Gemeente Drietal te Amsterdam-C: cand. H. van Gilst, Den Haag, cand. A. Ver- gunst, Leiden en cand. G. Zwerus, Rotterdam. Beroepen te Tholen: cand. H. van Gilst. Den Haag. Bedankt voor Kalamazzoo (USA): F. Mallan, Bruinisse. Landbouw en Veeteelt Nieuwe mogelijkheden voor de binderdoek-industrie De gewone bmd'eridioékien, d.w.z. iie originele idioeken 'die bij 'de ma chine zijn wanneer deze wordt ge ïmporteerd, zijn ide idoeken wielke ihet lichtste en 'door hun gering slip'vermogen de voordeligste idoe ken in het bedrijf zijn. Ze hebben echter het nadeel, idiat Ihet zuiver katoen zeer gevoelig is voor vocht, waardoor veel ltrimp en rek ontstaat. Ooik éénzijdig krim pen, veroorzaakt door vocht dat in klager, onkruid of andere inge zaaide gewassen alleen die voor zijde vian ide doek bevochtigd. Dit is een oorzaak van scheef Lopen en veel slijtage. Om 'déze krimp en rek tegen te gaan zijn ér al vele middelen toegepast, 'de één iets beter, ide ander weer iets minder. Vaalt werd het idioék er wei 'duurder, maar niet beter 'door. Wat met het een werd gewonnen, Wend verspeeld door het andere. Ruim' 20 jaar geleden echter, kwam een zeer practische landbou wer op het idéé om' aan de ach terkant van de doeken dun rub- bérdrijfriiem aan te brengen. Dit feit heeft de stoot er toe gegeven, dan men vele jaren proefnemingen heeft genomen om rubber in de binderdoéken toe te passen, waar door een zo groot mogelijke weer- standi tegen slijtage en krimpvrij- heid zou worden verkregen. Talrijke moeilijkheden heeft men moeten overwinnen, voordat men kort vopr 'do twieede wereldoorlog, ook in ons land' goede rubbertdoe- ken (kon gaan vervaardigen. Men had' immers steeds te kam pen miet 'het feit, dat olie en vet ten de rubberlaag op ,de banid aan tasten, zodat het vocht weer in vloed' op het katoenweefsel kreeg, of d'at dan weer 'de strak gespan nen rubberdrijfriemen veel slijtage aan de verschillende onderdelen van de machine of tractor veroor zaakte. Door hot gebrekkige materiaal, maar vooral door de deviezen- scha8rste kleefden ook aan de bir.- derdoeken, die men hier direct nn ide bevrijiding weer begon te ver vaardigen vele fouten. Door aanhoudende proefnemingen en 'door ide grotere toevloed van goed materiaal zijin we intussen weer zover, dat de rubbendoeken zowel voor graanmaaiers zelfbin- idiers als voor de grasmaaier-idorser (combine) aan redelijke eisen vol doen en dat bedrijfsstoringen alis gevolg van niet juist lopende doe ken zo goed als niet meer voor komen. Zo. zelfs, dat met nat weer (als tenminste de machines op het 1 and' zijn) doorgemaaid kan wor den. Ook is thans de prijs geen bezwaar, daar het 'vooroorlogse prijsverschil tussen katoenen bin- derdoeken en rubberdoiaken bijna geheel is vervallen, waarbij nog komt d'at de rubberdoeken minstens 5C pet. langer meegaan en veel grotere bedrijfszekerheid geven. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Distr. Zuid I. Res. 2e kl. D: Axel II-RCS II 6-1. 60 jaar K.N.V.B. Zaterdag 10- en Zondag 11 Dec. herdenkt de Koninklijke Nederland se Voetbalbond zijn 60-jarig bestaan. Dit jubileum wordt o.m. herdacht met een herdenking van de tijdens de bezetting omgekomen bondsle den en een kunstavond, waaraan het Concertgebouworkest o.l.v, Eduard van Beinum medewerking verleent. H.M. de Koningin zal vertegenwoor digd zijn, zomede de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Het bestuur van de F.I.F.A. en vertegenwoordigers van verschil lende buitenlandse voetbalbonden worden verwacht. De voorzitter, de heer Karei Lotsy, zal een korte rede houden en op een receptie zal ge legenheid zijn gelukwensen aan te bieden. De wedstrijd tegen Dene marken vormt een der hoogtepun ten van het festijn. De radio zal Donderdag, Zater dag en Zondag diverse uitzendingen aan het jubileum wijden. Wijzigingen in het Deense elftal Erik Koppen (Kobenhavn Boid- klub) en Jörgen W. Hansen (Ko benhavn Boldklub), die onderschei denlijk als rechtsachter en rechts binnen waren opgesteld in het Deense elftal, dat Zondag a.s. te Amsterdam tegen Nederland uit komt, hebben bericht van verhin dering gezonden. De ploeg is nu zo danig gewijzigd dat Knud Bastrup Birck (Akademisk Boldklub) links achter speelt en zijn clubgenoot Poul Petersen, die eerst als links achter was opgesteld, rechtsback wordt. In de voorhoede wordt JÖr- gen W. L. Hansen als rechtsbinnen vervangen door Niels Bennicke (Ko benhavn Boldklub). In de plaats van Bastrup Birck en Bennicke zijn Holger Olsen (Frem) en Claes Petersen (A.G.F. Aarhus) aan de<reserves toegevoegd. De linksmidden Dion Ornvold (Kobenhavn Boldklub), wiens uit komen niet vast stond, heeft ver zekerd dat hij zal meespelen. DAMMEN Kapelle-Rnesse Zaterdag a.s. zal te Goes, in hotel „De Pool" een damwedstrij'd voior de oompetitie der Ie klasse Zeeuwse Dam'bond gespeeld wor den tussen Kapelle en Reinesse. Aan de 10 borden hopen voor Ren esse uit te kunnen komen: K. B. Hoger]and, C. Vertph, W. Boot, J. Ge'.eijinse, M. Steur, H. Geluk), P» Hart, C. Kostense, C. van IJssel- d'ijké ©n Joh. van der Wérf. Dit wordt voor Renesse een zwa re wedstrijd ©n m©n mag al tevre den zijn, als men met de hakken over de sloot kan komen. Men) kan er evenwel ten volle van overtuigd Zijn, dat alle spelers 'hun uiterste best zullen doen, In de borden vol garde komt zeer waar schijnlijk enige wijziging, waardopir men als geheel iets sterker voo.r de dag komt*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3