I DE ZIERIKZEESCHE COURANJ Brief van de bisschoppen aan de regering machtige lavastroom baant zich een weg omlaag Het Duitse nationalisme is de laatste tijd afgenomen DINSDAO 8 DECEMBER 1049 Nd, 12778 104e ffaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTJÊN, "f'rljj per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct. Lom» nummert 10 et Venchijn! lodoro werkdag. Advertentieprijs 12 Ct per mm Suceoi)o> (mo*. 15 mm.) minimum IV,- f>. ttuk WAARIN OPGENOMEN f797-1889 REDACT® EN ADMINISTRATIE» fcange NobelSlraal A 171» Zter3tnH& ^rrfhn* on. L» Teletbo» na 32 Glrorelcanin>«m 137577 - Ultgaws» N.V. OnJtlcBrQ voazh. takenman Ochlmar» - Lange NobuItbaaS A 171 -.ZlarikzE©. 3 De kerkstrijd In Tsjecho-Slowakije Bezoek aan de Aartsbisschop niet toegestaan Aanslag op het leven van de gouverneur van Serawak De gouverneur van Serawak (Britse kolonie in Noordwest-Bor- neo)), Ducan George Stewart, is te Sibu in Serawak ernstig gewond als gevolg van een poging om hom met een mes te vermoorden. Serawak, voormalig koninkrijk van de witte radjah's, werd op 1 Juli 1946 een De oud-illegalen verzetten zich tegen opheffing van de Nationale Feestdag Plannen tot samensmelting met Koninginnevevjaardag De gezamenlijke Tsjechoslowaak- regering nog niet tracht alle voor- se bisschoppen hebben op 17 No- zieningen van de godsdienstwetten Britse kolonie, vember de regering in een brief in practijk te brengen. Van officiële zijde wordt vemo- verzocht de nieuwe kerkwetten af Zo kon men in Katholieke en an- men, dat de twee aanvallers, die te schaffen en „de afdwinging van dere kerkelijke kringen nog geen gearresteerd zijn, deel uitmaken van onvervulbare voorwaarden" te sta- geval opnoemen, waarin een gees- een organisatie, die gekant is tegen ken, aldus is door het Tsjechoslo- telyke was uitgenodigd de eed van de overdracht van Serawak aan En- waakse .Episcopaat bekend gemaakt, trouw aan het regiem af te leggen' .geland. In de brief, waai'jn de bisschoppen De bisschoppen verklaren in hun De gouverneur heeft messteken in een opsomming geven van hun be- brief antwoord te hebben gekregen do rriaag gekregen en moest onmid- zwaren tegen do nieuwe kerkwet- van premier Zapotocky op hun pe- dellijk worden geopereerd. Hij is na ten en hun uitvoering, verklaart het title van October, welk de regering de operatie per vliegboot naar Sin- Episcopaat, dat .de staat met de wet verzocht de kerkwetten (toen nog gapore overgebracht. Volgens een tot controle van het godsdienston- voorstellen) te herzien. De bisschop- arts heeft hij de reis opmerkelijk derwijs „zich ten onrechte de be- pen beklagen zich cr over, dat hun goed doorstaan, voegdheid heeft aangemeten om bij petitie veeleer als een „misdaad" Degene, die de messteken toe voorbeeld het onderwijs der dog- dan als een „constitutioneel recht bracht, was een 16-jarige Maleise xnata te verbieden en lering van van alle burgers" werd beschouwd, student, die uit een rij schoolkinde ketterijen te bevelen". „Indien een culturele strijd ont- ren naar voren trad. Een andere Door te bepalen, dat slechts gees- brandt", aldus de bisschoppen, „weet jongeman ging bijna onmiddellijk telijken, die de staat aanvaardbaar de wereld, dat wij hem niet uitge- mede tot de aanval over. acht, hun werkzaamheden mogen lokt hebben. Wij doen slechts onze uitoefenen, heeft de staat in feite heilige plicht. Om wille van de vre- zich het recht tot het ontslaan van de en rust verzoeken wij de rege- geestelijken aangematigd, aldus de ring niet langer inbreuk te malcep. brief. op de rechten van God exmd^ he- Dcu bisschoppen herhalen, dat zij dreiging te laten varen, dat geweld Rusland zou reeds in 1944 documenten smokkelen Een voormalige Amerikaanse I©- alleen het recht hebben om de pries- gebruikt 2al worden om wetten ten .geroff icier, die zich Jordan noiemt. ters opdrachten te geven. „Alle an- uitvoer te leggen, die niet nageko- ders luidende bepalingen zijn on- men kunnen worden", geldig en zondig". Na de bijeenkomst van de bis- 1 schoppen, waarop de brief werd op gesteld hebben deze een delegatie naar Aartsbisschop Beran gezonden. De bisschoppen meldden echter op 24 November, dat de regeringsfunc- Verdrag van wederzijdse bijstand Turkije-V.S. In het. Turkse oppositieblad „Za- tionarissen de delegatie niet hebban ïer" is het volgende bericht ver- toegestaan de Aartsbisschop te be- schenen: zoeken. „Tijdens de besprekingen, welke Mac Ghee, de Amerikaanseonder- Ë},Scho koeriers Nog geen antwoord van de regering minister van Buitenlandse Zaken, en Sadakj^furks minister van Bui- Naar te Praag nader bekend ge- tenlandse Zaken, te Ankara hebben worden is, heeft de regering nog gevoerd^ zijn de voorbereidende do- niet op de bisschoppelijke brief ge- cumcnten tothot sluiten van een xy Hopkins, idie hij zlou hébben opu antwoord. Het schijnt echter, dat de militair bondgenootschap tussen gebeld, Zo,u hemi hebben ppigledrar Turkije en de Ver. Staten onder te- gen Zijd bevindingen vopr ieder, eein kend. Volgens ingewonnen inlich- striWt geheim te hondén; tingen, aldus het blad, zouden die Stephen Barley, Ropsevelts pers- documenten op volgende beginselen che|, heeft de 'bewering vain die en verklaart commandant geweest te zijn van het vliegVeld Great Falls, vanwaar de leen- en pacht- vliegtuigen naar Rusland vertrok ken, 'heeft in een radio-interviewi verklaard, dat de Russische koeriers met deze vliegtuigen geheime Ame rika, anso documenten, wjo,. atoom geheimen. naar "Rusland brachten. ün de lente van 1944,- had hij wantrouwend gbwiotrden door de steeds grotere 'baigage v,an die Rus- de vliegtuigen doorzocht en grote (aantallen zeer geheime Amerikaanse documenten gevonden. Roiosevelt's vertmuwensm'an Har- De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Neder land en het Hoofdbestuur der Ne derlandse Vereniging van Ex-poli tieke gevangenen hebben zich tele grafisch gewend tot H.M. de Konin gin, tot de minister van Sociale Za ken en tot de Stichting van de Ar beid. Dit naar aanleiding van het feit, dat de minister van Sociale Za ken aan de Stichting van de Arbeid advies gevraagd heeft voor een sa mensmelting van dé verjaardag van H.M. de Koningin en de Nationale Feestdag. Aan H.M. de Koningin wordt ver zocht het daarheen te leiden, dat de door de minister voorgenomen maatregel zal worden voorkomen. De organisaties stellen zeef veel prijs op instandhouding van de Na tionale Feestdag, opdat de jeugd tot in lengte van dagen zal mogen we ten welke bloedige offers werden betaald voor de herrijzenis van ons vaderland. „Een herrijzenis die ons zo dierbaar is, dat die dag door uiting van gepaste feestvreugde ge handhaafd dient te worden". Gedenkdag met opvoedkundige strekking Aan de minister wordt met grote klem verzocht de minimale halve dag van 6 Mei als Nationale Feest dag te willen blijven handhaven. Beide organisaties zijn pijnlijk ge troffen door de plannen, in overwe ging nemend dat de dag der ver jaring van de Koningin een geheel ander karakter draagt dan de Na tionale Feestdag. „De handhaving van de Nationale Communisten in China en Indo-China reiken elkaar de hand Toch zullen zij een zware dobber hebben steunen: 1. bij een aanval op Turkije zou den de Ver. Staten automatisch in het conflict worden betrokken; 2. zo de Amerikaanse belangen in ge vaar komen, zou Turkije de VeA Staten steunen; 3. dit bondgenoot schap zal in werking treden, na be krachtiging door de parlementen voormalige legerofficier volslagen.1 edge loof waardig genoemd. Dc democratische senator Brien McMahoin, voorzitter van ide con grescommissie vpor atoomenergie, heeft verklaard, de staf van de commissie vorzpoht te hébben om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van ide verklaring van Jordan. Li Tsjocng Jen, waarnemend pre sident van China, die gisteren naar ?f Vi\,i3. vertakken, beeft ver- klaard, dat hij, hoewel de toestand in China „ernstig" is, overtuigd is dat de communisten het volk er niet onder kunnen krijgen. De anti-com munistische gevoelens in de zoge naamde „bevrijde gebieden" worden -*--i met de dag sterker, zo verklaarde r^tl hij aan de pers. Hij deelde mee, dat hij naar de V.S. gaat „wegens een ziektegeval, dat onmiddellijk behan deling vereist". Hij sprak niet over een verzoek om Amerikaanse hulp tegen de communisten, dat men te Hongkong als het voornaamste doel De snelheid, waarmede de lava uit de Etna stroomt, begon Zondag van zijn bezoek beschouwt. ochtend kleiner te worden en bedroeg nog slechts 800 meter per uur. „Ho Tsji Minh, de communistische Aanvankelijk was zij 1600 meter per uur. De stroom komt de Westelijke leider van Indo-China, werkt hand helling af in de richting van de dorpen Bronte en Molctto. De dorpe- in hand met de communisten", zo iingen siaan op veilige afstand het schouwspel gade, biddend dat hun deelde de generaal mee. „Zo zij al buizen gespaard mogen blijven, met Indo-China binnenvallen, zul- en de Chinese communisten toch ze- jjen boerderij op 7 km afstand van In Catania, op de helling van de ker al het mogelijke doen om hem Br0nte is door de lavastroom ver- Etna, valt reeds sedert enige dagen te helpen". Hij voegde er aan toe, zwolgen. Een ooggetuige verklaar- een fijne stofregen, 's Avonds rij- dat er geen basis meer is, waarop ^e: „Het was alsof een slang een den lange rijen auto's naar de om- de Chineses nationalisten met gun- konijn vezwolg. Eerst leek hét, liggende hoogten, waar de tal- stig resultaat met de communisten alsof de muren de lava tegenhiel- rijke kijklustigen het apocalyptische De Etna in werking Een apocalyptisch schouwspel konden onderhandelen. Hevige storm boven N o ord-Duitsland Over Noord-Duitsland en de Noord zee heeft Zondag een storm gewoed van een brede kloof, die haar, naar met eon windsnelheid van 120 kilo- men hoopt, zal tegenhouden totdat meter per uur. To Hamburg stort- hot vloeien ophoudt, maar als deze ten 139 ruïnes van huizon in. Zcb hindernis spoedig genomen wordt, personen worden onder de pulnho- do dorpen verloren. Als do pen bcdolvon, vier worden gered, stroomsnelheid blijft verminderen, den, maar zij scheurden spoedig, schouwspel gadeslaan van de gloei- Een wolk stof en rook steeg op en ende stroom, die zich voortbeweegt daarna was nog slechts de machtige door de duisternis en de reusach- lavastroom' te zien". tige vlammen, die opschieten uit de De lava, die uit vijf openingen nieuwe kraters, naar buiten stroomt, is nog 3 km Van een raUet uil werden luchtfoto's genomen Majoor D. M. Brown van do lucht- doch moesten mot zwm-o verwondin- or hoop dat de dorpen behouden vaartbasis Ilolloma (Nieuw Mexico) gen in het ziekenhuis worden op- zullen blijven, zo wordt vnn do ob- heeft bekend gemaakt, dat kleuren- genomon. Twee vrouwen bevinden Borvntieposton bericht. foto's van de narde zijn genomen zich nog onder hot puin. De schcop- Do uitbarsting van do Etna, dlo van con „Acrobco"-rakot uit, dio vaart op do Elbe, het Klolor kannnl mon, aanvankelijk van korto duur con hoogto van 100 «kilometer be en langs do Duitse Noordzeekust Waande, is nu reeds meer dan 30 reikte, 15 minuten in de lucht bleef ligt stil. Het Nederlandse stoom- uren aan do gang. Do snelheid van on een snelheid had van 6890 kilo schip „Gansterkerk" dat Zaterdag- do lavastroom nam af, nadat een meter por uur. Dit was de eersto avond uit Hamburg naar Rotterdnm bosje was vernield. De stroom heeft proef met oen door de vloot ont- vertrok Is op do terugweg naar zich toen gesplitst en loopt thans in worpen raket van 8 meter lengte, Hamburg om een nieuw nnkor te eon klein dal, op 6 km van Bronte, dio ook een radio- en radar-uitrus- halen. Het schip verloor zijn ankor dat eerst dient gevuld to zijn, voor Ung meevoerde voor het vaststel- Zondagmorgen in da Noordzee, de stroom verder kan. Ion van do luchtwaardigheid. Leden der Chinese nationa listische regering naar Formosa Twee vliegtuigen met enkele le den van de Chinese nationalistische regering en hun gezinnen zijn Zon dag uit Tsjengtoe, de tijdelijke na tionalistische hoofdstad, op weg naar Formosa te Hongkong aange komen. Men ziet hierin een bewijs van het pessimisme der nationalis ten inzake de mogelijkheid, de vier de nationalistische hoofdstad nog meer dan enkele dagen in bezit te houden. De communistische legers vallen Neikïang aan, 150 kilometer ten Zuid-Oosten van Tsjengtoe ge legen. In Yoennan hebben de nationalis ten het achtste leger van generaal Limi van het grensgebied van Kweitsjou overgebracht naar de hoofdstad Koenming ten einde een gevreesde communistische opstand te bedwingen. Elf geleerden bij de Zuidpool gestrand De 1200 ton metende „John Bis- coe" is bij Deception-eiland in het Zuidpoolgebied aangekomen, met aan boord een Britse expeditie, die pogen, zal elf Britse geleerden, ge strand op het eiland Stonington, dat nog 650 km dichter bij de Zuidpool ligt, te redden. Volgens een verslag van Reuter's speciale correspondent, die de reis met de „John Biscoe" meemaakt, ligt men thans voor anker, in af wachting van een gunstige gelegen heid, wanneer de haven van sneeuw en ijs zal zijn vrijgemaakt, om een meegevoerd vliegtuig aan land te brengen, dat dan naar Stonington zal vliegen en de elf geleerden uit hun isolement verlossen. De „John Biscoe" is vergezeld van een tankboot, de „Gold Ranger", met benzine en olie voor het Nor soman-vliegtuig. Het grootsto go- vaar voor bcido schepen bestaat hierin, aldus seint de correspondent, dat de nauwe ingang van do haven versperd wordt door 0011 ijsberg. Do havenbaai is eigenlijk een bassin in oen vulkanisch0 krater, beschut door lavahouvels. Vol sneeuw 011 ijs baadt zij in schitterend zonlicht. Op Bom- mlgo plaatsen komt stoom omhoog. Feestdag moet in hoge mate gewenst worden geacht, daar de herrijzenis van onze nationale zelfstandigheid gekocht werd door het offer dat mil- lioenen mensen, waaronder duizen den uit de gelederen van het Ne derlandse verzet, hebben gebracht. Tevens om redenen van paedago- gische aard, speciaal voor de jeugd. De Nationale Feestdag is door de Nederlandse regering geproclameerd en na slechts een paar jaar tot een halve dag teruggebracht, terwijl nu algehele opheffing wordt beoogd. Beide organisaties vergelijken de voorgestelde maatregel met de da tum van 11 November, die alhoewel internationaal herdacht, dit jaar ook in Nederland „geen paar minuten stilte werd waardig gekeurd", zo luidt o.m. het telegram. Op bovenstaande gronden wordt aan de Stichting van de Arbeid ver zocht om de minister afwijzend te adviseren. Eenwording van Europa economische medicijn Walter Reuther, president van de Amerikaanse vakbond van arbei ders in de auto-industrie, verklaarde op een persconferentie te Berlijn, dat een uniform economisch stelsel in Europa „een zeker middel is om Europa's kwalen te genezen". Daar na zou vanzelf een of andere poli tieke unificatie volgen. Indien de V.S. in 48 aparte economische een heden waren verdeeld, aldus Reu ther, zou dit tot een ramp leiden. Reuther, die eveneens vice-rpresi- dent is van de C.I.O., herhaalde zijn enkele dagen geleden in Londen af gelegde verklaring, dat dezelfde lie den, die Hitier aan de macht hiel pen en de gelden voor de nazi-party fourneerden, in Duitsland weer aan de macht waren. „Als dezelfde lie den weer de macht krijgen in het Ruhrgebied en andere secties van de Duitse economie, zullen wij op nieuw moeilijkheden beleven". Het werkelyke probleem van de Ruhr achtte Reuther niet haar uiteinde lijke productiecapaciteit, maar de controle op haar productie. De Ruhr diende tot een centrale werkplaats gemaakt te worden. Voorstel aan de Ver. Naties over 40-urige werkweek De A.F.L., een van de twee groot ste Amerikaanse vakbonden, heeft bij de economische en sociale raad der V.N. een verzoek ingediend, voor alle arbeiders ter wereld een 40-urig werkweek in te voeren. De A.F.L. acht dit een doel, dat spoe- 'dig bereikt kan worden en wil op de lange duur een 30-urige werk week verwerkelijkt zien. In het do cument van de A.F.L. wordt in het bijzonder de nadruk gelegd op de ontwikkeling op het gebied van de electronen, waardoor talrijke taken verricht worden, die vroeger aan mensen moesten worden opgedra gen. Het is beter zich aan on dankbaarheid bloot te stellen, dan ongelukkigen aan him lot over te laten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Enkele buien Half- tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien; aan de kust tijdelijk harde of storm achtige, in het binnenland matige tot krachtige Westelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 7 Dec. Zon op 8.33, ónder 16.30. Maan op 17.35, onder 10.56. Laatste Kwartier 13 December Hatta ontvangt souvereiniteit uit handen van de Koningin Minister Stikker heeft iop zijd terugreis naar Den Haaig te Karatsji een de correspondent van .Aglence France Presse verklaard, dat de toekomst van de Ver. Staten van Indonesië hem uitmuntend leek. Mits de nieuwe staat recht en orde hand handhaven zal deze zich gunstig ontwikkelen en waarschijn lijk zijn begroting in twee of drie jaar in evenwicht kunnen brengen De minister voegde eraan toe, dat de weinige moeilijkheden, die zich b'ij de overdracht van de souverei niteit Zouden 'kunnen voordoen ze ker snel Zouden worden overw'on- neb. Minister Stikker verklaarde voorts, dat de republikeinse pre mier, Mohammed Hatta, zich naar Nederland zou begeven om de soiuj vereomiteit uit handen van de kior min gin te ontvangeed, Weer stakingen in Italië De arbeiders van staatsmonopolies aIs de ta'baksregie en het staatszo.utfedrijf, zijn Maan dag een 48 uurstaking begonnen als protest tegen het traineren van onderhandelingen om hogere lonen. DeZe staking is afgekondigd door de Biet-communistische 'federatie van1 arbeiders in staatsbedrijven na ■8 maanden van onderhandelingen mét de regering. 9 Het zesjarig zoontje van de heer K. de Boer te Klazinaveen, dat sinds Maandagavond werd vermist, is bij het dreggen opgehaald uit het ka naal te Klazinaveen. Hec knaapje is vermoedelijk al spelend in het ka naal geraakt. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft te Oakridge bekend gemaakt, dat het begin van de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een vierde een heid voor de productie van atoom energie binnen een week kan wor den verwacht. Te Dedemsvaart zijn enkele val se zilverbons van f 1 in beslag ge nomen. De biljetten waren gevou wen, zodat het bedrog eerst later werd ontdekt. De gulden-bripfjes waren zeer onnauwkeurig nage maakt. Een Amerikaans opinie-onderzoek 9 Dit jaar hebben reeds 554 sche pen meer de haven van Hamburg aangedaan dan het vorige jaar. Op 1 December liep hot 9000ste schip Homburg binnen, Volgens een jbfficieel Amerikaans rapport óver politieke sVomingbn im Duitsland is de laatste tijd heft nationalisme in Duitsland niet toe- genomen, maar integendeel sinlds do vorming van ido West-Duitse staat afgenomen, Het feit. dat (tijdens de Wes/h Duitse verkiezingen en ld© vorming van de regering te Bonn matipma- llstlsohe groepen «en (krachtige ac tie hebben gevoerd, had waarne mers tot de mening gebracht, dat het Duitse nationalisme toegenomen wns. Het merende©! der Duitsers, die ondervraagd werden over deze aan gelegenheid, k|on geen definitie ge ven van nationalisme. Ongeveer 10 fiüt, gaf aan, ido term' nationalisme een chauvinistisch© interpretatie, 93 pet. der ondervraagde Duitsers in de Amerikaanse zón© en 100 pet in West-Berlijn wensen een vea> enigd Duitsland. De meeste Duit sers willen dit echter niet tolt elke prijs. Vopr de keuze gesteldoen verenigd Duitsland tot elke prijs en tegengaan van het communisme, gaf ongeveer 70 pet vpiorkeur and strijd tegen, het communisme. Driekwart der ondervraagden In de Amerikaanse zóne en 9 v,an de 10 in West-Berlijn waren van oor deel, dat Oost-Pruisen en Silez'ië (thans onder Sovjet-Russisch eg Popihs beheer) rechtens aan Duits, land toekomen. Een kleiner aantal, maar toch hpg altijd de meerder heid, beschouwt het Saargeb'ied (Frans) en Danzig (Popis) als Duits gebied,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1