Wanneer wordt eigenlijk een bedrijf als t.b.c.-vrij aangemerkt? DOODSTEEK WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het wiel der onbestendigheid De rundertuberculose-bestrijding De markt is vaak overvoerd met reactiedieren De veehouders dienen er reke ning- mede te houden, dat een t.b.d -vrij bedrijf alleen als t,b.c.i vrij blijft aangemerkt, wanneer al liet aangekochte vee vam oen gel dige witte verklaring is voorzien. Eon reactievrij bedrijf blijft als zo danig aangemerkt, indien sliedhts runderen worden aangekocht met witte verklaring of een witte ver klaring met groene opdruk. Voorzichtig bij aankoop Regelmatig wordt geconstateerd, dat talrijke bedrijven, die reeds vrij waren van tuberculose, ten gevolge van onnadenkendheid of goed vertrouwen bij het inkopen voor een legende Harold King, corespondent van Reuter, meldt uit Parijs: „Er zijn op de bijeenkomst van ministers van Defensie van elf der twaalf Sta ten-onderteken aren van 'het At lantisch verdrag beslissingen van grote draagwijdte genomen. In het Donderdagavond gepubliceerde of ficiële communiqué zijn natuurlijk geen gedetailleerde militaire plan nen onthuld. Djoch er is wel mel ding gemaakt van een eenstemmig goedgekeurd gemeenschappelijk strategisch plan vopr de verdedi ging van Europa en Noord-Amerika tegen eventuele acties van een krachtige aanvaller, die dan uit het Oostelijke gedeelte van het Euro pese vasteland zou komen. Ik verneem' in de allerhoogste militaire kringen te Parijs dat het geen in het comlmuniuqé wordt ge noemd „de strategische opvatting betreffende een gemeenschappelij ke verdediging van het Noord-At lantische gebied" de doodsteek is voior de legende, dat bij een krach tige aanval uit het Oosten West- Europa i ou worden prijsgegeven. Het fundamentele denkbeeld, dat aan de ter conferentie aanvaarde strategie voor de verdediging van het Noord-atlantisch gebied ten grondslag ligt, is dat de vijand zo ver mogelijk in Oostelijke richting in de strijd zal worden verwikkeld, om te voorkomen dat West-Er opa onder de voet wordj gelopen. In dit verband zijn aan de legers van Groot-Brittaunië, Frankrijk en an dere West-Europese landen belang rijke rollen toegedacht. Dcor een woordvoerder van hef Franse ministerie van Defensie is onthuld dat ook Frankrijk voort aan vertegenwoordigd zal zijn in jde permanente groep van de At lantische militaire commissie. Tot nu toe hadden hierin slechts de chefs der generale staven van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Canada zitting. De woordvoerder verklaarde ver der nog dat de Atlantische militaire commissie als een soort militaire OX E.C- moet worden beschouwd, echter met dit verschil dat de At lantische commissie veel sneller een afdoende en resultaten opleverende samenwerking weet te bereiken. In antwoord op de hem gestelde vraag verklaarde de woordvoerder dat er in het geheel geen verschil van mening had bestaan over de vraag welke militaire leiders met het opperbevel der Atlantische le gers zullen worden belast. De woordvoerder zeide dat de be trekkingen tussen de Atlantische verdedigingsorganisaties en de eer der gevormde militaire orgnaisatïe van de -vijf mogendheden van het verdrag van Brussel (welke onder leiding staat van veldmaarschalk Montgomery) -op bevredigende wij ze waren geregeld. Hij weigerde evenwel bijzonderheden hierover mede te delen". Tenslotte verklaarde de Franse minister van Defensie, René Ple ven, nog tegenover Reuter's mede werker: „De bijeenkomst te Pa rijs moet een geruststelling zijn vuior alle vrijheidlievende volken. De grote fout in de organisatie van de verdediging der West-Europe se landen' voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog was het niet tijdig coördineren van de mi litaire maatregelen en het niet ge zamenlijk' treffen van voorbereidin gen. Deze keer handelen wij prompt en in volledige harmonie. Tegenwoordig zijn, in tegenstel ling tot een niet zo ver verléden, generaals, admiraals en luchtmaar- schalken de meest Internationaal denkende mensen ter wereld. Zij weten beter dan wie ook dat vei ligheid slechts kan worden ver kregen dopr coördinatie tussen de legers van vrije landen en door sa menwerking in het vervaardigen van moderne en zeer kostbare wa pens. Ministers van Defensie moe ten eveneens internationaal kunnen nen denken". opnieuw in hoge mate worden be smet. Veelal Is het „onverklaar bare" optreden van reuctle op de ze bedrijven uitsluitend hierdoor te verklaren. Vaak1 ook Is de markt overvoerd met reactiedieren, waarbij dikwijls heel goede gebrulkisdioren zijn. De handel zio.eklt hiervoor uiteraard een afzetgebied, helaas ook soms met 'cT-geoorloofde middelen, waarvan de aankopende veehouder, die zijn ogen niet gped de kost geeft, de dupe kan worden. Voorts mag men aan een verouderde verklaring geen enkele waarde toekennen. Ver schillende gezondheidsdiensten zijn er dan ook toe overgegaan een con troleur aan te stellen, die op de markten de veehouders metraad en daad ter zijde staat. De tuber culosebestrijding zal met nog meer kracht moeten worden aangepakt, waartoe de instelling van t-b.clr vrije markten een belangrijke bij drage zal kunnen leveren. Nauwe samenwerking tussen boeren en geleerden Het is een verheugend feit, dat er thans een nauwe samenwerking bestaat tussen deskundigen en boe ren, waardoor een definitieve uit roeiing. van deze gevreesde ziekte binnen afzienbare tijd werkelijk heid kan wofden. De methode v.ait -onderzoek is vooral het laatste jaar aanmerkelijk verbeterd en de uit voering van de bestrijding is voor de 'komende campagne bo(t in de puntjes georganiseerd. Tenslotte is de rundertuberculose- bestrijding uiteraard, een zaak, die {de veehouders zelf het meest aan gaat. De bestrijding heeft dan ook alleen kans van sla-gen, als deze belanghebbenden alle medewerking verlenen en een Volledig vertrouwen hebben in de maatregelen, die in hun eigen belang worden getroffen, aldus het ministerie. Ingezonden mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Huishoudschool-klas won reis naar Zwitserland Een der klassen van de R.K. huis houdschool te Harlingen heeft de hoofdprijs gewonnen in de wed strijd voor scholieren, welke ver bonden was aan ;de actie voor de verkoop van kinderpostzegels. De hoofdprijs is een vacantie van 14 dagen in Zwitserland- 16 meisjes en 3 leeraressen werden er geluk kig meegemaakt. Sint Nicolaas en zwarte Piet kwamen deze mede deling aan de scaool bekenid ma ken. Ov©r deze gebeurtenis zal Maandagavond om half acht een reportage over de radio wonden uitgezonden. De C.C.D. in October Ambtenaren van de Centrale Con trole Dienst maakten in October j.l. 1715 processenverbaal op. Hierbij waren 2267 verdachten betrokken, van wie er 53 in verzekerde bewa ring werden gesteld. De meeste overtredingen werden geconstateerd op het gebied van de akkerbouwpro ducten, n.l. 653. Voorts nam men in de vee- en vleessector 409 ver grijpen waar, terwijl het aantal ge constateerde overtredingen op tuin bouw-, pluimvee- en zuivelgebied resp. 285, 235 en 213 bedroeg. Ó.m. werden in beslag genomen: 23.348 kg granen, zaden en peul vruchten, 2197 kg vlees en spek, 1059 kg kaas, 3555 eieren, 2 kalve ren en 16 varkens. Stallingstarief rijwielen mag verhoogd worden De St.ct. bevat -te p rij zenbeschik king motor- en rijwielstalling 1949. Volgens deze beschikking is het de aangesloten-en bij die vakgroep over het rijw'iielkleinbedrijf en de ga rage-exploitanten toegestaan heit maandtarief voor het stallen van rijwielen met 25% cent te vieriio- gen, zulks in verband met geble ken kostenstijgingen. De wecktarie- ven an «die tarieven voor het stallen van motoren wierdien In evenredig heid verhoogd. Voor anderen 'dan ide bovenge noemde exploitanten bleven 'de ta rieven ongewijzigd, terwijl ook de 'diagstalling niet In prijs werd ver' hoogdi. In het Brabantse plaatsje Zundert heeft zich een ge beurtenis, waaraan de huidige woningtoestand ten grondslag ligt en bovendien door bij komstige omstandigheden een extra tragisch karakter kreeg, afgespeeld. In het kort komt de geschie denis hierop neer: De douane beambte Violc kreeg een huisje, welks eigenaresse in Amerlku vertoefde, toegewe zen met de belofte, dat hij in Februari 1950 oen der nieuwe woningen, welke in Zundert gebouwd worden, zou kunnen betrekken. Do eigenaresse van het huis kwam uit Amerika terug en eiste dat de heer Viole haar eigendom per 15 Nov. zou verlaten, daar zij ,t voor haar dochter, die ging trouwen, beschikbaar wilde stellen. De burgemeester bood hom daarop een ander huis aan, dat hb weigerde op grond van het feit, dat dit door de vorige bewoner wegens onbewoonbaarheid reeds was ver laten. Het gerecht kwam er aan te pas. Inmiddels moest de heer Viole in het Diaconessenhuis te Breda op genomen worden, waar hij een zware maagoperatie onderging en In een kolom de wereld om Prof. Dr. C. M. Doke, h opg- leraar in de Bantotalen aan de Universiteit van Kaapstad heeft me degedeeld, dat eien naturellenschrij- ver reeds 5 werken van Shakespeare in zijn eigen taal -heeft vertaal i. Prof. Doke is van mening, dat een naturelleniii'tteratiuiur, met name in Zoeloe en Xosa, aan het opka men is. Italië en Vaticaanstad zulten ter gelegenheid van het Heilig jaar speciale postzegelseries uitgevien. In het afgelopen jaar zijn meer dan 170 personen aan de kaak ge steld, die zich voordeden als le den van de Duitse adel; sinds het einde van de oorlog zijn ongeveer 700 dergelijke gevallen aan het licht gebracht, zo heeft v. Ehren- krook, hoofd van het Duitse adels- archief medegedeeld. In West-Berlijn komen gemid deld 300 vluchtelingen per dag uit de Oostelijke sector aan. In West- Berlijn zijn sinds Februari 32.000 vluchtelingen opgenomen. Aan dui zenden „misdadigers" en „avontu riers" werd de toegang geweigerd. De Duitse politie heeft mede gedeeld, idat een ^eenzame van daal" het Joodse kerkhof van Cham in Beieren onteer d :.ieeft, door 13 grafstenen te verplaatsen -en 2 ste nen te breken. De Directeur van ide afdeling burgerluchtvaart van de Ameri kaanse Hoge Commissaris heeft ver klaard, dat 40 Duitsers thans opge leid worden v-oor „traffic control". Zij zullen uiteindelijk onder geal lieerd toezic.it op Duitse vliegha- vens werken- Er waren 2000 solli citanten. Te Frankfort zijn 4.546 vroe gere krijgsgevangenen uit Rusland in twee transporten aangekomen- De Russische autoriteiten heb ben 'bevel gegeven een gedeelte van de bevolking in -de streek van -de uraniummijnen in Saksen te evacueren, teneinde al-daar 'n nieuw contingent mijnwerkers te kunnen huisvesten, zo meldt „Der Kurieri'. Het met Franse licentie ver schijnende blad „Der Kurier" be richt verder, dat Sovjet-Russische strijdkrachten 'n groot aantal lucht afweergeschut in de uraniurnmijn- gebieden Aue, Loessnitz en Johaim- georgenstadt, aan de Tsjechoslo- waakse grens van de Sovjetzöne hebben geconcentreerd- De meeste kanonnen zouden op bétonnen fun deringen geplaatst zijn. Er zou voornamelijk des nachts geoefend worden. De hevigheid' van het af- wéervuur zou doen denken aan die van de „Flak"' van Berlijn tijdens bombardementen van de RAF- Te Johannesburg is een comité gevormd met het doel te pro testeren tegen het voornemen va/n d« regering, de Kaapse kleurlingen op een aparte kiezerslijst te plaat sen. Tot de leden behoort de we duwe van Prof. Dr. Leo Fouohé, oud-Uniegezant in Nederland. De „economisc.i zwakke" Fran sen, dit zijn arbeiders boven 65 jaar die een pensioen van 1600 francs per maand ontvangen en per sonen boven 'deze leeftijd' wier per soonlijk inkomen de 75.000 francs per jaar niet te boven gaat, krij gen thans recht op een treinreis per jaar tegen halve prijs en vrije medische en juridische bijstand. De 6000 mijnwerkers in Nigeria die sedert 8 November in lang- zaam-aan-staking weren ter onder steuning van hun -eis tot loons verhoging, zijn weer normnol aan het werk gegaan op instructie van een uit alle partijen samengestelde nationale noo doom missie. f De avondklok in het gebied van Athene eindigt vandaag. Dit is ide eerste stap In do opheffing van idle staat van beleg, welke drie jaar ihe-eft geduurd. De opheffing van alle andere noodmaatregelen wordt Overwogen. daarna longontsteking kreeg, zodat zijn toestand ernstig is. Dezer dagen vond de geschiedenis waarover in het corps der douane wegens bepaalde antipathieën, wel ke zich daarbij zouden hebben voor gedaan, grote verontwaardiging heerst, haar afsluiting. Een deur waarder uit Breda verscheen met zijn helpers en alle huisraad werd Niwin biedt gratis reis naar Amerika Of gevoelt U meer voor een schaapskooi? Al-Ie militairen overzee ien de burgers die onder gelijke omstan digheden le.v-en, zullen met Kerst mis 1949 een Niwin-Kerstpakket ontvangen. Dit Is het verheugende resultaat van idie inspanning van het gehele Nederlandse volk, waar door de 4de Kerstpakketten-actie wederom een succes is geworden. Bet was de vijfde pakketten-actie, -dlie die Niwin samen, met de thuis fronten voerde. In totaal zijn thans 1 millioen pakketten naar Oost en West gezonden- Juist nu onze militairen in af wachting van hun repatriëring in een aantal centra in Indonesië zul len worden geconcentreerd, is het meer dan ooit noodzakelijk, liat wordt gezorgd vqor hun ontwik keling en ontspanning. As overbrug ging tussen de Kerstpakkettenaetie en de voorjaarsactie 1950 waar over op het ogenblik besprekingen met het legerbestuur in Indonesië worden gevoerd zal een derde Niwin-loterij worden gehouden. De hoofdprijzen zijn: een reis naar Amerika, Egypte of enig ander door de winner te kiezen land, ean luxe auto, en een schaapskooi met scha pen ien herdershond. Padvinders redden echt paar van verdrinkingsdood In Augustus van dit jaar heb- peerden twee Haarlemse padvinders in de omgeving van Dinant, toen het Belgische echtpaar Frederik uit Antwerpen een fietstocht langs ..de Maas bij Dinant maakte. De fiet sende echtelieden kregen door de mulle wegbedekking een ongeluk, waardoor de vrouw in de Maas raakte. De man sprong haar na, doch kwam ook in verdrinkings gevaar, doordat hij de zwemkunst niet voldoende machtig was. De Haarlemmers bemerkten het gevaar en begaven zich zonder dralen te water, waarna zij de beide dren kelingen op hot droge wisten te op straat gezet. De collega's van de gedupeerde, die in verband met zijn toestand van het gebeurde onkun dig is gelaten, kwamen, voor 'zover hun dienst dit toeliet, in actie. Zij kregen de beschikking over epn wa gen, waarmede de spullen naar de dominé van- Zundert, die er zich voorlopig over zal ontfermen, wer den vervoerd. brengen. Zelfs doken zij de fiets van mevrouw Frederik op en zwom men toen over 'ie Maas om aan de overkant droge kleren te vragen. De heer Frederik schreef dit ge val naar het hoof ikwartier van de Nederlandse padvinders. Hij schreef onder meer, dat er geen enkele twijfel aan kon bestaan dat hij en zijn vrouw1 verloren zouden zijn geweest zonder het ingrijpen van 'de beide moedige Nederlandse jon gens. Tnans heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse padvinders aan de 'beide jongens het gouden Jan vain Hoof-kruis toegekend, de hoogste onderscheiding' voor padvinders in Nederland- De uitreiking van dit kruis aan 'de twee Haarlemmers, J- Bart en H- Hack geheten, zal op 10 December plaats hebben op het ter rein van „Kraantje Lek" te Over- veen. Haagse oud-burgemeester en diens secretaris gedagvaard De dagavaard'ingen tegen de oud- burgemeester van Den Haag Mr. W. A. J. Visser en 'diens secretaris di'S. W. Bos, wegens overtredingen van het deviezenbesluit, zijn thans betekend. Op 14 December zullen beiden terecht staan voor de Haagse eco nomische politierechter. Zij worden verdacht van ongeoorloofd gebruik van deviezen in Zwitserland en het binnenbrengen van deviezen in Ne- ijdrland. Aan drs. Bos zijn drie gevallen ten laste gelegd, aan Mr. V- twee gevallen. Zoals men weet waren de Zwit serse deviezen afkomstig uit 'n ver zwegen vermogensbestanddeel van de heer B. uit den Do.lder, voor wie dr. B. als beheerder optrad in verband met poLitieke delicten die 'door B. gepleegd zouden zijn. RADIOPROGRAMMA Maandag 6 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7,16 grain.; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.40 ochtendblad; 9 weerberichten; 0.03 gram.; 0.80 voer de vrouw; 9.85 gram.; 10 mor genwijding; 10.15 populair concert; 10.50 grant.; 11 Op du uitkijk; 11.16 corljj^n en orgel; 12 seml-k'ussjo- lui muziek; 12.80 mededoling'ün 12.83 In 't spionnetje; 12,88 pluno- fcpel; 1 nieuw»; 1.Ï5 Promonade-ior- iku.i1.50 causerie; 2 n.t en plan# 2.25 Wat gaat er oinl in de wereld? 2,46 strijkkwartet; 8.10 govurleerd programma; 8.45 voiox do jeugd, 4.80 sluiting; 5.30 voor de padvin ders; 6.45 regeringsuitzending; 6 nieuws; 6.16 orgelspel; 6.80 voor de strijdkrachten; 7 voor de kin deren; TM radio filmkrant; 7.30 muzilkac causerie; 7.45 regerjngsuit» i?.end|in|gl; 8 nieuws; 8 05 uils.ug Ju.-v- terweditrljd8.16 gr ami.; 9 St. Nico- -uas-program/ma; 10.15 gevarieerde muziek'; 11 nieuws; 11,16 12 gram. HILVERSUM II. 416, 246 en 1876 M 7 nieuws; 7.10 sportuitslagen; 7.15 een woord voor de dag; 7.80 slui ting; 8.30 nieuws; 8.40 graip,.; 9 weerberichten; 9.03 gram.; 9.15 vcior de zieken9.30 waterstanden; 9.35 ïamiliecompelitie; 10.10 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.20 voordracht; 11.40 sopraan en piano 12.10 strijkorkest; 12.30 mededelin gen; 12.33 Metropoleiorkest en so list; 1 nieuws; 1.15 lichte muziek; 1.45 gram,.; 2 voordracht; 2 35gram. 2.45 voior de kinderen; 3 causerie over kamerplanten; 3.30 gram.; 3.45 bijbellezing; 4,30 sluiting; 5.30v,oior de jeugd; G piancduo: 6.20 sport nieuws; 6,30 voor de kinderen; 6 45 boekbespreking; 7 nieuws; 7.15 Engelse les; 7.30 uitslag luisterwed strijd; 7.40 radiokrant; 8 nieuws; 8.05 gram.815 St. NicolaaspTo- gramma; 9 hoorspel; 9.45 gram.; 10.15 St. Nicolaas-sketoh; 10.30 granx; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.1512 volksliederen. Hoe zal Amsterdam er uit zien in hel jaar 2000? De burgervader meent het te weten Amsterdam zal in het jaar 2000 een bloeiende stad zijn met een bevolking van 960.000 zielen, zo heeft burgemeester d'Ailly op een congres van Amerikaanse gemeen ten te Cleveland verklaard- De stad zal dan 110.000 nieuwe woningen hebben een zeer verbeterde haven- kanaal- en spoorwegfaelliteiten, een •der grootste luchthavens ter we reld, grotere parken en een nieuw stadhuis. In het bijzonder weidde mr. -d'Ailly uit over de grote moderne wegen, die Amsterdam in de toe komst met grote centra in binnen- en buitenland zullen verbinden- De tuinstad Slotermeer, zo zeide hij, zal mensen in staat stellen in omstandigjlteden te leven die be ter zijn dan zelfs in de beste mo derne wijken, die Amsterdam thans heeft. De tuinstad zal hoofdzakelijk door arbeiders wonden bewoond ^n zal 11.000 huizen tellen. Ingezonden mededeling 70Ï^DENenLEDmNTEN HET CERTIFICAAT VOOR VOLLEDIGE GARANTIE FEUILLETON naar het Engels 66 „Weet de heer Hope, dat u al die voorbereidingen doet voor een huwelijk?" vroeg ik. Zonder rechtstreeks antwoord hierop te geven, zei ze: „We hebben maar zo weinig ge legenheid om elkaar te zien! Frau Crefeld is jaloers op mij, wil je wel geloven? Het idéé van een huwelijk maakt haar woedend! Het zou mij niets verwonderen, als ik op een goede dag ineens bij haar wegging." „Dan zoudt u zeker naar Parijs gaan?" „Neen, rechtstreeks naar hèmJ O, daar is hij! Hij heeft mij hierheen gevolgd! Waar kunnen wij elkaar spreken?" „Er is een salon, die gewoonlijk ongebruikt staat.' „Ik zal hem vast in de hall te gemoet gaan." Zó opgewonden was zij, dat ze bijna niet wist, wat ze deed en ter wijl ze haastig door het vertrek liep, liet ze haar tas vallen, waardoor heel de inhoud over de vloer ver spreid werd. Vlug kon Jk nog niet voort, maar ik stond op om haar te helpen. 'Eer ik nog bij haar was, kwam de heer Hope al binnen, die zich op het zien van die geknielde gedaante, wat verder in het vertrek terugtrok. „Kijk eens, wat er gebeurd is! Ik haastte mij zo, om u tegemoet te gaan! Miss Danvers zegt, dat de salon te. onzer beschikking is." Hij nam geen notitie van wat ze zei en trad op mij toe. Ik was weer gaan zitten en hij nam plaats tegen over mij. Of Quentin's tegenwoordigheid haar ineens ontnuchterde, ze ging op de stoel zitten, die ze tevoren al ingenomen had en nam mee deel aan het gesprek. Eindelijk stond zij, tot ons beider verlichting, op, maar stelde zich even weer zo dwaas aan, doordat ze op vleiende toon vroeg: „Het is prachtig weer. Gaat u mee terug lopen? Frau Crefeld ver wacht u toch vanavond." „Niet voor acht uur", antwoordde hij- „Neen, ik ga niet mee!" Ze stoof het vertrek uit, in zo'n boze bui, dat ze vergat mij goeden dag te zeggen, en dat ze de deur hard achter zich dichttrok. Toen ze weg was, zwegen we bei den'eerst een ogenblik en praatten vervolgons over andere dingen. Ityj deed mij heel wat vragen be treffende mijn nog altijd slepend been; tot hij zei, hoe hij meende, dat er nu gauw een oorlog zou uit breken en dat ik dan Hamburg in haast zou moeten verlaten. „Als er oorlog is, zal het toch niet in Hamburg wezen?" vroeg ik. „Ik zou hier zo veilig zijn, als èr- gens anders! Maar met Augustus ga ik naar het Zwarte Woud. Zal er daar oorlog zijn?" „Het zal nérgens prettig wezen, waar dan ook!" sprak hij grimmig. .„Ik wilde wel, dat u onmiddellijk naar Engeland terugging. Nu zal het reizen mischien nog niet zo lastig zijn." „En ik zei u zo juist dat ik naar het Zwarte Woud ging. Ik heb mijn kaartje al genomen en mijn kamers al besproken." „Hebt u enig contant geld?" vroeg hij weer tot mijn verbazing en ontsteltenis. Toen hij kwam had ik namelijk niet gedacht, dat hij over geld was komen spreken, maar dat hij, evenals ik, het prettig vond, om s^men te zijn. ,Ik heb geld op de bank", ant woordde ik wat stroef. „Haal het dan terug, haal het er morgen af en wissel het grootste deel voor Engels goud." „Waaróm? Al is het nu oorlog, dan zullen de banken en de andere zaken toch nog wel open wezen?" „Hoe oud is u?" „Een en twintig." „Wie houdt er een oogje op u?" „Niemand. Ik kan best op mij- zelve passen." „Hij sprak mij niet tegen; maar zijn stilzwijgen was sceptisch, en toen hij opstond om weg te gaan, raadde h(j mij nogmaals aan, mUn geld van de bank te halen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2