ALASKA IS EEN GOED LAND DE KOERS Het wiel der onbestendigheid met gemoedelijke mensen, maar zonder complimenten Er Is echter een groot gebrek aan vrouwen Xofexondea mededeling Velen stellen zich Alaska voor als een vrijwel onbewoonbaar land. An deren daarentegen schilderen ons dit land als.... een paradijs. Het ligt binnen de Poolcirkel en's win ters kan het er aardig vriezen; men heeft wel temperautren van 61 gr. onder nul geconstateerd. Maar in de zomermaanden bloeit er een flora op, zó fantastisch, dat men zich in de tropen verplaatst waant. Men kent in dit onmetelijke land het is anderhalf millioen vier kante kilometers groot geen gif tige planten of dieren, zodat men niet bang behoeft te zijn, aan een slangenbeet te sterven. Wel heeft men er veel muskieten in de zomer, maar zij hebben bij al hun onaange name eigenschappen niet de hebbe- van de landbouw De landbouwgemeenschap op ons eiland heeft de zwaarste tol aan de moeilijke na-oorlogse jaren moeteh betalen. Grootdeels speelde hierin de door de oorlog toegebrachte Scha de aan land en landbouwinventaris de voornaamste roL De evacuatie stelde voor de landbouwer proble men, die zijn bestaan direct raak ten. De loop van de landbouwont wikkeling wilde tegelijk, dat na de oorlog de mechanisatie in een onge kend tempo zich doorzette, met als gevolg zeer hoge onkosten voor de landbouwers, die toch al de grens van financiële uitputting nabij wa ren. Vooral de kleine boer, heeft onder de druk .van deze feiten en omstandigheden een zeer moeilijke tijd doorgemaakt, waarvan een goe de afloop van te voren zeker niet als vaststaand kon worden aange nomen. Nog :en factor moet in dit verband woi en genoemd, die licht werpt op 2 ongunstige omstan digheden, v aaronder de landbou wers in deze streek moesten wer ken. Terwijl verhoogde productie van regeringswege als beslissend alternatief werd gesteld, leefde de boer in de revolutietijd van de zich drastisch wijzigende productieme thode. Dat was geen zaak van mode of gewijzigd inzicht alleen, maar een kwestie van moeten. Vroeger deed de boer alles intensief, hü ploegde diep en onderwierp in het algemeen de grond aan zeer krachtige be werkingen. In de strijd om struc tuurherstel van de bodem evenwel, was de zware bewerking juist uiterst nadelig. De boer schakelde dus om en ging de grond zeer licht bewerken. De er varing stond hem daarbij niet ter zijde. Hij kende de uiteindehjke ge volgen van zyn nieuwe methode niet maar voer in het duister op een vreemd kompas. Dat ondanks al de ze moeilyke factoren, de landbouw er niettemin in slaagde de strüd te winnen, vormt niets minder dan een bewijs van degelijkheid, solidi teit en vakmanschap. Zeker er zün fouten gemaakt, soms door enke lingen, soms ook door velen. De kwestie van het groot percentage reageerders onder het rundvee is een der duidelükst sprekende voor beelden. Schouwen-Duiveland had absoluut t.b.c.-vrü vee moeten im porteren. Wat mogehjk bleek in Friesland, is ook mogelijk in Zee land. De boer had tydelyk voordeel prijs moeten geven voor later zeker aan de dag tredend gewin, in de vorm van onbesmet vee, dat door grotere melkgift (en beter vlees) veel groter in waarde zou zün ge weest. Dat onder druk van de bo vengeschetste omstandigheden, de boer er op uit was met zo weinig mogelyk uitgaven zün lasten te be- strüden, vormt de andere züde van de medaille, die zeker voor een juist begrip genoemd moet worden. In tussen vormen de huidige hoge prü- zen voor de landbouwproducten een krachtige steun in de rug voor de landbouwers, die vooral met de te genslagen van verleden jaar voor ogen (aardappelen en uien) de ont wikkeling van de markt zeker met kloppend hart zullen hebben ge volgd. Het samenstel van economi sche factoren is ingewikkeld. Aller lei oorzaken zy'n er dan ook, die de prijzen hebben beïnvloed, maar het voornaamste is, dat de boeren dit jaar de gelegenheid krügen finan cieel op een wat steviger plan te ko men. De welvaart der streek is daar- bü niet weinig gemoeid, want de oude uitspraak, dat „als de boeren het goed gaat, het iedereen goed gaat" heeft aan actualiteit nog niets ingeboet. Integendeel, in de strüd om een hechte nationale economie betekent de büdrage van de land bouw een volstrekt onmisbare, ook al is alles industrie wat de klok fclsat. lükheid ora ziektekiemen over te brengen. Allerlei vogels bevolken de toen dra's en de wouden; de rivieren we melen van vissen. Het is ook een ja- gersparadüs, men kan er zwarte en bruine beren jagen, wolven, vossen, elanden, rendieren, berggeiten en schapen en konünen zün er zo tal- rük, dat men hen welhaast met steenworpen kan doden. Het is in vele opzichten een goed land, de mensen zyn er gemoedelük, hoewel de hardheid van het klimaat en de zware strüd om het bestaan maken, dat de bewoners van Alaska er niet veel complimenten op na houden. In de winter woedden er sneeuwstormen van zulk een for midabele kracht, dat zelfs een „door gewinterde" woudloper er niet bü op de been kan blyven. Op de vlak ten buiten de huizen van Nome en op andere plaatsen huilen 's nachts de wolven, die in grote kudden hon gerig rondzwerven. En de sneeuw, in de vorm. van scherpe yskristallen, striemt er dan hoorbaar langs de muren. Paradijs zonder slangen en met te weinig vrouwen En dat zou een paradys zün? Van October tot Mei is alle leven er als verstorven, maar als de lente komt is de vreugde van de herleefde na tuur er des te groter. Als het üs op de raderen breekt, worden de be woners van Alaska door een speel- koorts aangetast. Nergens ter wereld wordt er zoveel gewed als in Alas ka. De Nenana Ice Pool is een grote loterü, waarbü men met geringe in zet veel kan winnen, mits men het tydstip, waarop het üs „los" komt, op het uur en de minuut af kan ra den I Kansen om rük te worden bie den ook de schatten aan goud, die er in de bodem verborgen liggen. Men behoeft die alleen maar te. vinden. Ook voor de landbouwer biedt Aalaska goede kansen op de vruchtbare grond kan veel ver bouwd worden. Men zegt, dat de op brengst van de huidige landbouw het bewüs levert, dat Aalaska met gemak 10 tot 18 millioen mensen zou kunnen voeden. Goed, goed. maar een paradys stelt gs U toch anders voor? Inder daad ontbreken er een paar kleinig heden aan, om Alaska een paracüjs te kunnen noemen. Een paradü's zonder slangen is desnoods denk baar, maar zonder vrouwen? Vooralsnog is Alaska vooral een pa radü's vóór de vrouwen. Er zijn er namelük veel te weinig, met het ge volg, dat zij de toon aangeven. Heel Alaska danst naar het püpon van de al te schaarse vrouwen. „Alaska is een prachtig jachtveld voor trouwlustige vrouwen", ver klaarde George Sundborg, de direc teur van de Alaska Development Bo ard, en hü somde op: Minder dan de helft van de blanke vrouwen van 15 jaar en ouder zün getrouwd, maar drie kwart van de vrouwen van de zelfde leeftüd draagt een trouwring. Van de blanke vrouwen zyn er op twintigjarige leeftijd negen van de tien getrouwd, of zyn op zün minst één keer getrouwd geweest. Als een schoolmeisje de vinger opsteekt tij- dens de algebra-les, dan is er grote kans, dat ge een trouwring zult zien schitteren. De hospitalen kunnen geen verpleegsters houden, want zü zün nauwehjks aangekomen, of zij hebben al een echtvriend uitgezocht. Hetzelfde geldt voor de onderwyze- ressen. Vrouwen worden hoog gewaardeerd Nergens ter wereld worden de vrouwen zo hoog in waarde gehou den als in Alaska. De gehuwde vrou wen worden op handen gedragen en vertroeteld door hun echtgeno ten, die in voortdurende vrees leven voor de concurrentie van andere mannen. En de ongehuwde vrouwen leven er als godinnen inAlaska! Een verpleegster vertelde in een za lige verbystering, dat zy op één avond met gemak vier vijf afspra ken had gemaakt. De eerste gunste ling begeleidde haar naar een café om haar een koele dronk aan te bie den, een tweede wilde met haar di neren, de derde zou doodongelukkig geweest zyn, als zy er niet in toe gestemd had met hem naar de bios coop te gaan. En de vierde prees zich gelukkig haar naar het ziekenhuis terug te mogen brengen.... Voor de Indianen, de Eskimo's en de Aleoeten, die 65 procent van de bevolking uitmaken, bestaat het hierboven omschreven probleem niet. De getalsterkte der sexen is bü deze volkeren meer in evenwicht. Gemengde huwelüken komen er na- tuurlük wel voor, en menig zoon van een blanke vader en een Indi aanse moeder bracht het tot advocaat of werd een succesvol zakenmam Op de duur werkt het gebrek aan blan ke vrouwen een tekort aan kinde ren in de hand. De militaire deskun digen maken zich ongerust over de geringe bevolking van deze uitge strekte gebieden. Men kan in de naaste toekomst een grote reclame campagne tegemoet zien, voorname- lyk gericht tot de vrouwen van W.- Europa, onder de leuze: Op naar Alaska! Verdere garanties aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië De ministerraad heeft in zyn ver gadering van 14 November zich be raden over een uitbreiding van aan Nederlandse ambtenaren in Indone sië te geven garantie, zulks in ver band met de resultaten der Ronde Tafel-Conferentie en met de te de zer zake door de Raad van Vak- centralen en de samenwerkende vakorganisaties van overheidsperso neel in Indonesië tot de minister van Overzeese Gebiedsdelen gerichte ad ressen. De ministerraad besloot in begin sel aan de reeds verstrekte garantie enige uitbreiding te geven: de nauw keurige tekst van de nieuwe garan tieverklaring zal in de ministerraad van 21 November worden vastge steld en daarna worden gepubli ceerd. Slad in Bengalen door vuur geteisterd Maandag is te Dacca, in Oost- Bengalen, brand uitgebroken, waar door de zakenwijk geheel m vjam- imen opging. Meer dan 900 win- kelfe werden in de as gelegd. De aangerichte schade wordt op 20 50 millioen gulden geraamd. Dit is de grootste raimip die ide stad sinds jaren overkomen is. Vergadering defensie commissie Atlantisch Pact Eén December zal te Parijs de tweede vergadering bleginnien van de defensie commissie van het At lantische Pact. De Franse regering zal als gastheer op tremen. Naar verwacht, zal de Amerikaamse Mi nister van Defensie, Louis John son, die de vorige maand ©ip ide bijeenkomst der commissie te Was hington tot voorzitter werd geko zen, aan het hoofd staan der Ame rikaanse delegatie. Op de vergade ring zal men actief voortgaan met bet opsteBein van plannen voor de wederzijdse verdediging van het Noord-ABantische gebied, In ver band' hiermJed© zaj (de militaire commissie van het Pact .onder voor zitterschap van generaal Omiar Bradley 29 November te Parijs ver gaderen. (Omar'Bradley is lie voor zitter van de Amerikaanse Genie- rale Staven). Engeland in de eerste zware Novembermist Divese ongelukken en stagnaties In de eerste ziwiare Novembermist klwlam Dinsdag liet verkeer in Lon den bijna toit stilstand. De Londena- reh gingen tastend naar hun wleriki en in sommige delen van de staid liepen d© conducteurs van bussen met fakkels papier vcoir .da bus sen uit om de chauffeurs te lei den. De mist was over ©en gnoot deel 'Van Engeland verspreid. De scheepvaart op de Theems lag geheel stil', op het Londense vliegveld traden vertragingen op. Er zijn verschillende Verkieers- b'otsingen en (ontsporingen van trei nen geme'Ld. Uit Yorkshire wlordt gtemeld, dat een vliegtuig van de R.A.F. neergestort is, wiaarbij1 de piltoioft om het leven kwlam. De scheepvaart .langs de Oostkust van Engeland ondervond' vertraging evenals de haringvloOlt. Amerikaans schip met record diepgang te Amsterdam Gisternacht meerde in de Amster damse haven het Amerikaanse Vic- torytschip „Coie Victory", geladen met tarwe, bestemd voor Duits land. Dit is op zichzelf niets biju zonders, bet bijzondere is, liat toen het sdtop de (haven b'mnentylep1, het ©en diepgang had van 10.01 meter. Nog nimmer is namelijk in de Am sterdamse haven een schip miet ieen dergelijke diepgang binnengelopen. Het vermoeden is dat het schip buitengaats op een Wrak is gesp ten en daardoor lek is geraakt. Het schip maakt nogal Wat water en dit neemt men als reden van de grote 'diepgang aan. De „Johan van Oldenbarne- velt" heeft weer pech De „Johan van OlUenbameve'lt" van de MpiJ. „NederlaniJt" is bij zijn vertrek uit de haven van JSur rabaja in aanvaring gekomen met de kade, waarbij ide bakbooirdis- sehroef zodanig is beschadigd, dat het schip opnieuw moest meren. Maandag bleek het noodzakelijk [het schip in dok te nemen. Men jhipopt het Donderdag weer voor vertrek gereed te hebben. Aan boord be vinden zirih militairen, die zuilen repatriëren. Omtrent de oorzaak bestaat het vermoeden van sabotage. De politie deelt mede, idat de aanvaring ont staan is door het weigeren van een aanzetmachme. In deze ma chine, werden een m'0|er m een bout gevonden, die daar niet tbuis- behoren. Deskundigen van de „Ne derland" stellen een ©midierzoiek in. Algemene Zeeuwse tentoonstelling in 1953 In 1953 zal het 850 jaar geleden zijn, dat Middelburg voor heteerslt in de geschiedenis wordt genoiemldt. Gehoopt wordt, dat in |iat jaar Obk de wederopbouw v-an Zeeland goeddeels vodtooili zal zijn. In ver band daarmee is het pl'an gerijpt om' in 1953 een algemene Zeeuwse Tentoomstelfling in Middelburg te organiseren, waarbij alle bestaansd bronnen van de provincie betrok ken zullen worden. Reeds thans is ©en pntwerp-stichitingisbrief opge maakt, ©venals '©en werkbegroting. De stichting zal in [hielt leven wor den geroepen door ide provincie Zeeland, d© gemeente Middelburg, de Kamer vpor Koophandel en de Stichting voor de Landbouw. Men hoopt spoedig (bet officiële bestuur t© kiezen, J J Voelgangers, houdt links op onverlichte wegen 1 Bij het vroege invallen der duis ternis plegen de verkeersgevaren toe te nemen. Zo komen er wiser regelmatig berichten binnen over ongevallen bij avond, waarbij voet gangers betrokken zijn. V.oor de ANWB is dit aanljew ding, deze categorie weggebruikers te adviseren bij duisternis op on verlichte wegen, die niet voorzien zijn van een trottoir ,of voetpad; links te houaen. Men is dan beveiligd tegen het achteropkomende verkeer, dat men anders vaak veel te laat bespeurt. Daarenboven imag in dit verband opgemerkt worden, idat het /ver trouwen, dat de automobilist |de wandelaars, die hij inhaalt, wel tij dig zal zien, zeker niet altijd ge rechtvaardigd is. Door links te lor pen kan men deze fatale risicofs vermijden. Vertegenwoordigers Neder landse vakbonden naar Amerika Tien der twaalf vertegenwoordi gers van drie Nederlanldse Vakbon den, het NW, CNV en de KAB, dijn Maandagavond per KLM van Schiphol naar Amerika vertrokken,' waar zij onder auspiciën van de! ECA een studiereis van 4 ,6 we ken zullen maken. Twee vertegen woordigers van de KAB, ide heren' J. J. de Wit en F. Brussel zijn reeds per boot vertrokken. Ook de] heer L. R. Smith, arbeidsadviseurl van de ECA-missIo in ons land,1 ging met het gezelschap mee en, zal gedurende twee weken ide Ne-j derlandse delegatie op haar tocht vergezellen. Weer een boerderij prooi der vlammen Maandagmorgen vroeg is de boer derij van de heer Okkinga te HoV werd tot de grond toe afgebrand, doordat een petroleumlamp, die ge bruikt werd bij het tanken van een landblouwtractor, vlam vatte. Spoedig sloeg het vuur over op een vat benzine, dat uit elkaar sprong, zodat spoedig li© gehele boerderij in lichterlaaie stond. De brandweer kon niets meer uitrich ten, Het vee kon worden gered. De boer werd ernstig aan de hand gewond. Verzekering dekt de schade. Bomaanslag op secretariaat Alg. Ned. Zangverbond Waarschijnlijk een wraakneming In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een bomaanslag gepleegd op het secretariaat van het Algemeen Nederlands Zangverbond te Borger- hout (België). Hoewel de aange richte schade groot is, deden zich geen persoonbjke ongevallen voor. De bewoner van het huis, Frans de Meyer, ontsnapte als door een won der aan de dood. Vermoed wordt dat de bomaan slag verband houdt met de open brief, die het Algemeen Zangver bond kort geleden aan de radio-om roep richtte, met het verzoek het repertoire van Vlaamse liederen te verbeteren. Anderen vermoeden dat het hier een wraakneming betreft van een mdergrondse verzetsorganisatie. Tü- dens de bezetting heeft het Alge meen Nederlands Zangverbond zün activiteit niet gestaakt en de leiders van het verbond zijn door de krijgs raad tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De aanslag is, naar wordt aange nomen, gepleegd met een zogenaam de „vulpenbom", die een zeer grote luchtverplaatsing veroorzaakt. Polilie redde gestolen zilver van de smeltkroes De Rotterdamse recherche heeft een grote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen in beslag ge nomen. De partij bestond uit zilve ren lepels en vorken, oud zilver werk, oude gouden sieraden, totaal voor een waarde van enkele duizen den guldens. Men kwam juist nog op tijd. Een gedeelte van de voor werken was reeds vernield en ken nelijk bestemd voor de smeltkroes. Door bemiddeling van de 50-jarige kellner H. J. M. had de 53-jarige koopman J. G. van M. de partij ge kocht. De kellner is opgesloten op het hoofdbureau van politie. De koopman ligt zeer ernstig ziek en kon daarom niet in arrest gesteld worden. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de goederen afkomstig zün van een inbraak, die de vorige week in Den Haag werd gepleegd. RADIOPROGRAMMA Woensdag 16 November HILVERSUM I. 301.5 M. |7 nieuws; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.35 orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9 gram.; 10 „Kinderen en mensen"; 10.05 morgenwyding; 10.20 voor de vrouw; 11 gtum.; 12 lichte muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 piano qn orgel; 12.55 kalender; 1 nieuws; 1.15 om roeporkest; 1.40 kwartet; 2 „gespro ken portret"; 2.15 jeugdconcert uit Zierikzee; 3 kinderkoor; 3.20 sopraan en piano; 3.30 voor de jeugd; 4.30 sluiting; 5.30 dansmuziek; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 trio; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 parlementair over zicht; 7.15 kwartet; 7.30 voor de jeugd; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.15 nieuws; 8.20 Metropole-orkest; 9 „Bij ons thuis"; 9.45 opera; 10.45 'populair wetenschappelijke cause rie; 11 nieuws; 11.15 dansplaten; 11.40-12 harpplaten. HILVERSUM n. 416 M. 7 nieuws; 7.15 een woord voor de dag; 7.30 sluiting; 8.30 nieuws; 8.35 gram,; 9 voor de zieken; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10.30 morgen dienst; 11 pianorecital; 11.20 hoor spel; 12 Marinierskapel; 12.30 mede delingen; 12.33 populaire muziek; 1 nieuws; 1.15 koorconcert; 1.20 man- dolinemuziek; 1.50 gram.; 2.30 or gelconcert; 3 kamerorkest; 3.45 voor de kinderen; 4.30 sluiting; 5.30 schoolzangwedstryd; 5.45 regerings uitzending; 6 gemengde zangvereni ging; 6.30- voor de kinderen; 6.45 gram.; 7 nieuws; 7.15 regeringsuit zending; 7.30 sportcommentaar en gram.; 7.40 radiokrant; 8 nieuws; 8.05 commentaar familie-competitie; 8.15 omroeporkest en solist; 9.10 montage jubileum-ontmoeting; 10.30 massale koorzang; 10.45 avondover denking; 11 nieuws; 11.15-12 geva rieerde gram. Derfig jaar burgemeester van een gemeente Jhr. J. M. van Beyma tth-oe Kingnia herdacht Maandag het feit, dat hij dertig jaar lang burgemeester van de kleinste Friese plattelandsge meente Rauwierderhenr is geweest. Gerekend naar het aa/ntal dienst jaren is 'hij de oudste burgemeester van Nederland, Jhr. van Beymai, die uit een oud Fries burgemees- tersgeslacht stamt, Werd op 29- jarige leeftijd tot eerste burger van deze gemeente benoemd. Tijdens zijn ambtsperiode sloot hij 500 hu welijken, waaronder verschillende van mensen, wier ouders hij ook reeds trouwde. Hij staat er voor bekend, alle in'woners van de zes dorpjes van zijn gemeente persoon lijk te kennen en van hun levensom standigheden uitstekend op de hoog te te zijn. Rauwerderhem is wel een kleine, maar to,ch een zleer wel varende gemeente. Men vindt er o.a, bekende fjokteeltbedrijven, die het Friese vee naar alle delen van de aardbol exporteren. Maandagmorgen is het jubileum op het raadhuis gevierd. Het bleek Wel z©er duidelijk, hoe de bevol king aan deze burgervader ge hecht is. Wethouder W. Buitenveld bioiod de jubilaris een cadeau aan en zéér vele sprekers voerden het .woord. Namens de Friese burge- neesterskring complimenteerde mr W. Op p ©dijk, burgemeester van ÏJlst, zijn collega. Stalin heeft Pandit Nehroe, mi nister-president van India, zijn ge* lukwehsen met diens 60ste ver jaardag doen tpekoimen. FEUILLETON naar het Engels 52 Het was eerste Kerstdag en ik was alleen op de flat, want de meisjes hadden beide verlof om uit te gaan. Maar ik kan niet zeggen dat ik het nu héél erg vond, want ik verlang de er naar om eens alleen te zyn. Toen iedereen dan weg was, ging ik by de kachel zitten met het boek dat Oscar mij gegeven had en begon te lezen. Als ik opkeek, zag ik de sta tige kerstboom en daarachter de flikkerende lichten van de Alster. In de kamer was het heerlyk warm en zo rustig en kalm. Sophie had eer zy uitging, het avondeten voor mü op tafel gezet en naast mü, op een klein tafeltje, stond een heel hord met lekkers: cake, Kringeln en Marzipan. Ik vroeg mü al af, hoe tante Su zanne het nu in Rome zou hebben «n of wü het volgend jaar weer sa men in Chelsea zouden zyn. Want .20 langzamerhand kreeg ik nu ge noeg van Hamburg en van de Ples- sens. Daar ging de telefoon. Het was Herr Plessen, die zei dat er een mis verstand had plaats gehad; de Hei- lings verwachten my en de auto was onderweg naar de flat. Ik moest maar zorgen dat ik over vyf minu ten klaar was. Ik kon, natuurlyk, niet anders zeggen dan dat ik dit doen zou, maar zo heel prettig vond ik het niet. Zo dra ik nujn bontjasje aan had werd er gebeld en toen ik opengedaan had, vlogen Oscar en Arthur de trap op. „We komen u halen!" riepen ze. „Dat had je niet hoeven te doen! Ik zou immers best alleen met de auto kunnen gaan!" „O, maar wü vinden dat ritje ook veel gezelliger dan daar zo stijf in de kring te moeten zitten! Na gis teravond is iedereen moe en daar komt altyd Krach van!" „Caspar en Elsa zyn verloofd", viel Arthur in. „Ze zitten vlak naast elkaar, met de handen ineen. Als tante Olga naar-hen kykt, krügt ze tranen in de ogen. Het is anders een saaie kerstviering ,daar op de „Uhlenhorst" en ik zou wel willen dat we hier blyven konden!" Nu, ik ook, maar het was een maal niet anders! HOOFDSTUK XXX. De villa van de Heilings stond midden in een grote tuin, die met een dik sneeuwtapyt overdekt was. Het huis zelve was gebouwd in een drukke architectonische stijl, maar het was ruim en geriefehjk inge richt. We vonden er ongeveer een twin tig mensen in de grote salon, waar ook de lichtjes aan de kerstboom branden en de tafels met geschen ken gereed stonden, terwül op de rood-zyden divan, midden in het vertrek, Elsa zat in het wit, met Caspar naast zich. Toen ik binnentrad, ontving Frau Kommerzienrath my beleefd en ver eerde mij met een exemplaar van Uhland's gedichten, omdat ze had gehoord dat ik zo veel van Duitse poëzie hield. Ik bedankte haar en ging met de kinderen het vertrek rond om hun cadeaux en die van anderen te bekyken. Maar de meis jes stelden veel meer belang in het Brautpaar en deelden mij opgewon den fluisterend, de romantische ge schiedenis mee, zoals die zich vol gens hèar, had toegedragen en ze besloten met te zeggen: „Ze zullen wel gauw trouwen en wü mogen bruidsmeisjes zyn. Dat heeft zü be loofd!" Maar Trudi zuchtte zo diep, dat ik onwillekeurig de arm om haar heensloeg en vroeg: „Wat scheelt er aan, Trudi? Ben je moe?" Ze schudde het hoofd en zei toen langzaam en met grote nadruk: „Als Caspar met u getrouwd was dan zoudt u in Hamburg gebleven zyn. Nu gaat u eens weg!" „Ja, ik zal zelfs vry gauw gaan." Tot mijn niet geringe ontsteltenis barstte zy in tranen uit, waardoor zy de aandacht van heel het ge zelschap op ons vestigde. Frau Ples sen trad op ons af en vroeg wat er aan de hand was. „Sally wil by ons weggaan", snikte het kind. „Nog in lange niet, Trudil" troostte ik al. Frau Plessen keek naar my met eigenaardige blik. Er heerste stilte in het vertrek, die alleen onderbro ken werd door het hartstochtelyk snikken van Trudi. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2