DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Verenigde Staten helpen hen, die zichzelf helpen „Wysjinsky biedt een namaak- olijftak, omgeven met doornen" In 50 jaren verdubbelde de Nederlandse bevolking WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 Na, iVM Wft MRIKZEESCHESNIEUWiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs p«r 3 mnd. bij veorultfcoUilng f 3.90, p. w. 30 ct. Lom* nummer* 10 cl Verschijnt ledfrt- werkdag Advertentieprijs 12 cl per mm Succesies (me* 15 mm.) minimum I 1,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zlerlkzee, Postbus nr- 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmap Lange Nobelstraat A 171 Zierlfczee. Acheson bezocht Duitsland De Russen waren aanwezig op een receptie Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is per vliegtuig uit Berlijn naar de Verenigde Staten vertrokken, na een vierdaags bezoek aan Duitsland. Hij heeft gesproken met generaal Vas- sily Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie in Duitsland, op een cocktailparty in de Amerikaanse sector. Het onderhoud duurde een kwar tier. Er werd gebruik gemaakt van een tolk. De beide mannen schert sten samen en hadden het over de ruïnes van Berlijn. Aan het einde van de receptie dronken, zij op hun volgende ontmoeting. Generaal Tsjoeikof was vergezeld van zijn politieke adviseur, Seme- nof, de Russische commandant van Berlijn Kotikof en andere hoge functionarissen. De Russen bleven een uur, tweemaal zo lang als zij gewoon zfjn. De Britse comman dant van Berlijn en de hoofden van de geallieerde militaire missies, on- der wie die van de Chinees-natio nalistische en de Joegoslavische, woonde de receptie by. Inlossing van een belofte Op een persconferentie verklaar de hij dat hij gekomen was om een belofte na te komen, die hij een jaar geleden had gedaan, toen Ber lijn „een symbool was van de grote geestkracht en moed van het Duitse volk". De bezettende mogendheden zouden Duitsland blijven helpen, maar de Duitsers moesten de wil en energie leveren. „De Ver. Staten helpen hen, die zichzelf helpen", aldus de minister. Op een rit van een uur door Ber lijn, bracht Acheson, zonder escorte, een kort bezoek aan de Russische sector. Twee jeeps van de Ameri kaanse militaire politie, die hem met Tsjecho-Slowakije is practisch een gevangenis Men komt er niet in en men kan er niet uit De 67-jarige mevrouw' Frana Ze- mtoiova, voormalige vice-presideote van de partij der Nationale Socia listen waartoe Benesj behoorde is door de Tsjecho-Slowaakse ve.Ugheidspo'Iitie gearresteerd. Ln de afgelopen week was reeds een aan tal andere leden van deze partij in hechtenis genomen. Volgens Westelijke diplomatieke kringen zijn uit het Westen komen de buitenlanders in Tsjecho-Slowa kije er van op de hoogte gesteld, dat hun verblijfsvergunning niet zal worden verlengd. Vele buitenlan ders hebben aanzegging gekregen het land binnen 14 dagen te verla ten. Zij 'kunnen tegen deze aan zegging in beroep gaan. Emigratiepaspoor'en voorTsjecho- Slowaakse burgers zijn thans bijna niet verkrijgbaar. Zelfs communis tische functionarissen, dje vo,or za ken naar het buitenland wilden, konden geen paspoort krijgen. De minister van Handel, Krajcir, verklaarde in een redevoering, dat eind JuJli 22.000 winkels genationa liseerd waren. Er zijn thans nog 49.000 zaken in particuliere han den. Voor het natiojiaLisatieschema waren het er 62.500. Tegen het einde van het volgen de jaar z'al de nationalisatie vol tooid zijn, aldus Krajcir. De gena tionaliseerde winkels zullen 75 percent van alle gedistribueerde goederen ontvangen. Een vredesregeling in het Verre Oosten Mayhew, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat een „nieuw onderzoek naar de moge lijkheid van een vredesregeling in het Verre Oosten" gaande is. Bevin en Acheson waren bij de besprekingen, die zij onlangs te Washington gehouden hebben, tot de overtuiging gekomen, dat de tijd hiervoor rijp was. Op de vraag of China op de con ferentie vertegenwoordigd zou zijn, antwoordde Mayhew: „Wij hebben steeds gewild, dat alle landen, die aan het verslaan van Japan hebben deelgenomen, vertegenwoordigd zul len zijn." loeiende sirenes tot de zönegrens hadden geësorteerd, bleven wach ten. De minister bezocht de ruïnes van Hitler's kanselarij en het voor malige ministerie van propaganda van Goebbels. Receptie ten gemeentehuize Des namiddags op een receptie in het gemeentehuis van West-Berlijn zei Acheson, dat de Berlijners veel geleden hadden. Zij konden er van verzekerd zijn dat John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris, al les zou doen wat hij kon om hun problemen op te lossen. Prof. Ernst Reuter, de burgemeeser van West- Berlijn, antwoordde: „U weet dat U op de Berlijners kunt rekenen, en de Berlijners weten dat zij op U kunnen rekenen". Acheson was de eerste van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Drie, die een officieel bezoek aan de West-Duitse republiek bracht. De rituele moorden in Basoetoland Een stamhoofd en vier andere negers zijn voorgekomen in het ge rechtshof te Maseroe in Ba&oiëtoi- land wegens riuele moord op een vrouw, die bijna 100 jaar oud zou zijn geweest. Ze zouden vorig jaar September de vrouw hebben ver moord om haar 'biped en been deren te verkrijgen vopr een to verdrank, die, naar zij hoopten, „de harten der blanken zou vermur wen" en de vrijlating bewerkstelli gen van een stamhoofd uit de ge vangenis. Het betrokken stamhoofd was wegens rituele moord veroor deeld en is inmiddels terechtge steld. De openbare aanklager zeidie, dat de- oude vrouw ontvoerd was en dat men haar met een priem in de benen gestoken had om1 haar bloed te krijgen, dat men in een fles ('opving. Later sloeg men haar |op het (hoofd, waaraan zij1 klaar blijkelijk gestorven is. Terroristen beschoten büs met schoolkinderen Maandag te half zeven 's morgens werd een bus met schoolkinderen van de suikerfabriek „Krembung" beschoten. Het vuur was slecht ge richt, waardoor geen der kinderen werd getroffen. Wel werd de bus geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onderneming tussen Porong en Krembung bescho ten. Hierbij werd 'een korporaal van de bezetting gewond; deze is thans aan zijn verwondingen overleden. Zaterdag werd te Malang een wachtmeester van het regiment hu zaren van Boreel neergeschoten. Het kantoor van het kadaster te Malang werd beroofd van kantoor- machines ter waarde van f6000, Twee militairen van het K.N.I.L., die sedert enige weken in het Tum- pangse (Oostelijk van Malang) wer den vermist, zijn, naar thans is be kend geworden, in de omgeving van Wad jak vermoord; de lichamen wa ren deerlijk verminkt. Het wrak van de „Gneisenau" wordt gelicht De Poolse maritieme autoriteiten hebben besloten het wrak van de grote Duitse kruiser „Gneisenau", die aan het eind van de oorlog ge zonken is, weg te halen uit een van de haveningangen van Gdynia. In andere havens zijn verbou wingswerkzaamheden aan de gang. De haven van Ustka wordt geheel gemoderniseerd en aanmerkelijk uit gediept, zodat ook schepen van groot tonnage deze haven zullen kunnen aandoen. Politieke commissie der V.N. Verloochening Handvest oorzaak politieke spanning Wysjinsky, de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de politieke commissie van de Verenigde Naties een resolutie ingediend tot: 1. Veroordeling „van de voorbe reidingen voor een nieuwe oorlog, die thans in een aantal landen, waar van in het bijzonder Engeland en de Ver. Staten, worden genomen". 2. Onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het onvoorwaardelijke verbod van de atoomoorlog en instelling van een passende strenge internationale con trole. 3. Sluiting van een pact „ter ver sterking van de vrede" tussen Ame rika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland. Wysjinsky verklaarde, dat de „En gels-Amerikaanse meerderheid" in de Verenigde Naties tot dusver alle pogingen van de Sow jet-Unie om de vrede te versterken, had verijdeld. „Nog woedt er een oorlogspsy chose in de Ver. Staten en andere landen, van wie wij alreeds critiek horen op de Sowjetrussische vrede lievende voorstellen", zo zeide Wy sjinsky, die eveneens „de Tito- kliek" een veeg uit de pan gaf, toen hij haar in één adem noemde met de Kwomintang, Engeland en Ame rika, „van wie wij anti-Russische propaganda horen". Krachtig keerde Wysjinsky zich tegen het Atlantische pact, dat vol gens hem openlijk gericht is tegen de Sowjet-Unie. „Het Noord-Atlan tische pact omvat staten, die niet in het Noord-Atlantische pact lig gen, doch aan de Sowjet-grenzen, zoals Turkije en Perzië. Dit alleen al toont de agressieve bedoelingen van het Atlantische verbond". De huidige Amerikaanse campag ne v'tefleu ^uyerqlnitait" noemde Wysjinsky een der pogingen om de wereldheerschappij te verwerven. De Britse en Amerikaanse afge vaardigden in de politieke commis sie repliceerden op het voorstel van Wysjinsky tot het aangaan van een vredespact tussen de „Grote Vijf" met een beroep op de V.N., te ver klaren, dat het Handvest de nood zakelijke grondslagen voor een duurzame vrede inhield. Brits-Amerikaanse resolutie Een door Warren Austin (V.S.) ingediende Brits-Amerikaanse reso lutie verklaart, dat verloochening van het Handvest „in de eerste plaats de oorzaak is van het voort duren van de internationale span ning". De resolutie dringt er bij de leden der V.N. op aan zich te ont houden van geweld of bedreiging met geweld om hun internationale overeenkomsten te doen naleven. De vijf permanente leden van de Vei- ligeheidsr'aad dienden zich te beper ken in het gebruik van het veto recht en alle landen dienden de po gingen der V.N. om de hangende kwestie op te lossen, te steunen. Austin verklaarde het te betreu ren, dat de kundigheid en voortva rendheid die door de Sowjet-Unie aan de dag gelegd waren om „pro- paganda-voorstellen" ter tafel te brengen, niet benut waren voor het versterken van de harmonie. De Sowjetrussische resolutie was geble ken een namaak-olijftak te zijn, omgeven met doornen. Volgens Aus tin was het vertrouwen in Sowjet- Russische beloften ondermijnd door de ervaring van de afgelopen jaren. Het posttarief voor geschenk- pakketten uit de Ver. Staten naar Nederland is verlaagd vam 14 'tot 6 cents per pound. Voor zeven an dere Marshall-landen ge'dt een dier gelijke tariefsverlaging. Evacuatie Nederlandse troepen in het district Surakarta beëindigd Zij verliep zonder incidenten De evacuatie van Nederlandse troepen in de stad en het district Socrakarta is beëindigd. 'Zij verliep Zonder incidenten, overeenkomstig het onlangs hieromtrent gesloten 'acGo'Ord, opider auspiciën van idie Unci, aldus wordt in gezaghebbende kring vernomen. De evacuatie van de residenties Madioen en Klatem in midde'n-Java is nog in gang. Van andere zijde wordt vernomen, dat het gemengde militaire bureau in jiet district Bantam een over eenkomst 'bereikte over een geleide lijke evacuatie van Nederlandse troepen uit dit gebied. Bij de re publikeinse troeopeh berust reeds de controle over het Zuidelijke deel daarvan. Volgens ideZe over eenkomst zial de evacuatie p;p 19 December beëindigd zijn. Tenslotte hebben volgens een voorlopig ac- coord dat te Palembang bereikt wierd de Nederlandse troepen een aanvang gemaakt met de ontrui ming van verscheidene localiteiten in het republikeinse gebied in Zuid-Sumatra. De republikeinen stommen in met de ontruiming van hun stellingen in het gebied van Zuid-Sumatra voor de souveretoiiteitsoverdracht. Finse zeelieden bezetten een politieposthuis Een roeitochtje dat slecht afliep Zaterdagnacht roeiden vijf Finse zeelui, idle erg onvast op de henen stonden, mot een bootje naar de Rijnhaven te Rotterdam, waar hun schip lag. Maar de wind bijles fel, het water Was onrustig, de man nen wankel'. Zo. sloeg het bootje omL Zwemmend en proestend wis ten dé Finnen de kant te berei ken, waar ze onderdak probeerden te vinden. Aan drie hunner lukte dat, maar de andere twee liepen nat en rillend nog te zoeken, tpen Zij' voorbij een nog niet in gebruik genomen politieposthuis kwamen. Daar sloegen zij' een ruit in, hesen zich naar 'binnen aan een buis van de verlichting, die naar beneden stortte en een der mannen bloe dend verwondde. Ze probeerden het opnieuw, nu met beter resul taat, installeerden zich bij de gas kachel en hingen ihun goed te droi- gen. In minder dan een badpak werden zij aangetroffen door twee surveillerende agenten van politie. Vloer en meubelen waren met blldad besmeurd door ide opgelopen ver wondingen en het was een ravage van belang. Zo werd de post of ficieus door Finnen in gebruiik ge nomen, maar voordat de politie het officieel in bezit kon nemen, heeft de materieel|dienst ieen vrije Zondag kunnen opofferen om' de ravage te herstellen en Ihet inte rieur toonbaar te maken. De Fin nen zijn in bewaring gesteld. Rusland wil Amerikaanse ijsbrekers wel teruggeven Maar zij zitten vast in het ijs Rusland heeft (het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken miedegedeelidi, dat het twee op grond van de Leen- en Pachtwet geleende ijsbrekers niet tegen 1 De cember, zoas beloofd, kan terug geven, daar zij' in het ijs vast zit ten. Waar wordt nie't gezegd. De Amerikaanse marine-autoritei, ten hebben, naar gemieid wordt, uiting gegeven .aan hun verbazing hierover, gezien het feit, dat de ijsbrekers speciaal zijn uitgerust om door het zwaarste ijs (heen te bre ken. Zij behoren tot de mlodernste ter wereld en wierden in 1944 na genoeg nieuw .aan Rusland .geleend. Geen geestelijken op motorrijwielen in België De Primaat van België, Kardinaal van Roey, heeft het gebruik van motorrijwielen door katholieke gees telijken verboden. Ook het gebruik van gramofoonplaten vopr 't weer geven van klokgelui is niet langer toegestaan. Tevens zullen de Bel gische priesters zldh nog moeten blijven bedienen van het Latijn bij het toedienen der Sacramenten. De Heilige Stoel heeft namelijk, wat België betreft, no<g niet toegestaan zich van de beide landstalen te bedienen. Aanwas sneller dan elders in Noord- en West-Europa Zoals bekend is, mag worden aan- millioen gepasseerd en sindsdien genomen, dat in de loop van de werd telkens na ongeveer tien jaren maand October j.L de Nederlandse een vermeerdering van één mffli- oen zielen geboekt. In 1911 kwam bevolking de 10.000.000 zielen heeft jjet jnWonertal boven de 6 millioen, overschreden. Daarmede is een ver- in 1921 boven de 7 millioen, in 1931 dubbeling bereikt binnen een tijdvak boven de 8 millioen en in 1941 bo- van 50 jaar. ven de 9 millioen. Deze bevolkingsaanwas is m ons Van de zijde van het ministerie in belangrijk sneller tempo van Economische Zaken deelt men verlopen dan in de andere landen nog het volgende mede: in West- en Noord-Europa. Dit blijkt uit onderstaande cijfers over de toe- Bij de eeuwwisseling was de be- neming der bevolking tussen 1900 volking van Nederland juist de 5 en 1948 in een aantal dezer landen. Totale bevolking Toeneming 1900 1948 sedert 1900 Nederland 5.104.000 9.793.000 92 België 6.694.000 8.557.000 28 Luxemburg 236.000 292.000 24 Frankrijk 38.451.000 40.800.000 6 Zwitserland 3.315.000 4.609.000 39 Groot-Brittannië i37.000.000 50.033.000 35 Noorwegen 2.221.000 3.181.000 43 Zweden 5.136.000 6.883.000 34 Denemarken 2.450.000 4.190.000 71 De oorzaken van deze relatief gro- te nemen, maar toch is deze terug- tere bevolkingsvermeerdering in Ne- gang steeds achter gebleven bij die der! and dienen zowel gezocht in ho- in de andere genoemde landen, gere geboortecijfers als in gunstiger Omgekeerd is, nadat in het mid- sterftecijfers. den der dertiger jaren in alle lan- Wel valt, wat de geboorten be- den een dieptepunt werd bereikt, de treft, sinds het einde van de vorige toeneming der geboorten in Neder- eeuw ook in Nederland een niet on- land hoger geweest dan overal el- belangrijke teruggang daarvan waar ders. Afschaffing concentratie kampen in de Russische zone? Het ligt in de bedoeling van de Sovjet-autoriteiten de concentratie kampen in haar bezettingszone van Duitsland af te schaffen en de politieke gevangenen ter beschik king te stellen van. de Duitse auto riteiten, \zo heeft dr. Brandt, staats secretaris van de regering-'Grjoit2i iWohl, top het christen-democratisch congres te Leipzig verklaard. Het Duitse nieuwsbureau DPA, dat dit bericht verspreidt, meldt, dat dr. Brandt verder heeft verklaard, dat de christen-democratische fractie van de Volks kamer de afschaffing van de doodstraf zal eisen. Trein in Transvaal stortte in rivier Bijna 100 inheemsen en een blanke zijn om het leven gekomen, dioiordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver Van het stadje Waterval Boven in Oost-Transvaal is neergestort. Het ongeluk geschiedde kort na middernacht. De trein was op weg van Witwiatersrand naar Lourenfo Marquez in Portugees Oost-Afrika met 500 inheemsen, dia juist hun contract met de Witwatersrand-mij- nen hadden beëindigd en naar huis terugkeerden. Twee vliegtuigen vervoerden plm' 100 ernstig gewlonden naar het na bijgelegen Belfast. Vlijt van Nederlandse immigrant wekte jalouzie Hij maakte teveel kurken De „Sydney Morning Herald" meldt, dat in Perth een bestuurslid van een vakvereniging tot gevange nisstraf Is veroordeeld van tien we ken, omdat hij een NederL immi grant met geweld had bedreigd, omidat deze Nederlander te hard werkte. Deze Nederlander, Gerrit Andrfes Scheffer, kwam twee jaar geleden naar Australië en werkt thans m de „Australian Seal Com pany" an Perth en maakt flessen- kurken. Hij werkte harder dan de Australiërs en maakte naar hun zan te veel kurken. Hij ontving daarop een brief van een bestuurslid van een vakvereni ging, waarin geschreven werd: „Je bent tot onderkruiper verklaard en moet ophouden met bier te werken. Mocht je proberen bier weer te gaan werken dan zal geweld te gen je worden gebruikt". Scheffer overhandigde deze brief aan Idle politie, die lOinmlidideldijk ingreep. m r» I „Onmogelijk" is geen geluk- I I kig woord; zy, die het vaak in I t de mond hebben brengen het T tot niets. j WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Droog weer Droog weer met wisselende be wolking; na in de nacht en ochtend weinig wind, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst, overdag zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 17 Nov. Zon op 8.02, onder 16.47. Maan op 3.54, onder 15.21. Nieuwe Maan 20 November Wie zitten er op de „Johan van Oldenbarnevelt"? Met de „Johan van Oldenbarne velt", die pp 12 November j.l. uit Tandjong Priok is vertrokken, re- patrieren de volgende onderdelen 3e bataljon garderegiment grena diers, 3-3 RI, 6e regiment veld- artillerie, staf le infanterie briga de, detachement V.H.K, en Marva. De arbeid in bakkerijen tijdens de komende feestdagen De Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden aan hoofden of bestuurders van' banketbakke rijen niet tevens zijnde brood- b'aiklkerijen te vergunnen, dat, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tot en met 26 November gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week, als mede iop 20, 21, 27 en 28 Deceïw- ber 1949 gedurende 10 uren per dag arbeid wlordt verricht, zjo,da nig, dat: >a. met uitzondering van de Za terdag, de arbeidstijd in Zijn geheel is gelegen tussen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de arbeidstijd Tm izijn geheel is gelegen tussen 7 en 22 uur. Het bovenstaande on der voorwaarde, dat, indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur arbeid verricht, hij in dezelfde wieek, hetzij op ten minste een an dere wierkdag na 13 uur, hetzij op Maandag vopr 12.30 uur geen ap. beid verricht*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1