DE ZIERIKZEESCHE COURANT West-Duitsland en het Saargebied in de „Kleine Assemblee" Radiotoespraak van Prins Bernhard Pwanneer de xaPvan m0rgTl over het demobilisatie-vraagstuk Hoe Tito er zelf over denkt Het „Koningin Wilhelminafonds" doet dringend beroep op de bevolking VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 No. 12753 104.» Jsftr&r>U miKZLfSaiEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. PrIJs p«r 3 mod. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w, 30 ct. lotto nummert 10 cl Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 12 ct per mm Succetjet (ma». 15 mm.) minimum I L— p- stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. lange Nobelitraat A 171, Zlerlkree, Postbus nr. T, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange Nobelitraat A 171 Zierikzea. De Raad van Europa Meer vrijheid van handelen geëist De 28 leden tellende „Kleine As semblee" van de Raad van Euro pa heeft zonder stemmen tegen, ge stemd voor toelating van West- Duitsland en het Saargebied als toe gevoegde leden van de Raad van Europa. Dit werd in een communi qué medegedeeld, nadat de drie daagse zitting van de kleine assem- blée was geëindigd. Een toegevoegd lid kan zitting nemen in de assem- blée, doch niet in de Raad van mi nisters. De „Kleine Asesemblée", een per manente commissie, waarin alle 12 ledenstaten van de Raad van Euro pa zijn vertegenwoordigd, heeft ook meer vrijheid van handelen geëist dan het Comité van ministers be reid is haar toé te staan. Het Comité van ministers had het advies van de „Kleine Assemblee" gevraagd alvorens het tot toelating van het Saargebied en West-Duits land zou besluiten. Bij de stemming over toelating van het Saargebied onthielden de Franse socialist Guy Mollet en de Deense socialist Jakobson zich. De onthouding van Mollet gaf de op positie weer van de Franse socia listische partij tegen de regerings- politiek ten opzichte van het Saar^- gebied. Voorstellen aan het comité van Ministers De brief, die de permanente com missie aan het Comité van minis ters wil doen toekomen, omvat de volgende punten: 1. De commissie is het met de mi nisters eens, dat toelating van Oos tenrijk prematuur is. 2. Overeenkomst met de minis ters, bereikt door officieuze bespre kingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, dat de assemblée in de praktijk het recht heeft haar eigen agenda op te stellen. Politieke commissie der V.N. Russische voorstellen over Italiaanse koloniën werden getorpedeerd Lybië nog niet zelfstandig, militaire bases blijven De Politieke commissie der Ver. Naties heeft met 24 tegen 20 stem men en 8 onthoudingen een Sow- jetrussisch voorstel verworpen om Lybië direct ingaand de onafhanke lijkheid toe te kennen. Een Sowjetrussisch voorstel strek kende tot het binnen drie maanden terug trekken van alle buitenlandse troepen, die zich thans in Lybië be vinden en het opheffen van alle mi litaire bases in dit gebied, werd eveneens, met 31 tegen 11 stemmen *en 11 onthoudingen, verworpen. Een ander voorstel der Sowjet- russische vertegenwoordigers, strek kende tot het plaatsen van Eritrea voor een periode van vijf jaar onder beheerschap van de Ver. Naties, waarna dit gebied onafhankelijkheid zou moeten worden verleend, werd ook, met 33 tegen 6 stemmen en 15 onthoudingen, verworpen. Tenslotte werd nog een overeen komstig Sowjetrussisch voorstel met betrekking tot het voormalige Ita liaanse Somaliland, met 34 tegen 12 stemmen en 9 onthoudingen ver worpen. Acheson naar West- Duitsland Dean Acbesoin, die dojor de Ame rikaanse Hoge Commissaris McClioy uitgenodigd is vppr een Informatie reis in W.-Duitsland, wtordt Zondag nws. te Bonn verdacht, zia wioirdt tn regerinigisiklrlngen te Boinin ver nomen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zalklen zal eerst een b'ez'oelk brengen aan president Heuss. Hij' zal vervolgens samen met de lieden vain de Amerikaanse Hoge Commissie aanzitten op een door kanselier Adenauer aangebioi- dein lunch. Daarna zal een officiële receptie te Bad-Godesberg wlorden gehovd&n. 3 Via het comité van ministers zal aan de regeringen moeten wor den gevraagd binnen een bepaalde termijn een beslissing te nemen over een Europees paspoort. 4. Het Comité van ministers zal worden gevraagd niet slechts zijnj besluiten aan de assemblée te doen toekomen, doch dit lichaam volle-1 diger en meer doorlopend er van) op de hoogte te houden, wat de mi nisters van plan zijn te doen en wat hun redenen hiervoor zijn. De permanente commissie heeft eveneens haar bezwaren opgesteld tegen de aanbeveling van de minis ters om de economische commissie en andere permanente commissiesi van de assemblée op te heffen. De strijd over de afschaffing van atoomwapens De Ver. Staten zullen de Indonesische Republiek gaan erkennen Maar eerst wordt de toestand daar bestudeerd De Verenigde Staten zullen waar schijnlijk zeer binnenkort na de souvereiniteitsoverdracht aan de R. I.S. deze staat erkennen, aldus heb ben autoriteiten van het State De partment medegedeeld. Een van de voornaamste vraag stukken, waarmede men zich thans bezig houdt is, hoe de Indonesiërs in feite in staat zullen zijn in hun gebied recht en orde te handhaven en hoe snel zij onder eigen gezag stabiliteit kunnen vestigen. Voorts bestudeert men de Neder landse handelsbelangen en de be voegdheden, die de Nederlanders nog zullen uitoefenen na de souve reiniteitsoverdracht. Men meent hier, dat een souve- reine Indonesische regering geen moeilijkheden zal hebben in de handhaving van recht en orde en daarom zou voldoen aan een van de toetsstenen voor de erkenning door buitenlandse regeringen. Autoriteiten van het State De partment voorspelden, dat econo mische bijstand aan de nieuwe In donesische republiek wellicht op komst zou zijn. mens verdragen kan. Beroep op alle werkgevers De delegatie van Haiti heeft Woensdag in de speciale politieke dom'missie, die zjCh bezig hio.udt met het probleem van de atpioim- pnergie, ©en oinUwterprestolutie in gediend. Voorgesteld iw|oerdt een in- ternatjoinal© Conventie, houdende af schaffing van de .atojomlwiapens als oorlogstuig. Krachtens dit ©ntiwierp ziouden de staten verplicht zijh hun bropnen van atoomgrondstoffepi en hun voorraad atoomwapens op te geven en eeh controle te aanvaar den, zolwiel wat de groindslpifbroP- pen "alls de aitoioanfabrieikiein betreft In dit optlw'erp wordt tenslotte de oprichting voorgesteld vap een oom', missie van twaalf leden, waaraan deskundigen in de kernphyisica zon den Worden toegevoegd. De com missie zou tp,t taak hebben vóór 31 Juli 1950 aan de algemene ver gadering een ontwerp-cpnven tie en een verklaring over de rechten en plichten van de staten in verband met de atoomwapens vpio-r te leggen. De reis van Prins Bernhard naar de West Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, zal in aan sluiting op zijn reeds aangekondig de bezoek aan de Nederlandse An tillen en Suriname in Januari 1950 een officieel bezoek brengen aan resp. Venezuela, Brazilië en Mexico. De regeringen van genoemde lan den zijn van dit voornemen in ken nis gesteld en hebben hiermede reeds hun instemming betuigd. Vol gens het voorlopig reisprogramma zal Z.K.H. na zijn bezoek aan de Antillen, aan boord van Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck," naar Caracas, de hoofdplaats van Venezuela vertrekken. Daarna zal het bezoek aan Suri name worden gebracht en tenslotte zal Prins Bernhard zich per vlieg tuig begeven naar Brazilië en Mexi co voor een officieel bezoek. En samenwerking met de Natio nale Demobilisatieraaid, fw'aarvaP Z.K.H. Prins Bernhard voorzitter is, heeft de N.C.RV. Woemsdagavjopld een uitzending gegeven pm de aam- daoht te vestigen pp het vraag stuk, dat zich hier te lande vopp- doet, pu in sinel tempjoi vele dui zenden militairen uit IpdoPesië zul len terugkeren. Deze uitzending is iPgeleid dodf Prins Bermhapd met de volgende ko,rte rede: Luisteraars! Wanneer ik mij thans tot U ridht, dan is het in mijp kwlaliteit van vpprzitter van de Na tionale Demipbilisatjjeraad. Zoals U zult Iwbten, houdt deze Raad zich nu ai meer dan twiee jaren bezig met de vraag, hoe een Vlpf ver- lopp van de herplaatsing in de burgermaatschappij van de militai ren, die uit Indonesië terugkeren!, (kian wórden bevorderd. Tpt nu toe behoeven (wij' over de igaimgf van z'aken niet ontevreden te zijn. Circa 90 püt. van hen., die tot 1 Juli van dit jaar gedemobiliseerd 'wier den, vond iw'eer zdjn bestemming!, hetzij, dat zij- zelf hun wieg zoch ten. hetzij! dat anderen hen daarbij behulpzaam Iwlaren, Snelle afvloeiing van militairen In de eerstvolgende maanden Mol men echter verscheidene tiendui zenden in een betrekkelijk snel tem po. terug, juist in de tijd van het jaar. dat de seizoeninvloeden zich De verhouding Rusland-Joegoslavië De moeilijkheden dev- economische blokkade bijna overwonnen Het Deense Liberale blad „Politi- ken" heeft een interview van zijn correspondent Edward Clausen met maarschalk Tito gepubliceerd. Op desbetreffende vragen antwoordde Tito o.m., dat de Sowjet-Unie naar zijn mening niet tot een gewapende actie tegen Joego-Slavië zou over gaan, daar de Russen zeer goed wis ten, dat een losstaande gewapende actie tegen Joego-Slavië onmogelijk was. Volgens Tito zou de Sowjet- Unie geen derde actie tegen Joego- Slavië ondernemen in aansluiting op de economische blokkade en de pro pagandaoorlog. Wel zou de Rus sische activiteit langs de grenzen voortgezet worden en ook zou de Sowjet-Unie geheime agenten naar Joego-Slavië blijven zenden „om een scheuring in onze gelederen te ver oorzaken." Tito verklaarde voor zijn eigen veiligheid, noch voor iets anders, bevreesd te zijn. Dat de Russische propaganda Joego-Slavië in het Wes terse kamp trachtte te drijven toon de aan, hoe weinig men de omstan digheden begreep. „Wij kunnen niet in het Westerse kamp gedreven worden. Wij zijn communisten", al dus Tito. De Russen gingen te ver Op de vraag of hij geloofde in de mogelijkheid van een verzoening met Rusland, antwoordde Tito ont kennend. In elk geval zou het heel lang duren voordat dit gebeuren zou. De Russen waren z.i. te ver gegaan in hun propaganda-oorlog. Toen de correspondent hem vroeg of de verwijzing in de Joegosla vische nota's aan Rusland naar „ze kere Russische leiders" betekende, dat Tito geloofde in een breuk tus sen de leiders in Moskou, zeide Tito: „Men kan zelf wel begrijpen, dat er een breuk moet zijn. Er verdwij nen daar nog steeds mensen." De maarschalk noemde Tsjecho- Slowakije en Bulgarije als de lan den waar de sympathie voor Tito sterk was. Tito verklaarde tenslotte, dat Joe go-Slavië de ernstige moeilijkheden veroorzaakt door de Sowjetrussische economische blokkade, „bijna over wonnen'1 had. In de laatste zes maan den had het land meer geprodu ceerd dan in de voorgaande twee jaren, zo verzekerde Tito. Joegoslavië is op zijn hoede voor parachutisten De Joegoslavische autoriteiten te Belgrado zijn ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat de Kominform- landen parachutisten boven het land zullen uitwerpen met de opdracht sabotage, propaganda of sluipmoord uit te voeren, aldus wordt in ge woonlijk betrouwbare kringen te Belgrado vernomen. Volgens deze bronnen ondergaan sommige van de onlangs opgeroe pen Joegoslavische reservisten in tensieve oefeningen voor strijd te gen parachutisten. De aard van deze oefening, die voornamelijk 's nachts wordt ge houden, wijst er op, dat de Joego- slaven eerder bevreesd zijn voor de landing van enkele of kleine groe pen saboteurs dan voor grote lucht landingen als onderdeel van een massale aanval op het land. Amerikanen komen in Europa een „wapenpraatje" maken Een groep Amerikaanse diploma-, tieke en militaire functionarissen is Donderdag naar Europa vertrokken om de behoeften aan wapenen der West-Europese landen te bespreken. Dit werd door de waarnemende Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, James Webb, op een persconferentie te Washington be kend gemaakt. Hij zeide, dat groe pen, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Amerikaanse departe menten van Buitenlandse Zaken en Defensie, met vertegenwoordigers van landen van het Noord-Atlan tische verdrag, besprekingen zouden voeren over „het in overeenstem ming brengen van het voorgestelde program voor wederzijdse defen sieve hulpverlening met de bijzon dere behoeften van de ontvangende landen". De vertegenwoordigers, die de reis per vliegtuig maakten, zullen naar Londen, Oslo en Rome gaan. De groep te Londen zal aldaar be sprekingen voeren met vertegen woordigers van de landen der Wes telijke Unie (Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen). bij 'de Werkzaamheden dodn geilden. Oiotk! valt er bovendien een Lichte (kentering op de arbeidsmarkt whar te nemen1. De herplaatsing van hen. Idle nu gaan Mom en zal daarom niet vanzelf gaan. Wij allen, heel het Nederlandse volM, dioch in het büj.- zionder zJij., die werk te vergeven be'bb'eto, zullen daarbij' een handje moeten helpen. "Zij, die dit djoen, zullen er zieker geen' spijt van heb ben. De .ervaringen met degenen, die terugkwamen zajin -goed, zelfs heel goed. Daarom durf ilk rniet Idem er bijl u |öp aan te dringen, ooM tiwl Ideal te verrichten van de taaik!, [wbllkle oms .aller taak is. Moge de uitzending, tw'edjkie nu volgt, daar toe een aansporing te meer zijh. Heffing op kaas over voor raden op 5 November 1949 Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft teneinde de voordelen van reeds verleende subsidie weg te nemen aan producenten en handelaren in kaas, melkpoeder, gecondenseer de melk en blokmelk een heffing opgelegd over alle op 5 November 1949 bij hen aanwezige voorraden. Dit besluit houdt verband met het niet langer subsidiëren van uit melk bereide producten, met uitzondering van consumptiemelk. Hierdoor wordt ook het stelsel van export heffingen, welke ten doel bad de op de producten verleende subsidie voor binnenlands verbruik op te heffen, overbodig. Alleen gesuiker de condens blijft met een export heffing belast ten einde de verleen de subsidie op de daarin verwerk te suiker weg te nemen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Weinig verandering in temperatuur Wisselend bewolkt met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien; - matige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen Zuidwest en West; ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. 11 Nov. Zon op 7.52, onder 16.56 Maan op 20.45, onder 13.40 Laatste kwartier 13 November. Passagierslijst troepentransportschip „Volendam" De passagierslijst van het troepen transportschip „Volendam", dat om streeks 28 November a.s. te Rotter dam wordt verwacht, ligt voor be langstellenden ter inzage op ons Re- dactiebureaü. Minister Stikker en dr. Hirschfeld naar Parijs Minister Stikker en dr. Hirsch feld hebben zich met een Beachcraft van de Aero Holland naar Parijs begeven, in verband met de aldaar te houden samenkomst van de Gro te Drie, waarin over de problemen van Duitsland zal worden gespro ken. Verwacht kan worden dat ook de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Luxemburg zich naar Parjjs zullen begeven. De kankerbestrijding in Nederland Vereniging opgericht met duizend leden Instorting bij riolerings werk eiste een dode Woensdagmiddag had bij het gra ven van een sleuf voor het leggen van een riool op de Provinciale weg van Brunssum naar Amstenrade (-L.) een instorting plaats, waarbij de arbeider Hamacher uit Kaal heide het leven verloor en een an dere arbeider naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De riolering werd aangelegd ten behoeve van de Staatsmijnen. Eerst werd de arbeider Tempelman uit Kerkrade door de instortende grond bedolven. Toen zijn mede-arbeider Hamacher uit Kaalheide hem te hulp wou komen kwam er een twee de instorting, tengevolge waarvan H., die gehuwd is en vader van vijf kinderen vrijwel op slag werd ge dood. T. werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht en bleek slechts licht gewond te zijn. De plaats van het ongeluk ligt dicht bij de Staatsmijn „Emma". Van de zijde van de Staatsmijnen deelde men mede, dat een dergelij ke plotselinge grondinstorting niet het gevolg kan zijn van de aanwe zigheid van mijngangen. In het on dermijnde gebied komen slechts zeer langzame grondverzakkingen voor. Het is thans ongeveer een jaar geleden, dat Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina het voor het Nederlandse volk belangrijke besluit heeft genomen om het als nationaal huldeblijk ingezamelde bedrag van ruim f 2.000.000 te be stemmen voor de kankerbestrijding en dat kapitaal onder te brengen in een stichting, aan welke de naam is gegeven van „Koningin Wilhelmina fonds". Het bestuur der stichting wordt bijgestaan door een op het gebied van de kankerbestrijding deskundi ge commissie van advies, welke commissie dezelfde is als die, welke onlangs van de minister van Soci ale Zaken de opdracht heeft gekre gen een centraal plan voor de kan kerbestrijding in Nederland op te stellen. Verwacht mag worden, dat dit plan de kankerbestrijding in Neder land in nieuwe banen zal leiden en dat het Koningin Wilhelminafonds de gelden beschikbaar zal kunnen stellen om aan dit spoedig te ver wachten plan een eerste uitvoering te geven. Het kapitaal van het Koningin Wilhelminafonds maakt het zeker mogelijk tal van voorzieningen te treffen, welke tot nu toe door ge brek aan geldmiddelen achterwége moesten blijven tot grote schade van de volksgezondheid. Echter zullen direct en in de toe komst grote bedragen nodig zijn voor de uitbreiding van verpleeg- ruimte, voor inrichting van labora toria, voor vernieuwing en uitbrei ding van apparatuur, voor opleiding van specialisten, voor onderzoekin gen en voor tal van andere midde len, welke dringend aandacht vra gen. Voor al deze uitgaven zal het beschikbare kapitaal niet voldoende zijn. Droeve balans Wil dus de direct door Hare Ko ninklijke Hoogheid en indirect door het Nederlandse volk verleende fi nanciële steun voor de kankerbe strijding op de duur effect hebben, dan zal het „Koningin Wilhelmina fonds" jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Om dit doel te bereiken is met instem ming van Hare Koninklijke Hoog heid een aan de stichting gelijkna mige vereniging opgericht. Deze vereniging wil trachten de grote be langstelling welke zoals gebleken is, bij het Nederlandse volk voor de kankerbestrijding bestaat, te or ganiseren en om te zetten in een voortdurende steun en daarmede te bereiken, hetgeen in vele andere landen reeds bereikt is, nl. een or ganisatie van honderdduizenden le den, die tezamen de wetenschap in staat stellen zich tegen deze vre selijke ziekte teweer te stellen. Ieder jaar sterven ruim'12.000 Ne derlanders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen, ieder jaar worden ruim 18.000 19.000 nieu we gevallen geconstateerd, ieder jaar moet ruim f 2.500.000 worden uitgegeven voor verpleging van lij ders aan kanker en andere kwaad aardige gezwellen in ziekenhuizen. Ieder jaar heerst dus in 18.000 19.000 gezinnen grote vrees en in ruim 12.000 gezinnen diepe droefe nis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederlandse volk in al zijn geledingen worden bestre den. De vereniging het „Koningin Wil helminafonds" doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Ne derland gevestigde ondernemingen om hieraan hun onontbeerlijke steun te verlenen, door toe te treden als lid der vereniging (minimum con tributie f 2,50 per jaar) of door de vereniging schenkingen te doen. De eerste duizend leden zijn reeds geboekt, doch wil het doel worden bereikt, dan zal dit aantal tot meer dan honderdduizend moeten wor den opgevoerd. Het bureau van het Koningin Wil helminafonds is gevestigd Singel 453 te Amsterdam en het gironum mer is 26000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1