Houten ploeg en Combined twee symbolen van twee tijdperken HET DIER in de Het wiel der onbestendigheid De stille revolutie De oogst is snel gebeurd als bij een executie (Van onze redacteur Toen in v oeger eeuwen de boer zijn houten ploeg in de taaie kluiten zette en armede hetzelide deed, wat thans nog de boer in Marokko oi ergenj achteraf in de Balkan doet, waren de hutten der arbeiders klein en onaanzienlijk. In de lucht hing de sombere atmosfeer van tragische rampen; de klacht van het water in deze lage landen werd overal gehoord. Veel beschutting was er niet, want dijkaanleg en be malingssystemen waren primitiever dan hetgeen waaraan thans een Egyptische fellah gewend is. Het productieschema was tot het eenvoudigst denkbare versimpeld. Belangrijk was de voeding uit eigen opbrengst, uit eigen kweek, uit eigen „voorraadschuur", wel iets anders dan de Amerikaanse boer van nu, die zijn oogsten van allerlei produc ten verkoopt en er gevulde conservenbussen voor terug krijgt, om zelf in leven te blijven. In zover was de oude toestand nog zo gek niet, behalve dan van die houten pioeg en het soms binnenstromende water, dat rampen van de eerste orde veroorzaakte. Natuurlijk stond de ontwikkeling niet stil. De ontwikkeling (ook in de landbouwmethode) staat immers nooit stil. Zolang de menselijke geest functionneert, wordt er altijd gewerkt aan veranderingen. Veran deringen die soms verbeteringen be tekenen, later soms ook blijken geen vooruitgang te zijn. De eerste fase van de „vreedzame revolutie" zette in met de introductie van de ijzeren ploeg. De ijzeren ploeg bracht gro tere mogelijkheden tot grondbewer king. De vore werd dieper en de vruchtbaarheid van de langzaam gemeenteraadj De Ned. Vereniging tot Besdher- ming vaar Dieren heeft de moeite] genomen <kich niet een schrijven tot alle gemeenten vam ons lamtf en dus ooikl van ons eiland te wem-i den, met het verzoek pra een bij-, drage. Wij kunnen gerust zeggen.; dat althans op ons eiland dit ver-' Zoek unaniem van de hand is ge-' (wiezen. De vereniging heeft slechts de portokosten als herinnering aan (deze actie. Het resultaat wias nihii.- Alie gemeenteraden zieiden méén. De gemeenteraden doen dat stellig ©tm tweeërlei redenen. Vrijwel iedere gemeente zit voor enorme lasten, terwijl de woede dorpsvaderen kennelijk "beangst zijn een preoe-l dent te scheppen. Vandaag vraagt! de Dierenbescherming wat en mor gen komt er weer een andere ver- eniging om een gift. Beide argu-! menten zijn moeilijk te ontzenuwen.!, De gemeenten hebben het zwaar,! vooral in onze streek. Er moet veel gebouwd worden en ook op[ andere terreinen zijn de kosten voor de gemeenten evengoed ge stegen als voor particulieren. Ver der is het inderdaad juist, dat er een gevaar schuilt in het geven. Een gift ontketend soms een la 4 Wine van opgeheven handen, Tptl zover is dus alles in orde. Niettemin! zit er een onbevredigend element! in deze serie botte weigeringen.! In de eerste plaats is de Ned. Ver tot Dierenbescherming een vereni ging, die zich niet bindt aan een politieke of religieus© kleur. Zij staat boven de partijen; zij beoogt slechts het ondragelijk lijden van duizenden .eren in den land© te verzachten. Een Christen-lid van de Dierenbescherming is voorstander van dit prachtige Werk, omdat ztijin godsdienst hem eerbied voor ai het geschapene gebiedt. Een humanist legt het accent eveneens op de eerbied voor het levende wezen, al gaat hij van een andere gedachte uit. Tussen deze twee uiterstenligt een categorie van mensen, die stuk voor stuk mogelijk uit andere mo tieven, het dier de beschermend© hand boven het hoofd houden. Maar door deze gezamenlijke actie Wordt in ieder geval een uitermate nuttig stuk Werk verricht. Nederland is Wel «een beschaafd land, maar dat neemt niet Weg, dat toch altijd nog duizenden dieren een ellendige dood moeten' sterven en een l'ijden doormaken, waarvan men geen idee heeft, jndien de lec tuur van cle vereniging ongelezen Wordt gelaten, Men kan gerust zeg gen, het is heel erg en Nederland moest zich feitelijk schamen ©ver de dingen, die binnen haar gren zen op dit gebied nog altijd ge beuren. Intussen blijft bestaan, dat de gemeenten arm zijn en bang, van eèn reek's nieuw© verzoeken om hulp, die loskomt zodra „de Die renbescherming" een gift wlordt toebedacht. "Maar wlaar het 'hier zulk een zaak van eminent belang betreft, daar w'as er allies vopr te zeggen gewieest, indien de gemeen ten, al wias het maar met een sym bolische gift, voor de dag waren gekomen. Met een symbolische gift bedoelen Wij zo'n geringe gift, dat z!ij op het totaalbedrag van de be groting feitelijk verwaarloosbaar is Een gift, die in betekenis corres pondeert met de vijf cfent van een particulier in de zidkienbus. De zelfde particular, die misschien des door de zee aangeslibde bodem, werd met groter hartstocht uitgebuit. De geschiedenis gaat dan verder op al lerlei terreinen naar grotere le vensveiligheid. Vandaar de dijken die sterker werden, die voor het eerst in de geschiedenis ook van ons eiland, waardig partij konden ge ven tegen de woede van de beuken de zee. Soms werd het levens- rhythme nog onderbroken door na tuurlijke tegenslagen, maar op het totaalbeeld drukten zij niet meer het allesbeheersende stempel van vroeger. Dit ging dan hier en daar zo lang totdat bleek, dat de men sen te zelfverzekerd waren gewor den, te trots op hun eigen schep pingen. Een schier ontembare vloed brak [die illusies weer stuk; men moest eer van vorenaf aan beginnen, het- Igeen men deed, omdat de mens al- Itijd de scherven zal opnemen om [de vaas te herstellen, altijd op puin hopen een nieuwe maatschappij zal trachten op te bouwen. Men begrij- pe goed, dat het levenspeil was in gesteld op het wankele van het ge hele bestaan. In streken waar vul- canische uitbarstingen voorkomen, zet men geen stenen huizen neer. De simpele overweging, die hieraan ten grondslag ligt, gold ook in de lage landen, zeker op een eiland als het onze, waar de zee als een vijandige slang, als een voortduren de dreiging, omheen slingerde. Men kon het stellen met een ijzerbesla gen dekenkist en een handvol een voudig keukengerei. Wat een onge compliceerde maatschappij. Beperkt van horizon en eenvoudig van struc tuur. Maar de ijzeren ploeg bracht de productie omhoog. De boer haal de meer uit de grond dan hij voor eigen levensonderhoud nodig had. ie economie deed zijn entree in zijn leven, want de boer werd in ster kere mate afhankelijk van prijzen. Hij begon iets te ervaren van het a.b.c, van onze eeuw, die uitsluitend schijnt te leven met behulp van cij fers en grafieken, die precies aan duiden hoe goed of alecht het gaat Kunstmest De ontwikkeling gaat verder. Hot leven wordt ingewikkelder. Straks komt de chemie de boer te hulp en hij strooit het magische witte poo- der op zijn velden, in hot volle ver trouwen, dat alles don beter en vlotter gaat. Dat klopt ook wel, al kon de boer niet bevroeden, dot hij veel later spyt zou krijgen van zijn gulheid. De sociale ontwikkeling hield intussen geen gelijke tred met de verbeteringen der productie-me thoden. De zonen van het huidig geslacht weten daar niet meer van af. De vaders, die bb de boer werk ten, in de laatste tientallen jaren van de vorige eeuw, verdienden 75 cent per dag. 's Morgens stond de knecht aan de deur van zijn scha mele behuizing de lucht te bestaren. Hij zou het er maar op wagen en stapte vrolijk en welgemoed een uur naar de boerderij. De lucht trok echter samen en het regende flink als hij aankwam. Nee, de knecht kon dan niet meer werken. Hij stap te weer terug naar moeder de vrouw, maar 'b middags was het droog. Dan ging hij dezelfde lange weg. Hij werkte tot aan de avond en verdiende precies de helft van zijn dagloon: 75 cent gedeeld door twee is 37% cent. Ook dat beeld is veranderd ten plattelande, dank zij de sociale pioniers die de strijd aanbonden tegen historisch gegroei de en daarom blijkbaar getolereer de slavernij. Kunstmest strooiden de boeren dus en de resultaten waren verbluf fend. Overal trouwens op de wereld; de oogsten stegen in opbrengst. Amerika was één enorme graan schuur en werkelijk die paar zak ken graan uit Nederland „konden de koop niet kwaad maken". Daar door is het samenspel van economi sche factoren, waarvan de boer af hankelijk is geworden, dermate in gewikkeld geworden, dat een an dere, maar niet minder gevaarlijke onzekerheid voor de vroegere in de plaats is gekomen. En thans is de landbouw in het tijdperk van de Combined Harvester, de machine, die alles doet in een oogwenk. De boer voelt eens aan de aren; hij vindt dat het wel kan. Daar komt het mechanische maai- en dorsmon- ster. Het is alles snel gebeurd als by een executie. De zakken worden op de wagen geladen en gaan ook alweer per tractor naar de plaats van bestemming. Het stro wordt op getast en mischien krijgt de boer volgende week zijn geld reeds. De oogsttijd is afgelopen, dó- oogst waarvan Styn Streuvels zo ontroe rend heeft geschreven, met het blin ken der zeisen in het zonlicht, met de zinderende hitte boven de vel den en een mooie Schellebelle er gens tussen een paar schoven met de boterhammen in een rode boe-^ renzakdoek. De houten ploeg en de combined vormen twee uitersten. Zij zijn symbolen van twee tijdper ken, die nauwelijks nog iets gemeen schijnen te hebben. Sprekende cijfers van de 2,Nederl. kleding-industrie Een der organisatoren van de ko mende modeweek heeft medege deeld, dat de Nederlandse confectie- industrie op het ogenblik met 50.000 arbeiders werkt. De omzet van 1949 wordt geraamd op 500 millioen gul den, waarvan 40 millioen op reke ning komen van de export. De con- fectie-industrie beschikt over de apparatuur haar export te verho gen. Een groot deel van de indu strie heeft nL het percentage van 1939 nog niet bereikt. Door de de valuatie zal de vraag naar confec tie in Nederland groter worden, hoe wel er reeds aanwijsbare tekenen zijn, dat het verzadigingspunt is be reikt. Op het ogenblik worden er, aldus de zegsman, besprekingen nachts Iwtel walkker ligt van de fi nanciële Zorgen. Men zie <de zalkien zuiver, indien de gemeenten gezai- menlijik met een kleine gift over de "brug ïwlairen gelkotmen, zou er financieel iets zfijn gedaan, maar uit dit (kleine bedrag 'had deze ver eniging grote morele steun kunnen putten. Deze vereniging, neemt o.i een bijzondere positie in. Door de ze botte Weigering (wij" menen dat in geen erikele gemeenteraad het desbetreffend agendapunt ernstig in overweging is genomen) is de taak van hen, die zich bezig houden met een van de elementairste op~ Vioiedkundige taken, weer moeilijker gewbrdeni. Het dier is er in de eilam- deüjlkle gemeenteraden helaas miert best afgekomen en dat betekent dat het lijden van duizenden hoPden, paarden, rundvee en andere die ren, die slechts kunnen hopen pp onze bescherming, zal (warden ge prolongeerd. Het dier lelkft de handen van zijn baas, die hem slaat. Dit ontroe rend staal van trouiw' in onze harde iwerelfd is wel een gift waard, wamt door zoto gift kam die baas straks niet meer alaam; gevoerd met de regering om de im port van buitenlandse stoffen in Nederland vrij te krijgen per 1 Jan. Dit zal voor de export nieuwe mo gelijkheden geven, de regering staat, aldus de fabrikant, niet afwijzend tegenover het voorstel de stoffen vrij te geven. Indien dit zou gebeu ren, zou de Nederlandse confectie- industrie in het jaar 1950 onder gun stige voorwaarden kunnen werken. Reizen naar het buitenland wordt gemakkelijker In 1950 zal een geheel nieuwe re- geling gelden voor hen die een of meer vacantiereizen naar hetbui- tenland willen maken. De K.N.A.C. deelt nl. mede vernomen te heb ben, dat aan ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavische landen, België, Frankrijk en Engeland, een toeris tenboekje zal worden uitgereikt, waarop een bedrag van f 350 aan deviezen beschikbaar wordt gesteld De houder van zulk een boekje kan deviezen verkrijgen voor elk der genoemde landen tot het totaal van f 350, hetgeen dus wil zeggen, dat men niet meer gebonden is het ge hele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobilisten zullen voor hun auto een extra be drag van f 100 krijgen. Verzekeringsplicht slachtvee gehandhaafd Hoewel de beëindiging der vlees distributie met ingang van 6 Nov. a.s. tengevolge heeft, dat tal van thans geldende voorschriften wor den ingetrokken of gewijzigd, wijst het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening er op, dat de verplichting tot verzekering van voor de slacht bestemde run deren, schapen en varkens onver minderd gehandhaafd blijft. Deze verzekering moet evenals tot dus ver worden ondergebracht bij de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen te Utrecht. De rijkste vrijgezel naar Amsterdam De Canadese geoloog, dr. John Thoburn Williamson, van wie ge zegd wordt, dat hjj de rijkste vrij gezel van de wereld li, gaat eon vacantloreis door Europa muken. HIJ is met zijn privé-vliegtuig vertrok ken naar Amsterdam als oorste reis doel. Dr. Williamson is 42 jaar oud. Men zegt, dat hU zelf niet weet hoe rijk hl) is. In 1940 vond hij zijn eerste diamanten in Tanganyika en later ontdekte hij de rijkste diamant mijn ter wereld, waarvoor hij aan biedingen van tussen de vijf en twintig millioen pond sterling zou hebben afgeslagen. Aan Pi inses Elisabeth gaf hij een rose diamant, vijf maal zo groot als de grootf te die tot dusver bekend was, als huwelijksgeschenk. Dr. Williamson leeft op zeer Spartaanse wijze in het bijzonder warme klimaat van Tanganyika. HIJ geeft er de voorkeur aun zelf toe zicht te houden op de diamant velden en werkt van de vroege morgen tot de late avond. Het plaatsje waar deze bijzondere geo loog woGnt, die als eenvoudig goud zoeker is begonnen, biedt geen enkel vertier en reeds heel wat mensen hebben er hun verbazing over uit gesproken, dat deze schatrijke Ca nadees er geen voorkeur aan geeft ergens rustig van zijn bezittingen te genieten. Nu schijnt het dan ech ter toch, alsof dr. Williamson het er eens flink van zal nemen. Het is intussen veelzeggend, dat hij eerst naar Amsterdam komt. Nederland schijnt een goede plek in de harten van vreemdelingen in te nemen. Bloembollen mogen niet zon der meer over de grenzen Nog altijd verkeren vele parti culieren in de veronderstelling, dat zij zonder formaliteiten pakketjes met bloembollen naar het buiten land kunnen meenemen. Bloembollen mogen echter slechts worden uitgevoerd, indien zij ver gezeld gaan van een uitvoermachti- ging (welke alleen aan erkende bloembollenexporteurs wordt ver strekt) en een gezondheidscertifi caat van de Plantenziektenkundige Dienst, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede. Het C.D.K. op weg naar liquidatie Een oorlogserfenis verdwijnt Bij he Centraal Distributiekan toor en zijn buitendiensten (inspec ties enz.) zijn thans nog ongeveer 200 personen, n.l. ongeveer 60 vast en 140 tijdelijk aangestelden. Naar het zich thans laat aanzien zullen daarvan op 1 Januari a.s. nog 70 a 80 in functie zijn. Bij de gemeen telijke distributiediensten zijn in to taal nog ongeveer 850 personen werkzaam. De afwikkèlingssterkte zal vermoedelijk enkele honderden bedragen. Door de samenvoeging van vele gemeentelijke distributie- diensten zijn er nu nog ongeveer 90 distributiekringen. Een deel van het vaste personeel van C.D.K. en gemeentelijke diensten zal over gaan naar andere rijks-, resp. ge meentediensten, waar zij deels ook voor het begin der distributie reeds werkzaam waren. Zoals reeds meegedeeld, zal de koffiedistributie deze maand wor den overgenomen door het bedrijf schap voor granen, zaden en peul vruchten. Het is mogelijk dat de kolendistributie zal overgaan naar het Rijkskolenbureau. Voor het C.D.K. en de gemeentelijke dis tri - butlediensten blijft dan nog slechts de taak over zich zelf te liquideren. Wanneer deze liquidatie voltooid zal zijn ia thans nog niet bekend. Fries arts doodde verpleegster Tvull jour gMi.t De officier van justitie bij do Leeuwarder Rechtbank heeft tegen een 48-jarlge arts uit Kollum 12 Jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht om zijn prakijk uit te oefenen, gedurende 15 jaar, geëist. Verdachte heeft anderhalf jaar geleden een kraamverpleegster na een woordenwisseling in het water geduwd, tengevolge waarvan zij verdronk. De arts vertrok de dag na de moord naar Indonesië, maar werd bij zijn aankomst aldaar gear resteerd en per vliegtuig naar Ne derland teruggebracht. Tandartsen en ziekenfondsen zijn het eens geworden Reeds geruime tijd waren onder handelingen gaande tussen de Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde en de Or ganisaties der Algemene Zieken fondsen, over de honorering van de tandheelkundige hulp, verleend aan ziekenfondsleden. Naar wij van de zijde van „Cen traal Overleg van Ziekenfondsorga nisaties" vernemen, is tussen partij en overeenstemming bereikt over de regeling, die voor één jaar zal gelden. Voor de verzekerden bete kent deze geen wijziging in hun rechten en plichten ten aanzien van dit onderdeel der ziekenfonds verstrekkingen, noch op de voor de verzekerden terzake geldende bij betaling. Wel is de vorm van het tarief voor een kunstgebit gewij zigd. In dit tarief is thans begre pen het verwijderen van de nog in de mond aanwezige tanden en kie zen, voorafgaand en verband hou dende met het plaatsen van een kunstgebit. Oudste machine van Europa wordt museumstuk In het Rijikbstoomgemaal te Arkel (Z.H.) "bevinden zidh drie hoogst merkwaardige machines, die dezte maiamidi zullen Worden gedempinieerd Een der machines, die met zeker heid de oudste van' Eunopa kaïn Worden genoemd, zall eén plaats krijgen in het Museum van de Stichting De 'Cruquius bij Heem stede, een instelling van het Kon. Instituut voior ingenieurs. De ma chine dateert van 1825 en heeft to,t 1946 dienst gedaan bij de be maling van de Zederiiklboezem pp de Linge. Een andere soortgelijk© machine geeft de regering ten ge schenke aan de fabriek van Coc- querill te Luik, die haar destijds vervaardigde. RECHTZAKEN Zeeuwse Fachberater krijgt 7 jaar De bijzondere strafkamer te Middel burg heeft de 48-jarige Hans F. Mit- telstenscheid, die gedurende de be zetting in de Zeeuwse hoofdstad optrad als „Fachberater" en door wiens tussenkomst duizenden Zeeuwse mannen voor tewerkstel ling naar Duitsland werden gezon den, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 7 jaar met aftrek van RADIOPROGRAMMA Vrijdag 4 November HILVERSUM I. 301.5 M. 7 nieuwe; 7.13 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuwe- en weerberichten; 8.15 orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gram.; 10 „thuie"; 10.05 morgenwij ding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 gram.; 11.10 voordrecht 11.30 accordeon-orkest; 12 Musette- orkest; f2.30 mededelingen; 12.33 sportproatjo; 12.46, planospol; 1.00 nieuwe; 1.15 daneorkeet; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 2.28 hobo en piano 2.40 litteraire causerie; 3 gevari eerd programma; 4 filmland; 4.30 voor de Jeugd; 5 kwartet; 5.20 mu zikale causerie; 8 nieuws; 6.15 feli citaties; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 denk om de bocht; 7.15 pianoduo; 7.30 dansorkest; 8 nieuwt»; 8.05 ac tualiteiten; 8.16 gram.; 8.45 verzoek programma; 9.20 klankbeeld voor de jeugd; 0.50 buitenlands overzicht; 10.05 theaterorkest en »-koor met solisten; 10.40 „vandaag"; 10,45 avondwijding; 11 nieuws; 11.15-12 Tjechische gram. HILVERSUM II. 415, 245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gewijde muziek; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws- en weerberichten; 8.15 gram.; 9.15 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 sextet; 10 gram.; 10.30 morgendienst 11 gram.;11.15 tenor en piano; 11.45 gram.; 12 omroeporkest; 12.30 mede delingen; 12.33 lichte muziek; 1.00 nieuws; 1.25 gevarieerde muziek; 1.45 kamerorkest; 2.40 blaaskwintet en solist; 3 omroepkoor; 3.30 gram.; 3.40 voordracht; 4 gram.; 4.20 bari ton en piano; 4.40 voordracht; 5.00 pianoduo; 5.15 cello en piano; 5.45 causerie; 8.30 gemengd koor; 6.45 „20 jaren bedrijfspensioenen"; 7.00 nieuws; 8.05 gram.; 8.45 jeugd-dis- cussie; 9.20 gram.; 9.30 strijkorkest; 10 gram.; 10.45 avondoverdenking 11 nieuws; 11.15-12 gram. voorarrest sedert 1946. Tegen M. werd op 24 October j.L een gevan genisstraf van 9 jaar met aftrek geëist. Notaris reed op Zondag met zijn auto Nu moet hij betalen De notaris A. E. van Aalst te Waardenburg, die een datum ver anderde in een bewijs tot opheffing van het verbod om met zijn auto op Zondag te rijden, werd veroor deeld tot een geldboete van f 1000, subsidiair 1 maand hechtenis. Door de officier was, zeven dagen gele den zes weken gevangenisstraf ge- eist. Een dure gehaktballen-affaire Het Haagse Gerechthof veroordeel de de slager P. E. van T. uit Rot terdam tot een boete van f 2500, subs. 6 weken gevangenisstraf, om dat hij 200.000 ballen gehakt zonder bon heeft verkocht .De Rotterdam se Rechtbank had de slager tot f 4000 veroordeeld. De procureur- generaal bij het Haagse Gerechts hof had bevestiging van deze straf gevraagd. De Rotterdamse grossier in vlees waren, J. S., behield, overeenkom stig de conclusie van de procureur- generaal, de boete van f 500, waar toe de Rotterdamse Rechtbank hem had veroordeeld. S. was een van de afnemers van de slager van T. Hij heeft 52.000 ballen gehakt van hem gekocht. FEUILLETON naar het Engels 43 Caspar zorgde wel dat hij heel bescheiden geen enkele keer een blik wierp naar haar neus, die steeds roder en meer gezwollen scheen te worden. Eindelijk stond hij op, ging tegen de deur van de kamer van de kinderen leunen en had Miss Campbell wel willen wegkijken ge loof ik! Maar waarschijnlijk strook te het niet met haar conventionele opvattingen, om hem met mij alleen te laten. Mogelijk ook meende ze, dat ze grote indruk op hem had ge maakt; in ieder geval ze bleef maar. De duisternis was al ingevallen en we hadden licht gemaakt. Ze hielp de gordijnen dichttrekken en het thee-gerei wegdragen, bleef ©r bij terwijl ik het afwaste en zei hoe ze er zich ten zeerste over verwon derde, dat ik mij vernederde tot zulk dienstbodenwerk. „Sophie zou meer eerbied voor je hebben als ze de boel ongewas sen vond", verzekerde ze mij. Toen Gisela ziek was, heb ik nog niet eens haar medicijnglas omgespoeld. Zodra ik daar kwam heb ik tegen Frau Crefeld gezegd, dat ik de vol ledige bediening eiste, die ik ge woon was. Anders,Ik kom je gauw weer eens opzoeken," fluister de ze toen. „Wanneer kan ik je al leen vinden?" „Ik ben nooit alleen, nu de kin deren ziek. zijn!" „De kinderen komen er niets op aan. We sluiten eenvoudig hun ka merdeur als we even rustig willen praten!" „Je kent de kinderen niet!" „O, ik zie wel hoe ze verwend zijn. Komt Herr Heiling iedere dag?" „Zeker niet. Herr Plessen komt, maar die blijft niet lang". Op dit ogenblik liep Herr Heiling langs ons heen en keek zo onheil spellend boos, dat ik er verlegen onder werd. „Goedendag", zei hij tegen ons beiden, werkte zich in zijn met bont gevoerde overjas en sloeg de deur achter zich toe. „Wat een lomperd!" zei Miss Campbell en ging weer zitten. Ze bleef voor het avondeten.... HOOFDSTUK XXV „Als ik zo'n neus had, zou ik er toch niet mee uitgaan,als het zo koud was!" riep Arthur innig boos. „Ik ook niet", viel Trudi in. „Ze heeft de middag voor ons bedor ven, die oude heks!" Neef Caspar was het volkomen met hen eens geweest en hfj had hen gevraagd, op welk uur van de dag ze slapen gingen; of Miss Dan- vers dan nog lang opbleef en. wan neer Sophie trugkwam. Dus was ik niet verbaasd, toen ik om half tien hoorde bellen en Caspar daar zag. De kinderen wa ren vast in slaap; Sophie had de sleutel by zich en zou niet terug zijn voor middernacht. Ik zat in de eetkamer met „Eg- mont" en een dictionnaire. Het was er heerlijk rustig en warm. Ik had een makkelijke stoel bij de kachel gezet en toen Caspar mij volgde, schoof hij er voor zich ook een aan. „Je zit hier gezellig", zei hy. „Waarom ben je weer gekomen?" „Verwachtte je mij?" „Wel zo enigszins, na wat de kin deren zeiden". „Ben je blij mij te zien'? „Nee". Eigenlijk was dit wél zo, ofschoon ik boos was op mij zelve, dat ik mij maar niet scheen te kun nen onttrekken aan zijn bekoring. Toch moest ik hem wegsturen, dit voelde ik. „Verbeeld je nu eens, dat de kin deren wakker werden?" zei ik. Of dat je oom hief kwam? Of dat So phie eerder terug was?" „Dan hoefden ze nog niet te we ten dat ik hier langer was geweest dan vijf minuten!" „De kinderen hebben beslag ge legd op de chocolade en ze hebben hun vader verteld, dat je die voor my meebracht". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2