Schouwen-Duiveland's zwaarst getroffen itaat weer driekwart overeind dorp Het wiel der onbestendigheid Weerzien met Bruinisse Er kor) weer wat af eer en wat eigensin Bra (Van onze redacteur) „Me kommo van Bra, in me wete van niks", so luidt ongeveer een ge liefkoosde uitspraak van de Bru'se bevolking, stereotyp voor de volks aard, lakoniek, niet snel uit het veld geslagen en met een tikkeltje ge voel voor humor, dat de boot drijvende houdt, ook al slaat er soms wat bulswater over. pen, vooral stalen vissersschepen, geschikt voor de mosselkwekerij, zijn niet dik gezaaid in Nederland. Bij de moeiten en zorgen als ge volg van de oorlog heeft de tijd na de bevrijding ook zijn problemen gebracht. Verschillende kwekers worstelen met teveel pokken op do mossels en een surplus „kleintjes", lieve mosseltjes, maar beneden de maat en ongeschikt voor export. De tarra wil hier en daar ook nog al eens teveel zijn en zo zijn er onge veer een vijftiental kwekers, die momenteel niet kunnen leveren. Daar kan niemand iets aan doen: voor de toekomst bestaat alleen het vakmanschap van de vissers en de tatassen weet de Bru'se mens de 1B0 vmwoeste woningen wer- h de van boven., feitelijk ven alles en zyn inheems den er reeds 132 herbouwd, waar- vaderlandse visser in zijn hart spreekwoord alleen maar een van 112 woningwetwoningen en 20 koestert* ook komt er wel eens wat rauws van tussen de van pruim- rersijpelde kiezen. Touristlsche plannen Het gebeurt vrijwel ieder jaar, dat grapje, dat mogelijk wat zegt, maar particuliere woningen. Zeven an- nog meer verzwijgt. Brulnisse is het dere woningen z«n thans In aanr kiezel zwaarst getroffen dorp van Schou- bouw, terwijl gewerkt wordt aan de wen-Duiveland. Of liever was en Chr. School (semi-permanent) en wie bij de puinhopen van 150 hui- de nieuwe kerk van de Gerefor- zen, twee kerken en practisch twee meerde Gemeente, naar ontwerp scholen heeft gestaan, die weet al van Ir. de Wilde te Breda onder de kwekers zijndïè o.inT ook in' het genoeg van het leven af, die kent kap staat. Bij dit alles komen dan zomerseizoen hun schip vrij hebben, de rauwe kanten van de oorlog en nog de noodwoningen, die overi- Dit heeft verschillende inwoners der zal altijd een lidteken blijven voelen gens buiten de wederopbouwschè- gemeente op het idee gebracht iets dat bij wat beroerdigheid van bin- ma vallen. Aan de Ned. Hervormde t-, ^oen op het terrein van vreem- nen weer begint te schrijnen. We kerk is men nog niet toegekomen, ctelingenverkeer. Weliswaar heeft zijn naar Bru getogen op een storm- Zij zal herrijzen op dezelfde plaats Bruinisse als dorp geen aantrekke- achtige dag, de eerste van de Herfst, van haar voorgangster en de hoop ijjkheden voor touristen, maar het die zoveel zoels en goeds bracht bestaat dat volgend jaar met de zou b.v. zeer wel mogelijk zijn, de De Bru'se mens heeft zich weer al bouw begonnen worden kan. touristen in deze Westhoek een dag aangepast aan het levensrhythme. Voor de herbouw van verschillen- naar Bruinisse te voeren en aan deze Een man staat er zijn schuttinkje de woningen was onteigening van tocht een vaart met een mosselschip te teren, alsof er geen orgie van grond nodig. Als elders vormde dit te verbinden, met b.v. een bezoek verwoesting geweest was, veroor- te Bru ook een netelige zaak. De aan de zandbanken, waar de zee- zaakt door de kanonnen van vrien- grond werd gebruikt voor hovenie- honden op het zand liggen te bak- den (wonderlijke speling van het ring en was van prima kwaliteit, ken. Een verhaaltje over mossels leven), aan de haven is er volop be- Velen hadden eerst de opengesla- en oesters kan dienen als omlijsting, weging; er worden aardappels aan- gen plekken in het dorpsbeeld op- terwijl een mosselmaaltijd sluitstuk gevoerd en uien en natuurlijk dei- gevuld willen zien, maar bij de her- vormen kan van een geslaagde dag. nen de mosselschepen wat op en bouw van een zo zeer geteisterd Over deze plannen is ernstig na- neer in het veilige water van de dorp is de bouwheer uiterst streng gedacht. Er is zelfs een plaatselijke haven. gebonden aan het vooraf ontwor- afdeling van V.V.V. opgericht. Deze Op de dijk babbelen de mannen pen wederopbouwplan. Een her- ontving van verschillende zijden als vroeger, alleen is er meer stof bouwd dorp ziet er ook naar de in- subsidie en liet o.m. een folder druk- ter bespreking bijgekomen, de zon deling anders uit als vroeger. Bij ken waarop deze geste nader werd ging rood en eigenlijk een beetje de herbouw worden nu eenmaal aangeduid en uitgewerkt. De resul- droevig onder, maar in de huizen „constuctiefouten" van vroeger her- taten waren helaas nihil, maar dit pinkten overal de lichten aan en zo steld en dan gebeuren er wel eens behoeft voor de toekomst nog niet voelt men, dat er met de nieuwe raadselachtige dingen, die echter in te betekenen dat Bru er nu maar panden, met de nieuwe winkels en het raam van het geheel feitelijk mee 0p moet houden. O.i. heeft er huizen toch weer al wat sfeer en volkomen normaal zijn. ondanks de goede bedoelingen aan „eigens" in dit dorp terug is geko- - n de propaganda nog veel ontbroken, men, ook al stonden de mensen des- pieiü£en Met een dergelijk idee moet werke- tijds voor een Herculestaak. Er buis dat tot puin wordt, wordt lijk iedere tourist vertrouwd ge- kwam een nieuwe school en bakker met de vinger aangewezen. Hier maakt worden. Eerst als de propa- Hirdes staat in een splinternieuwe stoncj een buis en de verwoesting ganda doel heeft geraakt, komt de zaak zijn beschuit aan de man te gpreekt meer tot de verbeelding. Er stroom los. Dat zou voor Bruinisse brengen, er zijn veel nieuwe huizen echter op Bru nog andere schade aardig zijn, want ondanks het ru- waarvan nog niets aan de kleur is geleden. We denken hier niet aan moer aan de haven en de veelsoor- veranderd door de beruchte „tand bet verlies van huisraad en alle mo- tige bedrijvigheid ligt Bru toch maar des tijds", alles gloednieuw, net als gei^ke waardevolle dingen, maar „bezij de wegen". Men snort er bij het eerste experiment met een aan de schade toegebracht aan de altijd voorbij. Wie dan ook naar Bru blokkendoos van Sinterklaas. Na- vissersvloot. Elk schip is een hef- gaat, kan altijd rekenen op een tuurlijk zijn er nog „gaten en boom voor de dorpse economie en goede ontvangst, gastvrij slaan de „gaatjes" in de dorpse straten; zij Bruinisse miste twintig van zulke deuren open, „kom ma binne m'n zullen zelfs niet eens helemaal vol- hefbomen. Toch is de vloot weer knecht". De knecht doet dat dan en gebouwd worden, maar vier jaar hersteld en voor het zover was heeft hij ondergaat de Bru'se bartelijk- na de chaos van de eerste bevrij- elkQ gedupeerde schipper een bril- heid als een verkwikking, in een dingsdag, staat ongeveer 75 van iani staaltje van speurzin en door- land, dat overvloeit van conventio- Bruinisse weer overeind en dat is zettingsvermogen laten zien. Sche- nele vormelijkheid. een veelzeggend getal voor het dorp met het neerslachtig epithon voor de naarn zwaarstgetroffen. Grote vissterfte rondom Haarlem Te grote kroosvorming en waterverontreiniging Tijdens het weekeinde trok het in de omgeving van Haarlem de aan dacht, dat talloze vissen verdoofd of dood kwamen bovendrijven. Vooral in het Spaarne was deze vis sterfte opzienbarend en talrijke om wonenden schepten uit het water emmers vol vis, die een welkome afwisseling van het dagelijks menu betekende. De boeren hadden gratis voer voor him varkens en gingen er daarom ook met emmers en ton nen op uit. Ook in de Haarlemse stadsgrachten is de sterfte van vis onrustbarend. Voor 'n deel moet dit aan de natuur geweten worden, die door abnormale weersomstandighe den zorgde voor een te grote kroos vorming in het water, waardoor zuurstofgebrek ontstond. Duizenden vissen in Spaarne, Ringvaart, Am sterdamse vaart en Leidse vaart sterven de verstikkingsdood en vooral de grote exemplaren blijken daardoor getroffen te worden. Er is, volgens de Haarlemse hen- gelaarsbond, echter ook nog een an dere oorzaak, namelijk de veront reiniging van het water door afval stoffen van fabrieken. Het feit dat juist het afgelopen weekeinde zulk een grote sterfte aan vissen mee bracht, wordt volgens zegslieden van deze bond geweten aan het feit dat 't gistige water van de suikerfabriek te Halfweg sinds Zaterdag geloosd wordt door het electrisch gemaal in Spaarndam. Vóórdien werd dit wa ter door het stoomgemaal te Half weg in het zijkanaal F geloosd, waardoor de vissterfte beperkt bleef. Aan het rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater is reeds enige tijd geleden gevraagd aandacht aan deze kwestia te schenken, aldus de hengelaarsbond en wel door de afd. Visserij van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en door de visserij-inspectie, doch zonder resultaat Wielrijder aangereden en gedood De Franse Kabinetscrisis Moch geelt het op Schuman aangezocht Een carillon van .volmaakte schoonheid" naar New-York Het bestaat uit 40 klokken De burgemeester van Haarlem, de Bevredigende wederopbouw Het geschatte cijfer 75 dat men niet op een halfje nauwkeurig moet nemen, zegt al genoeg voor Naar officieel gemeld Iwiotrdt, heeft de vlotheid, waarmede Bruinisse Jules Moch rijtn pogingen Win een weer uit has: puin is herrezen. Van tneujwte Franse regering te vormen, heer P. Cremers, heeft aan de pre- op gegeven. dikant van de Sint Martinuskerk Modh heeft Maandagavond pre* in Harlem, dr. John H. Johnson ter I -AA sident Vineent Auriol de hein ver- gelegenheid van de aankoop van ill een KOlOIu strekte opdracht tot de voa-mmg een carillon in Nederland, een brief de wereld om van een Dieuwfe regering teruggen geschreven waarin hij de hoop uit- geven. Bij het verlaten van het spreekt, dat het carillon nu en in In plaats van een aanvankelijk presidentieel paleis vet«a»rde de toekomst mag bijdragen tot we- opiLS. Woensdag vastgestelde plech- jmntnateten, dat dexzjjds rsspect en vriendschap lus tigheid voor de zieken, zal de Paus pogngien op v«I«tfei sen beide landen, jegens technische moeilijkheden» Mas gwtet Daar Het caioUon, gegoten te Hediger- óp nader te bepalen datum voor het- klwlam df Lftommeau (ai- lee door de gebroeders van Bergen, zeilde doel een speciale radlotoe- Sev' va!n 08 M.R.Paan wie zal in November in New York aan- soraak houden. Waarnemers te Va- d® Portefeuille finamcaéD was komen. ücaanstad geloven, dat men de Paus aangebodm) hem, Modh, Dr. Johnson heeft verklaard, dat extra inspanning v«r het heilig jaar avond mededeelde, pm verschillen- het carillon, volgens het oordeel wil besnaren de redenen het aajntxoid van de van de bekende Belgische beiaardier 32 km ten Zuidwesten van BI- ha?dtc. J Stal van een volmaakte verside fCaliforniët is een lichte Nadat Mes Moxi' 0Pdracht schoonheid is. bommenwerper van de Amerikaanse ^ot ""Jf em meulwte De bewoners van Harlem heb- luchtmacht, een B 26, in aanraking Frant* had moeten teug- ben de vorige week een eerste in, eekomen met draden van de hooS ?®veI1> heeft Pr®5®1®»* AotW th™*5 drak van het carillon gekregen, JL «ootn-rt TT,,. Robert Schuman van de (Katholieke) toen via de P.C.J.-zender een be- feüjk overschot vL 4 der 5 inzih RepAliketoso Volk^artiJ (M.RP0 speling van dit klokkenspel werd Uitgenodigd ztidh met deze taajki te uitgezonden. belasten. Scfauimam wias unniitster van Een van de gebroeders van Ber- bu/iffcenlanidse Zaken in het onlamgb gen is reeds in New York gearri- afgetreden kabinet QuieuiUfe. veerd om maatregelen te nemen r- ju voor de plaatsing van het carillon, De veroordeelde dat uit 40 klokken bestaat. is de 45-jarige wielrijder G. Sndppe uit Klazima- veen op de Manesserweg bij Em- meloprd in de Noordoostpolder ■dojo-r een achterop rijdende vracht auto. van de firma Timmer, aan nemer te Dondiedht, overreden. De (wielrijder was vrijwel op slag djotod Het slachtoffer was gehuwd. 30-jarig bestaan Algem. Ned. Bouwarbeidersbond Pier 1 Januari 1950 zal het dertig jaar geleden Zijto, dat de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbiond uit een fusie tussen de toenmalige AJg. Nederlanicise Timmerliedenbonïï en de Centrale Bond van Bpiuwfvaiklair'b'- beiders is ontstaan, In de eerste oorlogsjaren Zijn bovendien de Alg; Ned. Sohilders- gezellenbiond, de Aljg. Ned. Stur cadoorsbomd, de Alg. Neet. Straat- makersboTud en de Neutrale Bppd van Werknemers in het Bouwbedrijf in de A.N.B, opgegaan. In verband met dit 30-jarig jubi leum heeft het bondsbestuur beslo ten een Jubiieum-eabarettournee te organiseren door het gehele land met medewerking van het A tot Z» cabaret, onder leiding van Jan de Kleijn. De première van deze tournee la vastgesteld op Zaterdag 22 Oct. ajs, in de Rivlèrahall te Rotterdam,. Do bondsvoorzitter G. Klein zaj daar een herdenkingsrede uitspreken. Vertegenwoordiger reed de Keizersgracht in Schipper bevrijdde hem Door een verkeerde mauoeuvre bij het starten reed de 33-jarige Am sterdamse vertegenwoordiger C. Bouquet met z(jn wagon, die gepar keerd stond aan de walkant, de Kei zersgracht in. Do 25-jarigo schipper P. Geisel, die het ongeluk zag ge beuren sprong gekleed te water en slaagde er in de vertegenwoordiger door het raampje in de deur ach ter de chauffeursplaats uit de auto te halen. In zijn radeloosheid had de vertegenwoordiger eerst gepoogd het portier te openen, doch toen hij hierin niet slaagde het portierraam achter zijn zitplaats verbrijzeld. De brandweer haalde met de kraanwa gen de auto, een Morris, ten slotte op het droge. De chauffeur werd van droge kleren voorzien en naar zijn huis gebracht. Politiemannen reden op loslopende paarden in Een dode en een zwaar gewonde Drie politiemannen van de groep Tietjerksteradeel reden op een mo torrijwiel naar een buitenpost voor een dienstbespreking. Plotseling verschenen enige paar den op de weg, die blijkbaar uit het weiland gebroken waren, wat ge beuren kon omdat de sloten langs de weg droog staan. Op dit moment passeerden juist de politiemannen op hun motor. Een botsing met de paarden was onver mijdelijk. De mannen sloegen tegen de grond en bleken ernstig gewond te zyn. Direct werden zij, na ter plaatse verbonden te zijn, naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht. De slachtoffers zijn de opperwachtmeester J. Jongstra uit Bergum, groepscommandant van de rijkspolitie in Tietjerksteradeel, wachtmeester le klas L. Boer uit Tiet jerk en opperschipper van de waterpolitie W. van der Valk uit Bergum. De heer Jongstra is inmid dels overleden. Hij was 51 jaar, ge huwd en vader van vier kinderen. De toestand van de beide anderen is zeer ernstig, vooral die van de heer Boer. Vader brengt twee „rover"- zoons bij de politie Hij las het verhaal in de krant Op het bureau van de kinderpo litie te Amsterdam arriveerde een vader met zijn twee zoontjes. Deze jongens bleken de 11- en 15-jarige rovertjes te zijn, die Zaterdagmid- RADIOPROGRAMMA Woensdag 19 October HILVERSUM L 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.33 Oog in al; 7.38 gram.; 8 nieuws en weerberichten; 8.18 Oog in al; 8.23 gram.; 8.50 voor de vrouw; 9 grom.; 10 „Kinderen"; 10.05 morgen wijding; 10.20 voor de vrouw; 11 gram.; 12 orgelspel; 12.30 mededelin gen; 12.33 voor het platteland; 12.38 gram.; 12.55 kalender; 1 nieuws; 1.15 Promenade-orkest; 2 gesproken por tret; 2.15 jeugdconcert; 3 kinderkoor 3.20 voor de jeugd;-8.50 pianovoor dracht; 4 voor de jeugd; 4.30 voor do zieken; 5 voor de jeugd; 5.30 dansmuziek; 6 nieuws; 0.15 varia; 0.20 gram.; 0.30 voor de Ned. strijd krachten; 7 parlementair overzicht; 7.15 kwartet; 7.30 voor de jeugd; 8 nieuws; 8.05 actualiteiten; 8.15 soc. nieuws; 8.20 operette; 9.35 hoorspel; 10.20 kwartet; 10.45 populair weten schappelijke causerie; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 416,245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gewade muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 nieuws en weerberichten; 8.15 gram.; 9 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.10 hoorspel; 12 populaire muziek; 12.30 mededelingen; 12.33 volksme lodieën; 1 nieuws; 1.15 orgelconcert; 2 koor en solisten; 2.30 lichte mu ziek; 3 kamermuziekgezelschap; 4 gram.; 4.15 voor de kinderen; 5.30 volksmelodieën; 5.45 het Rijk over zee; 0 dameskoor; 0.30 voor de kin deren; 6.45 gram.; 7 nieuws; 7.15 niquws uit Indonesië; 7.30 spo)rt>- commentaar en gram.; 7.40 radio krant; 8 nieuws; 8.05 commentaar familiecompetitie; 8.15 Concertge bouworkest en solisten; 8.45 gram.; 9.15 „De anti-christ in zijn persoon en werk"; 9.35 zang en piano; 10 populaire muziek; 10.30 vocaal kwar tet; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15-12 gram. dag een „overval" gepleegd hebben in een electriciteitswinkel aan de Overtoom te Amsterdam. Inmiddels was al gebleken, dat zij diezelfde middag niet slechts in één zaak, doch in minstens zes winkels wa ren geweest. Overal hadden zij met het klapperpistool gedreigd, maar nergens hadden zij enig succes ge boekt. De vader had zijn. beide spruiten omstreeks 5 uur, dus bijna een uur na het gebeuren in de elec triciteitswinkel, op de Overtoom ge zien en ook gemerkt, dat zij met een pistool in een winkel stonden te zwaaien. Hij had him het pistool afgenomen en de jongens naar huis gebracht. Toen hij Maandagavond het ver haal van de overval in de krant las, gaf dit hem aanleiding onmiddellijk de kinderpolitie op te bellen. Ver volgens toog hij met zijn jongens naar hoofdinspecteur Smit. Na een verhoor heeft deze de knapen weer naar huis gestuurd. Hoofdinspecteur Smit beschouwt het voorgevallene echter als een ern stige zaak, vooral omdat de oudste jongen zijn 11-jarig broertje, die de consequenties van zijn daden nog niet kan overzien, heeft meegeno men. Amerikaanse Senaat be- tenden heeft men reeds gevonden. De Zweedse schrijver Birger Torstensson heeft 3000 kronen uit geloofd voor ieder, die een authen tiek bewijs kan leveren van de juiste Amerikaanse communisten Jarenplan van Hongarije ia voor i Naitaonale Bartijüoae Oortmis- meer dan 60 procent overtekend. sie ter verdediging van de rechten SpreektDuitseontmanteling De gereorganiseerde Japanse der 12 communistische leiders'', dia spoorwegliedenbond heeft besloten y.gn een sameozJwleriing tegen de De leiders van de democratische om het lidmaatschap te verzoeken Amerikaanse regering rijn besdhul- fractie in de Amerikaanse Senaat van de nieuwe niet-communistische ^gd. J^eft een perscJonfeneiitie rijn er in geslaagd te verhinderen wereldbond van vrije vakverenigin- New1 Yorio een programma van dat de Senaat een resolutie zou be- gen. drie punten bekend gemaakt, ftvaarr- handelen, waarin Truman wordt Rachele Mussolini, weduwe mee zjj de 11 leiders (;de 12e, WH- verzocht de ontmanteling van Duitse van de Duce, heeft bekend gemaakt iiarn Foster ifi (wiel beschuldigd, fabrieken te doen staken. dat de familie niet weet waar het maar mg met berecht) willen hel- De republikeinse senator Wherry, Rjk van Mussolini is begraven en paT1i Robéspn ia een van 1de die trachtte de resolutie er door te de geruchten,,dat het stoffelijk over- leden dezer commissie, die ©enpeav krijgen, werd door zijn tegenstan- schot aan de familie zal worden te- sootnlijk protest bij de commissie ders eruit gemanoeuvreerd, ruggegeven, ontkend. der V.N. voor de rechten van de De tegenstanders onder leiding Op de thans te Genève be- mem wd indienen, gelden wil in- van Tom Conally, spraken tot 2 uur eindigde conferentie voor documen- zamelen volor borgtocht, indien dezf >B middags over de resolutie, die op tatie inzake het bouwbedrijf van de de beschuldigden wfordt toegestaan dat tijdstip volgens het reglement subcommissie voor de huisvesting, 0tt van de Amerikaanse procureur- van de Senaat automatisch onder een onderdeel van de economische generaal Howhrd Moigtnath de ver- aan op de senaatsagenda geplaatst commissie der V.N., is een voorlopig zekering Iwlil trachten te verkrijgen, werd. Het is hoogst onwaarschijn- comité gevormd voor de oprichting dat geen politieke partij genood- Hjk dat het Congres in zijn huidige van een internationale raad voor zaatot M (worden, ondergronds te zitting nog tot behandeling van de het bouwbedrijf. gaatn (wcricen. ^jresolutie zal overgaan. FEUILLETON naar het Engels 31 „Ik ga naar Grünbeck", zei ik, om toch iets te zeggen. „Ik ook. Is u daar al meer ge weest?" Toen ik zei dat dit niet het geval was, kwam Caspar daar aan en trad glimlachend op mij toe, zonder te weten, dat de heer Hope die met de rug naar hem toe stond daar was. Op vertrouwelijke toon zei hij dan ook dat hij zich verslapen had en dat het niet veel scheelde of hij ,zou de trein gemist hebben. „Ik droomde toch zo prettig", ging hij voort. „We waren samen bij u op de kamer Maar ineens verstomde hij, keek vreeslijk verstoord en maakte een stijve buiging voor de heer Hope. Die beantwoordde zijn groet even strak en vormelijk; en zonder ver der naar mij te kijken, wendde hü zich af. „Allernoodlottigst", zei Caspar. „Hij zal het iedreen vertellen, dat hij ons gezien heeft". „Volstrekt niet", zei ik veront waardigd. Meer konden we niet praten, want ineens werden de deuren van de wachtkamer opengegooid, en voort geduwd door de haastige, opgewon den menigte, stpnden we midden op het perron] In minder dan geen tijd zaten in iedere coupé meer men sen, dan die bergen kon; ieder por tierraampje was dicht en terwijl de trein zich langzaam en moeizaam voortbewoog, zaten wij met recht „als h»ring in een vaatje". Onder deze omstandigheden was het onmogelijk ook maar een enkel woord te wisselen, tot we uit de trein stapten, een heel eind langs een stoffige buitenweg liepen en voor ons uit de lange gedaante van de Engelsman zagen, die met rasse schreden voortstapte. „Waarom is hij hier? Is hij al leen?" vroeg Caspar. „Ja, dat lijkt wel zo". „Toch is het niet waarschijnlijk. Hij zal een afspraak hebben; men brengt de Zondag in Grünwald niet alleen doorl" We zagen een echte dorpsherberg met een grote tuin aan de ene kant waar men dus buiten zou kunnen dineren. „Ik zal een tafeltje binnen be spreken", zei Caspar. „Ik ben niet gesteld op meer ontmoetingen!" „Maar ik heb sandwiches meege bracht", riep ik, het pak ophoudend. „En ik heb immers ook gezegd, dat ik niet meer met u in een hotel di neren wilde? Dat was de af spraak. Hü lachte, zoals men lacht om een kind, dat het onmogelüke ver langt. „Waarom zouden we nu niet een goed diner gebruiken Ik trachtte boos te Idjken, maar ik begreep, dat ik daar toch niet verstandig aan zou doen, want daar mee zou dan de harmonie van de prettige dag die hü zich voorgesteld had, verstoord zü'n. Ik stond bü een brug over een smal riviertje en keek naar de gan zen, terwül Caspar in de herberg over het diner aan het onderhande len was. De dorpskinderen keken mü ver baasd aanIneens had ik een in val, die niet kwaad bleek te zün: ik maakte het pakje open waarin de sandwiches zaten, at er zelf een op, bood er een aan Caspar die juist van zün onderhandeling met de waard terug kwam, en de rest gaf ik aan de kinderen, die ze dankbaar aanvaardden! „Als we nu toch in de herberg di neren gaan, hebben we ze ook niet nodig", zei ik; en dit was hü met mü eens. „Sandwiches zün heel goed als een „tussentüdje" maar niet om als maaltüd te dienen". HOOFDSTUK XVTH Wü sloegen een pad in over het heideveld. De heide was nog in bloei maar begon toch al wat te verwel ken. Het was een van die prachtige, vroege herfstdagen, wanneer de gouden zonneschün nog heerlijk warm is en er in de verte zo'n prach tig waas hangt. De leeuweriken vlo gen op uit het struikgewas, waar wij langs gingen en lieten onder het opstügen hun verrukkelijk gezang horen. „Vanavond zullen wü van de nachtegalen genieten", zei Caspar. „Maai- vanavond zyn we al weer in Hamburg". Hü sloeg met zün wandelstok en kele twügen af, een bewüs dat hü in gedachten verdiept was. Boven dien was zün belangstelling voor natuurschoon nu niet zo heel groot. „Vandaag ziet u er reizend uit!" riep hü ineens. „Ik kan mü'n ogen niet van u afhouden. En ik wacht steeds tot je my zó diep in de ogen kykt, als ik dat al lang bü jou gedaan heb". Dit was een typisch Duitse uit drukking. Hiermee bedoelde hü, dat luj wenste hoe ik hetzelfde gevoe len zou koesteren voor hem, als hü voor my. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2