De punt van Schouwen is in de loop der jaren droger geworden Het wiel der onbestendigheid Trip door de Westhoek Het verstuMngsprobleem in het licht pan bemestingsmethode (Van onze redacteur) In het boek van de benoemde schrijver Louis Bromfield „Mijn Pa radijs" tekent deze auteur (tot de laudbouwl bekeerd), de fatale scha de, die een generatievan Ame rikaanse boeren aan de vaderland se bodem heeft toegebracht door het plegen van roofbouw enerzijds en anderzijds door een schriele or ganische bemesting, die volgens de laattste inzichten van de landbouiwr wetenschap funest ls voor het vruchtbaar blijven van de grond. Dcor deze oorzaken is In Amerika het veTStulvmgsprobleem ontstaan. Wie dcor het uitgestrekte Midden westen rijidt spoort dagen lang door onafzienbare zandvlakten. Vjooral bij storm iword aan deze neo^Sahara's jn het har- van het Amerikaanse continent nog een grotere uitbrei ding gegeven. Niet alleen Amerika worstelt met dit probleem. De Zuid-Afrikaanse landboüwi heeft vocht nodig om haar bestaan te kunnen rekken, het binnenland van Australië, het .ster vende hart", ls een onmetelijke zandvlakte. Overal in de wereld treedt het verstuivingsprobleem pip en om dicht bij huis te blijven, pok Sühouwen-Diiivelaud heeft er mee te maken. Ben 'boer in de West hoek (omgeving Meeldijk), ontdekte op een gegeven moment, dat ,.al z'n peeën" 'waren weggewaaid. Een typisch zandverschijnsel zal mej zeggen, een risico, dat nu eenmaal aan ieder agrarisch experiment in .een duinomgeving vast zit. Onjuist is deze veronderstelling Het verstuivingsverschijtisel is even goed onder Serooskerke waarge nomen, midden in de klei. In de duinstreek maakt men zich met dit probleem er nog al eens van af, dat de Waterleiding de schuld zou heb ben aan de verregaande verdro ging van de grond, Waardoor de verstuiving uiteraard in de hand Wordt gewenkt. Het is nog altijd geen uitgemaakte zaak, wat de pre- ciese oorzaak is van dit verschijn sel, maar de locale verstuiving, heeft naar verschillende deskundi gen menen, dezelfde oorzaken als elders in de wereld, nl. een ge brek aan organische meststoffen in de bodem. Kunstmest Er is een tijd geweest, dat de boer, pok de Schouwen-Duivelaiüdse boer, zwoer bij kunstmest. Ho© kon In een kolom... de wereld om Arbeiders te Le Creusot uin Oost-Frankrijk hebben twee reus achtige paddenstoelen „geveld". De paddenstoelen, die elk meer dan een meter in omvang waren, wor gen 26 en 47ya kg. Pamdit Nehro©, de minister president van India, die thans een bezoek aan de Ver. Staten brengt, heeft Zondag een krans pp het graf van president Roosevelt ge legd. Later gebruikte hij de Iunich met mevrouw Roosevelt. President Truman heeft voor de eerste maal een neger benodmd als Techier van een federaal rond reizend gerechtshof. William Hastie, die gouverneur van de Virgin-eilan- den is, is benoemd tot rechter aan het derde rondreizende hof van beroep, dat jurisdictie uitoefent in NeW Yersey, Pennsylvania, Dele- Ware en op de Virgin-eilanden. Hermar n Heuss, professor aan de universiteit Van Dresden en broer van de Wc duitse bondspresident, is et 'met Zi vroulwl in geslaagd uit de Sow jet- óne naar het Westen te vluchten. Te Parijs werden Zondag 15 personen gewlond, doordat de chauffeur van een gestolen auto in een overvolle straat blindelings 100 meter achteruit reed pm aan de politie te ontkomen. De chauffeur en een metgezel sprongen daarop uit de auto en wisten in de ver warring te ontsnappen, Te Napels is ontstoken vuur werk geworpen in een didhtppeen- gepafkte menigte van ongeveer 2000 personen, die na ar een redevoering van de neofascistische leider. Al- mirahte luisterden. Almirante Werd daarop 'door de politie bewaakt, Zoh dat Mi zijn rede kon beëindigen 25 demonstranten, naar men meent communisten1, wedden gearresteerd het anders, jteder jaar kwamen schitterende oogsten van de velden en met deze zichtbare resultaten voor ogen, bestond er geen twijfel aan do juistheid van de toege paste bemestingsmethodes. Na eetn periode van twijfel is men reeds gekomen tot de overtuiging, dat de goede oogsten misleidend heb ben gewerkt en zeker niet symp tomatisch waren voor een goede ge steldheid van de bodem. Gebleken ls dat door gebrek aan organische bemesting, de schimmels en bac teriën in de grond doodgingen, de grond verloor haar „spankracht" en de voorwaarden voior verstuiving waren daar. Het gevaarlijke bij dit verschijnsel is, dat de „ziekte" zich eerst laat, maar dan dadelijk iin een funest stadium openbaart. Het gaat een mensenleeftijd goed en dam opèens blijkt, dat de grond het begeeft. Er zijn slechts drieërlei méthoden ptm het onheil te keren, ccmpoiStbemesting, stalmest en groenbemestinig. Het eerste is het beste, maar voorziening op grote 9dhaal met compost is een pro bleem, dat de regering millioenen Zou klosten, stalmest is er door de ver doorgevoerde mechanisatie ook niet veel meer, terwijl groenbe- mesting helaas de minst krachtige uitwerking beeft. Water is ook een meststof De rol van het water in de bftdem is een uiterst ingewikkelde. Op dit punt is nog alles geen klare iwijh, zelfs niet vpor de wetenschap* Het feit ligt echter vopr de hand en wiateronttrekking pp grote schaal aan de bodem zal dus altijd scha delijk zijn. Er wiordt water onttrok ken aain de Westhoek van Schpn- men. Velen hebben de meest voor de hand liggende pprzaak genoemd, (wellicht omdat zïiji de meest Speo- tatulaire was: het wegpompen van water do,or de Waterleidingpiaat- sehappij'. Men begrijp© pms gppd, het hier aangeroerde prpbleem is nog geenszins tpt oplossing ge bracht en elke bewlering heeft een hypothetisch element in zicM Niet temim is het nuttig kennis te wo men van verschillende memdngSen, die hieromtrent bestaan. Ter zake hebben wij ons licht opgestoken1 bij (dhr. C, A. Hartog, Hopfd van de Tumbiouwischoiol te Haamstede, die gaarne Zijn zienswijze pp idit pro bleem kenbaar wilde maken, ech ter mét het uitdrukkelijk voorbe houd, dat het slechts een „indivi duele Ziensfwijze" is, die dus geens zins aanspraak maken mag op een door ieder onderschreven oordeel. Dhr. Hartog, die uit hoof de van züjsr beroep Zeer grote belangstelling voor het bovenomschreven pror bleem aan de dag legt, behoort tot de minderheid van mensen, die niet de Waterleiding de schuld geeft van de verdroging vah 'de West hoek, De heer Hartog baseert zijn mening op de vplgende overwegin gen. De Waterleiding boort haar water aan op grote diepte. Tussen de bronnen en de oppervlakte van het landschap bevindt zich een dik ke ondoordringbare laag, hetgeen op een kaart van het bpdemprpr fiel duidelijk valt Waar te nemen De verdroging Van een streek vindt evenwlel zijto oorzaak in het wegvoe ren van het oppervlaktewater. Dit heeft kennelijk, aldus onze Zegsman, niets te maken met het water, dat zich op grote diepte in de bodem bevindt. Dit Wh ter schijnt afkomstig van „ondergrondse rivieren", dlo volgens de geologen ontstaan door een helling der vuderlandse bodem van Oost naar West; Snellere afvoer van water Wat mag dan Wtel de oorzaak zijn van het verstuiviugsverschijn» sol? We zedden het reeds: de ver keerde bemesting van de bodem speelt hier de voornaamste rol, ter wijl verder in ld© lopp der jaren het water veel beter naar het lagere gedeelte van 't (eiland afvloeien kon. Steeds is van de zijde der landf- b oulw Voorlichtingsdienst de land bouwers voorgehouden alles te doen om eon snelle afvloeiing van het Water te bevorderen, door schoonmaken van vaarten en klei nere sloten, met als gevolg, dat het water veel moeilijker wordt vast» gehouden dan vroeger. Volgens do leer Hartog speelt in dit opzicht let motorgemaal mede een rol. Dit Hes tesamen vormt inderdaad een logische verklaring van het ver schijnsel, dat opk volgens onZe me ning sterker overtuigt, idan de Wa- teronttrekking idtoior de Iwlaterleiding. als oorzaak van de verstuivingSver- schijlnselen. Temeer nog, daar reeds vóór de Waterorittrekking ten be hoeve van de burgerbevolking door de Waterleiding, in de Westhoekj reeds sprake Was van een droger wiorden van de böidem. Inmiddels is over een en ander het laatste woofd mo:g niet gesproken, maar het mag als vaststaand Worden aan genomen. dat slechts bij! toepas- s/ng van zeer snelle en zeer effec tieve maatregelen, grote moeilijk heden vopr de Westho>ek en trou wens votor heel Sdhiouwen-Dulve- land voo.xiklomen kunnen wioirden. Een generatie lang, is men (overi gens begrijpelijkerwijs) aan deze be langwekkende verschijnselen onacht zaam voorbijgegaan. Er komt een tijd, of feitelijk is Zij er reeds, dat nonchalance in tdlit opzicht neer komt op „economische harikiri". „Geen vuiltje aan de lucht" Het was voor ons een opluch ting te mogen ervaren, dat de fruitteelt in Schouwen's West hoek nog niet met moeilijkheden heeft te kampen, die aan haar be staan raken. Onder de indruk daarvan zijn wij mogelijk iets te" positief geweest in onze bewerin gen. In de Westhoek is men „een beetje geschrokken" van het „geen vuiltje aan de lucht". Dat werd te optimistisch bevonden. Feitelijk was er met het zomer fruit wel een vuiltje aan de lucht. Het zomerfruit is snel rijp en de aanvoer is daardoor massaal. Dit heeft even als elders nadelige in vloed gehad op de prijzen, ech ter niet in die funeste vorm als in andere fruitcentra in ons land. In vergelijking met het zomer fruit worden voor het herfst- en winterfruit „zeer goede prijzen" gemaakt. Dit is dus bedoeld in relatieve zin. In algemene zin zou beter gesproken kunnen worden van „behoorlijke prijzen". Overi gens hebben wij er ook op ge wezen, dat de gemiddelde cijfers van verleden jaar voor de ver schillende fluitsoorten, dit jaar niet gehaald zullen worden, het geen er reeds op wijst, dat wij de kwalificatie „zeer goed" ook niet in absolute zin bedoelden. De Sowjetrussische delegatie wil de de repatriëring van enkele hon derden Russische kinderen, die zich thans in de Westelijke zóncs van Duitsland bevinden. De Westelijke delegaties verklaarden, dat dit een aangelegenheid was van do autori teiten ter plaatse. De Ver. Naties hebben, naar be kend is gemaakt, het Rode Kruis voldoende fondsen verstrekt om de zorg voor de 300.000 Arabische vluchtelingen uit Palestina tot 31 Maart voort te zetten. Het splitsen van woningen is «eer mogelijk Toen in Juli 1949 bleek, dat do beschikbare middelen voor woning splitsing waarschijnlijk niet vol doende zouden zijn om aan do toe kenning van premie to voldoen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting voorzichtig heidshalve aan de gemeentebestu ren verzocht de na 1 Juli ingeko men aanvragen om premie voor wo ningsplitsing tot 1 Januari 1950 in portefeuille te houden. Inmiddels is by de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot verhoging van het voor 1949 toegekende cre- diet voor woningsplitsing." Hoewel deze verhoging hoofdzakelijk zal dienen om de bij het ministerie nog in behandeling zijnde premie-aan vragen te kunnen honoreren, wordt hierdoor tegelijkertijd de mogelijk heid geboden, de genomen maatre gelen niet langer te bestendigen. Derhalve kunnen de aanvragen van 17 October 1949 af weer ter verdere behandeling worden doorgezonden. Uitdrukkelijk zij medegedeeld, dat iet vorenstaande uitsluitend betrek- cing heeft op de splitsing van wo- mingen, alsmede op de verbouwing van woningen van oorspronkelijk voor andere doeleinden bestemde gebouwen. Aanvragen om toewij zing van premie voor woning-ver betering, voor zover deze niet uiter lijk 31 December 1948 bij de ge meentebesturen zijn ingediend, kun nen niet in behandeling worden ge nomen. Olielaag ontdekt bij de Nederlands-Duitse grens Een der rijkste recente olievondsten? Naar het Instituut voor Olie-on derzoek te Celle mededeelt, is nabij Lingen in Emsland, niet ver van de Ned. grens, een olielaag ontdekt, welke naar schatting ongeveer vier millioen ton olie bevat. In een ge bied ter lengte van vijf km en ter breedte van drie km zijn vier boor gaten aangelegd, waarbij olie werd aangeboord op een diepte van 700 tot 800 meter. Deskundigen geloven dat dit een van de rijkste recente olievondsten in Europa is. Men is van mening, dat door nieuwe bo ringen in het gebied de aanwezig heid van nog vier millioen ton olie zal worden aangetoond. Boringen, die de laatste paar jaren in andere delen van dit gebied zijn verricht, hebben reeds de aanwezigheid aan getoond van ongeveer 14 millioen ton olie. Het instituut te Celle raamt, dat het nieuwe Duitse olieveld olie reserves van meer dan 20 millioen ton heeft. Passagierslijst troepentrans- pórtschip ,Groote Beer' De passagierslijst van het troe pentransportschip „Grote Deer", daft dmötreoks 24 October te AmlalteTdatm woridt verwacht, ligt voor belang stellenden ter inzage op ons Re- idacticbureau, Lange NobeJjstr. A 171 Thee en koffie worden duurder Met ingang van Maandag zijn de prijzen van koffie en thee voor de detaillisten gestegen. Voor de con sumenten gaat deze verhoging met 24 October in. De koffie werd tot nu toe beneden de vastgestelde maximumprijzen verkocht, maar voortaan zal men de maximumprijs moeten betalen. Kof fie die tot Maandag f0,98 per half pond kostte, zal nu f 1,10 gaan kos ten. Voor thee was do maximum prijsregeling reeds opgeheven. Do prijs van thee, die nu f 0,74 per ons kost, zal f 0,80 per ons bedragen. Plancommissie van de Partij van de Arbeid geïnstalleerd Vrijdag heeft de algemene voor zitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, in een verga dering van het dagelijks bestuur der partij een plan-commissie geïnstal leerd, die is gevormd om namens het bestuur der partij toezicht te houden op de samenstelling van een sociaal-economisch meerjaren-plan. Deze plan-commissie is als volgt samengesteld: voorzitter. Ir. H. Vos; leden: Mr. Dr. E. Brongersma, Mr. van der Goes van Naters, Dr. Ph. J. Idenburg, Mr. J. F. de Jongh, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, G. J. N. M. Ruygers, J. Schilthuis, J. G. Suur- hoff, A. Venneulen, Dr. Ir. A. Von deling, K. Vorrink, A. W. IJzerman, secretaris: Drs. J. M. den IJyl (di recteur Dr. Wiardi Beekman Stich ting). Vissersboot bij Westkapelle gestrand De vissersboot, de „Vlissingen 20", schipper L. de Nooyer, is Maandag ochtend bij Westkapelle gestrand. Het vaartuig, dat voor anker lag bü het Zuiderhoofd van Westka pelle, is waarschijnlijk als gevolg van het slechte weer losgeslagen en RADIOPROGRAMMA Dinsdag 18 October HILVERSUM I. 301.0 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 ochtend blad; 8.40 gram.; 8.Ö5 voor de vrouw; 9 herhaling hersengymnastiek; 9.23 gram.; 10 morgenwijding; 10.18 arbeidsvitaminen; 10.00 kleutertje luisterl; 11 Russische gram.; 11.30 Du Wekker; 12 solist; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 voor 't platteland; 12.40 orkest; 1 nieuws; 1.15 Zuid- Amerikaans orkest; 1.45 gram.; 2 knipcursus; 2.30 gram.; 4.15 beroem de componist; 4.30 jeugdprogramma; 5.25 gram.; 5.35 Ronde tafel-confe rentie; 5.45 regeringsuitzending; 0 nieuws; 0.15 pianopotpourri; 0.30 voor de strijdkrachten; 7 gram.; 7.00 Promenade-orkest en zangsolist; 7.40 brief uit Parijs; 7.45 Ronde tafel conferentie en Wederopbouw; 8 nieuws; 8.08 In het zoeklicht; 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 9.30 Su rinaamse volksmuziek; 9.45 buiten lands overzicht; 10 The Skymasters; 10.25 muziek journaal; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVER6UM II. 415,245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 lichte gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 muziek voor de huis vrouw; 9.30 waterstanden; 9.35 Lichtbaken; 10 Wie komt er in mijn hokje?; 10.15 zangspel; 10.40 school radio; 11 gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Angelus; 12.03 Parade-orkest en koor; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 vervolg Parade-orkest en koor; 12.55 Zonne wijzer; 1 nieuws; 1.20 ensemble „Or- ganola"; 2 cellosolist; 2.30 Onder ons; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 De Zonnebloem; 4.30 ziekenlof; 5 Na schooltijd; 5.15 De Wigwam; 5.45 De zevenklapper; 6.20 sportpraatje; 0.30 Volksuniversiteit; 7 nieuws; 7.15 actualiteiten; 7.25 Dit is leven; 7.40 Metropole-orkest en zangsoliste; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Cyrano de Bergerac; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.15 Maas trichts stedelijk orkest en solist; 11.50-12 zangplaten. De „meesteres" van Buchenwald opnieuw voor haar rechters Use Koch komt weer „vrij" De Landsberg-gevangenis werd op het strand geworpen. De uit vier Maandag door een cordon militaire personen bestaande bemanning heeft ^politie omgeven, toen Ilse Koch, de zich aan land begeven. „meesteres" van het beruchte con- Men twijfelde of het nog mogelijk centratiekamp Buchenwald, vrij- zal zijn het scheepje te bergen, daar kwam na een gevangenisstraf van er veel kans bestaat, dat het door vier jaar, opgelegd door een Ame- de harde wind en de ruwe zee wordt rikaanse tribunaal voor oorlogsda- vernield. den. Zij is onmiddellijk na haar vrij- lating gearresteerd door de Duitse autoriteiten, op beschuldiging van Te Londen is de eerste van de misdaden tegen Duitse burgers. Ook tien door de B.O.A.C. in Amerika de pers werd niet bij de gevangenis bestelde stratocruisers aangekomen, toegelaten. De hertog van Edinburgh is op Een Duitse commissie heeft deze Malta aangekomen, waar hij zijn zomer 2Vz maand in de V.S. door- post als luitenant van de marine zal gebracht om bewijsmateriaal tegen aanvaarden. Ilse Koch te verzamelen. Uit Maubeuge, aan de Frans- Door het Amerikaanse tribunaal Belgische grens, zijn vijf gevallen werd aanvankelijk levenslang tegen van kinderverlamming gemeld, van haar geëist, maar de straf werd tot welke twee noodlottig. vier jaar verminderd. Ingezonden mededeling Elf Amerikaanse communistische leiders zijn schuldig verklaard aan samenzwering ter gewelddadige om verwerping van de regering der Ver. Staten. Naar ccn GrOOt'-'Svrië? wanneer de bestaande plannen der verschillende landen volledig slagen Waarnemers te Londen geloven, dat het zenden van 'n speciale Iraakse missie naar Cairo, zoals uit Bagdad gemeld werd, in de eerste plaats verband houc(t met de plannen voor een Groot-Syrië. De missie zal be sprekingen voeren met vertegen woordigers van de Arabische Liga en Egyptische regeringspersonen. De plannen voor een unie in de een of andere vorm, die onlangs het onderwerp van bespreking wa ren tussen Syrië en Irak, gaven de Egyptische pers aanleiding toe te geven, dat het denkbeeld van een Groot-Syrië voldoende ontwikkeld ia om ernstig, te worden genomen. De voedselsituatie van Europa is nog niet safe Het vooroorlogse voedingspeil nog niet bereikt De voedsel- en landbouworgani satie van de Ver. Naties heeft de waarschuwing laten boren, dat on danks de bevredigende oogsten van dit jaar, de Europeanen mogebjk het volgend jaar nog steeds minder te eten zullen hebben dan vóór de oor log. De landbouwdeskundigen van elf Europese landen drongen er b(j alle landen op aan speciale maat regelen te, nemen, om te verzekeren, dat het voedsel eerlijk verdeeld wordt Zij rapporteerden, dat, ook de Europese voedselproductie het volgend jaar acht tot tien procent kleiner zal zijn dan vóór de oorlog. Voor vee zal de productie ongeveer 15 procent lager liggen. De deskun digen vertegenwoordigden de vol gende landen: Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Noorwe gen, Joego-Slavië, Finland, Zwitser land, Griekenland en Oostenrijk. Het Rode Kruis en de repatriëring van weggevoerde kinderen De zorg voor de Arabische vluchtelingen De Rode Kruis-organisaties van de Balkanlanden zijn overeengeko men „stappen te doen met betrek king tot de repatriëring" van naar schatting 26.000 Griekse kinderen, die door de partisanen naar Joego- Slavië, Albanië, Bulgarije, Roeme nië, Tsjecho-Slowakye en Hongarije zijn geëvacueerd, zo werd te Genève vernomen. Er werd niet gezegd, waaruit deze stappen zouden be staan. De Poolse gedelegeerde had ver zocht om de repatriëring van 150 Poolse kinderen, die van de Britse zóne van Duitsland naar Canada waren gezonden. De Britse gedele geerde beloofde een onderzoek. FEUILLETON naar het Engels 28 „Volstrekt niet. We zouden naar een hotel gaan als verstandige men sen!" „Morgen nog een lange gezellige dag en dan ontmoeten we elkaar niet weer voor bij uw tante aan ta fel." „Wie zegt dit?" „Ik." Hij keek naar mij, zei niets, riep de kellner en betaalde de rekening. Toen hielp hy mij met mijn mantel en traden wij beiden op de door de maan verlichte straat. „Zullen we teruglopen?" vroeg hij. „U behoeft mij niet te brengen." „Ik hoop dat u toch niet alleen in Hamburg uitgaat op dit late uur? Belooft u my dat u dit nooit doen -uit?" We hadden een prettige wande ling. „Toch voldoet my dit niet", zei hy, toen ik hem goedenavond wenste. „Restaurants en straten, straten en restaurants. Ungemüthlich! Waarom kan ik u niet op uw eigen kamer opzoeken, waar wo dan een paar uren gezellig zouden kunnen pra ten?" „Het lykt mij ook dwaas!" stemde ik toe. „Laat my dan nu komen?" Ik schudde het hoofd: „Neen, ik breek al met genoeg conventies. Wat zouden uw oom en tante zeggenen tante Suzanne, als ze wisten dat ik nu al twee avon den met u gedineerd had en dat ik morgen de hele dag met u uitga?" „U plaagt graag! Dat heb ik al dikwijls in uw ogen gelezen, als u mijn neefjes of nichtjes eens onder handen nam!" Daarmee was ons onderhoud voor die avond afgelopen. HOOFDSTUK XVII. Toen ik naar bed ging, meende ik dat Caspar en ik veel liefde voor elkaar voelden en dat wij de vol gende dag waarschijnlijk als ver loofd van ons uitstapje zouden te rugkeren. Volgens mij bestond er geen re den dat wij niet trouwen zouden: hij had geld en ik niet; maar maat schappelijk achtte ik mij niet zijn mindere. Als hij tante maar eens zag en mij ook in onze eigen omge ving, dan zou hij dit zeker zó vin den. Van de zijde van zijn familie ver wachtte ik ook geen ernstig verzet. Waarschijnlijk was hij financieel on afhankelijk van hen, maar dit wist ik ook niet. Ik wist alleen, dat zijn vader en moeder al tamelijk oud waren en dat ze niet veel uitgin gen. Ik hoopte maar, dat ze vrien delijk zcfuden zyn. Die volgende ochtend voelde ik mij innig gelukkig en zong onder het kleden. Toen Frau Bach mij mjjn koffie bracht, keek zo eerst naar mij en vervolgens naar mijn rozen, die nu verwelkt waren. „Ja, die moeten wèg", zei ik. „Ze hadden niet moeten komen", antwoordde ze en slofte het ver trek uit Waarschijnlijk had een van de hoogst-achtenswaardige mede bewoners de stem van Caspar op de gang gehoord en had hij haar daar van op de hoogte gebracht. Dit moest dus niet weer gebeuren. Terwijl ik mij die ochtend naar het station begaf, vroeg ik mij al af of Caspar wel zou willen hebben dat ik van het najaar terug zou gaan naar de Plessens. Ik was het eerst op het station en moest wachten in een grote som bere wachtkamer, met een bar aan het ene eind, waar bier en ver versingen konden verkregen wor den. Ik kan nu niet zeggen dat ik my te midden van de Zondagpassa giers zo op mijn gemak voelde en dus hield ik strak de blik gericht op de deur, in de hoop er Herr Heiling te zien. In plaats van Caspar werd ik in eens de heer Quentin Hope gewaar, breedgeschouderd als hij was en ge kleed in Engelse stijl. Ik was zo blij hem te zien, dat ik voor hem boog eer ik er mij zelve rekenschap van had gegeven, want hij kwam naar mij en ik werd feitelijk betrapt op een escapade. We reikten elkaar de hand; hij stond een paar minuten naast mij en zei de gewoonste dingen, terwyl er toch misschien heel wat by hem om ging. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2