Het goud van de Lutine lokt Tenten der geleerden op de maagdelijke ijskorst van Queen-Maud-land Het wiel der onbestendigheid De Zuldpool-Expedttte Verschillende belangen inspireren tot de tocht Zo als gemeld vertrekken in Nk> vcmber drie geleerden uit drie ver schillende landen naar Queen Maud Land in het Zuidpoolgebied. Het zijn prof. Hans Ahlman (Zweden) tir, H. Sverdrup (HotoAv'egen) en Ls P. Kirwian (Engeland) Zij zijn voornemens hun tenten pp te slaan op .de nog niet betreden ijskorst van Queen Maud Land. De ZWeédse geleerde heeft ver klaard. dat Z.wbden geen politieke belangen aan de Zuidpool heeft, maar belangrijke gegevens hoppt te verkrijgen aver de geologische geschiedenis van Zw'eden aver de afgelopen 50.000 jaar. De omstain- dvgheden wn Queen Maud Land' Hoo rnen nj. nauwt avereen met die m Zw'eden gedurende de ijstijd^ De Noor Dr. Sverdrup zei dat zijn land, dat het initiatief tot de expeditie genomen heeft, .andere her langen 'heeft, Noorwegen heeft ral. aanspraak op het kustgebied van Queen Maud Land, door Noorse Walvisvaarders werd ontdekt. Kirwian, Directeur van de Britse Koninklijke Geo grafische Vereni ging, verklaarde dat d,t de eerste expeditie is. die is uitgerust met De jacht op Giuliano Italiaanse politie neemt zijn naaste medewerker gevangen Wild-west In Sicilië Na een gevecht, 'dat de hele nacht duurde, heeft de Siciliaanse poli tie Giuseppe Cuccinella, de voor naamste volgeling van de bendelei der Giuliano, gevangen genomen. Cuccinella wordt beschuldigd van het vermoorden van 30 politieagen ten. Hij 'w'erd gewond gevangen genomen, toen hij te Palermo trachtte te vluchten met een meisje van de bende, tot wier huis hij zijn toevlucht had genomen. Het meisje 'werd eveneens gewond. ■Tij dens het gevecht weerden twee ca rabinieri door handgranaten getwiond In de afgelopen 48 uur heeft de politie tien volgelingen van Giu liano gevangen genomen. Thüringen is Russisch manoeuvre-terrein De artillerie schiet met scherp Het Sovj' i>Russische leger heeft een gebied /an j5 tot 20 mijl' mid den in TL uringen geheel afgeslor ten voor zijn herfstmanoeuvres, al dus meldt de onder Franse con trole staande „Kurier". Gewapen de mlmschappen Van de Duitse Volkspolitie staan bij de grens van het afgesloten gebied OP W'acJht om het verkeer om te leiden. De hoe ren in het betrokken gebied mpr gen hun landerij'era niet betreden en na zéven uur des avonds niet meer op straat verschijnen. Vele formaties van poBtiemanschappen zouden volgens de „Kurier" aan de manoeuvres deelnemen. De artille rie zou met scherp schieten en tengevolge daarvan louden hier en daar branden zijn uitgebroken in de bossen. .Verklaring" over Praagse arresialies Het officiële Tsj ecboslotwia akse nieuwsbureau heeft een verklaring gepubliceerd, Waarin vopr het eerst officieel gerefereerd Wordt aan de arrestaties, welke in de afgelopen dagen te Praag, zijn uitgevoerd. In de verklaring Wordt gezegd, dat „alle doorgewinterde pen-piraten kortelings gemobiliseerd zlijn om een speciale campagne tegen Tsjeoho- slo'wakije te voeren". Volgens de verklaring wiaren de „imperalistir Sche agenten, die naar aanleiding van het proces Rajk zijn ontdekt, ongevaarlijk gemaakt. Rumoerige menigte betoogt tegen Schacht Een menigte van ongeveer 500 personen is te Dusseldorf het hötel binnengedrongen Iw'aar Dr. Hjalmar Schacht, Hitler's minister van fi nanciën, met zajn vronWI intrek ge* nomen had. Zij droegen spandoe ken met „Geen plaats voor oor logsmisdadigers". De menigte vtiel tenslotte een man op leeftijd aan, 'die op Schacht geleek, terWijl Schacht ziich met zijn vroiulwl in de hotelkamer 'had opgesloten. Een gemotoriseerde eenheid der politile nam' Schacht in bescherming. Vak- vereriigingsleiders Konden de me nigte tot bedaren brengen door te Zeggen, dat hij „gearresteerd" 'Was. Schacht is van oorlogsmis'dar den vrijgesproken (op het gnote pro ces te Neurenberg en voorts is bij door vijf zaïiveringsprodessen ge- Komen. de nieuwste apparaten om de bo venste luchtlagen te onder20eken. Hij' hoopt meteorologische gegevens te verkrijgen, die een duidelijker beeld geven van de weersgesteld heid m de wlereld. Vreemde verschijnselen in de lucht Een inwoner van Middelburg, de heer I. Flipse, heeft, toen hij zich bevond op de weg van Oost-Sou burg naar Middelburg, een vreemd verschijnsel waargenomen. Hy zag hoog in de lucht een helder wit ovaal gevormd voorwerp, dat zich voortbewoog van Zuid naar Noord. Het voorwerp maakte een geluid alsof een bombardementsvliegtuig met afgezette motoren gierend naar beneden kwam. De heer Flipse kon het vrij lang volgen, daar er weinig bewolking was. Ook enige straten makers ontdekten het, terwijl men in Souburg wel het geluid hoorde, maar niets zag. Blauw-witte gloed In Ontario (Canada) heeft men in de nacht van Donderdag op Vrijdag te 0.50 uur (G.M.T.) een ongewoon lichtverschijnsel in de lucht waar genomen, dat beschreven werd als een blauwwitte gloed, welke deed denken aan een reusachtige vergro te flits van een kortsluiting. Men heeft nog niet kunnen uitmaken, of het hier een natuurverschijnsel betrof of een door mensenhanden veroorzaakt verschijnsel. Ook het personeel van de Canadese atoom- energiefabriek by Ottawa kon geen uitleg van het verschijnsel geven. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. leger Sold.2e klasse inf. O. Antwo, sold. 2e kl. inf. J. Rikis; Amb. sold. 2e. kL K. Lapalonga; Amb. sold. 2e kl. L. Pattiasina, allen afkomstig uit Indonesië. Koninklijke Landmacht Sold le klasse H. de Vries, uit Vroomshoop (gem. den Ham). Het Friese landvolk is gehecht aan traditie Nieuwe straatnamen gaan er niet in Wonseradeel is een uitgestrekte Friese plattelandsgemeente met veel [kleine dorpjes, soms van een paar honderd inwoners. Tpidh wilde Won seradeel met de tijd mee en ojok de Meinste dorpjes van pfficïeeie straatnamen voorzien en de bleken de bïaufwe bordjes ter plaatse aan brengen. Aldus geschiedde, maar niet steeds tot genoegen van 'de inwloners. DeZe zijn nJL zeer gehecht aan de in de historie gegroeide, uit de aard der zaak Friese namen. Zo werden de buurtschappen Aid Hiem, de Buor- ren en de Singel samengevoegd onder de nietzeggende naam Kerk buurt. In 'het dorpje Burgw'erd werd zfelfs tot misnoegen van de bewo ners een straat gedoppt als Kerk hof. De plaatselijke courant bevat ingezonden stukken >en de b'ewtaners wierken met adressen aan "de ge meenteraad en het verzamelen van 'handtekeningen, teneinde de hun eigen en de in de volksmond in levend gebruik zijnde namen te mogen behouden. Een baaltje koffie van het ene schip in hef andere Rijnaak-stokers hadden pech De rijksrecherche te Iwlater heeft Donderdagavond1 te Amsterdam 2 stoters van een Rijnaak gearres teerd, die een baal koffie van een ander binnenschip hadden gestolen. Dit tweede schip was geladen met koffie en de stokers, die geregeld naar Duitsland varen, dachten hun slag Wel te kunnen slaan. Zij leg den hun schip naast het koffie- schip en in den nacht hebben zij zorgvuldig een baaltje overgedra gen. Het wlerd echter bemerkt en hoeWiel zijl de baal in vieren ge deeld en Zorgvuldig verstopt had den, (wist de rijksrecherche de kof fie te vinden. Nachtelijke fietsendief liep tegen de lamp De adtiviteit van een 4b-jarige burger uit Amsterdam-West js een der voorgaande nachten een 21-j. „zwijntjesjager", van beroep hor logemaker en eeefl. goede bekende van de politie, noodlottig gewor den. De burger zag de man op zonderlinge wijze met een flets lo pen in de Damstraat. Hij waar schuwde In nachtwaker en, samen gingen Zij de man achterna, die poogde door op 'n voorbijrijdende vrachtauto te springen, te ontko men. De chauffeur van de wagen stopte echter en de dief kon wior- den gegrepen en op de Dam aan een agent wiordan overgegeven. Bij fouillering vpnd de politie in zijn kleding een re$u van een rijwiel stalling aan de P.H. Kade. Het bleek, dat 'hij', kort te voren nog een Wieede fiets had ont vreemd en deze had gestald. Toen de eigenaars 's morgens pp het bu reau aangifte ikwhmen 'doen, stjon» den hun fietsen reeds [klaar, In een kolom... de wereld om Naar Radio-Moskou meldt, is de Sowjetrussische walvisvloot ver sterkt met enkele nieuwe schepen, uit Odessa gevaren naar de Zuidpool Volgens de „paily Mail" heeft sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van financiën, toestemming gegeven om 50.000 Pond Sterling uit Engeland te brengen ter finan ciering van een film over het leven van Christus, die in Frankrijk zal worden gemaakt. Te Sault Sainte Marie (Ontario) is een meisjes-vierling geboren. Saïli Salokangas, een 18-jarig Fins meisje, ondervindt grote be- langsteling doordat zij in trances- toestand predicaties houdt in het Hoog-Fins, een taal die zij in nor male toestand niet zou kunnen spreken. Een Zweedse schoenmaker, die na een behandeling van zeven we ken in een ziekenhuis niet kon ge nezen van de hik, heeft nu baat gevonden bij het drinken van tien flessen mineraalwater. De politie van Malmö heeft Arango Alsina van de Cubaanse le gatie te Oslo in staat van beschul diging gesteld wegens het smokke len van een millioen Amerikaanse sigaretten naar Zweden in een di plomatiek valies. Alsina werd de vorige maand gearresteerd op grond van de beschuldiging, dat hij 12.000 nylonkousen op dezelfde manier Zweden had binnengesmokkeld. Hij beriep zich op zijn diplomatieke on schendbaarheid, maar werd onder huisarrest gesteld. Sir Norman Angell, die in 1933 de Nobelprijs voor de vrede ver wierf, heeft aangedrongen op emi gratie van 1.500.000 Duitsers naar landen van het Brits gemenebest en het inluiden van „een werkelijk tijdperk van emigratie" met steiin van de Ver. Staten. De communisten hebben bij de verkiezing voor de bedrijfsraad van de Opelfabrieken te Frankfort een zware nederlaag geleden. Van de 14 zetels op een totaal van 26 die zij eerst hadden, behielden zij er twee. De fabrieken hebben 10.000 arbeiders in dienst. De krijgsraad te Athene heeft mevrouw Cattherlin Zevgos, echt genote van de Griekse communisti sche leider Joannis Zevgos, die twee jaar geleden te SaloniM werd ver moord, voor de tweede keer in twee maanden ter dood veroordeeld. Het eerste vonniis werd niet uitgevoerd omdat, naar officiéél werd ver klaard, het hof geen eenstemmigheid had bereikt. De stormnacht in October 1799 Vele vergeefse pogingen strandden In het zand Vrachtauto in botsing met melktankwagen Vrijdagmiddag is in de Wieringer- meer een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat een dode en een zwaar gewonde eiste. Op de nieuwe Rijksweg nabij Wie- ringerwerf, naderde uit de richting Afsluitdijk een vrachtauto van de Pluimveehandel H. Dam en Zoon uit Hoogwoud. De wagen reed on danks de dikke mist met een vrij hoge snelheid en botste tegen een, wegens pech, aan de kant gepar keerd staande melktankwagen. De cabine van de vrachtauto werd totaal ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de in zittenden te bevrijden. Toén bleek de 51-jarige D. Dam uit Abbekerk reeds te zijn overleden. De twee andere inzittenden van de vracht auto, de 49-jarige H. Dam en de 24-jarige Th. Dam, beide eveneens uit Abbekerk, werden met zware verwondingen naar een ziekenhuis in Den Helder overgebracht. De melktahkwagen liep slechts lichte materiële schade op. Verse pruimen geveild Op de veiling te Winkel werden Vrijdag door de tuinder G. Koe- doder pruimen van de tweede pluk aangevoerd. Naast de verhalen over broedende eenden, voor de tweede maal bloeiende brem, verse aard beien en nog meer najaarsverras singen, is dit feit toch wel zeer bij zonder. Het komt ook in normale jaren voor, dat zogenaamd „nabloei ers" voor de tweede maal vrucht zetten. Sinds mensenheugenis is het echter niet gebeurd, dat de vruchten tot rijpheid komen. Daar heeft het zachte najaar van 1949 wel voor kunnen zorgen. Hoog zwiepten de golven op en beukte de branding op het strand van Vlieland en Terschel ling in die ruige stormnacht van 9 October 1799. Huilend floot de wind door het want van het armzalige notedopje, dat de woede der elementen tracht te trotseren. Het houtwerk kraakt en terwijl felle bliksemstralen het zwarte zwerk doorkliefden, ontwaarden de verschrikt sa mengestroomde strandbewoners plotseling hoe het zeilschip voor hun ogen uiteenscheurde en met man en muis in de diepte ver dween. Slechts één slachtoffer werd de volgende morgen vroeg op de ktist van Vlieland aangespoeld. Het bleek later de scheepsklerk te zijn van de „Lutine", een fre gat dat dezelfde dag uit de, ha ven van Yarmouth was afge varen met bestemming Ham burg. Bewusteloos en zwaar ge wond werd de man opgenomen en wekenlang verpleegd. Nie mand wist toen nog welke kost bare lading het geheimzinnige vaartuig bevat had. Pas toen de scheepsklerk op Terschelling zijn einde voelde naderen, ver telde hij dat het zeilschip voor enkele millioenen aan goud aan boord had. Van die datum af dateren de on telbare bergingspogingen van de kostbare scheepslast. Eerst met ijze ren haken en oesterbeugels probeer de de bevolking van Terschelling iets binnen te halen van de buit die daar zo dichtbij op de Westergron- den, vóór de Vliestroom, voor het grijpen lag. De scheepsklerk had niets teveel gezegd. Begeerlijke goudstaven haalde men omhoog; ook zilver ver scheen aan de oppervlakte en in de netten Van de hebzuchtige vissers werden vele munten en Spaanse matten gevangen. Zekerheid omtrent de waarde van de verzonken lading had men niet en heeft later ook niemand kunnen geven, daar de „Lutine" verging op een tijdstip dat Europa in beroering was door de Franse revolutie. Een Engels-Russisch landingsleger was geland op de kust van Noord-Hol land en vocht tegen de verenigde Franse en Bataafse troepen. Op dat moment zette het goudschip koers naar h#t door de invasie verkregen bruggelaoofd om de soldij aan land te brengen. Hiervoor waren waar schijnlijk de Engelse muntstukken bestemd. Daarna zou het fregat ver der varen naar Hamburg, waar Duit se bankiers en kooplui met het goud gered moesten worden uit de im passe en het dreigend bankroet waarin de Franse woelingen hen ge bracht hadden, want een catastrophe in deze voor Engeland nog open ha venstad, zou de laatste hoop voor de Britse handel de bodem in slaan. In Londen lagen de pakhuizen tot de nok toe vol met elders onver- koopbaer exportartikelen uit alle delen der wereld. De blokkade van de continentale havens had reeds ontelbare Londense kooplui tot een faillissement gebracht. In Hamburg dreigde thans hetzelfde te geschie den. September 1799 bracht ook daar de chaos. Van 10 September tot 4 October gingen reeds 25 grote Ham- burgse firma's failliet, anderen hiel den zich slechts wankelend staande. Alleen het Engelse goud kon er zoals nu de Marshal-hulp in Euro pa redding brengen. Wat was er aan boord? Het duurde dagen voor men te Londen de eerste geruchten van de ramp vernam. Pas 19 October ont ving de admiraliteit een bericht van admiraal Mitchell, dat de kostbare in haar geheel als verloren moest worden beschouwd. De Engelse kranten van die dagen sommen de verliezen op, welke de assuradeu ren leden. Volgens de „St. James Chronicle" waren er 140.000 pond aan boord als soldij voor de troepen in Texel, maar de „Aberdeen Jour nal" van twee dagen later deelde mede dat het schip, behalve 140.000 guinea's voor het landingsleger ook 150.000 guinea's voor het Londense bankiershuis Goldsmid plus ruim 200.000 guinea's voor andere firma's aan boord had. Hetzelfde lezen wij in de „Nor wich Mercury" van 26 October, maar de „Naval Chronicle" geeft op dat voor de handelshuizen alleen al 600.000 pond geladen was. De enige instantie die volledige inlichtingen had kunnen geven, was het centrale Londense verzekerings kantoor van Lloyds, maar door de grote brand die de gehele Londense beurs verwoestte, werden hier alle bescheiden over de lading van de „Lutine" vernietigd. Er is van Ne derlandse zyde wel een schatting gemaakt toen de opperstrandvonder van Terschelling gemachtigd werd te proberen de verloren schat boven water te brengen. Dit koninklijk besluit spreekt van „een zeer aan- zienelijk kapitaal, bestaande in zil veren en gouden muntspeciën, geza- mentlijk volgens veronderstelling bedragende 20 millioenen Hol- landsch". Uiteraard beschouwde de Neder landse regering zich na de stranding van de „Lutine" als eigenaresse van het wrak. De eerste bergingspogin gen hadden een gunstig resultaat. Het wrak lag weliswaar onder wa ter, maar het was nog zeer gemak kelijk te bereiken. Het eerste ge deelte van de buit werd door een commissie van burgers, het volgen de gedeelte door de secretaris van Terschelling, een zekere Johannes Brandenburg, naar Den Haag ge bracht. (Wordt vervolgd) Gemengd stoken van anthraciet roet eierkolen of cokes in haarden De adviescommissie voor de huis brandvoorziening deelt het volgende mede: Reeds meermalen is van over heidswege gewezen op het ernstige tekort aan anthraciet en op de daar uit voor het publiek ontatane nood zaak om een gedeelte van het ge zinsrantsoen van elf eenheden In andere soorten van de handel te be trekken. Dit tekort aan anthraciet is uiteraard een ongerief voor ge zinnen, die alleen over een haard beschikken, waarvoor anthraciet dit valt niet te ontkennen de meest geschikte brandstof is. Het stoken van uitsluitend eierko len of cokes in een haard moet ont raden worden. Het gebruik van al leen eierkolen veroorzaakt een te grote roetafzetting op de circulatie- wanden, hetgeen tot gevolg kan hebben dat de haard tijdens de win ter zal moeten worden schoonge maakt. Het stoken van alleen cokes heeft het bezwaar, dat hierdoor het gevaar ontstaat, dat de stookpot be schadigd wordt, terwijl bovendien het vuur dooft. Proeven hebben echter aange toond, dat het stoken van mengsels van anthraciet en eierkolen, of van anthraciet en cokes, bovenvermelde bezwaren wegneemt, indien onder staande adviezen in acht worden genomen. Gemengd stoken van anthraciet en eierkolen Het bijvullen van het mengsel, dat ten hoogste voor de helft uit eier kolen mag bestaan, moet in kleine hoeveelheden op een goed brandend vuur geschieden, met uitschakeling van de circulatie. Pas wanneer de eierkolen beginnen te gloeien, kan van de circulatie weer gebruik ge maakt worden. Voor de nachtafstelling van de haard moet overwegend met anthra ciet worden bijgevuld om het doen doven van het vuur gedurende de nacht te voorkomen. Gemengd stoken van anthraciet en cokes Wanneer wordt uitgegaan van het gewicht, zal het mengsel moeten sa mengesteld worden in een verhou ding van 2 kg. anthraciet tegen hoogstens 1 kg. cokes. By het vullen van een inhouds maat, bv. een kolenkit, dient men iets meer anthraciet dan cokes te ne men, bv. 3 scheppen anthraciet te gen twee scheppen cokes. De afme ting van de cokes moet gelijk of iets kleiner zijn dan die van anthraciet De haard mag met dit mengsel niet overmatig fel worden gestookt en niet te snel worden getemperd. Voor de nachtafstelling dient eveneens hoofdzakelijk met anthraciet te wor den bijgevuld. Vrije invoer van goederen in West-Duitsland Het West-Duitss Kabinet heeft be sloten de invoer van goederen uit de landen van het plan-Marshall vrij te geven als onderdeel van het programma tot vrijmaking van de Lntereuropese handel. In een ver- Klaring van de regering WfotïHt ge zegd, dat de maatregel betrekking heeft op invtoer ter iwlaarde van 519 millioen (dollars, De regering stelde echter enkele voorwaarden met betrekking tpt het vrijgevien van invoer uit Zwit serland en België. De controle hier op zal alleen Worden opgeheven, nadat deze landen voldoende Waar borgen hebben verschaft. FEUILLETON naar het Engels 27 Maar dat kan immers niet. Dat ziet u toch zelf wel in?" „Daarom wil ik juist dat u met mij mee gaat. Ik zal u brengen naar een gelegenheid, waar niemand ons kent en waar we rustig een paar uren samen kunnen zyn. Wees u verstandigSally"! Ik had nooit geweten dat een man zo vee 1 zachtheid en tederheid in zijn stem kon leggen, als hij een naam uitsprak. „Ilc wil verstandig zijn", riep ik. Daarom zal ik niet met u meegaan en daarom moet u niet meer hier komenl" Ik weerstond hem nog lang, maar hij bezat een overredingskracht en een bekoring, die al mijnzorgvuldig voorbereide tegenwerpingen teniet deed. Ik had immers zelf gezegd, dat ik my zo eenzaam voelde. Ik was een vreemde in Hamburg; dies was het inet waarschijnlijk, dat iemand my daar kennen zou. Nu, ik was verbaasd over mijzelve Ik had immers gezegd, dat ik niet weer met hem zou uitgaan en nu ging dit brave voornemen in rook opf „Zult u mij beloven dat u mij niet weer vraagt om met u te dineren in een restaurant?" drong ik aan. „Maar waarom dan toch niet? We moeten beiden dineren. Waarom zouden we dan niet samengaan? Morgen is het Zondag. Ik kom u al vroeg op de ochtend halen en zal u een heel eind van Hamburg af brengen, waar een groot heideveld een rivier en een meertje zyn. We zullen een dag hebben, die we heel ons leven herinneren zullen! Je hebt nog niets van de levensbeker geproefd, Sally!" Ik had nog een bezwaar, waar ik niet zo gemakkelijk overheen kon: ik had namelijk geen geld voor di ners en uitstapjes en was niet van plan er meer op zijn kosten van te genieten. Dus zei ik: Vanavond zal ik meegaan, maar Zondag niet. tenzij u mij mijn eigen spoorkaartje laat betalen en mijn eigen sandwiches meenemen. Hy lachte toen zo hartelijk, pre cies als hij dit deed, wanneer zyn nichtjes en neefjes iets zeiden, wat hem amuseerde. „Goed, u zult het brood meebren gen en ik een glas wynl" ,In een taxi reden we nu naar een hötel aan de Alster en toen we daar zaten te dineren, zei ik: „Ik denk er over om naar Enge land terug te gaan". Hij legde mes en vork neer, staar de mij aan en vroeg: „Wat bedoelt u daarmee?" Eigenlijk wist ik dat zelf niet goed, maar ik voelde my als gel -aalden. Ik wist dat ik hier zat met de man,, die liefde voor mij voelde, al was hij dan ook nog niet met zijn verklaring gekomeni Als hij dit deed, dan zou ik graag in Enge land zijn, in mijn eigen huis en bij tante Suzanne. Ik vroeg mij al af, wet zij van Casper zou denken en hij van haar! Zo kalm mogelyk antwoordde ik: „Ik heb tante in geen maanden gezien". ,Hoe kunt u nog aan een tante denken. Blijk liever eens in de spie gel en zie waar de natuur u voor geschapen heeft. Wordt het nu niet eens tijd, dat u het leven beter leert begrijpen?" „O, maar ik begrijp het nu al be ter!" Dit antwoord scheen hem te be vallen. „We zullen toch niet weer in zo'n publieke gelegenheid dineren!" viel hij in. Ik kan hier niet zeggen wat ik wil. Ik kan zelfs niet naar u kij ken! De mensen letten veel te veel op ons. Beloof mij in ieder geval, dat u niet naar Engeland zult te- ruk er en?" „Eens moet ik toch gaan". „Waarom?" „Wel, ik hoor daar!" „Een vrouw hoort waar zij zich geeftwaar zij liefheeft!" „Wat zou nu volgen", vroeg ik mij al al want ik wilde niet graag daar een liefdesverklaring krijgen. Misschien morgen.... in de stille, schone natuur, maar niet hier in die onrustige kamer, waar kelners af en aan draafden en de mensen ons nieuwsgierig gadesloegen. Ik keek op mijn horloge. „Waarom doet u dat", vroeg hy. „U is toch niet gehaast? Er wacht inemand op u?" „Hoe kan je er zo uitzien, als je er vanavond uitziet en sandwiches in je gedachten hebben?" lachte hij. „Ja, maar als ik die vandaag niet in mijn gedachten had, dan had den we ze morgen niet in onze han den en dan zouden we honger krij gen". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2