k Het wiel der onbestendigheid Gatastrophale treinbotsing te Buenos-Aires 40 doden; 100 gewonden Te Buenos Aires zijn een elec trische personentrein en een goe derentrein met elkaar in botsing ge komen. Volgens de laatste berich ten werden 40 personen gedood en 100 gewond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. Brandweer, politie en militairen zijn bezig de verminkte lichamen uit de wrak stukken te voorschijn te halen. Over grote oppervlakte lagen ledematen en andere lichaamsdelen verspreid. Dertig ambulance-auto's rijden heen en weer tussen het terrein van de ramp en de nabijgelegen ziekenhui zen. De oorzaak van de ramp wordt toegeschreven aan een fout van de wisselwachter en de snelheid van de electrische trein, die zeven minuten over tijd was. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal zijn. In Argentinië zal met ingang van heden 3 dagen worden gerouwd voor de meer dan 100 slachtoffers, die de afgelopen maanden bij ongeluk ken te land, ter zee en in de lucht zijn gevallen. Nederlands sportvliegtuig in Frankrijk verongelukt Een „Piper Cub"-sportvliegtuig gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam, is bij Nancy verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord-Afrika), om daar deel te nemen aan de internationa le Rally des Vins Fins d'Oranie", die op 15 en 16 October wordt ge houden. De machine is tengevolge van de mist in aanraking gekomen met de toppen van bomen van het bos van Brahe in het departement Meurthe en Moezel. Het vliegtuig werd vernield. De inzittenden kon den het ongedeerd verlaten. Kardinaal Spellman is zich van geen kwaad bewust Kardinaal Spellman, de aartsbis schop van New York, heeft ontkend dat hij, zoals door Manoeilsky, de vertegenwoordiger van de Oekraine bij de V.N., is beweerd, dertigdui zend dollar aan Mindszenty gege ven zou hebben ter financiering van een samenzwering tegen het Hon gaarse regiem. Kardinaal Spellman zeide, dat het aartsbisdom New York verscheidene millioenen dollars in Europa had verdeeld, doch dat dit geld alleen voor hulpverleningswerk bestemd was en was overgemaakt door middel van een erkend bureau. Goudwinning met de goudpan in Suriname Amsterdam's burgervader zag het Burgemeester d'Ailly van Amster dam heeft, in' gezelschap van de waarnemend gouverneur, de [heer de Niet en de leden van het Col lege van algemeen bestuur Licht veld, Zaal, HeWdtt en Brakke, be nevens de oud-directeur van de Ne derlandse Bank, de heer Houwink, .een bezoek gebracht aan het bjos- negerdorp GanZee. Onderweeg ibrach- ten zij een bezoek aan de goud velden, tw'aar het gezelschap een demonstratie bijiwbonde van goud winning met de goudpan. Curasao schudt zich uit voor de Niwin 10.000 Kerstpakketten De Ni WIN-Kerstpakketten-actie 1949 heeft in Nederland een zeer goed verloop, maar ook de Neder landers in het buitenland laten zich wat deze materie betreft niet onbetuigd. Onlangs is op Curasao een NIWIN-comité opgericht, dat reeds geld heeft overgemaakt voor 363 Kerstpakketten. Daarenboven heeft dit jonge comité het plan, geld bijeen te brengen voor nog 10.000 Kerstpakketten. De Arnhemse Rijnbrug wordt verrold 3600 ton gewicht wordt cm na cm verplaatst Men is begonnen met de verrol ling van de Rijnbrug bij Arnhem In totaal moet 3600 ton verrold wor den, waarvan 2600 ton staal en 1000 ton beton voor het halve wegdek. Vier vijzels met 80 ton druk duwen deze massa centimeter na centime ter over een afstand van tweemaal zes meter en 70 centimeter op zijn plaats. Men vorderde Woensdag 30 centimeter. Toen wees de trillende wijzer van de manometer 200 atmo sferen druk aan. Later werd het 400 atmosferen. Overigens zien de nieuwsgierige Arnhemmers er maar weinig van. Alleen een eenvoudig houten wijzertje duidt aan, hoe groot de voortgang is. Ir. H. ten Bokkel Huinink, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, afdeling bruggen bouw, verklaarde, dat hij tevreden was over de gang van zaken. Over de rolsnelheid kon men weinig zeg gen. Een vertragende factor is het feit, dat na 40 centimeter de vijzels moeten worden verplaatst. Het rol len zelf gaat zeer vlot. Zodra de nieuwe brug tegen het laatstover- gebleven Bailybruggedeelte is ge schoven, zal men het verkeer over de nieuwe brug leiden. Daarvoor is echter een geheel nieuwe verkeers regeling nodig. Vervolgens begint men met het afbreken van de Bailybrug. Is dit geschied, dan kan de nieuwe brug naar de definitieve plaats worden verrold. Het bijzondere feit doet zich daarbij voor, dat het verkeer gewoon doorgaat, de automobilisten die aldus over de rolbrug rijden, zullen daar niets van merken, want het gewicht van deze auto's maakt niets uit op het totaal en is natuur lijk al in de berekeningen opgeno men. Zodra de brug op de defini tieve plaats ligt, wordt het wegdek verder afgemaakt. Eerst later zal men de trottoirs aanbrengen. Een excuus in een on vriendelijke verpakking De Sowjetrussische afgevaar digde Andrei Wysjinsky ging in de politieke commissie der V.N. van Russisch op Engels over. „Ik vertrouw, dat U mijn barbaars Engels zult excuseren. Het is al gemeen bekend, dat niet alleen Russen, maar ook de Amerikanen de uitspraak van het Engels vaak niet meester kunnen worden", zo zei Wysjinsky van te voren. Dader van roofoverval bleek ontvluchte gevangene Op 22 September jl. ontvluchtte uit het Huis van Bewaring te Arn hem de 28-jarige schilder E. B., ge woond hebbende te Den Haag, thans zonder vaste woon- en verblijfplaats die in Arnhem in voorarrest was gesteld wegens te Zwolle en Deven ter gepleegde diefstallen. Dinsdagavond jL werd B. door twee rechercheurs in een café in de binnenstad van den Haag gear resteerd. Bij zijn arrestatie droeg hij een scherp geslepen dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertjasje werd een courant van 10 October 1949 gevonden, waarin op de voorpagina het relaas was vermeld van de gewapende roofoverval op de pensionhoudster F. te Amersfoort. In dit bericht stond vermeld, dat deze vrouw was bedreigd met een dolkmes). Deze omstandigheden deden de recher cheurs veronderstellen, dat de gear resteerde wel eens de man kon zijn, die de roofoverval had gepleegd. Nadat zij het signalement van de dader van de roofoverval van de politie te Amersfoort hadden gekre gen, bleek, dat hun vermoeden juist was geweest. Na een'streng verhoor bekende de man de dader van be doelde overval te zijn. De verkre gen sieraden had hij ter hand ge steld aan een onbekende, die ze voor hem zou verkopen. Deze man is tot heden nog niet gearresteerd. Het geld, dat B. had buit gemaakt, f 100, had hij voor levensonderhoud besteed. Hij is ter beschikking van de po litie te Amersfoort gesteld. Buitenlands bezoek aan de kapper in Een mislukte Vier kaalhoofdige Keulenaxen hadden pech Een Nederlandse Rijnschipper deed in Keulen dergelijke sterke verhalen over de wonderkapper in het Drentse dorpje Een, dat vier kaalhoofdige Keulenaren besloten een tocht naar Een te maken. De moeilijkheid was echter de over tocht over de grens. Vier dagen lang slopen ze langs de Limburgs-Duitse grens, totdat een van hen een smok- kelpaadje ontdekte, waarlangs ze tot htm grote opluchting bij Herken bosch ongehinderd op Nederlandse bodem kwamen. Met een omweg langs de gevaarlijke stad Roermond zetten zij koers in de richting Venlo en leefden van de goedhartigheid der boerenbevolking. Hoopvol hiel den zij de blik op het Noorden ge richt, tot ze bij Beesel plotseling door politie-ambtenaren werden aangehouden. Daar zij geen papie ren konden tonen, die hun verblijf in Nederland rechtvaardigden, wer den de mannen meegenomen naar een politiepost. Het verhoor leverde verwarde resultaten op en de on dervragers begrepen evenmini de tekenen, die de aangehouden naar hun hoofd maakten, totdat een offi cier binnenstapte, die het Duits en het mysterie ontraadselde. Een da verend gelach steeg op in de po litiepost en de Keulenaren ontdek ten tot hun opluchting, dat zij niet langer van ernstige misdrijven wer den verdacht. Ze bleven nog enige dagen als gasten, waarna ze met de beste wensen, maar zonder haar, over da grens werden gezet. Ingezonden mededeling Rheumatlsche pijnen schieten U als een mes door de leden. Maar ze vallen niet van do ene dag op de andere weer van af. En toch.als go met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge ver baasd staan, hoe gauw de weldadi ge werking zich demonstreert in oen allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbe hagen. Dat doen do zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuive rende organen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, no dig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en.re gelmatig Kruschen nemen, iedere morgen stevast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatigl Als eten 'en drin ken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Jeugd-uitvoertngen in de Zeeuwse arbeiderskampen Leden van Protestants Christe lijke Jeugdorganisaties op Walche ren (De Jonge Kerk en de Chris telijke Jonge Mannen-Vereniging) Wonende in Domburg en Vlissin- gen, studeren een Kerstspel in, dat dit jaar opgevoerd zal wiorden in alle Arbeiiderslogeerk'ampen pp het eiland. De geestelijke verzorgers van deze kampen hebben het voor nemen alle jeugdorganisaties op Waldheren aan te sporen, om dit voorbeeld te volgen en, wanneer zaji uitvoeringen geven, idaairvan re- prise's in de kampen te- N.V Waterleldlng-M.il „Schouwen-Duiveland" Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd Oorlogsschade. Reis- en verblijfkosten. Aansluiting onrendabelo gebieden en toestand buizen. Voorstel tot extra-afschrijving aanvaard Mannen van wetenschap varen naar de Zuidpool De volgende maand zal een ge combineerde Noors-Zweeds-Engelse expeditie naar de Zuidpool-vertrek ken. Op het ogenblik worden voor deze expeditie de laatste besprekin gen gevoerd in het gebouw van de Koninklijke geographische vereni ging te Londen. De expeditie zal vertrekken met een Noorse boot van 700 ton, de „Norsel" geheten. Het ligt in de be doeling, dat de expeditie ongeveer in Februari 1952 terugkeert. Men wil trachten een basis te ves tigen op Queen Maudland. Bij deze expeditie zal Engeland geologische onderzoekingen doen, Noorwegen meteorologische en Zweden zal de jjs- en gletschervorming bestuderen. In een kolom... de wereld om De Finse parlementsfractie, die de communisten en communistisch gezinden omvat, heeft het voorstel van premier Fagerholm om de ambtstermijn van de huidige presi dent door een bijzondere wet te ver lengen, verworpen. Hierdoor is ver kiezing nodig geworden, die getrapt geschiedt. De tijdstippen voor deze verkiezing zijn 16 en 17 Januari en 15 Februari. De nieuwe president zal zijn functie 1 Maart aanvaarden. Volgens een bericht van „Tass" zullen 300 met electrische installa ties uitgeruste collectieve landbouw bedrijven in Littauen worden ge vestigd. 14 politie-agenten uit de Sow- jet-zóne hebben in de eerste week van deze maand de wijk genomen naar de Britse zóne. In totaal zijn dit jaar 189 van dergelijke deser ties voorgekomen. 13 van de 385 vluchtelingen uit Estland, die in een landingsboot uit Zweden naar Cork (Ierland) voeren, zijn per vliegtuig naar Ca nada vertrokken. In het gebied van de Lüne- burger heide (Britse zone) zijn on geveer 250 gevallen van kinderver lamming gemeld. De ziekte woect vooral in het district Ulzen aan de Brits-Russische zönegrens. 8 per sonen zijn er aan bezweken. Op 24 dezer zal Hr. Ms. ge zant te Pretoria, in zijn ambtswo ning aldaar, de orde van oranje- nassau met de zwaarden, in ver schillende klassen, uitreiken aan 26 officieren van de uniale land-, zee- en luchtstrijdkrachten, uit hoofde van door hen bewezen bijzondere diensten aan de Nederlandse strijd krachten zowel gedurende als na de oorlog. Dr. Steenken, directeur van het Amerikaanse centrum voor de bestrijding van tuberculose, maakt op het ogenblik een studiereis door Europa. Hij verblijft voor enige tijd in België, waar hij de gast is van prof. Brull, hoogleraar aan de uni versiteit van Luik. Dr. Steenken zal besprekingen voeren met de voor zitter van de Belgische vereniging voor de bestrijding der tuberculose. (Slot)> Burgemeester Baas vraagt vorder waarom do onderbouw van do 'hy- drofoorhistaLlatie onderhands is aan besteed. Spr. meent dat openbare aanbesteding voordeliger zou zijn geweest. De directeur legt uit dat bij 10 firma's prijs is gevraagd en na overleg met het departement ia het aan de firma van den Adker ie Amstelveen gegund. Verder be spreekt burgemeester Baas de oor logsschade, die op 6 ton wlas ge- schat, terwijl al f744000 is uitge geven. De directeur .antwoordt dat 6 ton is opgegeven en daaraan is niets te veranderen. De prijzen zSjn inmiddels nog gestegen, maar ge tracht aal wbrden een hoger be drag vergoed te krijgen. De voor zitter merkt op dat reeds getracht is meer vergoed te krijgen, doch dat is mie. gelukt. Men moet pok rekening houden met de uitbreiding van het bedrijf en dat vergoedt het Rijk natuurlijk niet. Spreker vreest dat de N.V. hij zal moeten lenen om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. De directeur zegt dat deze post in overleg met het Instituut voor Drinkwatervoor ziening is vastgesteld én dat split sing er van in oorlogsschade en uitbreiding nietgemakkelijk is. De voorzitter wijst 'er nog op dat er, behalve zichtbare, ook onzichtbare schade is. Niemand krijigt tenslotte de volle 100 pet. van zijn schade vergoed. Het enige is de beslis sing van het departement af te ■wiaibhten. De onzichtbare schade is geschat voO" het buizennet op 10 P'dt., v,oor d© dienstleidingen op 10 pet. en voor de watermeters op de helft. In antwhord op een vol gende vraag van burgemeester Baas antwoordt de voorzitter dat de ont- vangstpost „Huur kamer boven "het kantoor" in de rekening 1949 w'oirdt verw'erkt, het gedeelte 1948 inbe grepen.' Wiat de magaziijhvoorTaad goederen betreft. naar d© con trole Waarop burgemeester Baasoojk informeerde deelde de diiredteuf mede dat het aanstellen van 'een magazijnmeester te duur is tegen over de kleine verschillen met de boekenvooirraad. Burgemeester Baas zegt dat het bedrag van f167000 wel goede öonitróle rechtvaardigt. Reis- en verblijfkosten Dan bespreekt deZelfde spreker tenslotte nog de zX hoge reis- en verblijfkosten van de R. v. B., de gewioine dienst en op de bouw- rekening. De voorzitter zegt dat die van de bouwtekening later ge specificeerd Worden gegeven, dooh dat ook de andere, desgéw'enst kun nen wforden toegezonden, zo mo- gielijfk vóór 1 Januari ajs., hoewel dit veel extrawler|k! voor het perso neel medebrengt. In stemming gebracht wlorden vervolgens de balans en w'inst- en verliesrekening met de, reeds een der gepubliceerde cijfers, met al gemene stemmen goedgekeurd. Het voorstel tot verplichte af schrijving op de bezittingen ad f 17.941.33 ontmoet evenmin be- zwtear. Bij het voorstel tot extra-afschrij- vingx van een bedrag ad f32.190.15 zijnde het verschil tussen do aflos singen op de lopende leningen en de minumumafschrijvingen, iichit de voorzitter n.a,.v. een vraag van bur gemeester Baas toe dat zulks naar aanleiding van tie statuten geschiedt Z.h.st verenigt de vergadering zich hierna niet het voorstel. Hel periodiek aftredende lid van de Raad van Beheer, Jhr. R. J. H. Q. RoéU te Haamstede wierd met grote meerderheid van stom" men als ©danig herbenoemd. De vergadering machtigt vervolgens de (?sad van Beheer tot verlenging van de k>r end© kasgekUening, groot f 500.000. Als degme die bij ontstentenis of belet an de gehele Raad van Beheer i.ezie tijdelijk: vervangt, Wordt na goedkeuring van. het be- •jiu-t let benoeming van zulk een nersoon, opnieuw' aangewezen de 'ocio-burge ieester van Zieriikzee. Rondvraag Bij de rondvraag informeert bur gemeester Baas of het per equatie- fonds met geheel of gedeelte Lijk gebruist kan wlorden vo;or het aan sluiten van onrendabele gebieden. De voorzitter zet de oorspronke lijke bedoeling van dit fonds uiteen en doelt mede, dat dit belaas niet mogelijk is, gezien de huidige fi nanciële to.estanid. In de toekomst zdU het misschien kunnen. Bur gem. Cornells (Noordgouwe) vraagt of dit al eens onder het oog is ge zien, wat de voorziter bevestigend beantwoordt. Zoodra alles normaal fumdtiomneert en er een overschot komt, dan krijgen de onrendabele gebieden een beurt en wtordt ze ker ook Noordgouw© niet vergeten. Burgem. Baas merkt op, dat er toch wel overschotten geweest zijn. Naar aanleiding hiervan zet de voor zitter uiteen, dat deze gebruikt Zijn vopr het aflossen van geldleningen, wat noodzakelijk was. Burgemeester Roelvink (Zonne- maire) wijst op de passage uit het jaarverslag, waarin staat dat na ingebruikneming van de nieuwe in stallatie geen lage druk op de brandkranen meer te vrezen is, d'oeh bij1 de laatste brand op Zon nemat re kon inen niet van de brand- kraan profiteren, daar er totaal geen druk wlas. De directeur legt uit dat de afstand van de brand tut de kraan groot was, wat ver moedelijk de oorzaak is geweest. De dïuk is Zaterdags normaal 14 h 15 of 20 M., doch toevaHigexv wlijize was ze zeker die Zaterdag minder. De brandspuiten konden, naar spr. vernam, evenwel ook geen Water krijgen. Er moet rekening gehouden wórden mét de gesteld heid van de buizen, die geen ho gere druk dan 25 M. kunnen heb ben em met het drukverlies in d© slangen. De heer de Bruine vraagt of alle gemeenten de aan Kerkwerve toegezegde specificatie van dereiis- en verblijfkosten toegestuurd kun nen krijgen', Wat de voorzitter toe zegt. Burgemeester van Citters vraagt of de achteruitgang der buizen t© wijten is aan de inundatie, wat de voorzitter bevestigend beantwoordt. Dit is ook onzichtbare schade. 1 RADIOPROGRAMMA Vrijdag 14 October. HILVERSUM I. 801 M. 7 nieuws; 7,15 ocfoteiwigymn.7.80 gram.; 8 nieuwö; 8,15 gram,; 8 60 voor de vrouw!; 9 gram.; 10 Thuis; 10.15 morgen-Wijding"; 10.20 gram.; 10.30 voor de vnouw; 10,45 cap- pello 'koor; 11,05 voordracht; 11,25 orgelspel; 12 amusementsmuziek!; 12.30 mededelingen; 12,88 fcport- proatje; 12.45 gram.; 18 nieuws; 18.16 dansmuziek; 13.45 grain.; 14 voor de vrouw; 14.20 gram.; 15 voordracht; 16.20 dameskoor; 18 filmprogramma; 17 gram.; 17.20 mu zikale causerie; 18 nieuwö; 18,15 pianoduo'18.80 voor de strijdkrach ten; 19 Denk om de bocht; 19,15 pi an o duo 19.30 „Mensen komen tot geloof'; 19 50 ^kerkelijk nieuws; 20 nieuws; 20.05 kamermuziek; 20.39 De mens in het heelal; 20.55 boek bespreking; 21 verzoekprogramma; 21.40 „De DuodaJf"; 22 buitenlands weekoverzicht; '22,15 gram.; 22 40 Vandaag; 22,45 avondwijding; 23 nieuws; 28.15—24 gram. ilLVERSUM II. 415, 245 en 1875 M. 7 nieuws; '7,15 gemengd koor; 7.45 morgengebed en liturgisch© kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.30 waterstanden; 9,35 schoolrad©; 1.0 gram.; 11 voor de zieken; 11.85 Ms de ziel© luistert; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 pianodup; 12.30 nededelingen12.33 lunChconlcert '2,55 zonnewijzer; 13 nieuws; 13.20 kamerorkest em soliste; 14.15 ge- 'arieerd programma; 15 schpoJra- lio; 15.30 omroeporkest; 16 voor •ie Zieken; 16.45 declain'atie-wed- trijd; 17.15 kinderkoor17.45 amu- ;umentsorkest18.45 voor de jeugd 19 nieuws; 19.15 regeringsuitzending 19.30 Brabants halfuur; 20 nieuwls; 20 05 de gewtons man; 20.12 Orato rium; 22.10 voordracht; 22.20 blaas- kw'tntet; 22.45 „De Zin van het huwelijk"; 23 nieuws23.1524dans- platen. waarvoor 10 pet. is opgegeven. Van begin af aan is rekening gehou den met de zilte bodem, doch de inundatie heeft slecht gewenkt op de buizen. Spr. is het er echter mee eens dat de bTandifcranen goed moeten werken. Totale vernieuwing der buizen zou meer dan een mil- iioen kosten. De heer Klompe (Serooskerke) 'vestigt de aandacht op de toezeg- ging van 2 jaar geleden tot aan sluiting van enkele wbningen in zijn gtemeente. De directeur licht toe dat materiaalgebrek aansluiting tot nog toe verhinderde, do'dh dat het de volle aandacht heeft. Niets meer aan de orde Zijnd© sluit de voorzitter vervolgens on der dankzegging voor de prettige Wijze, waarop de besprekingen ge voerd zijn, de vergadering. De wachten van het konink lijk paleis Fredensborg moesten een vrouw in bedwang houden, die-er op* stond koning Frederik van De nemarken te spreken, die haar 150 kroon schuldig zou zijn. Zij werd aan de politie overgeleverd. Prof. Stewart van het techno logisch instituut van Calif ornië, heeft verklaard, dat een raket van het Amerikaanse leger, „Wac Cor poral" genoemd, een nieuw wereld- snelheidsrecord heeft gevestigd met 8000 km per uur. FEUILLETON naar het Engels 25 HOOFDSTUK XV Ik nam geen notitie van hem, maar hij ging op de lege plaats zit ten vlak naast mij. Ik keerde hem de rug toe, maar toch praatte hij tegen mij. Ik had niet de moed om mij tot iemand te wenden voor hulp en ik wilde geen schandaal verwek ken op een overvolle boot. Het was geen gevaarlijke of dra matische situatie, maar hoogst on aangenaam voor mij. Ze zou echter onverwacht een einde nemen; Herr Heiling kwam aan boord. Hij zag mij dadelijk en werd ook de man aan mijn zijde gewaar. We hebben nooit een woord ge wisseld over deze zaak, maar ik ge loof, dat hij onmiddellijk de toe dracht begreep. Hij trad op mij toe met de overtuigde zekerheid van een vriend en ik was zo blij, dat ik hem zag, dat ik dit onwillekeurig liet merken. We reikten elkaar de hand en begonnen te praten. Toen ik eens rondkeek was mijn achtervolger verdwenen en zat hij met een boos gezicht op de achtersteven van de boot ons gade te slaan. Bij de vol gende halte stapte hij af en ik heb hem nooit weer gezien. „Zijn tante en de kinderen weg?" vroeg Herr Heiling. „Ja; en ze zullen nog drie weken wegblijven, heb ik juist vanmorgen van Frau Plessen gehoord". „Onvergeeflijk. Oom logeert bij ons. Hij is dus niet thuis". „Ik stap aan de volgende halte af', waarschuwde ik. Over een paar minuten zou ik dus terugkeren naar mijn eenzame woning en mijn diner van rogge brood en bokking. „U ziet er slecht uit. Wat scheelt er aan?", vroeg Herr Heiling. „Niets", antwoordde ik. „U is mager geworden! U heeft zeker niet genoeg te eten gehad? Waar dineert U?" „Och, waar ik wil". „Waar dan bijvoorbeeld vanmid dag?" „Op mijn eigen kamer". „Wat eet U dan?" „Roggebrood en bokking". Ik vond het niet erg dit te zeg gen, want ik achtte het wel goed dat hij eens hoorde, hoe de armen leven! Hij keek ontzet en ongelovig en vroeg; „En na de bokking". „Niets, daar zit heel wat voed sel in". „Wat hebt U vopr avondeten?" Ik lachte en antwoordde, dat ik soms een ei en soms een sneedje worst had en ik trachtte van het onderwerp af te stappen, door hem te vertellen van de boekwinkel en van de boeken, die ik daar gekocht had. Maar daar scheen hij in het geheel geen belang in te stellen. „Wat doet U vanmiddag, nadat U de bokking heeft gegeten? Hebt U vrienden in Hamburg?" „Neen, de Crefelds zijn weg". „Dus U heeft steeds geleefd als iemand op een verlaten eiland?" Ik knikte. En ineens, daar hoorde ik het van mijn eigen lippen komen, als een plan, dat ik nog niet be raamd had. „Misschien ga ik naar Engeland terug". „Dat moet U niet doen. Blijft U maar hier". „Het zou er mogelijk iets van heb ben of ik weggelopen was! En dat mag toch niet Misschien zijn de Crefelds ook gauw terug. Ze hebben gezegd, dat ik ze mag komen op zoeken zo dikwijls als ik wil!" „Intussen kunt U mij ontmoeten zo dikwijls als U wilt! Ik kom vanmiddag bij U aan, zodra de kan toortijd om is. Dan zullen wij sa men souperen in een tuin. Dat vindt U immers zo prettig?" Ik draalde, maar stemde toe. Hij keek zo vriendelijk en zo welme nend, dat ik hem niet kon wantrou wen. Wat hij voorstelde was oncon ventioneel, maar daarom nog eens zo verlokkelijk. Ik ging dus terug, maakte mijn kamer in orde en zong onder dit werk, want het uitzicht op zo'n avond stemde mij o zo blij. Frau Bach was uit; dus toen ik de bel hoorde, ging ik open doen en liet Ilerr Heiling binnen. Hij had enkele loss rozen voor mij meegebracht en ik moest bij Frau Bach in de keu ken een glas gaan halen. Toen ik terug kwam keek hij naar mij boe ken en ik denk dat hem dit hielp zich enig idee van mij te vormen. Zo, dus hier woont U? Hier stu deert U Duits en eet U bokking en roggebrood? Een vreemd bestaan voor een meisje, zo jong en zomooi als UI (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2