DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grieks protest tegen deportatie door de Sowjet-Unie De Ronde Taïel Conferentie CHINA De regering heeft haar zetel verplaatst naar Tsjoengking Waarschuwing aan alle schippers en andere zeevarenden VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 Ho, 12728 Wie (Jaargang ZIFRIKZUiSOT® NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJ» p®r 3 mnd-^blj vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. Losso nummert 10 ct Vertchijn» ledore werk dag AdvertentleprUl 12 ct. per mm Succesiet (mtt 15 mm.) minimum I 1,— p. tluk WAARIN OPGENOMEN 179?-1889 BEDACUB EN ADMDQSZRAH&i tango N&baTttiaal A W, ZleEScxee, or. 3X Glrorok onln 137577 tr<tnnmwr» g, OeBlmai» tango t, teleloon ttW. Orukkeri} voork A Oi ZTgrlVzea Duizenden mensen verdwenen uit Georgië en de Krim De Griekse regering heeft, naar thans bekend is gemaakt, op 24 Juni in een nota aan het Sowj et- Russische departement van buiten landse zaken haar „diepe bezorgd heid over de deportatie van onge veer 17.000 Grieken uit de Sowj et- Russische republiek Georgië" uitge drukt. Griekenland heeft nog geen antwoord ontvangen. Volgens Griekse diplomatieke kringen zijn de Grieken op 14 Juni in Tiflis en andere streken van Ge orgië gearresteerd en onder militai re bewaking naar naburige spoor wegstations gebracht. Zij zouden naar Zuid-Kazakstan ten Noord- Oosten van de Kaspische Zee aan de oogst te werk zijn gesteld zonder loon te ontvangen en onder omstan digheden, die een schending van de delslieden. Te Londen ziet men de beweer de deportatie als deel van een sy stematische gedwongen volksver- Het vredesverdrag met Oostenrijk Afwijkende verklaringen van Bevin en Acheson De plaatsvervangers van de vier ministers van buitenlandse zaken zijn Woensdag opnieuw bijeenge komen voor bespreking van het vre desverdrag met Oostenrijk, doch zij maakten slechts kleine vooruitgang ten aanzien van een technisch punt, namelijk classificatie van de olie- gebieden in Oostenrijk. In diplomatieke kringen te New York verwondert men zich over de onderling afwijkende verklaringen van Bevin en Acheson ten aanzien van de besprekingen over het vre desverdrag met Oostenrijk.' Bevin heeft namelijk bij zijn te rugkeer uit Amerika te Southamp ton in de loop van Woensdag ver klaard, dat bij deze besprekingen slechts weinig voortgang was ge maakt. Dean Acheson zou echter volgens een mededeling van Tom Connally, de voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, op een besloten bij eenkomst van de commissie melding gemaakt hebben van .aanzienlijke vooruitgang" bij de besprekingen over het verdrag met Oostenrijk. Acheson zou er aan toegevoegd heb ben, dat de kwesties van de Donau- scheepvaart, de herstelbetalingen en de eigendom van Duitse activa in Oostenrijk nog geregeld moesten worden. Acheson had verder volgens Con nally verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie infor meel overeengekomen waren, dat aan Oostenrijk zijn grenzen van voor de oorlog, zoals ze waren voor dat Hitier binnenviel, gelaten zouden worden. Men neemt aan, dat men in Ame rikaanse kringen een optimistischer mening heeft over de loop van de onderhandelingen dan in Britse en Franse kringen. Het is op het ogen blik onmogelijk te zeggen, of de Sowj et-Russische afgevaardigde mis schien plotseling een compromis^ voorstel zal doen, waardoor de Ame rikaanse mening gerechtvaardigd zou worden. Na de strijd de opbouw in Griekenland Het leven begint opnieuw Koning Paul van Griekenland acht een nieuwe algemene verkiezing in zijn land in de komende lente van primair belang, om het Griekse par lementaire leven te vernieuwen, al dus heeft hij verklaard in een in terview, dat door de Atheense cor respondent van de „Daily Graphic" werd afgonomon. „Koning Paul on koningin Fre- derika hebben de liefde en achting van hun volle meer dan hun voor gangers gewonnen", aldus een cor respondent. Wederopbouw achtte de koning de eerste taak, nu de gueril la voorbij schijnt te zijn. ,Ons eerste werk is ons huis op orde te bren gen", aldus de koning. huizing van niet-Russische volken uit de kust- en grensgebieden van de Sowjet-Unie. De Griekse bevolking van de Krim, die ongeveer 10.000 personen bevat te, is enige jaren geleden naar Cen- traal-Azië gedeporteerd, aldus ver klaarden Griekse kringen te Londen Volgens te Londen beschikbare inlichtingen is het zelfde geschied met Balten, Krimtartaren en Kal- mukken. Kazakstan heeft een streng kli maat. Na de Russische invasie van Polen in 1939 zijn vele Polen naar dezelfde streek gedeporteerd. De Sowjetrussische autoriteiten zouden gedeporteerden dwingen schriftelijk te verklaren, dat zij op de plaats, waar zij naar toe zijn ge bracht, voor goed willen blijven. Naar verluidt wil de Griekse re gering de 17.000 gedeporteerden doen terugkeren naar Georgië, waar zij sinds eeuwen gevestigd zijn. conventie der V.N. over rassen- moord en de rechten van de mens betekenen. Tenminste tweederden der gedeporteerden zouden Griekse burgers met Griekse paspoorten zijn vul. arbeiders of boeren, geen han- Hy, die slaagt, is bijna steeds degene, die doorging op het moment dat anderen dachten dat dit geen zin meer had. zal hopenlijk deze maand nog slagen Van officiële zijde verneemt het A.N.P.: „Woensdag: kwamen de voorzittei en vice-voorzitters der drie delega ties ter R.T.C. bijeen, om te beraad slagen over maatregelen, welke ge nomen kunnen worden om de R.T.C. nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over verschil lende punten overeenstemming be reikt." Onaïhankelijkheid van Libye bepleit De subcomissie van de politieke commissie der V.N., waarin 21 lan den vertegenwoordigd zijn, was het er Woensdag unaniem over eens dat aan do vroegere Italiaanse ko lonie Libye onafhankelijkheid dient te worden verleend. Men werd het echter niet eens over het tijdstip De afgevaardigden van de Sowjet- Unie en Polen verklaarden zich te gen de voorstellen van de Verenig de Saten en Pakistan, die een in terimperiode van drie jaar beogen. Dit zou volgens deze afgevaardig de neerkomen op uitstel van de on afhankelijkheid. Katz Suchy (Po len) wilde het gebied onmiddellijk onafhankelijk maken, met terug trekking der buitenlandse troepen en liquidatie van de militaire bases binnen drie maanden. De Britse vertegenwoordiger zei, dat de Britse regering, die thans Libye bestuurt, bereid is een perio de van „niet langer dan drie jaar" als tussenperiode te aanvaarden. Amerikaan in Tsjecho- Slowakije verdwenen Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Praag heeft medegedeeld, dat de Amerikaan Field in Tsjecho-Slowekije verdwe nen is. Bij het prosec-Rajk werd Field een „meester-spion" genoemd Rajk, de vroegere Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken, ver klaarde toen, dat Field in 1941 con tact met hem had opgenomen. Rajk noemde Field „het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst voor Centraal- en Oost-Europa". Rajk zou later in dienst van de Ameri kaanse inlichtingendenst gekomen zijn. De woordvoerder van de am- Ibassade zeide nog, dat men meende, dat Field in Mei uit Zwitseland Tsjecho-SIöwakye binnegékomen was en zich naar Bratislava had begeven. Sindsdien had men ieder spoor verloren. Economische commissie voor Azië Geen vlag voor de Republiek In een vergadering van de indu striële- en handelscommissie van de „Economische commissie voor Azië en het Verre Oosten", uittte de Britse gedelegeerde P. J. H. Stent de beschuldiging, dat Rusland zich stel selmatig verzet tegen de toelating van kleine mogendheden tot de commissie. De eerste gedelegeerde van de Sowjet-Unie, A. Memtchina, noemde deze beschuldiging in zijn antwoord er op, een insinuatie met voorbedachte rade tegen de Sowjet- Unie en voegde daraan toe, dat op alle internationale conferenties Rus land op de bres heeft gestaan voor de rechten van de kleine mogend heden. De gedelegeerde van de Indone sische Republiek gaf zijn ontstem ming te kennen over het feit, dat op deze vergadering niet tevens de Republikeinse vlag was ontplooid. Volgens deze gedelegeerde heeft zijn land ,als toegevoegd lid der com missie, hierop recht. De voorzitter antwoordde dat deze aangelegenheid nader onder de ogen zal worden ge zien. Bij het koninklijk bezoek aan Zwolle op Dinsdag vormde voor de wo ning van de Commissaris der Koningin, een compagnie Nationale Re serve de ere-wacht. Dit was de eerste maal dat de Nationale Reserve raar buiten optrad. H.M. Koningin Juliana en ZJUBL Prins Bernhard inspecteren deze ere-wacht. Kanton wordt Zaterdag verlaten De president van de Chinese na tionalistische regering heeft een decreet uitgevaardigd, dat bepaalt, dat de hoofdstad van Kanton naar hot meer Westelijk gelegen Tsjoeng king wordt verplaatst. Volgens het decreet wordt een nieuwe rcgeringszetel betrokken (de derde in zes maanden, na Nanking en Kanton), „om de kracht van de strijdende legers te vergroten en de last van de niet-oorlogvoerenden te verminderen". De regering heeft „voldoende voorbereidingen getrof fen in het Zuidwesten voor de ko mende tegenaanval tegen de com munisten. „Het binnentrekken van de communisten in de provincie Kwantoeng had „niet de minste in vloed" op do vastbeslotenheid van de nationalistische regering, Kanton te verdedigen. Volgens het officiële Chinese nieuwsbureau zal de gevluchte re gering van Zaterdag af haar zetel in Tsjoengking hebben. De ontruiming van Kanton zou vandaag voltooid zijn en de stad Za terdag verlaten worden, aldus Chi nese kringen te Hongkong. Volgens bericht van onafhanke lijke Chinese zijde hebben de legers van generaal Tsjenkeng, die langs de spoorweg Hankau-Kanton naar het Zuiden optrekken, Fahsiem be reikt, 35 km ten Noorden van Kan ton gelegen. Noord-Atlantisch Paet Een volgende logische stap. een Atlantische Unie De democratische Amerikaanse senator Kefauver beeft als getuige voor de Huiscommissie voor Buiten landse Zaken de wenselijkheid be pleit van een Atlantische federale Unie als „de logische volgende stap" op het plan-Marshall en het Noord- Atlantisch pact. De commissie beraadslaagt over c.m resolutie, tct oprick+in^van.-een Atlantische Unie en tot bijeenroe ping door president Truman vah een federale unie van vrije landen in het kader van de Ver. Naties te vor men, te overwegen. „Opmerkelijke vorderingen" zegt Monty Veldmaarschalk Montgomery, de voorzittter van de commissie van stafchefs der West-Europese Unie, heeft in een toespraak te Londen verklaard, dat hij optimistisch is over de toekomstige coöperatie en integratie der Unie. „Wij hebben opmerkelijke vorde ringen gemaakt, veel meer dan men normaal in vredestijd mogelijk zou achten. Wij hebben resultaten be reikt ,die 15 20 jaar geleden on mogelijk zouden hebben geschenen. Gewapende bende viel Nederlandse patrouille aan Vijf militairen sneuvelden Maandag zijn in het Malangse, na bij het bergoord Tretes in Oost-Java 5 Nederlandse militairen gesneuveld toen een uit 8 man bestaande pa trouille werd overvallen door een gewapende bende van ongeveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en één wordt vermist. Onder de gesneuvelden be vindt zich de patrouillecommandant. Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de geweren van de militairen opeisten. Toen dit ge weigerd werd, openden de guerilla strijders k bout portant het vuur. Frans vakverbond C.G.T. tegen Moch Het onder communistische leiding staande Franse Vakverbond C.G.T. heeft alle Parijse arbeiders opgeroe pen Donderdagmiddag in staking te gaan uit protest tegen de benoeming van de socialist Moch als kabinets formateur. Er is geen duur voor de staking vastgesteld. Moch zou Donderdagmiddag zijn program voor de nationale vergade ring uiteenzetten. Belgische grensarbeiders zetten de staking voort Na een vergadering, waarop de Ivakbondsleiders de toestand hebben toegelicht, hebben de grensarbei ders uit de streek van Moeskroen, die aangesloten zijn bij het Alge meen Belgisch Vakverbond, beslo ten de staking voort te zetten. Sinds de arbeiders het werk heb ben neergelegd, staan zij met de volledige instemming der regering ingeschreven als werklozen. De sta king kost de regering bijna drie rn.il- lioen francs per dag. Bij een vroegere devaluatie moch ten de Belgische arbeiders him ver diensten naar België medenemen te gen een speciale koers. Vakverenigingsleiders verklaren, dat de arbeiders niet aan het werk zullen gaan voordat er maatregelen getroffen worden om tegemoet te komen aan de vermindering van 14 procent van de waarde van hun loon tengevolge van de jongste de valuatie. Protest tegen Nederlandse raelkinvoer in België De Belgische minister van Land bouw Orban heeft een delegatie ont vangen, bestaande uit de heren de Boodt, senator, Loos en Mertens, volksvertegenwoordigers en v. Nute, lid van de permanente deputatie. De afvaardiging heeft geprotes teerd tegen de maatregelen, welke overwogen worden met het oog op; de invoer van Nederlandse melk i de provincie Antwerpen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Zacht overdag Na tamelijk koude nacht en och tend met opnieuw op vele plaatsen mist, overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden, op de dag perioden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hoge mid- dagtemperaturen; langs de kust zwakke tot matige Zuidelijke wind; elders meest zwakke wind. 15. Zon op 7.04; onder 17.47 Maan op 23.00; onder 15.39 Laatste kwartier 15 October te 5.03. Tweede Kamer aanvaardde het wetsontwerp publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie Woensdagnacht om twaalf uur heeft de Tweede Kamer het wets ontwerp op de Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) aange nomen. Vóór stemden de K.V.P., de P.v.d.A. en de heer Kikkert (C.H.), tegen alle andere fracties. Afwezig was o.a.deheer Stapelkamp (A.R.), die tijdens de behandeling verschil lende amendementen had ingediend. Tevoren hadden de heren Schou ten (A.R.) en Tilanus (C.H.) een korte verklaring afgelegd, waarin zij hun stem motiveerden. Afgekeurde artsen en 'tandartsen worden niet los gelaten Blijkens een beschikking van de minister van Oorlog en de minister van Marine, opgenomen in de Staats courant, zullen Nederlanders, die arts of tandarts zijn, of voor arts cf tandarts studeren en als ingeschre vene voor de dienstplicht vóór 14 Mei 1940 ongeschikt voor de dienst zijn verklaard en nog geen 45 jaar oud zijn, worden opgeroepen om zich opnieuw aan een onderzoek om trent hun geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. Klompen voor de Prinsesjes Toen H.M. de Koningin en Prins Bernhard Wierden bezochten, heb ben vier meisjes, vertegenwoordi gende de vier Enterse scholen, aan H.M. de Koningin vier paar Enterse maatklompen aangeboden, voor elk prinsesje een paar. Namens de Oranjevereniging werd aan H.M. overhandigd een album met foto's, Idie het vervaardigen van deze En- Iterse klompen in beeld brengen. Het gevaar van de Khathie-mijnen Volgens een vroegere Duitse vliegerofficier die uit de Sowj et- zóne is ontvlucht, is het vliegveld van Peenemiinde door de Sowj ets geheel hersteld. Er zouden thans 200 Sowjetrussische vliegtuigen gesta tioneerd zijn en het nabijgelegen vissersdorpje Fallshagen zou zijn overgenomen om de Sowjetrussische vliegers te huisvesten. Van de zijde van de afdeling hydro grafie van het Ministerie van Mari ne wordt bekend gemaakt, dat nog steeds verschillende zönes in de wa teren rond Schouwen-Duiveland voor de scheepvaart door de aanwe zigheid van z.g.n. Khathie-mijnen uiterst gevaarlijk zijn. De Khathie-mijn is een Germaans oorlogssouvenir,, dat zich bevindt tussen een afstand van 8 meter ge rekend van de hoogwaterlijn. De Khathie-mijn is aangebracht binnen het kader van de zgn. anti-invasie mijnversperringen, die door de Duit sers werden aangelegd. De Mijnop- ruimingsdienst van de Kon. Marine is voortdurend diligent alle nog aan wezige mijnen op te ruimen, maar nog altijd moet de scheepvaart ge waarschuwd worden voor gevaren, die thans nog bestaan. Scherp wordt de nadruk er op gevestigd, dat de Khathie-mijnen niet slechts gevaar lijk zijn voor grotere schepen, maar voor alle vaartuigen, als jachten, kustvisserij-vaartuigen, pleziervaar tuigen enz. Hieronder volgt een beschrijving van de grenzen der gevaarlijke ge bieden: Gebied No. K 18. Brouwershaven- sche Gat: Van het punt (a) op de H.W. lijn van de N. kust van Schou wen op 51° 43' 51" Nb en 3° 43' 16" El in de richting O0 tot de 5 meter- dieptelyn aan de S-zijde van het Brouwershavensegat, vandaar om de E langs deze dieptelijn tot in 3° 45' 54" El, vandaar in de richting 180° tot de H.W.-lijn en vervolgens om de W langs de H.W.-lijn naar het uitgangspunt (a). Gebied No. K 19. West Schouwen: Van het punt (a) op de H.W.-lijn van de W.-kust van Schouwen op 510 43' 52» Nb en 80 42' 38" El naar het punt op 61° 44' 12" Nb en 3° 42' 24" El, vandaar in de richting 270° naar het punt op 51° 44' 12" Nb en 3° 40' 0" El, vandaar in de rich ting 180° naar het punt op 51° 40' 0" Nb en 3° 40' 0" EI, vandaar naar het punt op de H.W-lijn op 51° 40' 20" Nb en 3° 42' 1" El, vervolgens om de N.W. en N. langs deze H.W.- lijn naar het uitgangspunt (a).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1