Volkspartij en socialisten behouden de meerderheid Het wiel der onbestendigheid De verkiezingen In Oostenrijk Kleine partij van e&Nazi's Zondag rijn in Oostenrijk alge mene verkiezingen gehouden. De beide regeringspartijen (de volks partij en de soclalistischo partij) hebben de meerderheid behouden, daar zij tezamen 144 van de 103 ze tels in het parlement verkregen. De verdeling der 163 zetels met tussen haakjes gevoegd hot cijfer van het aantal zetels in het vorige parlement van 1943, luidt als volgt: Volkspartij 77 (83) zetels Socialisten 07 (70) zetels Bond van onafh. 10 zetels Linkse blok 3 zetels De kleine achteruitgang van de twee grootste partijen wordt toege schreven aan de oprichting van de Bond van onafhankelijken, waarin vele ex-nazi's zijn opgenomen. Een voortzetting van de coalitie van volkspartij en socialistische par ti), dio sinds 1043 Oostenrijk heeft geregeerd, wordt bijna zeker ge acht De volkspartij had in elk der vier kiesdistricten (Britse, Franse, Ame rikaanse en Sowjetrussische zöne) de leiding. Te Wenen staan de socia listen aan de top. Russische duikboten zouden in Philippijnse wateren opereren Volgens de Amerikaanse pradiior commentator Drewl Pearsoh zoneten Sovjeteduikbjo.ten de Philippijnse (wat teren doocriöruiseh'. De Philippijnse regering zou, volgens de Commen tator de Verenigde Staten verzocht hebben haar torpödio's te leveren,, Elk Russisch schip zoji, zjoidrai hert. Wordt opgemerkt, tot zinken moe ten gebracht iworden, Brev?i Pearson verklaarde vorder dat deze duikboten wmratfnistfccb£ agenten naar 'de Philippijnen zou den voerenï. Gevecht met bende nabij Pasuruan Zaterdagmorgen had in de kam> pong Ratengaii in het regentschap Pasuruan eeivTSfederlandse patrouille een ontmoeting met een bende van ongeveer 200 mannen, Idie gerwiar pend 'Waren met slag- en steekwa pens. Deze bende nam een dreigen- de houding aan, zfödat de Neder landse patrouille het beter oor deelde, van de dichtstbïjzi]n!d!e Ne derlandse post versterking aan te vragen. Nadat or enige bnen-canAers met versterking Waren aangekomen, probeerde men de bende, die in middels was aangegroeid tjo,t een te kalmeren. Hierbij' ontstond een1 te kalmeren. iHerbif ontstond een schermutseling, zodat rnein 'helaas van de vuurwiapens geblruik moiest maken. Aan Nederlandse zijd© wös er êtsi gewtonde. De bende hald enikele gesneuvelden^ Een gro|ojt aan tal leden der bende Wend gevan gen genomen en ongeveer 140 slag en steekwiapens werden in beslag genomen. Massale ontsnapping uit gevangenis te Malang Zondagmiddag zijn uit de gevan genis te Malang 350 gevangenen ontsnapt, nadat zij! de Wacht hadden overrompeld en de sleuteüs had den bemachtigd. De uitbraak! had plaats op het tijdstip, dat de ge vangenen na de maaltijd naar hun Cellen Werden teruggebracht. Do meeste gevangenen verspreidden zich in de stad, Waar politie en militairen er in de loop van Zon dag 110 hebben achteihaald. Hier bij zijn enige doden en gewonden gevallen. Zwitserse jongeman speelde Don Juan Hij bestal jongedames De vreemdelingenpolitie te Am sterdam heeft een Zwitser in bewa ring, die zich aan alle mogelijke vormen van oplichting heeft schul dig gemaakt. De jongeman woonde ir\ een hótel aldaar en is op Ver zoek van de hotelier in arrest ge steld, omdat hij de rekening niet betaalde, Inmiddels is ook gebleken dat hij van diverse Amsterdamse jongedames bedragen van 50 en 100 gulden heeft geleend, nadat hij him het verhaal had verteld, dat hij at taché van het Zwitserse gezantschap in New York was en graag zou wil len trouwen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat hij inderdaad in New York is geweest en ook geruime ijtd ir Parijs vertoefde. De Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal. VermcedeliLik zal hij aan Zwitserland worden uitgeleverd. T© Sas Paulo (Brazilië) rijn zei' vnoufwbn door eleötrisch© stroom gedood, toen een van hen in aan raking kwam met een stroomdraad en vijf anderen haar te hulp schop ten. Het ongeluk geschiedde in de Wohlzig van do eerste vrjouw, die op slag godpus*? w^rd, Haar drie dokters, haar later te hulp ge er. o!dc ruster en btmr\To,irwl fX.'.-/ fff*; 'v' „Hollands Glorie" naar het Suez-Kanaal De zeesleepbopt „Zwlarte Zee" van Smit Co.'s Sleepdienstmaat- schappij' te Vlaardingeii heeft een zandzuiger op sleeptouw! genomen die via de binnemwlateren naar VÜs- singen is vervoerd. Naar verluidt zal de „Zwlafrte Zee" met deze zandzuiger een ireis maar Suez maken. De Zandzuiger zal daar vermoedelijk een jaair Mij- ven voor herstel en uitbreiding van het SuezfcamaaL Geweldige plannen voor grootolieuitbreidingsplan Stijging van 2 millioen barrels per dag Naar de „New York Times" be richt, bereiden Britse-, Amerikaan se en Nederlandse oliemaatschap pijen het grootste olie-uitbreidings- programma in de geschiedenis voor in gebieden bniten Noord-Am erika en Oost-Europa. De maatschappijen zijn voornemens 2 a 3 milliard dol lar te besteden voor een uitbreiding **an de installaties met 65 pot Uit een overzicht van de indivi duele plannen, welke de Britse- en Brits-Nederlandse maatschappijen aan haar respectieve regeringen en de Amerikaanse maatschappijen aan de E.CJL heben voorgelegd, blijkt, dat deze maatschappijen verwach ten de ruwe olieproductie in 1953 tot 4.892.000 barrels per dag te ver groten. Hierbij is niet begrepen een eventuele verhoging in Canada, Me xico en de Ver. Staten. Volgens het blad zal in 1953 de productie in ver gelijking met 1948, met bijna 2 mil lioen barrels per dag zijn gestegen. Het voegt hier aan toe, dat de Brits- Nederlandse maatschappijen voorne mens zijn de productie van ruwe olie te verhogen met ongeveer 15 pet. in het kader van een 5-jaren- programma. Zij ramen dat zij hier door voldoende olie ter beschikking zullen krijgen voor hun eigen be hoeften en voor andere met-Ameri kaanse raffinaderijen en dat zij waarschijnlijk een surplus zullen hebben, dat zij naar de V.S. hopen te verkopen. Onder kolengruis bedolven en gestikt Zaterdagnacht was de campagne arbeider Oostman uit Groningen, die werkzaam is als kolentcemmer aan de Fries-Groningse Suikerfabriek te Groningen, bezig kipkarren met ko lengruis te vullen. Dit kolengruis, dat in grote bergen ligt opgestapeld op de terreinen van de suikerfabriek komt aan de randen zo nu. en dan in beweging. Zo ook Zaterdagnacht Plotseling verzakte een grote hoe veelheid. Oostman, die dit zag, waar schuwde zijn collega's, die tijdig weg konden springen. Hij zelf werd ech ter onder het gruis bedolven. Een twintigtal arbeiders begon hem on middellijk uit te graven, maar toen men hem eindelijk gevonden had, waren de levensgeesten geweken. Er zit nog pit in het Hollandse bloed Per aak de wereld !n Na drie mislukte pogingen in 1947 hebben de 44-jarige Koger S. v. d. Stadt en de 32-jarige Amsterdam mer J. Zuur, beide vrijgezel, de be schikking gekregen over een Lem- ster aak, waarmee zij de zeeën wil len doorklieven. Het is een 9 meter lang scheepje, dat eens toebehoorde aan de waterpolitie te Sneek. De heren S. v. d. Stadt en Co. den ken minstens een jaar onderweg te blijven. Toch moet veel aan het goede gesternte van de heren onder nemers worden overgelaten, omdat zij weten, dat de 4 p.k. motor niet in staat is het schip door zwaar weer te loodsen. „Desnoods gooien we het sleepanker uit", zegt de heer v. d. Stadt, als hem gevraagd wordt hoe hij zich de tocht denkt. Of de tocht een doel heeft? Och, de heer v. d. Stadt heeft wat studie gemaakt van de natuurgeneeswijze en zegt krachten te kennen die voor vele mensen verborgen zijn. Hij wil thans onderzoeken hoe zijn lichaam op de /latuurveranderingen reageert. Na zijn tocht wil lijj zich volledig aan de natuurgeneeswijze wijden. Amsterdamse naazt maakte als scheepstimmerman of verdie nend passagier reeds meerdere toch ten. De ervaring van de heer v. et Stadt berust uitsluitend op tochtei die hij op do Zuiderzee gemaal t heeft. Hoewol do financiën natuurlij enige zorgen baren, hebben do h» ron voor enkele Nederlandse indi strieÖn een vertegenwoordiging vo, worvon. Hot corsto doel van do tocl is do Middellandse Zeo. Wanncor co tocht van haven tot haven niet ver antwoord is, dan zal getracht woi den via RUn-Saöne-Rhóne Zuic Frankrijk te bereiken. Men wil Z. Afrika bereiken en vandaar nat.r Australië varen. Hoewel de officiële vertrekdatum nog niet bekend i', hopen de ondernemende Nederlan ders nog voor het einde van do maand te vertrekken. In een kolom de wereld om De Bulgaarse minister voor de Spoorwegen, Stefan Tontsjef, en zijn plaatsvervanger Vassil Markof, zijn ontslagen, „daar zij niet tegen hun werk opgewassen waren". G - orgi Tsjankof, lid van het politiek buraeu, is tot minister voor de Spoorwegen benoemd. De in de oorlog gegeven pau selijke toestemming om in plaats van de oliegodslamp en de waskaar sen gedurende de mis electriscb - lampen te branden, is thans inge trokken, daar thans weer olie en was voor verbranding kunnen wor den verkregen. De Engels-Amerikaanse lucht brug heeft in de 15 maanden var haar bestaan in 277.728 vluchten 2.326.205 short tons goederen naar Berlijn vervoerd. In het steenkoolgebied var St. Etiënne (departement Loire) zijn Zaterdag 7000 mijnwerkers om ho ger loon in staking gegaan. Zondag ochtend heeft de directie van 15 mij nen in Noord-Frankrijk haar arbei ders een half uur nadat zij in sta king gegaan waren, buitengesloten. Uit het paleis Morosini te Ve netië is een schilderij van grote waarde, vermoedelijk van Palma Vecchio en waardevolle manuscrip ten en boeken met het zegel van de Venetiaanse republiek, kunstvoor werpen, meubelen uit de 15e en 17e eeuw en antiek porceleinwerk, ter waarde van circa 25 millioen lire, gestolen. Het paleis is eigendom van graaf Morosini, die na een afwezig heid van enkele Hagen bij zijn thuis komst de diefstal heeft vastgesteld. De Sowjetrussische autoritei ten hebben generaal MacArthur, ge allieerd opperbevelhebber in Japan, er van in kermis gesteld, dat deze maand 16.000 Japanse krijgsgevan genen uit Siberië gerepatrieerd zul len worden. Volgens het bureau van MacArthur hebben de Russen tot eind September 68.973 Japanners vrijgelaten. Het Engelse communistische blad „Daily Worker" stelt vast, dat „zwemmende zeeleeuwen voortaan niet meer als nieuws beschouwd zul len worden". „Indien iemand een zeeleeuw zou trainen om Het Ka naal over te vliegen, dat zou ver meldenswaard zijn", aldus het blad. Tijdens de afwezigheid van de vrouw des huizes, die in een siga- rettenfabriek te Kiel werkt, heeft haar echtgenoot hun vijf kinderen en zichzelf vergif toegediend. In een achtergelaten brief verklaart hij dat hij zijn vier kinderen niet langer honger kon zien lijden. Vier kinde ren en de man zijn overleden; voor het leven van het vijfde kind wordt gevreesd. Ten einde de groeiende misda- dighied onder de jeugd te bestrijden is in Japan een wet uitgevaardigd, die de jeugd verbiedt, zich in ca barets, café's chantants en „andere ongezonde vermaakcentra" te bege ven. Volgens de politie is 48 procent van alle misdrijven in de laatste tijd door onvolwassenen bedreven. Een Dakota van de Amerikaan se luchtmacht, die sinds enkele da gen vermist werd, is in de bergen bij Asheville (Noord-Carolinia) ge vonden, Alle 9 inzittenden zijn om het leven gekomen. Landbouwvraagstukken worden internationaal bekeken Van 3 tot B October j.l. Is to Go- nóvo do eorato vergadering gehou den van een onlangs ingestelde sub commissie voor landbouwvraagstuk kon van do Economlscoh commiaalo voor Europa. Vrij wol allo Europeso landen ook Rusland on do Oost- Europe8e lnndon waron op dozo vergadering vertegenwoordigd. An dere Europese landen, welko geen lid zijn van de Veronigde Natios, hadden waarnemers gezonden. De vergadering was gewijd aan de vastsielling van het werkpro gramma. De belangrijkste onderwer pen, die zullen worden behandeld zijn de veevoedervoorziening, de vlees- ©i melkvoorziening, de ver betering van de veeteelt ,de voor ziening n et kunstmest en landbouw werktuigen, de broodgraanvoorzie ning en de steun aan bet kleine boe renbedrijf. Acht wagens met stro verbrand Zondagmiddag werd de politie te Urk uit een der werkkampen in de Noordoostpolder bericht, dat er in de nabijheid van Urk brand werd waargenomen. Het bleek, dat een partij stroo in brand was geraakt, dat het eigendom was van de direc tie van de Noordoostpolder. Men vond de smeulende resten van acht wagens, die, geladen met stro, ge reed stonden om Maandagmorgen weggehaald te worden. Daar het volgens de burgemeester van Urk uitgesloten moet worden geacht, dat per ongeluk acht verschillende wa gens in brand geraken, is direct een politie-onderzoek ingesteld, waarbij gebruik wordt gemaakt van politie honden. De schade wordt op meer dan f IO.lOO geschat. Lage waterstand van de Waai door de droogte De a'bïioirmale lage (Waterstand van onze grote (rivieren houdt nog steeds aan. Sinds 6 Juli van (dit jaar Was de rijtewiaiterstaat ge- nojoidzaalklt het naohtv.aarVerhod op de rivier de Waal tussen St. Am- dries en Millingen af te Ikloindigen, Dit is niet de enige halüdólciap vopir de scheepvaart. Doioir de steeds smaller Wordende vaargeul is het gevaar voor aanvaringen deze towlamen reeds voor en vaste loipen even huiten1 het vaaitwlater aanmerfkelijk vergroot. De toestand Wotdt eerder nog slechter dan heter. Ernstige ontploffing in chemische fabriek In een loods naast de chemische fabriek van Dr. J. F. B. van Hasselt te Amersfoort heeft zich een vrij ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij de 72-jarige Dr. van Has selt levensgevaarlijk werd gewond. Kort na de ontploffing zag de pro curatiehouder uit de loods een enor me rookkolom opstijgen. Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer en enkele brandwachts, die, voor zien van rookmaskers, de loods bin nendrongen. Zij vonden op de vloer het lichaam van Dr. van Hasselt. Het slachtoffer, dat zowel uitwen dige- als inwendige brandwonden had opgelopen, werd, nadat een arts van de G.G.D. ter plaatse eerste hulp had verleend, naar een zie kenhuis overgebracht. Een lid van hot personeel, dat de schadelijke gassen ingeademd had, motst zuur stof worden toegediend. In de loods stond een drooginstal latie opgesteld, waarin benzoylpor- roxyde werd gedroogd, oen zuur- stoflioudond en licht ontvlambaar bleekmiddel. Ook stondon enkoio va- ton mot doze stof hlor opgeslagen. Vermood wordt dat Dr. van H. In de loodB prooven aan het nomen was. Direct na hot ongoval stolde do politie con onderzoek ln. Do oor zaak van do ontploffing kon nog niot worden vastgesteld. Oneerlijk vakgroepbestuurder aangehouden Na een accountantsonderzoek Js de secretaris van de vakgroep groot handel in gebruikte vaten te Rot terdam, de 38-jarige fabrikant J. H, W., aangehouden, omdat hij ervan verdacht wordt een bedrag van f 130.000 te hebben verduisterd. Op een vergadering van de vak groep te Utrecht, welke na de frau de bijeenkwam, zoU medegedeeld zijn, dat W. ook f 80.000 bij een bank heeft opgenomen, welk bedrag even eens verdwenen zou zijn. Men weet nog niet op welke wijze de verduistering is gepleegd, terwijl ook nog niet bekend is, wanneer zij is gepleegd. Een accountantskantoor te Rot terdam is nog bezig met het onder zoeken van de boeken. Vele kleine kuipers zouden van deze verduiste ring de dupe zijn. Arobulance-aufo door trein gegrepen Twee slachtoffers Op de spoorlijn Eindhoven-Weert, waar deze in het Eindhovense stads deel Tongelre de Hofstraat passeert, had Zaterdagmorgen omstreeks half tien de overwegwachter van de Spoorwegen de bomen gesloten voor het laten voorbijgaan van een ran gerende locomotief. Toen hij even later de bomen omhoog haalde en een ambulanceauto van de medische dienst der Philipsfabrieken de rails kruiste, kwam tot zijn schrik de trein Eindhoven-Maastricht van 9.36 uur, in volle vaart aangereden en sleurde de ambulancewagen mede. Toen de electrische trein eindelijk tot stilstand gebracht was, bleek, dat de auto totaal vernield was. Omwonenden, die ijlings waren toegelopen, wisten de chauffeur, W. H. C. Kuiten, uit Eindhoven, en de tweede inzittende, de 24-jarige ver pleegster L. Kubbinga, spoedig uit de wagen te bevrijden. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, vond beider toestand hoogst ernstig en liet hen met de geneeskundige dienst naar het Binnenziekenhuis vervoe ren. De chauffeur is Maandagmor gen overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De toe stand van de verpleegster i3 bevre digend Wild zwijn na klopjacht doodgeschoten Na een klopjacht zijn enkele jachtopzieners te Haaksbergen er in geslaagd een wild zwijn van 170 pond te schieten. Het dier was een dag tevoren reeds opgemerkt in een weide. Men organiseerde een klop jacht, waarbij de jachtopziener van der Kolk het dier aanschoot Het woedende dier vloog daarna op de jachtopziener Verduin af, die het met een welgemikt schot neerlegde. RADIOPROGRAMMA Dinsdag 11 October HILVERSUM L 801.3 M. 7 nieuws; 7.13 gymn.; 7.80 ochtend blad; 7.30 dagopening; 8 nieuws- en weerberichten; 8.13 ochtendblad; 8.40 grom.; 8.53 voor do vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.13 lichte muziek; 10.60 voor de kinde ren; 11 grom.; 11.10 vioolspel; 11.30 voor do zioken; 12 Musotte-orkost; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland 12.40 pianovoordracht; 1 nieuws; 1.13 Promenade-orkest en soliste; 2 voor de vrouw; 2.30 gram.; 4.13 muzikale causerie; 4.30 voor de jeugd; 5.23 gram.; 3.35 „De Rondo tafel conferentie"; 3.43 Rijk over zee; 6 nieuws 6.13 pianospel; 0.30 voor de Nederlandse strijdkrachten; 7 voor do kinderen; 7.05 toneelbe- schouwing; 7.16 orkestconcert; 7.45 regeringsuitzending; 8 nieuws; 8.03 actualiteiten; 8.15 bonte Dinsdag- avondtrein; 9.30 gram.; 9.45 Ham- mond-orgel; 10 buitenlands over zicht; 10.15 kamerorkest en solist; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM H. 416 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed en liturgische kalender; nieuws en weerberichten; 8.15 gram 9.30 waterstanden; 9.35 Lichtbaken 10 voor de kinderen; 10.15 gram. 10.40 schoolradio; 11 gram.; 11.30 Ah de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 An gelus; 12.03 Metropole-orkest; 12.3C mededelingen; 12.33 Metropole-or kest; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 gram.; 2.05 pianoconcert; 2.30 voor de vrouw; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 voor de zieken; 4.30 zieken- lof; 6 voor de jeugd; 7.15 felicita ties; 6.45 amusementsorkest; 6.20 sportpraatje; 0.30 Radio Vólks-Uni versiteit; 7 nieuws; 7.15 actualitei ten; 7.25 „Dit is leven"; 7.40 amu sementsorkest; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Philharmonisch orkest; 8.50 boekbespreking; 9.20 Philharmonisch orkest; 9.55 cause rie; 10.05 pianovoordracht; 10.28 gram.; 10.45 - avondgebed en litur gische kalender; 11 nieuws; 11.15 re portage Kon. bezoek; 11.25-12 ka mermuziek en vocaal kwartet. Boerderijbrand door warmlopen dorsmachine Tengevolge van het warmlopen van een der onderdelen van de dors machine is brand ontstaan in de boerderij van de heer T. J. Ottinga, aan de Korte Akkers te Veensloot (gem. Veendam). In een ommezien stond de schuur in lichte laaie en de gehele oogst, die in de schuur was geborgen, ging met de boerderij ver loren. Het machinepersoneel had te brengen. Het vee, voorzover bin- nog de machine in veiligheid weten nenshuis, kon eveneens in veiligheid worden gebracht. De schade bedraagt ettelijke tien duizenden guldens. De helft is door verzekering gedekt. Voor de onmiddellijk geallarmeer- de brandweer was enige hulp niet meer mogelijk. Toen zij arriveerde was alles een vuurzee. Enig huisraad kon worden gered. Vrouw uil raam gevallen Zaterdagmorgen is een vnouw' van een balcon öp de derde verdieping van een huis aan de Stadionwieg te Amsterdam gevallen. Met een hersenschudding en divers© frao- turen is zij' in zorgwieMtende toe stand naar het Wilhelminagastihiuis overgebracht FEUILLETON naar het Engels 22 Gerrit de Stotteraar verkoos voor de 4e maai de vrijheid Opnieuw is de beruchte Amster damse inbréker Gerrit de Stotteraar er in geslaagd de gevangenis te ver wisselen voor de vrijheid. Ditmaal had hij de mist tot bondgenoot, wan toen hij Zaterdagavond de recrea tiezaal van de strafgevangenis t' Utrecht, in welke gevangenis hij jaar moest doorbrengen, had veria ten, wist hij ongezien over de ring muur te komen en in de nevelen t verdwijnen. Onmiddellijk na zij: ontsnapping is de politie in het ge hele land gewaarschuwd, doch to heden is hij nog onvindbaar geble ven. Zoals men zich zal herinneren is Gerrit, die meer dan 60 insluipin gen op zijn geweten heeft, reeds tweemaal uit een politiebureau et eenmaal uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontsnapt Een rivier met bruggen liep mid den door het dorp. Aan weerskan ten daarvan waren er wegen, waar langs karren gingen, bespannen met ossen. De voerman klapte zo hard met de zweep, dat dit precies leek op het knallen van een geweer. Oscar en Arthur hadden zich ook zo'n zweep aangeschaft en oefenden zich in het klappen daarmee, echter niet zonder gevaar voor zichzelven en anderen. Frau Plessen, die toe vallig geraakt werd, sloeg de jon gens met kracht om de oren en nam hun de zweep af. Ik heb nog nooit iemand gezien die zo gauw met de handen gereed was om te tuchtigen. Ze kon ook de kinderen een geweldige klap op de mond geven en dit kwam dan zo aan, door de zware ringen die zij droeg. De heer Heiling had wel eens ge zegd: „Tante is een charmante vrouw, maar zij beschouwt zich een maal als een orakel en als zij de mond opendoet, mag er geen haan meer kraaien". Hij was onverwacht de dag te voren aangekomen, terwijl ik met de kinderen in het bos zat. Hij had een zakuitgave van Shakespeare be machtigd en vereerde mij die met voel strijkages. HOOFDSTUK XEH Wij hadden allen de vorige dag aan het souper gezeten, toen Herr Heiling de Speisesaal binnenkwam en ons op de vriendelijkste wijze goedendag wenste. De Plessens ke ken meer verrast dan verheugd; maar hij was in zo'n opgewekte maar hij was in zo'n opgewekte stem ming, dat dit gebrek aan warmte de. Hij kuste Frau Plessen met een air, of hij ingenomen was met zijn eigen ridderlijkheid. Hij complimen teerde haar, zo goed als zij er uit zag en bewonderde haar toilet. Hij was dolblij, dat hij zijn oom weer zag en zei tegen zijn neefjes en nichtjes, dat hij helemaal uit Ham burg daarheen gekomen was, om Zondag met hen naar de kermis te gaan in Waldorf. Mij groette hij be leefd, maar verder negeerde hij mij. Na het souper, toen de kinderen naar bed waren, ging ik in de tuin, waar het haast zo helder was als bij klaarlichte dag en niet lang zal ik daar geweest zijn, of Herr Heiling voegde zich bij mij. Oom speelt skat en tante zit met andere dames; ze wilde niet met mij de tuin in gaan, omdat ze bang is voor de avondlucht Laten wij nu een wandelingetje maken? Eigenlijk had ik geen gehoor moe ten even aan deze invitatie, maar ik deed het nu eenmaal, en o, ik ge noot er zo van. We traden uit de tuin door het in zoete rust verkerend dorpje een eind het bos in. We spraken over Duitse sprookjes en hij zei, dat fe toch vooral „Die versunkene Glo- cka* e& „Hanaelc" mowü Jeaen co dat h\i, als hij weer in Hamburg was, ze mij zou zenden. „Hoe lang blijft u hier", vroeg hij. „Nog drie weken". „En danAls tante naar Lu- tin gaat? „Dan ga ik terug naar Hamburg. Ik heb een kamer gehuurd in de Melkstrasse, daar zal ik drie weken alleen zijn en er ijverig Duits leren. Ik verlang er onbeschrijfelijk naar". Hij werd zeer boos en zei, dat hij de volgende dag eens ernstig met tante spreken zou. „Ik zou het u nooit vergeven, als u dit deed", antwoordde ik. Dan kan ik die drie weken immers eens me- zelve zijn? Ik had naar het stift van Fraulein Popper kunnen gaan, maar daar had ik toch geen lust in". „Waarom met?" „Ik kan Fréulein Popper niet uit staan". „Ik zal u komen opzoeken, als u ln de Melkstrasse is." „Ja, doet u dat!" Wat kon ik anders zeggen7 Ik zag er geen gevaar in. Van de beginne af had ik hem graag mogen lijden, vooral in zijn opgewekte buien. En nu was hij niet alleen opgewekt, maar ik voelde dat hij mij bewon derde en ik was nog een zeer on wetend kind. „Morgen gaan we weer uit," zei Herr Heiling, toen we scheidden aan de deur van het Kurhaus. En hij hield mijn hand'een ogenblik langer in de zijne gesloten dan strikt nodig was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2