Bij Heenvliet botsten twee tram* treinen van de RTM tegen elkaar DE Z1ERIKZEESCHE COURANT De Sowjet-sector van Berlijn geen deel van de Oost-Duitse staat Directeuren van Blohm en Voss haalden machines weg „uit menslievendheid" ZATPPPAQv 8 OTTiT** Nr*, 17773 ÏOd' thflCfioaj ZIERlKZEESCHEBNIEUWSiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJj per 3 mnd. bl] voorultbetallnggf 3.90, p. w. 30 ct. Losia nummert 10 cl Vertchljnl Iedere werkdag. AdverionlioprjJj 12 cl. per mm Succetjes (max 13 mm.) minimum I 1,— p. Utik WAARIN OPGENOMEN «797-1689 BEDACUB EN ADM1NISTRAHE: tangs Nobelttraal A 171. ZWflrprg, on 32. Glrarokonln>c£. 137677 Qchlntan - tango t, TelefOoo MV. Drukker!) voorh. A (79 Ztar&ZEa. De Westelijke en Oostelijke regering t.o.v. elkaar Uit kringen van de „Volksraad" staande „socialistische eenheidspar- wordt vernomen, dat Berlijn niet in tij", tot minister-president van de de Oost-Duitse staat, die gisteren is 5°or de Russen geïnspireerde Oost- YT Duitse regering zal worden geko- uitgeroepen, is opgenomen. Volgens zen Tydens ,t weekeinde zal Grote- een vooraanstaand functionaris van wohl met de leiders van andere par de Volksraad zal Berlijn wel de tijen beraadslagen over de samen- hoofdstad worden en het parlement stelling van zijn kabinet. Men ver- wacht dat het in het begin van de daar bijeenkomen, doch zal de Sow jet-sector geen .deel vormen van de nieuwe staat Alleen wanneer de Westelijke ge- volgende week zal zijn gevormd* Voorts heerst de verwachting dat teerd. is het gehele wieegverkeer gecon troleerd. Iedere reiziger moest zich op afdoende wijze voor de politie kunnen legitimeren. Er iwfecrdeö voortdurend arrestaties verricht. Sommige ondervraagden verklaar den dat zij, na door de politie te zijn ondervraagd, de krachtige ver maning kregen, nieit te „kletsen". Er zijn incidenten voorgevallen, wiaarbij is geschoten. Vele afde lingshoofden van ministeries Zijn gearresteerd of worden 'door de politie in verzekerde bewaring ge houden, om ondervraagd te Worden. Er zijn vele honderden pergoueta, die van onbetrouwbaarheid jegens de Tsjeohoslpwiaaikise staat worden verdacht, door de politie gearnes- Noodlottig misverstand de oorzaak NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag Wilhelm Pieck, de 73-jarige com munistische medevoorzitter van de socialistische eenheidspartij, tot pre- altteerden besluiten West-Berlïjn tot ^dent yan de nieuwe oost-Duitse de twaalfde staat van de W^Duitse re ubUek zal worden gekozen. republiek te maken, zal de Sowjet- sector van Berlijn vermoedelijk de zesde staat van de Oost-Duitse re- Er heerst te Praag een' hysteri sche graad van opwinding. Er 'doen steeds meer berichten de ronde pver arrestaties, zul'veringen, geheimzin nige verdwijningen en schietpartijen De thans uitgevoerde zuivering overtreft alle „normale" onderzoe- knngen der politie naar de politieke betrouwbaarheid der Tsjeohoslor Wiaanse burgers. Iedereen, due in een nog zp' ver verleden oioiki mahr het geringste medeleven met Trots ky en diens theorieën of met de Westelijke mogendheden heeft 'be toond, is verdacht en iwlordt in ar rest gesteld. publiek worden, aldus deze woord- NÜCUVVC OïltwapCIlinQS- voerder. voorstellen van Rusland Functionarissen van de Volksraad legden er de nadruk op, dat de ver- De Sowjet-Unie bereidt nieuwe houding tussen de Westelijke en voorstellen tot ontwapening voor en Oostelijke regeringen door toekom- zal deze Dinsdag in de Veiligheids- stige ontwikkelingen zouden wor- raad indienen, aldus heeft de Sow- den beheerst. jetrussische onderminister van Bui- De Oost-Duitse regering zou in tenlandse Zaken, Malik, te Lake principe bereid zijn de regering van Success verklaard. Bonn de facto te erkennen, hoewel Hij vroeg uitstel van het debat een erkenning de jure kon worden over een Franse ontwapeningsreso- verleend. Zij spraken als hun over- lutie, die met Ruslands stem tegen tuiging uit, dat het Sowjetrussische door de commissie voor conventio- militaire bestuur „in de zeer naaste nele bewapening was goedgekeurd, landse Zaken deelde mede, dat de toekomst" zou worden opgeheven De „New York Times" meldde, Franse kabinetscrisis dè verdaging en dat de Bussen alleen als bezet- dat andere gedelegeerden Malik's betekent van de conferentie van tingstroepen in Oost-Duits land zou- aankondiging uitleggen als een po- Franse, Belgische, Nederlandse en den blijven totdat een vredesverdrag ging om belangstelling voor de Italiaanse deskundigen, welke Vrij- nieuwe Russische ontwapenings- dag te Parijs had moeten beginnen voorstellen te wekken. Een Weste- voor het onderzoeken van de moge lijke gedelegeerde verklaarde te ver- lyhheden voor een vrijer handels- rru Twin», ,,nn-+0 wachten, dat de Sowj et-regering met verkeer. Deze conferentie zou zijn da? hef SWsta*, da?dt „iets opzienbarends" voor do dag voorafgegaan aan een^aanvantdijk zou komen. Demissionair Franse kabinet vertraagt besprekingen Het Franse ministerie van Buiten- was gesloten. Minister-president en president 55-jarige Otto Grotewohl, voormalig socialist en thans medevoorzitter van de onder communistische leiding CHINA op 11 October a.s. te Parijs vastge stelde bijeenkomst van de ministers van Financiën der genoemde landen. Brief van communistische Talrijke sollicitaties voor regering aan Nederlandse beul in Engeland vertegenwoordiger liet vraagstuk van de doodstraf Sociale commissie der V.N. over prostitutie De Sociale Commissie der Ver. Naar vernomen wordt, heeft onze in een memorandum aan de ko- Naties heeft zich tegen bijzondere vertegenwoordiger te Peking, dr. J. ninklijke commissie, die door de En- licensering of registratie van pro- Vixseboxse, een officiële brief ont- ge]se regering werd benoemd om stituees verklaard. Dit besluit werd vangen van de nieuwbenoemde com- alle aspecten van de kwestie van de met 35 tegen 3 stemmen en 10 ont- munistische minister van Buiten- wenselijkheid van de doodstraf te houdingen genomen, bij stemming lands® Zaken in China, Chou en Lai, onderzoeken, spreken Britse gevan- over artikel 6 van de ontwerpcon- waarin de wens wordt uitgesproken genisgeestelijken zich uit voor de ventte ter bestrijding van handel in dat de communistische regering met doodstraf wegens moord. Ook zeg en exploitatie en prostitutie van alle landen van de wereld diploma- gen zij voorstander te zijn van de tieke betrekkingen zal onderhouden. personen. In het debat verklaarden de Ver. Staten, de Sowj et-Unie, Engeland, India, Pakistan en Polen zich voor een algehele afschaffing van de pro- Massa-arrestaties te Praag strop als middel tot executie, daar „het stigma, dat aan de terechtstel ling door ophanging verbonden is, het afschrikwekkend effect van de straf verhoogt." stitutie op grond van de overwe- Grote opwinding onder de bevolking Gevangenisdirecteuren gaven als ging, dat zy voor het internationale i hun mening te kennen ,dat de dood recht als een misdaad gold. De Praagse politie heeft pp gro.teijdoor de strop „snel en menselijk" Een Frans voorstel om „medische" schaal arrestaties uitgevoerd. Alj registratie goed te keuren werd ver- het Weg- en sp oorwegvenkeer uit] worpen. en naar Praag Werd gecontroleerd, Reeds gedurende die gehele Vreemde diplomaten in Rusland zijn niet vrij De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Herbert Evatt, heeft medegedeeld, dat Australië aan de Russische regering grotere bewegingsvrijheid voor de Austra lische diplomaten in Rusland heeft verzocht. Australië is van oordeel, dat zyn diplomaten in de Sowjet- Unie evenveel vrijheid moeten ge nieten, als de Russische diplomaten in Australië. Van alle geaccrediteerde diploma ten in de Sowj et-Unie is de bewe gingsvrijheid beperkt. was. Zij deelden mede, dat een „ge weldig aantal" sollicitaties voor de betrekking van beul waren ontvan gen. Het ontmantelings-vraagstuk De ontmanteling zou met vernieling gepaard gaan Oostenrijk en JoegoSlavië kunnen beste vrienden zijn Verklaring van dr. Figl Dr. Figl, de Oostenrijkse bonds kanselier, heeft verklaard, dat naar zijn mening, nu de kwestie-Karln- thië van de baan is, alle voorwaar den aanwezig zijn om tot een goede verstandhouding met Joego-Slavië te komen. RigI zeide, dat de economische be trekkingen met Joego-Slavië steeds beter worden. Joego-Slavië was op de Weense jaarbeurs vertegenwoor digd en Oostenrijk nam deel aan de jaarbeurs te Zagreb. Het bestuur van de vereniging Oostenrijk-Joego-Slavië is tot een studiereis door Joegoslavië uitge nodigd om de betrekkingen tussen bvide lanrïen te verbeteren. Te Hamburg werd het proces voortgezet tegen drie directeuren van de grote Duitse scheepsbouw- firma van Blohm und Voss, die er van worden beschuldigd machine rieën, welke voor ontmanteling wa ren bestemd, te hebben doen weg halen, zonder dat zij daarvoor toe stemming hadden. Voor het Britse hooggerechtshof, dat deze zaak behandelt, werd een verklaring der betrokken directeu ren voorgelezen, waarin zij mede deelden de machinerieën op „zuiver menslievende gronden" te hebben doen weghalen. De machinerieën waren naar een opslagplaats in het naby gelegen Harburg overgebracht. Do beschuldigden wensten ze te ge bruiken voor „nieuwe fabrieken, waarin Duitse arbeiders hun brood zullen kunnen verdienen". Verklaring van een der directeuren Wilhelm Dalldorf, één der drie di recteuren, verklaarde: „het zal ons nimmer mogelijk z^n de volledigs ontmanteling van de werven van Blohm und Voss als een rechtens veroorloofde daad te beschouwen. Onder herstelbetalingen wordt o.m. het leveren van machines verstaan, die in de plaats moeten komen van machines van in andere landen ver nielde fabrieken. In vele gevallen wordt de ontmanteling echter zo danig uitgevoerd, dat uitsluitend wordt vernield. Installaties van nieuwe, op onze werven gebouwde electrische centrales, worden ont manteld; met als gevolg dat het overblijvende slechts de waarde van oud ijzer heeft. Kranen, die nog vol komen intact of slechts licht be schadigd zijn, worden tot een hoop oud ijzer gemaakt. Van honderden nieuwe dekbalken en van machines voor het maken van gereedschap pen, die nog in goede staat verke ren, wordt schroot gemaakt. Allerlei soorten materiaal worden van onze scheepswerf gestolen. Om deze en andere redenen heb ik besloten zelf in te grijpen; ik heb enige machines en wat materiaal van onze werven laten weghalen, teneinde ze voor de Duitse economie behouden te doen blijven." Donderdagavond omstreeks half negen zijn onder Heenvliet tussen de trambrug die over het kanaal voor bij Spijkenisse ligt, en Zwartewaal twee uit tegenovergestelde richting komende treinen van de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij op el kaar gereden. Omstreeks kwart voor acht zou een stoomtram uit de richting Oost- voome passeren, terwijl tezelfder tijd uit Heenvliet een van Rotter dam komende stoomtram in tegen overgestelde richting op vertrekken stond. Aangezien deze tramtreinen bijna steeds op enkel spoor rijden, moet tevoren vaststaan, waar tege moetkomende treinen een wissel- punt zullen vinden, waar zij elkaar kunnen passeren. Daarom is het ge bruik dat op de diverse stations te lefonisch wordt nagevraagd, welk kruispunt benut zal worden. Ook nu ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein te lefonisch inlichtingen inwinnen en hem werd medegedeeld, dat de trei nen niet, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, elkaar bij het sta tion Zwartewaal zouden passeren, maar ongeveer anderhalve kilome ter eerder, n.l. ter hoogte van het Voomse kanaal Toen hy dit zijn machinist wilde mededelen bleejk hem dat zyn trein reeds vertrokken was. Vermoedelijk had de machinist verondersteld, dat hij weer was in gestapt. Waarschuwingspoging mislukt© De conducteur had de tegenwoor digheid van geest een motorrijder aan te klampen en zo ijlde hy op een ander vervoermiddel in het duister achter zyn trein aan, in de hoop deze nog tijdig te kunnen bereiken en een onheil te voorko men. Het heeft echter niet zo mo gen zijn. Toen hij ter hoogte van de brug over het Voomse kanaal ge komen was hoorde hij nog juist de geweldige botsing en het versplinte ren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aanzien lijke vaart recht op elkaar ingere den. De niet ingelichte machinist was met een normale gang de brug reeds gepasseerd en had de ter plaatse aanwezige bocht genomen, toen hij tot zijn ontsteltenis uit te genovergestelde richting de andere trein met grote snelheid zag nade ren. Ook de andere machinist zag het gevaar. Beiden remden uit alle macht, maar een hevige botsing was niet meer te vermijden. Beide man- Amerikanen werden schande lijk behandeld in Sowjet-zöne De V.S. hebben de Sowj et-Unie een in krachtige bewoordigen ge steld protest doen toekomen tegen de „ergerlijke" behandeling van Amerikanen, die naar de Sowjet- zöne van Duitsland afgedwaald wa ren. Deze behandeling is „op er gerlijke wijze in strijd met de meest elementaire maatstaven van inter nationaal fatsoen", aldus deze nota, die door de Amerikaanse ambassa deur te Moskou aan het Sowjetrus sische ministerie van Buitenlandse Zaken is overhandigd. „De Ameri kaanse regering verwacht, dat de Sowjetrussische functionarissen, die voor deze daden verantwoordelijk zijn, gestraft zullen worden". Zondag staking Antwerpse haven? Volgens de „Soir" heeft de Bel gische transportarbeidersbónd bevel gegeven tot een 24-urenstaking in de Antwerpse haven. Het werk zal Za terdag te 10 uur stopgezet worden tot Zondagavond. Dezer dagen hebben de „Nationale Belgische federatie transportarbei ders" en de „Belgische beroepsven* eniglng van internationale weg- transportarbeiders" de minister van Verkeer de moeilijkheden, welke de Belgische transporteurs in deze be drijfstak ondervonden, uiteengezet, en maatregelen voorgesteld om die te verhelpen. De minister beloofde bij deze gelegenheid de kwestie ten spoedigste to onderzoeken. nen konden op het laatste ogenblik nog van him machine springen en aan deze tegenwoordigheid van geest hebben zij het ongetwijfeld te danken, dat zij er ongedeerd zijn afgekomen. Beide locomotieven kwamen met zoveel kracht op el kaar, dat die van de uit Rotterdam komende trein de volgende wagen volkomen vernielde en er in drong. Paniek onder de reizigers Onder de reizigers van beide tramtreinen ontstond een paniek. Velen hadden bloedende wonden, voornamelijk veroorzaakt door glas scherven. De 51-jarige M. Witte uit Rotter dam, die op het balcon van een der eerste wagens had gestaan, was er het ergst aan toe. Hij liep een sche- delbasisfractuur op en brak een been. Per ziekenauto, ijlings uit Brielle ontboden, werd hij in zorg wekkende toestand naar het Zuider ziekenhuis vervoerd. Een vrouw en twee mannelijke reizigers werden minder ernstig gewond. De vrouw is eveneens near een der zieken huizen te Rotterdam gebracht. Zij klaagde over inwendige pijnen. Van de passagiers van beide trei nen hebben velen kunnen plaats ne men in voorbijkomende auto's, die hen naar de plaats hunner bestem ming brachten. Later verschenen ook bussen van de R.T.M. Zij zorg den voor het vervoer van de overige passagiers. Het parket uit Rotterdam was spoedig ter plaatse om de oorzaak van de ramp vast te stellen. De ma teriële schade is aanzienlijk. Het verkeer in beide richtingen is de gehele avond gestremd geweest. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbezorging staat, tussen haakjes, achter de naam van het schip vérmeid. Suriname: m.s. „Bonaire" (12 Oct). Indonesië: m.s. „Polydorus" (17 Oct) Curasao: m.s. „Delft" (18 Oct). Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag Zaterdag Spreuken 1522-33 Spreuken 161-9 Spreuken 1610-24 Spreuken 1625-33 Spreuken 171-9 Spreuken 1710-17 Spreuken 1718-28 WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Weinig verandering Na in de nacht weer plaatselijk mist en weinig wind, overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, maar overigens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 9 Oct Zon op 6.53, onder 18.01. Maan op 18.32, onder 9.27. 10 Oct. Zon op 6.65, onder 17.68. Maan op 18.49, onder 10.42. Laatste Kwartier 15 October Steunt Nederland Joego-Slavië De Nederlandse delegatie zal waarschijnlijk bij de verkiezing van nieulwte leden in de veiligheidsraad Zijn stem op Joegoi-Slavië uitbren gen, tenzfijid de toestand in Joego- Slavië zich plotseling «ui wijzigen of de andere mogendheden, die, Zoals de zaken' thans staan, waar schijnlijk! eveneens de JeegorSlavir sche candidatuur zullen steunen, van besluit veranderen, aldus verklaart ANP-Ameta uit Nederlandse legatie- kringen te Lake Succes. E.C.A.-missie enthousiast over Benelux De heer Clarence E. Hunter, hoofd van de speciale E.C.A.-missie in Ne derland, legde de volgende verkla ring af ten aanzien van de ontwerp overeenkomst betreffende de Beno- lux-voorunie. De aankondiging van Woensdag, dat de ontwerp-overeenkomst zal worden voorgelegd aan de Neder landse-, Belgische- en Luxemburgse regeringen, schenkt bijzondere vol doening aan de E.C.A. Uit deze aan kondiging blijkt duidelijk, dat de vruchten van <3e Benelux Unie spoe dig ten goede zullen komen aan de drie samenwerkende volken. Van E.C.A.-standpunt bezien, is het belangrijker, dat zij een leven dig voorbeeld ter navolging voor de rest van Europa zal vormen, hoe volken kunnen samenwerken in een economische unie. Het ia wel dui delijk, dat, wanneer Europa in 1952 op eigen benen zal moeten staan, de uitbouw van deze economische unie ter hand moet worden genomen. In een deel van Europa is nu een stap in de goede richting gedaan. Wff, de E.C.A., begroeten deze poging als een voorbeeld voor de andere Euro- peso ns ties. H.M de Koningin ontvangt Iraanse journalisten H.M. de Koningin heeft Donder dagochtend op het Paleis Soestdijk de Iraanse journalisten ontvangen, die op uitnodiging van de K.L.M. een bezoek aan ons land brengen. De journalisten overhandigden de Koningin een geheel uit ivoor inge legd schilderij van H.M. de Konin gin en Prins Berahard. De vorstin onderhield zich ruim een half uur met de Iraanse kran tenmensen. Amerikaanse financiële experts naar Nederland Een groep Amerikaanse senato ren, leden van de senaatscommissie voor bankwezen en valuta, zyn gis teren per „Queen Elizabeth" naar Europa vertrokken om in zes Euro pese landen de woningtoestand te bestuderen. Zy zullen ook Neder land bezoeken. Zy zullen vier dagen in Londen verblijven en dan doorreizen naar Bergen, Oslo, Stockholm, Kopenha gen, Amsterdam en Parijs. Tot de groep behoren de demo cratische senatoren Sparkman en Frear en de republikeinen Flanders en Bricker. De voorzitter van de commissie, senator Maybank (de mocraat), zal zich in Amsterdam by de groep voegen en de republi keinse senator Cain zal de reis naar Europa per vliegtuig maken. Bij de koppensnellers in het Mappigebied op N.-Guinea Missionarissen werden aangezien voor demonen Vrijdag 14 October a.s. zal in de grote aula van het Indisch Instituut te Amsterdam een lezing met licht beelden worden gehouden door pa ter C. Meuwese M.S.C., die werk zaam was in Nieuw-Guinea, over „Eerste kennismaking met de kop pensnellers en menseneters van het Koningin Juliana-riviergebied en de gewoonten van de koppensnellers in het Mappigebied". Deze missionaris is destijds teza men met pater J. Verschuren op tournee geweest voor een onderzoek naar nieuwe missiemogelykheden aan de Lasuarinenkust. Zij dachten de Cooksrivier af te zakken. Hun bleek, dat zij op een tot nu toe on bekende rivier waren gekomen, die zy de naam gaven van Koningin Juliana-rivier. Zy ontmoetten pa- poea'e (irrianen), die terukwamen van een „raaktocht". Deze inboorlin gen hadden nog nimmer blanken gezien. De missionarissen zagen zy aan voor demonen. Deze papoea's behoorden tot nog onbekende stam men, die nimmer contact hadden ge had met het Westen. Het m.s. „Johan van Oldenbar- neveldt", dat door schade aan de dynamo genoodzaakt was de haven van Lissabon aan te doen, heeft zyn reis u&or Indonesië voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1