DE ZIERIKZEESCHE COURANT De regering heeft het niet kunnen bolwerken Het gesprek over materiaalvoorziening heeft tot overeenkomst geleid In Oost-Duitsland wordt een Duitse democratische republiek gevormd vtujtsv: t te. sgsas kmc feagsav ZIERIKZEE SCHE NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w, 30 ct. Loss* numm*ri 10 et V»r*chljnl Iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct. per mm Succesje* (mas 13 mm.) minimum II,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-*889 BEDACHB EN ADMWISIRAIIBj tzmgs Nobelöraaï A 171» Zlarifcns, t Téleïbon M.U Drukkerij voorJi A W ZlsrlLttak DE REPLIEK van he< „Schouws Dagblad" Om begrijpelijke redenen heeft de redactie van het „Schouws Dagblad" gereageerd op ons artikel „Kranten- strijd" in het nummer van Donder dag 29 September j.L In grove lijnen hadden wij dit weerwoord ongeveer kunnen voorspellen. Er is evenwel een onderdeel van dit artikel, dat noopt een ogenblik het infanterie- wapen van de rustige polemiek te verwisselen met het snelvuurkanon der verontwaardiging. De redac teur is van mening, dat onze spijt over 't verschijnen van het „Schouws Dagblad" voortvloeit uit het verlo ren gegaan zijn van de monopolie positie van ons blad, waarvan wij in het bedoelde artikel om te komen tot ons doel, repten. Laten wij dan mogen verklaren, dat wij geen be hoefte gevoelen te polemiseren op een niveau waar de concurrentie zucht is aangewakkerd tot een wind, die elk woord verkeerd doet verstaan. Wanneer „de komeet „Schouws Dagblad"ons blad het licht ontneemt, dan zullen wij dat als feitelijkheid accepteren en ons niet mokkend verschuilen achter omstandigheden zus of zo. Uit het eerste artikel is trouwens reeds te concluderen, dat wij op dit stand punt staan. Hetgeen waarop ons „spijtig" doelde, geldt een heel an dere zaak. Maar daarover straks nog een enkel woord- De schrijver van het „antwoord aan de Zierikz. Nieuwsbode" heeft intussen nog een motief gevonden, dat aanleiding van onze spijt zou kunnen zijn. Wij citeren letterlijk: „tot voor-kort was het zo, dat de gezonde journalistieke wedijver om nieuws op Schouwen-Duiveland (te garen?) ontbrak. Ieder journalist weet, dat, wanneer er geen colle giale concurrentie is, de activiteit verslapt. En als „beter" komt, moet „minder" geleidelijk aan wijken". Het middenrif van deze schor pioen is van een goedwil lende opvoedkundige waarde, maar in de staart zit een wonderlijk al- sum van opgeblazenheid. Als een objectieve derde deze zin zou lan ceren, kon zij worden tot onderwerp van gesprek, waarbij (vooral jour nalistieke) kwaliteiten aan een nauwkeurige test worden onderwor pen. Nu een belanghebbende met deze zin schermt, betuigen wij onze dank, dat het „Schouws Dagblad" de poorten van de journalistieke he mel op Schouwen-Duiveland heeft opengestoten, heeft afgerekend met de beschuitpap van de Zierikzeese Nieuwsbode en nu eindelijk het Schouwse publiek kan vergasten op onvervalst krantenpalingbrood, om in regionale stijl te blijven. De volgende opmerking van de geachte schrijver kan dienen als brug naar de zin van het oorspron kelijk artikel. Uit dit artikel put de schrijver twee conclusies: ten eer ste, dat het algemeen belang van Schouwen-Duiveland samenvalt met het belang van de Nieuwsbode, ten tweede, dat de verschijning van het „Schouws Dagblad" de belangen van Schouwen-Duiveland schaadt. Er is geen enkele zinsnede of woord in het artikel „Krantenstrijd" dat gaat in de richting van de eerste conclu sie. 't Zou ook onvergeeflijk gebor neerd zijn, zulks te veronderstel len. Wel is het zo, dat ons blad met alle krachten zich inspant de belan gen van het eiland op zo bfeed mo gelijke basis te behartigen, maar dat is iets anders dan het bedoelde in de formulering van het „Schouws Dag blad". Verder zijn wij hoogstens van mening, dat aan een krant als 't „Schouws Dagblad" op ons eiland geen behoefte bestaat, maar dat zij de eilandelijke belangen zou scha den is een aantijging, die niet is uitgesproken noch bedoeld. Het „Schouws Dagblad" schaadt niet de belangen van het eiland, maar schaadt de belangen van do lande lijke principiële voorlichting geven de pers. Als er kennis was in de boezem van de uitgevers van het „Schouws Dagblad" met welk een moeite en zorgen b.v. het dagblad „Trouw" (terwille van de politieke parallel kiezen wij „Trouw" als voorbeeld) in stand wordt gehou den, zouden zij zich wel duizend maal bedenken alvorens eigen paro chie af te breken en zo op eigen houtje „groot dagblad" te spelen, dat „toch ook principieel voorlicht" en daarom even zo goed als de grote pers kan worden gelezen. De Zie- riVreese Nieuwsbode schaadt deze FRANKRIJK Het kabinet is afgetreden De Franse minister-president Queuille heeft bekend gemaakt dat het Franse kabinet is afge treden. Het parlement zal thans a.s. Za terdag bijeenkomen. De eerstvolgen de parlementszitting was oorspron kelijk op 18 October bepaald. De regering van Queuille heeft een levensduur van iets meer dan een jaar gehad, de langste van de acht kabinetten die na de bevrijding aan het bewind zijn geweest. Ook de Franse premier, Henri Queuille, is afgetreden. Queuille, die juist een bezoek had gebracht aan president Auriol, deel de de pers mede, dat de president nog zal beslissen of hij zijn ontslag zal aanvaarden. Het is mogelijk dat Auriol hem verzoekt het parlement hierover te polsen. Auriol had eerst geweigerd het ontslag te aanvaarden, doch Queuille had hem daarop gezegd, dat hij ten gevolge van onenigheid in het ka binet niet anders kon doen. Tsjechisch minister zegt dat zijn land paraat is Een dagorder voor het leger In een dagorder, ondertekend door generaal Svoboda, de Tsjecho- slowaakse minister van Defensie, en generaal Dragac, chef van de ge nerale staf, wordt verklaard, dat, „indien het noodzakelijk zou wor den, Tsjecho-Slowakije nog sterker zou komen te staan in de overtui ging, dat de vrijheid van het land en het volksdemocratische stelsel, dat tot socialisme leidt, gewapender hand verdedigd moeten worden". „Tsjecho-Slowakije zal zijn vast verbond met de Sowjet-Unie en met alle volksdemocraten en haar ge wapende machten, versterken", al dus deze dagorder. Op het ogenblik bevinden zich drie ministers buitenslands: Schu in an en Ramadier in de V.S., Moch te Rome. Indien Auriol het ontslag aanvaardt, zal het oude kabinet als „zakenkabinet" de lopende zaken af handelen. Inmiddels groeit de arbeidsonrust in Frankrijk. Uit verscheidene de len van het land worden demonstra ties en stakingen om hogere lonen gemeld. De socialisten wensen loons verhoging voor de meeste catego rieën van arbeiders, terwijl de ra dicalen en gematigden slechts loons verhoging voor de minst betaalden voorstaan. De Europese economische samenwerking Frankrijk heeft bij de organisatie voor Europese economische samen werking een lijst ingediend van de goederen, die uit de andere landen van het plan-Marshall zonder kwan titatieve beperkingen zullen mogen worden ingevoerd. Deze goederen omvatten ongeveer 20 van Fr ank- rij k's totale invoer uit West-Europa. Een soortgelijke maatregel is on langs genomen door België, Enge land en Italië. De Chinezen te Batavia zijn ingenomen mei het „nieuwe China" Een telegxam aan Mao Tse Toeng Dinsdag hebben ongeveer 80 Chi nese organisaties en verenigingen te Batavia een felicitatietelegram ge zonden aan de Chinese volksrege ring van Mao Tse Toeng. Volgens het Chinese dagblad „Keng Po" hebben de Chinees-Maleise dagbla den „Sin Po" en „Seda" en voorts de „Nanyangpost" dit telegram me de-ondertekend. Het telegram luid de: „Alle landen hebben met vol doening het bericht ontvangen van de tot standkoming van de volks regering der Chinese volksrepubliek. Gij zfjt allen geliefd door het volk en dat gij (dit zijn Mao Tse Toeng, vice-voorzitter Tsjoetes, Lioe Sjaot- ji, Seong Tsjinling, Li Tsjinjen, Fsjang Lan, Kao Kang en alle leden van de ministerraad) belangrijke po sities hebt kunnen bezetten in de centrale volksregering, is werkelijk op zijn plaats. De Chinezen overzee denken steeds aan het land hunner voorvaderen. Hiermede trachten wij onze medewerking te verlenen en beloven wij te zullen trachten te be werkstelligen, dat de gemeenschap pelijke beginselen van het volkscon gres ten uitvoer gebracht worden." Het Nederlandse vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" heeft een lange onderhouds- en herstellingsperiode doorgemaakt, waardoor zeer veel verbetering in de accomodatie van onderofficieren en manschappen werd verkregen, terwijl ook de hygiënische, huishoudelijke en verple- gingsinrichtingen aanzienlijk werden gemoderniseerd. Van de „Karei Doorman" worden grote houten stootblokken tewater gelaten, om te voorkomen dat de vliegtuigen, welke per Rijnaak worden aangevoerd langszij hei schip, beschadigd worden. De directie van de Franse spoorwegen te Parijs heeft een spe ciale ontsmettingsploeg, uitgerust met DDT-verstuivers, naar het Zwit serse grensstation Locle gezonden, dat door vlooien wordt geteisterd. Deze zouden door honden van tou rist en overgebracht zijn. Nederlands-Republikeinse besprekingen Atjeh wordt ingeschakeld in openbaar verkeer De informele besprekingen van de Nederlands-Republikeinse sub commissie, die zich bezighoudt met kwesties van materiaalvoorziening, hebben geleid tot de totstandkoming van een regeling voor de verzorging belangen zeer beslist niet. De re dactie weet van de strijd der gees ten (waarvan de schrijver gewaagt), maar zij weet ook, dat de regionale pers het, ontdaan van alle franjes en hoogdravendheid, hebben moet van de feiten van iedere daghet over politieke schotjes en godsdien stige heiningtjes heenreikend be lang, waar ieder mee heeft te ma- lang, waar ieder mee heeft te maken als touristenverkeer, woningbouw, den andere onderwerpen, die ook het „Schouws Dagblad" nooit zal be trekken in het raam van een prin cipieel artikel, maar waarvan ook zij het als regionaal dagblad zal moeten hebben. De schrijver van de repliek in het „Schouws Dagblad" heeft nog een pijl op zijn boogdie hij van een eigenaardige punt heeft voorzien. Hij is van mening, dat algemeen oriënterende artikels over Zeeland in de regionale pers- (in casu Schou wen-Duiveland) niet mogen ontbre ken. Wij voeren de pretentie niet, de algemeen Zeeuwse belangen te dienen, want de Zierikzeese Nieuws bode is geen provinciaal blad. Het wonderlijke is echter, dat ook het „Schouws Dagblad" geen provinciale krant is. Zij dient zich aan als dag blad voor Schouwen-Duiveland, al zo te kennen gevend, dat zij de Schouwse belangen wil dienen. Daarom wedt zij op het verkeerde paard, als zij van mening is be langstelling op Schouwen-Duiveland te kunnen wekken voor b.v. de uit spraken van de vroede vaderen van Nisse of welke Zuid-Bevelandse of Walcherse gemeente. De door ons gesignaleerde verhouding „geïsoleer de streek-rest van Nederland" ziet op de verhouding Schouwen-Duive- land-rest van Nederland en niet zo als het „Schouws Dagblad" meent op de verhouding Zeeland-rest van Nederland. Wij zijn van mening, dat men aan de overzijde van de Schelde voldoende de kunst verstaat tam tam voor eigen zaak te maken, zo luid zelfs, dat de noodzakelijk zachtere stem van ons eiland er door wordt overstemd. Vandaar dat niemand boven de Moerdijk weet, dat b.v. op Schouwen-Duiveland een grotere oppervlakte land onder water heeft gestaan dan op Walcheren, een re dactionele mededeling, die de pro vinciale pers nog nooit vet heeft af gedrukt. Het „Schouws Dagblad" ontzegt ons tenslotte niet het recht over het wereldgebeuren ook berichten te lanceren. Dit recht is ook onaan tastbaar. Er zijn nu eenmaal feiten in de wereld en er is ook commen taar. Dit laatste laten wij over aan de landelijke pers, en als compensa tie stelt de Zierikzeese Nieuwsbode haar kolommen ook ter beschikking van de verschillende uiteenlopende groeperingen, waarbij nooit en te nimmer ta.v. het Christelijk deel der bevolking, enige vorm van dis criminatie is toegepast. Wanneer er al leemten zijn in deze voorlichting, dan is dit slechts toe te schrijven aan een spijtig verzuim van Chris telijke zijde. Nooit heeft men tever geefs een beroep op de Zierikzeese Nieuwsbode gedaan, maar het is ons bekend, dat sommigen van Protes tants Christelijke zijde er geen prijs op stellen, dat hun werk, him ac tiviteit, hun verenigingsleven, onder ogen komt van andersdenkenden. Die mogelijkheid bestaat overigens alleen bij bladen als de Zierikzeese Nieuwsbode en gezien van Christe lijk standpunt lijkt ons dit van gro tere evangeliserende waarde, dan het laten circuleren van berichten en verslagen in eigen kring. Al deze dingen heeft het „Schouws Dagblad" over het hoofd gezien. Een blad als zij redigeert, onder de mo mentele omstandigheden op Schou wen-Duiveland, rangschikt zij onder de Christelijke vanzelfsprekendhe den en dat wil er bij ons niet in. Over het „feu sacré", waarmede zij is gestart, zullen wij echter geen af keuring laten horen. In zoverre het door ons gebruikte woord „etiket" dit heeft laten vermoeden, willen wü hier gaarne verklaren, dat dit woord in dit verband niet anders bedoelde te zijn, dan „signatuur", zoals (gelukkiger) in het begin van het omstreden artikel ook werd ge bruikt. van de TJNJL, aldus een bekendma king van het secretariaat der Ne derlandse delegatie in Indonesië. Deze regeling is 1 October inge gaan en andere bijzonderheden, die hieruit voortvloeien, worden thans uitgewerkt, waarna zij ter kennis van de militaire autorteiten zullen worden gebracht. Als directe maat regel tot uitvoering van de verzor ging der T.N.I. is door het departe ment van Economische Zaken reeds een ruime order geplaatst voor uni- formstof, terwijl van de beschikbare voorraad al een hoeveelheid voor verwerking ter beschikking is ge steld. Tevens wordt overleg ge pleegd over de verzorging van re publikeinse ambtenaren. Mede in verband met de plannen voor co- ordinering op het gebied van het be stuur is voortgezet overleg inzake deze materie noodzakelijk. Oriëntatiereis naar Kofcaradja Het communiqué zegt voorts, dat Nederlandse en republikeinse des kundigen een oriëntatiereis naar Ko- taradja hebben gemaakt Dit ge schiedde om na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn Kotaradja en daarmede Atjeh in 't openbaar ver keer in te schakelen. De algemene indruk van de oriënterende bespre kingen geeft grond voor de ver wachting, dat op vrij korte termijn Atjeh kan worden ingeschakeld. Er zullen nog besprekingen volgen. Ten aanzien van de republikeinse patrouille-gebieden op Sumatra (buiten Atjeh en de Niaa-eilanden) is een ruilovereenkomst tot stand gebracht, waardoor het handelsver keer met deze gebieden zal worden bevorderd. Het communiqué besluit: om in het algemeen het handels verkeer weer in normale banen te kunnen leiden, is 'n nieuwe regeling in bewerking. Hiervan wordt ver wacht, dat spoedig een betere ver deling van goederen over alle ge bieden op Java en Sumatra het ge volg zal zijn. De „Grote Beer" Met de „Grote Beer", die 2 Octo ber jJ. uit de haven van Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 14 A.A.T., Hy giënische afd. 7 December-divisie, de divisie Apotheek en het veld hospitaal van deze divisie en 81 A.A.T. Bureaucratie remt het Marshall-plan Mrming van di. Valentine De overtollige bureaucratische rompslomp stoort de werking van het plan-Marshall. Zij is oorzaak van „internationale discussies, nadelige vertragingen, wrevel en tijdverlies", zo verklaarde de president van de Rochester-universiteit, dr. Alan Va lentine, die gedurende ongeveer een jaar de E.CA.-missie in Nederland heeft geleid. Dr. Valentine wijt de verantwoor delijkheid hiervoor aan de „theore tici, die te Washington, op 5000 km afstand van de Europese gebeurte nissen, zetelen". Anderzijds prees hij „de vorderingen die werden ge maakt in de verwezenlijking van de Europese eenheid, en ojtl door Be nelux". Dr. Valentine voegde hier aan toe, dat het feit, dat de Europese produc tie in het voorjaar over het alge meen de vooroorlogse productie heeft overtroffen, duidelijk aantoont dat productieverhoging niet vol staat, immers de goederen hebben slechts waarde, in zover zij door iemand kunnen worden betaald en gebruikt. Zuid-Korea erkent nieuwe Chinese regering niet Zuid Korea zal de nieuwe Chinese regering niet erkennen, zo heeft de Koreaanse ambassadeur Sjin Sje- koe verklaard, die te Kanton arri veerde, aldus het centrale Chinese nieuwsbureau. Hetzelfde nieuwsbureau meldt, dat de ambassadeur heeft verklaard, dat de Chinese volksregering slechts een gewrocht is van de Sowjet-Unie en dat de erkenning door Rusland van het Chinese communistische re giem doet denken «an de erkenning van Mandsjoekwo dqor Japan in 1937. Men kan niemand beter ma ken dan met de rest van het goede dat in hem is. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Weinig verandering Na in de nacht en morgen weer op vele plaatsen mist en weinig wind, overdag: wolkenvelden afge wisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 8 Otct. Zon op 6.52, onder 18.03 Maan op 18.19, onder 8.15 Heden Volle Maan te 3.52 uur. Het vraagstuk der atoom energie houdt de aandacht James Webb, Amerikaans onder minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde tegenover verslaggevers dat in de toekomst, met tussenpozen, wederom besprekingen zullen wor den gehouden, waaraan door ver tegenwoordigers van Groot-Brittan- nië, Canada en de Ver. Staten zal worden deelgenomen. Deskundigen der betrokken regeringen bestude ren thans de resultaten van de kort geleden te Washington gehouden be sprekingen. Voor het heden waren de besprekingen, waarbij goede vor deringen waren gemaakt, geëindigd. „De mogelijkheden, welke toepas sing van de atoom-energie biedt, zijn op uitgebreide schaal onder zocht. Wij streven naar een deelge nootschap op het gebied van de ont wikkeling der atoom-energie", zeide Webb. Vandaag komt de volksraad bijeen De Volksraad in de Sowjetzdne van Duitsland ia voor vandaag bij eengeroepen om een „constitutionele regering van de Duitse democra tische republiek" te vormen. In een communiqué wordt ver klaard: „de vorming van een af zonderlijke West-Duitse staat, het bezettingstatuut, de ontmantelings- werkzaamheden, die in strijd zijn met het internationaal recht, de wei gering om een vredesverdrag te slui ten en de contróle, uitgeoefend door de hoge commissarissen, die zich zelfs uitstrekt tot kwesties als han delsverdragen tussen Oost- en Wast- Duitsland, hebben de ernstige na tionale nood onthuld, die in Duits land door de dictatoriale politiek van de Westelijke mogendheden te weeg is gebracht" Een „volkskamer" „Om do nationale belangen van het Duitse volk te beveiligen door nationale zelfhulp, wordt de derde Duitse volksraad, die door het derde Duitse volkscongres op 30 Mei 1949 werd gekozen, hierbij verzocht zich uit te roepen tot voorlopige kamer van afgevaardigden op grond van de artikelen van de constitutie, aan vaard door het volkscongres en de volksraad, en een constitutionele regering van de Duitse democrati sche republiek te vormen". De bedoelde constitutie voorziet in een „vfilkskamer" van 400 afge vaardigden, tot stand gekomen door vrije en geheime verkiezingen, en een Eerste Kamer van vertegen woordigers van de staten, in de ver houding van een afgevaardigde op 400.000 mensen. De bijeenkomst waar tot bijeen roeping werd besloten, werd door alle leidende politieke figuren uit de Sowjetzdne bijgewoond. De ge noemde besluiten werden eenstem mig genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1