DE TROONREDE Nederland staat nog voor grote economische moeilijkheden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voortzetting van internationale samenwerking - Naar een nieuwe rechtsorde met Indonesië - Bevordering van industrialisatie - De middenstand krijgt de speciale regeringsaandacht - Hogere productie eis van absolute noodzakelijkheid Besprekingen te Namen over Indone sische Unie waren van informele aard WOENSDAG Si >,Tiy:!.--r! 2949 ZHKMSWKMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. toj$e numm«r» tOct Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 12 cl per mm Succ*s)es (max 15 mm.) minimum I 1,- p. *tuV. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE* Lange Nobelstraal A 171, Zleriltree, Postbus na t Telefoon fjri 3Z Girorekeningen 137677 - Uitgever MV- Drukkerij vaarh Laten man 8* Qchlmat» Lange Nobelttraal A 171 - Zietlteee H.M. de Koningin sprak gister middag by de plechtige opening van de Staten-Generaal in de Ridder zaal te 's Gravenhage, de volgende Troonrede uit: „Leden der Staten-Generaal, Toen ik bet vorige jaar voor de eerste maal na mijn inhuldiging in uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkheden, waarvoor het ko ninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde ver wachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en ten gevolge waarvan het politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele ver anderingen in de internationale ver houdingen, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is. Deze veran deringen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkun dige, economische en militaire sa menwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere statöngroepe- ringen en zal naar vermogen bijdra gen tot de versterking van deze bin dingen van constructief karakter. Naar collectieve veiligheid Naast de samenwerking met onze zuidelijke buren in het verband van de Benelux, is die tussen de vijf mo gendheden van het verdrag van Brussel verder gegroeid. In het af gelopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord- Atlantisch verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese landen zijn aan gesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke gro ter eenheid van Europa. In het Noord-Atlantische pact is samen werking verkregen tussen een aan tal staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve vei ligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krach ten inzet voor de bescherming van veiligheid en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het hand vest der Verenigde Naties. Dat de belangstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van gróte en steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nauwere samenwerking met de volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne be vorderen. De Amerikaanse hulp Andermaal zal Nederland in het komende Jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van do Verenigde Staten onder hot Europeso horstel programma. Alloen door een geza menlijk West-Europees optreden zal dit programma de maximale vruchten kunnen afwerpen. On danks onvermijdelijke onvolkomen heden is de nog jonge organisatie voor Europese economischo samen werking het aangewezen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak. Daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende in vloed kunnen uitgaan. De zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige economische unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vor deringen, die reeds gemaakt wer den, zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen. De verdere ontwik keling der algemene Europese sa menwerking kan aan) een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij het voorlopig slechts W.-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese gemeenschap niet op nieuw in gevaar zal kunnen bren gen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Ne derland en Duitsland is in het be lang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Nederland en de overzeese gebiedsdelen Zwaar is de druk,, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust, als gevolg van het uitblijven van definitieve overeen stemming over een nieuwe rechts orde, Smartelijk zijn in het bijzon der de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slacht offer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de ronde tafel-conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, datj hoe ernstig en ingewikkeld de vraag stukken ook zijn, die zij tot oplos sing moet brengen, de partijen er in zullen slagen spoedig een bevredi gend eindresultaat te bereiken. Mo ge daaruit voortkomen een samen werking op voet van gelijkheid tus sen de volkeren van een vrij en sou- verein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samen gaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autono mie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van ge meenschappelijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkhe den uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere over weging van de wijze,- waarop de nieuwe opbouw van het koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, datv de Rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld verkeert, tot bezorgdheid. Tekort op betalingsbalans Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is ingetreden in de verhouding tus sen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans, in het bijzon der met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp die ons land ten deelt valt in hét kader van het Europees herstel programma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds vermin derd en zal over enkele jaren aflo pen. Na de sanering van het geld wezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staaan ons volk hierbij te wachten, moei lijkheden, die slechts bij een ge coördineerde actie op verschillende terreinen van regeringsbeleid en grote krachtsinspanning van allen zullen zijn te overwinnen. Met de gewijzigde economische noodzake lijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belasting- ontwerpen is zowel aan deze om- Op het Canadese passagiersschip „Noronic", dat de Grote Meren be vaart, is Zaterdagnacht een grote brand uitgebroken, die aan meer dan 100 mensen het leven kostte. Binnen enige minuten na het uitbreken van de brand stond het schip van voren tot achter in lichter laaie. Som mige passagiers wisten zich hét leven te redden door in pyama van boord te springen. Een luchtfoto van het brandende schip, dat in de baai van Toronto lag gemeerd. De R.T.C. Er zijn bruggen om de standpunten te verzoenen De informele besprekingen te Na men tussen ide leiders van die drie delegaties ter Rcmdetafel-clonferen- tie hebben de standpunten tem aan zien van idie NederlandS-Indonesisclhl^ Unie nader tot elkaar gebrajdht, z|0i verklaarden Iwblingelklhte waarne mers tegenover de special© cor respondent van het A.N.P. Ziij' vestigden er de nahidaldht op. dat bespreking van do voorlopige resultaten to interne vergaderingen der verschillende delegaties nog tnoiost plaats vinden. De B.F.O. 'en de republikeinse delegatie Zulten zi'dh hierover nog heden beraden. Van de Nederlandse delegatie is slechts bekend, dat Zij vandaag niet mee? bijeen zal komen. Zolang do delegaties hun standpunten tegen over de voorlopige resultaten vain Namen nog niet hebben bepaald, is elke veronderstelling t©n aanzien van de inhoud dezer resultaten nog pre matuur, Waarnemers geve®; .echter te kennen, dat gezien hetgeen er de laatste -wéken van de Uniebe sprekingen en 'de mentogsversdliiUetn daaromtrent is bekend gewlorden deze resultaten het karakter zelf, van de Unie betreffen. Do indruk bestaat, aldus de spedale OorreS- potnidenit van het A.N.P., dat do delegatieleiders het thans met el kaar eens züjh, dat middelen kunnen w'orcleai gevonden om da standpun ten in d'it opzicht mot elkaar te verzoenen door niet al te yeel vast te houden aan te voren bepaal de definities, doch tin plaats daarvan zoeken naar een gemeenschappelijke basis hvaarop de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië in ge meenschappelijk verband prèetisch kan wérden verwezenlijkt. De formulering hiervan 'Zal nader moeten geschieden door d6 deskun digen. Hert experiment pm „in tlon- clave" te gaan, Hvordt algemeen geslaagd geacht en' Zou haar Werd medegedeeld, mogelijk in andere gevallen twérden herhaald, standigheden als aan sociale over wegingen aandacht gegeven. Materiële militaire hulp Ook by de militaire verplichtin gen, die Nederland in hét belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband, zal rekening zijn te houden met het geen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door de ver krijgen materiële hulp zal worden vergemakkelijkt. De zo-even ge noemde economische noodzakelijk heden worden in sterke mate be heerst door het feit, dat de concur rentie op de wereldmarkt voortdu rend in kracht toeneemt. De ver- kopersmarkt heeft zich in een ko persmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke da ling van het tegenwoordige voor zieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waar lijk nationale zaak waaraan een ieder op de plaats waar hij is ge steld, zal moeten medewerken. Wijzigingen op monetair gebied De wijzigingen op monetair ge bied, die bezig zijn zich te voltrek ken in overleg met het Internatio nale MonetaireFonds, zullen zon der twijfel invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der onderschei dene landen. Ook Nederland zal de omstandigheden, waaronder het handels- en betalingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in me nig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal de taak, waarvan ik zo-even sprak, slechts ten volle kunnen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het be reiken en handhaven van een in in ternationaal verband concurrerend niveau der productiekosten en ver groting van de productie, verhoging van de arbeidsproductiviteit, mede door opvoering van de efficiëncy, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke investeringen voor ver vanging, modernisering en uitbrei ding zijn hiertoe vereist. Deze in vesteringen zullen een uitvoerbevor- derend of invoerbespaxend karakter Jmoeten dragen. Zij dienen vooral 'in de industrie tot stand te worden (gebracht. Ook met het oog op de ^werkgelegenheid, die voor de snel 'toenemende bevolking moet wor den geschapen en die in het bijzon der van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de re gering de bevordering van de in dustrialisatie een van de kernpun ten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zij aan de emi gratie bijzondere aandacht schen ken. Arbeidsvrede Het stemt tot verheugenis, dat on danks na-oorlogse spanningen en -moeilijkheden, de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de ja ren na de bevrijding mogelijk is ge weest, heeft in belangrijke mate bij gedragen tot wat aan herstel van de welvaart de slands is bereikt. Handhaving van een goede samen werking tussen overheid, werkge vers- en arbeidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende mo netaire verhoudingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg ge pleegd worden. Pogingen om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goederen- en dienstenverkeer te ge raken, worden door Nederland krachtig gesteund. Binnenslands wordt een einde gemaakt aan detail bemoeienissen, die zijn voortge vloeid uit de schaars te-economie, moar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de li quidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende con currentie, gepaard met zware be drijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vak bekwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de ex port, van grote betekenis worden ge acht. Bestaanszekerheid voor de landbouw De toenemende behoefte aan voe ding voor het snel in.aantal groeien de Nederlandse volk en de belang rijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouwbeleid blijft er op ge richt de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar be staanszekerheid op lange termijn door middel van productie- en marktordening en voortgaande ver betering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de in ternationale verhoudingen, het In donesische vraagstuk en het finan- cieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de ver dere verwezenlijking van het pro gram ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook andere onderwer pen in verband met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op ver schillende departementen ter hand genomen. Bevordering der stoffelijke en geestelijke welvaart Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen oplegt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstre ken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrok ken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en ver woesting herrezen land een waar dige plaats te doen innemen in de internationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik da gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." De liefde wordt door liefde ontvonkt en opgewekt. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het R.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Weinig verandering Na in de nanacht en vroege och tend tamelijk lage temperatuur en op vele plaatsen mist, overdag wis selende bewolking met voorname lijk in het Noorden plaatselijk en kele buien; langs de Waddenkust zwakke tot matige Noordelijke wind, elders weinig wind; weinig verande ring in temperatuur. 22 Sept. Zon op 6.25, onder 18.40. Maan op 6.02, onder 18.46. Nieuwe Maan 22 Sept. te 13.21. Prijs-stop afgekondigd Het Directoraat-Generaal van de Prijzen deelt, mede, dat in de Ne derlandse Staatscourant van 20 de zer, de beschikking Prijs-stop 1949, ondertekend door de ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat, is gepu bliceerd. Op grond van deze beschikking is het niet geoorloofd de prijzen van goederen en diensten, waarvoor de prijsbeheersing was opgeheven, te verhogen boven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dat wil dus zeggen, dat de genen, die goederen verkopen of te koop aanbieden, geen hogere prij zen mogen berekenen, dan zij op 17 September deden. Degenen, die, afgaand op geruchten van devalua tie, hun prijzen reeds hebben ver hoogd, zullen deze dienovereenkom- stg moeten verlagen. Voor de niet in prijs vrijgegeven goederen blijven uiteraard de bestaande voorschrif ten van kracht. De controle op de prijzen zal over het gehele land voorlopig worden verscherpt. Mr. Teulings benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken Bij Koninklijk Besluit van 16 Sep tember is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken Mr. F. G. J. C. M. Teulings te Vught, lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraaL Mr. Teulings werd op 15 Novem ber 1891 geboren, bezocht het gym nasium en studeerde aan de Ge meente-universiteit te Amsterdam, waar hij in 1916 promoveerde tot Dr. in de rechtswetenschappen. Ver volgens werd hy directéur van de afdeling Dag- en Weekbladuitgevery van de N.V. „C. N. Teulings' Ko ninklijke drukkerijen" te 's Herto genbosch. Van 1929-1948 had Mr. Teulings zitting in de Tweede Ka mer voor de K.V.P. en sinds Juli 1948 is hij lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Prof. Kranenburg opnieuw voorzitter van de Eerste Kamer Bij Koninklijk Besluit is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal voor de zitting welke is begonnen op de 20e September, benoemd prof. Mr. R. Kranenburg. Verliezen bij de Darul Islam Uit welingelichte bron wprdt te Batavia tvérnolmlen, 'dat to het tijd vak tvlan 13 tot ten Wet 16, Septem ber bij: ide voortgezette patrouille- gevechtem ten Zuiden van de lijn Garoet—Tasikmialaja, tussen "Neder landse (patrouilles en benden v|an koletoal Sanfij Himvawi» Zoals ge- die 73 Imian zijn gesneuveld. Aan Nederlandse zijd© werden geen ver liezen geleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1