West-Duitsland koos zijn eerste parlement DE ZIERIKZEESCHE COURANJ De uitslag der Staatsgreep in Syrië maakt een West-Duitse verkiezingen einde aan het dictatoriale regime Christen-Democraten en Sociaal-Democraten wonnen de zetels in de stembusstrijd DINSDAG 19 AUGUSTUS 1949 MRIKZEESCIILSMEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENT1ÊN Prijs per 3 inrd.^blj vooruitbetaling I *3.90, p. w. 30 ct. Lota» nummort tOct VertchiJnJ Iedere werkdag. AdvertentieprQj 12 ct per mm Succetiei (ma» 15 mm.) minimum 11,— p. tUlk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 eHOaCHB EU «DMMlSERMffi, taajs MabehSaaS A ZüfcsS&ECv ObfiOsc? CO t, tjotcimr. m ^Qgaaotoiiyp GZBÖ ttögsaa» CKtt DtctEö9«cr5& feflrsryro &Q3&S& EEECX» Kt*te!?Eg3 A Tfrs-frsm leverde geen verrassing op De West-Duitse verkiezingen heb ben geen verrassingen opgeleverd en globaal is het voornaamste re sultaat, dat in de lijn der binnen landse Duitse politiek niets veran deren sal, nu een eigen Duitse re gering gevormd gaat worden. De vrij algemene verwachting was reeds voor de verkiezing, dat deze geen grote wijzigingen zou brengen ten aanzien van de onder linge sterkte der leidende partijen en dat slechts voor de liberaal ge tinte vrije democraten en enkele rechtse groepen winsten te behalen zouden zijn. Deze verwachting, alsmede die, dat de communisten door de Rus sische politiek inzake Oost-Duits- land, opnieuw hun positie zouden zien afbrokkelen, is volledig be waarheid. De liberale groep heeft meer dan een millioen stemmen ge wonnen in vergelijking met de twee drie jaren geleden gehouden plaat selijke verkiezingen. Zij is de derde partij geworden en heeft daarmee ook haar positie versterkt in haar bondgenootschap met de christe- lijk-demoeratische unie. Het is bij voorbaat zeker, dat dit bondgenootschap in de eerste West- Duitse regering zal worden voortge zet, hoewel in cultureel, politiek en school-politiek opzicht de gezichts punten dezer partijen ver uiteen lopen. Dit laatste is geen hindernis ge weest in het huidige economische bestuur, doch kan zeer wel een der zere punten van de komende rege ringscoalitie worden. In elk geval is de liberale positie ten opzichte van de leidende partij van dr. Adenauer versterkt. Daar mee is de socialistische aanval op de tot nog toe gevoerde liberale econo mische politiek volkomen afgesla gen. De materiële vooruitgang, in West-Duitsland onder deze vrije economie bereikt, was dan ook te groot om de socialisten een redelijke kans te geven. Professor Ludwig Er- hard, de liberale christen-demo- crat, zal zonder enige twijfel in de nieuwe regering de economische lei ding in handen blijven houden. De nieuwe Bondsdag, die uit 403 leden bestaat, zal zeven September te Bonn bijeenkomen om een kabi netsformateur aan te wijzen, doch men kan bij voorbaat aapnemen, dat daartoe dr. Adenauer, als de leider der grootste partij, de C.D.U., zal worden gekozen. Doch zelfs de versterking van de liberale bond genoot kan Adenauer geen meer derheid bezorgen zonder derden in de coalitie te betrekken. De kabi netsformateur behoeft daartoe even wel geen beroep te doen op enkele rechtse en zeer rechtse groeperingen die een aanzienlijke aanhang, voor namelijk in de Britse zóne hebben verkregen. Hij zal naar alle waar schijnlijkheid bouwen op samen werking met de Beierse partij, die zeer sterke Beierse zelfstandigheids- gevoelens vertegenwoordigt, doch verder als regeringspartner zeer wel acceptabel is. Dit brengt met zich mede, dat een christelijk-libe- raal Westduits kabinet zich onafhan kelijk van de rechtse groepen zal kunnen maken. De vrees, dat deze rechtse groepen een krachtige positie zouden kunnen gaan innemen, is dus niet geheel bewaarheid, doch het feit, dat zij kiem hebben kunnen schieten in 't volk, wordt hier als verontrustend genoeg beschouwd. Dit geldt voor namelijk voor in de Britse zóne op getreden Duitse rechtse partij, een oorspronkelijk wegens militaristi sche en nationalistische tendenties door het Britse bestuur geweerde groep. Neder-Saksen en in het bij zonder de streken van Hannover en Brunswijk zijn de sterkste nationa listische bolwerken. De communisten hebben een aan zienlijke achteruitgang geboekt. Hun verlies komt neer op een ach teruitgang van welhaast vijftig pro cent. Ook in dit opzicht hebben de verkiezingen dus nauwkeurig de tendenties gevolgd, die in geheel West-Europa te bespeuren zijn. De socialisten hebben, evenals de gfrTst.rV-v {ïJ'vo&AsBr tzn fsss&töa bs« President Hoesni Zaim werd voor een vuurpeleton geplaatst President Hoesni Zaim, die in Maart van dit jaar door een staatsgreep in Syrië aan de macht kwam en de Duce van het Nabije Oosten werd genoemd, is door een staatsgreep ten val gebracht Na overrompeling van zijn lijfwacht, werd hij uit zijn paleis gesleept en tezamen met zijn eerste minister doodgeschoten. tot president. Zijn maatregelen wa ren niet populair. Hij verbood vijf kranten en liet zijn portret overal op straat aanplakken. Hij was van plan om de grenzen van Syrië te doen versterken en het land de lei dende mogendheid van de Levant te maken. Syrië (dat een bevolking heeft van drie millioen) is Frans man daatgebied geweest in de tijd tus sen de twee wereldoorlogen en is onafhankelijk geworden in 1941, toen de troepen van Vichy werden verdreven door de Britse en vrije Franse legers. De leider van deze staatsgreep, kolonel Hinnawi, verklaarde deze staatsgreep te hebben beraamd om dat het volk -begon te morren over de onderdrukking van Hoesni en zijn naaste medewerkers. De vol gende stap zou zijn het vormen van een democratische regering. De be staande oorlogsraad nam alle macht in handen en liet een aantal vrien den van Hoesni en functionnaris- sen arresteren. In een aan het volk gerichte proclamatie stond: „De ty- ran is geëxecuteerd. Hij was ver blind door zijn macht. Slechte raad gevingen hadden hem bedorven. Hij heeft Syrië aan grote gevaren bloot gesteld. Het leger is handelend op getreden om het land te redden en om Hoesni's politieregering uit de weg te ruimen. Het zal thans het bewind in handen leggen van de loyale politieke leiders." Samenwerking met de Arabische Liga De eerste van een reeks bespre kingen met het doel te komen tot de overschakeling naar een burger lijk bestuur in Syrië, werd Zondag avond op het ministerie van Oorlog gehouden. Er werden enkele be sluiten genomen ter opheffing van Zaim's decreten. Deze betreffen o.m. 1. de opheffing van het verbod van merendeels politieke bladen, waar toe Zaim gelast bad en 2. het we- deraanstellen van personen, die door Zflim uit hun functies waren gezet. De hoge militaire raad van Syrië had de Syrische politieke partijen, die sinds de machtsaanvaarding van Hoesni Zaim verboden geweest zijn, verzocht bijeen te komen voor be sprekingen over de vorming van een nationale regering. De Raad ver klaarde dat Syrië ten volle zou sa menwerken met de ledenstaten van de Arabische Liga. De revolutionnaire partij van Hin nawi heeft de avondklok voor ge heel Syrië afgekondigd van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Zaim zou naar verluidt, de offi cier, die de lijfwacht van Zaim bui ten gevecht stelde, 8000 pond ster ling aangeboden hebben voor zijn ontsnapping. Hij zou echter ten ant woord gekregen hebben, dat „dat te goedkoop is voor een verrader." Mussin al Barazi, de premier, werd het eerst terechtgesteld. Hij weende en jammerde voor het vuur peloton, niettegenstaande Zaim hem smeekte kalm te blijven. Hoesni's levensloop Kolonel Hoesni, die 62 jaar oud en getrouwd was, stond gedurende de oorlog aan het hoofd van de troe pen van de Franse regering te Vichy in Syrië en streed tegen de Britse troepen. Hij werd commandant van het Syrische leger in Mei van het vorige jaar. Kort nadat hij in Maart 1949 de macht in handen had geno men, maakte een referendum hem houden. Zij zijn de tweede partij gebleven met een half millioen stemmen minder dan de CJD.U. en zullen met hun voorliefde voor de gebonden economie de basis der op positie blijven uitmaken. Hun grote kracht zal daarbij lig gen in het feit, dat zij buiten het economische terrein vele gebieden kunnen vinden, waarop zij de libe ralen nader staan dan de christen democraten. Opmerkelijk blijft het grote aan tal personen, dat voor de idee van 'een eigen regering niet eens zo warm loopt, dat het ter stembus kwam. De deelnemers aan de stem ming vormden slechte een weinig meer dan zeventig procent en de belangstelling was zelfs in steden als Frankfurt, Dusseldorf en Karels- ruhe uitermate mat. Er was nau welijks enig publiek verzameld bij bij de luidsprekers, die Zondag avond do eerste resultaten verkon- Soekarno richtte boodschap tot India President Sukarno heeft in een boodschap aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag van India de hoop uitgesproken, dat, „evenals wij vrienden zijn geweest in de geschie denis en vrienden in de strijd voor de vrijheid, wij vrienden zullen zijn in de vredestijd en samen zullen werken voor de vrede in Azië en de wereld". Verder zegt de boodschap, die ge richt is tot Tsjarkrarvati Radjago- palatsjari, gouveneur-generaal van India: „Het is onze overtuiging, dat de strijd van India ook de strijd van Indonesië is. Immers, welke krach ten kunnen deze gigantische strijd om de vrijheid van Azië, waarin Birma, India en andere landen van Azië in korte tijd successievelijk hun vrijheid verkregen, weerstaan? Het is deze gemeenschappelijke strijd van Azië, die in zijn huidige inten siteit weldra Indonesië volledig zal bevrijden en het een gelijkwaardige plaats kunnen verzekeren onder de vrije landen van Azië en de we reld". Burgers van India in Indonesië zowel in Batavia als in Djocja troffen voorbereidingen om Maan dag India's onafhankelijkheidsdag te vieren. President Sukarno zou te Djocja een openbare bijeenkomst toespreken, nadat op het Hoofdplein de vlag van India zou zyn gehesen. Tevens werd een receptie gehouden door de Indiase kolonie. Pandit Nehru, premier van India, heeft president Sukarno zijn geluk wensen doen toekomen ter gelegen heid van de onafhankelijkheidsdag van de Republiek op 17 Augustus. Nieuwe Syrische regering gevormd De nieuwbenoemde Syrische pre mier, Hasjem Atassi Pasja, heeft een nieuwe regering gevormd. De portefeuille van Defensie houdt ge neraal Abdoellah Oetfeh, die ook onder Hoesni Zaim minister van De fensie was. A kram Hoerani, pers- adviseur van Hoesni, is minister van Landbouw geworden. Minister van Buitenlandse Zaken is Nazim Kod- si. De minister van Openbare Wer ken, Medjdeddine el Djabri, hield deze portefeuille ook in de regering die in Maart door Hoesni omver ge- worpen was. Albanese grenzen van partisanen gezuiverd In een communiqué van de Griek se generale staf wordt verklaard, dat de Griekse troepen bij de zui vering van de Kirstalopighi-hoogte, bij de Albanese grens, op Grieks ge bied, de lijken van 20 Albanese sol daten en het archief van een Alba nees batallon gevonden hebben. Bij de hezetting van de hoogte zouden de Griekse troepen van Albanees gebied af door kanonnen beschoten zijn. Alle verzet in het gebied van Vitsi is thans afgelopen. De parti sanen zijn vernietigd, behalve ten Westen van het Prespameer, waar zij volgens het communiqué naar Albanië zijn gevlucht. Ambassadeur van Kleïlens in Nederland Met het vliegtuig uit New York arriveerde Maandagmorgen op het vliegveld Schiphol de Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens. De heer van Kleffens is voor een gebruikelijk routinebezoek naar ons land gekomen en vertrok van het vliegveld rechtstreeks naar het de partement van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Op enkele hem door een verslag gever van het A.N.P. gestelde vra gen, zeide de heer van Kleffens niet deel te zullen nemen aan de ronde tafelconferentie, maar mogelijk wel de openingszitting te zullen bijwo nen. Wanneer hij naar Washington zal terugkeren is nog niet bepaald. Amerik. skymaster in zee gestort Zes en dertig overlevenden van een viermotorige Skymaster van de Amerikaanse maatschappij „Trans- ocean Airlines", die Maandagmor gen bij de Ierse kust in zee gestort is, zijn door een vissersboot opga- pikt. Er waren 68 passagiers aan boord van het vliegtuig. Tot de be manning behoorde de bekende Ame rikaanse pilote Ruth Nichols. Het vliegtuig was op weg van Rome naar New York. Het ongeluk gebeurde op een afstand van 60 km van Shannon. Nader wordt gemeld, dat 85 over levenden geborgen zijn. Het vliegtuig had aan het vlieg veld Shannon mededeling gedaan van een tekort aan benzine. Van de 58 inzittenden van het vliegtuig be hoorden er negen tot de bemanning en twee anderen eveneens tot het peroneel der maatschappij. De ove rige 47 inzittenden waren alle Ita liaanse emigranten met bestemming Venezuela. Het is beter zichzelf zijn eigen gebreken voor ogen te houden, dan aan anderen de hunne. 422 Chinese burgers, afkomstig uit het Zuidelijk deel van bet re gentschap Blitar, die sinds de twee- de politionele adtie ontvoerd ble ken t© zijin en in de bergen ge ïnterneerd toiarejn, rijn thans vrij gelaten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Büt, geldig tot Dinsdagavond: Weinig verandering In de nanacht en ochtend plaat selijk nevel of mist; overdag droog en overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren; zwakke en af en toe ma tige wind uit uiteenlopende rich- tinggen. 17 Aug, Zon op 8.20, onder 20.01. Maan op 22.42, onder 15.10. Heden Laatste Kwartier te 23.59. Persstemmen over de staatsgreep in Syrië In de linkse Franse pers wordt de bewering geopperd, dat Groot- Britannië tot de staatsgreep in Syrië heeft aangezet om „van een vijandig regiem af te komen". „Combat" noemt het doodschieten van Hoesni Zaim "een etappe van de strijd, welke in Washington, Lon den en Parijs wordt geleverd om de heerschappij over het Midden-Oos ten". „In deze episode is Londen aan de winnende hand", aldus het blad. De „New York Herald Tribune" verklaart, dat de coup d'état in Syrië niet anders dan verwarring kan stichten. „Het is te hopen, dat de bedrijvers van deze staatsgreep him beloften waar zullen maken en dat er een overtuigende en begrij pelijke rechtvaardiging zal komen. De „New York Times" zegt, dat er „geen twijfel aan bestaat, dat de twee Syrische staatsgrepen slechts uiterlijke manifestaties zijn van de revolutionnaire woelingen in de .Arabische wereld tengevolge van de door Israël toegebrachte neder laag." 1; onafbantoelijkeu 3; totaal 403 De „Bundestag komt September te Bonn samen z0teis. De vierhonderd afgevaardigden van de „Bundestag" komen begin, Sep tember te Bonn bijeen, om een re gering te vormen en samen met vertegenwoordigers van de provin ciale parlementen de president van de nieuwe republiek te kiezen. Zondag werd een nieuw Europees land geboren, toen de bevolking van West-Duitsland het eerste par lement voor de nieufwle Duitse Fe derale Republiek koos» Het Wlaren de eerste vrijie algemene verkie zingen sinds 1933. 29.6 milliner Mezers kozen 242 afgevaardigden rechtstreeks en 158 indirect. Uit 2297 oaudidaten kon men een keus maken. Voor het eerst na 1933 zijn in West-Duitsland Weer vrije algemene verfriezfingen gehouden. In 1933 gat Hitier bevel dat de kiezers „ja" moesten stemmen, maar thans had men ikeus w'elke partij men het sterkst vertegenwoordigd wenste te zien. Toch tolas men de oude tijd nog niet vergeten en wlerd rij le vendig gehouden' door verschillende schlagers uit de naza-tijd, die de strijkjes in de verschillende café's ten beste gaven. Gok de „klad"- schilders hadden 'snachts hun ga ven ten toon gespreid door haken kruisen op de verkieringsaffi'difes aan te brengen. Portretten op de aanplakbiljetten van de christen democraten in de Franse zónestad had men zodanig veranderd, d'at de koppen op Hitler leken. Het overgrote deel der kiezers heeft het hoofd koel gehouden1 en gewaardeerd dat men weer vrij Zijin keus kon bepalen. Men stond overal in dichte rijen voor de stem lokalen. In Hannover en Hamburg stemden 85 pet. von het aantal V8 «6* 66 pldt; Op de verschillende stations stonden stembussen, zodat reizigers h/uin uitstapje niet behoefden te onder breken. Ook hadden de geallieerden voor deze Zondag het rijverbod opgeheven. De Christen-Democraten vormen de grootste partij De christen-democraten hebben met een neuslengte do wedren om de plaats van grootst© partij in het eerste parlement van de nieuWe Westduitse republiek gewonnen'. Volgens de voorlopige algemene uit slag hebben Zondag 7.305.241 West- Duitse kiezers hun stem uitgebracht op de christelijk-demjOCTatlsche par tij, die als midden-partij beschouwd wiordt, tegen 6.869.991 op de so ciaal-democraten. De communistische partij, waar op bij vorige provinciale verkiezin gen van na de oorlog doior een op tien Duitsers wérd gestemd, is in stemmen aantal sterk achteruitge gaan, Zondag stemden slechts aan op de negentien Duitsers op deze partij'. De voorlopige zetelverdeling is als volgt: christen-democraten 139; sociaal democraten 131; vrije demjoieraten 52; communisten 18; Duitse partij 17; Beierse partij 16; economisch© reconstructieve partij 11; katho lieke centrumpartij' 10; Duitse recht- „Duitsers stellen belang in hnn politieke lot" Van het totaal aantal zetels tobr- dan er 240 toegewezen bij directe verkiezing 'en de rest volgens een systeem van evenredige vertegen woordiging middels stemming op partijlijsten. Behalve de communistische leider. Max Reimann, die te Dortmund een zware nederlaag leed, hebben de meeste der vooraanstaande par tijleiders bij de idireote verkiezing een zetel verkregen, Adenauer, de leider van dedhris- tendemoc'ra ten, Werd met een gro te meerderheid gekozen te Bonn. de hoofdstad van de mieuWe West- Duitse staat. Dr. Schumacher, de sociaal-demor cratische leider, die een arm en een been mist, is te Hannover in die Britse zóne gekozen met ©en meer derheid van meer dan twintigdui zend stemmen. Dr. Puender, de cJhristelijik-demo- cratische blzonale bestuurder, ver klaarde. dat het grote percentage van uitgebrachte stemmen aan het buitenland heeft getoond, dat het Duitse volk belang stelt in Zijn politieke lot" en dart „de geallieer den thans geen bezwaren meer kun nen aanvoeren tegen het geven van meer verantWootrdettj&hoid aan de LÏ t Wijziging der financierings regeling woningbouw 1948 De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft enige be langrijke veranderingen aange bracht in de financieringsregeling woningbouw 1948. Op grond van de ze regeling kon, tot dusver, finan ciële steun van rijkswege worden verkregen voor de bouw van wo ningen, al dan niet met bedrijfs ruimte, tot een inhoud van ten hoog ste 500 m8. Dit maximum is nu ver- laagd en de steun voor woningen met bedrijfsruimte is vervallen. Na 1 September a.s. zullen de ge meentebesturen slechte die aanvra gen om toekenning van een rijksbij drage in behandeling nemen, die betrekking hebben op de bouw van woningen, waarvan de inhoud niet meer bedraagt dan 375 m8 in één- gezinsbuizen en 325 m8 in meerge- zinshuizen. Ten behoeve van de huisvesting van grote gezinnen kan bij wijze van uitzondering de finan cieringsregeling ook toepassing vin den voor de bouw van woningen van ten hoogste 375 m8 in meerge- tnnqVnn'ypn, mits het aantal wonin gen, groter dan 325 m8 per complex niet meer bedraagt dan 15 procent van het totale aantal. De in de financieringsregeling aangebrachte veranderingen slui ten verder de toekenning van rijks bijdragen uit voor woningen, die te vens bedrijfsruimte bevatten. Uiteraard blijft na verkregen goedkeuring de bouw van wo ningen tot maximaal 600 m8 inhoud, eventueel met bijbehorende be drijfsruimte, mogelijk; financiële steun van rijkswege voor de bouw van dergelijke grote woningen zal echter niet meer worden verleend. In de financieringsregeling is een nieuw artikel opgenomen, volgens hetwelk allé toezeggingen krachtens de financieringsregelingen woning bouw 1947 en 1948, waarvoor de aanvragen vóór 1 September 1949 bij de gemeentebesturen zijn inge diend, slechte dan worden gehono reerd, indien uiterlijk op 80 Juni 1950 met de uitvoering van de bouw een begin is gemaakt. Zaterdagochtend werd de leer fabriek te Kemalanwetsn, gemeen,te Malang, door kwaadwilligen in brand gestekon. De schade bedraagt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1