DE ZIERIKZEESCHE COURANT De laatste Nederlandse troepen hebben Djocja verlaten Ex-Hongaars minister doet ont hullingen over Russische militaire plannen De Nederl. cineasten te Marokko filmden een „aapmens" DONDERDAG 6u JUKI 1949 ABONNEMENTEN EN AOVERTENTlgN Prijs per 3. mnd., bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct. Iojio nummon 10 ct Verschijnt ieder* werkdag AdvurtontlopriJ» 12 ct oer mm Succesje» (m«* 15 mm.) minimum II,— p. stuk ri% 'T* 'r^rgyng ZIERIKMMatJSNILUWSBODK WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE* lange Nobelstraal A 171, Zlerilczee, Postbus nr. I. Telefoon ar. 32, Girorekening «e. 137677 - Uilgavoi MV. Drukkerij voorh. lakenman Ochlman tango Nobelstraal A 171 Zierikzee. De retraite geschiedde rustig Aan de vooravond van de ontrui ming van de stad Djokjakarta sein de de correspondent van Aneta uit Djoc-a: ..Hedenavond zal de terug trekking van alle Nederlandse troe pen uit de residentie Djokjakarta up dc stad Djocja zijn voltooid"; In de loop van de dag von den Nederlandse troepenbewegingen plaats, waarbij onder meer de troe pen uit Kalioerang, Klasan en de bezetting van het vliegveld Maguwo op Djocja werden teruggetrokken. Dit terugtrekken is zonder inci denten verlopen, met uitzonderling van één geval, waarbij de Neder landse troepen door drie man wer den beschoten, dié zijn neergelegd Bij dijt incident waren waarnemers van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië aanwezig De inzetting van Kalioerang dopr Nederrantise troepen zal, met het oog op de watervoorziening, zo lang mogelijk worden gehandhaafd, terwijl ook de A.N.I.EM. (de Alge mene Nederlands-Indische Electriei- teits-Maatschappij) tot op het laat ste ogenblik voor de levering van stroom zal zorg dragen. De waarnemers van de Unci De militaire waarnemers vna de Commissie der Verenigde Naties Hongaars gezant in Amerika op doorreis in Nederland Mr. Andrew Sik, Hongaarse ge zant in de Verenigde Staten, arri veerde Dinsdagmiddag op Schiphol. Mr. Sik was die morgen pm. half adht van Budapest vertrokken en ia 's avonds per K.L.M. doorgereisd naar New York. De heer Sik is van Januari 1945 af Hongaars gezant in Amerika. Gedurende de oorlog ver bleef hij te Moskpu en wias lid van de exil regering aldaar (zo,als be kend bestonden èr tijdens de oor log twee exil-regeringen, een te Moskou en een te Londen). De heer Sik, die doctor in de ge schiedenis is, was zeer goed pp de hoogte met de 'historie van ons land. Over de Hongaarse economi sche organisatie liet hij zich als volgt uit: „de voedselsituatie in Hongarije is buitengewoon goed en de wederopbouw! van de 'hoofdstad is zeer gunstig. De salarissen zijn nog wait laag, maar er is alle hoop, dat ook hier verbetering in zal komen". „Natuurlijk", aldus de heer Sik, „staan de Amerikanen let of wat achterdochtig tegenover mij. maar tb meen in het voordeel te zijn, doordat ilk zowel het Rus sische als het Amerikaanse volk van zeer nabij heb leren kennen". De heer Sik is 57 jaar oud en ge huwd met een Russische vroulw1. De wereld om in een zeiljacht Een Deens jacht met drie man nen en twee vrouwen aan boord! is op leen reis om de werelidi tel Cuxhaven aangekomen. De „Yoga" zal zich via Amsterdam en1 Antwer pen naar "Franse en Spaanse ha vens begeven. De bemanning hoopt in het begin van de winter ZuM- Amerika te bereiken. Eigenaar en kapitein van het j acht is Curt Rei mor uit Taurbail/ (Denemarken), die twee jaair gele den in een ieenpersaans-zeilbqot eeh1 reis maakte van Kopenhagen naar Istanboel. Britse spoormannen gaan het langzaam aan doen Afgevaardigden, die 460.000 Brit se spoormannen vertegenwoordigen, hebben met overweldigende meer derheid besloten een „langzaam aan stakingte beginnen en geen overwerk te verrichten met ingang van as. Zondag, als protest tegen het feit dat de door de vakvereni ging, de Nationale Bond van Spoor wegpersoneel, gesteldie looneisen af gewezen zijn. Een woordvoerder van de Bond hoeft de crisis de ernstigste van de laatste anderhalf jaar genoemd, de periode dat de spoorwegen door de staat worden beheerd. voor Indonesië zijn uiterst actief; zij doorkruisen het gebied van .Djocja in hun jeer-s voortdurend. 'De stad Djocja is Woensdag door de Nederlandse troepen ontruimd. Woensdagochtend begon de ont ruiming met 'het wegtrekken door de T.-brigade uit de aan de Zui delijke stadsrand gelegen militaire posten. De bedoeling was, dat te 12 uur een verzamelpunt zou zijn bereikt, dat ten Oosten van de spoorweg en de Kali Tjode is ge legen. 's Middags tegen drie uur waren de Nederlandse troepen uit Djooja teruggetrokken; de troepen marcheerden af in de richting van Magelang en namen stellingen in, die op een afstand, van ongeveer zes en een halve (kilometer van laatstgenoemde stad zijn verwijderd. Vandaag vindt de laatste fase van de ontruiming plaats, waarbij de Nederlandse troèpen zullen wo r den teruggetrokken naar definitieve, buiten de residentie Djofüjakarta ge legen stellingen. De posifie der katholieken in Roemenië is bedroevend In een communiqué vajn de Vati caanse persdienst wordt verklaard, dat de Katholieke Kerk in Roe menië aan de meest „hevige ver volging" bl,oot staat. Het communiqué wordt gevolgd door een waarschuwing van Vati caanse kringen, dat de positie van de kerk in Tsjecho-Sipwakije en Polen aanzienlijk slechter zou wor den. „'Het vorig jaar was de beurt arm Hongarije en Roemenië", aldus een Vaticaanse zegsman. „Dit jaar zullen het Ts j echo -Slow akijd en Po len rijh". De vervolging in Roemenië begon in Juli jl., toen -de regering plotse ling het concordaat met de Heilige Stoel verwierp en het was sindsdien slechter geworden, aldus het Com muniqué. Alle bisschoppen van de Byzan tijnse Katholieke ritus waren in October jl. gearresteerd en drie van de vijf bisschoppen van de Latijnse ritus waren „afgezet". De twee overblijvende Latijnse bis schappen warén thans gearresteerd, zo- wlordt gezegd. De positie Van honderden pries ters en kloosterzusters, die gewei gerd hadden zich bij de afgeschei den kerk aan te sluiten en er in geslaagd waren arrestatie te ont komen, was bijzonder bedroevend, aldus het communiqué. „Zij wOTden door de politie achtervolgd, zon der enig middel van bestaan, en kunnen geen werk vinden zonder ontdekt te wiorden". Incidenten in Amerikaanse zwembaden Maandag Cq Dinsdag is hot in verscheidene iopenbare zwemgele- getuhedenj te Washington tussen jonge negers eai blanken tpt eelm handgemeen gekomen. Groepen jonge blanken idiemon- streeiiden tegen een poging van het beheer der parken en openbare plaatsen ,om het rassenonderscheid, dat in de meeste parken en zwem baden1 van die Amerikaanse hoofd stad in aoht wordt genomen af te schaffen: Ten gevolge van de voor gevallen incidenten schijnen de be voegde ambtenaren voorlopig yian die beslissing te hebben afgezien. Korea schouv&plaafs van zware gevechten De Korea-commissie van de V.N. heeft gerapporteerd dat zware ge vechten, waarbij van artillerie en machinegeweren wordt gebruik ge maakt, aan de gang zijn op een plaats nabij de grens tussen Noord en Zuid-Korea. De commissie heeft de plaats be zocht en is naar Seoel teruggekeerd. De gevechten vinden plaats, aldus het rapport dat naar Lake Success is getelegrafeerd, tussen troepen uit Zuid-Korea (door de Amerikanen bezet) en contingenten van het Noord-Koreaanse leger. (Noord- Korea, dat vroeger door de Russen was bezet, is thans „volksrepu bliek"). Het weer Is overal zeer warm In een groot deel van Europa heerste Dinsdag grote warmte: in Parijs, Rome en Frankfort regi streerde men temperaturen van 27 graden. De tot nu toe hoogste tem peratuur wordt met 31 graden uit Toulouse gemeld. Uit Rome wordt bericht, dat in geheel Italië eeri vochtige hitte heerst. Verspreide regenbuien ge durende het weekeinde deden- de vrees verminderen voor schade aan de buitengewoon goede oogst die men verwacht. Men voorspelt ver der een vochtige hitte zonder regen. Het meteorologisch instituut te Frankfort verwacht droog warm weer in geheel Duitsland gedurende de komende tien dagen of zelfs lan ger. Engeland, Schotland en Wales, die 15 dagen zonder regen zijn geweest, gingen gisteren 'n „absolute droogte" in. De temperatuur te Londen was omstreeks twaalf uur 25 graden. De vorige nacht bleven duizenden Lon- denaats in de openlucht. Zij sliepen in parken en aan de oevers van de Theems. Uit New York wordt gemeld, dat koelere lucht en regen een tijdelijke opluchting aan vele gebieden in de warm-weergordel van Amerika brachten. De Noordoostelijke staten kregen weinig regen, doch een koele lucht stroom van de Hudsonbaai verbrak in vele gebieden de hitteperiode. Satellietstaten zouden in 1951 klaar voor de oorlog zijn Naar aanleiding van nitsluitings maatregelen in de Surrey-haven te Londen, heeft het stakingscomité besloten tot uitroeping van een al gemene staking In alle Londensie havens. In een artikel in de „Saturday Evening Post" verklaart Miklós'Ny aradi, de voormalige Hongaarse mi nister van Financiën, die in Dec. j.l. uit zijn land is gevlucht, o.m. dat „de satellietlanden van de Sow- j et-Unie militaire maatregelen heb ben genomen om in 1951 voor de oorlog klaar te zijn." Nyaradi beweert dat de Komin- form in September j.l. op de Krim een geheime vergadering heeft ge houden om „dit militair bondge nootschap tegen de Westelijke lan den" te organiseren. Volgèns de voormalige Hongaarse minister zou de Kominform voorne mens zijn tegen 1951 een leger van 1.850.000 manschappen op de been te brengen, dat door de Sowj et-Unie met behulp van een soort leen- en pachtwet zou worden uitgerust. Nyaradi zegt verder, dat de Rus sische adjunct-minister van Buiten landse Zaken, Wladimir Dokanozof, die op het ogenblik van de Duitse aanval tegen Rusland ambassadeur in Duitsland was, in Juli j.L, toen zij beiden te Boedapest verbleven, zeide dat binnen drie jaar een oor log zou worden „uitgelokt door de Westelijke mogendheden". - 22 Juli Wereldgezondheidsdag De gemengde commissie van de Wereldgezoudfoeiidsraad heeft met 21 tegen 2 stemmen bij 17 ont houdingen de toekomstige begroting van de organisatie, die 77 milltoen dollar bedraagt, goedgekeurd. 16 landen waren afwezig. Van haar 'kant heeft de program- commissie tot besluit van haar werk zaamheden eenparig een door Israel geamendeerde Egyptische resolutie goedgekeurd, waarbij de organisatie wordt gemachtigd haar Werk van geneeskundige bijstand aan de Ara bische vluchtelingen in Palestina voort te Zetten. De p ro grammajcloinmissie heeft bovendien met 82 tegen 16 stemmen een door de Egyptisdhè delegatie geamendeerde Griekse resolutie aan genomen, waarbij' de wiereldgezonid- organisatie wordt verzocht de aan dacht van de economische en so ciale raad der V.N. te vestigen op het lot van de vluchtelingen over het algemeen. Tenslotte heeft de Commissie be sloten, dat van' 1950 af de wereld- geZondhei'dsdag op 7 April zal wor den gevierd. Bij! uitzondering zal dit thans gebeuren op 22 Juli. Paul van Zeeland kabinetsformateur De prins-regent heeft van Zee land, minister van Staat (C.V.P.) met de vorming van een kabinet be- Vgt. Van Zeeland heeft dez? op dracht aanvaard. Op de vraag of hij reeds een plan had, antwoordde de formateur, dat hij een en ander nog zou overwegen en telefonisch het eerste contact zou opnemen. Van Zeeland heeft Woensdag in het parlement de pers ontvangen om mededelingen te doen van de eerste resultaten van zijn besprekin gen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier is geweest, is een des kundige op economisch gebied. Aanbeveling voor algemene persraad in F.ngeland De Engelse regeringscommissie voor de pers heeft na twee jaar on derzoek een rapport gepubliceerd, waarin wordt aanbevolen, dat vrij willig een algemene persraad wordt gevormd als centrale instantie om de onaantastbaarheid en verant woordelijkheid van de pers tegen over hét publiek te waarborgen en te bevorderen. Het rapport gaat thans naar het parlement, waar het in debat komt. Het stelt voor, dat deze raad uit minstens 25 leden zal bestaan, die de directeuren, redacteuren en an dere journalisten vertegenwoordi gen en voor 20 procent (waaronder de voorzitter), buitenstaanders zijn. Thans op zoek naar levende nomadenstammen De Nederlandse cineast C. van Sijn en zijn assistent, de heer J. H. Soer, die onlangs naar Marokko vertrokken om daar een documen taire film in kleuren op te nemen, arriveerden onlangs in Skoura. Na ruim een maand temidden der Berberstammen in het woeste At- lasgebied te hebben geleefd, wil den deze Nederlanders namelijk in bovengenoemde plaats; ,vde aap mens" gaan zoeken, over wiens be staan onder de Berbers geruchten gingen. Na verschillende dagen gezocht te hebben, ontdekten onze landge noten in Skoura een wezen, welks schedel een zeer sterke gelijkenis met die van een aap vertoonde en dat deswege door zijn omgeving als „aapmens" werd aangeduid. Bij de ze aapachtige schedel ontbreekt het voorhoofd. Abnormaal wijd-uit- staande oren en dicht opeenstaande, diepliggende ogen vormen voorts de kenmerken van de „aapmens" van Skoura. Bovendien zijn de ar men van dit schepsel vrij lang en de benen relatief te kort. De aap mens kan niet spreken, doch stoot slechts smakkende geluiden uit. In de regel loopt hij naakt, daar hij alle hem aangeboden kleding na enige dagen in repen scheurt. De „Instituut Scientifique" te Rabath toont zeer grote belangstelling voqr dit biologischwel zeer merkwaar dige phenomeen. Natuurlijk legden de cineasten „Hessah", zoals deze aapmens wordt genoemd, op de film vast. Op het ogenblik zijn de heren van Sijn en Soer op weg naar Zaga- rah: dat is „poort der woestijn" om de in de Sahara levende nomaden stammen op te zoeken, die tot he den toe nog nimmer werden gefilmd Rusland en Frankrijk tegen gebed in de V.N. Een Angelsaksisch voorstel om de algemene vergadering van de V.N. onder de bescherming te plaatsen van de Goddelijke Voorzienigheid en elke vergadering te beginnen met een minuut stilte om God's ze gen af te smeken, is in de voorbe reidingscommissie van de algemene vergadering door de Sowj et-afge vaardigde gecritiseerd. Deze zeide, dat het voorstel, gezien de grote verscheidenheid in godsdienstige en philosophische overtuiging der afge vaardigden, die reeds zo zeer ver deeld zijn wat de politieke proble men betreft, slechts de algemene verdeeldheid onder de afgevaardig den kan doen toenemen. De Franse afgevaardigde zeide, zonder zich uit te spreken tegen het voorstel, dat godsdienstige uitin gen meer op hun plaats waren in kerken en tempels, dan in organi saties zoals de V.N., waar zij om re den van de grote verscheidenheid in geloofsbelijdenissen alle beteke nis zouden verliezen. Wat de Franse communis tische ex-minister van defensie Frankrijkberokkende De Fratnse minister van Defensie, Paul Ramadiier, heeft in de matiio- uaiö vergadering het wdoxd gevoerd ter verdediging van de regerings- vrnrsbeHeP-, welke -een reorganisa tie van ide genationaliseerde Franse vliiegtuiginidustrie ten doel. hebben. In zijn toespraak oefende Rama diier scheipie critiëk! uit iep de po litiek, welke van 1944 toit 1946 ido,or de toenmalige communistische minister van luchtvaart, Qharles Tiülon, is gevoerd. Ramadiier verklaarde, dat tijdens het bewind van Tillom orders zijn gegeven' voor ide bouw van 2900 vliegtuigen van ©en vooroorlogs type, waarmede ©en bedrag van 100 milliard francs was gemoeid; Sommige vliegtuigfabrieken wa ren omgebouwd vQor de vervaardi ging van tractors, bussen ejd., doch idiit was wolkomen improvisatorisch" geschied en ponder dat er enige aandacht was besteed' aan het ren dabel maken van de omgebouwde fabrieken". Tijdens het debat in de Franse nationale vergadering bevonden zich honderden politie-agenten in de buurt van het parlementsgebouw, teneinde eventuele demonstraties te voorkomen. Japannezen keren als communisten uit Rusland terug Ongeveer 2000 Japanse krijgsge vangenen zijn na een verblijf van vier jaar in Siberië, te Maizaroe ge- debarkeerd onder het zingen van de Internationale, aldus meldt het of ficiële Japanse persagentschap Kio- do (vroeger Domei). Volgens Kiodo verklaarde het me rendeel der gerepatrieerden gezwo ren te hebben, zich aan te sluiten bij de communistische partij van Ja pan. „Wij hebben deze eed vrijwillig afgelegd en al de 95.000 Japanners die dit jaar uit Rusland zullen te rugkeren, zullen dit ook gedaan hebben", zo werd gezegd. Naar het Japanse persbureau ver der meldde, was de physieke condi tie der teruggekeerden opvallend beter dan in vorige jaren. Ook wa ren zij beter gekleed. De Russen beginnen weer te saboteren te Berlijn De Russische autoriteiten hebben Dinsdag beslag gelegd op vracht auto's, die met materiaal voor de thans in de Westelijke sector in aan bouw zijnde electrische centrale uit de Westelijke zone te Berlijn aan kwamen, aldus melden de Ameri kaanse autoriteiten. Tezamen met de Britten doen de Amerikanen stappen bij de Russische autoritei ten om het materiaal en de auto's terug te krijgen. maar het overwint Dimmer. Het kwade zegeviert dikwijls, WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Veel bewolking Na in de nacht veel bewolking met op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen, pverdag weer opklaringen en droog weer; in het binnenland iets frisser, maar in de kustgebieden plaatselijke hogere temperaturen; zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noord oost 1 Juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 10.21, onder Eerste Kwartier 3 Juli De „Willem Ruys" is weer vertrokken De „Willem Ruys" vertrok Dins dagmiddag weer met 1000 passa giers, met dien verstande, dat daar van nog 100 aan boord moeten ko men, allemaal Engelsen. Onder deze passagiers bevinden zich 334 kin deren en enige honderden alleen- reizende vrouwen. Daaruit is af te leiden, dat weer vele gezinnen in Indonesië gecompleteerd zullen worden. Ook gaan er Marva's en leden van het VJELK. mee, ongeveer 40 in totaaL Als „teken van het seizoen" kan dienen, dat tientallen passagiers een kantje Hollandse nieuwe hebben meegenomen. Ze hebben de haring in depot gegeven aan de chef van de koelcel. De opsporingsdienst In Indonesië Aan boord stond de heer C. D. van der Harst hoofd van de opspo ringsdienst van vermiste overlede nen in Indonesië, een onderhoud toe. „Het bezuinigingsspook dreigt" zei de heer van der Harst „en daar om ga ik terug. De opsporingsdienst heeft een aantal bijkantoren, zoals Soerabaja, Semarang en Bandoeng. Mijn plan was juist geweest er nog enige uitbreiding aan te geven, maar van particuliere zijde bereikte mij het bericht of hardnekkig gerucht dat men daarentegen bijkantoren wil gaan opheffen. Dit zou zeer on aangenaam zijn. Van de 40.000 ge vallen, die de dienst te behande len kreeg, is de helft tot volledige klaarheid gebracht en van de ove rige 20.000 misschien nog een kwart, maar er zijn altijd nog 15.000 ge vallen van Europeanen, van wie het overlijden nog niet met voldoende zekerheid is vastgesteld om een overlijdensakte te kunnen afgeven. En deze is voor de nabestaanden van groot belang, onder meer ook om de verzekeringssom uitbetaald te krijgen. U begrijpt dus, van hoe groot belang deze opsporingsdienst is." Opgravingen gaven mooie resultaten Onder leiding van de conservator van het Rijksmuseum „Twenthe" te Enschede, zijn in het Usselerveen opgravingen verricht, die bijzonder goede resultaten hebben opgeleverd. Men is tot de conclusie gekomen, dat hier omstreeks 7000 jaren voor Christus mensen hebben gewoond. Een deel van de in het Usselerveen gelegen heuvelrug is reeds onder zocht, waarbij ongeveer 10.000 ste nen, bewerkte en onbewerkte, zijn gevonden. Deze heuvelrug is de rijkste vind plaats in heel N.W.-Europa. In hoofdzaak zijn mesje, pijlpunten en z.g. schrabbers aangetroffen. De schrabbers werden o.m. gebruikt om huiden schoon te krabben. Zij wer den, evenals de pijlpunten, uit vuur stenen geslagen met behulp van stenen. Deze vuurstenen zijn in Twente nog nooit aangetroffen, zo dat ze geïmporteerd moeten zijn. In totaal zijn reeds 25 werkplaatsen bloot gelegd. Op de ene plaats vond men niets dan mesjes, op de andere trof men slechts pijlpunten of schrabbers aan. Dit wijst er op, dat men in die tijd reeds een soort van werkverdeling kende. Binnenkort zal een wetenschap pelijke commissie uit Leiden de re sultaten der opgravingen in ogen schouw nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1