Laatste tabaksbon Stad en Provincie Zierikzees klokkenlied Zonder veel kosten wordt Veere een aantrekkelijkheid rijker Met iets van het triomferende, dat een toreador in de ogen moet hebben als de stier de arena wordt uitgesleept, moet ik mijn laatste ta baksbonnetjes op de toonbank heb ben neergelegd. ,,'t Is afgelopen", zei hij met bij na trieste stem, ,.ik heb ze niet meer nodig." Ik had van deze laatste inloverlng 'n heroïsch feit willen maken, want het toeval wilde, dat ongeveer de balans tussen bonnen cn tabak, na een lange periode waarin het ho peloos mis was, weer in evenwicht begon te komen. Deze laatste maal was er aanleiding de tabaksman, die zoveel geduld en liefde jegens mij heeft moeten betrachten, nog eens te verrassen. „Nee meneer, ik heb er maar niet een molentje van gemaakt, hier zijn de laatste bonnetjes, eerlijk tot de laatste. Ik behoor niet tot het euvele gilde, dat een wissel trok op een spoedige beëindiging van de rant soenering. Tot op het laatst wil ik u uw „gerechtigheid" geven." En nu wilde de tabakshandelaar de laatste bonnetjes niet eens meer hebben. Enfin, wij stonden dus nu voor het voldongen feit. Mits er enige papieren of klinkende daal ders in mijn portemonnaie waren, kon ik heel dit domein leeg kopen. Mijn zelfrespect, zo dikwijls geknakt in deze sterk riekende winkel, zou voortaan niet meer te lijden heb ben onder een acuut gebrek aan geurig kruid al of niet bewerkt. Hoe dikwijls immers maakte dit gebrek een gang naar Canossa nodig. Men kon dan nog wel doen, of men heel de wereld te verteren had, maar dat laagje schijn werd schielijk weg gevaagd na de controle van de ta baksman, die hoofdschuddend een kaart van tussen een beduimelde bos haalde. Nu waren opeens de rollen om gedraaid. Hier stond ik als mens, dat in het verleden blijk gaf van waardering voor het edel kruid ta bak. Daar wist de tabaksman van mee te praten. Hij, de tabakswin- kelier, had mij nu nodig, er waren rechten in het spel gekomen, die uitgingen boven de kleinmiezelige begrenzing van een verfomfaaid ta bakskaartje. Het was nu mogelijk, om combinaties te kopen van tabak in allerlei vorm en bewerking. Dit feit vond ik zo indrukwekkend, dat ik mijn goeie tabaksman lang heb aangestaard. Als in een visioen zag ik nog mijn op de kachel gedroogde Wageningse shag van duistere af komst, met veel vocht en zand. De pakjes „Belse' met dat feitelijk af schuwelijke smaakje, enfin, alle his torische schimmen van Consi tot blazertje en nog meer, kwamen in deze rijk voorziene winkel voorbij trekken. Alle gradaties van nico- tinevernedering had ik meegemaakt, behalve buitenpersoonlijke „buk- shag" en daar stond ik nu tegenover de machtige heerser uit het voorbije tijdperk. „Ik heb mijn bonnen nog" ge plakt, maar het was niet meer nodig volgens het distributiekantoor; als ik dat geweten had", zei de winke lier, met iets smalends ten opzichte van bonnen in het algemeen en ta baksbonnen in het bijzonder, in zijn stem. Gesterkt en in rook gehuld ging ik de winkel uit, met gevoelens van waardering, want heus, de tabaks man heeft me altijd prima geholpen. Noors schip vaart lichter in de grond Twee andere schepen aan de grond Bij ih©iig weer is het Noorse schip „Ogna" van da rederij Mowinekeis ter ihoogte van Hoedekensikerke in aanvaring gekomen met de lichter ■Dampo I. De lichter is gezonken. I>e Ogna, die te Bergen (Noorwe gen) thuis behoort en 4998 b.r.t. meet, is met naar Antwerpen opgevaren. Bij' de aanvaring deden ziclh geen ongelukken vqot. De Damco meette 1091 toh ien was gelladen met kolen op weg naiar Gent. Het schip, dat na die aanva ring onmiddellijk zonk, werd ge sleept door de sleepboot Hinde. Do tim opvarenden, schipper en knecht met twee vrouwen en in totaal zes kinderen, konden zich met de roei boot to veiligheid stellen. Even la ter werden zij daar de sleepboot „Hinde" aan boord! genomen. De Ogna heeft lidhte schade en is, hoewel ide kapitein aanvankelijk het plan had naar Antwerpen door te varen, door enkele zeesleepbo ten naar ide BiezeÜngS© Ham ge bracht. Het Braziliaanse stoomschip ,,Loui- ga Quade" van de rederij Brast- lidro, groot 5.408 registerton, onder- weg van Rotterdam naar Antwer pen, is gistermorgen bij Walsoor den aa/n de grond gevaren. Sleep boten vertrokken onmiddellijk ter assistentie. Nog een tweede schip ls bij1 Wals oorden omhoog gevaren: de Noor se boot „Roy", groot 4871 b.r.t. De doorvaart bij Walsoorden is door de gestrande Braziliaan -en de „Roy" thans uitermate nauw ge worden. De „Roy" kwam geladen met ijzererts van Narvik' en was be stemd voor Antwerpen. Het schip vaart voor de rederij Kjerlemd to Bergen (Noorwegen). Sleepboten hebben intussen het Braziliaanse schip losgekregen. Hoffman tegen verlaging der E.CA-hulp Da Amerikaanse Senaatscommis sie voor de toewijzingen heeft do hearings" over het Europese hulp verleningsplan gesloten. De admi nistrateur van 'de E.C.A., Paul Hoff man, bleef op zijn stuk staan ten aanzien van zijn verzot tegen eeh belangrijke verlaging van hot be drag, -dal in het tweede jaar van do Marshall-hulp ter beschikking van' de E.C.A. gesteld zal worden. De republikeinse senator Wherry- verklaarde evenwel, dat hij een .ver daging van vijf tot tien proeenlt zou steunen. Tijdens de bijeenkomst werd te- vans scherpe critiek geuit over da nieuwe Engels-Argentijnse handels overeenkomst. Paul Hoffman ver klaarde tegenover de commissie, dat het duidelijk was, dat het plairr- Marshaill zijn doel niet zou berei ken, wanneer Europa zou weige ren <de belemmeringen voor de we- röldlhatncLel uit die weg te ruimen. Ofschoon Hoffman het bilateral isme veroordeelt, zeide hij' tot de com missie, dat Engeland over geen an dere leverimgsbron voer vllees be schikt dan Argentinië. Het wrak van de „Roermond" Een duiker is er in geslaagd het wrak van de „Roermond", dat op ongeveer 25 meter diepte ligt, bin nen te dringen; hij vond echter geen verongelukten. Naar men thans meent, zijn de stoffelijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stromen weggespoeld- Ernstige aanrijding te Bussum Aam 'de Rijksweg Amsterdam— Amersfoort is Maandagavond een ernstige aanrijding geschied, waarbij 5 personen gewond wierden. De heer van P. uit Amsterdam reed met zijn auto, waarin naast hem zijn vrouw en kind gezeten weren, ter wijl achterin nog twee dames met een kind, kennissen uit Maastricht hadden plaats genomen. Ongeveer ter hoogte van de Palmkazeme bij Bussum wilde de heer van P. een voioir hem rijdende auitoi inhalen, Juist toen hij naast deze auto reed naderde uit tegenovergesteld© rich;- ting een andere wagen Waardoor de bestuurder geen kans meer zag te passeren, noch de mogelijkheid weer achter de andere auto. te gaan rijden. Zijn wagen Wbrd ge grepen en naar de overzijde van de weg geslingerd. De auto sloeg over de kop en bleef met de wielen in ide hoogte liggen. Op het geluid van de 'klap kwamen militairen van de Palmkazerne en enige omwonenden toesnellen en werden de inzittenden uit hun benarde positie bevrijd. De bestuurder had ernstige hoofdwon den opgelopen en de andete inzit tenden werden min of meer ern stig gewond. Met een ziekenauto is de familie van P. naar een zie kenhuis te Bussum overgebracht. De anderen zijn naar het Diat'ones- senziekenhuis in Laren vervoerd. De grofe vacanfie op de middelbare scholen In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit vöh 17 Juni 1949 tot nadere wijziging en aanvulling van het reglement voor de Rijks Hogere Burgerscholen. Daarin wordt bepaald, dat de grote vaclantie ein digt de avond van de Maandag on middellijk voorafgaande aan de eer ste Dinsdag in September en be gint op de achtste Zaterdag aan die Maandag voorafgaande na afloop van de schooltijd. Er komen bijzondere postzegels In het Staatsblad van heden is verschenen een Kon. Besluit van 1 Juni 1949, betreffende de uitgifte vati bijzondere postzegels ten bate van „Het Nederlandse Rode Kruis" de „Stichting 'Nederland Helpt Im- dië" en het centraal bureau „Natio nale Inspanning WelzijnsverZor.ging Indië". De postzegels zullen als voor stelling een Afbeelding van een zon nebloem dragen. De geldigheidsduur eindigt op 31 DecJember 1950. Het garantie-fonds voor het Eeuwfeestcomité Hoewel 'do Financiële Commissie van het Eeuwfeest-Comité niet on- tevroden is over de tot hedion ont vangen inschrijvingen 'voor het Ga rantiefonds, schijnt er nog een ze kere terughoudendheid te dozen opw zldhte bij oen groot doel dor Inwo ners to bestaan. Eon enkel woord hierover ls dus nog wel op zijn plaats. Vooreerst, wat ls do uiteindelijke bedoeling van het Eeuwfeest? Zoveel mogelijk te bevorderen dat Zlerikzee en het eiland Schou wen en Duivel and een grotere bo- koudheid in Nederland en het bui tenland zullen gaan genieten en dat daardoor jaar in jaar uit duizenden vreemdelingen naar hier zullen ko men. De gunstige gevolgen van een dergelijke uitbreiding van het vreenr del Ingenbezoek liggen voor het grijpien. In het algemeen gesproken kan gezegd worden, dat het speciaal de (neringdoenden zijn die hiervan het meeste zullen profiteren. Het zijn de gemeentebesturen en alle inwoners die ook hieraan hun volle medewerking hebben te ver lenen, ien uit dit oogpiuint bezien wordt het zo volkomen begrij'pielijk (dat een aant.al inwoners uit Renessa 'en waarschijnlijk ook uit Burgh zich opmaken om doel te gaan nemen aan de grootse historische oiptochft, welke straks door Zierikzee's stra ten zal trekken. Een tweede vraag is, wait is de betekenis van het Garantiefonds? Het antwoord hierop 'kan kort ien eenvoudig zijn. Als alle voortekenen niet bedrie gen zal het Eeuwfeest duizenden on nog eens duizenden naar Zlerikzee trekken. Zij zvllen alles mee willen maken ende financiële resulta ten zullen voor neringdoenden en Eeuwfoestcomité gunstig zijn. Maar stel U nu eens voor, dat de één of andere catastrophe de feestviering bemoeilijkt. Todh zullen ©r vele mensen komen, maar de op brengst. zal v. h. Eeuwfeostcomlté geringen worden, misschien zo gering dat de kosten groter zullen zijn dan de ontvangsten. Nu zouden er moeilijkheden kun nen komen en om die te verhinde ren hoeft het geme&ntebesftuur be- sloten om voor dit,'bijna nlot te verwachten geval, de gemeente de eerste f 5000 te kort, te laten idra- gen. Komt. or nog meer te kort dan gaat het Garantiefonds in werking traden. Ook hierin neemt de .re- ineemie voor f 5000 ideel en de an dere inschrijvers voor maximaal het bedrag dat zij ingeschreven hebben, naar evenredigheid van de bedragen waarvoor is ingeschreven. U begrijpt dat het zeer onwaar schijnlijk! is dat het Garantiefonds zal moeten worden aangesproken Maar dat neemt niet weg dat het' noodzakelijk ls, dat het er komt. Het spreekt van zelf, dat hoe grooit (hiet Garantiefonds ook miochjt worden, de noodzakelijke uitgaven hierdoor met geen cent zullen wor den verhoogd. Binnen enige idaigen zuUefni düs de inwoners die hun itnsdirijvifngen nog nint inzonden door enige leden van bet Eeuwfeestcomité en Finan ciële Commissie worden bezocht oht de inschrijvingsbiljetten opi te halen. Helpt mede doo,r Uw biljet reeds ingevuld klaar te leggen. Alle com missieleden zijin overbelast met w'Ork, spaar idus hun tijd door hen niet nog eens terug te laten komen De Britse onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken. Christopher Mayhew, 'heeft Maandag in het La gerhuis medegedeeld, dait Engeland besloten heeft de internationale tarwe-overeedkomst te onderteke nen en voornemens is dit verdrag vofor <1 Juli as. te ratificeren. ZIERIKZEE Voior de Internationale Terxierten- toonstelling op 26 Juni in Den Haag waren o.a. 63 Airedaleterriers in geschreven, waaronder een uit Zee land. De heer H. Mitnkema, behaalde hier met zijn Airedaleterrier „Ad miration's Queen" de tweede prijs Uitmuntend in de Ni euw'elingen- klasse en de derde prijs uitmun tend in de Open 'klasse. Keurmees ter w'as de Engelse keurmeester Mr. A. J. Edward. Vrijdag 1 Juli zal het dertig jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Nieskens als gemeentelijk grafdel ver in Zierikzee werd aangesteld,. Diit werk, dat naast grote phy- sie'ke 00k psychische eisen aan de persoion in klwestie stelt, heeft do heer Nieskens langer verricht dan een zijner voorgangers. In Novem ber a.s. hoopt de heer Nieskens de pensioengerechtigde leeftijd bereikt te hebben. Is tegen die tijd een opvolger verkregen, dan zal op dat tijdstip de jubilaris zijn werk neer leggen. De illuminatie tijdens de feestweek Ook aan de illuminatie van de stad tijdens de feestweek is vol doende aandacht besteed, zoals ons van bevoegde zijde werd medege deeld. De secretaris van het Eeuwfeest comité heeft onlangs een bezoek aan Philips te Eindhoven gebracht, hetgeen tot resultaat had, dat giste ren een auto met verlichtingsmate riaal te Zierikzee is gearriveerd. Daaronder bevinden zich schijnwer pers, lichtbakken en lampen, die een geheel gebouw kunnen verlich ten. Vele architectonisch schone ge bouwen zullen dus in flood-light ba den, hegeen het feestelijk aspect van de stad niet weinig zal verhogen. Er is trouwens nog iets, dat hier toe bijdragen zal. De verpleegsters van het ziekenhuis Noordgouwe hebben een kordaat besluit geno men. Zij komen naar Zierikzee, ge kleed in historisch costuum in de kleyren van Noordgouwe. Een zo bevallige groep en dan gecostu- meerd rekenen wij onder de dingen die bijdragen tot de algehele feest vreugde. Burgem. W. H. Scholder van Renesse krijgt eervol ontslag Bij' K.B. is aam W. H. Schelder, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1949, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeen ten Renesse, Noordwelle 'en Seroos- kepke (S.), met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. BRUINISSE De jongste door Dr. Korringa genomen watermonsters tonen weer 'een goede vooruitgang van. het aan tal oesterlarven per 100 liter water aan. Dit bedraagt nu pl.m. 300, waaronder 40 grote en enkele rijpo. De temperatuur van het water was Zaterdag nog steeds 16 graden. De zomerse temperatuur der laat ste dagen wettigt evenwel de ver wachting van een: spoedige stijging, zodat de volgende week te ver wachten aanslag wiaarschijnlijlk goed zal worden. Dr. Korringa merkt ooi nog op, dat de larven van de eerste broedval altijd belangrijk sterkei zijn dan die van de derde of laat ste val in Augustus. De stemverdeling bij de gemeenteraadsverkiezing Bij de hier gehouden gemeente raadsverkiezing werden de volgen de stemmen, uitgebracht. "Lijst lr K. Geluk 278; W. van den Berg 104; L. J. Hogerheijde 70; C Kijk Lz. 31; M. A. Jumelet 26; P. Jansen 4; Jac. de Waal Lz. 2. L. Bal 5; S. Beekman 11; M. M Verkamman 2;; J. C. Kestolo©1 10 M. van der Sluis 10. Totaal 553. Lijst 2: Joh. Bal 269; H. Jumelet Jz. 8; L. E. van Popering 10; D1 van den Berg Az. 11; A. de Koning Az. Jr. 3; M. C Bpller 2; Mi. Bal Jz. 2; J. Kostense 1; M. J. van der Velde Cz. 0; L. Jumelet Johz. f. Totaal 307. Lijst 3: F. D. van Vessem 281 A C. Verspoor 59; Jan Goudzwaard 19; S. J. P. Jumelet Wz. 3; A. P. Jumelet Iz. 8; W. van Kooten 5; P. L. Krepel 5; D. de Koning Ma 2; J. J. Capelle 11; M. Jumelet Az. 2; Totaal 395. ONDERWIJS Toel atingsexam en Zierikzees Lyceum Geslaagd: Johanna A. Marsman te Bruinisse; H. de Jonge en Maatje M. van de Stolpe te Ellemeet; A. P. van Burgh, D. E. Jonker en T. J. van der Weel te Haamstede; Neeltje M. der Weduwen te Kerkwerve; Elise J. Krepel, Tietje Westerhof en J. J. W. van der Weijde, Nieu- werkerk; Johanna E. Ezendam te Noordgouwe; H. J. van den Berge, H. G. van den Doel, J. van den Doel, A. A. Fermin, S. W. Goettsch, J. S. Griep, Tine van den Heuvel, C. van der Maas, P. J. Raap, Wou- terina Ribbens, H. P. van Schelven en H. H. van der Wolf te Zieriksee. Afgewezen 3. Voor zover ons geheugen reikt, heeft het stedelijk carillon nog geen poëtische bewerking ondergaan, mty&r dit is dan nu veranderd door het klokkenlied, dat een stedelijk dichter heeft gemaakt mot het oog op het komend foestgebeuren. Wij achten dit klokkelied uitermate ge slaagd en willen het daarom onder do aandacht van het publiek bren gen. Reeds enige tijd wordt de me lodie op het carillon ten beste ge geven en het ligt ook in do be doeling. dat de (volkszlngende) me nigte tijdens de feestweek het lied in haar repertoire zal opnemen. Het lied wordt gespeeld en ge zongen op" de wijze van: De Vasten- avont die komt an (Liederboek vain Groot-Nederlanid, blz. 164). Het Carillon zong vrij en blij Zijn liedjes teer en zacht. Het zong in ieder jaargetij Bij dag en ook bij nacht. En do wind, die loze guit, Strooide kwistig het geluid: Bimbambombim, bimbambombim, BImbambombtmvan blmbjombetoe, Al op de daken uit. Maar toen de vijand hier verscheen. Was 't zing-en ras gedaan. De klokken moesten ellen heen En in de smeltkroes gaan. Ach, hio.e droef kl/rnk het laatste lied Over het bezet gebied: Bimbambombim, Bimbambombim, Bimbambombim, van bimbombeine, „Wij klokken keren niet". Toch -ging het snode plan piot door. Al was het slim bedacht. 'Daar zorgde wel de schipper voor: Hij stuurde 't schip met vracht In het donker op een mijn En hij' klaagde voor de schijn: Bimbambombim, Bimbambombim* Bimbambombim, van bimbombeine. „Moet dit het einde zijn?" De vissen in de Zuiderzee, Die vroegen toen zich af: „Wat doen die klokken hier benie In 't zilte zeemansgraf?" En Zij smeekten om een lied, Maar de klokken klepten niet: Bimbambombim, Bimbambiomblm, Bimbambombim, van bimbombeine, Van kommer en verdriet. Maar toen de vrede kwam in 't land, Doiok 't carillon weer op. let voer terug naar t'Schouwse land. Do vlaggen hoog in top. Eni de wind, die loze guit, Strooit weer kwistig het geluid: Bimbambombim, Bimbambombim, Bimbambombim, van bimbombeine. AI op de daken uit. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonebeek: A. M. van der Neut, Medemblik; te Vlaar- dingen (7e pred.-pl.): J. van Kui ken, Baarn; door de Gen. Synode als pred. in alg. dienst met binding van standplaats aan de kerk in haar geheel: Dr. W. A. Visser 't Hooft, Genève, secr.-generaal van de We reldraad der Kerken; te C-olijns- plaat: J. B. Weener, Heerjansdam. 1 Benoemd tot bijz. hulppred. te Acquoy: J. v. d. Does, a.s. em.-pred. te Monnikendam, die deze benoe ming heeft aangenomen. Benoemd tot docent aan de Ho gere Theologische School te Batavia: N. K. v. d. Akker, Rhenoy. Bedankt voor Oudewater (toez.): P. J. F. Lamens, Elspeet; voor Meer kerk: J. Koele, Dirksland. Geref. Kerk Beroepen te Loppersum: W. Wiers- ma, Oudega (Smallingerland)te Kommerzijl: J. Z. Potjer, Kollum; te Hemelum: Drs. K. Runia, cond. Leeuwarden. Aangenomen naar Barneveld: A. Brouwer, Soestdijk. Bedunkt voor Klazlnaveen: F. J. Scholten, Oenkerk; voor Applnge- dam: Y. G. Feenstra, Augustinuaga- Surhuizum; voor Zevenhuizen (Gr.) J. Brouwer. Middelatum. Chr. Geref. Kerk Beroepen to Groningen: J. C. Ma- ris, Haarlem-N.; te Maursson: C. van der Weele, Harderwijk. Geref. Gemeente Bedankt voor Rotterdam-C (vac. wijlen Ds. G. H. Kersten): M. Blok, Zeist. Financieel Nieuws Amsterdamse effectenbeurs Geleidelijk treedt de beurs to de vacanttoperiode. De jaarverslagen van de meeste ondernemingen zijh nu verschenen en er zouden wal heel 'bijzondere dingen moeten ge beuren, wil de markt wat levendi ger woirden. Dat bijzondere zou kun nen zijn een herziening van de var luta verhouding en. En inderdaad bilijft deze mogelijkheid aanwezig ien duren de conferenties tussen do ministers van Financiën voort. Gis teren was de stemming bijzonder löngeanimeerd. De belangstelling ont brak! volkomen en in geen enkele afdeling viel een Ontwikkeling van enige betekenis te constateren. Het gisteren verschenen jaarverslag van Philips was nog slechts in zeer beperkte kring bekend en oefende practised geen invloed uit. De stem ming voor de internationale imdu- striefondsen was nauwelijks prijs houdend en AKU liep zelfs 2 pro cent terug. De aandelen der maat schappij voor havenwerken, 'die in gevolge de 'grote opdracht in Tur kije tot 92 waren opgelopen, wer den gisteren vernomen op 92 bie den. Men verwacht vrij spoedig het verslag over 1948. Van de mijn bouw ondernemingen blijft de alge mene exploratie de aandacht trek ken, mede op het gerucht dat een nieuwe bron zou zijn aangeboord. Koh olie bewoog zichrondom de vorige koers en verliet de markf 'Op 302. De handel was echter mi nimaal. Ook voor Indonesische fondsen viel slechts geringe belangstelling te constateren, doch' de koersen ble ven vrij goed gehandhaafd, met uit zondering van de H.V.A. die tegen het slot iets tozakfte. Het verslag vain de Ned1. Indische Steenkolen Handel* Maatsdftappij werd voor ken nisgeving aangenomen. De aandelen der Curapaotse Hahdel Maatschappij die een aanbod' gedaan heeft tot het overnemen van de aandelen der Kaashandel Maatschappij „Gouda'*, werden vernomen op 240, hetgeen voor de „Gouda" uitkomt o;p 192. De "scheepvaartmarkt was 2 pet lager voor aandelen K.N.S.M. Een ongeanimeerde stemming heers te op de staatsfondsenmarkt, waar vooral d© tovesteringscertifilcaten zich moeilijk konden handhaven. Prolongatie 2(4 pet. Bij het vertrek van het ss. „Kro nenburg" van de maatschappij Mul ler en Cou is een der opvarenden, de 51-jarige Rotterdamse stoker K.. overboord gevallen en verdronken. De tweede stuurman van het sdhip sprong de drenkeling na. doch he laas tevergeefs. Van Engelse ministeriële Zijde is medegedeeld, dat practLsch ge heel Engeland. Oost-Schotland en Wales, na vijftien dagen zonder regen, thans in een staat van ab solute droogte verkeren. Voor tijdige levering van alle be nodigde leerboeken, woordenboeken en atlassen zorgt gaarne Boekhandel S. Ochtman Zoon (I.M.) Hoek Appelmarkt, tel, 37 VERKOPINGEN ZIERIKZEE, 28 Juni. Bij de he den ten overstaan van Notaris P. Heering gehouden publieke verko ping is: a. het perceel Weststraat C 1 verkocht aan de heer C. den Boer voor de som van f 1953; b. het perceel Achterweg A 92k verkocht aan de heer P. B. van Velthoven q.q. voor de som van f 4040. De Amerikaanse geheime dienst heeft in een zakenband in [hetzelfde blok waarin 't hoofdbureau van de Wereldbank is gelegen,, niet ver van het Witte Huis, valse bankbil jet ten in beslag genomen, die een gefingeerde waarde van 100.000 dol lar vertegenwoordigden. Vier man nen en een vrouw werden gear resteerd. Het huis „In de Stcuys" wordt museum Naast het aan het Rijk behorende pand „Het Lammetje" te Veere ligt het huis „In de Struys", dat laatste lijk aan de Britse onderdane mej. Alma Oakes toebehoorde. Beide hui zen werden in Gothische stijl ge bouwd in 1561. Hun tijk geornamenteerde gevels werden in natuursteen opgetrokken en vormen één geheel; het Zijn Zjg. tweelinggevels. Dit complex, oojk wel ais „de Schotse hujzen" aangeduid, draagt op bijzondere wijze bij tot de grote bekoring, die van het oude stadje uitgaat. De eigenares, die voor de oorlog het perceel „In de Struys" bewoon de, is in 1940 naar Engeland terug gekeerd en heeft na de bevrijding haar eigendom aan de Staat der Nederlanden ten geschenke aange boden, met allo meubelen en kunst voorwerpen, Iwielke in het 'huis aan wezig waren. Dit aanbod maakte het mogelijk om ook aan het Rijks- pand „Het Lammetje" een waardige bestemming te geven. Door zijln in deling was het tot dusver moeilijk daarvoor een oplossing te vinden. Thans zal het mogelijk zijn beide pendelen tezamen zodanig in te richten, en met de beschikbare meubelen, scheepsmodellen, kleder drachten e.d. deze monumenten zo danig aan te kleden, dat zij aan bezienswaardigheid aanmerkelijk winnen. De gemeente Veere heeft daartoe haar medewerking toege zegd. Zij zal een belangrijke tiol- lecltie porcelein, benevens ©en aantal voorwerpen, die tot dusver in een z.g. oudheidskamer in het stadhuis zeer slecht tot hun recht kwamen, in bruikleen geven. Op deze wijze zal zonder veel kosten Veere een aantrekkelijkheid rijker worden, wat aan het vreemdelingenverkeer, ongetwijfeld ten goede zal kómen- De ambtsvoorganger van de hui dige minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, heeft der halve gemeend het aanbod van mej. Oakes met grote erkentelijkheid to moeten aanvaarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3