DE ZIERIKZEESCHE COURANT De oelgische regering kreeg een waarschuwing voor fiscale politiek Roosendaal nam grootscheeps deel aan de rimboekistenaciie De Republikeinse regering wordt op 5 Juli te Djocja verwacht nïNsrtr.cr SH otnKT I«O 7" gjettg ZIERIKZmSCmSNIKIIWSBOnE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Pril» P*r 3»mnd. bl] vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ot. lone nummert 10 ct Vaachljnl iedere werkdag Adverientieprl)» 12 Ct. per mm Succes)*! (ma» 15 mm.) minimum (1,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i lange NobeUtraa» A 171, Zlarikzeo, Postbus nr. I, Telefoon arv 32, Girorekening nr. t37677 Ultgsvei NV. Drukkerij wooih. takesmsn Ochlmao - looge Nobeliteaal A 171 Zlerikzeo. Mening van minister-president Spaak De einduitslag der verkiezingen voor de Belgische Provinciale Raden luidt als volgt: Soelaas ten 201 (225); communisten 35 (58); christeltjtee volkspartij 355 (344); liberalen 102 (48); en andere onafhankelijke partijen 2 (21). De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de aantallen zetels weer. welke doior de betrokken partijen tijdens de in 1946 gehouden ver kiezingen werden behaald. De heer Spaak verklaarde met betrekking tot het resultaat der verkiezingen tegenover journalisten; „De verkiezingen zijn geen neder laag voor de socialisten; zij zijn eera overwinning voor de liberalen en een echec voor de oom munis ten De liberalen hebben zonder twijfel hun overwinning te danken aan hun verkiie zingsleuze„een, verla ging der belastingen met 25 pr oderat". Met betrekking tot de samenstel ling van een nieuwe regering zoals bekend, is het traditie, dat hert kabinet de dag na de verkiezingen aftreedt verklaarde Spaak, dat de tegenwoordige regeringsforniu- le hem aanneembaar lijkt. De sa menstelling van het nieuwe kabi net, zal in de eerste plaats afhan gen van het programma van de toekomstige regering. Geen miskenning der regeringspolitiek Spaak onderstreepte, dat het re sultaat der verkiezingen geen mis kenning der régerimgspolitiek in houdt. De heer Vermeijlem betoogde, dat het liberale succes een waarschu wing van hert kiezerscorps betekent met betrekking tot de fiscale poli tiek der regering. Toen de heer Spaak gevraagd werd, of hij; de post van eerste- mlnister en minister van buiten- landso zaken opnieuw zou willen combineren, indien de p rinS-regent hem belastte met de taak van het Vormen van een nieuwe Belgische regering, antwoordde Spaak: „Ik geloof niet dat dit een goiede for mule zou zijn". Komt er een volksrcferendum? In politieke kringen is men van oordeel, dat de oplossing van de Minister van Maarseveen terug naar Nederland Minister van Maarseveen keert Woensdag naar Nederland terug, al dus verneemt Aneta. Zaterdagmorgen bezocht hij te Ba tavia een legeronderdeel van 1-15 R.I., dat uit Djocja gekomen was en thans op het punt staat naar Ne derland te vertrekken. In Buiten zorg werd hij ontvangen in de offi ciersmess van het paleis aldaar. Op weg naar het buitenverblijf te Tjipanas, waar minister v. Maarse veen dit weekend de gast was van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, stopte hij bij verschillende onderdelen. Aan de vooravond van zijn ver trek zullen de H.V.K. en mevrouw Lovink een receptie houden ten pa- leize Koningsplein. De K.L.M. staakt de dienst Batavia-Djocja Het KX.M.-toestel dat gistermor gen van Batavia naar Djocja vloog, is om 12.30 uur van het vliegveld Maguwo teruggekeerd waarna de KX.M. de dienst op Djocja voorlo pig staakt. Van de zijde der K.L.M. kon men niet mededelen, wanneer de dienst op Djocja hervat zal wor den. Namens de voorlopige federale regering heeft ir. Warners de direc tie van het intercontinentaal bedrijf van de K.L.M. gecondoleerd met de vliegramp van de „Roermond', (ge neraal Engles betuigde deelneming namens de 7-December-divisie. Voorts werden bewijzen van deel neming ontvangen van de H.V.K., de pauselijke delegaat, de comman danten van de militaire luchtvaart en de marine-luchtvaartdienst. De commandant van het weerschip „Aer Mas", dat in de Indische Oce aan gestationneerd is, zond een tele gram van rouwbeklag. regeringscrisis niet gemakkelijk zal zijn. Reeds een van de talrijke geschilpunten tussen katholiekenen socialisten, namelijk de konings kwestie. is voldoende om de po- leke situatie ingewikkeld te ma ken. liet zou thans namelijk reeds vast srtaain, dat de katholieken in de senaat de volstrekte meerder heid verwerven, hetgeen h-en in ..aal zou stellen een wetsvoorstel 'ia e dienen en aangenomen te krijgen tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van de koning. In de Kamer van volksvertegenwoordigers zal waar- 'chijinlijk een koningsgezinde meer derheid ontstaan, daar de Antwerp se liberalen en de burgemeester van Brussel, vam de Meulebroeok, indien zij1 hum verkiezingsbeloften althans gestand blijven, zkfh aan de kamt van da koning zullen scharen en voor de volksstemming zullen stemmen. Zoals bekend, zijn de socialisten scherpt gekant tegen deze volks raadpleging. Zij zijn van oordeel, idat deze in strij.d zou zijn met de grondwet. Reeds herhaaldelijk heb ben zij op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking gebracht, dat zij1 bij' het houden van een' dergelijke volksstemming een algemene sta king zullen uitroepen. Ondanks de vele controversen tussen katholieken en socialisten schijnen vele leidende figuren in beide partijen vurig voorstander te z'ijin .van een nieuwe katholiek-so cialistische regeringscoalitie. In poli tieke kringen lean men zich trou wens niet voorstellen, dat een in ternationale figuur als Spaak in de oppositie zou. worden gedrongen, zijn portefeuille van minister van buitenlandse zaten zou moeten heer- leggen en niet langer deel zou kunnen uitmaken van de talrijke internationale organisaties waar hij zulk een leidende rol speelt. Hittegolf in de V.S. Te Netwi York heerst mu al dea> tig idagan droogte. Het strand van Lo|ng Island is overstroomd met baidgastefix en auto's. Deskundigen menen, dat de oogst verloren is als hiet niet spoedig gaat regenen. De temperatuur te Washington is 37 graden. In de woestijn van Ari zona wiörd een temperatuur gere gistreerd vatn 39 graden. Duitse socialistische eenheids partij voor een crisis Volgens de onder Britse contróle staande „Socialdemokrat" heeft Franz Dahlem, een lid van het po litieke bureau van de Duitse so cialistische eenheidspartij, op een bijeenkomst, waarop Sow jet-Rus sische officieren aanwezig waren, verklaard, dat „een scheuring, in het bijzonder onder de leidende par tijfunctionarissen, thans zo duidelijk is, dat het hoog tyd wordt voor een zuivering." Dahlem zou verder gezegd heb ben: „Wij staan thans voor een cri sis zoals de communistische partij van de Sowj et-Unie in haar eerste stadium heeft gekend. Eenzelfde Trotskyistische situatie heeft zich ontwikkeld en vele leiders van de socialistische eenheidspartij zijn bang voor de toekomst." De loonproblemen bij de Engelse spoorwegen De afdelingen te Manchester en Acton van de nationale bond van spoorweglieden, hebben het aanbod tot loonsverhoging van de Engelse staatsspoorwegen op een bijeen komst te Londen verworpen. Do bond eist 10 sh. per week verhoging voor alle arbeiders. Naar uit goede bron verluidt boden de spoorwegen 3 sh. verhoging per week aan voor arbeiders met lage lonen en niets voor de rbeiders, die meer dan 98 sh. per week verdienen. „Vijandelijke aanvallen" op industriële doelen In Engeland De tweede dag van de 9-daagse luchtmanoeuvres in Engeland zijn voornamelijk „aanvallen" uitge voerd op industriële doelen in mid- den-Engeland. Jagers bonden de strijd aan met de aanvallers en be reikten een snelheid van 960 km per uur. Volgens een officieel communiqué werden de twee grootste aanvallen van de vorige nacht, waarvan één op Londen, door Mosquito's afgesla gen. Zondag gelukte het een „vij andelijk" bomeskader Engeland van de Oostkust binnen te komen, on danks de verdedigingspogingen van Amerikaanse straalgevechtsvlieg- tuigen, die bij Norwich hun basis hebben. Straalvliegtuigen van het type Vampire" behoedden Londen voor een luchtaanval, door een kleine vloot superforten 30 km ten Westen van de stad uit elkaar te drijven. Volgens 'n vooraanstaand woord voerder van de R.A.F. kan men uit de operaties reeds een aantal waar devolle en nuttige lessen trekken „en nu reeds kunnen wij zeggen, dat de oefening de moeite waard is ge weest". Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse marine voeren onmiddellijk na de ramp van de „Roermond" naar de plaats van het onheiL Wrakstukken McvrOUW Boesman in van het verongelukte toestel worden door leden van een der reddings- Frankrijk geland ploegen aan wal gebracht. Mevrouw Boesman, die Zondag is Parijs is gestart voor een interna tionale ballonwedstrijd, waarbij het ging om op de grootste of de klein ste afstand van het Casino te Vittel te landen, is met de ballon „Henri Dunant" geland ten Zuidoosten van Parijs, op 480 km van VitteL Een Franse ballon vloog bij de landing tengevolge van te hoge gas druk in brand. De passagiers zijn gered. Mgr. Beran practisch een gevangene Volgens de Correspondent van A.F.P. kain mgr. Beran, zelfs indien hij in Zijn paleis over papier, inkt en een drukmadhivie beschikt, geen herderlijke brief meer schrijven Zon- deir overtreding van het decreet van de minister van vonrlidliting van 27 April j.l, waarbij geëist wordt dat alle zendbrieven' voioraf aan zijn oordeel worden onderwierpen. Hij kan geen priester meer benoemen zonder onder toepassing te vallen van het decreet van de minister van openbaar onderwijs, volgens hetwelk alle administratieve akten van de" bisschoppen ondertekend moeten worden door de vertegen- Woiorcliger van de minister. Indien die bisschoppen en Mgr. Beran. zich hieraan onderwerpen, staat auiliks gelijk met 'Capitulatie; indien zij ziclh ertegen verzetten, komen zij in opstand tegen de wet, met al de gevolgen welke zulks met zich brengt. In het kort dus, zo vervolgt de correspond ent, zijb al le voorzorgsmaatregelen genomen oim het episcopaat volledig uit te CHINA De Jangste wordt geblok keerd «ionrijg was de eerste dag van de blokkade door de nationale Chi nese regering, naar verluidt per soonlijk geleid door Tsjang Kai Sjefc. De enige buitenlandse sche pen, die Sjanghai hebben verlaten, zijn het Nederlands schip „Meer kerk" en de „Ancihises", 'die op de Yangtse doior de nationalisten werd gebombardeerd. Het Nederlandse sdhlp verliet, volgens latere berichten, de haven reeds eerder. Vice-admiraal A. G. Madden, on derbevelhebber van het Britse com mando in het verre Oosten, neeft viïMaard. d§t de Eugelse vlopt de Chinese kustvaart zal bescher men tegen „onwettige inmenging", totdat Engeland zijh politiek inzake de nationalistische blokkade op de Yangtse en aan de kust van China heeft bepaald. De stem van Ghandi De Indische radio is in het bezit van gramofoonplaten met redevoe ringen van Gandhi, teneinde deze voor het nageslacht te bewaren. De Indische nationale radio heeft be sloten deze platen naar Europa te zenden, om de toespraken te doen opnemen op bronzen platen. Deze platen beslaan nagenoeg 60 uren zendtijd. Zij omvatten niet al leen de radio-boodschap van de Ma- hatma, maar ook de geestelijke cau- seriën, welke hij na de bidstonden voor de Indiërs hield. Stille hulde aan de slacht offers van de „Roermond" Zondag werd het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van 23 omge komenen bij de ramp van. de Roer mond liggen, voor het publiek ge opend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in stilte langs de doodkisten. Velen onder hen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zij brachten vele bloemen mee, waar mede Zij de kisten bedekten. De identificatie van de 23 veron gelukten is thans voltooid. Des morgens mislukten de pogingen van de duikers, om de romp van hert toestel te, vindén wedettom. Naar men meent, bevinden zich nog de lichamen van tien personen in het wrak. Het is verstandiger af en toe eens een nat pak op te lopen, dan altijd voor een brede sloot te bljjven staan. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Zonnig weer Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen; in het binnen land warm maar plaatselijk in de kustgebieden koeler bij wind van zee. 29 Juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 7.25, onder 23.34. Eerste Kwartier 3 Juli Zeldzame dierencollectie bij Strassborger Karei Strassburger, die op zijn tournee door ons land dit seizoen alweer in twintig steden heeft ge speeld. heeft zijn uitgebreide d$e- rencJollectie weer vergipot door de aanfcoplp van een watussi. een Schots hofOglandrund, twee lama's enkele Kaukisdhe beren. Deze die ren zijn gekocht van de Rotter damse dierentuin te Blijdorp- Voorts nog een tweetal bavianen. Het cir cus, dat thans in het Gooi voor stellingen geeft, zal op 22 Juli zijn gebruikelijke reeks voo rstellingen in het vaste gebouw te Sdheveningen Een „troepenschip" vertrok uit de stad Indien Mgr. Beran in de thans bestaande toestand berust, kan deze „modus vlvendi" blijven duren. In dien hij echter op een doeltreffende wijze Zijn bisschoppelijk ambt Wil uitoefenen, zal hij onmiddellijk stui ten op het verzet van de openbare macht en men heeft nog .geenjuiist oordeel over de reactie van deze. De „Vliat" mag dan nog niet ge normaliseerd zijn, de'plannen voor een Moerdlijlkkaraaal mogen dan nog iin een van verwezenlijking ver ver wijderd stadium Liggen, toch is Za terdag reeds een troep emschiip van Roosendaal uit naar Indonesië ver- t rokken. Ter geruststelling: het gold hier slechts een symbolische afvaart met Woensdag ontruimen de Nederlandse troepen de stad Indien de situatie het toelaat, zal de sultan 3 Juli een telegTam naar Bangka en Batavia sturen voor de overkomst van de Republikeinse re gering naar Djokja. Indien dit doorgang vindt, wordt de Republikeinse regering op 5 Juli verwacht, aldus deelde de sultan van Djokja exclu sief aan Aneta mede. Hij zeide, dat Dinsdagmiddag om 12 uur de overdracht van de civiele diensten geschiedt. Woensdagmid dag volgt de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen en Donderdagmiddag de officiële over dracht van de residentie Djokja aan de sultan. Pas na deze overdracht mogen roodwitte vlaggen gehesen worden. Donderdagmiddag zal de sultan een verklaring uitgeven en die dag om 20.00 uur Indonesische stendard- time zal hy voor radio-Djokja spre ken. De avondklok zal na de over dracht gehandhaafd blijven. In een bekendmaking van kolo nel v. Langen wordt o.m. gezegddat in de stadsgedeelten, zolang deze nog onder Nederlands gezag staan, het op 29 Juni aan ieder verboden is zich buitenshuis te begeven. Dit geldt niet voor de militaire waar nemers, Nederlandse militairen, Ne derlandse bestuursfunctionarissen en personen die door kolonel van Langen gemachtigd zijn. De sultan van Djokja heeft aan Aneta omtrent de beschieting bij de terugkeer uit Prambanan verklaard, geen enkel schot te hebben gehoord. Een if/d van die bemanning va/a het Nederlandse motorschip „Orehi" liggend in d© Coenhaven te Amster dam, is va/n boord geslagen én ver- drorak'On. Het is de 21-jarige B. uit Go-utum (Pr.) Zijln stoffelijk over schot is omidanks urénlang dreg gen nog niet gevonden. een „duiclki" die handig tot tnoepem- sdhiip wês gemetatnorphoseerd. Deze afvaart vormde de apotheose van een maand rimboekisten-aictie voor de Ndw'Ln, die Roosendaal er thans heeft opzitten. De militairen van de stormscbool en de leden van het thuisfront hebben in die maand alle zeilen bijgezet en door middel van velerlei acties 10 rimboekisten uit de diverse Roosendaalse por- temonnaies geklopt (waarde f 4000) Militairen kampeerden in de straten Een maand lang kampeerden mili tairen in het hartje van de stad; Werden sportwedstrijden gehouden, op enluclhtfilmvoorstellingen gegeven, interviews gehouden met een zelf gebouwde mobilofoon en klwiamen vliegtuigen de stad bombarderen met pamfletten en geschenken aan parachutes. De apotheose op Za terdag was niet minder eclatant. Pp de markt werd een openlucht spel vertoond, waaraan vier har monieën deelnamen, een groot aan tal militairen of civiele personen c-n hinderen. Men ko.n er het „troe- pensthip" zien en de Jongens, die bepakt en bezakt aan boord gin gen na verwanten tera afscheid te hebben gekust, maar men kon er ook de blijde gezichten ziera van de mannen, toen hen namens Roosen daal de tien rimboekisten werden aangeboden. De burgemeester hield een klinkende speech en do direc teur van de Niwin voegde daar nog een uitgebreid dankwoord aan toe. Dit spel heeft niet alleen veel Roosendalers vreugde gebracht, het zal ook in Indonesië verstrooiing brengen, want het werd geheel ge filmd door de Niwin, die van de gesproken tekst ook gramofoonpla ten vervaardigde. De oud-commandant van de prinses Irene-brigade overleden' Te Den Haag is in de leeftijd van 53 jaar overleden generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid van het hoog militair gerechtshof en oud-commandant van de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene". Generaal-majoor de Ruyter van Steveninck heeft een belangrijk aan deel .gehad in de bevrijding van het vaderland. Hij heeft als com mandant van de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene" dit onderdeel op een zodanige voortreffelijke wijze aangevoerd, dat de geallieerde be velhebbers, onder wie de brigade streed, herhaaldelijk hun bijzondere tevredenheid hebben betuigd over de moedige en beleidvolle wijze, waarop de brigade haar taak in ge allieerd verband vervulde. Als er kenning van de daden door haar ver richt, heeft Hare Majesteit de ko- ninging destijds het vaandel der bri gade de hoogste militaire onder scheiding, namelijk de militaire Willemsorde, verleend, welke on derscheiding na terugkeer in het vaderland tijdens de plechtigheid te 's Gravenhage door de prins der Nederlanden aan het vaandel ia ge hecht Zware brand leg! villa in de as Zondagmiddag omstreeks half vijf ontdekten omwonenden dat uit de rieten kap van een kapitale villa aan de 's Gravelandseweg te Bus- sum rookwolken opstegen. Met vereende krachten werd de deur geforceerd en ging men naar binnep, waar men tot de ontdekking kwam, dat het vuur op de zolder reeds een vrij grote omvang had. Terwijl de omwonenden zoveel mo gelijk van de kostbare inboedel trachtten in veiligheid te brengen, werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig kwam, maar niet kon verhinderen dat de villa tot de grond afbrandde. Een groot gedeelte van de inboe del, waaronder een schilderij ter waarde van enige tienduizenden guldens, ging verloren. In de villa, die bewoond werd door de thans in het buitenland vertoevende mevr. S., had een Bel gische familie kamers gehuurd en deze ingericht tot snij atelier voor zelfbinders. Een groot gedeelte van de voorradige zelfbinders en four nituren ging bij deze brand verlo ren. Omtrent de oorzaak van de brand tast men tot nog toe in het duister.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1