'.K.H. Prins Bernhard opende bijeenkomst Nationale Demobilisatieraad 1100 JAAR ZIERIKZEE Oud kanon te Middelburg wordt morgen feestelijk opgehaald Stad en Provincie „Moge hun voorbeeld onze daden bezielen" Hn de Utrechtse schouwburg, die tob de laatste plaats toe bezot was, werd gisteren docxr die Nationalo Demobilisatieraad, onder presidium van Z.K-H. id'0 Prins der Nederlan den, de natlonaLe demobilisatiedag gehouden. Er waren zeer vele auto riteiten aanwezig, o.m. de minister va® Sociale Zaken, mr. A. M. Joe- kes, idbe vice-president van de Raad va® Statie en minister vain Staat, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, ie® idie oud-Hoge Vertegenwoordiger va® idie Kroon, dr. L. J. M- Baal. Z.KJb da Prins der Nederlanden sprak het openingswoord, daarin uiti'ng gevend aam zijn erkentelijk heid voor de zo grote opkomst, die ld© Prins een bewijs van vader landse zin noemde. Vanzelfsprekend zo zeide Z.K'-H-, -zijt u met ons van gevoelen, dat wij een grote ver- plioh.tijng hebben jegens ihen, idle on der uiterst moeilijke omstandighe den hun plicht hebben gedaan. Zij jnu verwachten van ons, dat wij hen weer ondier ons zullen opne men en dat wij1 hun pad zullen effenen in de burgermaatschappij. Spr. heette 'dan verschillende dier aanwezigen in het bijzonder wel kom en sprak de hoop uit, dat door onderling contact over ien weer ieder de -taak zou volbrengen, die hij' to deze op zich genomen 'heeft. Hiet is daarbij niet voldoende klaar tie staan, maar ieder zal verlangend moeten zijn het zijne te idoen om daardoor bij te dragen tot -een vlot verloop van de demobilisatie. Op verzoek .van Z.K.H. (verhieven de aanwezigen zich dan gedurende een minuut, ter herdenking van hen, idie niet meer onder ons zullen te rugkeren. „Moge huil' voorbeeld on ze daden bezielen",, zeide Prins Bernhard, daarna de bijeenkomst voor geopend verklarend. Feitelijk overbodig? Dte Minister-President, dr. Wl* Drees. besprak dan het onderwerp -„Een taak en een plidht voor land en volk". De minister begion met de hoop uit te spreken, dat deze bijeenkomst feitelijk overbodig is Ieder immers is overtuigd, dat w'ij' een zware verplichting hebben je gens de Nederlandse jongens over zee. Moge het Nederlandse volk be seffen, wat wij hun verschuldigd rijn en zich tegenover hen van zijn plicht kwijten. Vooral omdat de jon gens reden hebben zich te beklagen, dat wij meer Van hen hebben' ge vraagd, dan waarop zij mochten re kenen. De militairen hebben zich w'el eens afgevraagd of de gebrach te offers nog wel zin hadden. Met diepe bezorgdheid, z» zeide de pre- Wijziging bezettingssfatuuf voor Japan Voortaan zullen 'de verschillende „afdelingen van het militaire be stuur", die sedert de Amerikaanse bezetting in geheel Japan zijn op gericht, 'de naam dragen van „af delingen voor burgerlijke zaken". In Japanse kringen 'denkt men dat Amerika, ondanks de jongste ver klaringen te Washington over de handhaving van ieen militair be stuur, zich er toe zal bepalen een nieuwe naam te geven aan het hui dige bezettirn>gsregiem en daarna het initiatief zal nemen aan de gealli eerden «en vredesconferentie over Japan voior te stellen. Tsjechisch generaal terechtgesteld Generaal Heliodore Pika, hoofd van de Tsjeohoslo waakse militaire missie in de Sowjet-Unie tijdens de oorlog, is heden, nadat het hof van beroep zijn vonnis bevestigd had. terechtgesteld. Een tribunaal oordeelde hem in Januari schuldig aan verraad op militair gebied en aan werk voor de Britsegeheime dienst tegen de Sowjet-Unie in 1*940 Radio-Praag verklaart, dat bewijs stukken en getuigenverklaringen zijn /schuld uitgemaakt hebben en dat hij 'bekend heeft. Nieuwe olieleidingen in Syrië De Syrische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een over eenkomst met de Anglo Iranian Oil Co., inzake aanleg en gebruik van een buisleiding in Syrië, voor een periode van 70 jaar. De overeen komst bepaalt, 'dat de Britse maat schappij een minimum Royalty van 20.000 p.st. per jaar zal betalen/ Voorts bepaalt de overeenkomst, dat meer dan. één bulsleiding op Syrisoh grondgebied zal worden aangelegd. De regering van Syrië heeft een overeenkomst goedgekeurd, waar- bijl aan de Anglo Iranian Oil On toestemming wordt verleend een of ■meer raffinaderijen1 aan da Syrische -uat te bouwen. mier, heb lik ,dit meegeleefd. Muur Nederland zou zijn plicht hebben verzuimd, als het dit alles niet had gedaan. Want welke de ver deeldheid ook moge zijn geweest, welke fouten gemaakt wierden, er is geen ander doei geweest dan do verscheidenheid der Indonesische volken - gelegenheid, te geven tot een ontwikkeling, die plaats biedt voor ieder. Door de troepen Zijn jointacten gelegd, die vruchtbaar sullen zijn voor de toekomst. Ook us de Nederlandse bela.ngstell.tog vroor Indonesië gegroeid, een be langstelling, die eveneens vrucht zal dragen. Een geruststellend woord Dr. Drees vond het gewenst <eef geruststellend woord te spreken. Er rijtn geruchten, dat' er voor velen geen werkgelegenheid zp.u zijn en dat Zij daarom zullen moeten emi greren. Dit nu is een misvatting. Door de overbevolking moeten wij wel uitzien naar werkgelegenheid aiders, maar dit betekent niet, dat de w'erkkans hier ongunstig zpu zijm of dat iemand zou worden 'ge dwongen bot emigratie. Zeker, er Is vooral onder ouderen hier enige werkloosheid, maar dit betekent niet, dat er geen plaats zon zijn voior 'do demobiliserenden. Integendeel. En er zal begrip Zijn vo/or de overweging, dat .demobili serenden de v0(0rrang 'dienen te hebben. Nu reeds moeten zijl weten, dat wij hen, o;ok' geestelijk, staan de willen honden. Daarvoor bestaat dan ook het lichaam: de Nationale Demobilisatieraad, dat vooral dank zij Z.K.H. aldus dr. Drées heeft geleid to.t een goede samen werking en overeenstemming tussen overheid en particulier. Namens de regering betuigde de premier 'dan zijn dank voor het door zo velen begrijpen van hun burgerplicht. De minister gelooft (dan ook tot de terugkerenden te mogen zeggen': ,jhet vaderland iheet >u welkom en is u dankbaar en het zal zijn taate vervullen, u een plaats in de maatschappij te geven, die ge met bevrediging zult kunnen vervullen. Laten wij daarvopr sa men werken", Zo besloot de minis ter, zich tot de aanwezigen 'richtend. De Minister van Oorlog en van Marine, mr. W. F. Schofckimg, be sprak tenslotte het onderwerp: „Welke voorwaarden schiep te re gering?" Turkse autoriteiten zien ons land De Turkse oud-ministers ien par lementsleden, die Maandag voor een vijfdaags 'bezaelk a ah ons 'land op Schiphol arriveerden, Zijn gistermor gen naar Rotterdam vertrokken; al daar beaichtigdan zij de scheepswer ven van Piet Smit. De Turkse gasten, die >op uitno diging van de I.K.C. Holland (Indus triële Handels Combinatie Holland!) hier een aantal industriële .onderne mingen zullen bezoeken, verbleven 's middags in Scheveningem. Van daag wordt 'een bezonk aan Am sterdam gebracht. Belangrijke tegemoet koming voor a.s. leraren Vopr die studenten, die zich be leid verklaren na aflqop van hun universitaire studie zich 10 jaar lang als leraar in dienst te stellen bij het voorbereidend' hoger en middelbaar onderwijs, zal de minister van On derwijs, Ku/asten en Wetenschappen beurze® verstrekken vpor ide uni versitaire studie. Allen, die momenteel aan een uni versiteit studeren met behulp van eeh renteloos voorschot, behoeven voor ieder jaar dat Zij bij het voor bereidend hoger en middelbaar .on dierwijs als leraar werkzaam rij®, geen terugbetaling van dit voor schot te Idpeto, Pseudo-Amerikaan bleek Nederlander „Ik heb een moord gepleegd", ver telde een Engels sprekende man, die zich met bebloed gezicht en. handen dezer dagen bij het militair hospi taal te Den Haag meldde. De re cherche, afdeling moordzaken, rukte uit „om het lijk te zoeken". De ver moorde had echter de benen ge nomen. De Engelsman, die met een vol maakt Amerikaans accent sprak en zich uitgaf als zeeman, vertelde dat hij „aan de rol was geweest" en meningsverschil met een hem onbe kende man had opgelost door'deze knockout te slaan. Deze man had gezegd, dat Amerikanenlui waren. De „moordenaar" was zelf met een bloedneus uit de strijd ge komen. Zijn tegenstander was mors dood, zo vertelde hij. Het „lijk" is nog steeds zoek. Onze Amerikaanse zeeman ech ter vloog in een politie-trucje. Tij dens zijn verhoor stond hij zwaar te zwaaien op zijn zeebenen, omdat hij niet bepaald nuchter was. „Plet, sta nou niot non het gebouw te schudden, jo ziet. toch, dat die vent niet op zijn ben&i kon blijven staan" waarschuwde oen rechercheur zijn collega. De Amerikaan schoot in de lach en daarmee werd hij Neder lander. Het is een man uit Deventer, die er reeds eerder in slaagde zijn rol als Amerikaan zo goed te spelen, dat men hem zes wekon gratis in een ziekenhuis verpleegde en zeven weken in het transit-kamp te Hoek van Holland de kost gaf, voordat hij ontmaskerd werd. Hij was nu weer uit op gratis verpleging bij de politie als pseudo-moordenaar, welk logies hem niet verleend is. DE Z.Z. 8 VERVOERT HET GEVAARTE Draaiorgelmuziek en deviezen De zonderlingste dingen kun nen plotseling geschikt blij ken te zijn voor uitvoer. Zo is er op het ogenblik in En geland en Amerika een leven dige vraag naar.... draaior gelmuziek. Misschien herinnert men zich nog dat twee jaar geleden het stadje Holland in de Ameri kaanse staat Michigan zijn eeuwfeest vierde en dat ter gelegenheid daarvan 'n Neder landse exploitant van draai orgels met zo'n instrument naar Amerika overstak om daar het feest op echt Am sterdamse wijze op te luiste ren. De Amerikanen vonden het prachtig en het orgel moest overal zijn muziek la ten horen. De opgewekte be langstelling bleek zo groot te zijn, dat het de moeite loont draaiorgelmuziek op gramo- foonplaten vast te leggen en deze naar Amerika, maar ook naar Engeland uit te voeren. De opnamen worden gemaakt onder de tribune van het Olympisch stadion te Amster dam, omdat men daar de juiste klankwerldng krijgt. Maar wie zou ooit gedacht hebben, dat het Amsterdamse pierement nog eens zou bij dragen tot versterking van de deviezenpot! Onder in de koifer was opium verborgen Vrijdag 'is aa® de Nederlands- Duitse g.pems bij Vaals bij de gpens- visitabie aangehouden de Belg J. D., diiQ daar met ie>e® auto uit Aken de grens wilde passeren. De Nederland se douane had Ihiet vreemd gevon den, dat deze Belg de laa/tste maan. idea vrij; geregeld over de grens kwam 'au dat hij. blijkens zijn snede, delingen nboit iets (had te declare, ren over zakelijke ictodeime,mitogen of goederenvervoer. Bij nauwkeu rige visitatie bleek id de kotfferba- gageruirate, op Ide bo\dem, onder eed vies matje, ,'een geheime berg plaats te zitten, welke na opening bezwarende artikelen aan het licht bracht. Me® vo®d daar ampullen met 400 gr aim m orphine, ©en Ihoo- vaelheLd opium, voorts een 72-delig zilveren bestek, 70 dollars 'en ruim 4000 Belgische fraitics, welke laat ste. artikelen niet bij de douane Wa ren aangegeven- Maar vooral lie geheime invoer van /verdovende mid- deiieü' was aanleiding tot lOnimiididieL iïjfc'e arrestatie van (de Belg. Ook op (de auto van deze D. is voorlopig beslag gelegd. De aangehoudene is na afsluiting van jhiet voorlopig on derzoek, naar het Huis van Bewa ring van Maastricht (overgebracht iep daar ingesloten. Twee inbrekers gegrepen in Den Haag Twee van de drie daders van een inbraak in een kantoor te Den Haag zijn gearresteerd, toen zij door een agent bij nacht en ontij op een ten nisbaan werden ontdekt. Bij een po ging tot ontvluchting werd e.en der mannen in een been geschoten. Hij werd licht gewond De agent, die de twee mannen greep, omdat zij in de kleedtent van de tennisbaan inbraken, vond op het grasveld voor 1300 gulden bankpapier, dat van de inbraak in het kantoor afkomstig was. Men zoekt thans de derde man. Vrouw in woonschuit vermoord In een woonschuit liggende in de Vliet nabij de scheepswerf Schaken- bos te Leidsendam, heeft zich Maan dagmiddag een bloedig drama af gespeeld. Toen de gewaarschuwde rijkspolitie ter plaatse kwam, vond zij aan boord van de schuit het lijk van de ongeveer 64-jarige mevrouw M., badend in het bloed. Haar on geveer 10' jaar jongere echtgenoot werd aangetroffen in zodanige tpe- stand van overspanning, dat niet alleen verhoor niet mogelijk was, doch overbrenging naar de Herv. Stichting „Hulp en Heil" noodzake lijk bleek. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar Sint Antonius- hove te Voorburg vervoerd. „De voorbereidingen tot het open luchtspel zijn hot leukst", pleegt de heer A beleven te zeggen, op do feestvergaderingen. Hij gebruikt de ze opwekkende woorden dan meestal om de mensen warm te krijgen voor het openluchtspel, een propagandis tische activiteit, die thans gelukkig niet meer nodig is, want de mensen zijn reeds enthousiast.... en hoe! Dit „hoe" wordt wel duidelijk als er een karweitje moet gebeuren. Dan staan er vele vrijwilligers klaar om de handen uit de mouwen te ste ken. Onbewust worden zij beheerst door do mening van de artistieke feestleider, „de voorbereidingen zijn het leukst". Daarom is het ook zo machtig gezellig op de knutselclub en. vormen de repetities straits de prettigste herinneringen. Nu echter is er weer een bijzondere job te ver richten. Men kan niet alles van bordpapier maken, al is deze vorm van camouflage dan ook wel erg bedriegelijk en geëigend. Een oud kanon moet er toch feitelijk wel bij komen. Zierikzee heeft echter geen oud kanon en Middelburg wel. Nu is Middelburg ook reeds zeer en thousiast voor het Zierikzeese feest en het stedelijk herdenkingsincident schept reeds in de voorbereidings tijd een verbroedering, die eens als een schone episode in de historie bladen vastgelegd zal worden. Mid delburg heeft dan ook volgaarne zijn oud kanon ter beschikking van Zierikzee gesteld. Dit kanon werd destijds te Middelburg opgegraven en is dus authentiek. Zeetransport De eigenaar van de Z.Z. 8 heeft toestemming gegeven gebruik te maken van zijn schip. Het was niet moeilijk voor deze trip een crew te monsteren, want natuurlijk wil iedereen er bij zijn. Donderdagmor gen vertrekt het schip naar Middel burg. Behalve het personeel zijn 11 echte poorters aan boord. Deze zijn gekleed in historisch costuum en voorzien van hellebaarden. Middel burg vond het intussen te gek, om de Zierikzeese mannen met een on handig oud kanon te laten slepen en daarom is het geval op wielen ge monteerd. Te Middelburg zal een tocht door de straten worden ge maakt met het kanon en aan de ha ven worden enkele saluutschoten af gevuurd. Daarna volgt de insche ping en wordt de terugreis aan vaard. Te Zierikzee zal het kanon fees telijk worden ontvangen. „Kunst en Eer" zal wordeii uitgenodigd op de Nieuwe Haven aanwezig te willen zijn. Bij de ontscheping zijn verder een achttiental ruiters aanwezig. Deze ruiters zijn voor het openlucht spel van onschatbare betkenis. Zij vormen als 't ware degenen, die het spel beheersen en bij de voorberei dingen gaan zij zeer serieus te werk. Zo gewennen zij hun paarden aan Aan syphilis sterven per jaar 2 mill, mensen Op ide wereMgezomdhici'dseotnfe- retntie der U.N.O., die te Rome. ge houden wordt, werd besloten onge. veer 3000.000 dollar i/n. 1950 'beschik baar te stelle/a voor de opleiding va® doktoren, verpleegsters en an der personeel. Vo.orts werd 'beslo- teto 769.890 dollar disponibel te stel led voor ide bestrijding van 'ge slachtsziekte® door veelvuldig ge bruik van penicilline. Alleen aan syphilis starved per jaar 2000.000 mensen. Op voorstel van dr. Johan nes Holm uit Denemarken 'dienden zeven landen een voorstel in, om op 36 plaatsen van de wereld inter nationale medische, scholen op te richten'. Tegeln dit voorstel waren' Austra lië, Grooit-Brittatunië, Bulgarije, Hon garije, Indië -en Pakistan. Een sub-oommissie za'l het voor- stol Ide volgende week nadar be kijken. Opgesloten kinderen stichtten brand Een schoenmaker te Amsterdam, vader van twee lastige zoohs, had Zaterdagmiddag ten einde raad, de kinderen in een berghok opgeslo ten in de hoop, dat zij in deze donkere ruimte w'el tot inkeer zou den komen. Zelf was hij met zijn vrouw en idoohtertje naar Zandvoort gegaan. Maandagmorgein schenen de jongens lang genoeg naar hun zin straf te hebben gehad. Zij Wisten niet beter to doen. dan brand te stichten. Gelukkig konden tij zelf door een luik ontsnappen en wais de brandweer in staat met een paar emmeTS water bet vuur te blussen. De kinderpolitie heeft zich over de twee belhamels ontfermd. tromgeroffel en andere geluiden, zo dat zij bij de uitvoering voor 100 procent op hun dieren kunnen ver trouwen. Gezamenlijk wordt er dan een optocht geformeerd, die door de straten van de stad trekt. Voorop gaat een heraut en een vaandeldra ger te paard. Het kanon wordt mee gevoerd in. de stoet. Dit is een van de leuke dingen uit de voorbereidJngstjjfl, dio cr to samen toe moeten bijdragen de stemming te verhogen on de burge rij reeds geheel feest-minded te ma ken, zodat er nooit van Zierikzee gezegd zal kunnen worden „wat is het daar een stijve boel". Nederlands artist stort omlaag De Nederlandse circusartist An- tonius Werkerk, die met twee part ners zou uitkomen op de wereld- sporttentoonstelling, welke deze week te Stockholm wordt gehouden, is Maandagavond ernstig gewond door een val van een hoogte van zes meter bij oefening voor zijn ba- lanceernummer op de motorfiets. De val werd veroorzaakt door het bre ken van een paar schroeven. Wer kerk werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Men acht zijn toestand zeer ernstig. Het A.N.P. verneemt nader: Wer kerk en zijn twee partners „De drie Torini's", zijn afkomstig uit Amster dam en bekend om hun sensatie- nummer, waarvan gezegd wordt dat het 't enige in Europa is. Hierbij wordt zonder net gewerkt op een hoogte van ongeveer veertig meter, namelijk acrobatiek aan een zwiep- mast van achtttien meter bovenop een motor, welke zich op twintig meter hoogte bevindt. Werkerk schynt bij zijn val een versplintering in de schedelpan te hebben opgelopen. Zakkenrollende „man met pijp" aangehouden De politie uit diverse plaatsen van ons land heeft sinds Februari een klopjacht gehouden op een man, die kleedkamers van sportvelden en tennisbanen met ongewenste aan dacht vereerde. In Venlo, Laren, De Bilt, Schiebroek, Rijswijk, Delft, Den Haag en Haarlem kwamen ge regeld klachten, dat portefeuilles uit kleding van spelers waren verdwe nen. En steeds meer kwamen signa lementen van verdachte personen in zoverre overeen, dat men „een on bekende man .die een pijp rookte" had gezien. Men kreeg door centraal verzamelde gegevens een steeds dui delijker beeld van de dief. Dit werd een eindweegs gecompleteerd nadat hij een tegoedbon uit een gestolen portefeuille in een winkel trachtte in te wisselen, hetgeen hem niet ge lukte. Dezer dagen heeft men de „man met de pijp" te Voorburg ge arresteerd. Het is de 21-jarige A. J. W. B., die in een paar maanden tijcis voor 1700 tot 2000 gulden uit por tefeuilles roofde. De politie probeert hem een zo kwaad mogelijke pijp te laten roken. Aardappeloogst 1948 opgeruimd VerLdd-effi' herfst bestond de vrees, vooral in landbouwkringdn, dat die zeer groibe hoeveelheden consump tie., poot- te® fabrieksaardappelen van ide oogst 1948 voor de telers gee® lonende bestemming zouden vinden. „De Nieuwe Veldbode" stelt nu vast, idat die vrees ongegrond is geweest. Immers de oude hoe veelheden aardappelen rijn thans practiisch opgeruimd, enerzijds doOr binnenlandse en buitenlandse con sumptie en vermaling in fabrieken •en anderzijds door stomen en dro gen voor voöderdoeleinden. Ook' de Bevelanders rijn afgenomen. Het blaid is van.' mening, dat voor deze Wijze van „aardappëlopruiming" naast de Stichting voor de Land bouw ook' (da minister van Land bouw een woord van erkentelijk heid toekomt. Gunstige perspectieven voor Coevorden Internationale tentoonstelling geopend Maandagmorgen heeft de Com missaris der Koningin in Drenthe de internationale tentoonstelling „Coe vorden bouwt op" officieel geopend. De heer H. Groenendal, voorzitter vami hët uitvoerend comité, spralö 'Opni inleidend 'woord, waarna hij de Commissaris dier Koningin, m!r. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, de burgemeesters van omlig gende gemeenten en o/ndero auto riteiten hartelijk welkom heette. Spreker maakte met dankbaarheid gewag van de ondervonden mede. werking van de rijde van verschil- lende industrieën van het mlaiste. rie van Economische Zaken, ven het comité Benelux, van Provinciale State® en van omliggende gemeen tebesturen. Do Commissaris der Koningin woes w onder meer op, dat alleen door gemeenschappelijke samen wor- ktag deze tentoonstelling een sue. ces kaïn worden. Men moot achter wei waloero tegen overdrijving. Ge zien do belongs telling van de om. liggende gom Genten vim Coevorden, meent spreker, dat straits ook dB Duitse ingezetenen In we>orwli van de oorlog, de weg maar Coevorden wöer zullen vinden. De boringen van 'd'd N.A.M. (Nederlandse Aardolie Maatschappij), bieden no g empekem- do mogelijkheden*. De Zuidoosthoek van Drenthe, - een gebied dat door da malaise zeer veel heeft geleden beeft de bijzondere aandacht van de regering. ZIERIKZEE Ernstig auto-ongeluk Gisteravond omstreeks half 8 kwam dhr. L. B. te Renessc met zijn auto de Korte Nobelstraat uitgereden en nam buiten de poort de bocht in de richting Schouwen. Waarschijn lijk heeft de bestuurder de bocht ver keerd getaxeerd, want de auto kwam terecht op 'n paal in de nabijheid van de aldaar geplaatste wegwijzer. Door de aanrijding werd de auto aan de voorzijde zwaar ingedrukt, het geen lelijke gevolgen had voor de vrouw- van B., die naast hem in do auto zat. Deze werd met kracht te gen de voorruit geslingerd en werd vrij zwaar gewond. Zij werd overge bracht in hot huis van dhr. B, waar na dr. v. Hoorn verscheen, die over brenging naar 't ziekenhuis te Noord- gouwe nodig oordeelde. De bestuur der liep lichte schaafwonden op. ELKERZEE Gemeenteraadsverkiezing Bij de gisteren gebonden ver- ik lezingen voor de gemeenteraad werden 819 stemmen uitgebracht, waarvan 13 ongeldig. Totaal gel dige stemmen 306. Hiervan verkre gen 'de Anti-Rev. 110 (104), de C.H. 86 (60) eu de V.V.D. 110 (147) stemmen. Gekozen werden: C. Padmos en J. Viergever (AR.)? W. J. do Vriez® en S. van Een&maam (C.H.)? M: A. Gaanderse, I. Dorreman en Jac, v, d. Bout (WD) SIKJANSLAND Onder leiding von do hoer Heule en mej. van Amesfoort werd vorige week 'door de oudste leerlingen der school een tweedaagse reis ge maakt per fiets naar Oostvounn© Des morgens 7 'uiur werd gestart p,m via de veren Zijpe-Hoek van St- Jacob, Middelharni'S en Heilevoetsluis 's middags in Oostvoornete arriveren Na gegeten te hebben en verfrist te rijn, werd een fietstocht gemaakt baar hot naburige Roekan je, waar een bezoek werd gebracht aan de prachtige speeltuin, om daarna een mooie wandeling te doen door do schitterende bosrijke omgeving al daar. Inmiddels was het tijd ge- worden terug te keren naar Oost- voorn©, waar de Jeugdherberg hen wachtte. Daar de meeste kinderen (nimmer een Jeugdherberg hadden beZocht, npg minder er een na.cht hadden doorgebracht, was dit een attractie op zichzelf. De volgende dag werd het strand en 'duin in Oostvoome bezocht, waar naar hartelust kon Worden gespeeld. Des middags werd de terugreis aanvaard en na een pretti ge reis kwam men 's avonds in opgewekte stemming wëer op eigen yiorp, waar velen hen stonden op te wachten. Een Woord van dank tolt d© leiders, maar bovenal ook tot de burgerij, die het flnanciëel mo gelijk maakte, de kinderen deze mGPie dagen te bezorgen, is zeker ojpl Zijn plaats. We zijn overtuigd van de opvoedende waarde welke een dergelijk schoolreisje met zich brengt en 'hopen dat hot ieder jaar wordt mogelijk gemaakt. BRUINISSE Bij bat te 's-Gravemihago ge houden examen ter verkrijging van ©en erkenning als Groothandelaar in Consumptie-aardappelen slaagden da. de .beren: F- de Masier en M. A. Mol alhier. Zondagnacht ontstond twist op de kermis te Ruischerbrug oyer politieke zaken tussen J. K. en J. J. Tijdens deze twist greep J. zijh dolkmes en stak K. hiermede in 'de hartstreek. Het slachtoffer ia bij'na onmiddellijk overleden. Bij K.B. is aam 'dr. J. R. M. van de® Brink, minister van Economi sche Zaken, te 's-Gravenlhago, ver lof verleend t,olt het aannemen van da 'benoeming tot drager van bet Grootkruis in de orde van de Kroon van België.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3