)e schrijver A. den Doolaard gaat er weer tussen uit S A N A P I R I N Het Zierikzees Lyceum gaat haar 80-jarig bestaan herdenken Stad en Provincie Hij vindt nietdat de wereld steeds kleiner wordt Is het wel Juist, wat ons werd en Hog wordt geleerd, idat wij leven ta een wereld van vooruitgang? Is het wel juist, dat ide mens, idle steeds meer krachten weet te be- heersen, groter wordt en ide we reld daardoor kleiner? De schrijver A. idem Doolaard stopt ©en van zijn laatste pijpen op Nederlandse bodem en schudt zijn hoofd. Neen, Ihij vindt het niet juist. Want Is het niet zo, dat er steeds grotere gedeelten van 'de zelfde wereld zijn, die we niet meer kunnen bereiken? Is het miet zo, dat de mens als individu steeds kleiner wordt, opgetild en voort gestuwd als hij wordt idoor de grote machten, die die wereld be heersen en over zijn lot beslissen? „Kleine mensen in een grote wereld" Dat zijai dan ook de grondgedach ten van den Doolaards nieuwe ro man „Kleine mensen im een grote wereld", die tegen het einde van het jaar bij Quierido verschijnen gaat. Om die roman te voltooien, gaat hij er ook, zijn schrijversnaam getrouw, Weer „tussen uit". Hij ver trekt vanmorgen met de „Nieuw Amsterdam" niet zijm gezin naar Amerika, voorlopig minstens voor eem half jaar. Wanneer men van den Doolaard zegt, dat hij eem zwerver is, zal hij dat volmomd'ig beamen. Het trek ken zit hem in het bloed. Hij heeft het eenmaal 4Va jaar op eenzelfde plek uitgehouden, maar dat was niet uit luxe, het was uit plicht Dat was im Engeland in ide tijd van radio Oramje. Daarna toefde hij eni ge tijd op Walcheren, waar hij ,3ertJ verjaagde water" schreef en nadien ging hij' met tussenpozen van rust im Blarfcum weer aam het dolen- In vele landen Hij zwierf im 'de nacbtasyls in Duitsland, waarop zovele daklozen zijm aangewezen, was in Praag, toen die Tsjechen hun Gottwald-omwfen.- teltag beleefden en had toet er toen gauw bekeken. Hij Was in Frankrijk tem tijde der grote stakingen en was voorts korte tijd im ide V.S. en langer im Engeland. Stof te over dus voor eein grote roman over de problemen van de na-oorlogse men sen met him angst. Mensen in ver schillende laniden, die één ding ge meen hebben, die gegrepen worden door omstandigheden buiten hun wil >em gedreven worden 'door grote machten, die hun lot beheersen. En nu dan Amerika, idat hij in Europa heeft nog lang geen kolen genoeg Volgens het Amerikaanse departe ment van Handel, zal het Europese tekort aan brandstoffen gedurende het derde kwartaal van dit jaar voornamelijk worden gedekt door invoer uit Amerika. De economische commissie voor Europa raamt het tekort op onge veer 4.300.000 ton, hoewel Europa wellicht ongeveer IVz millioen ton kolen en cokes voornamelijk uit België beschikbaar zal hebben voor export gedurende genoemde periode. Volgens de E.C.A. vindt dit zijn oorzaak in het ontbreken van bevredigende handels- en betalings- - overeenkomst tussen sommige Eu ropese landen en in het feit, dat de brandstoffen, welke worden aange boden voor export, van betere kwa liteit zijn dan waaraan in Europa behoefte bestaat. De olievondst in Italië De Italiaanse regering heeft er voor gewaarschuwd, dat de pas ont dekte olievelden in het dal van de Po, Italië niet zullen voorzien van alle olie, waaraan het land behoefte heeft, zoals in „overdreven" berich ten werd gezegd. De maximumpro ductie aan ruwe olie van deze vel den zal over enkele jaren 1 millioen ton per jaar bedragen De Italiaanse behoeften voor het volgende jaar worden geraamd op 5 millioen ton. verband ook met een grote serie lezingen doorkruisen zal en waar juist zijn roman over Walcheren verschijnt onder ide titel „Roll baok to s©a". Hij zal er op universiteiten m instituten vertellen over ons land en ons volk, over onze strijd tegen het water en over onze le vens iurf. En in een volgende ro man zal hij1 ons weer vertialem over dat lainid1 en idat volk aan de over kant, waar hij vertellend, luisterend en kijkend' ronddoolde. Veertig jaar C.N.V. Zoals bekend is, zal het Christe lijk Nationaal Vakverbond in Neder land op 1 Juli a.s. zijn veertigjarig bestaan vieren met een aantal ju bileumbijeenkomsten in Utrecht. De belangstelling voor deze bij eenkomsten is, naar het C.N.V. ons mededeelt, buitengewoon groot. Zo moest voor de dankstond van Donderdagavond 80 'Juni, welke aan vankelijk in de Dom zou worden gehouden, het grootste kerkgebouw van Utrecht, namelijk de Buurkerk, worden aangevraagd. Voor de bui tengewone algemene vergadering, die gp 1 Juli wordt gehouden, moest beslag worden gelegd op ide Irenehal van het Jaarbeursgebouw. De toeloop voor de herdenkings bijeenkomst van Vrijdagavond 1 Juli in Tivoli is zoi groot, dat een twee de bijeenkomst moest worden geor ganiseerd, die eveneens in 'de Irene hal zal worden gehouden. Renesse In het middelpunt der be langstelling staan. Immers, dan zal de bazar ten bate van het muziekcorps „Luctor et Emergo" gehouden worden, daar aan thans met Inzet van alle krach ten gewerkt wordt. ZONNEMAIRE Da reisvereniglng „Samen Uit Ons Genoegen" die onlangs alhier werd opgericht, hpopt op Maandag 4 Juli per autobus een uitstapje te maken naar Arnhem en 'omstreken. Da leerlingen van de School mat de Bijbel te Zomnemaire hopen op Donderdag 28 Juli een school reisje te maken naar Walcheren. NIEUWERKERK De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft alhier f 293,85 opge bracht. Na een verblijf van ongeveer 3 jaren in 'de tropen arriveerde Zondag mot het s.s. „Waterman" onze 'dorpsgenoot, do oorlogsvrij williger 'de heer Wi. M. Sdhiettekatte Voor ide ouderlijke woning was een erepoort opgericht. In ide buurt wapperde van veie huizen de drie« kleur. Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Bulsjo 40-75 cc. Een feest voor het feest Het Eeuwfeest der stad sluit er op aan ZIERIKZEE Naar ons werd medegedeeldzal op de algemene vergadering van aandeelhouders der Söheldebank N.V. worden voorgesteld, over 1948 een 'dividend uit te keren van 8 procent. Aan de Koningin Wilhelmina- Kweekschoiol te Rotterdam slaagde vopr de acte onderwijzeres mej. M. M. Hack. RENESSE De plaatselijke Zangvereniging „V,.ZJO.S." behaalde Zaterdag op het conclours ider Zeeuwse Zangver enigingen te Goes in de 2e afdeling een 2e prijs met 175 puinten. Dit was het hoogste aantal pun ten, dat in deze afdeling behaald werd. Het spijt ons te moeten schrijven', dat „V1Z1O S," de laatste jaren haar krachten niet heeft kunnen ont wikkelen, door het telkens komen en gaan van leden. Een zangvereniging kam. alleen iets bereiken, indien men jarenlang hoofdzakelijk met dezelfde krach ten kan oefenen. Thans schijnt het keerpunt gekomen te zijn en kan met meer vertrouwen dan voorheen de toékomst tegemoet gezien wor den; aan de ijverige directeur, de heer J. J. Kooman, Zal het heus niet liggen. Evenals vorige jaren, zal er oolk dit jaar een Anjerciolleote wor den gehouden in deze gemeente ien wel op Zaterdag 25 Juni a.s. In verband 'hiermede verzoeken wij ide miwloners ook in 1949 weer hun volle medewerking te verlenen, opdat deze dolledte volledig mag slagen. Tijdens de diensten der 'evan gelisatie Werd in de maanden April fen Meji f 214 aan, giften ontvangen. De jaarlijkse kermis Zal dit jaar op 25, 26, en 27 Juli gehouden worden. Viel vorig jaar de kermis ongeveer gelijk met ide Oolijnsr plaatse en w:as er een te grote tussenruimte met Brouwershaven, waardoor de belangstelling der ex ploitanten gering was, dit jaar is de kermis te Colijlnsplaat een wieek vroeger en kan men met slechts 2 dagen tussenruimte wieer te Brou wershaven draalen. Het laat zich aanzien, dat vele vermakelijkheden' het dorpsplein zul len bezetten, waardoor Wfëer een ouderwetse kermis te wlachten staat. De restauratie der Hed. Herv. Nederlandse bodems naar ma,a!Lgocde rarde™fn; dak is dicht en men wacht op de leidekker. De Rode Kruis-clollecte bracht ,te Renesse» f 205^15 op, 'teglen.' 'f 83,03 in 1948. Voorwaar een mio.oi be drag! Een Woprd van dank aan de Collectanten is zeker op zijn p-laats Een Commissie uit het bestuur der Oranjevereniging heeft zdoh ook dit jaar weer belast met de organi satie van de rijtoer der ouden van dagen. In de eerste helft van Juli zal deze rijtoer plaats vinden. BRUINISSE to die week van 13 tot 18 Juni werden hier aangevoerd ongeveer! 600 tonnen mosselzaad, geviist inl heit vrije gedeelte van ide Wiaidldlen zee. Enkieie mo&selkwekars hebben een monster vain hun mosselen aan dó agent van het Aan- 'en Verkoopr kantoor ingeleverd. De kwaliteit vain 'deze monsters beantwoordde 'Over het algemeen wel aan het mi nimum visgewicht. VierWadht mag wordela, idat ide levering daze wleek of begin volgende weck zal be ginnen. Over het algemeen is het evenwel Zo, dat de beste vis tjhans zit isn ide jonge mosselen, die even- wal nog miet de vereiste maat heb ban, wat de verlangde grootte ba- treft. Met bet s.s. „Willem Ruyis" repatrieerde Vrijdag na een li-ja rig verblijf i(n Indonesië ide heer L. Haedk en echtgenote. De heer Haeck vertrok indertijd als machinist bij de K.P.M. Na de bevrijding kreeg hij' 'achter eeh administratieve be trekking bij dia maatschappij. De heer Haedk heeft een broer die als bakker aan boord van mailschepen da zeven wereldzeeën bevaart, een andere broer ikwam vorige week uit Singapore 'gevlogen, omdat zijn vaartijd als stuurman bij da K.P.M. in Indonesië er eveneens voor het eerste deel pp zat, terwijl hij eeh zuster heeft die in Venezuela woont. ECn gezin dat het nu niet bepaald naast da deur gezocht heeft, om zich een positie lin de maatschappij ta scheppen. Be sociale commissie voor het Pensioenfonds in ide Landbouw (houdt Donderdag 23 Juni zitting in hotel Storm. Landarbeiders, die na 1947 65 jaar zijn geworden of invalide zijn geworden 'en 'die ma raen voor pensioen in aanmerking te komen kunnen zich daar opgeven. Het wordt een „zware zomer", een opmerking, die wij reeds menig maal hoorden op verschillende plaatsen, o.m. op het secretariaat van het eeuwfeest, waar dag in dag uit het comité zwoegt om de zaken voor elkaar te krijgen. Echter ook op het Zierikzees Lyceum spreekt men van een „zware zomer", waar mede natuurlek niets vervelends be doeld wordt, maar wordt geduid op het grote herdenkingsfeest, ter ge legenheid van het 80-jarig bestaan der school. Ook voor dit feest bestaat aller- wege een enthousiasme, dat bijzon dere indruk op de initiatiefnemers heeft gemaakt. Reeds thans kan met zekerheid worden gezegd, dat min stens 300 deelnemers aan het feest op 28 en 29 Juli aanwezig zullen zijn. Uiteraard zijn de leerlingen van de school naar alle windstreken uitgezeild en waarlijk niet slechts binnen de landsgrenzen. Ook daar buiten is men de school in de Man huisstraat nog niet vergeten en wor den blijken van medeleven ve«- stuurd naar het comité van voorbe reiding. Het researchwerk is thans voor een groot deel afgelopen. De com missie voert niet de pretentie alle adressen van oud-leerlingen gevon den te hebben, maar gelet op de omstandigheden is een zo groot mo gelijke graad van volledigheid be reikt. Opvallend is, dat nog vele oud-leerlingen die thans nog op het eiland wonen ,tot op heden nog niet direct reageerden. Dit betekent in tussen niet, dat zij op het feest niet aanwezig zullen zijn, maar zij ach ten Zierikzee zo dicht in de buurt, dat „er altijd nog wel tijd zal zijn om mee te doen". Helemaal waar is dit natuurlijk niet, want de admi nistratie1 van het voorbereidend co mité wil uiteraard zo snel mogelijk met alle gegevens klaar zijn. Meer dere prominente figuren op onder wijsgebied en ook de Commissaris der Koninging in onze provincie werden uitgenodigd zitting te willen nemen in een ere-comité. Van ver schillende personen zijn reeds toe zeggingen ontvangen. Medewerking De medewerking van het publiek tot voorbereiding van het feest, is veelsoortig. Het comité heeft een schrijven doen uitgaan tot de oud leerlingen van de school, op Schou- wen-Duiveland woonachtig en In het bezit van oen auto, om mede te werken aan de autotocht, die over het eiland zal worden gehouden op do eerste herdenkingslag. Vooral de belangstelling voor deze tocht, die eerst door Duiveland voert en haar voorlopig eindpunt vindt op de „Schouwse Boer", is groot Verschil lende autobezitters stelden zich in persoon met hun auto reeds voor dit doel beschikbaar. In de Concertzaal zal, onder regie van de heer S, R, H. F. Ochtman, 't reeds bejaarde successtuk „Ernst" worden opgevoerd, terwijl na deze uitvoering een souper in de geheel versierde gymnastiekzaal van de school zal worden gehouden. De leerlingen De leerlingen zullen tijdens de herdenkingsdagen ten dele zelf standig het feestpad betreden. Voor zover dit voor de leerlingen pas send werd geacht, nemen zij deel aan het voor de oud-leerlingen uit gestippelde programma, anderzijds hebben zij zelf ook het initiatief ge nomen voor een gezellige feestac- tiviteit. Vooreerst komt het schoolorgaan „Contact", dat na de evacutie weer uit haar as is herrezen, uit met een speciaal nummejr, waarin diverse oud-leerlingen en oud-redacteuren een artikel hebben geplaatst Verder is contact gezocht met de school te Goes. De leerlingen van deze school komen in grote getale naar Zierik zee. Sportwedstrijden zullen onder ling worden gehouden, terwijl ook de „oudjes" nog tegen de eerste H.B.S.-jeugd in het veld komen. Ook de leerlingen hebben een uitvoering in de Concertzaal, die, evenals de traditionele jaarlijkse uitvoering, yoor ouders der leerlin gen toegankelijk zal zijn. Verder hebben de leerlingen een rljjoo! naar Schuddebeurs voorbereid. Een leutige optocht van boerekarren en gecostumeerde jongelui, die een middag „de student" uit gaan hanr gen. Een met al zal het aan vro lijkheid en gezelligheid niet ontbre ken. De Zierikzeese middelbare school gaat „zware dagen" tege moet, maar na deze korte explicatie is ieder wel bereid dit „zwaar" zo licht mogelijk te nemen. Scandinavië Op 18 Juli a.s. zal Hr. Ms. W2rk- schip „Vulkaan" tezamen nnet Hr. Ms. onderzeeboten „O 27" en„Tij gerbaai" ide haven van Rotterdam, verlaten voor een niet-officieel vier daags bezoek (van 22 tot en met 26 Juli) aan Göteborg. Hr. Ms. „Vulkaan" zal iop 26 Juli' de thuisreis aanvaarden terwijl ide beid© onderzeeboten op die da tum door zullen gaan naar Trood- tojem. Zij blijven hier van 29 Juli tót 2 Augustus en keren op 5 Augustus in Rotterdam terug. Hr. Ms. „Vulkaan" zal reeds ,op 29 Juli «O Nederland arriveren. Zal bij de Eeuwfeesten de be langstelling van het eiland zich op Zierikzee Concentreren, een w'eek daarna, op 12 en, 13 Augustus, zal RECHTZAKEN TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN Zitting te Zierikzee op Maandag 20 Juni. Als eerste zaak kwam in behan deling de aangehoudene van C. van W., timmerman te Zierikzee, die voor arbeid aan een perceel Zoiut- Ikeetstraat D 525a een te hoge som had berekend. Als getuige-deskundige wierd thams gehoord M. I. de Rijke, timmerman te Haamstede, welke nadere uiteen zetting gaf van de verrichtte werk zaamheden en J. W. Hofstra te, Leiden, bondsfunctionaris van cfe Aannemers- en Patroonsbond, wel ke uiteenzette dat 7 ets. te weinig uurloon is bereikend, dat 'het aantal uren voor 'dit herstelwealk niet te berekenen is en dat er tijdens de werkzaamheden geen aanmerking is gemadM. Bovendien moest bet ver schuldigde nog via een advocaat geïnd wiordem De tuchtrechter be- slopt deze za,afe nogmaals ter nadere bestudering aan te houden. Voor de derde maal kwam in be handeling de zaak tegen mej. Ja Ca. S. zonder beroep te Zierikzee, die teveel huur had gerekend vopr een pand aan de Zevenhuisstraat. De raadsman van beklaagde, mr. C. J. B. du Croo. legde een des* kundig rapport over van een des kundige van het departement van Wederopbouw, de heer Tonimel uit Amersfoort, waaruit bleek, 'dat de huurprijs pl.m. f 6.40 plus 5 pet voor inwoning mag bedragen, dus ruim f 1Lhoger, dan berekend is. De Tuchtrechter verklaarde het rap port te willen bestuderen en later uitspraak te zullen doen. J. de V., commissionnair te Kerk- werve had graanstro voor f 42 50 ■en f 50 per ton verkocht. Bekl .verklaarde destijds graanstro „vüior f 33, 35.40 en 45.— te hebben g!e- kocht en dat men rekening moet houden met de vrachtprijzen, die verschillend zijn al naar gelang de bestemming van het stro. Hij kon het niet 'goedkoper bij de boe ren kopen. De Verdediger, Mr. du Oroo, bracht naar voren, dat hier niet een xe grote winst gemaakt ls, doch te duur ingekocht. De V. moest om zij'n bedrijf gaande te houden zulks wel doen, doch heeft, mede gelet op de hogo vrachtprijzen, geen voor deel gehad. De tuchtrechter legde de V. een boete op van f 15.—. J. v. d V., grossier te Zierikzee, w'as niet verschenen. Hem wlas ten laste gelegd, dat hij' flessen advo caat van 3/4 en 1/2 liter t© duur had verkocht. Mr. du Croo merkte op, dat v d. V. rijln prijzen had gebaseerd op de prijzen van' Zijn leveranciers V. d Heuvel en v. Leeuwen en de nor- mile winstmarge had berekend. Ach teraf is echter gebleken, dat de inkoopsprijzen te hoog waren. Wiat V. d. V. niet wist, doch dat beide leveranciers, na er op attent te zijn gemaakt, onmiddellijk toegaven era een Creditnota zonden. Op zijn beurt bracht v. d. V. het te veel berekende bij" zijn afnemers in min dering. zodat niemand benadeeld is De Tuchtrechter concludeerde tolt vrijspraak. Aa. Ma. v. d. EL, geb. L., win kelierster te Bruinisse, had knot ten wol van1 30 gram te koop aange boden Voor f 1.84. Beklaagde wias niet verschenen'. Als raad&man trad ook hier pp Mr. du Croo. Het bleek niet juist te Zijn, dat de oproep aan genoem de mej. was gericht, daar de zaak door de gebr. v. d. B. wioirdt ge- dreven en Zij" bij afwezigheid van deze in de winkel helpt en dus niet verantwoordelijk is. Wat het feit zelve betreft, was Mwi. v. d. B) dootr een reizende firma de be wuste Wol als Angora wol" aange boden voior f 1,34 per knot, met de mededeling dat de verkoops prijs f 1.84 moicht Zijn. De Tudht- rechter merkte op, dat het hier geen Angorawol betrof, doch iwlol van uitgetrokken dekens. Mr. du Crop voerde nog ;aan, idat er met Mw. v. d. Bi. velen dachten met Angorawol te doen te (hebben. De Tuchtrechter hield opk deze zaak aan voor nader onderzoek. C. B. van S., schilder te Renesse, had voor schilderwerkzaamheden aan do woning van de fam. de Bruine aldaar een te hoge som1 in rekening gebracht Bekl. zette uiteen welke Werk zaamheden aan de betrokken wo ning verricht waren, die groten deels door een1 zijner knechts uit gevoerd waren en meende, Zowel wet de berekende som, als zijn administratie betreft, niet fout, te zijn geweest Hij1 is van mening dat er hier iets van wraakneming in het spel is. Als getuige-deskundige word ge hoord de heer J. Dekker te Heilo. inspecteur van de vakgroep Schil dersbedrijven, die op twee manieren een kostenberekening had gemaakt. Volgens de eerste kwam hijf f 8.86 hoger dan van S. en volgens de Bndere f Ö.81 lager. De Tuchtrechter besloot deze zaak tot nadere bestudering aan ta hou den. Vervolgens kwam een tiental Schouwen-Duivelandse Winkeliers en/of manufacturiers op het matje die alle knotten wol te duur had dien verkocht. Het waren A. R. te Eikerzee, L. V» te Renesse, H. A. v. d. M„ ver tegenwoordigende zijh echtgenote T. J. v. d. M>fL, te Noordwelfle, J. C. P. te Brouwershaven, F. v. d. B., vertegenwoordigende Zijn echtgenote J. v. d. EL-V. te Zjonne- maire, A. F. te Nieuwerkerk, P. H. te Oosterlamd, W. EL, A. J. B en P. W. te Zierikzee. Het bleek dat alle van dezelfde reizende firma de Wol als „Angorar wol" hadden gekocht voior f 1.34 met de mededeling, dat zij f 1.84 per tongt mochten vragen. Som mige hadden dit gedaan, andere hadden f 1L64, f 1.74 pf f 1.79 be rekend. De verkopers hadden or derboekjes getoond en daar de be klaagden nooit tevoren Angorawol hadden verkocht, waren zij er op ingegaan. Klachten van de rijde der klanten waren er over het algemeen niet ontvangen en bij het bezoek van de ambtenaren kwam pas uit dat het hier wol uit. uitge trokken dekens betrof. Bij som mige waren do knotten in beslag genomen. Do Tuchtrechter deelde mede, gelet pp de kwaliteit, de berekende prijzen ln strijd met de voorschriften, doch dat hij rekening wilde houden met het feit dat bekl. te goeder trouw (Waren. Met uitzon dering van v .d. M. en v d« B. wier vrouwen de transacties hadden verricht, doch die niet aansprake lijk rijn, legde de Tuchtrechter alfte een boete op van f 10 mét vei> beurdveriklarimg van de eventueel in beslag genomen (knotten wol. J. W. G., schilder te Zierikzee, had voor schilders werkzaamheden aan het pand Oude Haven D 871 te Zierikzee een te hoge som be rekend. G. deelde mede, dat een deskun dige een rapport heeft opgemaakt over de kostenberekening, doch dat daarbij1 nog ©en rekening van een timmerman komt, Hij zal deze op vragen en opzenden. De tuchtrechter besloot tot aan houding dezer zaak. E>e aangehouden zaak tegen H. van D., kapper te Zierikzee, moest opnieuw wórden aangehouden, daar de getuigen de V. en C. niet aan wezig Waren. Bfijl verstek werd behandeld de zaak tegen A. G., schilder-winkelier te Zierikzee, die eveneens zg. „Angorawol" had verhandeld. De Tuchtrechter legde ook hier een boete op van f 10 met verbeurdverklaring van de tabeslag- genomeü wol. AANBESTEDINGEN THOLEN. Het verbouwen en ver nieuwen van het gebouw voor de Nutsspaarbank alhier werd Zater dagavond onderhands aanbesteed. Inschrijvers waren: Jac. Vos, Tho- len voor f 22.140; W. Blaas, Tholen voor f 21.000. Het werk werd ge gund aan de heer W. Blaas. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f 25.000 op no. 15785. Financieel Nieuws Amsterdamse effectenbeurs De eerste beursidag van de nieu we week leverde geeto aspecten van betekenis op. Alleen viel te con stateren, idat er lichte vraag be stond naar aandelen Kon. olie, waar- idoor deze iets boven hert: slotpeil van Vrijdag kwamen te liggen. Ook Ide andere internationale fondsen waren een kleinigheid beter, met uitzondering van AKU, maar kcners. stijgingen van betekenis kwamen in het ^geheel niet voor. Trouwens, overwegingen van (valutawherzienin- gen, hoewel op ide achtergrond nog eüaeds aanwezig, doen zich ter beur ze niiet meer in sterke mate gel'den» al' houdt men met de mogelijkheid nog altijd rekening» blijkens de aan houdend vaste tendens voor de doL lar-jobligaties. De internationale po litieke situatie is er van ide Parijse ministerconferentie, uiteindelijk) niet slechter op geworden. Het resultaat geeft althans nog '©en zekere vol doening, maar te weinig, om daar van enige uitwerking te zien op de fondsdnmarkt. Het publiek blijft nog sterk1 gereserveerd en .stimulerende factoren ontbraken volkomen. Toch was er gisteren ipp ide beurs een levendige hoek en wel in dosefheep- vaartaf deling, waar de aandelen en claims K.N.SJM, druk verhandeld werdten. Voor de claims voortsprui tend uit ide vorige week aangekon digde aandelenmissie bleek gisteren elke steun te mankeren, zodat deze betaald werden op slechts 2Ya 4 gulden en de markt op 3 gulden per claim verlieten. De aandelen KJLS.M. Repen to(t 121 terug om later tot 122 aan te trekken. Toch was ide algemene tendens op die scheepvaartmarkt niet flauw, want Scheepvaartunie was eerder aan da vaste kant. Het verloop van lie beurs im het algemeen was evenwel ongeanimieerd en de omzet zal: niet groot geweest rijn. Eau tweede fac tor diie ide aandacht trok, was de stijgende kpers voor verschillende Nederlandse staatsfondsen- Zowel die Conversielening 1947 als de In- vesteringsoertificateai en het Groot boek 1946 (kwamen boven de 98 uit, merendeels ingevolg van vraag we gens belastingaankiopen- Er ging o,ok iets meer om dan de vorige week op de staatsfondsenmarkt. Een vrij vastte tendens bestond verder voor bankaandelen, zoals de Rotterdam, sah© Bank, idjije 8 pet tot 168 verbe terden. Aandelen Vredesteim (rubber en Vrüdestein autobanden werden, tegen hogere prijzen uit ide markt genomen, onder invloed van het ge publiceerde guinstige jaarverslag. Voor de cultuurfondsen was de be langstelling zeer gering. Vooral ide rubberwaairdien loonden zich niet ont trekken aan een gedeprimeerde stemming en Amsterdam rubber verfoor zelfs 8 pot- Er heerste hier weer ta tegenstelling tot ide vorige w'óek, een meer pessimistische stem ming. Daarentegen wisten de_ suiker en dabatosforaidsen zich betrekkelijk goed te handhaven. Het verdere ver loop van ide mairkt was betrekkelijk; onbelangwekkend 'en hot slot (kwam zonder grote veranderingen- Pro. Inmgatiia 2i/4 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3