Stad en Provincie Prachtig resultaat van sociale vooruitstrevendheid der Ned. Herv. Gemeente luitse kustvaarder bl] Schevenlngen in moeilijkheden Zondagmiddag ia een fonkel nieuwe Duitse coaster voor de kust bij Soheveningen door tot nu toe oor bekende oorzaak in moeilijkheden geraakt. Tegelijkertijd trad machine- achade en lekkage op, waardoor hot ach lp ernstig slagzij maakte. Hot schip, do „Klaus Bischoff", een kustvaar dor van de rederij Bornhof uit Homburg, was in de nacht van Zaterdag op Zondag met 520 ton steenkool geladen uit Rot terdam naar Hamburg vortrokken. Het schip voor eerst voor de tweede maal uit. Ter hoogte van Wassenaar trad motorpech op, terwijl er gaten ble ken te zijn ontstaan in de kolen- schotten. Gezien het gevaarlijke van de situatie, waarin het schip door de zware slagzij kwam te verkeren, achtte de kapitein het raadzaam hulp te doen halen. Met een rubber boot voeren de eerste machinist en twee matrozen naar de wal, waar de politie van een strandpost hen oppikte en met een jeep naar Sche- veningen bracht. De reddingboot „Arthur" voer spoedig uit en kreeg het snel naar het Zuiden afdrijvende schip op 60 meter uit de kust te pakken. Na verkregen toestemming van hoger hand werd vastgemaakt en het ge lukte de „Klaus Bischoff" uit de branding te slepen. Inmiddels was ook de sleepboot „Maas" uit Maas sluis gearriveerd en toen begon men het schip naar de Nieuwe Waterweg te slepen. Dit ging met grote moei lijkheden gepaard, daar het schip steeds meer water maakte. De red dingboot nam nog drie opvarenden over en alleen de kapitein en de stuurman bleven aan boord. In de mond van de Waterweg kwam een tweede sleepboot te hulp en onder Maassluis werd het inmid dels bijna volgelopen schip aan de grond gezet. Zo spoedig mogelijk zou een on derzoek naar de oorzaak van de moeilijkheden worden ingesteld. Men vermoedt dat een constructie fout de oorzaak is. Onthulling gedenkplaten op oorlogsbodems „Een klinkend antwoord op de ar gumenten van sommige theoretici, die menen dat de marine zich slechts zal kunnen bepalen tot een regio nale taak", noemde Z.K.H. Prins Bernhard Maandag de acties van de Nederlandse marine in oorlogstijd, die zo zeide hij duidelijk heb ben aangetoond, dat de marine niet gebonden is aan bepaalde gebieden, doch overal ter wereld kan opere ren; De Prins onthulde aan boord van Hr. Ms. kanpnneerboot „Soemba", die thans tezamen met Hr. Ms. „Flo- res" aan de marinewerf te Amster dam is gemeerd, een gedenkplaat, waarop de „Koninklijke vermelding bij dagorder", die aan dit schip en aan de Flores" werd verleend op 10 November 1948, staat vermeld. De adjudant van de Prins, luitenant ter zee le klasse F. Steinmetz, ont hulde de gedenkplaat op hetzelfde ogenblik op de „Flores". Na de onthulling der gedenkpla ten decoreerde de Prins een vijftal marinemannen, die zich gedurende de oorlogsjaren bij de acties in In donesië hebben onderscheiden. „Al le jonge marinemannen, die niet aan de acties hebben deelgenomen aldus de Prins kijkt naar deze mannen en neemt hen ten voor beeld". De bemanning van de beide ka nonneerboten telt thans geen enkel lid meer, dat in de oorlog op de boten diende. De oorlogsbemanning stond bijna voltallig, deels in bur ger, voor de boten aangetreden, ter wijl de huidige bemanning op de gepavoiseerde schepen was aange treden. De gehele bezetting van de marinewerf was bij deze gebeurtenis die werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, onder wie de Amerikaanse- en Britse marineat- taché's, aanwezig. Militaire herinnerings-shawls la de idoor Gdbrs. Gerzotn's ma- demagazijnen uit te geven serie mi litaire heriflineringsdoeken is thaws de imfarnfcerie-shawl verschenen. Alle belangrijke wapenfeiten, decora ties uniformen der diverse stam- regimenten, van 1816 af tojt heden, zijn hierop verwerkt. Zoals bekend wordt een ideel ider opbrengst af gedragen aam ide Prot. Chriistelijke- en Katholieke thuisfronten, Nilwiitn, vaWJ Weardan-Poelmiamfowids, enz. in totaai 10 verschillende militaiiir lief dadige instel ingen. Volgens berichten in de Birmese pers is de „Mayu", het vlaggeschip vain de Birmese vloot, met spoed naar de kust van Zuld-Arakan ge- Zonden iw verband met ongeregeld heden, welke daar zouden zijn hit- gebroken na desertie van een af deling der plaatselijke militaire po- *ie. Vooraanstaande personen wa- n naar Rangoon geëvacueerd. ZIERIKZEE Beurtvaart Ziorikzoe-Middelborg gestaakt Naar ons werd medegedeeld heeft do hoer J. L. van Duivendijk door het verkopen van zijn beurtschip, zijn bedrijf gelikwideerd, waardoor aan een 50-jurlgo traditlo een eindo ia gekomen. Nog onlangs mocht do- ze beurtschipper het vijftigjarig bo- staan van dezo dienst hordonken, maar thans is als guvolg van de ge wijzigde pmstandigheden het niet langer mogelijk gebleken de dienst voort te zetten. Dit is .ongetwijfeld te betreuren, maar het is nu een maal zo, dat do wijziging in het ver voer het' accent heeft verlegd van het schip op de auto, waardoor voor al de beurt'vaart wordt getroffen. Steeds meer immers neemt het snel- vervoer over de weg de taak van de beurtvaart over en mede als ge volg van de hoge lasten en fiscale maatregelen komt de laatste in de knel. De vervoerscapaciteit van de veerboten is in de loop der jaren eveneens groter geworden, met als gevolg dat vrachtauto's en trailers niet langer door het water in hun opmars worden belemmerd. Hoer teer deze tendens zich doorzet, blijkt wel uit het feit. dat destijds de heer van Duivendijk met niet minder dan 22 beurtschippers op Middelburg voer, waarvan er thans slechts één is overgebleven. Het schip dat de dienst Zierikzee-Middelburg onder hield, is verkocht aan de A.T.O. (Algem. Transport Onderneming). Voor Zierikzee betekent het sta ken van deze beurtvaart zeker een verlies, daar de bedrijvigheid aan de haven andermaal een veer moet laten, die er feitelijk niet meer af kan. BURGH In ionize gemeente bracht die Roidie Kruis-coll'öcte f 119.,03 op. HAAMSTEDE De Rofda Kruis-coilecte beeft i® lOWze gemeente f 197,21 opgebracht. Reis ouden van dagen Begunstigd dooir fraai zomerweer maakten ruim1 70 ouden van idagen Vrijdag hun jaarlijks reisje, hetgeen mogelijk was gemaakt door de rui me financiële steun der burgerij. Omstreeks 9 :uur vertrok men en via Anna Jaooba en Rpjosendaal, waar een kopje koffie werd gebruikt, ging het naar Burgers Dierenpark bij Tilburg. Vooral de apen hadden hier de belangstelling van de oudjes dodbi opik! de pelikaan net als 'op een schoensmeerdoosje en de flamingo's met hun lange poten en niet minder lange halzen, trokken de aandabht. Ook de kangaroe met zijn jong, dat herhaaldelijk uit de buidel viel, genoot de nodige be langstelling. Jammer was het, dat 'het filmapparaat van de heer Bom defect raakte,, want anders iwias meinig 'aardig tafereeltje op de strook vastgelegd. Veel te vlug naar veler mening werd het sein tot vertrek gegeven, doch er stond tnog heel wat op het programma. Langs prachtige met bomen beplante we gen ging het naar de buitenplaat „De Hondsdonok", waar alle 'door! de familie van burgemeester Roel" hartelijk werden ontvangen e£n doorj mevrouw RoëU mede namens de burgemeester onthaald werden terj gelegenheid van hun koperen brui loft, enige weken geleden herd Via Breda en öudenbosch werdj de terugreis ondernomen ;eln in| Steenbergen nogmaals de inwendig! mens versterkt. Na een voorspoe dige reis .arriveerde de stoet oml half 9 in Haamstede, waar „Witte) van Haemstede" zich aan het -hoofd ^telde en onder de tonen van een" paar pittige marsen en omstuwd door een talrijk publiek, een rond gang over het dorp werd gemaakt. De voorzitter van het Comité, dat de reis georganiseerd had, dankte de burgerij voor de mooie tocht, die den ouden van dagen was aan geboden terwijl hij verder dank bracht aan allen, die op enigerlei wij'ze aan het Welslagen van de tocht hadden medegewerikt. NOORD WELIGE De actie voor steujn aan het Rode Kruiis bracht alhier de som vajn f 85 op. Emmabloem-collecüe Ernstige ziekte vefhinderde Zr. Hulshaff ha-ar arbeid met ide Em- mabiaemcollecte dit jaar te vol tooien. Gedienstige vervangenj-le hulp na-m het werk over, waarna het bedrag vain f 138,17 geboekt ikiotm worden. Moge onze, zo algemeen hdo|g ge- waardeeridiö wijkverpleegster, e-ein spoedig c® algeheel herstel ten ideel vallen! BRUINISSE De heer C. van 't Leven te Krut- nlngen, werkzaam bij de firma van' der P-eyl aldaar, geboren te Brui- tnisse slaagde dezer dagen voor het dlplomai assistent calculator vanwe ge het Bedrijfschap voor ide Grafi sche Vakken. Een egel js eren dier id,at men in onze Zeeuwse polders zeldzaam aantreft. De hoer Jao. Wesdorp Jz., ontdekte er dozo week een bij het maaien van klavers In do nabijheid van Stolieboorsweel, op liet land van do heer P. J. Hanso. Helaas kotn de maaimachlne niet tijdig stoppon, zodat hot dier dodelijk door ecfa dor messen werd gotroffonv, Door het Aan- en Verkoopkan toor va® Mossolon to Borgen op Zoom worden ide 'kwekers thans In de gelegenheid 'gesteld monsters van huu mosselen aan de agenten to leveren. Voldo-en doze monsters auin de kwaiitoitsotson, dan zal met do lovering kunnen wondje® begon nen. Uit hot vrije gebied van do Wad- deinzee werden hier aangevoerd 250 todnen mosselzaad. Ook op hot platteland gaat Ide middenstand zich meer cn meer va^ de machine bedienen en bij bakkers, slagers, timmerlieden, schoenihexstel- 1-ers enz. vindt men overal de meest moderne machines. Thans heeft ook bij do groente boer de machino zijn intrede ge daan. De heer M- L. van jden Bos alhier schafte -oen schrap-, sdhil- -en snijmachine naai, een madhinodie alle werkzaamheden op ihet gebied van het groentensohoonmaken in zich combineert. Do machine schrapt -of schift aardappels, schrapt wor telen, schilt en snijdt komkomm'ers, sh'ijdt bonen enz. Het wordt de huisvrouwen' tlus wel gemakkelijk gemaakt, want het is de bedoeling, dat deze machine service biedt aan de clientèle van deze vooruitstre vende zakenman. KERKNIEUWS De nieuwe psalmberijming Te Utrecht is Zaterdag een ver gadering gehouden van hen, die in het bijzonder betrokken zijn bij het werk der nieüwe psalmberijming van Ds. H. Hasper. Behalve de deputaten voor de psalmberijming van de Gerefor meerde Kerken en van de Gerefor meerde Kerken, onderh. art. 31, wa ren aanwezig de Gereformeerde Stichting Psahngezang (waarin me de vertegenwoordigd zijn de Gere formeerde Kerken in Indonesië), het Hervormd. Comité Kerkzang en het comité der Christelijk Gereformeer de Kerken. Geconstateerd werd, dat het werk van het comité Kerkzang en van de Stichting Psalmgezang, goede re sultaten heeft opgeleverd. De door de auteur gevraagde critiek uit de kerken, is door beide instanties doorgegeven, tegelijk met haar eigen opmerkingen over de berij ming. Ook kwamen van hoogleraren, predikanten, literatoren, musici en andere leden van nagenoeg alle ker ken der reformatie, vele belangrijke suggesties binnen. Al deze gegevens zijn door Ds. Hasper bestudeerd en verwerkt. Algemeen juichte men het toe, dat een nauwere aansluiting wa3 ver kregen bij de nieuwe vertaling van het Nederlandse Bijbelgenootschap. De vergadering was van oordeel, ]dat, ondanks de berichten welke zijn verschenen omtrent besluiten van (de Generale Synode der Nederlands [Hervormde Kerk, de reeds met het moderamen dier Synode en met de Raad voor Kerk en Eredienst ge- Ivoerde bespreldngen, hoop blijven bieden op een kerkboek, dat in alle jkerken van reformatorische origine, aanvaardbaar zal blijken. De aanwezigen besloten diligent te blijven, nauw contact met elkan der te onderhouden en alle krachten in te spannen om spoedig tot dit doel te komen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergeijk (N.Br.): cand. A. J. Oostenrijk, hulppred. Driebergen; te Ter Aar: A. Luteyn, Loenen aan de Vecht; te Hooger- smilde: cand. D. J. Spaling Jzn., Heemstede. Aangenomen naar Zevenhuizen (Gr.): H. Vuurmans, Ind. pred. met verlof, Utrecht; naar Naarden (bijz. pred.-pl. v/h Diaconessenhuis): S. J. M. Hulsbergen, Hoedekenskerke. Bedankt voor Rijssen (vac. W. L. Mulder): J. Zwijnenburg, Huizen (N.H.); voor Amsterdam-Sloten: A. A. Wildschut, pred. in alg. dienst, Amsterdam. Geref. Kerk Aangenomen naar Hoogezand- Sappemeer (vac. W. Tom): S. G. Bloem, Hoogkerk. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Urk: W. H. de Boer, Stadskanaal-Pekelderweg. Het rusthuis „Havenoord" Een huis dat woonruimte vrijmaakt De diaconie der Nod. Hervormde Gemeente te Zierikzee mag torocht aan spraak makon op do dunkbaarhold van 2eor velen, daar zij onverdroten zich heeft beijverd en nog beijvert, de sociale nood te lenigen, vooral vnn hen die op hoge leeftijd zijn gekomen. Do twee reeds bestaande rust- huizon voor ouden van dagen, getuigen van socialo activiteit in hot ver leden. Hot gisteren in aanwezigheid van vele vooraanstaande kerkelijke autoriteiten geopende nieuwe rusthuis „Havenoord" bewijst, dat de diaconie dezer kerk nog immer diligent is bestaande mogelijkheden uit te buiten om te voldoen aan haar hoge roeping. In een der lokaliteiten van het rusthuis „Ons Huls" had zich do vol ledige diaconlo der Ned. Herv. Ge meente verzameld, benevens do pre dikanten DsrF. W. J. v. d. Poel en Ds. M. H. Knijff en andere kerke lijke genodigden. De voorzitter van het diaconaal bestuur dor Nod. Herv. Gemeente, de heer P. M. Parrny, richtte zich met eon hartelijk wel komstwoord tot de aanwezigen en gaf daarna een uiteenzetting van de feitelijke toedracht, die geleid heeft tot de inrichting van het nieuwe rusthuis. Reeds vele malen kwamen bij de diaconie aanvragen binnen voor opneming in een der bestaande rusthuizen, die echter eenmaal vol ledig bezet, geen verdere mogelijk heden boden. Voortdurend zag het diaconaal be stuur dan ook uit naar mogelijkhe den tot uitbreiding van het aantal rusthuizen, welke gelegenheid zich voordeed toen de tot dusver in ge bruik zijnde marechausseekazerne vrij kwam te staan. Vooruitlopend op een officiële beslissing, besloot de diaconie dit gebouw te reserve ren voor rusthuis voor alleen staan de ouden van dagen. De gemeente was eigenaar van dit gebouw en in Juni 1948 viel in, de gemeenteraad het besluit tot verkoop aan de Ned. Herv. Gemeente, Het classicaal be stuur bewilligde eveneens in de aan koop van deze oude patriciërswo ning die, na restauratie en volledige inrichting, geschikt bleek voor het doel. De bestemming van dit ge bouw tot rusthuis geeft, parado xaal, op het eerste gezicht, een verruiming op woninggebied, daar verschillende toekomstige bewoners zelf een woning vrii maken. Na de aankoop van het gebouw werden direct plannen gemaakt te komen tot een efficiënte inrichting van het gebouw, waarmede de heren Panny en Roggeband, in overleg met de directeur van de Centrale Diëtist, de heer Argelo, zich belastten. De heer Panny bracht de heer Argelo dank voor zijn waardevolle adviezen. Te meer is daartoe aanleiding, daar de uitvoering der plannen heel wat hoofdbrekens kostte en veel over leg vergde. Do uitvoering De technische uitvoering van de om vorming van dit gebouw tot rust huis, werd in Juli 1948 opgedragen, aan de ambachtslieden de heren Kioote, Bastiaanse, Beuzenberg, Steutel en Tarnse (Goes). De datum van de openstelling zou reeds ge passeerd moeten zijn, maar de aan leg van de centrale verwarming vorderde nog langere tijd, dan aan vankelijk gedacht, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in de nog altijd moeilijke materiaalsvoorziening. De heer Panny bracht dank aan de ondernemers, die tot volle te vredenheid onder moeilijke omstan digheden hun taak ten uitvoer heb ben gelegd. Thans is een rusthuis gereed gekomen, dat aan alle rede lijk te stellen eisen, voldoet. Een ruimo hall geeft toegang tot het ge bouw, dat acht zitslaapkamcrs be vat, een recreatiezaal, een keuken, drie dienstbodpnkamers, terwijl achter het huis oen tuin is aange legd. Centrale verwarming en gas- verwarming voor de keuken ver hogen de efficiëncy van het gebouw, dat verder keurig is afgewerkt. Tot directrice werd destijds be noemd mevr. Daudey. Spr. hoopte dat de directrice met zegen in dit nieuwe rusthuis werkzaam zal mo gen zijn, terwijl hij tevens de hoop uitsprak op een prettige samenwer- king. Officieel verklaarde daarna de voorzitter het rusthuis „Havenoord" voor geopend. Nadien voerde namens de uitvoer ders de heer Kioote het woord, die de prettige samenwerking met het diaconaal bestuur, speciaal de tech nische commissie, roemde. Hij hoop te dat het rusthuis zal mogen vol doen aan de gestelde eisen. Als blijk van waardering bood hij daar na een in Delfts blauw uitgevoerd wandbord aan, vervaardigd ter ge legenheid van het komend eeuw feest der stad. Gaarne zegde de voorzitter toe het bord, dat hij on der dank aanvaardde, een plaats te geven aan de wand van de recreatie zaal. Tenslotte voerde Ds. F. W. J. van de Poel het woord, die als voor zitter van de kerkeraad de diaco nie complementeerde met de tot standkoming van het nieuwe rust huis. Met vreugde constateerde hij, dat het diaconaal bestuur sociaal steeds vooruitstrevend is en. zoveel doet voor de ouden van dagen. Spr. hoopte dat Gods zegen aan 't nieuwe huis verbonden zal mogen zijn. 'De aanwezigen maakten daarna gezamenlijk een rondgang door het fraaie gebouw, dat door een zorg vuldige inrichting de toekomstige bewoners zeker een goed thuis zal schenken. Zondagmiddag ontstond brand ia een grote boerderij te Eschairen (bij Grave). Binnen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield De brandweer uit Grave kon niets do-en, daar geen Water aanwezig was. Twaalf per sonen zijn dakloos. Bijna de gehele inboedel en enkele stuks vee gingen verloren. Arabische uitzendingen van de P.C.J Dr. D. van der Meulen, die fn op dracht van enige Nederlandse in stanties, o.a. do wereldomroep, een reis door do Arabische landen maakt, heeft in Amman (Tronjordaniö) een onderhoud gehad mot Glubb Pacha, chef van do generale staf vun het Arabisch legioen on voorts mot enige diplomaten en politieke per sonen in Transjordaniö. HU is thans naar Jeruzalem vertrokken. Hij zal daarna nnnr Amman terugkeren en gaat vervolgens naar Damascus en Beyrouth. Ton slotte reist dr. van dor Meulon over Cairo terug naar Nederland. Voor do oorlog vertegenwoordigde dr. -van der Meulen Nederland in Saoedi-Arabië. Dr. van der Meulen heeft van do wereldomroep de op dracht zich te oriënteren in ver band met de voorbereidingen der Arabische uitzendingen van die om roep. Naar het A.N.P. verneemt zal dr. L. J. M. Beel in verband met het artikel „Geruchten over dr. Beel", voorkomend in „De Waar heid" van Zaterdag 11 Juni j.L, by de officier van Justitie een aan klacht indienen. De Nationale Synode van de Franse Hervormde Kerk heeft de mogelijkheid erkend om in buiten gewone gevallen een ongehuiwde vrouw met een geestelijk ambt te bekleden. Generaal de Gaulle heeft te Qulmper in Brittannië verklaard, dat de „Rassemblement de Peuplo FranQals" beetje bij beetje het stuur wiel van het land overneemt" „Morgen, wanneer wij aan het hoiofd van de republiek staan, zul len wij doen iwlat ppiZe plicht is. Frankrijk hervindt zijn kracht". „Het partijsysteem is geëindigd". Mr. J. E. van der Starp, die tij dens de behandeling in eerste in stantie Anton van der Waals verde digd heeft, is ingevolge een be sluit van de Hoge Raad geschrapt als advocaat. In het afgelopen weekend wer den uit het museum te Princeton 8 etsen van Rembrandt en een pen tekening van Degas gestolen, een totale waarde van 16.800 dollar ver- tegenwoio rdigende. Nieuwe Directeur P.Z.E.M. benoemd In ide Vrijdag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van do N.V. Provinciale Zeeuwse Elec- trlciteits-M aatsc'happij te Middelburg is tot directeur van de maatschappij benoemd, de heer Ir. T. Michlolsenj, ingenieur bij de Kon. Nederlandse Hoogovens en' Staalfabrieken N.V. te IJmulden. De heer Michielson was vroeger werkzaam bij de N.V. „K.EjM./L." ■ejn het Centraal Bureau van' de Vereniging van Directeuren van Electriciteitshedrijven im Nederland Hij trad in 1988 in dienst bij de Hoogovens, waftr hij thans chef van de electrotechniscihe afdeling Is. Hij heeft Zitting in enige com missies werkzaam op het gebied van de eleCtrotechinieik. Uit Polen wordt gemeld, dat een groep gewapende mannen deze wéék een communistische vergade ring nabij Krak'au heeft verstoord en 'drie communistische leiders heeft neergeschoten. Twee andere Com munisten werden gewpnd. Na alles In de zaal ko,rt en klein te hebben geslagen sloegen de Invallers met medeneming van een deel van de partijkas op de vlucht. De ver gadering was georganiseerd „om de invloed van! dei reactionnaire gees telijkheid in de staatsscholen te bestrijden". RECHTZAKEN Bijzonder Gerechtshof houdt zitting te Zierikzee Moirgeh ^(Woensdag) houfdlt de Zeeuwse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zitting i® het KantongereohtsgebouW te Zierikzee. Op' deze zitting zal' één zaak woir- deöi behandeld en wel tegen ir. A, J. Hoke®, voormalig ingenieur van het Waterschap „Schouwe®" ifce Zie rikzee, thans gedetineerd in da cellenbarakken te Schevenlngen. 0 Höm wordt oun. te® laste gelegd' dat hij lm 1942 is toegetreden; tot de Nederlandse S.S. en in 1945 tot de Waffe® S.S,. Verder dat hij' in Augustus 1944 aan de opper luitenant der marechaussee (hoeft medege deeld dat de wachtmeester der marechaussee A. de Jong naar |ie Engelse zender had geluisterd ien dat diens vrouw op de Zondags school de kinderen Oranjelleiderem leerde, met verzoek zulks ta rap porteren aan do SJ>« Da voornaamste beschuldiging houdt «venwel in |dat hij in 1.944, nadat ide Duitsers besloten hadden tot Inundatja van Schouwen-Dutve- lamd, ide nodige maatregelen heeft genomen of heeft doen neme® toit da voorbereiding on voltrekking) va® die jjnundatte. Er zullen tien getuigen gehoord worden onder wie enige water bouwkundige technici. Als verdediger zal optrede® mr, dr. K. Wi. P- iüaassen uit 's-Grai- venhage. De Landelijke Rijvereniging „De Schouwse Ruiters" Zondag j.L was het tien jaar ge leden dat de Landelijke Rijveren!-1 ging „De Schonwse Rniters" werd opgericht door de heren. J. Th. Brou wer te Zierikzee en P. Klomp e te Dreischor. Stellig een feit, waardig om een ogenblik bij stil te staan, daar de ruitersport ten plattelande reeds, 'n voorname plaats inneemt, maar vooral in de toekomst naar wij ho pen, in belangrijkheid nog zal toe nemen. Het is immers zo, dat de ruitersport volledig tegemoet komt aan de verbeeldingskracht van de plattelands jeugd en hun datgene schenkt, wat de mechanisatie aan romantiek heeft doen verdwijnen. In het begin was het bestaan van „De Schouwse Ruiters" niet een voudig en had men met vele moei lijkheden te kampen. Toen eenmaal een zeker peil was bereikt, sloot de rijvereniging zich aan bij de Kon. Federatie van Landelijke Ry vereni gingen in Nederland. Zwaar werd de vereniging getroffen door de paardenvorderingen ten behoeve van de Nederlandse weermacht ten tyde van de mobilisatie. Tydens de oorlog kon echter de vereniging haar debuut in het openbaar maken met een geslaagde demonstratie te Schuddebeurs. De heer C. J. van Schelven te Brouwershaven was de eerste instructeur, later opgevolgd door de heer L. M. Moermond te Dreischor, onder wiens bekwame leiding het peil der vereniging in de loop der jaren aanzienlijk is vooruit gegaan. Groots was do ruitersportmiddng op het sportpark „Bannink" te Zie rikzee, op Zaterdag 6 September '42, die door meer dan 3000 personen be zocht werd. Uiteraard sloeg de eva cuatie de vereniging uit elkaar en na de bevrijding moest weer geheel opnieuw worden begonnen. On danks de enorme moeilijkheden en dank zij de voortvarendheid van de voorzittter, dhr. J. Th. Brouwer, was het reeds mogelijk op 6 September '46 een concours hippique te houden te Zierikzee, dat uitstekend slaagde. Alle Zeeuwse verenigingen namen deel aan dit concours, waaraan te vens de kampioenswedstrijden 1946 voor Zeeland werden verbonden. Ondanks goede belangstelling, ble ken de kosten te hoog te zijn om het concours financieel te dekken. Van vele zijden kwam echter hulp opdagen en ook deze impasse werd overwonnen. Naderhand werd nog aan diverse ruiterwedstrijden deel genomen, o.in. te Goes, Klaaswaal, Oud-Vossemeer en Haamstede, De vereniging wist op deze wedstry- den beslag te leggen op diverse prij zen, terwijl een lid der vereniging, de heer C. Steendyk, in 1947 kam pioen werd van Zeeland in de in dividuele veelzydigheid (dressuur en springen). „De Schouwse Ruiters" staan er goed voor, maar zouden gaarne nog meer belangstelling zien van de zij de der jongeren, die hun eventuele liefde voor het edele paard, in deze vereniging op de prettigste wyze be antwoord zullen zien. Met vertrou wen gaat echter do vereniging de toekomst tegemoet, omdat zy weet de schoonste sport voor do platte lands jongeren te kunnen aanbieden en dit zal nu of later van invloed zyn op de houding van hen, die thans nog aan de kant staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3