Een goede raad krijgt ieder mee Stemt op DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Truman noemt drie voorwaarden voor een duurzame vrede Mac Arthur beschuldigt Moskou De stakende West=Ber!ijnse spoormannen gaan stemmen V/mm w mi iem n°~ jei-gmg MRIKMffiffiMEUmBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct. losse nummers 10 cl. Verschijn» iedere werkdag. Advertentieprijs 12 cL per mnv Succesjas (max 13 mm.) minimum I 1.— p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE tanga Nobelst raat A 171, Ziorikzeo, Postbus nr 1, Telefoon OA 32, Girorekeningar. 137677 - Uitgave» N.V. Drukkerij voorh. laken man Ochlman Lange Nobelibaal A 171 Zier ik»* Het N.~ Atlantisch pact zal worden aanvaard President Truman heeft in een rede te Litlle Rock in Arkansas, bij gelegenheid van de onthulling van een oorlogsgedenkteken, drie voor waarden genoemd, die volgens hem van essentieel belang zijn voor het bereiken van een durzame wereldvrede, namelijk: 1. de V.S. moeten sterk zijn en welvarend; 2. de andere „vrede- en vrijheidslievende" land den moeten ook sterk en welvarend zijn; 3. er moet een internationaal lichaam bestaan, dat internationale geschillen kan beslechten en de vrede kan handhaven. Truman zeide, dat hij verwachtte dat het Noordatlantisch pact spoedig met overweldigende meerderheid door de Senaat zou worden aan vaard en dat het van vitaal belang was, dat het pact gevolgd zou wor den door een program van militaire hulpverlening. Met betrekking tot het Ameri kaanse isolationisme in het verle den, zeide Truman: „ditmaal zullen wij het besluit niet voor ons laten nemen door een kleine groep man nen, die alleen voor hun eigen bij zondere belangen oog hebben". Truman verklaarde, dat de zaak van de vrede en de vrijheid nog steeds bedreigd werd en critiseerde degenen die „de hulpverlening aan Europa willen beknotten, de voor verdediging tegen agressie nodige maatregelen afwijzen en de pogin gen tot herstel van de wereldhandel willen teniet doen". Critiek van senator Senator Taft, voorzitter van de politieke commissie van de Ame rikaanse republikeinse partij, heeft naar aanleiding van president Tru- mans rede te Little Rocks, zich te gen militaire hulpverlening aan Europa verklaard. Hij achtte het Atlantische pact het juiste middel om Rusland van een oorlog te weerhouden, doch mili taire hulpverlening aan Europa zou naar zijn mening het tegengestelde resultaat hebben. Ofschoon Taft zei, dat de E.C.A. waardevol werk deed, geloofde hij niet, dat een besnoei ing van de uitgaven ervoor met tien procent „enig essentieel voor deel er van zal te niet doen". Tom Connally, de democratische voorzitter van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde dat Trumans plan voor economische hulp aan minder ont wikkelde gebieden slechts weinig zal kosten, daar het meeste, dat in het begin vereist zal zijn, slechts tech nische bijstand is. Hij, zowel als de democratische senator Tydings, voorzitter van de senaatscommissie voor de strijd krachten, verklaarde, dat de mili taire hulpverlening aan Europa nog in deze zitting door het Congres moest worden goedgekeurd. Tydings was echter evenals Taft van mening dat de E.C.A.-£ondsen konden wor den besnoeid. Geen overeenstemming over uiteindelijke opheffing der blokkade De economische deskundigen van ue vier bezettende mogendheden zijn er te Berlijn na besprekingen, die de gehele dag ^geduurd hebben, niet in geslaagd "tot overeenstem ming te komen. De deskundigen hadden van de raad van ministers te Parijs op dracht gekregen voor Maandag 13 Juni de onderhandelingen over de uiejtdelijlke opheffing van de Ber- lijaise blokkade te eindigen en op d e datum rapport aan dé ministers uit te brengen. Gistermiddag zijn de deskundigen in de' Britse sector van Berlijn opnieuw bijeen gekomen. In een Brits communiqué werd- bekend gemaakt, dat men ten aan zien van de vervoersötwestie geen overeenstemming had kunnen be reiken, omdat de Sowjet-autoritei- :en de volledige controle op het vervoer naar en van Berlijn wil den behouden. Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Ja pan, heeft de Sowj et-Unie er van beschuldigd, dat zij aanzet tot „wan orde en geweld in een anders or delijke Japanse samenleving". Hij antwoordde op een brief van luitenant-generaal Derafjanko, het Russische lid van de geallieerde Raad voor Japan, die heeft gepro testeerd tegen „de onderdrukking ;van de vakbeweging in Tokio door de Japanse politie". Generaal MacArthur verklaarde, dat de brief van generaal Deref- janko als de gebruikelijke Russische propaganda ter zijde kon worden gelegd, als hy niet zo volledig de rol van de Sow jet-Unie in Japan in het licht stelde. De brief had in de eerste plaats tot doel, aldus generaal MacArthur, onverantwoordelijke en ongedisci plineerde minderheden in Japan aan te zetten tot geweld en verzet tégen de Japanse regering, hetgeen leidde tot verwarring en onrust on der de masga van de Japanse be volking. In de tweede plaats was het de bedoeling van de brief te ca moufleren, dat de Sowjets in ge breke zijn gebleven zich te houden aan het internationaal recht en de specifieke overeenkomsten van Potsdam wat betreft het doen te rugkeren van ruim. 400,000 Japanse burgers naar hun vaderland. De Japanse arbeiders, aldus Mac Arthur, genieten rechten, vrijheden en bescherming, die grotendeels on bekend zijn aan de volken van de Sowj et-Unie. Brand teistert Zwitsers dorp Bi da nicht van Zaterdag op Zondag is het op zestienhonderd meter boven de zeespiegel gelegen bergdorp Sol va, aan d'& Oostelijke rémd van da Oberalpas in het kam» toto Graubuönden, geheel afgebrand. Dé brand ontstond in de late avond iiri één van da vijftien woonhuizen van het dorp. Het vuur word] zo- daiaig door de krachtige wind aan gewakkerd, diat reeds na een half uur het gelhele dorp to lichter laaie stond, de kerk en een twintigtal stallen inbegrepen. De.uit hun slaap opgeschrikte bewoners konden het vege lijf slechts redden. Van de on geveer houderiïvijftig. inwoners be kwam niemand letsel doch al hun have en vee werd een prooi der vlammen. Vorige week is ten paleize Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana de „Koninginneharing", welke door de Rijksopperkeurmeester, de heer W. Don, uitgezocht is uit de lading van de VL 208 „Frieda", schipper H. van Rooh, aangeboden. Wel heeft de vorstin reeds op 20 Mei haring ont vangen van de „Karei Doorman", doch deze haring kon niet onder Rijks certificaat worden geleverd, daar dit goed nog niet voldoende „rijp" was. De Koningin dankt de deputatie, die de haring aanbood. V.Ln.r. de heren H. van Koon, de schipper van do „Frieda", W. Don, Rijksopperkeur meester en van Dijk. „Ja en nee, daf kan hetzelfde zijn" Ingrid Boettcher, programmaleid ster van radio-Leipzig is. volgens de onder Britse contróle staande „Telegraf", op staande voet ontsla gen, omdat zij na de uitzending van een propagandatekst voor de ver kiezingen voor het „Duitse volks congres" in de Sowjetzóne, waarin de luisteraars opgeroepen werden om „ja" te stemmen, 'n gramofoon- plaat met de fox-trott „Ja und nein, das kann dasselbe seinhad la ten draaien. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Büt, geldig tot Dinsdagavond: Later afnemende bewolking Na in de nacht meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen, overdag geleide lijk afnemende bewolking en over wegend droog weer; zwakke tot ma tige wind tussen West en Noord; weinig verandering in temperatuur. m* VV u Lijst 3, de V. V. D. Tsjecho Slowakije stopt de gaatjes in ijzeren gordijn Buitenlandse lüplomaten ten jour nalisten Magen <er over, dat de TsjechoslowaakSe veiligheidspolitie nauwlettender toezicht is gaan hou den; op hun gedragingen idn hun contact met Tsjechoslowaakse on derdanen. Britse en Amerikaanse functiona rissen en culturele en voorlichtingis- bureaux hebben rapport uitgelbracht over vele gevallen, waarin perso nen werden gearresteerd nadat rij een bezoek bpdiien gebracht aan Britso of Amerikaanse leeszalen. Verschillende Westelijke (diplo matieke vertegenwoordigers heb. ben pogingen geconstateerd om agenten van de Tsjechoslowaalkse politie to hun staf te doem pene treren. Een Tsjechisch meisje, dat niet ©era buitenlander was verloofd', werd zeven maanden gevangen ge houden zonder in staat van be schuldiging te rijn gesteld!. Sollicitanten naar betrekkingen bij Westelijke firma's en instituten wa ren door lie Tsjechische politie ge. waarschuwd, jiait rij zich niet met deze „spktonageoentra" moesten in» laten. De Italiaanse landarbeiders laten de schop rusten Het Algemeen Vakverbond heeft ©én algemene staking van 24 uur, ta houden op a.s. Woensdag op het platteland in geheel Italië uit geroepen- om de staking der land arbeiders, idia reeds 25 dagen duurt, te steunen. De boud verklaarde, dat de on derhandelingen over een regeling van de staking 'der landarbeiders waren afgebroken wegens de „blin de obstinaatheid" van 4e landeige naars. Da vertegenwoordigers van ide Bond van landarbeiders beseften, w. on mogelijk waren en besloten daar om d© staking tot ide veehoeders uit ta breidelt, aldus ide medede ling van ihiet Algemeen Vakverbond. In ©en nadere oproep heeft het Algemeehi Vakverbond rijn zes mil- lioeto leden geadviseerd een sym bolische staking van een uur te houden uit solidariteit met de an derhalf millioen stakende boeren arbeiders, zonder een bepaalde da tum te noemen. Losgebroken jaguar veroorzaakt paniek op Belgisch vrachtschip Aan boiord van het Belgische vracht schip „Christian Seid", op weg van Zuid-Amerika naar Antwerpen met een lading wilde dieren voor de Belgische dierentuinen, is Donder dag in volle zee een jaguar uit de groep van elf uit zijn ktotol los gebroken. Op het schip bevonden zich 12 passagiers en een bemanning van 47 koppen. De kapitein liet onmid dellijk versperringen aanbrengen en beval passagiers en bemanning op helt voordek en middenschip te blijr ven. De jaguar 'bestormde verschil lende op het achterdek staande kooien met kleine dieren, o.a. apen em wilde eenden, van wile hij er verschillende verorberde. GepiOr beerd werd het beest vlees te voe ren, dat in Veronal was gedoopt, doch het wilde dier wilde hier niet van eten1, zodat ten einde raad SjOLS.-semeh wérden' uitgezonden]. Toen het schip de haven» van Las Palmas (Canarische Eilanden) binnenliep, klom Zondag een groep scherpschutters van de Spaanse Ma rine aait boord. De jaguar deed wel een uitval naar deze en wierp twee mannen tegen de grond,'dpch met enige welgemikte schoten was hij spoedig onschadelijk gemaakt De ruftt won zodoende weer hersteld! »i:r, Noorse regering geeft in structies aan legerofficieren Ito een door id'e koning van Noor wegen. als opperbevelhebber van de strij'dkrachteto uitgegeven richtlijn rijm alle officieren van de Noorse strijdkrachten gewaarschuwd! tegen mogelijke activiteit vato vijfde co lonnes. Ito geval van gewapende agressie moeten .de officieren met alle mo gelijke middeleto weerstand bieden „zonder acht te staan op bedrei gingen met represailles van de vij and". Bevelen van hogerhand] tot het staken van de strijd mogen nfótl worden opgevolgd als er twijfel omtrent hun (herkomst kan be staan. Indien hun gebieden worden be zet, moeten officieren met hun een heden in, of buiten Noorwegen de strijd voortzetten. De bevelvoerende officieren wor den er in tijd van vrede zowel als vato oorlog voor verantwoor delijk gehouden, idat rij de hup toevertrouwde gebieden tegen alle activiteit van /vijfde colonnes ver- dédiigeto. Gunstige verklaring van Evatt Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken ia na een afwezigheid van drie maanden, waarin hij voorzitter van de alge mene vergadering idler V.N. is ge weest, In rijn land teruggekeerd]. Hij verklaarde tegenover de pers, dat het oorlogsgevaar verdwenen schijnt te rijn. De Verenigde Naties haddein door middel van de veilig heidsraad en de algemene vergade ring 'Oen aanzienlijke bijdrage tot de verbetering van ide toestand ge leverd. De algemene vergadering had getoond!, dat Zij in staat was actief verzoening teweeg ta bren- ZiiA JSfch-ü Zij lusten de Sowjets en de spoorwegdirectie niet Do veertienduizend stakende West-Berlijnso spoormannen zullen stem men over al dan niet hervatten van het werk. Dit besluit is genomen op een stormachtige vergadering van achthonderd stakers-vertegen woordigers welke Zondag in de Britse sector werd gehouden. De dag tevoren had de Ameri kaanse militaire commandant, ge neraal Frank Howley, mede namens zijn twee Westerse collega's, er bij de stakers op aangedrongen het aan bod van de spoorwegdirectie tot be taling van zestig procent van het loon in Westmarken, te accepteren, onder de belofte, dat nog vijftien procent van het loon door het Wes telijk gemeentbestuur naar een koers van een tegen een, in West marken zou worden omgezet. How ley noemde in zijn schrijven het aanbod van de spoorwegdirectie „billijk". Op de vergadering van Zondag werd door de afgevaardigden op alle referenties aan de Sowjets en de spoorwegdirectie, met gejoel gerea geerd. Vele sprekers zeiden, dat de Westelijke commandanten geen borg hadden gegeven tegen even tuele represaille-maatregelen van de spoorwegdirectie. Resolutie Er werd een resolutie aangeno men, waarin aan de Westelijke ge allieerden garantie werd gevraagd, dat: 1. De spoormannen uit de Wes telijke sector voortaan alleen op stations en treinen in de Westelijke sector tewerk gesteld zullen worden. 2. De spoormannen uit de Oos telijke sector en zóne, die aan de cSidiicig otik. alleen in het Westen van Berlijn tewerk ge steld zullen worden 3. Alle gearresteerde stakers ter stond zullen worden vrijgelaten. 4. Alle ontslagen leden van de U.G.O. (Westelijk vakbond) weer aangenomen zullen worden. 5. Een speciaal Westelijk spoor wegpolitiecorps wordt gevormd en de onder Sowjetcontróle staande spoorwegpolitie uit de Westelijke sector verwijderd gehouden zullen worden. Toen bleek, dat men het niet eens kon worden over de compromis voorstellen van Howley, werd met overweldigende meerderheid beslo ten tot het organiseren van een stemming. De Amerikaanse senator Arthur Vandtenberg, voorzitter der commis sie voor buitenlandse betrekkingen, heeft in een verklaring te kennen gegeven, dat „willekeurige" besnoei ingen in die fondsen van het plan- Marshall, het herstelprogramma „nutteloos" zouden maken. Wel moet de commissie vrij zijn „ge rechtvaardigde" verminderingen in te voeren, aldus Vandenberg. Aftre den van de administrateur Hoffman adrite iLi# i><* Engeland consolideert haar niacin in azië „The People" meldt, dat ide Britse regering aan Malcolm Mao Donald, de Britse commissaris-generaal voor Zuid-Dost-Azië instructies zou heb ben .gegeven met het oog op df bevestiging van een toekomstig nieuw Brits dominion, bestaande uit Malatóka, Singapore, Hongkong, Sa rawak! en Borneo. „Mac Dotoaids onmiddellijke taak ia het leggen van de grondvesten voor een verbond van die gebie den, waaraan later het statuut var dominion zal worden toegekend", aldus het blad. De ontwerpers van*dit plan zijn tot het nemen van dergelijke maat regelen aangezet door de waar schuwingen van de betrokken auto riteiten dat Hongkong niet langer dan 90 dagen aan een aanval het hoofd zou kunnen bieden, aldus het blad. Vliegtuig zou Colorado kevers neerlaten Zwermen Coloradokevers rijn sinds Dinsdag neergestreken op de kus ten van de Oost-Friese eilanden Borkum, Noivderney en Langeoog, aldus het Duitse nieuwsbu reau Detoa (Amerikaanse zöne). De boereto ter plaatse helpen de po litie langs de gehele Noordzeekust om het gedierte te bestrijidieiii. Het Fratose persbureau A.F.P. m©ldt nader, dat men meent, dat de Coloradokevers, die 'door de zee in grote getale levend op de kust ge worpen worden, uit Nederland ko men, waar eukele dagen geleden een soortgelijke invasie werd ge meld. Onder de kustbevolking doet het gerucht de rotoie, dat de Colo radokevers onlangs door eenblauw- gestreept vliegtuig, dat op kletor hoogte vloog, zijn neergelaten, al dus A.FP. De overheid wijst er echter op, det daarvan tot nog toe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1