Ministeriële visie op het woning- bouwvraagstuk in ons land BEDREIGING voorspelling? Mr. Dr. In 'tVeld sprak te Zierikzee Geestelijke vrijheid de stevigste basis der democratie De belangstelling voor de Dins dagavond in de Concertzaal gehou den vergadering van de Partij van de Arbeid, waar als spreker optrad Z.E. Mr. Dr. J. In 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, was niet zo groot als verwacht, hoewel toch een behoorlek aantal aanwezigen ook van buiten Zie rikzee was opgekomen, om het onderwerp: „De a.s. gemeenteraads verkiezingen" te beluisteren. De voorzitter van de afd. Zierik zee, de heer A. Brand, opende de vergadering met een woord van welkom en belichtte het gewicht van de komende verkiezingen, voor al ook voor de P.v.d.A., daar het er voor haar om zal gaan. de in de afgelopen moeilijke periode ver overde positie, te consolideren, zo mogelijk te versterken. Spr. besprak verder nog de werkzaamheden van P.v.d.A.-vertegenwoordigers in de gemeenteraden van ons eiland, de slechte verbindingen, de achterstand in onze provincie wat de woningen betreft, de slechte toestand van de riolering in Zierikzee en de oor zaken van een en ander, ook van het feit dat Schouwen-Duiveland deels aan zichzelf te danken heeft dat men van het „vergeten eiland" ging spreken volgens de heer Brand evenwel ten onrechte. Hierna kwam, onder applaus der aanwezigen, Mr. In 't Veld aesx hot woord. Raadsverkiezingen en landspoUtiek Spr .begon met verband te leggen tussen de uitslag van de komende raadsverkiezingen en de algemene landspolitiek en bestreed het inzicht van diegenen, die beweren dat men alles rustig aan de ministers ban overlaten. Immers, de ministers kunnen alleen hun werk doen als zij gedragen worden door de partij die achter hen staat en door de geest die in het volk leeft; de stemming van het volk, welke tot uiting komt, heeft invloed op het regeringsbe leid. Sprekende over het regeringsbe leid zelve, releveerde spr. dat er, ondanks de grote moeilijkheden, steeds naar gestreefd is zoveel mo gelijk voor de arbeidende klasse en de kleine middenstand tot stand tè brengen. De regering weet zeer wel dat er nog een sterke spanning be staat tussen lonen en prijzen en dat de woningnood groot is, en dat ook het Indonesische vraagstuk van pri mair belang is. Haar streven is er dan ook op gericht, al deze moei lijkheden in zo kort mogelijke tijd te overwinnen. Men mag hierbij evenwel niet uit het oog verliezen, dat de P.v.d.A. geen meerderheid heeft zoals de Labourparty in Enge land, en evenmin dat na vijf jaren oorlog de wederopbouw van ons land, op elk gebied, onder uiterst moeilijke omstandigheden moest worden aangevat en wij nu nog maar vier jaren verder zijn. Niette min is er al veel verbeterd en tot stand gebracht en verschillende ca- tegoriën mensen, o.a. de landarbei ders, hebben het veel beter dan vóór do oorlog. Uitvoerig ging spr. in op de toe stand van ons land direct na de be vrijding en hoe de oorlog Neder land van een credlteurenland tot een debiteurenland heeft gemaakt, met een 'groot tekort op de beta lingsbalans. Hierbij dient men niet te vergeten, dat de Marshall-hulp De Japanse herstelbetalingen Dinsdag is officieel medegedeeld, dat de reeds toegewezen herstel betalingsgoederen voor China, Grotot-Bri ttannië, Nederland ©n de Philippijnen aan de belanghebben den zullen worden afgeleverd. Na het besluit van de Verenigde Staten, om voorlopig deze herstelbetalings- leverenties op te schorten, Is men voortgegaan met de verpakking van de gedemonteerde machines, dodh tot dusverre Zijn geen, nieuwe leve ranties geschied. Ilse Koch weer voor de rechters Hans Walter, procureur-generaal bij het Beierse ministerie van Jus titie, beeft medegedeeld, dat nieuwe doeaimantan betreffende Ilse Koicih, da weduwe van de voormalige com mandant van bet kamp Budbenwalii, Zijh ontdekt. Die z&ak-Kach zal idJus voor een1 Duits gerechtshof woerden gebracht. Zoals bekend waa Ilse Kojch door een Amerikaanse mili tair^ rechtbaak tot levenslange ge vangenisstraf rerototrdoeïd, na berzfoning van het prooes door ge neraal Clay in 4 Jaren gevangenis straf w©rd veor««!dja*ld. die ook Nederland over de moei lijkheden heen heeft geholpen, maar van tijdelijke aard is. Omstreeks 1952/1953 moet Nederland weer op eigen benen staan en om een be drag van 1000 millioen te overbrug gen, zijn verschillende maatregelen, o.a. invoerbeperking en meer uit voer, noodzakelijk. Het Ned. volk toont voor deze dingen nog te weinig begrip, in tegenstelling tot b.v. het Engelse, dat het een schande vindt dat het hulp van Amerika moet ac cepteren. Industrialisatie noodzakelijk Industrialisatie ia voor het berei ken der gestelde doeleinden op eco nomisch gebied, de eerste vereiste, daar dit de enige weg is die tot red ding kan leiden, ook met het oog op de sterke bevolkingsaanwas, wel ke ons land ook voor vele proble men stelt en grote aandacht vraagt. Ondanks alles is in vier jaar veel bereikt en heeft de regering zeker aanspraak op waardering. Zij is thans al zover gekomen, dat vóór 1 Januari 1950 alle artikelen van de bon zullen zijn, met uitzondering van de steenkool, doch het zal nu ook wel de laatste winter zijn dat deze onder de distributie valt Het dichter by elkander brengen van de lonen en prijzen heeft het volk grotendeels in eigen hand. Dit vereist ook zo hoog mogelijke op voering van de productie en dus grote inspanning. Daarnaast mogen verbeteringen op sociaal gebied svenwel niet verwaarloosd worden en uitvoerig ging spr. nog eens na wat na de bevrijding tot stand is gebracht Ook hierbij moet men be denken, dat alles7 niet ineens ken. Het woningvraagstuk Dat spr. een groot deel van zijn rede aan het vraagstuk van de wo ningbouw en de moeilijkheden van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting wijdde, lag voor de hand. Ook hier waren na de be vrijding schier onoverkomelijke moeilijkheden. Niettemin zijn in 1948 nog ruim 36.000 woningen ge bouwd (gemiddeld de laatste jaren vóór de oorlog pim. 33.000 wonin gen) en dit jaar hoopt men het ge tal van 40,000 te bereiken. Diegenen die critiek uitoefenen mogen wel bedenken, dat er ook nog een enor me oorlogsschade was, die ook her steld moest worden en die ook voor het grootste deel hersteld is, wat geen enkel ander land heeft kun nen bereiken. De woningproductie hoopt de minister op te voeren tot 5,000 per jaar, zo mogelijk tot «0.000, wat een grote opgave ia, want behalve woningen, moeten er ook fabrieken, scholen, kerken, zie kenhuizen en boerderijen gebouwd worden. Voor het komende jaar is het bedrag voor scholenbouw ver hoogd van f 25 millioen tot f 40 millioen, doch verder kan spr. nog niet gaan. Van de 55.000 woningen zullen er 10 15.000 montagewoningen moe ten zijn. In dit verband bracht spr. ook het voordeel der z.g. duplex- woningen naar voren, waartegen di verse bezwaren zijn geopperd, doch deze zijn beter dan samenwoning, terwijl zij in de toekomst door een kleine verbouwing in een één-ge zinswoning veranderd kunnen wor den. De duplexwonlngen een nood oplossing maken het mogelijk dat Nederland in 1958 door de wo ningnood heen kan zijn en dat elk gezin een eigen woning kan heb ben, al is het dan maar een halve duplexwonlng, KrotoprnJmlng Een apart probleem vormen de krotten en de slechte woningen, die Nederland er ook nog vele telt. Vooral in Drente en Friesland heer sen wat dit betreft, ten hemel schreiende toestanden, Hoe gaarne spr. tot opruiming zou willen over gaan, hij acht het thans onmogelijk. Ook hier heeft men de tijd (de der tiger jaren, toen het wel kon en goedkoop I) voorby laten gaan. De regering zal evenwel haar best doen en de allerergste opruimen, hierbij rekening houdende met het feit, dat men over het algemeen liever een kleine woning, dan in het geheel geen woning c.q. samenwoning, heeft BJj de gehele woningpolitiek wordt gestreefd naar meer wonin gen, doch niet naar duurdere wo ningen. Daarom gaat de bouw van arbeiderswoningen voor de bouw van middenstandswoningen. Om door de ergste nood heen te komen is een tyd van 10 jaar nodig, doch om het normale peil te bereiken moeten 30 jaar lang jaariykn 65.000 woningen worden gebouwd. Ook by «te wowf-ngbom* waai evenwel het beginsel der geleide economie worden gevolgd, daar af wijking hiervan ook hier een enor me ontwrichting met al do gevolgd van dien, kan veroorzaken. Een crisis zoals we gekend heb ben, mag nooit meer terug komen, daar deze een bedreiging voor ons volk zou vormen. Werkeloosheid b.v. tast geheel ons economische leven aan en wat er verder uit kan voort vloeien, heeft Duitsland geleerd. Orde en rost noodzakelijk Voor West-Europa, waar de toe stand zeer labiel is, dreigt het ge vaar van het communisme en alles moet er op gericht worden daar de orde en de rust te handhaven, wil men uitbreiding van de Russische invloed naar het Westen en het ge vaar van een derde wereldoorlog vermyden. Velen zullen zeggen: Wat kan ik daartegen doen?, maar die wil spr. antwoorden: Veel meer dan gij denkt! Als in de West-Europese lan den orde en rust heersen, zal elke poging van links of van rechts om de bevolking tegen elkaar op te ja gen, mislukken. Sterke sociale span ningen moeten daarom worden ver meden. Voor de verwerkeiy king van deze voorwaarden zijn nodig: le. het in 't vooruitzicht stellen van de grote gedachte van bestaanszekerheid voor het volk; 2e. verwezeniyking van de sociale gerechtigheid en 3e. het garanderen van de geestelijke vry- heid. De gemeentepolitiek Met deze laatste belangrijke eis heeft vooral de gemeentepolitiek te maken, want hierdoor heeft de overheid direct contact met de bur gerij, en kan zij de zelfwerkzaam heid der burgers versterken en sti muleren. Ook hier moet gewoekerd worden met talenten. Spr. behan delde in dit verband nog 't vraag stuk van de vrye tydsbesteding, de vernieuwing van het onderwijs en de jeugdbeweging en wees er op dat alleen in een levend volk de democratie zich op de duur zal kunnen handhaven. Het gaat hier om grote dingen, waarby de kleine in het niet verzinken en spr. waar schuwde zowel middenstanders als arbeiders, het materiële niet altyd de overhand te doen hebben en tot het brengen van een offer bereid te zijn, om zijn aandachtig gevolgd betoog te eindigen met een opwek king by de a.s. verkiezingen de P.v.dA. te steunen, die geen extre mistische politiek voert, doch be staanszekerheid en sociale recht vaardigheid wenst op basis van geestelijke vrijheid, d.w.z. op de ste vigste grondslag der democratie Ministerieel bezoek te verwachten Van de gelegenheid tot het stel len van vragen maakten de heren A. S. de Rijke uit Noordgouwe en weth. Gerritsen mondeling gebruik, terwyi twee vragen schrifteiyk wa ren ingezonden. Eerstgenoemde be sprak de woningbouw ter plaatse, waarop Mr. In 't Veld opmerkte, dat men steeds in beroep by de mi nister kan gaan, terwijl weth. Ger ritsen zyn teleurstelling uitdrukte over het feit dat Zierikzee voor 1948 weinig of geen woningen kreeg toe gewezen, ondanks de suggesties uit Middelburg ora grond te kopen en te bouwen. Spr. vroeg of Zierikzee voor 1949 of 1950 een extra con tingent woningen toegewezen kon krijgen. Hierop antwoordde de mi nister, dat in deze alles over Ged. Staten loopt, doch dat het in zyn voornemen ligt binnen afzienbare tyd een officieel bezoek aan Schou wen-Duiveland te brengen, waarby G.S. tegenwoordig zullen zyn met diverse wederopbouwautoriteiten en waarby ook dit punt onder het oog kon worden gezien. De heer Brand dankte Mr. In 't Veld vervolgens voor zyn inte ressante en bezielende rede en sloot met een opwekkend woord om voor al ook persooniyke propaganda te voeren, de vergadering. In een kolom.. de wereld om Duitse arbeiders hebben een demonstratie gehouden voer het par lementsgebouw van Nootrd-Rijn- Westfalen uit protest tegen de ge allieerde ontmantelmgsbevelen en '1 verbod van sommige industrieën. Zevenduizend arbeiders van een fa briek te Castorp Bauxei hebben be sloten in staking te gaan uit proftest legen de ontmanteling van hm fa bridk. President Truman heeft offi cieel de instelling van de functie vain hoge commissiris voor Duits land bekend gemaakt. De Paus heeft een aantal lean kerspecialisten, die een studieweek n het Vatioaan doorbrengen, ©hit- de praktyk veelvuldig moeilJjkhe- RADIOPROGRAMMA den ontstaan als gevolg van het feit, dat talrijke Nederlandera geen per- soonsbewys meer bezitten en legiti matie door overlegging van andere stukken niet mogeiyk is, dan wel door de betreffende postambtenaren onvoldoende wordt geacht? Acht de minister het buitendien niet een vreemde figuur, dat ter za ke, als gemeld, primair het vertoon wordt gevorderd van een in byna alle gevallen ongeldig legitimatiebe wijs, immers een stuk, waarvan de geldigheid vyf jaren na de uitrei king is vervallen? Acht de minister het niet gewenst, dat aan belanghebbenden, die de wens daartoe te kennen geven, de kosteloze uitreiking van postlegiti- maties plaats vindt? vanigön. Hij zeLde bij deze gele-j gefhhejjd onder meer: „katokler 'ifUoltprrjamcp brandwOPT zulk een verschrikkelijke ziekte, dal||Rülieruainse urdHUWeer geloof niet altijd vertroosting kan brengen. Kankerlijders worden sonisl bijna tot zelfmoord gedreven''. De R.K.-kerk steunde krachtig alle we- 'enschappelijke studies voor het welzijn der mensheid. Een Duitse kunstledemaitenfai- briek heeft een electrische hand uitgevonden, die drie of vijf Viln-S gers in werking stelt al naar ge-' lang het voorwerp ziwiaar of licht redde fosfaatfabriek te Pernis Het vuur richtte grote schade aan Een felle brand heeft gisternacht 'een gedeelte van het complex der Albatros Superfbsfaatfabrieken N.V aan die Vondel ingenpl aa t te Perais r r- A 'm as gelegd. Snel ingrijpen vah de I.C.A O toegetreden, waar-door het Rotterdamse en Pernisse brandweer Israël en Cuba tot de 'edental der internationale burger- heeft kunnen voorkomen, dat het uchtvaartorganisatie tot 54 is ge- gehele, zeer uitgebreide complex ïtAfTcvn stegen. Een vliegtuig van de Brazi liaanse luchitmadht is in Santa Cata- rina neergestort, waairbij alle in- 'abrieken, loodsen en opslagplaat-^ ■en met de aanwezige voorraden,* n vlammen opging. Omstreeks kwart over een merkte! zittenden, 29 personen, onder wie cen weTkmOT uit ,de fabriek!, dalj officieren met vrouwen en kinderen, om het leven zijn gekomen. De dir. van 't Ital. cbmmiuj- nistiscfo blad „Unita", Ajola, is ver oordeeld toit 8 maanden gevangenis straf wegens beledigende bewtopr- dingen in zijn blad over de Paus. 'nr brand was uitgebroken iin het| oude ketelhuis, waar ammonium sulfaat lag opgeslagen. Hij waar schuwde onmiddellijk de portier, die zowel de brandweer van Pernisl als die van Rotterdam alarmeerde! In verband met de grote omvang! Ajoïa, die reeds bij verstek tpt vajni C01T1I>iex tukte de brand- 8 maanden gevangenisstraf was ver- w,eer onmiddellijk met groot mate- opndeeld wegens smaad, zal zes- .j_aa| Toen zij arriveerde sloie- tten maanden moeten uitzitten, daar gen lde vIaimnen Teeds uit dak zijln beroep is verworpen. en bedreigden de achter het ketel- - Zes hulp-eenheden van de Ito- h{li& maaMerij. liaanse marine, welke volgens het De wfm§ het heihuis en vredesverdrag aan de Sowjet-Ume de maalderij was intussen namelijk zijn toegewezen, zijn uit Brandlsi doorgebrand. De brandweer overzag naar Odessa vertrokken. Een an- sitU(atie 0J1middellijk- het oude der© groep van 16 eenheden zal ketelhuis wfas reddeloos verloren en Maandagavond ujt dezelfde haven het wlat men naar de Sowjet-Ume vertrekken. het vuur in te dammen. Door ~~L. maand Mei de twee Rotterdamse motorspuiten 1p. en dè kleinere spuit van Pernis, als- zidh uitgebreid. Het aantal werklo- medie een drijvende spuit, die Van zen is met 273.000 vermeerderd, de rivierzijde uit werkte, werden waarmede betnwlogse record- talrijke stralen op het brandende Wii-fiOiw TTOir» O 9QQ Dflf» ia hann lr+ Cijfer van 3.289 000 is bereikt. Het persoonsbewijs als legimitatiebewijs gebouw gericht. Omstreeks fewlart voor vier kon gezegd worden, dat het gevaar voor uitbreiding gewe ken was. Zelfs wias men er in ge slaagd het zich in het ketelhuis bevindende schakelhuis met h'et grootste deel der apparatuur te be- Het Tweede Kamerlid mr. B. - Stokvis (C.P.N.) heeft aan de mi- houden, nister van Verkeer en Waterstaat Persoonlijke ongelukken deden de volgende schrifteiyke vragen ge- zich niet vo©r. De schade, die zeer Vrydag 10 Juni HILVERSUM L 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 strijd lied; 7.33 gram.; 8 nieuws; 8.16 con- f certorgel; 8.50 voor de huisvrouw; 9 fragmenten uit „Faust"; 10 Thuis; 10.05 morgenwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 zangso list; 11.05 Een middag in de jungle; 11.28 orkest Jan Vogel; 12 bios cooporgel; 12.30 land- en tuipbouw; 12.33 sport; 12.45 gram.; 1 nieuws; I.15 orkest Piet van Dyk; 1.45 gram.; 2 kookpraatje; 2.30 Kamerorkest en solist; 3 boekenschouw; 3.20 vervolg Kamerorkest; 4 Vincentino; 4.30 tus sen twaalf en zestien; 5 omroep koor; 5.20 Wy en de muziek; 6 nieuws; 6.15 felicitaties; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 Denk om de bocht; 7.15 pianoduo; 7.30 religieuze toespraak; 7.50 tien voor acht; 8 nieuws; 8.05 zangsoliste; 8.30 gods dienstige causerie; 8.55 boeken nieuws; 9 verzoekplaten; 9.30 hoor spel; 10 buitenlands weekoverzicht; 10.15 Amerikaanse gram.; 10.40 van daag; 10.45 avondwyding; 11 nieuws II.15-12 Groninger orkestvereniging HILVERSUM H. 415,245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en J kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 pianoplaten; 9.30 waterstanden; 9.35 schoolradio; 9.55 schoolradio; 10.05 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.40 schoolradio; 12 Angelus; 12.03 Amu sementsorkest; 12.33 De bietenbou wers; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; I.20 Promenade-orkest en zangso liste; 1.50 Op de korrel; 2 Kamer- Ikwartet; 2.30 herhaling Negen heit |de klok; 3.15 gram.; 4 Zonnebloem; 5 Na schooltyd; 5.15 orkest zonder naam; 5.45 Amerikaanse poëzie; 6 [Metropole-orkest en soliste; 7.20 ac tualiteiten; 6.30 vervolg Metropole- orkest; 6.45 klankbeeld; 7 nieuws; J7.15 School en radio; 7.30 Brabantse uitzending8 nieuws; 8.05 De ge wone man; 8.12 Radiophilharmo- nisch orkest en solist; 9.12 orgel spel; 9.35 gram.; 10 klankbeeld; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; II.45-12 gram. Willy Lages in Juli voor Amsterdams BG. Da 47-jarige voormalige chef vatu do Amsterdamse Sicberfieitspojlizeü, KrimimaJrat Willy Lages, die nu bijna 4 jaar lang in telloze zaken als getuige inlichtilngeai iheeft ver strekt, zal volgende maanii zelf vpor het Amsterdams Bijzofaier Ge rechtshof terecht staan. Die zaaik) zal vermoedelijk idtrie a vie® Idagetu in beslag nemen. Als voorlopige data voor hJt prpoes zijtai vastgesteld 19, 20 -en 21 Juli a.s., doch id)« mogelijkheid bestaat, -dat hierin een kleine wij ziging zal worden gebracht aanzienlijk is, wordt door verreke ring steld: Is het juist, dat nog in de dienst order van het hoofdbestuur der P.T.T. van Mei 1949, no. 274, voor de uitvoering van de dienst der 3000 van de 8 500 havenarbeiders Rijkspostspaarbank primair als le- te Liverpool, dié op het ogenblik gitimatiemiddel wordt geëist, het in staking zijn, hebben besloten de produceren van een persoonsbewys, staking minstens tot Donderdag terwijl subsidiair wordt gesteld, dat, voort te zetten. Vertegenwoordigers ter prudentie van de betrokken van de Bond van Transpprtarbei- postambtenaar, voorlopig kan wor- ders zullen morgenochtend tradh- den genoegen genomen met het tetn de havenarbeiders er toe te vaststellen van de identiteit van de bejwegen het wterk te hervatten belanghebbende op andere wyze? Het verkeer in de -haven wordt hpe Is het de minister bekend, dat in langer hoe meer gedesorganiseerd Kaartspel met dodelijke afloop Ito de nacht van Vrijdag op Za terdag waren- enige mannen in een woning aan de RooiiborsiÉstraat te Leeuwarden aan het kaartspelen. Op een gegeven ogenblik kregen Zij1 een zo hooglopende ruzie, dat de gastheer -een stoel nam en daar mede een van rijn gasten dusdanig op het hoofd sloeg, dat hij- aam de gevolgen overleed. De dader is we gens mishandeling niet dodelijke af- l'Qjop toa verhoor op het politiebu reau opgesloten. Bandieten overvielen tramconducteur In de vorige nacht is een dertig jarige conducteur van de Amster damse tram op de Ringdijk 'nabij de Kruislaan overvallen, neergesla gen en beroofd- De daders, vermoedelijk twee mammen, veronderstelden waar schijnlijk, dat de Conducteur juist van dienst kwam en met de dagop brengst naar huls was. Dit iw!as evenwel niet het geval. D© man had verlof, omdat Zijn vrouw juist was bevallen. Hij maakte, daartoe aangetrokken door het mooie weer een avondwandelingetje/ Hij had dan ook niet meer dan een paar gulden eta een horloige bij zich, waarvan hij is beroofd. De aajn- randetrs hebben hem zwaar mis handeld, zodat het noodzakelijk waa ihem in het OJL.V.-Gasthuis ta doeto opnamen. De recherche Van het politiebureau Luwiaeusstraat stelt een uitgebreid onderzoek ta. Nadere bijzonderheden ontbreken op dit oawobuit mag. FEUILLETON of naar het Engels door Virginia Taylor 12 Midden in dit lastige vraagstuk werd zd gestoord door Janet, die om een onderhoud verzocht. „Wat is 't, Janet?" vroeg zy, toen ze merkte dat de arme meid er slechter uitzag dan ooit. „Kijn eens, miss Eva, ik kom u de dienst opzeggen voor vandaag over een maand." „Wat zeg je daar nu, Janet?" „O, het heeft mij het hart gebro ken, miss Eva. Maar Micky ver telde my, dat Dan Flaherty u heeft lastig gevallen, toen u gisteren met Mr. Byrne terugkwam van de jacht" „Nu, en wat zou dit dan nog? jy bent niet verantwoordelij k voor de dwaasheden van Dan." Terwijl ze dit zei, vroeg ze zich met verwonde ring af, hoe Micky eigenUjk van dit voorval wist? „Ik beschouw hem als ontoerekenbaar, dus zal ik het hem ook niet kwalijk nemen." „Witl u wel geloven, miss", be- fc'on Janet weer, zenuwachtig met haar schort spelend, „dat ik my- *elve soms ook niet voor toereken baar houd? Daarom zou het maar beter zyn als ik ging!" „Neen, Janet, dat zou niét beter rijn. Je bent vandaag wat van streek mdat je met Mr. Byrne over die v us* Anitauw hebt «ey^roken!" „En hoe kwam ik daar dan toe om met een logé van het Huis over Anthony te spreken? Dat zyn toch geen manieren voor een onderge schikte! Neen, miss, ik deed waar lijk beter om te gaan! Bovendien valt er nog ander werk voor my te doen en het wordt tijd, dat ik daar eens mee begin." Evangeline keek op en zei over redend: „Ik kan je niet missen, Janet I Neen, waarlyk, je moet niet gaan!" Janet barstte in snikken uit en trok zich terug, zonder dat het dus tot een beslissende afspraak was gekomen. HOOFDSTUK V. Toen Janet Evangeline verliet, ging ze naar haar kamer, om zich te kleden. Haar werk voor die och tend was afgelopen; de slaapkamers van de huisgenoten waren klaar. De logeerkamers konden nog wel wach ten, meende zü, en dan was ze vry om uit te gaan, als ze wilde. Wel was het nü een hele onderneming voor haar, want ze had zware hoofd- pyn en het leek wel of die met de minuut erger werd. Zodra ze zich gekleed had, zei ze in de keuken dat ze geen middag eten behoefde en ging rechtstreeks op haar doel af. Ze nam de weg die naar het meer in Britstown leidde, sloeg toen een zypad in en ging eindehjk een wagenspoor vol gen, dat haar voerde naar een ar moedige met plaggen gedekte hut. Aan de deur stond een vrouw in een rode onderrok en met een ge kleurde sjaal om het hoofd gesla gen. De meeste vrouwen van Drum- conlry hadden een voorxead w dte sjaals. Evangeline breide ze het hele jaar door en op Kerstmis gaf zij ze tveg aan degenen, die zonder dat misschien wel aan beschutting te gen de koude zouden te kort ko men. Toen de oude Janet gewaar werd, trad ze haar enige schreden tege moet. „Ben jy dat, Janet Nultry?" riep zij, „kom binnen en drink een kop thee." De arme Ieren drinken op ieder uur van de dag thee! Gewoonlijk staat aan de ene kant van het vuur de pan met aardappelen zachtjés te smoren en aan de andere kant de trekpot. Of het goed is voor hun vertering en hun zenuwen, om al die langgetrokken thee te gebrui ken, is een andere vraag. Janet ging op de houten bank zit ten, dichtby het vuur en sloeg de gastvrouw gade, terwijl die een paar kopjes inschonk op de aanrecht. Het was een aller-armoedigst in terieur; de vloer was van leem, de muren waren van leem en aan de ene kant werd die muur voor in vallen behoed door een stuk boom stam. Het meubilair bestond uit een bed, een houten bank en een tafel, die ook al heel onvast op de poten stond. „Is Dan uit!" vroeg de bezoek ster. „Ja, op deze tyd van de dag kan je moeiiyk verwachten hem to zien." „Neen, maar ik ben ook expres op de ochtend gekomen, omdat ik hem niet wilde zien!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2