Oost en West willen de Viermogendheden koeimandatura hersteld zien liet wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 ingediend De politiek doorkruist het herstel van de sconomie in vele landen DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Parijse Conferentie TWEEDE KAMER De achtjarige leerverplichting komt terug DONOERDAO a JUNI 1949 wm. 1Vh Jwrgaog ZIFRUffllUfvfflESNIKUVVSBODK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. tosse nummers lOct Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesje» (man 15 mm.) minimum f 1p- stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» tango Nobelstraat A 171. Ziorikzoo» Postbus nn t Telefoon tm 32, Glrorekonin>«r. 137677 Uitgsvoi N.V. Drukkerij voorh. takenman Ochtmaa tango Nobelstraat A 171 Zleritrze» Verschil van mening over de bevoegdheden De vier ministers van Buitenland se Zaken zijn Dinsdagmiddag op nieuw bijeengekomen om hun be sprekingen over de Amerikaanse- Sowjetrussische plannen voor Ber lijn te hervatten. De zitting was in tegenstelling tot de drie vorige niet geheim. Vernomen wordt, dat Wysjinsky verdere voorstellen ten aanzien van het Berlijnse vraagstuk heeft ge daan. Het Sowjetplan, dat evenals het plan van Acheson, herstel wil van het geallieerde militaire bestuurs bureau voor Berlijn (Kommandan- tura) en de vorming van een nieuwe verenigde gemeenteraad, beoogt on der meer het behoud van het recht van veto. Het plan van Acheson, dat geba seerd is op het principe van het West-Duitse bezettingsstatuut, zou practisch zelfbestuur aan Berlijn verlenen en alleen beperkte be voegdheden aan het bestuursbureau laten. De na de bijeenkomst van Dins dag gepubliceerde Amerikaanse en Sowjetrussische voorstellen, verto nen een fundamenteel verschil van mening ten aanzien van de aan de viermogendheden-kommandantura te verlenen bevoegdheden, in het bijzonder wat betreft het vetorecht en de mate van bevoegdheid, welk aan de Duitsers verleend moet wor den. Oost en West zijn het er over eens, dat de viermogendheden-kom mandantura wederom in functie ge bracht moet worden. De Sowjetrussische voorstellen houden herinstelling in van de vier mogendheden-kommandantura, met bevoedheid tot bet nemen van be sluiten slechts met eenparigheid van stemmen. Zij bevatten verder een opsomming van kwesties waarover de Duitsers zeggenschap zouden krijgen, doch onder voorbehoud van uiteindelijke bevoegdheid voor de kommandantura door de bepaling dat, „ingeval van meningsverschil", ook deze kwesties naar de bezet tende mogendheden terugverwezen moeten worden. „Vrije verkiezingen" In de voorstellen van Wysjinsky zijn ook „vrije' verkiezingen in de gehele stad" opgenomen onder toe zicht van de vier mogendheden, doch onder leiding van een Duitse instantie, samengesteld uit alle par tyen, met gelijke vertegenwoordi ging van de Sow jetsector enerzijds en van de gezamenlijke Westelijke sectoren anderzijds. Na de verkie zingen zou een stadsbestuur moeten Gesneuvelden van Djocja naar Semarang Deze week heeft de gravendienst een aanvang gemaakt met het pver- bréngen van de stoffelijke .over schotten der militairen, die op 'het ereveld Djocja waren begraven, naar Semarang, waar zij. zullen worden her-begraven. Op 6 Juni werden vier stoffelijke overschot- ten overgebracht en het ligt jjn de bedoeling verder dagelijks acht naar Semarang te transporteren. Het totale aantal bedraagt 75, zo dat het overbrengen ongeveer tien dagen in beslag Zal nemen. De zich uitbreidende stakingen in Italië De bouwarbeiders in Livorn» en Piëmont Zijn een staking van 24 uur begonnen, welke mogelijk zal leiden tot een reeks stakingen waar bij 500000 arbeiders zijn betrok ken, aldus het Algemeen Htaliaans Vakverbond. De arbeiders eisen loonsveihoging. De faótelstaking van Rome is geëindigd. Gedurende 14 dagdn hadden 3000 hötelemplayé'9 het werk neergelegd. Zij krijgen thans een loonsverhoging van 4000 lire per maand. Onderhandelingen om de land- arbeidersstaking te doen eindigen worden ingesteld met „volledige en passende bevoegdheden". Volgens het voorstel van Acheson zouden aan de Duitsers verstrek kende bevoegdheden in kwesties van wetgevende, uitvoerende en rechtsprekende macht worden ver leend. Ten aanzien van de veto kwestie wordt van Amerikaanse zij de voorgesteld de besluiten van de kommandantura voorzover mogelijk met eenparigheid van stemmen te doen zijn, doch, wanneer geen over- eénstemming tussen de vier mo gendheden bereikt zou kunnen wor den, elke sectorcommandant in be paalde gevallen te laten doen wat hem voor zijn sector goed voor komt. Acheson deed geen voorstellen ten aanzien van verkiezingen. Noch van Amerikaanse noch van Sowjetrussische zijde werden spe cifieke voorstellen gedaan ter op lossing van de muntkwestie. Vreselijk avontuur van jeugdig bergbeklimmer Men is er in geslaagd de 19-jarige John Timothy Smiley uit Wales, die tezamen met zijn vriend, de 24-jarige R.K. geestelijke John Hart ley uit Birmingham, in de bergen bij Gruyères in Zwitserland was zoekgeraakt, te redden, nadat het ontzielde lichaam van de geestelijke Maandagavond gevonden was aan de voet van een steile helling van tweehonderd meter hoogte. Men trof Smiley aan in een grot op ruim honderd meter hoogte in de steile rotswand van de Paray-piek. Sedert Zaterdag j.L had hij in die buurt rondgedoold. Hij was ongedeerd doch uitgeput van vermoeienis en honger. Drie dagen lang was bij hul peloos alleen geweest in het gezicht van het lichaam van zijn gezel, die verongelukt 'was toen zij gepoogd hadden omlaag te gaan. Smiley vertelde, dat hij, halver wege de helling gekomen, niet ver der kon. Het had de gehele Zater dagnacht geregend. Van bladzijden uit een boek, dat hij bij zich had, had hij bekertjes gevouwen om er regenwater in op te vangen voor het lessen van de dorst. Verder had hij aan de rand van de steilte een muurtje gemaakt van losse stenen, om te verhinderen dat hij, als hij misschien in slaap viel. omlaag zou vallen; Dinsdag eindelijk kreeg hij 'n herderin in 't oog, wier aandacht hij wist te trekken, doch hij moest nog een nacht in zijn schuilplaats doorbrengen, onder het woeden van een der zwaarste onweders se dert twintig jaar, voordat zijn red ders hem bereikten. De Berlijnse spoorwegstaking Volgens generaal Frank Howley toöbbem die Westelijke commainidan- ten vah Berlijb besprekingen ge voerd over de Berlijnse spoorweg staking. „Naar mijn mening is de situatie vólkomen vastgelopen", al dus Howley, de Amerikaans© com mandant. De drie commandanten' hebben be sloten, dat alle Duitse civiele post tussen de Westelijke sectoren van Berlijn en de Westelijke zónesldiojos luchtbrugvliegtuigen vervoerd zal worden, op grond van Duitse klach ten, dat post verloren zou zijiu gegaan of vertraging zou hebben ondervonden bij' verzendingen door de onder Sow'jet-Russische dontröle staande instanties. Sultan van Djocja vaardigt order uit Aneta verneemt uit Djocja, dat de Sultan van Djocja als minister van Staat en coördinator der bin nenlandse veiligheid }iet bevel' uit gevaardigd heeft, dat de guerilla- strijdkrachten in de residentie Djoc ja gewapend contact met de Ne derlandse troepen moeten vermij den, tenzij de verdediging van eigen veiligheid een gewapend optreden noodzakelijk maakt. In verband met communicatie- moeilijkheden is het nog niet be kend, of alle in de residentie aan wezige guerillaitroepen op de hoog te zijn van het bevel. Niet te weten wat vóór ons la gebeurd, la steeda kind blij ven. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen, Tom Connally, heeft verklaard, dat een wetsontwerp voor de tenuitvoerlegging van het militaire hulpprogram voor West- Europa „zonder twijfel" nog tijdens de huidige zitting naar de Senaat zal gaan, doch dat er aan te twij felen viel of tijdens deze ritting een uiteindelijk besluit zou worden genomen. Bij de Tweede Kamer Is Inge diend een wetsontwerp tot Wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. In 1950 zal de achtjarige leerver plichting weder van kracht wor den. De vraag is of verwacht wor-. den kan, dat de moeilijkheden van vroeger tot het verleden zullen be horen of dat deza zich wederom, zij het mischien in wat geringere mate, voordoen. De minister is van oordeel, dat, wanneer de organisatie van het ge woon en voortgezet gewoon lager onderwijs, in de Lager-Onderwijsr wet 1920 blijft zoals zij is, de moei lijkheden van vroeger zich in de toekomst op vrijwel dezelfde wijze zullen herhalen. Volgens het tweede lid van artikel 8 der Lager-Onderwijswet 1920, wordt het gewoon lager onderwijs gegeven in scholen met zes achter eenvolgende leerjaren. Zijn aan de ze scholen niet een of meer klassen, als bedoeld in lid 2ter van artikel 3,, verbonden, dan zal de ouder voor zijn kind, dat aan het einde van de zesde klasse de school verlaat, een andere school moeten kie zen. Wil hij zijn kind een school voor voorbereidend hoger of mid delbaar onderwijs, een ulo-school of, indien het een meisje betreft, een primaire nijverheidsschool voor meisjes laten bezoeken, dan doen zich, afgedacht van de afstand tu- se i school en woning, geen moei- b heden voor. Anders wordt het e 'jter,. wanneer hij zijn kind wil. laten gaan naar een ambachtsschool, een land- en tuinbouwschool of een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. In de overgangsperiode Wanneer men de tijdelijke afwij king van de toelatingseisen voor de ambachtsschool buiten beschouwing laat, dan kunnen tot de eerste twee scholen slechts leerlingen worden toegelaten, die zeven jaren gewoon gemaakt met de inzameling voor lager onderwijs hebben gevolgd. De het geschenk van het Nederlandse nieten, him kinderen in de zevende en achtste klasse van de g.l.o.-school kunnen laten plaats nemen. De on willige ouders kunnen met toepas sing van artikel 10 der leerplicht wet, dat het toetsingsrecht wel kent, worden gedwongen hun kinderen op school te laten bleven. De v.g.l.o.-school blijft Naast deze school voor gewoon lager onderwijs met acht leerjaren, heeft de minister de school voor voortgezet lager onderwijs gehand haafd. De minister is van oordeel, dat de v.g.Lo.-school zich vrijelijk zal kunnen ontplooien. Behalve in de grote steden, zal deze school het karakter van een streekschool dra gen, waarbij zij zich zal kunnen aanpassen aan de behoeften van haar omgeving. Van overwegende betekenis acht de minister het, dat de v.g.l.o.-school op natuurlijke wij ze zal kunnen groeien. Hij acht hot onder de huidige omstandigheden niet wenselijk, dat deze school zeer snel groeit. Ook wanneer de wijze, waarop het onderwijs aan een v.g. l.o.-school zal moeten worden gege ven, duidelijk zal zijn, dan nog zijn er moeilijkheden te overwinnen. Vooreerst denkt hij hier aan de gebouwen, welke slechts in een be trekkelijk langzaam tempo tot stand zullen kunnen komen. Verder aan de onderwijskrachten, die voor dit speciale onderwijs bekwaamd zul len moeten worden. Voor de toe komstige onderwijzers zal dit aan de kweekscholen kunnen geschie den. De zich reeds in de school be vindende onderwijzers zullen hier toe applicatiecursussen moeten vol gen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. to De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Gematigde temperatuur Veranderlijko bewolking met voor namelijk in de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk enige regen met een kans op onweer; in de Noordelijke provincies aanvankelijk nog matige Zuidwestelijke wind uit uiteenlopende richtingen; weinig verandering in temperatuur. 10 Juni Zon op 4.20, onder 20.68. Maan op 21.21, onder 8.22. Volle Maan 10 Juni to 22.49. Van der Waals ter dood veroordeeld De Bijzondere Baad van Cassatie beeft gisteren uitspraak gedaan In do zaak tegen Anton van der Waals, die als S.D.-spion door do Rotter damse Kamer van het Haagse Bij zonder Gerechtshof is veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzondere Baad het beroep. Hei geschenk voor het koperen huwelijksfeest Nu dezer dagen een aanvang is ouder is in deze gevallen dus ge noodzaakt zijn kind eerst volk aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun De economische wereldsituatie De wereldbevolking ontvangt onvoldoende voedsel Politieke spanningen bleven in zo sterke mate de toestand beheersen, dat zij een tegenwerkende factor vormden voor de economische her stelplannen, aldus verklaarde David Morse, de directeur-generaal van 't Internationaal Arbeidsbureau (IX. O.) in zijn jaarrapport, dat hij bij de opening van de 32ste zitting de zer organisatie te Genève heeft uit gebracht., Zolang de huidige internationale spanning blijft bestaan, moet de eco nomische politiek onvermijdelijk on dergeschikt worden gemaakt aan en bepaald worden door de strate gische behoeften, zo zeide hij. Het herstelproces zal hiervan in meer dere of mindere mate belemmering blijven ondervinden en de levens standaard zal minder snel stijgen dan anders mogelijk zou zijn. Toenemende wereldbevolking De toenemende wereldbevolking, die in 1937 9.4 pet. groter was dan voor de oorlog, en de gedaalde voed selproductie, die thans 96 pet. van het vooroorlogse gemiddelde be draagt. betekenen, dat er voor de wereldbevolking gemiddeld slechts 88 pet. beschikbaar is van hetgeen zij voor de oorlog aan voedsel ont ving. Ofschoon er in verscheidene lan den tekenen zijn waar te nemen van $57 ZBSnOBÉS&GS* uitgang, waren productie en werk gelegenheid het vorige jaar alleen ongunstig in de vroegere As-landen en in de gebieden, waar de vijande lijkheden voortduurden. Het eco nomische herstel maakte zo goed als geen vooruitgang in China, In donesië, Griekenland en Palestina. Italië, dat in het begin van de na oorlogse periode een opmerkelijk herstel te zien had gegeven, ziet zich thans gesteld voor een werk loosheid op grote schaal, die schom melt om het cijfer van 2 millioen. Tekort aan arbeidskrachten Na gewaarschuwd te hebben te gen inflatoire tendenzen, die bijzon der sterk zijn in de landen, welke ernstige schade vande oorlog hebben ondervonden, en er op gewezen te hebben, dat een aantal landen, met inbegrip, van Frankrijk en Engeland, naar de mening van vele deskundi gen hun kapitaalsinvesteringspro gramma's moeten beperken, merk te de directeur-generaal van! het LL.O. in zijn rapport op, dat vele Europese landen te kampen hebben met een tekort aan arbeidskrachten, dat de inschakeling op grote schaal van vrouwen in het productiepro ces tot gevolg heeft gehad, in het bijzonder in Frankrijk en in de lan den van O.-Europa. De grote aan tallen verplaatste personen hebben in verschillende landen de werke loosheid doen toenemen en ernstige problemen opgeleverd voor de te- durende een. jaar naar een andere koperen huwelijksfeest, verzoekt het onderwijsinstelling te zenden. uitvoerend comité ons bekend te Dit betekent, dat een kind, wan- maken, dat'het door de burgerij by- neer het naar een van deze scholen een brengen bedrag geheel aan gaat, tweemaal in de tijd van een het geschenk zelf ten goede zal ko- jaar van school moet veranderen, men. Zowel om paedogogische als om di- Alle persoonlijke medewerking dactische redenen is dit volstrekt geschiedt volkomen belangeloos, verwerpelijk en alleen reeds daar- terwijl de onvermijdelijke kosten, om is het wenselijk, dat een andere zoal? bijvoorbeeld die van het be- organisatie van het gewoon lager nodigde drukwerk, uit enige daartoe onderwijs tot stand komt. "speciaal beschikbaar gestelde bij- Bij aanvaarding van de voorge- dragen zullen worden bestreden, stelde wijziging zullen zij bij de °P verzoek van het uitvoerend overgang na zes of zeven leerjaren comité heeft de voorzitter van de van de school voor gewoon lager Algemene Rekenkamer, de heer onderwijs naar een andere onder- Th- Sanders, zich met de contróle wysinrichting, geen bezwaren meer °P financiële administratie van voordoen, terwijl de ouders, die hun tiet comité belast kinderen na het zesde leerjaar nog Israëlische troepen bezetten een stuk Jeruzalem Israelischa trojepeta hebben |oeo stuk grORd, behorend© bij' het vro©- g®r© regeringsgebouw in JearuzsSNss* toet huidige hoofdkwartier van id© V.N"., bezet, zij1 naden dien tot aan hei bék, dat Ihet gebouw en rijn onmiddellijke omgeving begrenst Israëlische boenen rijn needs Ibe- goihnj-sn de grond om te ploegen. Do Israëlische commandant van het Jeruzalemse district ver klaar de, id at alles vreedzaam verliep ©n dat van Arabische rijlde slechts «en kel© salvo's machinegeweervuur klonken zonder slachtoffers te ma ken. Arabieren hadden in 'de afge lopen maanden het zelfde uit Oos telijke richting gedaan. Israëlische protesten bij de V.N. hiertegen had den geen resultaten gehad. Hiet hoofdkwartier dor V-N\ heeft «een protest ing©dien/di, ido;ch dit werd ingetrokken, aldus een Jood se woordvoerder, toen van Isra eli isch© rijde werd gevraagd op welke punten in het Israelisch- Tramsjordaanse vredesverdrag dit protest gebaseerd was «en van Isra ëlische rijfde verklaard was, dat niet zou worden deel genomen aan ver dere wapenstilstandsbesprekingen indien geen idluildelijk antwoord zou verder onderwijs willen laten ge- Pinkslerbrief voor de kerk in Oost-Europa De Indonesische kwestie in Esperanto Esperanto-Press Zürich gaf dezer dagen zijn eerste „U.N.-bultenon" n uit. Daarin komt o.m. een artikel De Pinkstcrbrief, waarin dir. Otto - n-1.™ voor van de hand van mimster-pre- sident dr. W. Drees, die, zoals be kend, de wereldhulptaal esperanto praktisch gebruikt. In dit artikel be handelt dr. Drees de Indonesische Dibelius, de Evangelische van Berlijn, krachtige eritiek oefen de op de politiek in ide Sowjetzónia, is tijdens het weekeinde „ohgohin- de Evangelische Kerken 77 „n. „1. kwestie. Hij zegt daarin o.a. dat Ne- derd" in 'in «de gehele zone voorgelezen, pi- dus heeft een lid v» de bisschop- ,def.land zo spoedig mogelijk de vol- Tm Hnikf ledige souvereimteit wenst te schen- ken aan de Verenigde Staten van Indonesië (normala registaro de la SSWTiaS M°Tha fed?-rr0)' T3™66 f y vriendschappelijk wenst samen te werken op de basis van de Neder lands-Indonesische unia Ka nkerspecialislen congresseren te Rome Dertien prominente kankerspecia- peüjke staf verklaard. In de brief werden de Duitse autoriteiten iü de Sow jetzone gewaarschuwd, geeh po litiek geweld te van het recht en werd gezegd, dat „tienduizenden inwoners van de Sowjetzone waren verdwenen, terwijl de afdeling K5 van „de zogenaamde Volkspolitie" werd vergeleken met „de vermaledijde Gestapo". Op het bureau van kardinaal Kon rad Graaf von Preysing, de Rooms- listen, die een door de academie Katholieke bisschop van Berlijn, belegde studieweek bijwonen, heb- word't vernomen, dat de kardinaal hen hun eerste zitting gehouden in niet van plan is zich bij het protest het paviljoen van Paus Pius IV, in van dr. Dibelius aan te sluiten* van het Vaticaan. De kardinaal heeft, aldus werd ver- rapporten der deskundigen klaard, reeds meermalen in het ver- zullen later door de pauselijke Aca- leden getuigenis gegeven van rijn demie van Wetenschappen worden standpunt ten aanzien van „onwet- gepubliceerd. De Paus zal de spe- tlge maatregelen in de Sowjetzöne cialisten in oen bijzondere auditie fcis'. fX*r& v*a jojugeroa" wfctowwsro. Europese emigratie naar Latijns Amerika Krachtens een door de econo mische commissie voor Latijns-Ame rika te Havanna aangenomen reso lutie, zal er bij de regering van Latijns Amerika op worden aange drongen immigranten uit Europa toe te laten. De resolutie werd inge diend door de Britse, Franse en Nederlandse gedelegeerden. Een werkcommissie, welke han dels- en financiële problemen be studeert, heeft een ontwerpresolutie aangenomen, waarin wordt aanbe volen dat het secretariaat van de Ecla, in samenwerking met de La- tijs-Amerikaanse landen, een spe ciale studie zal maken van de be staande tendenzen in de Latijns- Amerikaanse en de wereldhandel. Aankoop-machtigingen van de E.C.A. De Economic Cooperation Admi nistration heeft Dinsdag aan Neder land een machtiging verstrekt voor de aankoop van koper en koperpro ducten in de Ver. Staten, ter waarde van 1.871.000 dollar (levering 8e kwartaal 1949), een machtiging voor de aankoop van ruwe olie en olie producten in Latijns-Amerika ter waarde van 95.000 dollar (levering 8e kwartaal 1949) en een machti ging voor de betaling van oceaan vracht tot een bedrag van 880.000 dollar in het tweede kwartaal van 104ft,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1