De onafhankelijkheid van Cyrenaica geproclameerd Plechtige bestuursoverdracht te Batavia Over een Verenigd Duitsland raakte men het niet eens DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Parijse Conferentie TITO HEEFT HET BIJ STALIN VERBRUID VRIJDAG S JUKI 1M9 Ra. 1OT17 ICBa Jeargvwg ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.90, p. w. 30 ct. Losse nummers 10 cl Verschijnt iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesies (ma* 15 mm.) minimum 11,— p- stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lange Nobolstroa» A f71, Zlerikxee, Postbus nr. I, Telefoon or. 32, Glrorekenln^^v. f37677 Uitgavai N.V. Drukkerij voorh. Lakonma» 8> Ochtman Lange Nobelstraal A f71 Zierikzee> De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte Indianen. Dit ras is het beste bestand tegen het werken in dergelijke hooggele- gen gebieden, zij zijn door de troe pen naar de bergen in de omgeving van Cativa verdreven, doch zij be legeren thans hier twee belangrijke Bed OitlQ tinmijnen. u o Uit Washington wordt nog gemeld dat de Amerikaanse waarnemende Dr- B^1 heeIt zUn bevoegdheden andere oplossing succes zal hebben minister van Buitenlandse Zaken, #1» Hoge Vertegenwoordiger van de dan die, waarin de meerderheid der Webb tijdens een persconferentie Kroon overgedragen aan zjjn op- Indonesische volken volledig ver heeft bekendgemaakt dat de gezins- volger, de heer A. H. J. Lovink, die trouwen stelt. Hiervoor is het no- Nadat de Sowjet- afgevaardigde klaarde te betreuren, dat de bespre- leden van Amerikaanse ingenieurs enkele uren tevoren uit Nederland dig hun nationale aspiraties te be- Zal het Berlijnse probleem de zelfde weg opgaan Het is merkwaardig hoeveel plichtsbesef wij hebben als het de plichten van anderen betreft. De heer Lovink kwam WEERBERICHT op de bijeenkomst van de raad kingen over dit vraagstuk van prac- van ministers van Buitenlandse Za- tische aard „gedegenereerd waren ken van de Grote Vier zijn aanval tot een juridische argumentatie", op het Westerse plan voor een ver- Hij had gehoopt, dat er bij de vier enigd Duitsland nog had voortgezet, ministers in Parijs het verlangen ging men over tot de behandeling zou heersen om tot een oplossing van het tweede punt van de agenda, te geraken, zoals dit bij de drie Wes- namelijk de Berlijnse kwestie. De telijke ministers te Washington had ministers gaven toe, dat de gedu- geheerst. in het Cativa-gebied per vliegtuig was aangekomen. Bij de plechtig- vredigen. Ieder is het daarover eens worden weggevoerd. Hij voegde heid van de ambtsoverdracht wa- en wij zijn er op dit ogenblik dich- hjuraur, toe, dat er geen tekenen e™ aantai^burgerljjke en mill- ter toe genaderd dan ooit tevoren, waren, welke op een vermindering j ..a— van de stakingsgolf in het gebied der Boliviaanse tinmijnen wezen. rende het weekeinde in het werk gestelde pogingen om het over de Duitse eenheid, eens te worden ge faald waren. Over de Berlijnse kwestie zeide Acheson, de Amerikaanse minister, dat hij een oplossing mogelijk acht te, indien men uitging van de stel ling, dat de vier mogendheden thans te Berlijn waren op grond van de overeenkomsten van voor mTu»7mTZoZtjakarta als onaanvaardbaar" -be- Potsdam, dat alle vier m Berlijn ^i,/„een pu3smK <um b^ikt op het traject tussen het Goot, schouwde. Hij wees op de moeilik- Volgens Renter's diplomatieke correspondent is het mogelijk, dat de drie Westelijke ministers binnen kort zullen verzoeken om een ver gadering, waarvan geen publiciteit en geen propaganda zal worden ver bonden. Zij zouden op deze manier willen onderzoeken of Wysjinsky taire Nederlandse autoriteiten aan- Veel wantrouwen en wanbegrip, wezig, de leden van de voorlopige niet alleen onderling tussen beide federale regeling, de leiders van de volken, doch ook temidden dier vol- door de Nederlanders gevormde sta- ken zelve en eveneens in'de we ten, de leden van de commissie van reld om ons heen, moest daarvoor de V.N. voor Indonesië en de leden worden overwonnen. Dit kostte ons van het corps consulaire. Van re- veel kostbare tijd. publikeinse zijde waren geen ver- Geleidelijk evenwel is in steeds ttii tegenwoordigers aanwezig. breder kring het besef gegroeid "e hfefT™ de Nederl Buurt- Dr- Beel verklaarde in een korte voor de noodzaak de weg naar het Z^r^MiXtopfidertte- toespraak, dat hy zijn ambt had doel te vinden. Nadat men als in tal oude tramwagens aangekocht, neergelegd, omdat hij de voorwaar- een doolhof lygs vele pa4en zocht, welke als Woningen zullen worden den van de kortelings tot stand ge- ingericht. Deze oude, teakhouten komen Nederlands-Republikeinse Oude tramwagens als woningen Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Tamelijk koude nacht Tamelijk koude nacht met hier en daar nevel of mist, weinig wind; overdag: toenemende bewolking met later vooral in het Zuidwesten van het land weer enige regen; tot ma tig of vrij krachtig aanwakkerende wind tussen Zuidoost en Zuidwest en iets minder koel; 4 Juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 12.33, onder 1.43. Eerste Kwartier 4 Juni te 4.27. die echter allen impasses bleken, moest eens het moment aanbreken, werkelijk van mening is, dat de mi- wagens, welke een breedte hebben ulsters voor de problemen van /ereenkomst over het herstel van waarop de enig overgebleven weg Strijd om Boliviaanse tinmijnen tussen mijn werkers en troepen zouden blijven en dat zij zulks in vmd harmonie zouden doen. Het behoorde niet nodig te zijn dat vier mogendheden zich inspan den waar een overeenkomstig vraagstuk in andere plaatsen een eenvoudige politie-aangelegenheid was. Hij was van oordeel, dat de gewone zaken in Berlijn geregeld in het hoog in 't Andes-gebergte konden worden op basis van meer- gelegen Cativa-mijngebied is zwaar derheid van stemmen, zonder een gevochten tussen de stakende mijn- vereiste eenstemmigheid. Als basis werkers uit de tinmijnen, die bewa- deu besprekingen stélde Acheson pend waren met machinegeweren voor vast te houden aan het plan en staven dynamiet en troepen. Men van Wysjinsky tot herstel van het verwacht, dat de Boliviaanse rege- geallieerde bestuursbureau van Ber- ring, die de algemene mobilisatie lijn (Kommandantura). en de staat van beleg heeft afge- Schuman, Frans minister van fcon&igd, zeei" spoedig zal overgaan Buitenlandse Zaken, hoopte dat de t0t het van kracht verklaren van de en Amsterdam. Deze „woningen", van witeldn on worden en wenste zijn opvolger assen ontdaan, zullen een stenen £°ed succes. fundering krijgen en geplaatst wor- De heer Lovink, die Donderdag den in een bosrijk plekje aan die morgen per vliegtuig te Batavia was grens van Hilversum. aangekomen, verklaarde, „dat geen De vriendschap is bekoeld zou moeten leiden. Wanneer deze weg nu in bolde heden, die nog overwonnen moeten volken aan een grote meerderheid zich duidelijk aftekent, is er reden te geloven, dat die succesvolle op lossing nabij is. Dat is de grond, waarop ik mijn geloof in de toe komst baseer", aldus dr. Lovink. Oostenrijk protesteert tegen gebruik van radiozenders De Oostenrijkse regering zal pro testeren tegen het plan van de Bri tish Broadcasting Corporation, om Oostenrijkse radiozenders te gebrui- De Sowjet-regering heeft een Joe- Joegoslavische verdrag tot een ,.do- ^en voor uitzendingen naar Oost oplossing van het Berlijnse vraag stuk gemakkelijker zou blijken dan het probleem van geheel Duitsland. Juridisch gezien was de grondwet van Bonn niet van toepassing op krijgswet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven geko- Berlijn en voor het valutavraagstuk men. De bewegingen der troepen, die tot opdracht hadden de opstan dige beweging in Cativa de kop in te drukken, werden door, het uitbre ken van een algemene (sympathie)- goslavische nota, waarin wordt be weerd, dat genoemde regering een „vijandige en discriminatieve actie" tegen Joego-Slavië voert, van hand gewezen, aldus het Sowjetrus- sische persbureau Tass. cl!- letter" had gemaakt. De Joego- Europa. De B.B.C. wil haar pro- slaven eisten, dat de Sowjet-Unie gxamma door deze zenders laten verdere activiteit van Joegoslavische relayeren om het front van Oost- emigranten in de ^Sowj et-Unie, door Europese storingzenders te door- de de verschijning van het blad dat breken. De Joegoslavische nota, die op 23 Mei j.L op de Sowjet-ambassade te Belgrado werd overhandigd, had in de Joegoslavische nota „grove tenlardse propaganda, die zij niet staking onder de spoorwegarbeiders verklaard dat het optreden van do laster" genoemd. willen horen", belemmerd. Sowjet-Unie het Sowjetrussisch- In de Sowjet-nota wordt gezegd, De kanselier deed een beroep op dat Joego-Slavië zich van het rechtr de vier bezettende mogendheden, was slechts een zuiver technische oplossing van node, waarbij de re geling van het valutavraagstuk voor geheel Duitsland niet in het geding kwam. De raad van ministers der Grote Vier Daarna nam Wysjinsky het woord en drong krachtig aan op toepas sing van de eenstemmigheidsproce- dure. Dit was het enige beginsel waardoor chaos kon worden verme den. Acheson zeide te betreuren, dat Wysjinsky een standpunt innam waardoor slechts overeenstemming kon worden bereikt, indien de drie andere ministers zich bij Wysjinsky aansloten. Door een vereiste een- Groot-Senoessi Emir Idriss El Senoessi, heeft Woensdagavond voor stemmigheid zou een partij het werk het nationale congres te Bengasi, de onafhankelijkheid van Cyrenaica, van het bestuursbureau zo lang op het Oostelijke deel van Libye, dat aan Egypte grenst, afgekondigd en kunnen houden totdat de andere de Britse regering verzocht om erkenning van zijn overneming van alle drie de prijs voor een instemming bestuursfuncties, van de opposant hadden betaald. Wysjinsky was blijkbaar niet eens zij in Moskou publiceren, zou ver- Kanselier Figl verklaarde in het bieden. Oostenrijkse parlement, dat dit In het Sowj et-antwoord, dat op voornemen grote ergernis onder het 31 Mei op het Joegoslavische minis- Oostrijkse volk veroorzaakte, om- terie van Buitenlandse Zaken werd dat de Oostenrijkse luisteraars dan overhandigd, worden de beweringen ZOuden moeten betalen voor „bui- Trans-Atlantisch luchtverkeer In verbond met het foit, dat dit jaar aanzienlijk meer Amorilcaanao tourlsten in Europa worden ver wacht dan in 1948, hoeft de directie van de American Overseas Airlines besloten het aantal wekelijkse re tourvluchten tussen de Verenigde Staten en Noordwest-Europa te brengen van 18 op 21. Op 1 Mei j.L was het aantal vluchten reeds van. 15 op 18 opgevoerd. Er komen tien retourvluchten per week tussen New York en Londen, de route waarop vermoedelijk in Augustus de nieuwe Boeing stra- tocruiser zal worden ingezet. Het aantal diensten van New York via Amsterdam naar Frankfort en Ber lijn blijft gehandhaafd op drie re tourvluchten.-per week. Uit Frankfort wordt gemeld, dat het aantal retourvluchten Frank- fort-Berlijn van de A.O.A. dus over de luchtbrug met ingang van 1 Juni is opgevoerd van 39 tot 53. Italië was op de hoogte bereid de voorstellen van zijn ambt genoten te bestuderen. Bevin, de Britse minister, Terroristen-aanslagen in Indonesië een vriendschappelijke houding van de Sowjet-Unie te verwachten, had beroofd, omdat het: 1. een anti-communistisch, anti democratisch en terroristisch" regiem had ingesteld; 2. door zijn vijandigheid tegen over de Sowjet-Unie „in het kamp van de vijanden der Sowjet-Unie was terecht gekomen"; t 3. had toegestaan, dat de Joego slavische pers „de spreekbuis voor ongebreidelde anti-Sowjetrussische agitatie" was geworden. In de nota wordt onderscheid ge- Engeland heeft bij monde van de malige Italiaanse koloniën, voor een maa^ tussen het volk van Joego- Britse beheerder van Cyrenaica, De voldongen feit zou stellen. De Emir te^^ov®r bet de Sow- de Groot-Senoessi, geestelijk en wereldlijk leider van 'n kwart mil- reldlijk leider van een kwart mil- lioen nomadische Senoessis, als hoofd van de regering van Cyre naica, met alleen verantwoordelijk heid voor binnenlandse aangelegen die alle Oostenrijkse radiostations beheren, om de zenders weer onder Oostenrijkse souvèreiniteit te stel len. In één kolom de wereld om De Franse autoriteiten te Ber lijn hebben het maandblad „Der Grundbesitz1" voor drie maanden verboden, op gnond van klachten van de Joodse gemeenschap, dat het blad anti-semiotische propaganda publiceerde. Joseph Grew, vpjormalig Ame rikaans ambassadeur in Japan; heeft te New York bekend gemaakt, dat Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat het „van te voren in vertrouwen was genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse be sluit om Cyrenaica op binnenlands gebied onafhankelijkheid te ver lenen. geland zou moeten onderhouden. De Emir leefde van 1923 tot 1944 in Op de grote weg naar Cheribon heden, erkende en de vorming van ballingschap in Egypte, werd een auto beschoten, waardoor een nationale regering aanvaardde, het inzittende hoofd der afdeling De Britse regering zal de Groot contacten voor Islamitische zaken Senoessi uitnodigen naar Londen te van het ministerie van Onderwijs komen voor besprekingen over de en Eredienst van Pasundan dode- nieuwe regering. Volgens de Britse lijk werd getroffen. Nabij Krebet, verklaring zal niets gedaan worden, in het Malangse, zijn drie vracht- dat de uiteindelijke toekomst van auto's in een val gelopen. Van de Libye als één nadelig geheel kan passagiers werden 4000 gulden ge- beïnvloeden. roofd en de gehele vracht gestolen. De verklaring van Emir Idriss Nabij Singosari is een autobus door werd door de leden van het natio- een bende onder automatisch vuur nale congres met grote bijval ont- genomen, zonder gevolgen. vangen, alsook door de buiten zijn Tussen Malang en Lawang werd paleis verzamelde menigte, een bus door een bende aangehou- Cyrenaica, dat in 1923 onder Ita- den, alle passagiers werden beroofd liaans-fascistisch bewind kwam, van geld en kostbaarheden. Een na- stond sedert de oorlog onder Brits derende auto deed de bende ver- militair bestuur, hetwelk met de dwijnen en redde daardoor de eni- Groot-Senoessi# samenwerkte. Het ge Europese passagier, wien gelast nationale congres, dat vertegen- was, uit te stappen. woordigers omvat van de Senoessi- Een personentrein van Dj ember gemeenschap voor de steden, het naar Soerabaja werd Maandagmid- platteland en de stammen, werd dag in het Pasuruanse tot ontspo- door de Groot-Senoessi voor con- ring gebracht, waarna-de trein on- sultatieve doeleinden samengesteld, der vuur werd genomen, hetgeen Op twaalf Mei vërluidde te Cairo onmiddellijk werd beantwoord door dat Emir Idriss spoedig door de af- de in de trein aanwezige militairen, kondiging van Cyrenaica's onafhan- Een passagier werd zwaar- en drie kelyheid, de V.N., die beraadslaag- ifefó gewond, dea ever fee* dter zou in interviews hebben verklaard 3et"Unie vriendschappelijk gezind er een comité is gevormd, dat „de dat Cyrenaica een staat diende té en het huidige regiem. vluchtelingen uit communistische worden gelijk Transjordanië met De Sowjet-Unie zal voortaan gast- landen in Europa zal helpen weer de Emir zelf als heerser en dat deze verlenen aan anti-Tito-ge- stand te blijven bieden tegen het staat nauwe betrekkingen met En- zinde emiSranten, omdat zij die communisme". Generaal Eisenbo- Joegoslaven vertegenwoordigen, die wer is een dergenen, die het comité voorstanders zijn van de onafhan kelijke ontwikkeling van hun land. Nederland helpt buurlanden Frankrijk heeft tengevolge van 't achterblijven der binnenlandse le veringen, te kampen met moeilijk heden by zijn broodgraan voorzie ning, in afwachting van de nieuwe tarweoogst. Ook in België verloopt t^che Partij Amerikaanse regeringskringen in- de aansluiting op de nieuwe oogst terpreteren de Britse stap als een niet zonder strubbelingen. Neder- logische ontwikkeling van de Britse land heeft nu op verzoek van deze politiek ten aanzien van de vroe gere Italiaanse koloniën. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken zeide, dat de Amp, rikaanse regering de stap niet in het minst beschouwde als een aan tasting van het recht der V.N. om steunen. De jonge Sowjet-vlieger, die onlangs naar Zweden in gevlucht, heeft 'hit statuut van vluchteling ontvangen en zal in het land mpgem blijven. De commissie, die zijn. geval heeft onderzocht, was van oprdeel, dat hij de Sowjet-Unie pm poli tieke redenen had verlaten. De communistische senator Ra il a to Bibossi, die beschouwd iwlordt als een van- de vooraanstaande fi guren in de Italiaanse Commuhis- is per vliegtuig uit Moeder verried haar zoon Een huiselijke twist was in 1943 aanleiding voor de moeder van de gedeserteerde S.S.-man v. E., om een boodschap te zenden naar de S.D., dat haar zoon bij haar was on dergedoken. S.D.-ers kwamen de deserteur halen. Deze dreigde met een pistool en het gevolg was dat v. E. werd doodgeschoten. De moeder, M. H., toen woonach tig te Arnhem, thans te Apeldoorn, moest zich voor dit verraad verant woorden voor het Bijzonder Hof te Arnhem. De procureur-fiscaal eiste acht maanden gevangenisstraf. Hij achtte op grond van de verklaringen van de betrokken S.D.-ers bewezen, dat de zoon door zijn moeder was aangebracht. De verdediger vroeg het Hof er mede rekening te houden, dat de vrouw overspannen was. Zij was radeloos na een geweldige huiselijke twist en nam haar toevlucht tot een wel zeer gevaarlijk wapen. Spreker wees bovendien op het feit, dat deze vrouw, die haar zoon voor haar ogen zag doodschieten, reeds zeer zwaar is getroffen. Uitspr. 10 Juni. landen een kwantum tarwe als le ning ter beschikking gesteld, waar door het zowel voor België als voor Frankrijk mede hierdoor beter mo gelijk wordt de bestaande bezwaren te overwinnen. Deze geste kan Ne derland maken, daar beide landen de uiteindelijke bestemming van de de geleende tarwe bijtijds aan Ne derland terug zullen leveren, zodat de tarwepositie hier te lande geen gevaar zal lopen. België zal op deze wijze een kwantum van rond 14.000 ton ontvangen en terugleveren, ter wijl het voor Frankrijk om een to taal kwantum van circa 28.000 ton vroegere Italiaanse koloniën te be palen. Welingelichte functionaris sen wezen er op, dat het hoofdzake lijk een kwestie betrof van intern bestuur van Cyrenaica, waarvoor Engeland verantwoordelijk was krachtens de bepalingen van het ItaUnaage Rome maar Warschau vertrpikkem. waar hij volgeps zijn zeggen ©enf communistisch cPmgres zal b'ijHvpi- nen. „Wij zijn thams dichter bij de vrede dam tijdens de laatste drie jaren ooit het geval is geweest", zo verklaarde president Tramam im een onderhoud met een groiep jour nalist ejn die zich maar Fralrtkrijiki zal begeven om er een bezpek te ^'■engen aan de slagvelden, wcaar rij het Amerikaanse leger ma do landing in Normandlë vergezelden. Engeland heeft in de afgelopen twaalf maanden 74 gevechtsbom menwerpers naar Griekenland ge- zondeSi. De Griekse regering be- ■JjcsJjdtó vopjï do vliegtuigen lm dollars Vergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Te Utrecht vergaderde onder voor zitterschap van mevr. Willinge- Prins uit Anlo (Dr.), de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. In haar openingswoord deelde de pre sidente mede, dat thans inderdaad het secretariaat van Groningen naar Den Haag is overgeplaatst. Zij be sprak de activiteit van de provin ciale en plaatselijke afdelingen en wees op de tot stand gekomen in ternationale en provinciale contac ten. Deze laatste bevorderen de tot standkoming van een grote eenheid, die zal bijdragen tot verheffing en verrijking van het leven ten platte- lande. Het jaarverslag van de secreta resse, mej. van Veen, gewaagde van een actief en intensief bondsleven. Het ledental steeg in het jaar 1948 met bijna 2000 en het aantal afde lingen vermeerderde met 38, zodat de bond aan het eind van het ver slagjaar 31.825 leden en 409 afde- .Hüfo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1