DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHINA De laatste kans op een spoedig einde van de oorlog schijnt voorbij schillende onderdelen bestaan De Raad van Europa komt in Mei te Londen bijeen DONDBRDAQ H APRIL IMS fio. 1«1H IDS* Jurgang MRIK7fflS(M«NIEIIWiB0PF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3*mnd. bij vooruitbetaling I 3.90, p. w. 30 ct. Losse nummers lOct Verschijnt iedere werkdag. Advertentieprijs 12 cL per mm Succesjes (max 15 mm.) minimum I X,— p. stuk WAARIN OPGENOMEN «797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIS tango Nobolstraa» A 171. Zlerlkzm» Pbïlbu» tm t. Telefoon a& 32, Girorekening*» f37677 Uitgave* N.V. Drukkerij voorti tokenman Ochtmar» lange Nobelstraa» A f79 Zierikzea Nieuwe strijd aan de Jangtse reeds zeer ver gegaan met inwil liging der communistische verlan gens, maar een vrije overtpcfet 0|ver de Jangtse zou practisdh neerkomen op de .algehele capitulatie van nartipr nalistisoh China. Dit was te veel gevraagd en deze eis zou wel eens averechts kunnen w'erfcen, daar de algemene verwachting is, dat de regeringslegers nu tot het hittere einde zullen strijden. De jongste berichten wijzen hier reeds op. Aan de Jangtse rijm |op- nieuw hevige gevechten ontbrand, waardoor de regering van de proi- vincie Kiangsoe werd gedwongen van standplaats te verwisselen. Generaal Clay maakt de balans op over Maart Generaal Clay, ide Amerikaanse militaire gouverneur dm Duitsland, laat in zijn rapport over- Maart in zake Duitsland bet volgende uit komen: 1. Het aantal werkteen in de Brits-Amieriikjaanisie zóne steeg niet 94000 en omvat ibains 1132 duizend personen. 2. In Wiest-Berlijn kwamen 768 vluchtelingen uit door ide Sow- jets bezette gebieden [aaini. 3. Uit de Sorwjet-Uinie lartnivaer- den gemiddeld 300 Duitse fcrijgs- gevangenen per dag. 4. De prijzen' vain levensmiddelen ten textiel daalden aanmerkelijk. Onlusten in Zuid-Afrika zouden zich kunnen herhalen De Zuid-Afrikaanse rogerrilngseoim- miissie, die ©em [onderzoek beeft in gesteld naar de lomüusten, dlie zich dn Januari jl. (Onder negers ien In diërs bebbeui voiurgedaam ien waar bij 142 personen gedood en 1087 •gewond werden, heeft haar rap port gepubliceerd. De commissie verMaart hierin, dat de onlusten geheel onverwacht kwamen, en zij spreekt de autori teiten dn de politie vrijvan aEe blaam er voor. De oorzaak van de onlusten ligt volgens de commissie bij een aantal factoren, waar odder de woningtoe standen dn de negerwüjlklen het ,;ofp- eenhopen" vdn grote aantallen man nelijke inboorlingen, en |de verwar- reinide invloed ep (de 'geesten Ider in boorlingen van „het feit, dat Zuid- Afrika in het buitenland een Vij andige pers heeft". „Vam alle kanten wordt 'het ue inboorlingen ingegeven, dat rij grie ven hebben. Het zou te verwonde ren zijn, als rij niet onrustig wer den-", aldus het rapport. De commissie achtte herhaling vain ide onlusten mogelijk als de toestand niet zorgvuldig gadegeslagen en alle geweld niet krachtig Onderdrukt wordt. „Moet naar groot moeders begrafenis" Het sterftecijfer van de grootmoeders der te Cincin nati wonende leden van het Huis van Afgevaardigden van Ohio, schijnt plotseling sterk te zijn gestegen. De voorzitter John Cantwell heeft van 29 leden aldaar 'n telegram ont vangen van dezelfde inhoud: „Moet naar grootmoeder's be grafenis. Ben tot mijn spijt verhinderd de zitting van he den bij te wonen". Luitenant-gouverneur George Nye, voorzitter van de Senaat, telegrafeerde eveneens: „Hier bij deel ik mede, dat ik de begrafenis moet bijwonen van de grootmoeders van 29 afge vaardigden van het Huis". Geen der telegrammen maakte melding van een andere ge beurtenis te Cincinnati: een grote baseballwedstrijd Voorzitter Cantwell ^prak het vermoeden uit, dat er he den nog meer grootmoeders te Cincinnati begraven wor den: in het Huis waren 41 le den afwezig, in de Senaat 14. „Begrafenis van grootmoe der" is een gebruikelijke uit vlucht van Amerikaanse spij belaars. Zowel de Chinese regering alls de Chinese communisten verlangen, na air vrede, maar de laatsten hebban als die agressieve partij hun eisen ge steld. Deze eisen kwamen neen op een ongehinderd oversteken van de Jangtse en een rechtstreekse con trole op de regeringstroepen, die rich voor mogelijke reorganisatie in Zuidelijke richting bewegen. De Chinese regiering schijnt niet jn te zijn gegaan op 'deze eisen.. Ver wacht iwbrdit, dat de communisten met nieuw ge|Weld op deze afwij zing zulien reageren. Dit blijkt udit het feit, dat de regering de gehele dag heeft vergaderd om overleg te plegen over te treffen maatrege len, indien de communisten zouden pogen de Jangtse over te steken. Mogelijkerwijs is deze poging door de communisten reeds ondernomen, want alles Wijst op de communisti sche plannen in deze 'richting. Buitensporige eis De thans ontstane situatie is weinig hoopvol om te kunnen geloven in een snelle beëindiging van de strijd in China. In de Loop van de maan den zijn de Chinese nationalisten' De wapenleveranties aan Europa Volgens de Amerikaanse corres pondent van hot Algemeen Dag blad heeft de regering van presi- dant Truman rich genoodzaakt ge- rietn, de publicatie van het Wets ontwerp, dat het leveren van wa- peinjs aan Europa regelt, uit te stel len. Dit vindt rijn oorzaak 'in de algemene verwachting, dat [er over Idit tere punt pen storm in het Con gres zal opstaken. Truman schijnt zeer tactisch te werk te 'willen gaan. Hij wil 'eerst wachten totdat het Atlantisch pact is geratificeerd, om daarna tot publicatie van het om streden wetsontwerp over te gaan. De leden van het Congres kunnen dan moeilijk veronderstellen, dat de bij het pact aangesloten landen, „automatisch" van wapenen worden voorzien. Niettemin schijnt de op positie in' het Congres groot te rijn. Er rijn vete leden, die niet over tuigd rijn van de noodzakelijkheid om wapens naar Europa te sturm. Dimitrof heeft maar T in ziekteverlof De Nationale Reserve zal uit ver ton hoeft het Amerikaanse ministe- riie van buitenlandse zaken beschul digd van „verkeeijdie voorlichting van het Amerikaanse publiek" over de afwezigheid van Diimiitrof, Idie Binnen het kader van de West-Europese Unie is Nederland verplicht Bulgaarse minis tier-president van rijn een leger op te bouwen, dat als rad aan de Europese militaire machine l£ÏT lÜf** W kan worden toegevoegd. Zo is de gedachte aan de Nationale Reserve mitrof uitsiutotemd wegens sleJhte ge- Jt ltii zomdheid verlof genomen. De lega- gerezen, die nu reeds voor een belangrijke militair organisatorische uit- tie noemt het ;Jieve(n vreemd als be- breiding staat, trieurein'swaardig", dat een woord voerder van het ministerie gezin- Het directoraat Nationale Reser- is voor een groot deel te wijten aan speeid heeft op een mogelijk ver- ve overweegt n.l. naast de infan- het feit, dat nog steeds niet precies bamid tussetn gemelde zuiveringen terie over te gaan tot het formeren vast staat, welk aandeel ons land varn Bulgaarse communisten en Di- van eenheden luchtdoelartillerie, binnen het kader van de West- mitrofs vertrek maar de Sawjet- motorrijders, pontonniers en pio- Europese Unie zal moeten leveren. Unie. niers, parachutisten, verbindings- De Nederlandse regering wil echter dienst, vaartuigendienst, spoorweg- klaar zijn met de organisatie, voor- dienst, luchtwachtdienst, veldpost, dat de Amerikaanse wapenzendin- pantserdoelartillerie, wielrijders en gen beginnen los te komen. Tot op cavalerie. Deze eenheden moeten heden hebben zich 2500 man vrij- Naar het Duitse Nieuwsagentschap gezien worden als aanvullingen op willig aangemeld. Weinigen worden A.D.N. (Sowjertzóne) bericht, heeft een kernleger. De bezetting er van afgekeurd. De studenten-weerbaar- generaal-majopir Kpitikof, de Sow- kan geschikt door burgers geschie- heidskorpsen worden in de N.R. in- j et-commandant i|n Berlijn, rijm den. Vaak zal het mogelijk blijken gevoegd, goedkeuring gehecht aan die verfde- personen uit een bepaald beroep on- Zing vain afgevaardigden maar heit der te brengen in een corresponde- derde volkscongres, dart op 15 on rend onderdeel der N.R. Voor de 16 Mei in de Sow jet-sector van, Ber- opleiding van parachutisten is ge- lijn gehouden zul wioirden. dacht aan dienstplichtigen, die hun Uit Amerika is bericht gekomen, Het doo-r de communisten ge- eerste militaire oefening achter de dat zich daar vergiftigingsverschijn- steuindie Berlijmse comité voo.r een- rug hebben. Zij zullen dan in de selen hebben voorgedaan na gebruik heid en een rechtvaardige vrede de gelegenheid worden gesteld een van z.g. dieetzout lithium chloride, heeft een beroep gedaan op alle parachutistenopleiding te volgen. Daar het zeer waarschijnlijk is dat vier commandanten, maar tot dus- T.a.v. de motor- en vaartuigen- dit dieetzout ook naar Nederland is verre geen antwoord ontvangen van dienst zal een beroep worden ge- geëxporteerd, heeft men hier te lan de drie Westelijke commandanten daan op de burgerij, vrijwillig ma- de maatregelen genomen dat het teriaal af te staan. zout niet verder in de handel wordt gebracht. Daar het echter niet on- De regering wil klaar zijn mogelijk wordt geacht, dat detail handelaren nog kleine voorraden Momenteel is nog niet met ze- van dit lithium chloride bezitten, bon dan een door het comité op- kerheid te zeggen, hoe precies de zal men er goed aan doen, de win- gemaa'kte 'lijst van afgevaardigden N.R. zal worden gevoegd in het be- keiier eerst naar de herkomst van goed te keuren fA niet. staande Nederlandse leger, maar dit het dieetzout te vragen. Leent gij geld uwen v ad; Gij zult het uwen vijand we dereisen. Met het vlaggeschip „Oranje" van de Mij. Nederland arriveerde Dins dagochtend de echtgenote van generaal Spoor, mevr. M. Spoor-Dijkema, voor een welverdiende rust in het vaderland, welke vacantle zij bij familie in de provincie Groningen zal doorbrengen. Op de kade te Amsterdam passeert mevr. Spoor de passencontröle. Vragen, die op een antwoord wachten In de Britse hoofdstad zal begin Mei een vergadering worden belegd van de Raad van Europa, waartoe de landen van de Westelijke Unie, in de personen van de respectievelijke ministers van Buitenlandse Zaken, zijn uitgenodigd. Verlaging van het vleesrantsoen Met bet oiojg lop de jaarlijkse moeilijke periode in. de vleesvoor ziening acht de minister van land bouw1, visserij en vpedse^voorzie- hing bet raadzaam, met ingang van 22 April bert vleesrantsoen, weer pp 200 gram per week per persoon te brengen. Hert verhoogde rantsoen van 250 gram zal worden, prijs gegeven om zo lang mogelijk het basisranrtso;eU van 200 gram te kun nen handhaven. Tot nu toe meldden zich 2500 man Volkscongres in de Sowjet-zöne Giftig dieetzout De procedure van de verkiezin gen is nog niert bekend gemaakt, maar volgens met Westelijke li centie verschijnende bladen zullen de kiezers geen andere keus heb- Ook werd een uitnodiging ge stuurd aan Noorwegen, Zweden, Denemarken, Ierland en Italië. Uit deze ministers zal de Raad van Europa worden gekozen. Volgens de diplomatieke medewerker van Reu ter, heeft deze bijeenkomst ten doel een antwoord te zoeken op de vra gen, waarmede de ambassadeurs der onderscheidene landen te Lon den geen raad wisten. De wijze van stemmen in de ministeriële commis sie zal moeten worden bepaald. Ver der komt de preciese samenstelling van de Algemene vergadering aan de orde en de bijdrage in de on kosten, die ieder der landen moet opbrengen. Tenslotte zal het ver- Blinden kunnen soms ziende worden Op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft het Nederland se Rode Kruis de taak op zich ge nomen in Nederland een z.g. hoorn- vliesbaïik te stichten. Met hoorn vlies kan in bepaalde gevallen van blindheid het gezichtsvermogen aan blinden worden teruggegeven. Voor de uitvoering van deze taak heeft het Nederlandse Rode Kruis een commissie gevormd, waarin zitting hebben: Jhr. dr. J. N. van der Does, chirurg te Arnhem en de heer P. Bolt, arts te Groningen, le den van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, voorts dr. P Muntendam, directeur-gene raal der Volksgezondheid 's-Gra- venhage en Jhr. P. H. Verspyck, arts, directeur der gemeentezieken huizen te 's-Gravenhage. Het voormalige verzet en de C.P.N. Op Zaterdag 21 Mei zal de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen in Utrecht een buiten gewoon congres houden. Het hoofd bestuur heeft als enige punt van de agenda aangekondigd: het lid maatschap van de communistische partij Nederland wordt onverenig baar geacht met dat van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen. Het hoofdbestuur motiveert dit voorstel met te verwijzen naar de verklaringen van de Franse com munistische leider Maurice Thorez en de secretaris van de C.P.N., Paul de Groot, welke het in strijd acht met de statuten van de ver eniging. zoek van Turkije en Griekenland om toegelaten te worden tot de Europese Raad, in behandeling wor den genomen. De Algemene verga dering tenslotte zal bestaan uit 81 leden. Frankrijk, Engeland en Italië zullen elk 18 deelnemers aanwij zen. Nederland en Zweden zes, De nemarken, Ierland en Noorwegen vier en Luxembrug drie. 29 maanden diensttijd voor zeemiliciens-marinier Men streeft er bij de Koninklijke Marine naar om de zeemiliciens-ma rinier, die in het voorjaar van 1947 zijn opgekomen en die thans in Ne derland dienen, na een diensttijd van ongeveer 29 maanden in het ge not van groot verlof te stellen. Een klein gedeelte van deze zee miliciens-marinier, dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobiliseerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezon den. Verzoeken hiertoe moeten de ze zeemiliciens indienen bij hun commandant. President van de Nederlandse cultuurkring voor B. G. De 52-jarige prof. dr. G. A. S. Snijder, van 1928 tot 1945 hoogle raar in de archeologie aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, stond gisteren voor het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof te recht onder beschuldiging als pre sident van de Nederlandse Cultuur kring en de Nederlandse Cultuur- raad tijdens de bezetting en als voorstander van de Germaanse rijks gedachte getracht te hebben het Nederlandse cultuurleven de door de Duitsers gewenste vorm te ge ven. Achtereenvolgens werden als ge tuigen gehoord de vroegere burge meester van de hoofdstad, de heer E. J. Voute, die intussen zijn straf heeft ondergaan en thans weer op vrije voeten is; de voormalige sec retaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting Ton Goedewaagen; de secretaris-gene raal van het departement van Op voeding prof. J. van Dam, beiden nog gedetineerd, en 20 andere ge tuigen uit culturele kringen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdavond: Tijdelijk enige regen Aanvankelijk toenemende bewol king; na in de nacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige regen en ma tige Zuidwestelijke wind, later op de dag opklaringen en vrij krach tige Noordwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 21 April. Zon op 5.32; onder 19.47. Maan op 3.54, onder 12.07. Nieuwe Maan 28April. Havendieven opereerden te Amsterdam Rechercheurs van hert bureau Kaïttenburgergracht to Amsterdam hebben 'in de afgelopen week een complot van havendieven opgerold, waarbiji vpprtopig 7 arrestaties rijn verricht. De rechercheurs hadden er lucht van gekregen, dat kisten goederen, die in Amsterdam, uit het bui tenland aankwamen en daan werden overgeladen, verdwlenen e.n dat de goederen ini de zwarte han del terecht kwamen. Dinsdagavond deden de recher cheurs een inval in een kelder aan de Jan Steeinstraat te Amsterdam. Zij troffen daar drie mannen, die bezig waren 14 kisten, gevuld met manufacturen, open te breken en uit te pakken. De „chef" gaf te kennen, dat deze manufacturen uit België afkomstig waren en dopr hem werden verhandeld. De re chercheurs geloofden dit verhaal echter niet omdat pp de kisten als plaats van bestemming Karachi Vermeld stond. De drie mannen, wor den gearresteerd en vielen al spoe dig doior de mand. De manufacturen waren afkomstig uit Hongarije en dank zij de medewerking van een controleur van een Scheepvaart maatschappij' te Amsterdam, die be last was met 'het overbrengen van opslagplaats naar opslagplaats, had- tien zij zich van de goederen mees ter gemaakt. "Redds driemaal was dirt met par tijen goederen gebeurd en in totaal hadden rij in drie maanden tijids eed waarde van f 55.000 aan goe deren verduisterd. De kisten wier- den, ma in de kelder geleegd te Zijn, mot waardeloze rommel gevuld en naar'het buitenland gestuurd. De Controleur, die na de inval onder gedoken Was en drie zlwlarte han delaren uit de buurt van de Nie,uw- mdrktz'ijin eveneens in verbond met deze diefstallen gear.restec Er wiorden nog meer arrestaties ver wacht. Een film over de voortrekkers Dn samenwerking met ide regering van ide Zuid-Afrikaanse Unie zal Sir Alexander Korda waarschijnlijk idit jaar de learste grolt© film gaan vervaardigen over de tijld ider voor trekkers .ill) Zuid-Afrika. Die produetiieleidilnig is im handen van ide Gebroeders Boni ting, De film zal vrijwel in haar geheel im Zuid- Afrika wonden opgenomen en de acteurs komen zowel uiit idit land als uit den vreemde. Een achternaam voor de koe Eniige tijd geleden heeft het Fries rundveastamboek beke|nd gemaakt, dart de 'leden voor hum1' vee een naam van oorsprong konden kiezen. Deze iniaam blijft idah voor het be paalde v©e geregistreerd tem mag inliet id oor anderen Worlden gedra gen. Verschillende boenen hebben voor de vaststelling valn deze ach ternaam (het was treedt gewoonte, dat de koeien een Voornaam kre gen) laten uitzoeken, hoe de oor spronkelijke naam luidde van (Jle plaats waar zij women, om zo ideze oude naam in'ere te herstelen. Van de ruim 4000 leden hebben voorlo pig 160 een achternaam voor hun vee „aangekocht" (er imoet namelijk voor betaald worden) en van 'deze 160 kozen er 80 een Friese.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1