Via Istamboel gaat de reis naar de Arke Noachs INDONESIË Geleidelijke verbetering in de toestand blijft aanhouden Exotisch dierenleven in „Diergaarde Blij dorp" rode luiken Rendez-vous in N.-O. Turkije In aansluiting aan het gisteren gepubliceerde bericht, dat de 17-jarige gymnasiast Hans Roor zen in Jun* op zoek gaat naar Noachs Arff, verneemt A.N,P. van deze ondernemende land genoot nog het volgende: Roezen denkt In totaal 6 weken wieg te blijven. Hij reist eerst naar Parijs en gaat vandaar met de Orlënt-expres naar Istanboel, waar hij de Amerikaanse expeditie ont moeten zal, die onder leiding staat vain idr. A. J. Smith. Deze expeditie bestaat uit 12 man. Gezamenlijk vertrekt men dan naar het Noord- Oosten van Turkije. Rppzen hoopt in twee en een halve dag de ark te bereiken, die op enige afstand van de top van de Ararat moet lig gen. De berg wordt per muilezel beklommen. Tpt Istanboel zal Roo- zen met een vertegenwoordiger van een Nederlandse tabaksfirma reizen De jeugdige omder2joeker vertelde de A.NjP.-redacteur nog, dat de omwonenden geen otaderzoek naar het overblijfsel1 van de ark durven instellen, omdat volgens een bijge loof daar een heilig vuur 2|ojU bran den. Volgens Rooien moeten nog Russische luitenant- generaal in ongenade Luitenant-generaal Leonid Roe- denko, een der Sowj et-Russische ge tuigen in het proces-Kravchenko, is in ongenade gevallen, zo schrijft het met Britse licentie werkende blad „Mittags Echo". Generaal Roedenko zou worden verweten, dat hij niét in staat was geweest tijdens het proces te Parijs te antwoorden op| de door Kravchenko geuite beschul digingen en dat hij de zaal verlaten had zonder een woord te zeggen. Zijn Kuis in een Moskouse bui tenwijk zou reeds overgedragen zijn aan een andere generaal, zo zegt het blad, dat nauw met het militaire Sowj et-bestuur in contact staande bronnen zegt aan te halen. Gewapende overval op Guatemala Met mitrailleurs gewapende troe pen hebben onder leiding van Gustave Trangay en kolonel Luis Fernandez de Westgrens van Guate mala overschreden en verscheidene grensplaatsen bij verrassing aange vallen. In de plaats El Carmen maakten I zij zich meester van een douane post en van 35 000 dollar. De op standelingen, die idoior huurlingen gesteund worden, bedreigen Ajuta en hebben reeds een brug o.ver de Rio Cabets opgeblazen. De regering heeft aan de autori teiten van het vierde en van het vijfde militair gewest onmiddellijk instructies gegeven de aanranders terug te dringen. Men denkt, da,t de beweging in de overige gedeel ten van de republiek vertakkin gen heeft. De regering beheerst de toestand. In vrijwel het gehele land is het rustig. Kasteel voor koning Leopold van België? Volgens „Le Soir" heeft koning Leopold van de Franse regering toeslemming gekregen te Cannes in Zuid-Frankrijk een kasteel aan te kopen. Die sedert 1945 met zijn gezin te Pregny (Zwitserland) le vende Belgische koning zjou vooraf de stellige verzekering gegeven jhebben Zich in Frankrijk niet met politiek te zulüen inlaten. V,an de Zijde van het secretariaat des koningjs te Brussel wordt mede gedeeld, dat het bericht volgens hetwelk koning Leppiold te Cannes een kasteel Zou hebben gekocht, van iedere grond ontbloot is. Ko ning Leopold heeft moidh te Cannes noch elders een kasteel aangekocht en hierover Zelfs geen besprekingen gevoerd. Volgens het secretariaat des ko- nings maakt het gewraakte bericht deel uit van een tegen de koning gevoerde campagne, die systema tisch verkeerde berichten de wiereld inzendt. Amnestie te Berlijn Per 1 Mei zal almmestle worden verleend aan een groot aantal le lden van de NaaL-jpiartiJ. Onder de alminestie vallen Idle le lden van de Nazi-jpartiji, Idle na 1 Mei 1Ö37 lild Zijn geworden, cam? ididaten voor het li|d|mlaatsdhia|p|, per- solniem jioniger idam 80 jaar en ouder idan 65 en Zij, die voor 60 fpfrooent of jmieer invalide zip. Vooirts leden van id'Q „Hltler-jugetnd", Ipicrsopen die onvrijwillig naar idie S.S. werden overgeplaatst zonder verhoging th rang, voorlralaliige studenten van in stellingen voor politieke (scholing en huin ouders, beroe|p(sofftoierem henie- dietru de rang van kolonel en leden van da Nazi-vrouwenbond. overblijfselen van de ark te vinden zijn, omdat het ijs deze tegen weg rotten heeft beschermd. Met de leider van de Engelse, uit 6 man bestaande expeditie, Egerton Syh.es, hoopt Roiozen in de Paasvacantie te Londen te gaan kennismaken. Naar Roezen verklaarde, trekt de Ar cheologie hem als zodanig niet, maar het geval van de ark boeit hem bovenmate. Zijn hart gaat uit naar de....» journalistiek. De landbouw in de Sowj et-Unie Aan Scandinavische landbouw bladen ontleent het Algemeen Ag rarisch Archief, dat in 1948 de land bouw in de Sowj et-Unie met 13.8 millioen ha geteelde gewassen werd uitgebreid en daardoor steeg tot 137.9 millioen ha, waarvan 105.8 millioen ha granen, 9.1 millioen ha aardappelen, 1.3 millioen ha suiker bieten, 20 millioen ha voedergewas sen, hennep 506.000 ha, tabak 242.000 ha, raap-, kool- en mosterdzaad 300.000 ha, zonnebloem 3.4 millioen ha, groenten 2 millioen ha. De vee stapel bestond einde 1948 uit: 156 millioen stuks hoornvee, waarvan 27 millioen koeien, 97 millioen scha pen en geiten, 20 millioen varkens en 12.9 millioen paarden. Over kunstmatige regen In een lezing voor Zwitserse boe ren heeft volgens De Nieuwe Veld bode, prof. Lugeon, leider van het Zwitserse „De Bilt", zich zeer pes simistisch uitgelaten over het ver wekken van kunstmatige regen. In tijden met labiel weer valt wel wat te bereiken, maar daarvoor moeten in de atmosfeer wolken aanwezig zijn. Had men in de droge zomer van 1947, toen men om regen ver legen was, milüoenen uitgegeven, dan was er toch geen regen uit de lucht komen vallen, eenvoudig, omdat geen wolken voorhanden wa ren. Ook op het gebied van hagel- bestrijding door middel van raket ten heeft men tot dusver in Zwit serland nog weinig bereikt. De ha- gelraketten moeten tenminste 4000 meter stijgen, wijl zich op die hoogte hagelkorrels vormen. Belgische wolspeculanten in Nederland Een Australische ambtenaar heeft onlangs medegedeeld, dat voor Aus tralië dollars verloren gaan door het optreden van speculanten, die medewerking genieten van Bel gische onderdanen in Nederland. Hun agenten kopen wol op de Aus tralische veilingen en verkopen de ze wol met verlies naar de V.S. De dollars, die op deze wijze ver kregen worden, verkoopt men dan op de zwarte markt. Er zijn reeds pogingen door de Australische re gering gedaan om te voorkomen, dat op deze wijze ook dollars naar andere landen gaan, doch deze heb ben niet geheel en al succes gehad. Er is geraamd, dat voor Australië per jaar 6 millioen dollars verloren gaan door het optreden van deze speculanten. Rus op Amerikaanse receptie De aanwezigheid vato luitenant» generaal Michail Diratwiin, (de jpiLaats- vervairagönide Sowjet-Russiscbe mili taire gouverneur, cjpi ©en receptie ter gelegenheid vain de Idag van (het Almierdkaainse lager, welke te Berlijn wend gegeven, beeft bij waanniemieirs aanleiding gegeven tot sjpleculaties. Naar varlniidt zou Drat- wiiini aanvankelijk te verstaan hebben gegeven, dat hij .„wegenis een vroe ger gemlaakte afs|p|raalk" biet aan wezig zo!ü kanlnen zijn. Hij was Ver gezeld do.oir almlb'assaideuir Seirijanibof Bet :i!s ld© eerste im|aal siinJdis Iele blokkade van Berlijn aln Juni van het vorige jaar een aatnvajng nalm1, idat een Sowjet-afgevaarcMiglde een door een Westelijke imjogehdheild ge geven1 reoejpltie bijwoonde. Helicopters tegen de aardappelvijand In West-Europa zal 'dit seizoen van helicopters gebruik worden ge maakt bij idie bestrijding van de Coloradokever, zo is vandaag te Londen, meegedeeld. Dtr. E. Wilkimis, voorzitter van de internationale dommiss je ter bestrij ding van de Coloradjokew, ver klaarde op het Britse ministerie van Landbouw, 'dat de campagne in het komende seizoen iin het 'bij - zonder Frankrijk, Duitsland en de lage landen zou gelden. lm Njojoird- Frahkrijk zullen 40,000 ha. wlorden besproeid, waarvan 4.000 met heli copters. De 'commissi© heeft haar hopfd- kw'&rtier van Brussel naar Parijs verplaatst, Nederland is lid van de Commissie. Algemene tendens blijft bevredigend Congres van dé Partij van de Arbeid „Een molensteen om de hals van ons volk en van onze partij", zo noemde Donderdagmorgen prof. mr. R. Kranenburg, die bij afwezigheid van Koos Vorrink het tweede par tijcongres van de Partij van de Ar beid in „Bellevue" te Amsterdam opende, de Indonesische kwestie. „Gelukkig is de regering ingegaan op het verzoek van de Veiligheids raad met beide partijen bijeen te komen om een ronde tafel, ten einde een oplossing van het heilloos conflict te bereiken, dat voor Ne derland en Indonesië ruïneus dreigt te worden. Wij moeten komen tot vrije daadkundige eenheden, zon der dat Indonesië aan Nederland of Nederland aan Indonesië in enig op zicht onderworpen zou zijn". Het congres, dat drie dagen in be slag zal nemen, wordt onder meer bijgewoond door vele ministers en ond-ministers, allen leden van de partij, alsmede door afgevaardigden van socialistische zusterpartijen uit het buitenland. Onder de laatsten bevinden zich vertegenwoordigers van de Duitse socialisten en ook van de buiten het vaderland opererende Spaanse socialistische partij. Tijgertje wordt opgevoed door een hond Te Batavia is gisteren het vol gende weekoverzicht van officiële zijde gepubliceerd: „De langzame, doch geleidelijke verbetering in de toestand blijft aanhouden. Er zijn geen spectacu laire vorderingen te melden, maar de algemene tendens blijft bevredi gend. Op Sumatra is de toestand over het algemeen gunstig, met uit zondering van betrekkelijk kleine gebieden, waar de druk van de ge desintegreerde T.N.I. en de benden zich nog aanzienlijk kan doen ge voelen. Ook in deze gebieden wordt de toestand intussen geleidelijk aan gemakkelijker, naarmate troepen voor zuiveringsacties kunnen wor den vrijgemaakt. Voor wat Java be treft, blijft de toestand in Midden- Java vrijwel stationair,' terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in Het aangren zend gebied van Midden-Java even eens verbetering optrad. In Ban tam blijft de gunstige tendens zich onveranderd voortzetten. Midden-Java In Midden-Java wórdt de ontwik keling van de toestand beïnvloed door berichten over een terugkeer van de republiek, welke geruchten een remmen de invloed uitoefenen op de medewerking van de bevol king. De toestand in en rondom Djogja blijft bevredigend. Oost waarts bevinden zich in de omge ving van Solo allerlei grotere en kleinere benden, waarvan enkele communistisch georiënteerd zijn. Soms bevechten zij elkander, dan weer Nederlandse patrouilles. Zij paratiseren op de bevolking, die zij voedsel en hulp afpersen. In een reeks kleine acties in het gebied van Klaten-Bojolali en Solo werden tal rijke terroristen onschadelijk ge maakt. Wederom moest bij Poer- wokerto tegen een terroriserende bende worden opgetreden. De ge hele bende van 90 man werd ge neutraliseerd. De toestand elders in Midden-Java is bevredigend, be halve in de berggebieden, waar ben den zich schuilhouden, die ook de rust in het Noorden van Midden- Java, vooral in het gebied van Bre- bes, bedreigen. Herstel der verbindingen Een belangrijke stap in de rich ting van verbetering der verbindin gen, namelijk het tot standbrengen van de voornaamste treinverbin ding tussen Semarang en Djogja, is vertraagd door vernieling van een belangrijke brug. Inmiddels is het herstel van de spoorwegverbin ding Ambarawa-Muntiïan reeds vol tooid, waardoor vervoer van 100 ton goederen dagelijks per trein naar Djogje mogelijk is. Dit bete kent een belangrijke verlichting van het autotransport, ook in Djogja zelf. Van de suikerfabrieken in de omgeving van Djogja zijn reeds vier weer door de eigenaars in beheer genomen: twee onder toezicht van het departement van Economische Zaken. In de maanden April en Mei zul len 3000 ton kunstmeststoffen voor de suikerindustrie worden aange voerd. In Tjepu wordenvoorberei dingen getroffen voor de rehabili tatie der olieterreinen. In het gebied van Bodjonegoro waar de toestand snel verbetert getuige een daling van de rijstprijs van f 2,50 tot f 0,45 per liter worden maatregelen genomen voor een snel herstel van de tabakscul tuur. In grote plaatsen blijkt de te rugkeer tot normale toestanden het duidelijkst uit het wederom funstio- neren der publieke diensten, in het bijzonder van de P.T.T. en het her stel van het onderwijs. Waar de re habilitatie vordert, verdwijnt het republikeinse geld meer en meer uit het betalingsverkeer. Hans Kaart in Fort Lamy Hams Kaart en de zijinm zijn in Fort Lamy gearriveerd, waair Zij1 in een Europese dub een voorstelling hebben gegeven. Fred Zutdwij'k, die eerst per vliegtuig naar Johannesburg zlo.u reizen, is opk bij hen, omdat zijn gezondheidstoestand weer zo goed is, dat hij1 zonder gevaar met de jeep kon meerijden. De reizigers hebben veel auto pech gehad, maar zij gaan nu vla Stanleyville in snelle vaart op Jio- haminesbhrg aan, idat zaj' ongeveer 25 Mei hopen te bereiken. Twee schepen slachtoffers van de storm Naby de haveningang van We- meldinge is het ongeveer 280 ton metende Belgische schip „Martha", dat met zand onderweg was van Dordrecht naar België, tengevolge van de storm gezonken. Het motor- visvaartuig „Beatrix" van schipper H. D. Koster, kon nog juist de op- varenden# redden. Er waren ver moedelijk vier personen aan boord. De geredden zijn door de „Beatrix" te Wemeldinge aan wal gebracht. De „Martha" is bij hoog water in een diep gedeelte van de Schelde gezonken. De opvarenden van het m.s. „Martha" waren schipper van de Broek uit Burgt (België), zijn vrouw en dochter. Allen werden door het vissersvaartuig „Beatrix" uit Yerseke gered. De „Martha" was onderweg van Lobith naar Antwer pen. Het schip ligt in 12 meter diep water. Men is van mening dat het gelicht kan worden. In de Westerschelde tussen Baar land en „De Margriet", zonk het 986 ton metende Belgische schip S.B. 277, van de maatschappij Se- questre Beige. De S.B. 277 werd gesleept door de sleepboot „Zwer ver". Men vermoedt dat deze sleep boot de opvarenden naar Hoede- kenskerke heeft gebracht. De S.B. 277 was onderweg van Lobith naar Gent. Het schip vertrok Donderdagmorgen vroeg uit Hans- weert in de richting Terneuzen en kreeg onderweg met storm te kam pen. De schipper werd door een windstoot uit Noordwestelijke rich ting verrast en heeft nabij Baar- RADIOPROGRAMMA Zaterdag 9 April HILVERSUM L 301 M. 7 nieuwe; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 10 causerie; 10.05 morgenwijding; 10.20 voordracht; 10.35 voor de con tinubedrijven; 11.35 pianorecital; 12 Accordeola; 12.30 land- en tuin bouw; 12.33 gram.; 1 voor de strijd krachten; 1.30 Kwartet Jan Cordu- wener; 2 Als de bonte vogelvlucht; 2.20 politiekapel; 2.50 Veluwse uit zending; 3.15 Kamerorkest; 4 Komt u binnen; 4.15 Amateurs; 4.45 sport- praatje; 5 U.S.A,-cabaret; 5.30 rè- portage congres; 6.15 nieuws; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 actuali teiten; 7.30 lezen in de bijbel; 7.45 voor de Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws; 8.20 dingen van de dag; 8.12 varia; 8.15 toespraak; 8.20 om roeporkest en zangsoliste; 9 com mentaar; 9.15 De bonte bal; 10 Stra- divasextet; 10.25 schets; 10.35 The Ramblers; 11 nieuws; 11.15 Kwar tet Njjveen; 11.30-12 operetteplaten. HILVERSUM H. 415,245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 koor zang; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 Klein, klein kleütertje; 10.15 gram.; 11 De Zon nebloem; 11.45 schoolradio; (12 An gelus); 12.15 pianospel; 12.30 land en tuinbouw; 12.33 De zevenklap per; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 Septet Johnny Ombach; 1.50 film en toneel; 2.10 gram.; 2.20 En gelse les; 2.40 gram.; 2.50 boeken nieuws; 3 gram.; 3.10 muziekcur- sus; 3.30 Promenade-orkest; 4 De Vliegende Hollander; 4.10 accorde on-orkest; 4.30 Het Gregoriaans; 5 De Wigwam; 6 Metropole-orkest en solisten; 6.30 journalistiek week overzicht; 6.45 vervolg Metropole orkest en solisten; 7 nieuws; 7.15 actualiteiten; 7.25 mannenkoor; 7.45 Kampvuren langs de evenaar; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 gram.; 8.20 Lichtbaken; 8.45 gram.; 9 Negen heit de klok; 9.45 voetbal; 10 orkest zonder naam; 10.30 in leiding Zondag; 11 nieuws; 11.15-12 Maastrichts stedelijk orkest land anderhalf uur lang getracht wind en golven te overwinnen. De S.B. 277 maakte echter zo veel wa ter, dat zij tenslotte zonk. De schip per, de Belg C. Jakobus, zijn vrouw en zoon, werden door de uit Dord recht afkomstige sleepboot „Zwer ver" te Hoedekenskerke binnenge bracht. Vermoedelijk kan ook de S.B. 277 gelicht worden. Het schip staat onder beheer van het Bel gische Beheersinstituut (Sequestre Beige). Ten gevolge vah ide brand in duet ziekenhuis te EffitoigMm1 zijn, zo schat Imlen thatos 74 mensenle vens verloren gegaan. |D© mannen vam 62 verongelukten zijn bekend. Hiet gouvernement van Suriname heeft besloten 30 Wit-Russeto, tee te laten uit de groep (omtheemlden, lü© uit China naar ide Phililptpijneu vluchtten. De toegelatenen zijn al len technici. De Karens in Insein, idie zich bereid verklaarden zich aan idie re geringstroepen lover te geven, heb ben zulks heden .officieel gedaan. Ziji hiel'den' de stajdi negen weken bezet. 8 April. Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 12.44, onder 4.37. Volle Maan 13 April j^Diieigaarde Blijdootpl" is bezig tod- let te jmiafeen vopr het kotoiemlde seizoen. Straks kojmleh (die bezoekeirs weer bij' iduiizenidietoi letn Idian imloet alles djnj ,oitfd© zijp;. Zowel idio|oir nieu we aankopen, schenkingen ien ge boorten „aap huis" is een flink aan tal Idieren aap idie 'Collectie toege voegd kunpen worden. Men kap 'nu weer het exotisch idieirenieven, 'Op pog groter schaal idah vpjorhaan, van nabij' gadeslaan. Het tijgertje, idat pplapgla door Imlauna wend verstoten en verder door een hond werldi (opgevoed, groeit als kpoil. Dioze Imfoedetrhoind heeft indirect 'de diergaarde ook nog |op apdere iwijze geholpen, want een vap haar echte kinderen, die in letterlijke zip stiefmoederlijk tmloesten worden grootgebracht, is nu als speelkameraadje gegeven aan een jong leeuwtje, dat ten offer dreigde te valLen aap te .over dadige liefdesuitingen van zijn moe der. Leeuwinnen houden nu eapm'aal van propeiheid iem likken .onophou delijk haar jonigen, pilaar deze be zigheid is eigenlijk bedoeld voo* een aantal van idrie jongen, dat eigenlijk Por|m|aal Is. In idat geval krijgt ieder jonggeboren leeuwtje tweeimiaal zoveel rust als wanneer het voor de was onderhanden ge- nofm|en wordt. Aangezien idezo moe der slechts een eenling ter wereld bracht werd dit jong Imlet Idrlemlaal zoveel energie gelikt iep 'dat imiet een zeer scherpe tong. Het werd van het goede teveel, want er bleef geen huid Inteer over. Nu wordt het FEUILLETON diertje In het bijzijn van het speel kameraadje grootgebracht en pet hondje heeft helm! reeds geleerd rl pt hill Q TTlPt flP hoe hij' uit een schotel Imloet eten 1IU1° en drinken. Vets taartschapen De Nederlandse eopsul in Egypte heeft drie Egyptische jvetstaantscha- pen eadeaiu gegeven. Zoals de ka- Imleel vet verzamelt jin zijp bult, spaart dit schaap voor de Integer e tijdein vet in zïjin staart. Maar daar door worden deze aanhangsels zo zwaar, dat imlen genoodzaakt is er een klein tweewielig Wagentje on der te binden. En idap zijn er nog idirie jonge ka|mlelen bij gekomien, zes jonge bruine beren, een $ciho;ts Hoogland- kalf, drie jonge prang oetains en 'enkele 'Chimpansees. Een journalist uit Johannesburg, ide heer Haghes, idie verleldlen jaar Blijdorp bezocht, betojofde twee zwartvaetpinguims en heeft zijn be lofte igestandgedaan. Per K.L,M. zijn ze dezer dagen gearriveerd. Er wordt inog Imiaer verwacht. Twee .elmluparen zijp aan hetbroe iden, d.wz- ide Mannetjes. Want de wijfjes imlenep imlet het leggen van ide eieren haar plicht te hebban ge daan. Zes en vijftig dagen lang (moet het Mannetje broeden .en als zijn ega ihiami piet mu en idan wat eten brengt, krijgt hlij al die tijd niets. Tezaimian komlen de mannetjes pp 26 eieren te zitten en idan is het wach ten imiaar, hoeveel struisvogels deze- broedsels op zullen leveren. Een van ide nijlpaarden zal dezen- dagen een jong tor wereld brengen Het volgend ogenblik schudde hij haar de hand en sprak met een stem trillende van ouderdom, of ontroering, of beide: „Dus jij bent de dochter van TheodoorI Ik ben blij, dat ik je zie, lieve kindl Je hebt een tamelijk lange reis gehad en zult wel moe zijn, dunkt mijl" „Neen, dat gaat nogal, grootvader. Ik hoop, dat u gezond en wel is?" „O ja, dank je. Ik ben altijd ge zond." Hij geleidde haar naar een prach tige auto en zo reden ze weldra duin opwaarts en sprak de generaal weer: „Henk had ook willen meekomen, Hendrik Beekman, mijn secreta ris zie je maar hij was nog niet klaar met het onderzoek. Ik inte resseer mij namelijk voor schei kunde. Houd jé ook nogal van stu die kind? Er is een heel goede bi bliotheek op „Beukenzicht". „Ik houd meer van het leven in de frisse lucht, grootvader. Ik doe aan tuinieren en ook aan roeien; in de zomer tenminste 1" „Daarin lijk je op je vader, Ada, Nu, er zijn tuinen genoeg op „Beu kenzicht", dus, wat dat betreft kan jo er je hart ophalen!" Toen zweeg de oude heer: zou hij er niet mee ingenomen zijn, dat zij op haar vader leek, of dat zij niet een studiemens was?Ze kon er niet toe komen, om van Rudi te spreken, ofschoon het haar aange namer zou zijn geweest, als de sec retaris ook had geweten, dat zij verloofd was. „Beukenzicht" lag maar twee mij len van de zee af en ze reden nu heel gauw langs de kronkelende op rij lcfen, terwijl ze op hun weg van het station slechts één huis gepas seerd waren. „U heeft geen naaste buren, groot vader", zei ze en begon zich al een zaam te voelen, toen het hek achter hen dichtviel. „Buren?O, neen! Wat zouden we met buren doen? We ontvangen toch niet meer, sinds de dood van je grootmoeder. Ik leef tussen de boeken; die zijn het enige gezel schap dat ik verlang!" „Hij is toch een mummie!" dacht Ada. Gelukkig dat Hendrik Beek man nog hier is! Die is in ieder ge val jong!" Er viel echter nog geen spoor van de secretaris waar te nemen, toen de generaal haar in de grote hall liet, waar de thee keurig gereed stond op een eikenhouten tafel, met deftige gebeeldhouwde stoelen er om heen. „Welkom op „Beukenzicht", Ada! Het is mij een waar genoegen om een dochter des huizes hier te zien, op de plaats die haar rechtens toe komt." En met een hoffelijke buiging ge leidde de oude heer haar naar de stoel, waar zij het mooie, antieke theeblad met de fijne, porceleinen kopjes tegenover zich had. Toen ze enkele woorden van dank prevelde, omdat ze waarlijk aange daan was, dat de oude heer zo uit de plooi kwam, hoorde ze langzaam iemand naderbij komen en ver scheen de heer Hendrik Beekman, om de gast te verwelkomen. Zonder af te wachten, dat hij voorgesteld werd, zei hij, op een manier, die heel veel had van die van de generaal: „De auto kwam twee minuten vroeger, dan ik verwacht had, juf frouw Bleeker, anders zou ik u wel zijn komen begroeten. Ik hoop, dat het u hier goed bevallen zal, maar ik trees, dat u het er wat saai zult vinden, niet waar, generaal?" Dit laatste gericht tot de oude heer, die langzaam zijn kopje thee uitdronk en eigenlijk geen aandacht schonk aan hetgeen zijn secretaris zei. „O, ik vind 't nooit saai bij de zee, mijnheer Beekman! „Beuken zicht" Kjkt mij een heerlijke plaats. Is het experiment gelukt?" „Ik hoop van wel", antwoordde hij en nam plaats tegenover haar aan de tafel, terwijl zij thee schonk en zich aan haar grootvader wijdde. Met Beekman had zij niet veel op. Zijn handdruk was niet aangenaam en gedurende die enkele seconden dat hij haar hand in de zijne hield, was het haar net, of haar vingers tussen een klem zaten. Zijn ogen waren koud-grijs en rusteloos ging zijn blik. Toch was hij niet onknap te noemen; hij was van middelbare lengte, donkerblond en was zeker een jaar of dertig. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2