De bedreigde plaatsen in de Qosthavendijk worden solide dichtgeplakt De betekenis van de ruitersport voor het platteland DE NIEUWE RENTMEESTER Palen, klei en beton als materiaal De Oosthavendijk heelt de ge moederen reeds lang bezig gehou den. Dat is begrijpelijk, want nie mand zal ontkennen, dat deze voor de achterliggende polder zo gewich tige zeewering in een slechte toe stand verkeerde. Vele op noodza kelijk onderhoud en reparatie wach tende objecten in een oude stad ala Zierikzee zogen de schaarse gelden voor een deel weg. Hierbij kwamen nog de oorlogsjaren die een nood zakelijk onderhoud van de zeewe ringen zoal niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk maakten. Zo kwamen de haven dijken in een slechte positie te verkeren, die het gevaar voor uiterst schadelijke ge volgen niet geheel denkbeeldig maakte. Definitief herstel Een stuk havendijk, gerekend van de uitvaart der haven al, van Vb tot ongeveer op de helft, ver toont meerdere zwakke plekken, die vooral bij uitzonderlijke vloe den gevaar opleveren. Nu het weer milder is geworden, lenen de omstandigheden zich er toe, het werk dadelijk flink aan te pakken en herhaling van de spanningen rond de "havendijk in de toekomst te voorkomen. Met het oog hierop wordt door de aannemer de volle aandacht aan de Oosthavendijk be steed, Deze aannemer voor grond werken, M. de Oude te Zierikzee, is begonnen met het herstel, waarbij te werk wordt gegaan volgens een methode die in de practijk op an dere plaatsen heeft bewezen deug delijk te zijn. Ongeveer ter hoogte van de laagwaterlyn worden eerst palen geslagen. Tussen palen en het dijktalud wordt klei aange bracht. Later komen boven op deugdelijke afscherming garande ren. De klei De voorziening met klei vormt voor dit herstel dus een onontbeer lijke factor. Eenvoudig is deze voorziening niet, daar ook het Wa terschap Schouwen voor allerlei werkzaamheden hard om „goede" klei verlegen is. Het gaat voorna melijk om goede klei, want anders was er in het lage land van Schou wen voldoende materiaal aanwezig. De dragline heeft daar immers me tershoge kleihopen opgeworpen, die slechts met moeite kunnen worden afgevoerd. De voor de Oosthaven dijk benodigde klei wordt per schip aangevoerd uit Oud-Vossemeer en Kamperland en is van uitzonder lijk goede kwaliteit D.w.z. in de kleimassa bevinden zich weinig zanddeeltjes, waarop het water uiteraard veel vat heeft Tijdens de hoge vloed van enkele weken ge leden hebben vele havenbewoners dit tot hun schade ondervonden. De toen voor afsluiting van him vloedplanken gebezigde klei was van slechte kwaliteit, met als ge volg dat het water spoedig begon te penetreren. De klei die thans ge bruikt wordt voor herstel van de dijk is afkomstig van de schorren, speciaal van die plaatsen waarover de stroom geregeld komt Het ziet er dus naar uit, dat het gevaar voor de Oosthavendijk spoedig defi nitief is geweken. Kademuren Deze vertonen al een even weinig verheugend beeld. Met uitzondering van een gedeelte aan het Sas, zijn insiders van mening, dat de ge hele lengte kademuur in slechte toestand verkeert Dit betekent ech ter niet dat diverse stukken niet meer voor enige tijd gerepareerd kunnen worden. Voor die stukken is het een kwestie van deugdelijk bij smeren, terwijl andere inderdaad vernieuwd moeten worden.. In de komende raadsvergadering zal dit ter sprake komen. Het eerst moe ten immers de slechtste stukken onder handen worden genomen. Verzakkingen treden o.m. op, door dat achter de kademuren het wa ter toegang heeft. Op een stille avond kan men het water uit de kade, door de openingen in het voegsel terug horen lopen, in te genstelling met kabbelende beekjes een weinig romantisch geluid, want vooral bij het voortdurend terug stromen van het ingedrongen zee water worden de zanddeeltjes tus sen de voegen der muren meegeno men, hetgeen tot verzwakking leidt. Van de zijde van de Centr. Dienst schijnt men geporteerd te zijn voor een plan, dat voorziet in het aan brengen van een muuSr vóór de eerste, hetgeen door middel van betonconstructies mogelijk zou. zijn. Inderdaad lijkt ons dit een absoluut afdoende oplossing. In afwachting van de uiteindelijke beslissing door G.S., die de aangevraagde gelden moeten toestaan, is evenwel zonder twijfel een plan de campagne voor bereid, strekkende om Zierikzee deugdelijke kademuren te geven, die het aspect van de stad verbe teren en vooral de scheepvaart ten goede komen. De regering heeft voorlopig besluit geformuleerd Naar wij van zeer bevoegde zij de vernemen, heeft de Nederlandse regering een voorlopig besluit ge formuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheids raad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr. Be^l en dr. van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bo- vengenoemden te hebben ingewon nen fot een definitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie in Ba tavia, als voorzitter van de Neder landse delegatie op deze conferen tie op te treden. Beschikking vastgesteld, dat de ver wisseling van telkens een vijfde deel van de receplssen, alsmede de overboeking van een vijf te deel der rekeningen A naar rekeningen B in do schuldregisters zal plaats vinden pn 1 Juni 1948, 1 April 1949, 1 Deo. 1949, 1 September 1950 en 1 Juni 1951. In verband met bovenstaande be palingen rijh een aantal artikelen van de desbetreffende beschikkingen gewijzigd. A H. Radio-hoorspel ,,De oogst is binnen" Als een snel voortwoekerende ziekte breidt de veldmuizenploag zich uit, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening ons o.a. mede. Honder den hectaren winterkoren zijn reeds door dit ongedierte vernietigd, het geen voor onze economische po sitie een ernstige bedreiging bete kent. Alleen een doeltreffende be strijding zal het muizenleger een halt kunnen toeroepen. Alle midde len dienen te worden aangetw<enid, wil de veldmuis de kans wlorden ontnomen haar vernielend werk voort te zetten. In het kader van deze bestrijding zal de afdeling voorlichting van het minjsterie van' landbouw, visse rij en voedselvoorziening met mede werking van de regeringsvoorlich tingsdienst en van enkele 'beroeps spelers een hoorspel uitvoeren. Het hoorspel, getiteld: „De oogst is bin nen'' Wordt Maandag 28 Maart ajs. des avonds van 19.4520.00 uur over Hilversum,' I uitgezonden). Carillon voor de „Lange Jan" Aan de klokkengieterij der firma van Bergen te Heiligerlee is op dracht verleend tot het gieten van een carillon van 48 klokken voor de toren van Middelburg. De grote luiklok, die een diameter heeft van 2.15 meter en door de bezetters was weggevoerd, doch na de bevrijding gescheurd werd teruggevonden en intussen is gelast, zal, na te Heili gerlee te zijn bijgewerkt, in het ca rillon worden opgenomen. Indien de toren gereed is, ligt het in de bedoeling van de gieterij ook dadelijk het nieuwe carillon in ge bruik te stellen. De Middelburgse toren, bijge naamd „Lange Jan", werd in de Mei-dagen van 1940 na het Duitse bombardement, door brand groten deels verwoest. De restauratie vor dert gestadig en de architect Jan de Meyer te Amsterdam, werkt thans aan een plan voor de spits. v Paardensport is een edele sport Duits soldafengraf ontdekt Enige idjid 'geleden werden te Cad- zamd twee Duitse soldatemgrave® ontdekt. De lijked zijn thans door de identificatiiedjienst te Bergen 0531 Zoom naar eiders overgebracht. lm het graf bleek zich eetn fles te be- vimidefn, waarin eetn getypt briefje zaït. Hierop stamde® de namen van de begraven soldate®, alsmede die verklaring, dat deze mkitariirmidtenst hadden geweigerd, (hu® eigen graf hadden moeten graven en daarna doodgeschoten waren. Het briefje dateerde van kort voor de bevrij1- ding vam Westelijk) Zeeuws-Vla an deren. De toestand in België Politieke ikrihgeti te Brussel voor spellen, dat het parlement tegen eind Miei ontbonden zal wonden en dat nieuwe verkiezingen reeds in Juni kunnen worden gehouden- Nor maal zoudep. de verkiezingen in Oc tober rij®. De Socialistische partij heeft he den, om, eed [parlementair debat go. vraagid over de [politieke en finan ciële kwesties, die tussen' he® en dia Katholieken.' bestaan. De kolenmijnen rond Geilenkirchen Naar aanleiding van het Reuter- bericht uit Parijs, dat meldde dat Nederland aanspraak zou maken op een gebied ten Noorden van Aken, hetwelk kolenmijnen rond Geilen kirchen bevat, vernomen wij uit kringen van de mijnbouw, dat men dit zeer onwaarschijnlijk: acht. De mijngebieden, waarnaar Nederlands belangstelling uitging, zijn met name genoemd in het rapport, dat daar over ongeveer anderhalf jaar ge leden werd uitgebracht. Het gebied ten Noorden van Aken werd daarin niet genoemd. Heft is een oud en uitgewerkt gebied, Waaraan men praetisch niets Zon hebben. Deze mijnen rijn bovendien voor een groot deel in Luxemburgse handen. Dat men hierover thans anders zou donken dan anderhalf jaar geleden is vrijwel ondenkbaar. Voor de ter reinen nabij Vlodrop, die in de Eerste Kamervergadering van gis teren nog ter sprake kwamen, z&ide men meer belangstelling te hebben al zou het slechts rijn, dat men tenminste toestemming kreeg de mijnlagen ter plaatse ondergronds te mogen benaderen. Afwikkeling geldzuivering Uitvoeringsbeschikking m.b.t, certificaten en inschrijvingen In het Staatsblad van jJ. Dinsdag is gepubliceerd de Derde Uitvoe- rlngsbeschikkmg Wet Afwikkeling Geldzuivering. In deze Beschikking worden de faciliteiten Welke bij de parlementaire behandeling van de Wet Afwikkeling Geldzuivering aan de 3 pet. Imvesteringipoertifi- eaten, de 31/2 P**- Beleggingscertifi caten en de desbetreffende schuld registers Zijn verbonden, nader ge regeld. Zo is thans bepaald, dat de be doelde certificaten en inschrijvingen in schuldregisters kunnen worden gebruikt voor betaling van belastin gen, die met geblokkeerd tegoed kunnen worden voldaan. Deze moge lijkheid geldt Zowel vpor de onver handelbare recepissen en sdhuldre- gisterinschrijviingen, als voor de de finitieve schuldbewijzen en de ver handelbare inschrijvingen. In verband met het feit, dat art. 8 van de Wet Afwikkeling Geldzui vering thans bepaalt, dat de ver- handelbaarmaking in ten hoogste vier jaar zal geschieden, is in de Land- en Tuinbouw De coloradokever-bestrijding in 1949 La vergelijking met voorgaande jaren 'kan idie Coloradokever bestrij1- dinig voor 1949, mede oip' 'grond van internationale afspraken, worden vereenvoudigd. Behoudens (enkele uitzonderingen, zullen' vopr die ge bieden, welkte iniet of slechts spQr radisch besmet zijn, geen voorbe hoedende bespuitingen. icxf bestuivin- ge® van alle met aardappelen be- teelde percelen, worden afgekon digd. De uitzonderingen hebben voor namelijk betrekking qp enkele ex port-centra jjn het Westen van Ne derland. Dit neemt niet weg, dajt 'Op grond va® de Coloradotóeverwet (die kever, overal waar hij komt, intensief dient te wonden bestrede®. De telers 'kun- Inie® dit doe® ppi de Wijze, welke he® het beste past e® op het meest geschikte moment, mits pale® talaar zorgt, idat de verdelging te alle® tijde met kracht iter hand wordt genome®. Wanneer in ernstig be smette gebieden ohvoldoeinidie maat regelen- woerden genome®, zullen daar alsnog algemeen yeiplichte behandelingen van het aardajppeigen was worden voorgeschreven. 'Om te voorkomen, dat zidh be smettingshaarden in het gewas ont wikkelen, idiemen, de telers die aan plant regelmatig te controleren, ten einde i® staat te zijn de nodige be- spuitinige® of bestuivtogen tijdig te kunnen uitvoeren. Dit is van zeer groot belang, aangezien met de juis te middelen idia® het grootste resul taat wordt verkregen. De internationale tarwe-overeenkomst Naar nog nader wordt gemeld, zullen krachtens de nieuwe inter nationale tarwe-overeenkomst 5 ex porterende landen garanderen aan 37 importerende landen 456.283.389 bushels tarwe per jaar te leveren (dus niet, zoals eerst door Reuter gemeld 454.446.203 bushels). De exportcijfers zijn: Australië 80 millioen bushels, Canada 203.069.635, Frankrijk 3.306.934, de Ver. Staten- 168.069.635 en Uruquay 1.837.185 bushels. De voornaamste importerende landen hebben gegarandeerd jaar lijks de volgende hoeveelheden aan te kopen: België 20.209.040, Brazilië 13.227.736, Griekenland 15.726.308, India 38,286.946, Eire 10.104.520, Italië 40.418.081, Nederland De landelijke ruitersport heeft to het afgelopen jaar 1948 wel zeer to het middelpunt der belangstelling gestaan en dit feit moge voor ons aanleiding zijn haar betekenis voor ons platteland eens onder de loupe ,te neme®. De Kon. Ned. Federatie van Lan delijke Rij verenigingen, het topor gaan in het landelijke rulterweze®) stelt zich ten doel het aankweken van liefde voor en kennis van het paard en daardoor een meer effi ciënt gebruik van het paard in het bedrijf. Genoemde organisatie kent naast deze doelstelling nog meerdere idealen, doch laten wij ons eerstens bepalen tot de liefde voor en de kennis van het paard. Door het rijden te paard leert men dit dier aan zijn of haar wil (onder werpen, kortom leert men het paard begrijpen, waardoor men beter in staat wordt gesteld met het paard om te gaan. De dressuur bewerk stelligt dat het paard mak, gewil lig en handzaam wordt, hetgeen ons in het boerenbedrijf te pas komt. Door het rijden te paard leert men inzien dat de mens met dit edele en verstandige dier zo oneindig veel kan bereiken, mits deze mens op de juiste wijze er mee om kan gaan. Financiële voordelen De juiste omgang met het paard kan ons vele financiële voordelen brengen, terwijl een ondeskundige behandeling grote schadeposten aan het boerenbedrijf oplevert. Wan neer men op het platteland goed zijn ogen de kost geeft, bedroeft men zich vaak over het feit, dat er zo stuntelig met paarden wordt omgegaan; men zit achter een paard donder het besef dat men meet een levend wezen te doen heèft. Geluk kig 'kennen wij dan bijna 25 jaren het landelijk ruiterwezen dat in 'een grote behoefte voorziet. Door de beoefening van de landelijke ruitersport leert men liefde voor het paard opnemen en cl at is nodig voor een behoorlijk gebruik er van. Men gaat zich met meerdere toewij ding aan zijn verzorging en ver pleging geven en dit alles komt ten goede aan het landbouwbedrijf Kennis van het exterieur krijgt men, begrip van al Zijn doen en laten. Menonderricht Geeft ons het rijonderriciht een inzicht in het gebruik van en de omgang met het paard, het menon derricht doet zulks in niet mindere mate. De Federatie voornoemd kent nl. ook het onderwijs in de men- kunst en daarmede kunnen wij ons gelukkig prijzen. Er zijn ten platte- lande helaas zo weinig menseity die de menkunst goed verstaan en 25.720.579, Zwitserland 6.430.149, Zuid-Afrika 11.023.113 en Engeland 177.067.938. Naar Anep-Aneta nog meldt, zijn van de voor Nederland vastgestelde hoeveelheid 2.755.778 bushels voor Indonesië bestemd. Het geóombi- neerde Nederlands-Belgische totaal van bijna 46 millioen bushels, maakt de Benelux tot op één na de groot ste importeur. De grootste afnemer is Engeland. die een paard naar behoren kunnen aanspannen voor voortuigen e® land bouwwerktuigen. Dat een onoordeel kundige wljzo van teugelvoering e® een onjuiste aanspanning pms veel nadeel berokkenen, spreekt welhaast voorzlchzeif. Het is daazxwn van zulk een groot belang dat onze landbou wende bevolking een en onder gaat Inzien en haar zonen e® dochtersn naar een landelijke rljverenlgimg stuurt teneinde aldaar de nodige kennis van <je omgang met het paard op te doe®. Paedagogische waarde De landelijke ruitersport heeft zo'n veelomvattende taak, dat 't on doenlijk is haar dpel en streven in één artikel te vervatten. Wij den ken aan haar krachtdadig medewer ken aan 'de verheffing van het platteland, aan haar paedagogische betekenis, aan haar organisatorische waarde, etc. etc. Het rijde® te paard kweekt moed, beschaving, gratie en doorzettingsvermogen, leert hinder nissen overwinnen, schept zin voor orde, tucht netheid en beleefdheid Het maakt van onze plattelandsjojn- geren, mensen die zich in het open baar zelfbewust en dor reet gedra gen en hun medemens ten voorbeeld strekken. Het saamhorigheids- en kameraadschapsgevoel worden sterk ontwikkeld, hetgeen niet in de laat ste plaats ons platteland zeer van node heeft. Men leert eikaars me ningen en inzichten waarderen. Laten we volstaan met te zeggen dat in en door de landelijke rui tersport alle'goede menselijke eigen schappen spelenderwijs Worden aan gekweekt. Plattelandsjongeren, schaart U in de .geledere® van het bereden-plat teland!. A HEUFF. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroëpen. Te Vreeswijk.' G. Spelt, Klaaswaal. Te Blijham: K. J. F. Kieu- tmjnig, Winschoten. Te Haatten: A J. Timmer, Polsbroek en Vlist Te Sühoamebeek (toez.): A M. Linden- burg, Nijbroek. Te Ketihel (toez.): •cand. J. Pronk, Sdheveniingen. Aangenomen naar Nederfiorst den Berg: W- B. de Woerd, Lnld. ptred, Hilversum. Bedankt. Voor Sdheveniingem: A A- Koolhaas, Amersfoort. Voor LMh: G. va® Moorsel, Sluiskil. Voor Laren en voor Hoogersmiilde: W- B- de Weerd, Lnld'. plred. Hilversum. Voor VoUenhave: N. Ko or erna®, Scherpenisse- Voor Numansidorp: A Barenidreóht, Klundert. Geref. Kerk Beroepbaar: cand. A O. Poppe, Amsterdam. Ger. Gemeente® Beroepen te 's-Gravenhage: D. L. Aanjgeenbrug, Dordrecht. Vrije Evangelische Gemeente® Beroepen te Frameker: P- Wierges, Winschoten. Op Dinsdag 29 Maart a.s. zal het 125 jaar geleden zijn, dat de Neder landse Handel-Maatschappy werd opgericht. RADIOPROGRAMMA Zondag 27 Maart HILVERSUM L 801 M. 8 nieuws; 8,15 gram.; 8.30 Ned. Herv* kerkdienst; 9.30 nieuws; 9.45 gram.; 9.65 inleiding Hoogmis; 10 Hoogmis; 11.30 grom.; 11.40 kamerorkest en solist; 12.15 Apologie; 12.35 gram.; 12.40 orkest zonder naam; 12.50 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg orkest zonder naam; 1.00 Buffalo Bill; 2.05 Radlophilharmonisch or kest (in de pauze interview en cau serie); 3.40 gram.; 4.10 voctbalre- portnge; 4.25 Vespers; 5 Vrfj Evong. kerkdienst; 6.30 voor de strijdkrach ten; 7 gram.; 7.15 Kent gfj uw bij bel?; 7.30 nieuws; 7.45 gram.; 7.50 boekbespreking; 8.05 De gewone man; 8.12 uit en thuis; 10.37 actuali teiten; 10.45 gebed en kalender; 11 nieuws; 11.15-12 operaplaten. HILVERSUM II. 415, 245 en 1875 M. 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.30 over kamerplanten; 8.40 Bar carolle; 9.10 gymnastiekpraatje; 9.18 verzoekplaten; 9.45 lezing; 10 Zon dagshalfuur; 10.30 Doopsgez. kerk dienst; 11.45 godsdienstige causerie; 12 s.s. „Bonaventura"; 12.30 De Zon dagclub; 12.40 Zangklasse; 1 nieuws; I.15 mededelingen of gram.; 1.20 Musette-orkest en solist; 1.50 Even afrekenen; 2 gram.; 2.05 boekbespre king; 2.30 oude muziek; 3 diverse liedjes; 3.50 filmpraatje; 4.05 The Skymasters; 4.30 sportrevue; 5 re portage godsdienstige provinciale dag; 5.30 Oome Keesje; 5.50 voetbal- reportage; 6 nieuws; 6.15 cabaret „Camera Obscura"; 7 Radiolympus; 7.30 orkest; 8 nieuws; 8.05 actuali teiten; 8.15 operaconcert; 9.15 hoor spel; 9.50 De speeldoos; 10.05 liede rencyclus; 10.50 gram.; 11 nieuws; II.15-12 gram. Maandag 28 Maart HILVERSUM L 301 M. 7 nieuws; 7.15 gynm.; 7.30 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 ziekenbezoek; 9.30 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram. 11.20 voorlezen; 11.40 sopraan en piano; 12 ensemble Lachman; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 concert orgel; 1 nieuws; 1.15 Promenade- orkest; 1.45 gram.; 2 schoolradio; 2.35 orgelconcert; 3 voor de tuin; 3.30 viool en piano; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 Het kleuterklokje; 5.15 gemengd koor; 5.45 Het rijk over zee; 6 pianoduo; 6.15 spbrtrubriek; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws 7.15 boekbespreking; 7.30 actueel geluid; 7.45 klankbeeld; 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8,15 mu zikaal trio; 8.45 luisterspel; 9.35 Ma- theüs-passion; 11 nieuws; 11.15 overdenking; 11.30 populaire gram.; 11.45-12 strijkkwartet. HILVERSUM H. 415, 245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 9.30 waterstanden 9.35 dansliedjes; 10 morgenwijding; 10.15 arbeidsvi taminen; 10.50 gram.; 11 Op de uit kijk; 11.15 orgelconcert; 12 ensem ble Jo Bos,- 12.30 land- en tuin bouw; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 pianospel; 1 nieuws; 1.15 medede lingen of gram.; 1.20 Metropole orkest; 2 causerie; 2.20 gram.; 3 Bonbonnière; 4 colistenconcerl; 4.45 Musicalender; 5.30 voor de padvin ders; 5.45 gram.; 6 nieuws; 6.15 me dedelingen of gram.; 6.20 gram.; 6.30 filmkrant; 7 The Romancers; 7.30 muziekcauserie; 7.45 gram; 8 nieuws; 8.05 Radioscoop; 10.40 so praan en piano; 11 nieuws; 11.15 12 dansplaten. FEUILLETON Naar het Engels van L. Leeds 28 „We hebben Miss Vallance be loofd, zie je, dat we je niet wakker zouden maken, zei Lucy, terwijl ze de haard eens flink opporde en Sydney, aan haar voeten geknield, een groot pak speelgoed open maakte en de stukken daarvan één voor één ophield. „Kyk toch eens Olivia! Heb je ooit van je leven zo iets ggzien? Ik geloof, dat er geen plaats is waar men zo goedkoop terecht komt, dan in Londen. Verbeeld je: zo'n du velt je-in-een-doos je voor. een stui ver! En, kijk toch eens, dat mes vork en lepel op een kaart; zó sterk, dat je het zelf wel zou kun nen gebruiken! Wat zullen de kin deren een Kerstpresentjes hebben, dank zij jou! En de bediende by Cramer was toch zo beleefd! Hij wilde het pakje, zo uit de winkel naar de pastorie zenden en Lucy meende, dat dit ook het beste zou zijn! Maar ik wilde je die dingen eerst nog eens laten zienl' „Ja, zó eigenwwys was hy nu! Want je begrijpt, als hij dat speel goed nu nog een paar maal uit- en inpakt, dat er dan geen stuk meer van heel is, als hy het wegzendt?" „Och, kom! Daar zal ik wel op passen! En ik weet vast, dat je graag alles eens ziet, nu je niet goed genoeg bent om zelf met ons bood schappen te doen, Olivia! We zijn wel anderhalf uur in de winkel be zig geweest, om alles uil. te kiezen en juist toen we er weer uitgingen, raad eens, wie we toen zagen? Lucy zei wel, dat hy 't niet was, maar ik vloog gauw naar hem toe en" „Ja, het was Dandirly, Dan! Mr. Grantley dan", viel Lucy nu in. „Toen we by CranJer uit de uit de winkel kwamen, gooide Sydney mij het pakje toe en rende als een be zetene weg. We moesten daar dan wel op hem blijven wachten tot hij beliefde terug te komen". „Nu, lang duurde dat niet en ik zou nog gauwer terug geweest zijn, als ik er Mr. Grantley gauwer toe had kunnen krijgen, om te beloven, dat hy je zou gaan opzoeken, Olivia! Ik geloof dat hy enkel op „Thorn- wood" weggaat omdat hij zich in het een of ander opzicht beledigd acht. Hij is helemaal veranderd, dat zegt iedereen. Hy komt nu haast helemaal niet meer schaakspelen met vader!" „Maar wat heb je nu eigenlijk tegen hem gezegd?" vroeg Lucy on geduldig. Oliva was heel stil. Sinds die heer lijke zomertijd, toen ze zo vrolijk en levenslustig was geweest, was de naam van Philip Grantley haar nauwelijks meer over de lippen ge komen en dag en nacht had zij haar best gedaan om hem uit haar ge dachten te bannen. Maar al gaf ze er dan ook geen blijk van, ze luis terde in de grootste spanning naar wat Sydney te vertellen had. „Ik woeg hem, hoe ter wereld hij in Londen kwam en hij ant woordde, dat hij er eergisteren pas gekomen was en dat hij morgen naar „Thornwood" ging. Toen vroeg ik hem, of hij Olivia wilde opzoe ken, maar.... hij scheen er niet veel lust in te hebben. En toen. o, toch zo gek, Olivia.... toen vroeg hy, wanneer je trouwen ging! „En wat heb je geantwoord? Heb je gezegd, dat ik daar niet over dacht?" vroeg. Olivia, met onvaste stem. „Ik zei, dat je er meer naar uit zag of je dood zoudt gaan, dan dat je zoudt gaan trouwen!" antwoord de Sydney, ondoordacht. „Ja, en dat is toch ook zo. Iedereen kan Olivia wel aanzien, dat ze heel erg riek is geweest, al zal ze dan ook gauw weer beter worden, naar we hopen! En dan zei ik het ook wel zo'n beetje, om er Mr. Grantley toe te bewegen, dat hij beloofde te ko men". „Heeft hij dat dan ook beloofd?" vroeg Lucy. „Ja, eindelijk wèl. Hij zei, dat hij van plan was geweest Olivia over zaken te schrijven, eer hij op „Thornwood" wegging; maar dat het misschien beter zou zijn om haar te gaan opzoeken. Dus komt hij nu morgen, omstreeks vier uur en ik hoop, dat ze in staat is hem te ontvangen.H ij zei, dat zij, toen hij het laatst op Het Huis is ge weest, bezoek had en hem niet kon ontvangen. O, Lucy, kijk eens! Bel eens gauw!Ze is flauw ge vallen, of zo iets!".... (Wordt vervolgd* l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2