DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlands grondgebied wordt Canadees voorstel, tot bemiddeling ÏÏÏLf6 °»derh— TOOr te 58 vierkante mijlen groter door V.N .-commissie, aangenomen INog steeds worden het bendewezen minder fei verzette tesen grenswü- gevoelige verliezen toegebracht Alle Tschechoslowaken van 17-60 j. kunnen opgeroepen worden Bevin heeft de hoop op een verenigd Duitsland nog niet opgegeven YK2JDAQ KI SMART TMS na. inn - ïoa* ZIERIKZEESdn'MNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. PrjJ» per 3 mnd. bij wi«-u!*betaling f 3.51p. w. 27 ct. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Iedere werkdag- Advertentieprijs 12 ct- per mm Succesje» (mes. 13 mm.) minimum 1L— p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE* Lange Nobelstraat A 171, Zlerikxeei Postbus rm t, Telefoon ar. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave» N.V. Drukkerij voor A Lakenman Ochtmao - Lange Nobelstraat A 171 ZterikseA Indonesië in de Veiligheidsraad het deelnemen aan de vred-esoimder- hamdelingen. De communisten zal gevraagd worden datum en plaats Herstel van het Republikeinse gezag De vertegenwoordiger van Ca nada, Mac Naughton, heeft in de Veiligheidsraad voorgesteld om de commissie der V.N. voor Indonesië te instrueren pogingen in het werk te stellen om de Nederlanders en de republikeinen bijeen te brengen op de twee volgende punten: 1. Het herstel van het republi keinse gezag in Djogja. 2. Het organiseren van een ronde tafel-conferentie in Den Haag, met het doel de onafhankelijke Verenig de Staten van Indonesië in het le ven te roepen. Volledige tekst De tekst van het Canadese voor stel, dat door Mac Naughton werd ingediend, luidt als volgt: „Het is de bedoeling van de Vei ligheidsraad, dat de U.N.C.I. in overeenstemming met de resolutie van de Raad van 28 Januari en zon der te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en standpunten van de partijen, behulpzaam zal moeten zijn bij het bereiken van overeen stemming tussen partijen inzake: 1. Uitvoering van de paragrafen een en twee van de resolutie, in het bijzonder van de practische maat regelen liierin voorgeschreven. 2. Vaststelling van de voorwaar den waaronder en het tijdstip waar op de voorgestelde conferentie in Den Haag zal worden gehouden, zo- „Wij wensen uw aanwezigheid niet" Aptt-commuinistischie gr.oejpen ta New York hebben bekendgemaakt voornemens te zijin een massale de monstratie te organiseren tegen 'die „Wereld-vredes' '-conferentie, welke Vrijdag as. in het Waddorf Astotriar hótel een aanvang zal nemen. Er zullen posten worden uitgezet, ter- Wijl verder, volgens de organisato ren, duizenden Vrijidag aan een de monstratie zullen deelnemen, die zal worden gehouden onder de leuze: i^Commuinisten zijn hier te lande niet welkom. Wij wensen uw aan wezigheid niet. Ruk uit", dat de onderhandelingen, waarover in de resolutie wordt gesproken, zo spoedig mogelijk gehouden zul len worden. De Raad is voorts van gevoelen, dat wanneer een derge lijke overeensteming is bereikt, het houden van een zodanige conferen tie en deelname hieraan door de U.N.C.I., overeenkomstig de haar verleende bevoegdheden, in over eenstemming zal zijn met de be doelingen en objecten van de re solutie van 28 Januari j.l. Het door Canada ingediende voorstel werd door de Veilig heidsraad met acht stemmen vóór en drie onthoudingen aan genomen. - Frankrijk, Rusland en de Oekraïne onthielden zich van stemming. Nederlands schip op mijn gelopen De ca. 200 ton metende, in Gro ningen thuishorende coaster „Alba tros", kapitein-eigenaar R. Riekse, is bij Grena (Denemarken) op een mijn gelopen. De uit 5 koppen be staande bemanning is gered en in Denemarken aan land gebracht. Het schip, dat met een lading zout op weg was van Hengelo naar Gothen burg, is gistermorgen gezonken. Overeenstemming over „kleine correcties' Vredesonderhandelingen in China De onder communistisch toezicht staande radio-omroep vaP Noord Sjensi heeft gemeld, dat „in' de zeer nabije toekomst" vredesonder handelingen zouden worden ge voerd. Het Chinese volk, aldus de radio, wachtte met spanning af welke rol de regering bij deze onderhandelingen zou spelen. Het kabinet van generaal Ho Jing Tsjin heeft besloten een telegram aan de communisten te zenden waarin uiting gegeven Wordt aan de hoop, dat zij onmiddellijk afge vaardigden zullen benoemen voior ZWERVERTJE Lotar Novak, een Tsjecho- slowaaks jongentje, is, nadat hij te voet een afstand van meer dan 1000 km had afge legd en zonder papieren ver scheidene grenzen was ge passeerd, bij 't Vaticaan aan gekomen, waar hij de wacht post verzocht hem bij de Paus toe te laten. De jongen beweert, dat hij tengevolge van oorlogsge beurtenissen geheel alleen is komen te staan. Hij is door kloosterzusters in het Vati caan opgenomen, in afwach ting van een nadere beslis sing. Deskundigen van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden werden het eens over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied, aan Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk, zo verneemt men in Parijs. Overeenstemming over deze „klei ne correcties" werd bereikt na we ken van langdurige besprekingen, die ten doel hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers, die bij deze correcties betrokken waren, zo goed mogelijk te behar tigen. De aanbevëlingen van de deskun digen zullen naar de regeringen der zes landen worden gezonden ter goedkeuring. In de loop van deze week zal over de besprekingen een officieel communiqué worden ver strekt, zo vernam men op 't Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Tegenstellingen De overeenstemming heeft alleen betrekking op de „kleine aanspra ken" door Duitslands Westerburen. Grotere aanspraken zullen later be handeld worden. In de boezem van het comité dat de besprekingen voerde, is èr een voortdurende strijd geweest tussen Duitsland's kleine buren en de Anglo-Saksische landen. De Britse en Amerikaanse des kundigen, zo werd in Parijs verno men, verzetten zich tegen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse publieke opi nie zou verbitteren, zonder dat daar- Lij Nederland, België en Luxem burg enig voordeel zouden hebben. 1111 De Franse afgevaardigde, die zich ziging, baseerde zijn houding op een verzet tegen elke annexatie waarbij bevolking en steden betrokken wa ne emt men, dat alle Duitsers die in de betrokken gebieden wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al hun roerende goe deren. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden, ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkir- chen. Er vallen enkele kolen mijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7000 zielen. Het gebied dat België wenst, om vat in hoofdzaak de districten Rot- gen en Mütsenich, met een geza menlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doel van deze cor rectie is te voorkomen, dat de Bel gische spoorlijnen zeven keer de Duitse grens passeren. Alle voorgestelde correcties zul len eventueel vervat worden in het toekomstige vredesverdrag met Duitsland, zo zeide men in welinge lichte kringen. De tranen van een kind- doen het kleine hart evenveel pijn, als de smart het grote hart van de volwassene. WEERBERICHT Weersverwachting, door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Aanhoudend fraai weer Droog weer met weipig bewol king, zwakke tot matige Oostelijke wind; na tamelijk koude nacht met plaatselijk nachtvorst overdag zon nig en zacht weer. Bormann bij verstek veroordeeld De zuiveringsrechtbank van Óp per-Beieren heeft Martin Bormann, gewezen adjunct van Hitier en ge wezen hoofd van de kanselarij van het „Derde Rijk", die verdwenen is sedert de verovering van Berlijn door het Rode leger, bij verstek tot 10 jaar internering in een werk kamp veroordeeld. Zij bezittingen zijn verbeurd verklaard met uit zondering van 4000 Deutsche mar ken, die ter beschikking ven zjjn erfgenamen zijn gesteld. Ministerraad vergaderde Gisteren vergaderde de minister raad, allereerst voor het afdoen van enige gewone agendapunten. 's Avonds zijn de ministers bij eengekomen ter bespreking van het door de Veiligheidsraad genomen besluit. Officieel militair overzicht De ontwikkeling van economisch achterlijke landen De plaatsvervangend© leider van de E.GA., Howard Bruioe, beeft Woensdag medegedeeld, dat die E.C.A. een afdelinig voor ontwikke ling van overzeese gebledsdeLam in gesteld beeft, die omider leiding zal staan van dr. Isacfh Bowmian, voor malig president van (de John, Hop kins University. Bruce deelde op een perscopfe- <,rantie mede, dat plannen zijd ont worpen v.Qoir de uitvoering van punt vier van de installatierede van president Truman in Januari ji. waarin deze androng op ontwikke ling van economisch adhterlijke lan den met Amerikaanse technolqgis- sche Ihulp en particuliere Ameri kaanse investeringen. Getracht zal worden nieuwe gropdstaffenbron- inien te vinden in de overzeese ge biedsdelen der Europese landen. Ln het bijzonder in het Vrrre Oosten en in Afrika en nieuwe leverin-gs- bronnen aan te boren van strategi sche materialen', als tin, mangaan, Ijzererts, wolfram enz. Te Praag wordt ,offl:cteel mede gedeeld, dikt tegen zeventien geëmi greerde Tsjechoslowaakbe politici op 29 Maart ajs. in hun afwezigheid een proces zal beginnen. Zlf zullen terechtstaan op beschuMlgtolg van verraad. Enkele jagers to de Brun&siulmier heide hebben een wild Zwijn onder schot kunnen krijgen, dat een ge- Wicht Nd van 120 küa. In een officieel militair overzicht wordt gezegd, dat 85 leden van ge wapende groepen zijn gedood bij zuiveringsacties ten Zuidoosten van Mageiang, waar benden de bevol king terroriseerden. Ten Westen van Djogja werden gewapende groe pen aangegrepen-en werd het ben de-wezen zware verliezen aan man schappen en wapens toegebracht. Een centrum van verzet ten Zuid oosten van Djogja werd opgeruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Bojolali leden rondzwervende ge wapende troepen aanzienlijke ver-- liezen aan personen en wapens. In het overige deel van Midden-Java blijft de toestand zich gunstig ont wikkelen en wordt de intensieve patrouillegang ter bescherming van de bevolking voortgezet. West-Java Het overzicht maakt ten aanzien van West-Java melding van een aanhoudend gunstige ontwikkeling hoewel het in Bantam nog op en kele plaatsen onrustig is. Ten Zui den en Zuidwesten van Sukabumi en in de omgeving van Sumedang en Kuningan, werden militaire pos ten en voertuigen beschoten. Ne derlandse troepen hebben een po ging van enkele gewapende groepen om zich ten Zuidoosten van Ban doeng te concentreren, verijdeld. De benden leden belangrijke verliezen aan manschappen en wapens. De Nederlandse troepen zijn voorts op getreden tegen rondzwervende ro versbenden in het overige gebied van West-Java. Oost-Java In het Zuidwestelijk deel van O. Java, in het bijzonder in de omge ving van Kediri, begint de situatie op te klaren, aldus zegt het over zicht ten aanzien van Oost-Java. Een centrum van hardnekkig ver zet werd opgeruimd, terwijl losse benden achtervolgd werden. Een sterke gewapende groep werd hier bij geneutraliseerd en 70 man wer den gevangen genomen. Regentschap Malang ïn het Regentschap Malang heb ben rondzwervende benden onrust veroorzaakt door het vermoorden van kampongbesturen en politie; hiertegen werd door Nederlandse troepen krachtig opgetreden. Ten Zuiden van Malang in de omgeving van Kepandjen werd een bende van 50 man geneutraliseerd. In de Oost hoek traden Nederlandse troepen op tegen in enkele streken rond zwervende benden. Sumatra Betreffende Sumatra zegt het overzicht, dat in het gehele gebied de intensieve patrouillegang voort gezet wordt. Benden leden gevoe lige verliezen aan personen en ma teriaal. In toenemende mate steunt de bevolking de troepen bij het op sporen van benden en opslagplaat sen van springstoffen. De overeenkomst beoogt, zo ver- De Koninklijke Familie weer bijeen De Prins iep (de (piripsesjes Beatrix lemi Irene zijp Woensdagmiddag Ojp bet vliegveld Soestdijk aangekomen. Koningin Juliana was ter begroeting Op; bet vliegveld aanwezig. De Priins, die er uitstekend uitzag, is de ge volgen vain zijin bronchitisaanval ge heel te boven gekomepi. STAKING BIJ BILLITON IN SURINAME OPGEHEVEN De staking bij de Billiton is for meel geëindigd. De arbeidersleiders namen genoegen met een week loon extra, een week loon als bonus over 1948, alsook over 1949 en voorts een week loon als compensatie voor overwerk. Een conflict inzake het laatste punt was de aanleiding tot de staking. De nieuwe wet op de dienstplicht aangenomen De Tsjfcchoélorwaaikse paitiopia- lie vergadering beeft eenstemmig de nieuwe wiet pp' do idiiiepst- [pliicht aangenomen. Mannen vaP 18 iep 19 jaar zullen twee jaar ip actieve diepst iep Vijf maan- idep in reservedieost moeten dqorbrepgep. Alle Tsjechosila- waken vap 17 tot 60 jaar zullen Opgeroepen kunnen worden, vrouwen' ia geval vap pojpd. Zij zullen dezelfde rechten als (die imanpen genieten. De pieuwte wet verandert de status van hot leger. Vroeger was 'do (gewapende madbt uitsluitend defensief, thans mag zij bij een conflict ingrijpen en zelfs al is Tsjechosiawakije piet de aap- gevallene. De nationale vergadering keurde de wet to tweede lieztojg goed zander dat er andere mepun- gen Paar voren gebracht werden. De partijloze minister van Defensie, generaal Svobada, opepde het de bat. Hij' zeide opder meer, id'at het Tsjechosloiwaakse volk de gevolg trekking uit de patiomale iramip) van Müpchen bad gemaakt. Volksdemocratie Tsjecho-Slowakije was thans geen bourgois-peppbliek doch eep volks democratie. De bondgenoten [waren piet meer de Westerse imperialisten vap MüPChan doch de Sowjet-Uniie en de volksdemocratieën, zo ver klaarde de mtoister. Het offldiiers- corps was gezuiverd en heropge voed lop basis vap leerstellingen van bet Marxisme eP bet Leninisme, „de leerstellingen1 van alle leerstel lingen;". IJzeren discipline en een geïn- tensiföerde bewaking over alle le den van de gewapende maöht stond op de voorgroind b'ij Ide overwegin gen1, Pu de klassesttijd zich toe spitste. De overblijfselen der reactie zouden onschadelijk WorldeP ge maakt. I Het olifautendressuurstation Tangala na Bodio, in het district Uele (Belgische Congo), is de enige inrichting in Afrika waar men er in ge slaagd is wilde olifanten te vangen en af te richten. Sedert 1947 worden alle gevangen olifanten overgebracht naar het jachtkamp Aru, 35 km meer Oostwaarts, teneinde uitputting van de weidelanden te voorkomen. Enkele zeer jeugdige gevangenen bij hun bad in de Dungurivier, onder toezicht van een temmer. Alleen dieren van minder dan 1.50 meter schofthoogte mogen zich vrij bewegen. De oudere olifanten worden steeds stevig bevestigd aan de flanken van een reeds afgericht exemplaar De toestand heeft zich ten goede gewijzigd Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lager huis onder meer verklaard, dat in Frankrijk stakingen dreigen, welke door de communisten worden geïnstigeerd. De bedoeling van de koude oorlog, waarvan dit een onderdeel vormde, was volgens Bevin een situatie te scheppen waarin het onmogelijk zou zijn, dat Oost en West zich ooit zouden verenigen. Hij zeide niet te geloven, dat W.- Duitsland communistisch zou wor den. Frankrijk was over het dode punt heen en in Italië was een hechte regering gevormd en over het Atlantisch pact was men het eens geworden. De Britse regering had de hoop op een verenigd Duits land nog niet opgegeven. „Het zal misschien tijd kosten, maar het zal er komen". Amerika was van plan de capaciteit der luchtbrug te ver hogen en gedurende de zomer win tervoorraden aan te leggen. De West-Europese Unie had met grote spoed gewerkt. Zij moest op de een of andere wijze contact met Duitsland houden in afwachting van de stichting van een repesentatieve regering. McNeil, minister van Staat, zeide dat de toestand van de regering van Tito ten opzichte van de Komin- form, van groot belang voor Enge land was. TROEPENSCHIP „VOLENDAM" Het troe|p'ewtraPispotrtschJp „Volen- Idaim," zal Vrijdaig $5 Maart 1949 met idetacbemiepitep vap' bet K.N.I.L. ide Kop. MariPe ep de Kop. Lamdi- macht uit de Rotterdamse (bavep paar IPdopesië vertrekken. Televisie-ontvangst te Roosendaal De familie Rpuwenidaal te Rooseö- (daal beeft eep dezer dagem eet» ipretftiige verjaardag gevierd. De beer ep mevrouw Rouiwepdaal zijp pip; dezelfde (dag jarig en op zich zelf is idiit dus al eeni rediep tojlj dubbel feest. Maar deze keer kwam Idaar nog jets bijl: juiB[t o(p( Zijp verjaardag slaagde ide heer Ron- wend aal er voor bet ieeirs(t to eep televisie-uitzending vap Phiüips-Etad- hoven to Roosendaal oiP te vangen door mididel vap. een toestel, idat hij zelf beeft gebouwld. Vopr zo ver bekend, is |dit Ide eerste maal geweest, dait het in Eindhoven uit gezonden programma to West-Bra bant kop worden opgevangen. De beer Rouwend aal beeft zijn toestel nog piet helemaal gereed. Het bij bet beeld behorende geluld1 beeft b'ij Pog piet jp zijp bereik, maar dat zal nu pok zo lapg niét meer duren.. Over de kwaliteit vap Ida beeld-iantvapgst 'Ss de televisie- amateur zeer tevreden. Mevrouw H. Spoor vertrekt de zer dagen voor enige maanden naar Nederland. Zij zal reizen met de „Oranje",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1