Stad en Provincie Gemeenteraad Haamstede Groenten uit eigen tuin. het ideaal van iedere huisvrouw Naar een nieuwe Nederlandse psalmberijming ZIERIKZEE V,oor de igemeenteraadsver- klezlinigen werd door idiö kiesvereuul» gling -der A. R. ipairtif de volgende Candidatenlijst apigeetelid: 'die herein A. M. den Boer, M. Goudzwaard, J. W. van den Doel, Joh. de Vries, J. J. v. d. Emdie, S. J. bi] do Vaatje^ J. C. v. d. Dioel, Joh. Sdhouls Jaoz., J. D. Kloet en C. Fooidse. Nederlandse Keisvereniging In afwachting van de tijd, dat weer vele mensen de grenzen des lands eens of meerdere malen per jaar overschrijden, om elders schoonheid te zoeken, is het nodig goede voorbereidingen te treffen. Er is hiervoor geen betere moge lijkheid, dan door kennis te nemen van hetgeen over andere landen is geschreven, maar bovenal hetgeen op de celluloidband werd vastge legd. Schouwen-Dulveland krijgt voor dit laatste een unieke kans, daar de overal met groot enthousi asme ontvangen film van de Ned. Reisvereniging „Het mooiste ter wereld", 29 Maart a.s. te Zierikzee komt. Deze film is voor het grootste deel opgenomen in natuurlijke kleu ren. Van meter tot meter toont zij de mooiste plekjes van verschillen de landen. De heer Groen zal de film nader toelichten. De muziek die de achtergrond vormt van het gesproken woord, is met zorg ge kozen. Gezien de belangstelling voor dit filmwerk elders, mag ook hier een goede opkomst worden ver wacht. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat aan de film avond een prijsvraag is verbonden, waarvoor een aantal aantrekkelijke prijzen is beschikbaar gesteld. BURGH Door de afd. Haamsteidia-Burgh van de Partij vain de Arbeid, werd maar het op) 7, 8 h$h 9 April a.s. .te houden congres afgevaardigd, de heer D. Dijkgraaf. Naar de gewes telijke vergadering te Goes werd als afgevaardigde de heer Wi- Kloet aangewezen, terwijl de heer Jac. Duson voor beide als .plaatsvervan ger aangewezen werd. Aan de hand vain het gehouden referendum werd de groslijst voor de gemeen teraadsverkiezing door ide afd. vain de Partij vain de Arbeid als v.olgt samengesteld: 1- L. v. d. Klooster; 2. Jac. Dusoin1, 3. Mevr. Lysen-Beerebs4. D. Dijkgraaf; 5. P. v. Niieuwenhuize; 6. B. J. Stoel; 7. Joh. Bevelander. RENE S SE Het Mussengllde vergaderde iin de zaal van de heer Gloude. Er was vrij grote belangstelling. Uit het verslag van de heer Jat'. Verseput bleek, dat er in 1948 3716 mussen ingeleverd werden. Koning werd de heer C. Steur met 593 stuks en Deken de heer P. Oosse met 446i/g stuks. De af tredende bestuursleden, de heren J. C. Priemis en P. Telle werden herkozen. De busjescollecte van da Stich ting „Kinderzorg", waarvoor zioh deze maal Miep van den Hoek, Leni Krlstalijm en Awnet van der Zande verdienstelijk maakten, bracht f 27.05 op. - Op 22 Juni 2a1 alhier de stem ming voor de nieuwe gemeenteraad plaats vinden. Het stembureau zal' bestaan uit de heren W. van Kloos ter, voorzitter en L. Kloet en L. de Ruiter, leden. Als plaatsvervangende leden Zijn benoemd de heren S. Rosmolen en Z. Rose/boom. Van 7 October 1948 tot heden zijn ter secretarie 101 vergunningen voor hulsslachtingen afgegeven. Het bestuur der gemeente be- ijvert zich de gemeente een fraai aanzien» te doen geven. Zo zijn o.a. deze week de lindebomen op het dorpsplein aan de Lange Reeke gezet, terwijl het plantsoen opnieuw is aangelegd. De achterweg aan de Kromme Reeke is geheel opge knapt en ontdaan van allerlei bui- tennissigheden. Voorts zal op het wegdek naar de Oudie Hoeve ver beterd worden. Het onderhoud voor de be graafplaats, hetgeen zoals zoa'Js men weet aanbesteed is, is gegund aan de laagste inschrijver, de heer L de Ruiter. V.C.J.C.-avond Voor de V.C.J.C.-avomd, welke Zaterdag werd gehouden bestopjd vrij grote beLangsteliimg. ZO was |0.a. de afdieling Zierikzee dux vrij grote getale vertegenwoordigd. Na gezamenlijk zingen Sprak miej. A- C. H|Outman leem woord ter ope ning, waarin Zij doel en streven der V.C.J.C, jiiteenzette, Ds. H. Cramw sprak ;over de moeilijkheden, die het werk idierr V.C.J.C. pr.derviindt idooir verbou wing der kerk, 'eöl welke moeilijk heden zo goed mogelijk: opgelost moeten worden. Een avond als de ze kon dan ook nipt oip een wijze plaats vinden, zoals mien het graag had gezien, en ook hier moest nood gedwongen een andere olpilossing gedocht worden. Ernst en luim wisselden elkaar Jm het verdere gedeelte van die avond af, waarbij ook Bosvolk en Vrije Vogels zich niet onbetuigd lieten. Slem de Feitier deejdi enkele me dedelingen, o.a. dat nieuwe leden zich kunnen aanmelden voor Bos- vplk vaut 8—12 Jaar, Vrije Vogels van 1215 en Jongerenbomd vanaf 15 jaar, bij Co Wandel. Het kopen van laten vaar do Stichting voor Sociaal Wenk van de Ned. Protestantenbond, ten bate van1 de instandhouding en uitbrei ding van Vrijz. Prot. Tehuizen voor Ouden van Dagen en Rus tbohoev en den voor Zwakke en Misdeelde Kin deren, beval hij wairm aan. Vrij veel loten werden verkocht Deze con tactavond, waar ouders 'fin belangstellenden het jeugdwerk van dichtbij konden aanschouwen, mag uitstekend geslaagd heten, zo dat men met waardering, ingeno menheid dn dankbaarheid Op doze avond mag terugzien. Zeker mag een woord van lof niet onthouden worden aan die lei- ders^sters), die zich geheel voor het jeugdwerk 'geven'. NOORD WELLE Ouderavond OX. school Vrijdag werd iin idje school een door vele ouders bezochte ouder avond gehouden.. Ook B. en W,, bij na alle raadslieden, en de gemeente secretaris gaven blijk van belang stelling. Het H. d. S., d© heer Sb&uir, riep allen een hartelijk welkom toe, 'en, was verheugd. >di:t 'te kunnen doen aan een grote groep ouders, welke nu tevens nader kennis kunnen ma- kan met de nieuwe lOnderwijzares, mej. Versteeg» en haar werk. Spr. memoreerde het roerende afscheid van mej. Bolnuer, miet wie heohta banden moesten worden verbroken en was ^eer verheugd te mogen zeggen dat er in mej. Versteeg een uitstekend lopivolgster was gevon den. Wat de schoGlartsendiemst betreft, deze vindt geregeld' intensief plaats met als gevolg, geen verontrustende dingen, maar vrij veel brillen iOp neusjes der schooljeugd. De school tandartsendienst zal binnen afzien bare tijd zijn jntrede Idloen, een eveneens zeer nuttig geachte instel ling waardoor bij geregeld onder zoek tijdig kan worden ingegrepen. Tot .algemene deelneming 'wordt ten zeerste |Opigewekt, doch het blijft geheel vrijblijvend. De heer Steur deelde verder made dlat het besluit, ,ojp de vorige ouderavond genomen, te trachten voor de school een lidhtbeeldenaplparaat aan tie schaffen, dank zij de algemene medewerking, spioediig kon' wor den' uttgevperd zodat idit apparaat reeds thans in werking kaïn wor den1 igesteld. Spr. opperde het idee Om voor jaarlijks benodigd materi aal een f(omidsje te stichten, wat nader zal worden bezien. De tewtiieipfositie iis (iets .gunstiger waardoor een kleine verbetering im handwerk voor meisjes kon worden bereikt. Omftrent een te Zierikzee te stichten school voor B.L.O., v.ooir kinderen welke ,op de gewone'school niet mee kunnen, deelde hij' made dat ervaring .reeds uitstekende re sultaten te zien geeft pp: dit ge bied, en hij welkte Opi, in voorko mende gevallen niet te aarzelen hieraan deel te nemen, ppdat ook dergelijke kinderen tot nuttige le iden im de maatschappij kunnen war den .opgeleid. Het periodiek aftredend lid der puderoommissio, do heer L. Jon ker, werd met algemene stöm'men herkozen. Hierna gaf de heer Steur een beschouwing over onderwijs In het verleden, waartoe hij ehltiele gegevens schetste uit „H,onJord jaar", eeuwboek van firma van Houten en Zoom, besprak vervolgens de toestand ma imvoerlaig vam .die leerpllclitjwot tot heden', am dom verder enig inzicht te geven over de (Onderwijsvernieuwing- Na een zeer populaire uiteenzetting, welke met grote aandacht werd gevolgd, kwam spr. tot de slotsom dat lie uitwerking mog mlet geheel 'is te overzien, doch dat veranderingen komen, die hopemlijk zovele verbe teringen' zullen blijken te zijn. Na de ipauze kregen de ouders gelegenheid het schoolwerk (huiii- mer kinnderen te bezichtigen. Na de pauze vplgde ide attractie van deze avond, het vertonen van lichtbeelden met het elgetn appa raat, hetgeen de V|Oile aandacht idier aanwezigen' had. Tot slot dankte ide 'burgemeester voor de uitnodiging, waaraan door hemzelf en alle andere leden van het gemeentebestuur, met veel ge* injoegen .is voldaan, en blij was ze-:; ker de tolk van alle aanwezigen ^•animeer hij' hhet ^onderwijzend per- wanneer hij het ,onderwijzenJ iplör- zorg <ein toewijding waarmee Zijhun taak verrichten'. Nadat pok die 'heer v. id. Maas, mede mmetois alle puidisrs deze daink had pniderstrieepit, zeidie de heer Steur tenslotte damk aan bet gemeentebestuur vpor de grote belangstelling en steun aan het On derwijs betoond, iem aan idie iowdecrj voor hun steun en medewerking. Hierna sluiting. BROUWERSHAVEN Zaterdagavond werd in Hotel Rim gelberg alhier de jaarlijkse Ouder avond gehouden van de Openbare Lagere Scfoopi. De avond werd opend door de voorzitter van die Ouderc'ommissie, de heer Lij'haart. De belangstelling voor deze avbinid was zeer groot. Door de leerlinger. werden enige schetsjes ten beste gegeven, waarvan vooral „De Wom-' derdokter^' veel bijval oogstte. Bo vendien werden nog enige Rang nummers ten gehore gebracht. He. plaatselijk strijkje verleende aan de ze avond medewerking. Na afloop werden door de leer lingen aan mevrouw Vpoiren en be onderwijzend personeel bloemen aangeboden. De heer Lijbaart 'dankte voor de grote belangstelling en wekte allen op pal te blijven' staan voor hel openbaar ouderwijs. Tenslotte werd ten bate van een schoolreisje, eea verloting gehouden, waarvoor ee: groot aantal prijzen bescihikbaai Was gesteld. NIEUWERKERK Uitvoeringen „D.S.S." Woensdag en Vrijdag gaf de korf balvereniging „D.S.S." in café de Later een goedgeslaagde uitvoering. De eerste avond was de zaal goed bezet, de tweede avond was zij tjok vol. Met een welkomstwoord en enige mededelingen opende de voor zitter, de heer Eveleens, de uitvoe- De brand te Noordgouwe Eén pplettemide lezer heeft oma attent gemaakt (op een zipsnede in ,ans verslag over do bramd te Naoridi- gjouwe, idJio het huis van dr. vam Eiidik iin de as logde. Deze zin snede doet miet volledig recht we- idorvflirOn aam de pers,omdni, idle ten slotte door hun kjordaat optreden •oein ramp hebbem vooxk!otman. Te recht schrijft icleae lezer: ene wie ere toekomt, opk In dit geval. Het zijn mi. de conducteur C- P. van der Woel© iep' de machimist F- Klaasse, die de bramki lOntcLekltem) en ogembiikkelijk ide tram tot stil stand brachten, waarna Zij 'de be- wjomers kiomiden wekkein door luild aan voor- 'en zijdeur te bellen. De bewoners konden zich daarop iö veiligheid stellen'. Terstond liis toen de hulp van buren en omwonenden Ingorpepen. Het is dus wel zear duidelijk, idat ide bekte eerstgenoem de personen zeecr doortastend te werk zijn gegaan, waarop wij hier gaarne de aandacht vestigen. ring. Direct daarop werden onder leiding van de heer J. de Bruyn, enige gymnastische en rhythmische nummers voor dames en heren ten beste gegeven, welke evenals de nummers aan de brug, een welver diend applaus oogstten. Wegens de afmetingen van het toneel kwam slechts een gedeelte der leden in actie, doch deze kern was goed; de heer de Bruyn heeft er eer mede ingelegd. iHerna volgde „Tot wederdienst bereid", een Amerikaanse klucht in drie bedrijven, een stuk waarvan crahten schrijven dat het een moei lijk te spelen stuk is en dat het ge weldige successen heeft. Dit laatste is niet teveel gezegd, ook hier waa het succes overweldigend. Slechts zelden hebben we een stuk als dit gezien. Hierbij komt dat de speel ster en spelers op prachtige wijze, allen zonder uitzondering, hun rol vertolkten, De regisseurs, de heren Eveleens en Buysse, hebben eer van hun werk gehad. Na afloop dankte de heer v. Dijk de vereniging voor de mooie en aan gename avond die werd gegeven. De heer Eveleens dankte de heer v. Dijk voor de lof, de vereniging toe gezwaaid; verder de heer de Later voor de goede ontvangst tijdens de repetities, de heren electricicns voor he belangeloze verzorgen der voor het belangeloze verzorgen der pianist, de heer Nieuwenhuyze als grimeur en het publiek voor de op komst en de aandacht waarmede gymnastiek en toneelspel werden gevolgd. Tot vroeg in de morgen duurde het gezellige bal dat gegeven werd door „De Jantjes". BIRJANSLAND Uitvoering „D.E.S." Vorige week gaf de korfbalver eniging „D.E.S." een uitvoering in café Bal. Do voorzitter, de hoor A. Heule, heette allen welkom, in het bijzonder de verschillende afgevaar digden en belangstellenden van de naburige dorpen en sprak zijn blijd schap uit voor de belangstelling, ondanks het feit dat dit de tweedo uitvoering is in dit seizoen, Hierna werd een aanvang ge maakt met hot gevarieerde pro gramma. Een blijspel „De oom uit Amerika" werd door de juniores op voortreffelijke wijze ten tonele ge bracht. Een hartelijk applaus voor deze jeugdige spelers en speelsters was dan ook op zijn plaats. Onder leiding van C. v. d. Berge werden nu enige oefeningen averechtse gymnastiek gedemonstreerd, wat ze ker iets nieuws is op het gebied van sport. De lachlust die hierdoor werd opgewekt, was buitengewoon groot. Gedurende de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de vereniging. Een aantal prijzen, w.o. enige taarten, waren voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. Het hoogtepunt van de avond was toen het blijspel in drie bedrijven „Beurskoorts" werd opgevoerd. We zouden zeker te kort doen aan het geheel, hier namen te noemen, daar elk der medewerkenden zijn of haar rol op uitmuntende wijze vertolkt heeft. Aan het einde gekomen sprak de heer Heule een woord van dank tot allen die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze avond. Verder bracht spreker dank aan mej. van Amesfport voor het aan deel dat zij hierin heeft gehad en tenslotte dankte hij alle belang stellenden voor hun tegenwoordig heid en voor de steun die dé ver eniging van haar ondervindt. Met een bal werd de geslaagde uitvoe ring besloten. BRUINISSE De vorige week werden alhier aangevoerd uit de Waddenzee 470 tonnen mosselzaad. Tengevolge van storm, laag water en andere tegen slag waren de mosselzaadvissers voor deze reis verschillende weken van huis. De mosselexport naar Frankrijk ging weer een normale gang. Door de kwekers te Bruinisse werden af geleverd aan de handelaren 4145 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 150 tonnen. - Voor het propadeutisch exa men natuurkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer J. Königs. Openb. raadsvergadering Zierikzee D© burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat door hem een Openbare Raadsver gadering la belegd, welke gehouden za. worden op DINSDAG 29 MAART 1649, des namiddags 2 uur. ten Raadhulze. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stulkken. 3. Voorstel tot aanvaarding lid maatschap Ned. Vereniging voor Gemeen tebel angen. 4. Idem Vereniging van Leiders eun Openbare Diensten en In stellingen voor Sociale Zorg. 5. Onbewoonbaar-verklaring van een woning. 6. Aanvraag van het bestuur der Christelijke lagere school Inge volge art. 72 L.O-wet 1920. 7. Voorstel tot vaststelling ver ordening heffing vermakelijk heidsbelasting. 8. Voorstel tot Vaststelling rege ling verplaatsingskosten; onder wijzend personeel. 9. Voorstellen inzake wijziging al gemene politie verordening. 10. Voorstel betreffende aanvrage taipvergunning voor hótel van Oppen. 11. Salariëring gemeentepers on eel. 12. Bespreking^ over kademuren 'en havend Ijken. 13. Vaststelling gemeentebegroting en bijbegrotingen 1949. Zierikzee, 21 Maart 1949. De burgemeester voornoemd, SÜHUURBEQUE BOEIJE POLITIEKE OPTOCHTEN TE LONDEN VOOR 3 MAANDEN VERBODEN Alle politieke optochten in het gebied van Londen zijn voor drie maanden verboden bij decreet van James Chuter Ede, de Engelse mi nister van Binnenlandse Zaken. Nog geen 24 uur vóór deze be kendmaking hadden te Londen grote botsingen plaats tussen anti fascisten en de aanhangers van Sir Oswald Mosley, voor de oorlog lei der der fascisten. IV thee-uiluoer indonesië uit Lente in de tuin Het is nu tijd om te spitten Onderwijzeres benoemd Nieuwe algemene politieverordening vastgesteld Verharding Ankerweg Vrijdag kwam de raad' voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Röell. Nadat diversie ingekomen stukken v.oor kanwisgeviinig aajnigenomien zijn, wjordt overgegaan text benoeming vain ©en onderwijzeres o. L school. Medegedeeld wordt dat van het mi nisterie vam O., K, en' Wi. bericht is ontvangen dat mot ifn/ganig van 1 April as. aan deze schjool eem vierde leerkracht vpor rijksreke ning mag wprden aangesteld. De voordracht lui'udt: 1. Mevrouw C. K. de Roai'de-Rikkert2. Mevrouw E- B^os. Bij gehouden stemming wprd&n 7 stómmen uitgebracht op Mevr. C. K. d'e R,ande-R;ikkert, zo dat deze met ingang van 1 April 1949 met algemene stem'men ds be- mpemd 'in deze betrekking- Komt ter tafel een voorstel van B. -en W. tot vaststelling van een nieuwe algemene politieverordening Naar aanleiding van hiet .ontwerp wprden door die raadsleden diverse vragen 'gesteld, die idioor ide voor zitter worden beantwoord. Na eni ge discussie wordt besloten tot vasts telling van bet ontwerp, waar bij rekeming zal w(arden gehouden mot do gemaakte ppmierkiinigein. In behandeling k(omt een voor stel van B. 'en W. tot verharding van de Ankerweg met puin én grind. Naar aanleiding vain «en .ont vangen' prijsopgaaf merkt dhr. van Nieitwenhuize op dat h'ij' gaar ne had gezien dat ook aan ande ren prijsopgaaf was gevTaagd. Ook! dhr. d'e Bruine had liever gezien idat allo daarvoor jsjx aiamwerking komende fLrma's vain het gehele «Mand gelegenheid hadden gekre gen tot inschrijving. Hierover wordt breedv(oerig van 'gedachten gewis seld. Een voorstel van dhr. van Niieuwenhuize alsnog andere in schrijvingen te vragen wordt door 'dhr. de JJruin'e ondersteund, doch verworpen mle(t 2 tegen 5 stemimiem. Het voorstel van 3- en W. om dit werk te gunnen vpor ide inschrij vingssom wordt mot 5 tegen 2 stemmen aangenomen (aannemer ide Firma van den Berg te Bruinisse). Een verzoek de gelden te vote ren vpor bezoek' van de hoogste klassen van de p. 1. school aan eert te Zierikzee te houden Indische Ten toonstelling wordt zJust. aangeno men. De gemeente-rekening over 1947 wordt aan de raad aangeboden -en zal door de commissie wonden on derzocht. Bij do rondvraag vestigen Ide he ren van Niieuwenhuize en ide Brui ne op enkele slechte gedeelten alm de bestrating in de kpm- De voor zitter zegt toe idat B. en Wi. hier aan hun aandacht zuilen schenken. De heer de Bruine wijst er tevens ,ap dat de weegbrug aan de haven Burghslmis in particuliere handen.«s. Naar zijn mening zpu het beter zijn Indien de gemeente daarvan het beheer liin handen had. Op de haven zou dan een vaste man te werk kunnen worden gesteld als havenmees ter-weger-arbeider. Hij vraagt aan B. en W. deze mogelijk heid te (Onderzoeken. Wethouder den Boer zegt dat vermoedelijk bij het bereiken van ide pensioengerech tigde leeftijd van de tegenwoordig© havenmeester deze zaak geheel ge- re;arganilseerd kan worden. Hierna sluiting. Groenten uit eigen tuin, welke huisvrouw zou daarvoor geen be langstelling hebben. Het is nu een maal zo, de beste groentenman kan niet zulke verse groenten ^leveren, aln de uit eigen tuin geoogste. Wie zijn tuin nog niet gespit heeft, zal daarmee nu toch spoedij; een aanvang moeten maken. Di grondbewerking moet in de eerst» plaats in orde zijn, terwijl de be mesting natuurlijk ook niet verge ten mag worden. In moestuintje kan zowel kunstmest als stalmes gebruikt worden. Over dat onder werp zijn trouwens al burenruzie ontstaan, hetgeen gehel onnodig ge weest is, immers, men kan ze alle bei gebruiken. Bemesting Sommige huisvrouwen zie ik he hoofd al schudden: wat zou het kunstmest in de moestuin, dan gaai al mijn weckflessen open. Dat i zeer beslist onjuist. Zeker, ik za niet tegenspreken, wanneer mei kwistige hand kunstmest wordt ge strooid zoals de kwekers dat ooi» doen om een bepaald gewas zi vroeg mogelijk aan de markt t< kunnen brengen is zulke op die mest gekweekte groenten onge schikt voor de weck. Wanneer ir eigen tuin echter een matig gebruil van kunstmest wordt gemaakt, za. dat absoluut geen nadelige invloec op de weck hebben. Hoeveel dar precies gebruikt mag worden? Dal is afhankelijk van de grondsoort ook van het daarop te kweken ge was, zodat vaste regels daarvoo; niet gegeven kunnen worden, doel zo over het algemeen moogt u di1 toch wel aannemen: één kilogratr korrels per tien vierkante meter, zal geen kwaad doen, terwijl de méeste groentensoorten dan al aar dig gedijen, mits de grond niet te arm is. Wanneer stalmest wordt gebruikt, nemen we daarvoor geen verse mest, en zeker niet, wanneer de groenten voor de weck moeten die nen. Oude stalmest is voor alle groentensoorten goed, al kan men uien, prei en sjalotten beter op kunstmest kweken, echter moet de grond'dan wel. zogenaamde reserve- kracht bezitten, ik bedoel dit: vol doende verteerde stalmest van 'n vo rig seizoen bevatten. Heeft u de zaadlijst al in orde gemaakt? Zo niet, dan wordt het daarvoor de hoogste tijd. Doe het nooit zonder moeder de vrouw daar in ook te betrekken; zij heeft met het koken van de groenten ook de nodige ervaring opgedaan. Boven dien, alle soorten zijn lang niet ge schikt voor de weck, voor alles is dus overleg noodzakelijk. Wanneer het lijstje is opgemaakt, doet u ver standig het zo spoedig mogelijk te verzenden, des te eerder kunt u de zaden ook verwachten Volgens ©eni mededeling van het Centraal Kantoor voor de Statistiek heeft de thee-uitvoer uit Iindonusië naar het buitenland igedlutnenldie Janu ari 1949 in totaal 1574 ton bedra den ter waarde vam 3i/2 mUlioen, tegen rond .1947 ton in December vorig jaar. 1265 Ton was vam Java afkomstig, 809 ton van Sumatra. Nederland nam van het totaal 1134 ton af, Egypte (en het Egypti sche deel vain de Soedan.) 201 ton, en de V. S. N. Amerika 156 tolnl. Enige andere landen van bestem ming zijln io.m. Canada (171/» ton)> Zuid Amerika (18.6 ton), Irak (14,9 ton) 'en Marokko, Algerlë en Tunis (10 ton). De Nederlandse veestapel De in December 1.1. gehouden veetelling heeft uitgewezen, dat de rundveestapel toen 2.289.000 stuks bedroeg tegen 2.090.00 in December 1947 en de varkensstapel respectie velijk 1.158.00 en 937.000 stuks. De rundveestapel nam dus toe met 200.000 stuks (10 en de varkens stapel met 221.000 stuks (24 D? uitbreiding van het drachtig jongvee met 25 wijst op een stre ven naar verdere uitbreiding van de rundveestapel in de naaste toe komst. De toeneming v$n het aan tal fokzeugen (voor het gehele land met 92.000 of 72 wijst in de zelfde richting. Utrecht vertoonde zelfs een stijging van 86 Alleen Drente vormde een uitzondering met slechts 63 Leden van de Adviescommissie Do bijbelvertalingsconiinissie Oude Testament van het Nederlandse Bijbelgenootschap heeft op voorstel van prof. dr. G. J. Thierry te Leiden, tot lid van de adviescommissie benoemd: prof. L. H. van der Meiden, hoogleraar aan de theologische school van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn. De interconfessionele samen wer king ten aanzien van de Psalmbe rijming-1948 geschiedt op dezelfde wijze als bij de nieuwe bijbelverta ling. Van Gereformeerde zijde za ten in de adviescommissie oorspron kelijk prof. dr. Gispen (Vrije Uni versiteit, Amsterdam) en dr. van Katwijk; van Hervormde zijde: prof. Thierry (voorïitter) cn prof. dr. J. de Groot (Utrecht). Na het overlijden van dr. van Katwijk werd ds. H. H. Grosheide (Rotterdam) benoemd. Na het overlijden van prof. de Groot werd zijn zetel aan geboden aan prof. dr. Th. C. Vrie zen, aangezien deze lid was van een vroeger door de algemene synode van de Hervormde Kerk benoemde commissie ter bestudering van het vraagstuk van een nieuwe Psalmbe rijming. Dit geschiedde op verzoek van het comtié tot verbetering van de zang in de eredienst der Neder lands Hervormde Kerk (voorzitter: ds. C. W. Coolsma te Groningen). Prof. Vriezen Afdankte echter, waarna prof. Obblnk Jr. (Utrecht) werd benoemd. Thans zitten dus in de advies commissie de heren Thierry, Gis pen, Obbink, Grosheide en van der Meiden. De samenwerking van alle Gereformeerde kerken in Neder land en in Indië bij de eindredactie van het Psalmboek-1948 acht men van groot belang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3